Αποστολέας Θέμα: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition  (Αναγνώστηκε 3733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« στις: 13/11/10, 20:25 »
Χαιρετω το φορουμ!

Ανεβασα την συμμετοχη μου για τον διαγωνισμο του Milan Polak με τιτλο "Blue Bug"

Enjoy!



MIKE

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #1 στις: 14/11/10, 16:42 »
τεχνικά το ξέρεις και ο ίδιος πως σπέρνεις...να σου πω την αλήθεια παντως, μου ψιλοφάνηκε σαν να πρόσθεσες ασύνδετα licks,με μια πολύ πρόχειρη προσπάθεια στη συνέχεια να τα "ενώσεις"...καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι? ( δεν ξέρω αν μπορώ γραπτά να το εκφράσω καλά :-P ).

good luck στο διαγωνισμό του Polak.  :up
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #2 στις: 14/11/10, 22:43 »
τεχνικά το ξέρεις και ο ίδιος πως σπέρνεις...να σου πω την αλήθεια παντως, μου ψιλοφάνηκε σαν να πρόσθεσες ασύνδετα licks,με μια πολύ πρόχειρη προσπάθεια στη συνέχεια να τα "ενώσεις"...καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι? ( δεν ξέρω αν μπορώ γραπτά να το εκφράσω καλά :-P ).

good luck στο διαγωνισμό του Polak.  :up

Aν και ομολογω πως δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις, σε προλαβαινω ισως λεγοντας σου πως δεν υπηρχε κατι σχεδιασμενο. Ειναι καθαρο improv και εγινε ηθελημενα ετσι.

Ευχαριστω για την ευχη! Αντε να δουμε! :)

MIKE

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #3 στις: 14/11/10, 22:59 »
Κοιτα...για μια ακομα φορα δικαιωσες την αποψη μου οτι εισαι στο top 3 των παικτων του φορουμ...(ερασιτεχνες παντα γιατι εχουμε και επαγγελματιες μελη αλλα ειναι αλλη κατηγορια)...η τεχνικη σου ιναι πολυ καλη εχεις και το fell που πρεπει να εχεις δεν εισαι δηλαδη αλλος ενας βιρτουοζος που απλα ανεβοκατεβαινει στην ταστιερα κλπ κλπ...τωρα στο καθαρα μουσικο κομματι (γιατι στο τεχνικο ουτε χρειαζεται να πω παραπανω αλλα δεν ειμαι και ο καταλληλος) θα συμφωνησω με τον Spell που σου ειπε οτι ειναι ασυνδετα licks...βεβαια δεν ξερω ισως να ειναι αυτος ο σκοπος του διαγωνισμου...πες μας καποια παραπανω πραγματα γι αυτον

Και παλι μπραβο μαν...τρομερος οπως παντα...τοση ωρα δεν σχολιαζα γιατι βαριομουν να σου λεω μπραβο...χωρις πλακα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #4 στις: 14/11/10, 23:19 »
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου! :)

Πολλοι εδω μεσα εχουν να πουν καλους λόγους και αυτό και το εκτιμώ και δεν το θεωρω δεδομένο! :)

Το περι ασυνδετων Licks εξακολουθω να μην το καταλαβαινω, αλλα ο καθενας εχει την αποψη του και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και καλοδεχουμενες γιατι μας κανουν καλυτερους. Οι οροι του διαγωνισμου ειναι ξεκαθαροι και απλοι. Σολαρετε πανω σε αυτο το backing τραβηξτε το σε βιντεο και στειλτε το να το δουμε. Τα καλυτερα θα κερδισουν καποια δωρα αλλα επισης θα τυχουν προβολης και "feature" που λεμε. Εγω εστειλα εναν αυτοσχεδιασμο μου, και το μοναδικο που ειχα στο μυαλο μου ηταν οι ιδιαιτεροτητες του chord progression αλλα και παλι σε σημεια ξεφυγα τελειως απ αυτες για τον απλο λογο οτι παντα παιζω αυτο που νιωθω και μονο! Το αν θα αρεσει σε ολους δεν το ξερω και δεν με ενδιαφερει...το σιγουρο ειναι οτι προτιστως αρεσει σε μενα και εκει δεν κανω συμβιβασμους...

Να σαι καλα και παλι!

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #5 στις: 14/11/10, 23:27 »
Αααααααα πες το ντε τοση ωρα...αφου ελεγαν σολαρετε στο backing track μια χαρα ηταν η προσπαθεια σου...δεν ελεγαν φτιαξτε ενα ορχηστρικο κιθαριστικο ΚΟΜΜΑΤΙ (οπως πχ καποια αλλα που εχεις φτιαξει εσυ)....ε ναι τα σολο ετσι ειναι...δεν ειναι ενωμενα τα licks...και ετσι κι αλλιως εμενα αυτο μου αρεσε παρα πολυ απο την αρχη...πχ σε ενα κομματι με γρηγορο σχετικα τεμπο (κανονικο κομματι με ριφ, φωνη κλπ κλπ) θα εδενε τρομερα...απλα τωρα που το διευκρινισες καταλαβα τι περιπου ειχες στο μυαλο σου να κανεις...και το ξαναλεω...απο την αρχη μου αρεσε το impro...και σου εχω πει και απο pms ποσο καλο κιθαριστα σε θεωρω...οποτε κι εγω με τη σειρα μου να σου ευχηθω...













ΚΑΛΗ ΤΥΧΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #6 στις: 15/11/10, 00:22 »
Νομίζω ότι ο ήχος της κιθάρας σε αδικεί λιγάκι, θεωρώ ότι έχεις πετύχει καλύτερο tone σε άλλες προσπάθειές σου. Μου ακούγεται λίγο "ξηρός" ο ήχος σε σχέση με το ατμοσφαιρικό backing, σαν να χρειάζεται περισσότερο reverb ή/και αλλαγή σε neck pickup όταν περνάς στα picking licks στα υψηλά τάστα (έχω την αίσθηση ότι είσαι στον bridge συνεχώς).

Για τις άλλες πτυχές του παιξίματος σου έχω εκφράσει και εγώ την άποψή μου σε παλιότερα posts! ;)

Καλή τύχη και από εμένα!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #7 στις: 15/11/10, 00:36 »
τεχνικά το ξέρεις και ο ίδιος πως σπέρνεις...να σου πω την αλήθεια παντως, μου ψιλοφάνηκε σαν να πρόσθεσες ασύνδετα licks,με μια πολύ πρόχειρη προσπάθεια στη συνέχεια να τα "ενώσεις"...καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι? ( δεν ξέρω αν μπορώ γραπτά να το εκφράσω καλά :-P ).

good luck στο διαγωνισμό του Polak.  :up


Aν και ομολογω πως δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις, σε προλαβαινω ισως λεγοντας σου πως δεν υπηρχε κατι σχεδιασμενο. Ειναι καθαρο improv και εγινε ηθελημενα ετσι.

Ευχαριστω για την ευχη! Αντε να δουμε! :)

MIKE

ας το πω καλύτερα..μετά το τέλος το video,αρκετά λίγα parts του ιmpro σου,μου ήταν memorable ( αυτό συνήθως είναι και που κερδίζει σ αυτούς τους youtube-ικούς διαγωνισμούς, αυτό που θα παίζεις δηλαδή να είναι μεν τεχνικά καλό,αλλά και να έχει μια ωραία ροή/flow ).
Αυτό λοιπόν το flow είναι που προσπαθώ να σου εξηγήσω.

να σου δώσω μερικά παραδείγματα:

[1]

[2]


από προηγούμενο διαγωνισμό του Milan Polak ( βέβαια οι διαφορές εδώ είναι η διάρκεια του bt, και ίσως τα πιο μελώδικα approaches των παιδιών )
νομίζω πάντως πως τώρα είμαι πιο ξεκάθαρος.

βέβαια να τονίσω ξανά πως σκίζεις τεχνικά,και το έχεις, εγώ καταθέτω εντελώς φιλικά την άποψή μου, και φυσικά μπορείς είτε να την λάβεις είτε να μην την λάβεις υπόψην σου.Ανεξάρτητα απ ολα, καλή τύχη και συγχαρητήρια.  :up

*από τη στιγμή ομως που το βίντεο είναι first take,τότε καλό είναι να το τονίσεις και στις πληροφοριες του video σου.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/10, 00:38 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #8 στις: 15/11/10, 01:21 »
Νομίζω ότι ο ήχος της κιθάρας σε αδικεί λιγάκι, θεωρώ ότι έχεις πετύχει καλύτερο tone σε άλλες προσπάθειές σου. Μου ακούγεται λίγο "ξηρός" ο ήχος σε σχέση με το ατμοσφαιρικό backing, σαν να χρειάζεται περισσότερο reverb ή/και αλλαγή σε neck pickup όταν περνάς στα picking licks στα υψηλά τάστα (έχω την αίσθηση ότι είσαι στον bridge συνεχώς).

Για τις άλλες πτυχές του παιξίματος σου έχω εκφράσει και εγώ την άποψή μου σε παλιότερα posts! ;)

Καλή τύχη και από εμένα!!! ;D ;D ;D

Κι ομως φιλε μου ειναι ο neck Που ακουγεται λιγο ξερος...ισως θελει λιγο ποτισμα τελευταια χαχα

Δυστυχως ο εξοπλισμος που εχω αυτην την στιγμη σπιτι, δεν αρκει για πολυ καλυτερα αποτελεσματα οποτε εγω αρκουμαι...χαχα
Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ κι εσενα :)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #9 στις: 15/11/10, 01:32 »
τεχνικά το ξέρεις και ο ίδιος πως σπέρνεις...να σου πω την αλήθεια παντως, μου ψιλοφάνηκε σαν να πρόσθεσες ασύνδετα licks,με μια πολύ πρόχειρη προσπάθεια στη συνέχεια να τα "ενώσεις"...καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι? ( δεν ξέρω αν μπορώ γραπτά να το εκφράσω καλά :-P ).

good luck στο διαγωνισμό του Polak.  :up


Aν και ομολογω πως δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις, σε προλαβαινω ισως λεγοντας σου πως δεν υπηρχε κατι σχεδιασμενο. Ειναι καθαρο improv και εγινε ηθελημενα ετσι.

Ευχαριστω για την ευχη! Αντε να δουμε! :)

MIKE

ας το πω καλύτερα..μετά το τέλος το video,αρκετά λίγα parts του ιmpro σου,μου ήταν memorable ( αυτό συνήθως είναι και που κερδίζει σ αυτούς τους youtube-ικούς διαγωνισμούς, αυτό που θα παίζεις δηλαδή να είναι μεν τεχνικά καλό,αλλά και να έχει μια ωραία ροή/flow ).
Αυτό λοιπόν το flow είναι που προσπαθώ να σου εξηγήσω.

να σου δώσω μερικά παραδείγματα:

[1] http://www.youtube.com/watch?v=4aryncGva-I
[2] http://www.youtube.com/watch?v=ftaZgdklXaY&feature=related

από προηγούμενο διαγωνισμό του Milan Polak ( βέβαια οι διαφορές εδώ είναι η διάρκεια του bt, και ίσως τα πιο μελώδικα approaches των παιδιών )
νομίζω πάντως πως τώρα είμαι πιο ξεκάθαρος.

βέβαια να τονίσω ξανά πως σκίζεις τεχνικά,και το έχεις, εγώ καταθέτω εντελώς φιλικά την άποψή μου, και φυσικά μπορείς είτε να την λάβεις είτε να μην την λάβεις υπόψην σου.Ανεξάρτητα απ ολα, καλή τύχη και συγχαρητήρια.  :up

*από τη στιγμή ομως που το βίντεο είναι first take,τότε καλό είναι να το τονίσεις και στις πληροφοριες του video σου.


Εγινε πιο ξεκαθαρο τωρα το τι προσπαθουσες να μου πεις. Απλα χρησιμοποιησες λαθος χαρακτηρισμο κατεμε...δεν ειναι οτι τα λινκς δεν συνδεονται μεταξυ τους ή κατι τετοιο...απλως δεν εχουν ισως το μελωδικο υποβαθρο που εχουν τα παραδειγματα που ανεφερες αλλα το υποβαθρο παει προς το shred που στην τελικη αυτος ειναι ο ηχος μου ή τουλαχιστον ενα μεγαλο ποσοστο του...Οσον αφορα στα παραδειγματα τωρα, παρατηρησα κι εναν ελληνα, τα παιδια χρησιμοποιησαν για μενα πιο κλασικη φρασεολογια που συνηθιζω να την αποκαλω "ωδειακη" υπο την εννοια οτι ειναι κλασικ φρασεις και κολπα με το τρεμολο που παραγουν σε μεγαλο βαθμο αυτον τον ibanez με φλουντ ροουζ ΚΑΙ DIMARZIO ηχο που αν θες την γνωμη μου πρωτον εχει καταντησει κλισε και δευτερον προσεγγιζει πολυ το σολο του ιδιου του μιλαν πολακ πανω στο μπακιν τρακ κατι που πιστευω δεν ειναι αυτο που ζηταει ο διαγωνισμος αλλα κατι διαφορετικο απο τα τετριμενα. Γι αυτο κι εγω εχω πιο ξερη/μεταλ κιθαρα, πιο στακατο ηχο δεν χρησιμοποιω τρεμολο και γενικα αποφευγω τα κλισε...Με λιγα λογια παραμενω ο εαυτος μου οποιαδηποτε κι αν ειναι η περισταση....Δεν νομιζω πχ ο βαι, σε ενα blues Jam να εβγαζε καμια gibson lousile και να επαιζε σαν τον bb... παλι τα δικα του shredoΚολπα θα εκανε κι ας μην ταιριαζε τοσο πολυ...

Νομιζω ειπαμε πολλα...:)
Οπως και να χει σε ευχαριστω για τις ευχες και αμα κερδισω θα ανεβασω review απο το δώρο μου! Να σαι καλα!

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #10 στις: 15/11/10, 13:16 »
καταρχην καλη επιτυχια mike.......

εμενα μαρεσε κ ο ηχος κ γενικα ολο το jam......μπραβο!!!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Entry for Milan Polak's competition
« Απάντηση #11 στις: 16/11/10, 22:23 »
καταρχην καλη επιτυχια mike.......

εμενα μαρεσε κ ο ηχος κ γενικα ολο το jam......μπραβο!!!

Thnx bro!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 01:05
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 01:56
από Mike Moss
18 Απαντήσεις
5256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/10, 17:03
από Mike Moss
12 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/10, 21:49
από Fourier
5 Απαντήσεις
2335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 22:23
από Mike Moss
18 Απαντήσεις
6250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/13, 09:44
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/13, 19:33
από Sifis85
0 Απαντήσεις
2122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/13, 15:43
από christoforost98
2 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/14, 01:11
από Stel Andre
11 Απαντήσεις
5547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 23:48
από Βραζίλης