Αποστολέας Θέμα: Greco, Τokai, Burny απο Ιαπωνια! Τα φωτα σας ebay-ακηδες!!!  (Αναγνώστηκε 7573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Σκεφτομαι με ενα φιλαρακι να χτυπησουμε καμια Greco, Tokai η Burny απο e bay κλασσικα, και ειδαμε οτι οπως ειναι λογικο η μεγαλυτερη ποικιλια και χαμηλοτερες τιμες, ειναι απο Ιαπωνια.
 
Εχει αγορασει καποιος απο Ιαπωνια (μεσω Ebay παντα) καποιο οργανο?
Που κυμαινονται περιπου τα μεταφορικα για Ελλαδα και ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για μεταφορικη?
Ξερετε καποιο συγκεκριμενο καταστημα στο Ebay με μεγαλη ποικιλια απο τετοια οργανα?
Και τελος αν αγορασουμε και οι 2 απο το ιδιο μαγαζι τα μεταφορικα μοιραζονται στην μεση η ειναι Χ 2????

Βοηθηστε οποιοι μπορειται
Thnx!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Καλησπερες...εχω φερει μια Burny απο Ιαπωνια και τα μεταφορικα ηταν πρπ οσα απο Αμερικη (πρπ 130$ )...κατα τ'αλλα ισχυουν τα γνωστα με τα τελωνεια οπως για καθε χωρα εκτος ΕΕ...Συνηθως δεν ισχυει το combined shipping για οργανα λογω βαρους ογκου,δηλαδη δυο παιρνεις,δυο πληρωνεις....το ''μαγαζι'' που ψωνισα εγω ηταν αυτο

http://stores.ebay.com/mustang-axeslinger

...αλλα τσεκαρε κι αυτον τον seller που εχω τσεκαρει κι εγω εδω και καιρο

http://shop.ebay.co.uk/merchant/chingo123_W0QQ_nkwZQQ_armrsZ1QQ_fromZQQ_mdoZ

...επισης η αγορα της Αγγλιας,τωρα με την πτωση της λιρας,ειναι πολυ συμφερουσα  ;)

...αληθεια εσυ δεν εψαχνες για μια Eclipse?Τι εκανες τελικα?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Σωστος και εγω τα δυο αυτα εχω σταμπαρει. Αν δεν σου κανει κοπο μπορεις να μου πεις την αποψη σου για της Burny?
Τζιφος με την Esp, οσον αφορα την ανταλαγη. Ισως και καλυτερα ετσι.

Κρατησα την Gibson, τωρα ειναι να δωσω (για να μην πω να σκοτωσω την Robin) και σκεφτικα να ρι3ω μια ματια στις γιαπωνεζες εως οτου ερθει το καλοκαιρακι που θα ξαναμαζεψω καλα φραγκα για καποια Esp h lp standard...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/09, 22:42 από Stinky Fingers »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Μμμμμ...ωραιο οργανο η eclipse ρε συ Stinky.Περασε προσφατα απο τις αγγελιες του φορουμ μια Eclipse I για 800 ευρω και σε σκεφτηκα οταν την ειδα  :) :) ...κι εγω ειχα ξεμεινει αλλιως θα τη χτυπαγα σε αυτην την τιμη...τεσπαν....εμεις να'μαστε καλα να μαζευουμε οργανα  ;)
Λοιπον....Burny....εγω εχω μια Sykes model,δηλαδη τυπου LP custom με chrome pup rings και block inlays....Made in Fuji-Gen Gaki.Σαν οργανο,καθολα αξιολογη και ακουγεται οπως καθε καλη Paul clone.Mαονι/maple καπακι και VH-1 μαγνητες...σκαστή νοτα,αρκετο sustain κλπ κλπ κλπ....τα προβληματα με αυτες τις κιθαρες (και οπως και με τις περισσοτερες vintage MIJ) συνοψιζονται στα εξης...
-Δυσκολια στη χρονολογηση....πολλες απ'αυτες δεν ειχαν καν serial number,οποτε αναγκαστικα πρεπει να το βρεις κατα προσεγγιση απο τον τροπο κατασκευης.
-Δυσκολια αναγνωρισης προελευσης...πολλες εταιριες (Burny,Greco,Tokai κλπ) μετεφεραν μερος τησ παραγωγης τους στην Κορεα,απο καποιο σημειο και μετα.Λογω ελειψης s/n ειναι δυσκολο να αναγνωρισεις την προελευση αν δεν εχεις βασικες γνωσης για τα μοντελα της εταιριας.
-Αμφιβολη κατασταση....μιλαμε για vintage οργανα,πρπ 20 χρονων,που οπως και να το κανουμε ηταν low budget την εποχη τους.Υπαρχει σοβαρος κίνδυνος να βρεθεις προ απροοπτου (φαγωμενα ταστα,αχρηστη/λυμενη βεργα,προβληματικα ηλεκτρικα κλπ κλπ)
-Αμφιβολη κατασκευη....πολλα απο αυτα τα οργανα ηταν student rate.Δηλαδη low budget οργανα (καλοκατασκευασμενα ομως) που προοριζονταν για μαθητες.Ως εκτουτου κατασκευαζονταν με οτι ξυλα υπηρχαν στο εργοστασιο εκεινη τη περιοδο και γενικοτερα με οτι υλικα ηταν ευκαιρα.Θα βρειτε Burny με maple καπακι αλλα και χωρις καπακι,φουλ μαονι....με 3-pieces neck αλλα και οχι.Mε VH-1 μαγνητες αλλα και Gotoh κλπ κλπ κλπ....και βεβαια αυτο ισχυει και για αλλες εταιριες της εποχης.
-Συνδρομο ''Μεγαλης Προσδοκιας''....δικος μου ορος  :D ...εχει να κανει με την ψυχωση του vintage οργανου....ΟΚ....παλιο δε σημαινει κατ'αναγκη καλο οργανο,αλλα αυτη ειναι μια αλλη τεραστια συζητηση.Παντως μην εκπλαγης αν εμφανιστει ο φιλος σου με μια Epiphone των 400 ευρω η οποια θα ακουγεται καλυτερα απο την vintage MIJ κιθαρα σου  :(

....αυτα τα ολιγα προς το παρον  :)




« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/09, 00:27 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Nαι ρε γ**ω. Φοβερη τιμη. Προχτες που μπηκα με σκοπο να πω στο παιδι οτι πεζει να την παρω ειδα οτι εχει πουληθει και ξενερωσα
Ποιος ειναι ο τυχερος αραγε?

Βασικα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να παρω αλλη "superstrat". Δεν εχω χρηματα για δυνατη lp, δεν γουσταρω τα hi tech, οποτε καταληγω σε αυτα τα vintage mij :P

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Χμμμμ....ναι μωρε,σε καταλαβαινω απολυτα.Παντως η φαση ειναι και λιγο θεμα τυχης,απο την αποψη οτι δεν ''παιζουν'' ολες αυτες οι κιθαρες τοοοοσο καλα οσο καποιες αλλες ισως.Δηλαδη ειναι και να σου ''κατσει'' που λενε....απο την αλλη,ειναι μια καλη στιγμη να χτυπησεις ενα τετοιο οργανο με δολαριο και λιρα τοσο χαμηλα  ;)....κοιτα και τιποτε σε Edwards,αν βρεις καποια μεταχειρισμένη ειναι καλη περιπτωση.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Ποτε ειχε την eclipse, και εχω λεφτα στην ακρη  :'(
απο δω και περα πρεπει να κοιταω τις αγγελιες μου φαινεται πιο συχνα
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
....θα πρεπει ναι... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Mace μηπως εχεις καμια γιαπωνεζα για πουλημα?

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Βασικα εγω στην θεση σου θα κοιτουσα για τοκαι αμα μιλαμε μονο για παλιο οργανο... Γενικα τα παλια δεν τα εχω καθολου σε εκτιμηση(70-90 era), πιστευω οτι τα σημερινα ειναι πολλα κλικ πιο πανω ποιοτικα (αλλωστε λογικο δεν ειναι με πιο καινουριο εξοπλισμο, πιο καλους τροπους επεξεργασιας και συντηρησης ξυλων κτλ? Δλδ παλια τι ειχαν ανακαλυψει που δεν το εχουμε σημερα  ;) ?)

Γενικα απο γιαπωνεζικα δες tokai 80ς ή τοκαι reborn....

Μηπως αντι για παλιο bunry/greco/tokai, να εβλεπες μια σημερινη edwards, που και καλα οργανα ειναι και καλα σπεκς εχουν? (long tenon, sd pups κτλ?) Ασε που αμα πας για custom μοντελο, ειναι τα μοναδικα γιαπωνεζικα που εχουν ΕΒΕΝΟ στην ταστιερα αντι για rosewood.

Επισης αμα μιλαμε για γιαπωνεζικα, μην παραβλεπετε Orville και επιφον MIJ (αυτες με το gibson headstock που κυκλοφορουσαν μονο ιαπωνια).

Τεσπα, δεν μας ειπες ομως τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Tπτ συγκεκριμενο αληθεια  :o Απλα θελω να δοκιμαζω διαφορετικα οργανα να τα ευχαριστιεμαι και οταν βαρεθω τα δινω και περνω αλλα  ;D Αμα καποιο μου κατσει καλα το κραταω.
Καπως ετσι σκεψου το.
Orville ειχα πετυχει κατι καλα πριν απο 2 βδομαδες αλλα παπαλα. Τα τσιμπισαν...
Αν ειχα επιλογη θα διαλεγα orville. Πολυ καλα σπεκς

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Αν μπει ο Studio54 θα σου πει γιατι έχει εμπειρία απο δαύτες!Εγώ μία burny δικιά του είχα δοκιμάσει που τα σπαγε! ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Χα,χα...γενικα σπανια πουλαω καποιο απο τα δικα μου οργανα φιλε Stinky...εισαι ομως ευπροσδεκτος αν θες να ερθεις απο το σπιτι να παιξεις με οποια θες για να σχηματισεις μια αποψη για τα MIJ vintage....γενικα παντως βλεπω οτι και οι φιλοι συμφωνουν με αυτα που σου υπεδειξα πιο πανω περι vintage οργανων.....οσον αφορα τις Orville μαλλον εισαι εκτος budget....απο Tokai τωρα μαλλον παλι πας σε υψηλο budget αφου τα σχετικα φτηνα μοντελα τους (των αρχων/μεσων του 80) παιζουν απο 600-700 ευρω και πανω.....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
χαχαχα να σαι καλα για την προσκληση mace αλλα λιγο μακρια πεφτεις ;D
Ναι μα αυτο ειναι το Budget που θελω να κινηθω. 600-700
Γενικα οποιος θελει να κανει καποια προταση για καποιο οργανο ειναι παντα ευπροσδεκτος!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
απο Tokai τωρα μαλλον παλι πας σε υψηλο budget αφου τα σχετικα φτηνα μοντελα τους (των αρχων/μεσων του 80) παιζουν απο 600-700 ευρω και πανω.....

 Πρίν μία εβδομάδα ήμουν λονδίνο και οι Τokai που είδα στα οργανάδικα ήταν γύρω στις 300 λίρες. Παίζει να ήταν πιθήκια ή να στραφεί ο Stinky προς τα εκεί;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Κοιτα...οχι κατ'αναγκη,αν και υπαρχουν οντως 'ρεπλικες' Tokai...οπως επισης υπαρχουν και φτηνα μοντελα μεταχ/να και κατασκευης μετα το 90.....αν ψαξεις ολο και κατι θα πετυχεις
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Οχι δεν παιζει να ηταν ρεπλικες, απλα η τοκαι εχει απο φτηνα μοντελα μεχρι πανακριβα  ;) (μιλαω μονο για σημερινης παραγωγης) οποτε τα μοντελα που θα ειδες θα ηταν τα φτηνα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Για μένα είναι πλέον ΦΕΤΙΧ οι Japan Made Matsumocu Guitars.....
Πολύ καλές κιθάρες είναι και οι Electra και μερικά μοντέλα παίζουν σε τσαμπέ τιμές.....

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
μια φορα που αγορασα απο ιαπωνια ηρθε με ems σε 5 εργασιμες στο σπιτι...τωρα περιμενω και μια tele,ελπιζω να συμβει το ιδιο!
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Αντε με το καλο....φωτος μολις ερθει,ετσι;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Αντε με το καλο....φωτος μολις ερθει,ετσι;

επειδη δεν παιζει να βγαλω πιο καλες φωτογραφιες απ τον φιλο μου τον κιτρινιαρη...δες εδω!  ::)
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=120364455466
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Βαράτε αλύπητα.... καφροκίθαρο με μάνικα βελούδο και extreme look....

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=370141528159

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
....ωραιο οργανο....κριμα που δε στελνει Ελλαδα ο αμερικανος  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
9 Απαντήσεις
5714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 17:17
από Devil Driver
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
4 Απαντήσεις
7842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 10:18
από JaYmZ
28 Απαντήσεις
10687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 09:48
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 05:06
από Gabriel6th
37 Απαντήσεις
10933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
32 Απαντήσεις
9833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 00:20
από no_one
2 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 02:51
από groovymood