Αποστολέας Θέμα: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?  (Αναγνώστηκε 6172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Γεια..Λοιπον θελω τη γνωμη σας για τους μαγνητες π θελω να βαλω στν κιθαρα μ.Εχω την εξης κιθαρα http://www.thomann.de/gr/ibanez_s320wk.htm, απιστευτο σωμα κ ταστιερα, πολυ λεπτα κ φυσικα ελαφρια, τουλαχιστον για μενα αλλα απο μαγνητες φοραει ακομα τους μαμισους, κατι infinity  τ κιλου σαπιους .Γενικα θελω οσο πιο κρυσταλινα κ γλυκα καθαρα γινεται.οχι παρα πολλες απαιτησεις στα βρωμικα, καλυπτομαι απο ολους τς Bridge Π σας γραφω κατω.Ειμαι αναμεσα στα εξης ζευγαρια μαγνητων:
Seymour Dunkan: Neck->Jazz/Bridge->Full Shred
Seymour Dunkan:Neck->Jazz/Bridge->Sh-4 Jb
 η στε DiMargio:Evolution
Απ οσο ψαχτηκα σε αυτα κατεληξα εγω.Προτεινετε μ καποιο απ τα ζευγαρια π γραφω παραπανω η ακομα προτεινετε μ κατι π δν εχω σκεφτει, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις  ;D! Αυτα..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #1 στις: 16/06/09, 01:50 »
Το ξερω οτι μπορει να ακουστει καπως και να με βρισεις τωρα αλλα αντι να σου δωσω απαντηση θα σου κανω δυο ερωτησεις! >:D
1) Σε τι ενισχυτη παιζεις?
2)Εφοσον θες ''κρυσταλλινα'' καθαρα και δεν εχεις απαιτησεις στα βρωμικα γιατι δεν πηγες προς μια δοκιμασμενη'' συνταγη και στραφηκες προς Ibanez?

Για να μην παρεξηγηθω για μενα κρυσταλλινα καθαρα ειναι να κουμπωσεις μια Fender σε ενα Fender ενισχυτη π.χ.



Αν απαντησεις σε αυτα τα δυο ερωτηματα ισως τελικα να αλλαξεις κιθαρα η ενισχυτη παρα να προσπαθεις να προσεγγισεις κατι με ''εργαλεια'' που δεν εχουν κατασκευαστει για αυτο το σκοπο... ;)
Ολα αυτα φιλικα παντα!


Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #2 στις: 16/06/09, 16:24 »
να σε βρισω,γιατι?χαχα  :D
οσων αφορα την 1η ερωτηση, παιζω με εναν Randall rg50tc, δν ειναι καθολου φημισμενος για τα καθαρα του, αλλα μπορω να πω οτι εμενα μ αρεσουν κ ητν μια καλη επιλογη για τα λεφτα π θα εδινα για ενισχυτη, δεδομενου οτι ειναι μεταχειρισμενος .Τωρα γιατι δν πηρα Fender..Ποτε δν ημουν κατοχος fender, αλλα απο σχηματακια π ειχαμε κανει πριν χρονια εχω παιξει αρκετα με κανα 2 -3 , κ μαλιστα δν ηταν φτηνα μοντελα.Αλλα ποτε δε μ αρεσε η ταστιερα κ γενικα το πως καθοταν η κιθαρα στα χερια μ. Γι αυτο πηρα κ αυτην π εχω τωρα.αν κ φθηνη κιθαρα ειναι ακριβως αυτο π εψαχνα για μενα, σχημα,σωμα,ταστιερα, βαρος κτλ. Τωρα οτν μιλάω για κρυσταλινα καθαρα, εννοω τα καλυτερα π μπορω να πετυχω με την κιθαρα π εχω  ;D. Οσο για τα βρόμικα, δν είναι οτι δν εχω απαιτησεις αλλα καπως τα βολευω κ πετυχαινω τν ηχο π θελω, τον οποιο καπως θα καταφερω να τν βρω κ φυσικα να tον βελτιωσω κ με τς καινουριους μαγνητες. Απο μουσικη αυτη την περιοδο παιζω σε ηχους Opeth κυριως.ελπιζω να σε κατατοπισα λιγο  xD

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #3 στις: 16/06/09, 16:38 »
Αααα οκ τωρα καταλαβα..!
Απλα οταν μιλαγες για καθαρα και τετοια φανταστηκα οτι θα ησουν κανενας μπλουζας!
Λοιπον ο ενισχυτης αυτος ειναι μια χαρα για αυτο που θες να παιξεις και επειδη ημουν κατοχος του συνεργαζεται πολυ καλα με πεταλια και rosewood-mahogany Κιθαρες οπως η δικια σου.
Ο Jazz που θες για neck ειναι ωραιος μαγνητης αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα τον '59.
Βεβαια αμφοτεροι δεν ειναι για τρελα gain (αλλα και οι Opeth μη νομιζεις οτι παιζουν με τερμα τα gain εχουν πολυιδιαιτερο ηχο).
Τωρα για γεφυρα ειχα το JB και ημουν ευχαριστημενος, οχι ομως οτι με ενθουσιασε.
Ισως να ακουγες κανενα DiMarzio Paf Pro ειναι μια χαρα με ογκο στον ηχο και καλα καθαρα...
Τωρα για ακομα πιο high output υπαρχουν οι EMG...


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #4 στις: 16/06/09, 16:54 »
Τωρα για ακομα πιο high output υπαρχουν οι EMG...

ναι αλλα μονο ο 60 ειναι μετριος στα καθαρα...
Οι υπολοιποι κατα την αποψη μου δεν ειναι για καθαρο παιξιμο..

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #5 στις: 16/06/09, 17:00 »
Aρα για neck  προτεινεις τον '59.Η κιθαρα ειναι πολυ λεπτη κ δε χωραει Emg :P, αλλα κ παλι τοσο καφρικα βρωμικα δε θα ηθελα.. Ακουσα τον DiMargio π μ πες κ μ αρεσε πολυ ..Να σε ρωτησω, θα μπορουσα να βαλω μπροστα τον Jazz η ton '59 κ πισω να εβαζα τον DiMargio..?Εννοω δν θα υπηρχε προβλημα να εβαζα μαγνητες απο 2 εταιριες, η θα μ δημιουργουσε τπτ στν ηχο ..?  :-\
Δν ξερω κ πολλα απ τα ηλεκτρικα στν κιθαρα... God Bless kithara.gr xD, tnx guyz

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #6 στις: 16/06/09, 17:05 »
Τωρα για ακομα πιο high output υπαρχουν οι EMG...

ναι αλλα μονο ο 60 ειναι μετριος στα καθαρα...
Οι υπολοιποι κατα την αποψη μου δεν ειναι για καθαρο παιξιμο..

Θα συμφωνησω.
Σιγουρα αν βαλεις EMG στο neck πρεπει να ''παιξεις'' με το volume της κιθαρας γιατι αν χτυπησεις δυνατα τις χορδες θα παραμορφωσει σιγουρα...
Γενικα παντως πιστευω οτι διπλος στο neck που δε σπλιταρει σε περιοριζει λιγο στο καθαρο παιξιμο.


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #7 στις: 16/06/09, 17:07 »
Aρα για neck  προτεινεις τον '59.Η κιθαρα ειναι πολυ λεπτη κ δε χωραει Emg :P, αλλα κ παλι τοσο καφρικα βρωμικα δε θα ηθελα.. Ακουσα τον DiMargio π μ πες κ μ αρεσε πολυ ..Να σε ρωτησω, θα μπορουσα να βαλω μπροστα τον Jazz η ton '59 κ πισω να εβαζα τον DiMargio..?Εννοω δν θα υπηρχε προβλημα να εβαζα μαγνητες απο 2 εταιριες, η θα μ δημιουργουσε τπτ στν ηχο ..?  :-\
Δν ξερω κ πολλα απ τα ηλεκτρικα στν κιθαρα... God Bless kithara.gr xD, tnx guyz

Καλα και γω δεν ειμαι κανας φωστηρας, 5 πραματακια τα οποια εχω δοκιμασει και εχω αποψη σου προτεινω... ;)
Οσο για αυτο που ρωτησες δεν υπαρχει προβλημα. Προβλημα θα υπηρχε αν προσπαθουσες να συνδυασεις active με passive μαγνητες.


Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #8 στις: 16/06/09, 17:15 »
ευχαριστω για τη βοηθεια!θα ψαχτω λιγο ακομα κ θα δω τι θα κανω τελικα  :D
εχω κ κατι ακομα να ρωτησω οποτε αν δε βαριεσαι μ λες... 1)τι δυνατοτητες στν ηχο θα μ δωσει ενα push / pull k 2) τι ειναι το coil split κ τι δυνατοτητες μ δινει αυτο?Τελος, εδω στν αθηνα π μπορω να παω τν κιθαρα για setup κ ποσο περιπουθα κοστισει?δν ειμαι απο δω, φετος ηρθα οποτε δν ξερω π να παω..tnx Κ παλι

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #9 στις: 16/06/09, 17:24 »
Το push pull στο οποιο αναφερεσαι κανει αυτο που λεμε coil split. (coil= μαγνητης, split= χωριζω)
Push pull λεγεται διοτι μπαινει στο tone ροοστατη της κιθαρας (συνηθως) και ειτε το τραβας(pull) για να σπλιταρεις ειτε το πατας για να ...ξεσπλιταρεις. Αυτη η διαδικασια βεβαια γινεται και με διακοπτες αντι για push-pull.
Τι κανει αυτος ο μηχανισμος? Ουσιαστικα σπλιταρει τους διπλους μαγνητες και τους κανει μονους.
Για μενα ειναι εξαιρετικα χρησιμο κατι τετοιο και μαλιστα σε μια καλη κιθαρα και με τους καταλληλους μαγνητες ειναι σα να εχεις 2 κιθαρες σε μια!
Ο '59 που ειχα σε θεση neck πραγματικα ειχε τοσες πολλες διαφορετικες εφαρμογες με το coil split.


Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #10 στις: 16/06/09, 17:27 »
ευχΑριστω, λογικα θα βαλω οτν βαλω κ τς μαγνητες.. να ψαχτω xD
οσο για το σεταπ, που κ ποσο, εχεις ιδεα η γενικα καποιος αν ξερει..? :)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #11 στις: 16/06/09, 17:32 »
ευχΑριστω, λογικα θα βαλω οτν βαλω κ τς μαγνητες.. να ψαχτω xD
οσο για το σεταπ, που κ ποσο, εχεις ιδεα η γενικα καποιος αν ξερει..? :)
Πρώτον, πρεπει να κοιταξεις ο μαγνητης που θα παρεις να σπλιταρεται.... ;)
Και δευτερον,που μενεις... Η ελλαδα ειναι αρκετα μεγαλη...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #12 στις: 16/06/09, 17:34 »
ευχΑριστω, λογικα θα βαλω οτν βαλω κ τς μαγνητες.. να ψαχτω xD
οσο για το σεταπ, που κ ποσο, εχεις ιδεα η γενικα καποιος αν ξερει..? :)

Σχεδον ολα τα μαγαζια κανουν μιας και δεν ειναι τιποτα το εξεζητημενο.
Πηγαινε π.χ. σε κανενα Διαμαντοπουλο στη Σολωνος, εκει ειχα αλλαξει μαγνητες εγω.
Επειδη βεβαια για πολλα μελη του φορουμ μια τετοια αλλαγη θα ηταν παιχνιδακι θα μπορουσες να επκοινωνησιες με καποιον και σου κανει τη δουλεια.

Edit: Εχει δικιο ο Master δεν ειμαι σιγουρος αν ο DiMarzio σπλιταρεται γιατι στην κιθαρα μου αυτον τον εχω ως διπλο και μόνο...
Ο '59 εχει αυτη τη δυνατοτητα σιγουρα
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/09, 17:35 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Τι μαγνήτες θα προτεινατε να βάλω?
« Απάντηση #13 στις: 16/06/09, 18:27 »
αα οκ. θα το χω στο μυαλο μ  :) ευχαριστω  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
43188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/06, 12:21
από **19931993**
3 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/06, 19:18
από Χάρης(DJ Ha)
0 Απαντήσεις
1582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 19:46
από Anastasis
26 Απαντήσεις
11344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 14:57
από Ikaros
8 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 17:55
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 23:05
από Giorgos K.
5 Απαντήσεις
3629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 23:21
από Johnie Darko
16 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 23:51
από xTitan
6 Απαντήσεις
11224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
36 Απαντήσεις
13999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/17, 19:15
από panixgr