Αποστολέας Θέμα: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??  (Αναγνώστηκε 25673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« στις: 12/01/10, 22:49 »
υπαρχει μια πολυ καλη προσφορα και πωλειτε 350 ευρω και σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα της...αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα για αυτην αν γινεται καποιος ας με βοηθησει η ακομα να μου προτεινει καποια αλλα εφφε με αυτα τα χρηματα....θα περιμενω τις γνωμες σας...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #1 στις: 12/01/10, 23:20 »
Πρωτα απ'ολα, στα ματια μου δε φαινεται και πολυ καλη προσφορα οταν υπαρχει αυτο http://www.dv247.com/guitars/boss-gt-10-guitar-multi-effects-pedal--48565 !!  :)

Για να σε βοηθησουμε, πες μας τι ηχους ψαχνεις, τι ειδους μουσικη θελεις να παιζεις, αν σ'αρεσουν τα ΠΟΛΛΑ εφφε, κ.λ.π, κ.λ.π. Τι ζητας περισσοτερο απο μια πεταλιερα??Γιατι η αληθεια ειναι πως σε αυτη την τιμη, μπορεις να διαλεξεις απο πολλα αλλα πραγματα!!Επειδη ειμαι και γω στην ηλικια σου, μπορω να σου πω οτι οι πεταλιερες στην παρουσα φαση που δεν εχουμε παει ακομη στο πιο "απαιτητικο" αν το θελεις, ειναι πολυ καλη φαση!!Ενδεικτικα, τσεκαρε και αυτο το θεμα εδω που ειχα ανοιξει οταν εγω ηθελα να παρω πεταλιερα, εχει μεσα πραγματα που μπορει να σε βοηθησουν Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt !!Aλλα υπαρχουν και διαφορα αλλα αμα το ψαξεις λιγο!!

O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #2 στις: 13/01/10, 00:05 »
Aν η προσφορά στην οποία αναφέρεσαι είναι για μεταχειρισμένη πεταλιέρα, τότε μην το σκέφτεσαι καν. Όπως σωστά ανέφερε ήδη και ο Μενέλαος, μπορείς να την αγοράσεις καινούργια με λίγο παραπάνω από 400 Ευρώ.

Όσον αφορά την πεταλιέρα, η δική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για ένα καλό εργαλείο αν σε ενδιαφέρει μια πλειάδα διαφορετικών ήχων σε ένα πακέτο, αλλά δεν είναι ότι πιο εύχρηστο μπορείς να πάρεις. Αν έχεις πείρα με πεταλιέρες και ρυθμίσεις τότε ίσως είναι μια καλή κίνηση. Θα πρέπει όμως να μελετήσεις πολύ καλά το manual και να περάσεις υπερβολικά πολλές ώρες (κατά τη γνώμη μου) για να βρεις κάποιες καλές ρυθμίσεις και να βγάλεις τους ήχους που θέλεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #3 στις: 13/01/10, 00:29 »
Πρωτα απ'ολα, στα ματια μου δε φαινεται και πολυ καλη προσφορα οταν υπαρχει αυτο http://www.dv247.com/guitars/boss-gt-10-guitar-multi-effects-pedal--48565 !!  :)



Ρε σεις lagαρα λιγο..η προσφορα που λεει το παιδι ειναι 350 και στο λινκ που δινεις ειναι 420...Γιατι να μην ειναι καλη προσφορα???μια χαρα δεν ειναι τα 70 ευρα διαφορας?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #4 στις: 13/01/10, 00:57 »
Αν και φαν των αναλογικών πεταλιών, έψαχνα να βρω μια καλή ψηφιακή λύση για το σπίτι (να μη φθείρεται ο λαμπάτος). Άκουσα πολλές απόψεις για το ποια είναι η καλύτερη πεταλιέρα, πριν πάρω σβάρνα τα μαγαζιά για να ακούσω με τα αυτάκια μου. Τις άκουσα σχεδόν όλες αλλά καμία δε με εντυπωσίασε (είπαμε, φαν των πεταλιών!). Τελευταία άκουσα την GT-10 και αμέσως με κέρδισε! Ήταν η μόνη που είχε τον περισσότερο πειστικό ήχο, πολλές δυνατότητες συνδυασμών ήχων και εφέ, αλλά το κυριότερο για μένα (στη φάση που βρισκότανε ο εγκέφαλός μου μετά από τόσες ώρες δοκιμών!), είχε έτοιμους μαμήσιους πολύ καλούς ήχους, πάρε-παίξε!
Δεν το πολυσκέφτηκα, την τσίμπησα με τη μία!
Χωρίς να είμαι έμπειρος χειριστής πεταλιέρας, δυσκολεύτηκα λίγο μόνο στην αρχή στην κατασκευή ήχων. Μόλις έφτιαξα τον πρώτο, όλοι οι άλλοι γίνανε πολύ γρήγορα. Τα χέρια πάνε μόνα τους στις ρυθμίσεις, χωρίς να έχω επενδύσει ατελείωτες ώρες ψαξίματος.
Πιστεύω ότι αν κάποιος ξέρει καλά τι θέλει ηχητικά και έχει όρεξη να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητες της GT-10, άνετα τη βγάζει για live και μάλιστα υψηλών απαιτήσεων.
Ένα μόνο πρόβλημα αντιμετωπίζω και όσο και αν έψαξα στο manual, άκρη δε βρήκα:
Δε μπορώ να βρω τον τρόπο έτσι ώστε να μπαίνει το κουρδιστήρι με το "ποδο"πάτημα ενός preset! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει από εδώ (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα), θα του ήμανε ευγνώμωνανε!   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #5 στις: 13/01/10, 01:23 »
[Ρε σεις lagαρα λιγο..η προσφορα που λεει το παιδι ειναι 350 και στο λινκ που δινεις ειναι 420...Γιατι να μην ειναι καλη προσφορα???μια χαρα δεν ειναι τα 70 ευρα διαφορας?

Ο Philip δεν διευκρινίζει αν μιλάει για καινούργια ή μεταχειρισμένη πεταλιέρα. Αν πρόκειται για μεταχειρισμένη, τότε σίγουρα δεν είναι και τόσο καλή ευκαιρία.

ΥΓ: Τι θα πει "lagαρα"; Ρίξε μια μετάφραση στα Ελληνικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #6 στις: 13/01/10, 02:10 »
σωστος...τοτε σιγουρα δεν ειναι καλη ευκαιρια.
Ο ορος lag στην Νεοτερα Ελληνικη ??? σημαινει χαθηκα,κολλησα.προτασεις που βρισκουμε αυτον τον ορο ειναι το Jet Lag.Επισης στο W.O.W η στην DotA οταν ακους τα μαλ***σμενα να λενε"φτου γ**ω τον ταδε (κατα 90% Χριστιανικο/βιβλικο χαρακτηρα)....κωλο συνδεση lagαρει συνεχεια"=ασταθης συνδεση στο νετ
Οταν δε τα μαλ***σμενα της ανωθε προτασεως πινουν και μπαφιδια μπορουν να το χρησιμοποιησουν και σε προταση με την σημασια του μαστουρωματος π.χ"πωωωωω μαλ**α ηπια ενα μπαφακι χθες και lagαρα ασχημα" η και σαν προταση "παμε να lagαρουμε"
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 02:12 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #7 στις: 13/01/10, 02:54 »
Για μενα πλεον ολες οι πεταλιερες αξιζουν (αναλογα με τα γουστα του καθενος) αρκει να εχεις υπομονη και να την προγραμματισεις (ή πιο σωστα ρυθμισεις, μη σας τρομαξω κιολας) σωστα...
Σιγουρα οι πεταλιερες δεν ειναι plug 'n' play. Θελουν καποια Α εμπειρια την οποια αν εχει καποιος μπορει να φτασει σε παρα πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα (ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα απο πεταλακια, ειναι παλι θεμα γουστου).


Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #8 στις: 13/01/10, 14:05 »
παιδια εχετε δικιο και συγνωμη που δεν εδωσα περισσοτερες πληροφορειες αλλα ειχα πολυ λιγο χρονο...

καταρχην η πεταλιερα ειναι καινουργια και την δινουν 350 ευρω ειναι η καλυτερη προσφορα που εχω βρει....μετα η αμεσως καλυτερη ειναι στα 420 ευρω

οσον αφορα το ειδος της μουσικης που παιζω αυτη ειναι hardrock,heavy metal kai progressive και επειδη στην μπαντα μου παιζω πιο πολυ ρυθμικη θα ηθελα ενας ηχο που να εχει ογκο,να μην χανει στα solo και να μην ειναι ξυραφι αν καταλαβαινετε τι θελω να πω και αεπισης ειμαι πολυ τυπος των εφφε γι'αυτο διαλεξα να παρω παλι μια πεταλιερα και να μην παρω πεταλακια....τα συγκροτηματα που παιζουμε ειναι dream theater,metallica,iron maiden,black label society και αλλα πολλα...απλα σας τα γραφω μηπως και σας βοηθησω να καταλαβετε τον ηχο που ψαχνω.....

σας βαζω μερικα βιντεακια για να ακουσετε τον ηχο που εχουν οι κιθαριστες αυτων των συγκροτηματων που μου αρεσουν....τα βιντεακια ειναι σε live γιατι στουντιακα δεν ειναι το ιδιο γινονται πολλες αλλαγες....












http://www.youtube.com/watch?v=6KtF7ql3FJc (Embedding disabled, limit reached)


αυτα τα ολιγα....να σας πω την αληθεια απο τα βιντεακια ο ηχος που μου αρεσε πιο πολυ ειναι του zakk αυτος θα ηταν ενας ιδανικος ηχος για μενα....αλλα και παλι ξερω πως δεν ειναι μονο θεμα της πεταλιερας αλλα και του ενισχυτη, της κιθαρας της κονσολας και πολλα αλλα.....εγω εχω μια κιθαρα fender strat USA και εναν marchall 50W λαμπα απο την αγγλια.....σας τα λεω ολα αυτα μηπως σας βοηθησω περισσοτερο.....και κατι ακομα δεν ξερω και πολλα πραγματα απο πεταλιερες....και γενικα με την προηγουμενη που ειχα ( BOSS ME-50) δυσκολευτικα να φτιαξω ηχουν....βεβαια τις οδηγιες δεν τις κοιταξα ουτε μια φορα αλλα τεσπα....και ειμαι σιγουρος πως αν τελικα την παρω θα χρειαστω την βοηθεια των παιδιων που την εχουν....


ελπιζω να σας βοηθησα αρκετα και με την σειρα σας να με βοηθησετε και μενα.... σας ευχαριστω ολους

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #9 στις: 13/01/10, 14:10 »
Το στυλ που θες να παιξεις με την κιθαρα που εχεις απεχουν ετη φωτος.
Για να σου απαντησω ομως στην ερωτηση σου, η Boss GT-10 θεωρειται απο τις πεταλιερες που μπορουν να σε βγαλουν και σε πιο high gain καταστασεις.
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι μια βολτιτσα στα μαγαζια για να την ακουσεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #10 στις: 13/01/10, 14:32 »
καταρχην η πεταλιερα ειναι καινουργια και την δινουν 350 ευρω ειναι η καλυτερη προσφορα που εχω βρει....μετα η αμεσως καλυτερη ειναι στα 420 ευρω
..........................
εχω εναν marchall 50W λαμπα απο την αγγλια

Καινούργια €350 είναι πολύ καλή τιμή, δεν το συζητάω…

Δε μας λες και ποιος είναι ο 50άρης λαμπάτος Marshall σου? Πιστεύω ότι όσο καλή και αν είναι η πεταλιέρα, ψιλοχαλάει έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή. Με €350 ευρώ (ίσως και με κάτι παραπάνω) μπορείς να πάρεις πολύ αξιόλογα αναλογικά πεταλάκια (και μεταχειρισμένα φυσικά) και να φτιάξεις πολύ ανώτερο ήχο από αυτόν μιας πεταλιέρας. Θα σου πάρει λίγο καιρό παραπάνω βέβαια, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Εγώ, όπως προείπα, πήρα την GT-10 για το σπίτι και την συνδέω σε έναν Fender τρανζιστοράτο ή απευθείας στον υπολογιστή. Όσο καλός και αν είναι ο ήχος που βγάζω, δε μπορώ να τον συγκρίνω με αυτόν που βγάζω από τον λαμπάτο Marshall και τα πεταλάκια μου. Μπορεί να μην έχω την πληθώρα των ήχων μιας πεταλιέρας, αλλά αυτοί που έχω με ικανοποιούν 100%. Για ψάξε το λίγο… 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #11 στις: 13/01/10, 14:36 »
[Δε μας λες και ποιος είναι ο 50άρης λαμπάτος Marshall σου? Πιστεύω ότι όσο καλή και αν είναι η πεταλιέρα, ψιλοχαλάει έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή. Με €350 ευρώ (ίσως και με κάτι παραπάνω) μπορείς να πάρεις πολύ αξιόλογα αναλογικά πεταλάκια (και μεταχειρισμένα φυσικά) και να φτιάξεις πολύ ανώτερο ήχο από αυτόν μιας πεταλιέρας. Θα σου πάρει λίγο καιρό παραπάνω βέβαια, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

+1. Πολύ σωστά! Distortion λαμπάτου και Distortion πεταλιέρας δεν ταιριάζουν καλά μαζί!..

σωστος...τοτε σιγουρα δεν ειναι καλη ευκαιρια.
Ο ορος lag στην Νεοτερα Ελληνικη ??? σημαινει χαθηκα,κολλησα.προτασεις που βρισκουμε αυτον τον ορο ειναι το Jet Lag.Επισης στο W.O.W η στην DotA οταν ακους τα μαλ***σμενα να λενε"φτου γ**ω τον ταδε (κατα 90% Χριστιανικο/βιβλικο χαρακτηρα)....κωλο συνδεση lagαρει συνεχεια"=ασταθης συνδεση στο νετ
Οταν δε τα μαλ***σμενα της ανωθε προτασεως πινουν και μπαφιδια μπορουν να το χρησιμοποιησουν και σε προταση με την σημασια του μαστουρωματος π.χ"πωωωωω μαλ**α ηπια ενα μπαφακι χθες και lagαρα ασχημα" η και σαν προταση "παμε να lagαρουμε"

Χάρηκα πολύ την ανάλυση σου, και γέλασα, ευχαριστούμε νάσαι καλά!..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 14:37 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #12 στις: 13/01/10, 14:41 »
+ΦΩΝΩ με τον m.k.απλα μια μικρη παρατηρηση!!Θα σου παρει πολυ περισσοτερο χρονο(λογο ψαξιματος.Αυτο δεν ειναι κακο γιατι θα μαθαινεις πολλα στην πορεια)αλλα και αρκετα περισσοτερα χρηματα.
Και εγω ειμαι υπερ των πεταλιων αλλα αν θες κατι που να τα εχει ολα σε ενα παρε την Gt-10...βεβαια και αυτη θελει ποοοοολυ δουλεια για να βγαλεις ωραιους ηχους


χαχαχχ tnx adr1anos :P
Eπισης σε αυτο που λεει ο adr1anos οσον αφορα το distortion λαμπας και πεταλιερας εχει ποοοολυ δικιο...στο λεω γιατι και εγω εχω κανει το ιδιο λαθος(δυστυχως)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 14:42 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #13 στις: 13/01/10, 14:51 »
Το στυλ που θες να παιξεις με την κιθαρα που εχεις απεχουν ετη φωτος.
Για να σου απαντησω ομως στην ερωτηση σου, η Boss GT-10 θεωρειται απο τις πεταλιερες που μπορουν να σε βγαλουν και σε πιο high gain καταστασεις.
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι μια βολτιτσα στα μαγαζια για να την ακουσεις. ;)
οντως για την κιθαρα εχεις δικιο και καποια στιγμη θελω να παρω μια 2η μια V......και φυσικα θα κανω μια βολτα στα μαγαζια να την ακουσω......
[Δε μας λες και ποιος είναι ο 50άρης λαμπάτος Marshall σου? Πιστεύω ότι όσο καλή και αν είναι η πεταλιέρα, ψιλοχαλάει έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή. Με €350 ευρώ (ίσως και με κάτι παραπάνω) μπορείς να πάρεις πολύ αξιόλογα αναλογικά πεταλάκια (και μεταχειρισμένα φυσικά) και να φτιάξεις πολύ ανώτερο ήχο από αυτόν μιας πεταλιέρας. Θα σου πάρει λίγο καιρό παραπάνω βέβαια, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

+1. Πολύ σωστά! Distortion λαμπάτου και Distortion πεταλιέρας δεν ταιριάζουν καλά μαζί!..

δηλαδη επηρεαζετε ο  Distortion  ηχος της πεταλιερας απο τον Distortion ηχο του ενισχυτη?αυτο δεν το ηξερα.....αν το βαλεις στο καθαρο χωρις καμια παραμορφωση και παλι τον επηρεαζει?

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #14 στις: 13/01/10, 14:57 »
Άμα είναι στο καθαρό, πώς μπορεί να επηρεαστεί η παραμόρφωση του ενισχυτή?  ???
Χάνεις όμως τα πολύ ποιοτικότερα βρώμικα του λαμπάτου, για να παίζεις με τη ψηφιακούρα… Είσαι σίγουρος ότι το θες αυτό? Εκτός και αν τα βρώμικα του ενισχυτή σου σε αφήνουν αδιάφορο.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #15 στις: 13/01/10, 15:05 »
Άμα είναι στο καθαρό, πώς μπορεί να επηρεαστεί η παραμόρφωση του ενισχυτή?  ???
Χάνεις όμως τα πολύ ποιοτικότερα βρώμικα του λαμπάτου, για να παίζεις με τη ψηφιακούρα… Είσαι σίγουρος ότι το θες αυτό? Εκτός και αν τα βρώμικα του ενισχυτή σου σε αφήνουν αδιάφορο.

μπορω να πω πως τα βρώμικα του ενισχυτή δεν μου αρεσουν......παντα βαζω την πεταλιερα μου και παιζω.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #16 στις: 13/01/10, 15:11 »
Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Χωρίς να θέλω να φανώ δογματικός, θα σου κάνω μια τελευταία ερώτηση:
Service και αλλαγή λυχνιών στον ενισχυτή σου, πότε έκανες τελευταία φορά?   

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #17 στις: 13/01/10, 15:16 »
Εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Χωρίς να θέλω να φανώ δογματικός, θα σου κάνω μια τελευταία ερώτηση:
Service και αλλαγή λυχνιών στον ενισχυτή σου, πότε έκανες τελευταία φορά?  

χθες πηρα τον ενισχυτη μου γιατι απο ενα λαιβ χαλασε η λαμπα και 2 τρανζιστορακια απο οτι μου ειπαν.....λογικα ελεγχος και στο υπολοιπο συστημα θα εγινε....ολα ειναι καλα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #18 στις: 13/01/10, 15:20 »
Δεν εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη πεταλιερα, αλλα δεν γινεται πχ να την εχει μονο για εφφεδακια και κατα τα αλλα τον ηχο του να τον φτιαχνει μεσω του ενισχυτη (παραμορφωσεις κτλ);
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #19 στις: 13/01/10, 15:22 »
απο ενα λαιβ χαλασε η λαμπα και 2 τρανζιστορακια απο οτι μου ειπαν.....

Καλά, τί έγινε σε αυτό το live, τα σπάσατε..?!???!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #20 στις: 13/01/10, 15:27 »
Εγώ που την έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.... δν έχω ανάγκη για κάτι καλύτερο... μέχι και looper έχει... και έτσι ηχογραφώ 4-5 ακόρντα και μετά πέζω αυτοσχεδιασμό όλη μέρα.... Είναι αρκετά εύχρηστη και με ένα καλώδιο στον υπολογιστή κάνεις κατευθείαν ηχογράφηση χωρίς drivers και ιστορίες...(μιας και περιέχει μέσα της κάρτα ήχου:D ).
Έχει κάποια πραγματάκια δηλαδή που δν θα βρείς σε άλλες πεταλιέρες και σε αυτην την τιμή! Οπότε μην ψάχνεις για άλλη πεταλιέρα σε αυτην την κατηγορία τιμών γιατί θα ύστερεί σίγουρα ως προς την GT-10 σε κάποια πράγματα....(μιας και πρίν την αγοράσω έκανα ολόκληρες βδομάδες έρευνα αγοράς...)
Επιπλέον να προσθέσω πως θεωρείτε αν όχι η πιο έυκολη, απο τις ευκολότερες πεταλίερες στο χειρισμό με τόσα πολλά πράγματα πάνω... Ισχύει βέβαια πως για να την αξιοποιήσεις στο μέγιστο των δυνατοτήτων της, θέλει να ξοδέψεις πολλές ώρες πάνω της, και να μελετήσεις καλά το manual της...

Όσον αφορά τον ήχο της τώρα να ξέρεις ότι έχει μέσα έτοιμους πάρα πολύ ωραίους ήχους... τους οποίους μπορείς να τους επεξεργαστείς και εσύ όπως θές... Σε φάση να προσθέσεις delay,reverb κλπ... Και απο την άλλη έχει πολύ εύκολο τρόπο να φτιάξεις εσύ τον δικό σου ήχο, όπως τον θες...

Εγώ πιστέυω ότι είναι ένα παρα πολύ καλο μηχάνημα... με άπειρες δυνατότητες που μπορεί να καλύψει κάποιον που δεν θέλει να μπλέξει με χίλια-δυο μαραφέτια για τον ήχο του... Είναι ότι πιο πλήρες και πιο εύχρηστο υπάρχει αυτην την στιγμή στην αγορά... Και μην ξεχνάς ότι είναι και boss, πού είναι μια μάρκα πάρα πολύ αξιόπιστη και ότι δεν θα σου βγάλει προβλήματα στο μέλλον(με σωστή μεταχείριση πάντα).

Οπότε εγώ λέω ότι αξίζει με τα χίλια μιας και δεν θα βρείς κάτι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #21 στις: 13/01/10, 18:08 »
Παντως φιλε κοιταξε λιγο και αλλες πεταλιερες, μη βιαστεις να παρεις, δηλαδη ψαξτο λιγο.
Δεδομενου οτι εχεις καταληξει πια οτι θελεις πεταλιερες και οχι πεταλακια (εγω μονο σε πεταλιερες μπορω να σε βοηθησω) στη θεση σου, και πανω στα ειδη μουσικης που ενδιαφερεσαι να παιξεις θα κοιτουσα πολυ τη Zoom G9 2tt.!!Εχει παρα πολυ ωρεα καθαρα, και πιανει αρκετα hi-gain ηχους του τυπου Ζakk Wylde μιας και ειπες Black Label Society (hardrockακια δηλαδη), και εχει μια αρκετα μεγαλη ευρυτητα εφφε!!Και απο τιμη... http://www.dv247.com/guitars/zoom-g9-2tt-guitar-multi-effects-pedal--54018 !! Και αυτη σου δινει USB συνδεσιμοτητα με pc, και περνεις και ενα Cubase LE 8)

Επισης μπορω να σου πω και για αυτο που εχω, το Pod X3 Live, που μεταχειρισμενο θα το βρεις 300 ευρω!!Τωρα πολυ πολυ συνοπτικα μπορεις να βρεις Ο,ΤΙ ΜΑ Ο,ΤΙ ηχο θελησεις!!Δηλαδη σε θεμα distortion ή gain, εχεις πραγματικα ατελειωτες επιλογες, και παραμετροποιηση που δε φανταζεσαι!!Δεν ξερω ακριβως τι παιζεται ομως και με τις αλλες πεταλιερες, δηλαδη δεν ειχα ποτε χρονο να κατσω να τις μαθω, μονο να τις δοκιμασω, αλλα μπορω να σου εξασφαλισω οτι με το Pod θα εχεις ΤΟΥΜΠΑΝΟ distortion, πολυ καλα καθαρα, και οχι τοσα πολλα εφφε ουτε τοσες παραμετροποιησεις σ'αυτα..!!Διαλεγεις και περνεις!!Απ'οσο ξερω και εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια, η GT-10 θα σου δωσει φοβερα εφφε, πολυ καλα καθαρα (+ τα εφφε γινονται τρομερα πιστεψε με), αλλα στο distortion συγκρινοντας με το Pod βεβαια θα εισαι πιο πισω..εγω οσες φορες την εψαξα δεν βρηκα κανενα βρομικο ηχο που να με ικανοποιει οσο αυτοι που εχω στο Pod, γενικα μου ακουγονταν πολυ ψηφιακοι!!

Αν θελεις και οτιδηποτε αλλο για το Pod εδω ειμαι, δυστυχως μονο γιαυτο εχω τις περισσοτερες πληροφοριες..γιατι φυσικα δεν ειναι μονο αυτα που εγραψα παραπανω!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #22 στις: 14/01/10, 17:21 »
καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια που μου δωσατε και επισης να πω την αληθεια δεν το περιμενα.....Σας ευχαριστω και παλι.....
απο ενα λαιβ χαλασε η λαμπα και 2 τρανζιστορακια απο οτι μου ειπαν.....

Καλά, τί έγινε σε αυτό το live, τα σπάσατε..?!???!!..
φιλε εκεινο το live ηταν εντελως χαλια....εκτος απο αυτο που επαθα εγω δεν ειχαμε και ηχοληπτη.... ο μαγαζατορας απο οτι μαθαμε τον ειχε κοροιδεψει πολλες φορες οτι και καλα θα εκανε live και αυτος ερχοτανε και δεν γινοταν τπτ και την στιγμη που ειχαμε κλεισει το μαγαζι για να παιξουμε εμεις του ελεγε ναι θα ερθω και δεν ηρθε....και απο οτι καταλαβαινετε την πληρωσαμε εμεις...προσπαθουσαμε απο τις λιγες γνωσεις μας να βγαλουμε εναν καλο ηχο ο οποιος δεν βγηκε....εμεις ομως δεν φταιγαμε σε τπτ....εγιναν και αλλα με θεμα χρηματων κτλ...τι να λεμε ρε παιδια ξεφτυλα.....περασμενα ξεχασμενα....


θα παω να δοκιμασω την πεταλιερα σημερα και θα την παρω αν βεβαια μου αρεσει.....θα σας πω εντυπωσεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 17:23 από philip the great »

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #23 στις: 15/01/10, 10:08 »
παιδια τελικα δεν πηγα χθες ετυχε κατι και δεν προλαβα,ηθελα να σας ρωτησω αν η BOSS GT10 περιεχει και οδηγιες στα ελληνικα γιατι αν τα εχει μονο στα αγγλικα θα με δυσκολεψει αρκετα και κατι ακομα που δεν καταλαβαινω γιατι ειμαι ασχετος....

τα χαρακτηριστηκα που δινει για την πεταλιερα σε αυτο το site http://www.thomann.de/gr/boss_gt10.htm
 αυτο το 2x WSP chips και το 2x assignable footswitches τι ειναι?? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??
« Απάντηση #24 στις: 15/01/10, 10:25 »
..αυτο το 2x WSP chips και το 2x assignable footswitches τι ειναι?? ???

Έχει δύο επεξεργαστές σήματος εσωτερικά (υπονοεί αρκετή δύναμη να δημιουργεί παράλληλα πολλά effects) και δύο ποδοδιακόπτες των οποίων την λειτουργία την έπιλέγεις εσύ από πολλές διαθέσιμες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
10968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
11 Απαντήσεις
6242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
33 Απαντήσεις
10663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:57
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
3030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 15:56
από TASOSGR
27 Απαντήσεις
8648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 23:38
από bourandr
2 Απαντήσεις
2156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/09, 22:20
από proToolsLe
16 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 19:17
από Ammon Jerro