Σελίδες:
  • #26 από Βραζίλης στις 18 Jul 2003
  •   ??? εγω? ??? το dc - ac inverter ειναι ακριβο, και μια μπαταρια 75Αh μπορει να δωσει 1Α στα 12ν για 75 ωρες τι δεν κραταει πολυ μου λες τωρα?

    - Το DC-DC το ανέφερα σε περίπτωση που θες να τροφοδοτήσεις απευθείας τη πλακέτα του ενισχυτή.

    - Εγώ το DC-AC το ξέρω σαν converter. Άλλοι το λένε inverter.

    - Αν πούμε, πολύ χοντρικά, οτι η κατανάλωση που θα έχουμε είναι: μικρός_ενισχυτής 50W + converter 5W(>=10% απώλειες) = 55W άρα η μπαταρία που λες θεωρητικά θα κρατήσει 16 ώρες. Όμως οι μπαταρίες συμπεριφέρονται περίεργα όταν τελειώνουν. Επιπλέον, οι μπαταρίες αυτοκινήτου δεν πρέπει να εκφορτίζονται μέχρι τέλους γιατί καταστρέφονται.
    Παρ'όλα αυτά, η ιδέα του να χρησιμοποιήσει κανείς μια μπαταρία αυτοκινήτου για να τροφοδοτήσει έναν ενισχυτή, ακούγεται ελκυστική  ;) Μόνο που αν χρησιμοποιήσει τη μπαταρία που χρησιμοποιεί και το αυτοκίνητο (και όχι ξεχωριστή) θα πρέπει να αφαιρέσει ακόμη περισσότερο χρόνο από τον θεωρητικό, γιατί αν η μπαταρία είναι πεσμένη το αμάξι ίσως δεν πάρει μπροστά (καθώς η μίζα τραβάει _πολλά_ αμπέρ).
  • #27 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 22 Jul 2003
  •    ...μπορεις ομως να παιζεις με αναμενη τν μηχανη ωστε το δυναμό να φορτιζει ταυτοχρωνα την μπαταρια ή ακομα-ακομα να παιζεις και ταυτοχρονα να κανεις ποδηλατο για να γεμιζει η μπαταρια.... χεχεχεχεχεχε!
  • #28 από orpheas στις 23 Jul 2003
  • ftaneiiiiiiiiiii!!
  • #29 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 27 Jul 2003
  • ftaneiiiiiiiiiii!!
     


       ...ωχ! Τα πηρε στο κρανιο! Χαχαχαχαχαχα!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P 8) :o :-X :D :)
  • #30 από FENDERAS στις 26 Aug 2003
  • iparxei enas enisxitis reumatos/mpatarias tis yamaha 5W para poly kalos......ton exei o nakas....de xero gia zozef......

    APANTISE... POSO KANEI???????????
  • #31 από kostis88 στις 27 Aug 2003
  • iparxei enas enisxitis reumatos/mpatarias tis yamaha 5W para poly kalos......ton exei o nakas....de xero gia zozef......

    APANTISE... POSO KANEI???????????

    Mpes sto www.nakas.gr kai des
  • #32 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 27 Aug 2003
  •    πολλα λινκ του νακα βλεπω και δεν μαρεσει καθολου αυτο!
  • #33 από kostis88 στις 28 Aug 2003
  •   πολλα λινκ του νακα βλεπω και δεν μαρεσει καθολου αυτο!

    δεν ξερω ρε συ sot καποιον αλλο με yamaha.....
  • #34 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 29 Sep 2003
  •    μοτο-Θειακος... χεχε!
  • #35 από Σπύρος στις 29 Sep 2003
  • εγώ προσπαθώ να κάνω το φορητό μου ενισχυτή, αλλά έχει πολύ μικρά ηχεια
  • #36 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 01 Oct 2003
  • εγώ προσπαθώ να κάνω το φορητό μου ενισχυτή, αλλά έχει πολύ μικρά ηχεια


       ...εγραψες παλι χεχε!
  • #37 από Holy Diver στις 24 Jan 2004
  • 1on: O Honeytone tis danelectro einai 5 watt kai kanei 40 - 50 evraious.
    2on: Mia akoustiki tis Stagg kanei 86 E. Ti na tin kaneis tin ilektriki; Perneis mia fthini akoustikoula kai den se niazei ama tha xalasei. Kai, mi mou peis oti tha pexeis me distortion stin paralia gia na xriazese nte kai kala ilektriki!
Σελίδες: