Αποστολέας Θέμα: μια χειρα βοηθειας!!  (Αναγνώστηκε 3477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpiftekopoulo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
μια χειρα βοηθειας!!
« στις: 24/05/10, 00:58 »
Καταρχην χαιρετε και συγχαριτηρια για το εκπληκτικο site!!

Λοιπον,ειμαι αρχαριος,το παλευω με βιβλια,οτι βρω απο internet και σκεφτομαι να αρχησω του χρονου κανενα μαθηματακι γιατι το γενικοτερο  θεμα με την κιθαρα με ψηνει απιστευτα...

εχω μια ibanez gio η οποια ειναι ψιλομαπα απο οτι εχω  καταλαβει..θελω να παρω κατι καλυτερο το οποιο να ακουγεται πλεον.
σκεφτομουν λοιπον κατι σε les paul.. ο ηχος που ζητω ειναι κατι σε hard rock,metal προς τα εκει..

εχω προσανατοληστει καπου προς les paul 100 της epiphone η les paul standard epiphone ...μου εχουν πει ομως οτι και η j&d βγαζει πολυ καλα μοντελα les paul και κυριως φτηνα...τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 300-350 αντε και 400 ευρω

ο ενισχητης μου ειναι ενας marshall mc10cd.

και εδω λοιπον ζητω την γνωμη σας ω,σοφα πνευματα! τι εχετε να προτινετε?

σας ευχαριστω προκαταβολικα και ζητω συγγνωμη αν κουραζω....

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #1 στις: 24/05/10, 02:16 »
Απαντώ όχι τόσο γιατί έχω κάτι ουσιαστικό να πω, αλλά επειδή εκπλήσομαι που ακούω το όνομα J&D και ακόμα περισσότερο που μαθαίνω πως έχει και καλή φήμη (περίμενα να μην έχει καθόλου).

5+ χρόνια παλιότερα, σε οτι-να-ναι φάση, μπήκα σε ένα μαγαζί της τότε γειτονιάς μου από περιέργεια, μόνο και μόνο για να παίξω με την J&D που ήταν στην βιτρίνα και έμοιαζε τόσο για les paul. Τελικά έπαιζε πιο καλά από ότι περίμενα. Είχε μια πετυχημένη γεύση από les paul, κάτι έλλειπε από την ήχο,  αλλά και ο μικρόσκοπικός ενισχυτής του μαγαζιού δεν βοηθούσε. Επίσης ήταν αρκετά βολική στο παίξιμο.  Δυστυχώς έχει περάσει πολύς καιρός  και δεν μπορώ να την συγκρίνω με τον ανταγωνισμό.

Θυμάμαι οτι διάφορες φάσεις γυρνώντας αργά προς το σπίτι στεκόμουν κάνα λεπτό να χαζεύω την κιθαρούλα. Τώρα εδώ και κάνα μισάωρο έχω φάει σκάλωμα και μου έρχονται flash-backs από τα φοιτητικά μου χρόνια. Μου έκανες ζημιά φιλαράκο  :)

Θα πρότεινα να μην παρείς την Epi 100, είναι με βιδωτό λαιμό και δεν είναι μαονένια + οτι έχει περίεργο ζύγισμα (νιώθεις τον λαιμό να θέλει να προσγειωθεί). Αν θες να ανεβείς στα 400 πάιζουνε και οι Tanglewood, και πιστεύω πως αξίζει μια δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #2 στις: 24/05/10, 08:54 »
Κοίταξε και τις Vintage V100, που είναι καλές και φτηνές κιθάρες. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια V100 (230 Eυρώ) και θα έδινα άλλα 100-120 για έναν modelling ενισχυτή όπως ο Vox VT15 ή ο Peavey Vypyr 15, οι οποίοι θα σού προσφέρουν πολύ μεγαλύτερες ηχητικές δυνατότητες στα μουσικά είδη που σε ενδιαφέρουν απ' ό,τι ο Marshall που έχεις τώρα. Έτσι θα έχεις κάνει μια πιο ριζική ανανέωση εξοπλισμού που θα βοηθήσει την εξέλιξή σου χωρίς να ξεπεράσεις τα 400 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mpiftekopoulo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #3 στις: 24/05/10, 18:05 »
Kατ'αρχην ευχαριστω για την ανταποκριση,

τωρα,τσεκαρα τις vintage που μου προτεινες αλλα δεν τις βλεπω σε κανενα μαγαζι στην αθηνα,για τον ενισχητη vox τον 15 συμφωνω απολυτα καθωσ τον ζαχαρωνα και εγω(παρ ολο που στα μαγαζια κατω τον εχουν 190-200-220 ευρω!!!)

παρ'ολα αυτα το ερωτημα με την κιθαρα παραμενει......


(μια μικρη ερωτηση διευκρινησης! τι ειναι ο modelling ενισχυτης?)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #4 στις: 24/05/10, 22:50 »
Δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι τα μαγαζιά "κάτω" αλλά αν μιλάμε για Αθήνα, Vintage είχε κάποτε το Bon Studio. Κοίτα μήπως τις έχει ακόμα. Όσο για τον ενισχυτή, αν καταλήξεις σε αυτόν, μπορείς να τον παραγγείλεις από το DV247 ή κάποιο άλλο διαδικτυακό κατάστημα. Ακόμα και με τα μεταφορικά θα σού στοιχίσει φτηνότερα από 200 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mpiftekopoulo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #5 στις: 25/05/10, 12:13 »
τσεκαρα το μαγαζι δεν ειχε vintage τελικως.........εχω προσανατοληστει πλεον προς les paul standard της epiphone! με ενισχητη vox 15

ποια ειναι η γνωμη σας για το συγκεκριμενο οργανο?
ειναι καλο για εναν αρχαριο που θελει αξιοπρεπη ηχο?
σκεφτομαι μηπως πραττω κακκως που θελω αλλο οργανο σε αυτο το επιπεδο αλλα,η ibanez gio ειναι απογοητευτικη και μου σπαει τα νευρα!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #6 στις: 25/05/10, 14:18 »
Ποια Gio έχεις και για ποιούς ακριβώς λόγους σου φαίνεται μάπα?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος mpiftekopoulo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #7 στις: 25/05/10, 15:22 »
την ονομασια ακριβως του μοντελου δεν την γνωριζω..αλλα μπορω να σου δωσω εικονα   http://www.clickbd.com/item.pictures/large/135896.jpg


ξεκουρδιζεται συνεχεια και γρηγορα,
ο ηχος της ειναι ασθενης και μπουκομενος,καθως και στο overdrive ακουγεται συνεχως ενα βουητο (το οποιο δεν ξερω αν ειναι φυσικο) ακομα και οταν δεν την ακουμπαω!

Αποσυνδεδεμένος Fanourius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Lots of light and shade in the music.
    • Προφίλ
Απ: μια χειρα βοηθειας!!
« Απάντηση #8 στις: 25/05/10, 17:34 »
Για το θέμα του θόρυβου που λες, γενικότερα, όλες οι κιθάρες με μονούς μαγνήτες έχουν κάποιο θόρυβο στα πολλά "γκάζια". Λογικά όμως πρέπει να είναι ήσυχη  0:) στην θέση 1, αν θεωρήσεις τον διπλό μαγνήτη στη γέφυρα και στην θέση 4 που είναι συνδιασμός του neck και του middle μαγνήτη.

Πέρα απο αυτά μπορεί να φταίει που έχεις και τον ενισχυτή συνδεδεμένο.Είναι μόνος του σε κάποια πρίζα, ή είναι σε κάποιο πολύπριζο; Αυτό έχει σημασία διότι μπορεί να τραβάνε πολλές συσκευές ρεύμα απο την ίδια πρίζα και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Ειδικά αν έχεις κανα πορτατιφ αναμένο την ώρα που παίζεις, πάντα στην ίδια πρίζα. Κάνει αυτό τον θόρυβο που λες και όταν αγγίζεις την κιθάρα με το χέρι σου να σταματάει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 16:36
από panicX
38 Απαντήσεις
11368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 18:09
από studio54
65 Απαντήσεις
15071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/10, 16:26
από freemind