Αποστολέας Θέμα: Ζουν ανάμεσά μας...  (Αναγνώστηκε 29654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #100 στις: 09/02/10, 17:28 »
οχι παππου δε διαλεγουμε τ'αφεντικα μας, αυτοι διαλεγουν εμας.Με τις εκλογες διαλεγουμε τους διαχειριστες που τα αφεντικα επιλεγουν να διαχειριστουν τη "περιουσια" τους.

Και κανε μου τη χαρη και κοψε το υφακι του "σπαστικου Κωστακη" που ολα τα ξερει,τουλαχιστον απεναντι μου.Ουτε ρακες εχουμε πιει μαζι,ουτε συντεκνοι ειμαστε.

Αυτο που λεει ο φιλος για τις λαμογιες σε δημους, ισχυει σε μεγαλους δημους αστικων κεντρων και σε υπηρεσιες "αμαρτωλου" παρελθοντως οπως οι πολεοδομιες και οι αδειες καταστηματων.Τα βλεπω καθε μερα μπροστα μου και τα ξερω.

οσο αφορα αυτο που λεει ο παππους περι παρεμβασης κι ελεγχου απο το λαο στα δημοτικα συμβουλια,δε ξερω αν ζει σε καποιο μικρο δημο χωριου,αλλα τον προσκαλω να παει σε ενα δημοτικο συμβουλιο στη Λοτζια για να κανει παρεμβαση η ελεγχο και αν του περασει η αποψη του η εστω τον ακουσει κανεις πραγματικα θα κανω αγωνα να τον κανουμε δημαρχο.
Στη θεωρια ολα ισχυουν,οι πραξεις και το αποτελεσμα ειναι το ζητουμενο.

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #101 στις: 10/02/10, 01:42 »
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση eternauta για τα "λαμόγια" έχει πολύ χρήμα μη γελιέσαι.

Άμα σού πω εγώ που ασχολούμαι επαγγελματικά με χτίσματα κι άλλα τέτοια
το τι κομπίνα πέφτει στις λεγόμενες "τοπικές αυτοδιοικήσεις"
και το τι μασάνε στην ψύχρα τα "παληκάρια" αυτά ,
μπορεί και να θες να πας αμέσως στην τουαλέτα σου , ξέρεις γιατί .
Βρέθηκα πριν από 2 χρόνια στη "δημόσια"  ;D μελέτη μιας κατασκευής
που είχε να κάνει με τη διαμόρφωση ενός παραθαλάσσιου χώρου 10μ επί 5μ
σε κάτι που έμοιαζε και μοιάζει τώρα που τέλειωσε με ηρώο κατάθεσης στεφάνων.
Ξέρεις πόσο πήγε το "μαλλί" γι' αυτή την κακόγουστη αλλά φανταχτερή μαλ***α ?
1.000.000 ευρώπουλα , ένα εκατομμύριο ευρώ δηλαδή !!!
Είχαν μάλιστα αναρτήσει στη γνωστή μεγάλη και κίτρινη πινακίδα το κόστος
που θα είχε ο παραθαλάσσιος αυτός δήμος , κάπου εκεί στην Εύβοια .

Πάρε και κατάλαβε φίλε MACMISIAS , αν και απ' ό,τι διαβάζω έχεις ήδη καταλάβει.

 
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #102 στις: 10/02/10, 12:15 »
Eter, δεν είμαι δημότης Ηρακλείου για να μπορώ να παρέμβω σ' αυτόν τον Δήμο, εσύ ως δημότης του κάνε ότι νομίζεις.

Όταν όμως κάποιος δεν συμμετέχει στα κοινά είτε διότι φοβάται να πει την γνώμη του, είτε διότι βαριέται, είτε διότι κάποιος του έχει πει ότι δεν θα ακούσουν την γνώμη του, είτε διότι δεν μπορεί να κάνει έλεγχο, είτε διότι φοβάται τις επιπτώσεις και τον πόλεμο ορισμένων, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, δεν έχει το δικαίωμα να ασκεί και κριτική στον τρόπο συμπεριφοράς όσων συμμετέχουν...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eternauta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #103 στις: 10/02/10, 20:22 »

Όταν όμως κάποιος δεν συμμετέχει στα κοινά ... δεν έχει το δικαίωμα να ασκεί και κριτική στον τρόπο συμπεριφοράς όσων συμμετέχουν...

Αυτη η ξεχυλη δημοκρατιας αποψη ειναι δικη σου η του Καρατζαφερη;

Τι λες ρε προυχοντα; Οτι επειδη δε συμμετεχει η δε παρακολουθει καποιος ενα δημοτικο συμβουλιο,οι "συμετεχοντες" μπορουν να μιλουν οπως τους γουσταρει και αυτος να σκυβει το κεφαλι και να μην απαντα;
Στο χωριο σου ετσι το εχετε;

και απο ποτε η συμμετοχη στα κοινα αντιλαμβανεται και λογαριαζεται σα συμμετοχη μονο μεσα απο θεσμικους φορεις;

Εχεις και αλλες τετοιες "σοφιες" να μας πεις η τις κρατας για καβα;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #104 στις: 10/02/10, 20:27 »
δεν έχει το δικαίωμα να ασκεί και κριτική στον τρόπο συμπεριφοράς όσων συμμετέχουν...
Δηλαδή περίπου το 99,9% των πολιτών ενός δήμου είπες μόλις τώρα ότι δεν έχουν το δικαίωμα να κρίνουν την συμπεριφορά του δημάρχου και του δημοτικού συμβουλίου. Φαντάζομαι δε, ότι δνε θα έπρεπε να ψηφίζουν καν αφού και αυτό είναι μία μορφή κριτικής. ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #105 στις: 10/02/10, 21:33 »
Ουσιαστική κριτική. Καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει, ακόμη και να πετάξει την αρλούμπα του, θεωρώντας ότι αυτό που κάνει είναι κριτική. Η ουσιαστική κριτική όμως, έχει να κάνει με έναν άνθρωπο που γνωρίζει πολύ καλά, πως λειτουργεί ένας οργανισμός, γιατί λειτουργεί έτσι και αν γίνεται να έχει χορέψει και μέσα στον χορό αυτό. Από την άλλη, η ουσιαστική κριτική δεν είναι άσκοπη και έχει αποτέλεσμα. Δεν είναι δηλαδή λόγια του αέρα. Έαν ας πούμε είναι κάτι παράνομο, δεν φτάνει να το πεις, χρειάζεται να το καταπολεμήσεις κιόλας με πράξεις, να αγωνιστείς, όχι να περιμένεις πότε θα έρθει ο Σούπερμαν από τον ουρανό. Δεν είναι τυχαία τα δικαστήρια και οι δικηγόροι που κρίνουν με βάση τους νόμους. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και εκεί υπάρχει βρωμιά. Πράγμα που σημαίνει ότι για να πιάσει η κριτική σου τόπο, πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά, να τρέξεις ανάλογα και να αντιμετωπίσεις και ένα μέρος της πραγματικότητας που είναι βρώμικη. Άντε να πείσεις, χωρίς επιχειρήματα και αποδείξεις τον δίκαιο και μετά να τα βάλεις και με τον άδικο. Διότι μπορούμε να φαντασιωθούμε έναν ιδανικό τόπο και να κρίνουμε με βάση αυτόν όλα τα άλλα. Μπορούμε όμως να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα και να πράξουμε έτσι, ώστε οδηγήσουμε έναν μη ιδανικό τόπο, προς το ιδανικό, κρίνοντας τα όσα γίνονται, με τον τρόπο που γίνονται, μιας και αυτά θα είναι τα εργαλεία μας.Η κριτική δεν είναι μαγικό ραβδάκι, είναι μαστίγιο. Εκτός και αν θέλει κάποιος να γυρίζει συνεχώς και το άλλο μάγουλο διακυρήττοντας απλά τον λόγο του. Τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά. 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #106 στις: 11/02/10, 00:11 »
Eγω παλι θα γινω σπαστικος και θα πω οτι το θεμα εχει ξεφυγει..Ετσι δηλαδη επειδη το χα ακουσει αυτο ποσες φορες σε παλιοτερα θεματα απο τους φωστηρες..

Παντως και εγω διαφωνω οτι για να παρεμβεις καπου πρεπει να το κανεις αναγκαστικα με τα ''εργαλεια'' που ηδη υπαρχουν αν και θεωρω καλο να ξερεις πως λειτουργουν και πως ειναι διαρθρωμενοι ολου αυτους του ειδους οι θεσμοι και οι επιμερους μηχανισμοι τους.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #107 στις: 11/02/10, 11:11 »
Δηλαδή περίπου το 99,9% των πολιτών ενός δήμου είπες μόλις τώρα ότι δεν έχουν το δικαίωμα να κρίνουν την συμπεριφορά του δημάρχου και του δημοτικού συμβουλίου. Φαντάζομαι δε, ότι δνε θα έπρεπε να ψηφίζουν καν αφού και αυτό είναι μία μορφή κριτικής. ::)

Οι εκλογές δεν αποτελούν μηχανισμό κριτικής. Είναι ένας τρόπος συμμετοχής. Αν έχετε πέσει στην παγίδα και πιστεύετε ότι με την ψήφο απλώς ασκούμε κριτική στους εκάστοτε αντιπροσώπους, πάω πάσο αλλά μην προσπαθείτε να παρασύρετε και άλλους στην παγίδα.
Οι αντιπρόσωποι δεν βρίσκονται στην θέση αυτή ελέω θεού.
Σαφώς και δεν μπορεί ο eter και τύποι σαν κι αυτόν να ασκεί κριτική, όταν δεν συμμετέχει και προτρέπει κι άλλους να μην συμμετέχουν. Αυτή είναι μια βασική αρχή της Δημοκρατίας.

Το 99,9% το πολιτών δεν συμμετέχουν? Νομίζω ότι έχεις πατήσει την μπανανόφλουδα που σου πετάνε King. Από που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #108 στις: 11/02/10, 17:18 »
Αλλα αντι αλλων διαβαζεις και καταλαβαινεις παππου. Αναρωτιεμαι πλεον αν αξιζει σε καθε ποστ να πρεπει να κανω νιανια αυτα που λεω ωστε να σου γινονται απολυτα κατανοητα. Αρχικα, δεν ξερω γιατι εχεις αυτο-ορισθει ως καποιου ειδους αυθεντια σε καθε ζητημα και ολοι οι αλλοι εχουμε πεσει στην παγιδα αν εχουμε διαφορετικη αποψη απο σενα ή ειμαστε σε καλο δρομο αν συμφωνουμε με σενα. Καλο θα ηταν ομως να αναθεωρησεις καποια στιγμη αυτη την εντυπωση γιατι δεν πιστευω οτι θεωρεισαι απο κανεναν καποιου ειδους αυθεντια.

Τωρα, αφου για μια ακομα φορα κανεις οτι δεν καταλαβαινεις να το ξαναπω. Ειπα οτι συμφωνα με τα λεγομενα σου, οτι δηλαδη οποιος δεν συμμετεχει καπου δεν εχει δικαιωμα να κρινει τοτε η συντρηπτικη πλειοψηφια δεν εχει δικαιωμα να κρινει. Απο που βγαζω αυτο το συμπερασμα? Απο εργασια σε δημο βασικα. Φυσικα εσυ δεν ξερω απο που βγαζεις τα δικα σου συμπερασματα. Αλλα τουλαχιστον οσα εχω δει εγω σε δημους, αν υποθεσουμε οτι ενας δημος εχει 20.000 κατοικους και συνολικα 20 ειναι αυτοι που ανηκουν στο δημοτικο συμβουλιο κτλ, ε θα ειναι και καποιοι που ασχολουνται με τα πολιτιστικα, αντε και τα σχολεια.

Για να ειμαι ακριβης δεν πιστευω οτι με την ψηφο ασκουμε κριτικη, πιστευω οτι με την ψηφο δεν κανουμε απολυτως τιποτα. Και δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει να χωθει μεσα στα σκατα για να μπορει να κρινει τα σκατα. Δηλαδη για να κρινει κανεις την εργασια ενος υπουργειου θα πρεπει να βρισκεται στο υπουργειο η στον κλαδο που ανηκει το υπουργειο αλλιως δεν εχει δικαιωμα κρισης. Επι παραδειγματι εγω κι εσυ δεν θα επρεπε να εχουμε αποψη και κριση γι ατην αστυνομια γιατι δεν σχετιζομαστε με αυτην.

Αρα λοιπον, η σταματαμε να μιλαμε στα περισσοτερα θεματα αφου δεν συμμετεχουμε σε αντιστοιχα πραγματα ή δεν εχεις και πολυ δικαιο σε αυτο που λες τελικα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #109 στις: 12/02/10, 21:00 »
Για να ειμαι ακριβης δεν πιστευω οτι με την ψηφο ασκουμε κριτικη, πιστευω οτι με την ψηφο δεν κανουμε απολυτως τιποτα.

Βρε ματάκια μου, εφόσον δεν πιστεύεις ότι με την ψήφο ασκούμε κριτική, για ποιόν λόγο το ισχυρίστηκες παραπάνω? Ψυχανεμίζομαι την απάντηση....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #110 στις: 15/02/10, 20:15 »

Οσο αφορα τη δικη μου αποψη,θεωρω οτι οπως τα ψαρια,τα πουλια,τα κουναβια και οι αρκουδες δεν εχουν καποιου ειδους "διαβατηριου" ωστε να εμπιδιζονται να μετακινηθουν απο ενα σημειο της γης σε ενα αλλο,ετσι και οι αθρωποι πρεπει να ειναι παντελως ελευθεροι να επιλεγουν τοπ που θα πανε,ποσο θα μεινουν και να ζουν σε οποιο μερος του πλανητη επιθυμουν χωρις κανεος ειδους αδεια.
Αλλα αυτο περιεχεται σε αλλου ειδους συζητηση η οποια δε μπορει να γινει με τους ορους του υπαρχοντως καθεστωτος των κρατων και των συνορων,οπως και οι λογοι που αναγκαζουν τους ανθρωπους στο υπαρχων καθεστως να αφηνουν τη γενεθλεια γη τους μεταναστευοντας σε ενα αλλο τοπο.


Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!!! Τα ζώα έχουν την περιοχή τους που την συμαδεύουν με διάφορους τρόπους. Τα άλλα ζώα που θα μπούν στην περιοχή τους θα πρέπει να δώσουν μάχη για να την κατακτήσουν ή να γίνουν αποδεκτά. Και με τους ανθρώπους ισχύει το ίδιο.


Αλλά θέλω να μάθω κάτι ( συγνώμη δεν διάβασα όλες τις αναρτήσεις). Γιατί να πάρουν την Ιθαγένεια και όχι την Υπηκοότητα; Σε τι θα τους φανεί χρήσιμη  η Ιθαγένεια  που δεν θα του φαινόταν χρήσιμη η υπηκοότητα; Γιατί ντε και καλά και να πάρουν Ιθαγένεια και όχι Υπηκοότητα;

Αυτο που πρεπει να προσεχτει και να λειφθει υποψιν ειναι οτι κανενας ανθρωπος η κοινωνικη ομαδα ανθρωπων σε μαζικο επιπεδο δεν αφησε τη γενεθλεια γη του χωρις να υπαρχει καποιος λογος ανωτερας βιας

Γιατί λοιπόν να μην τους βοηθήσουμε να μπορούν να ζουν με αξιοπρέπεια στον δικό τους τόπο, ώστε να μην αναγκάζονται να ξεριζόνωνται; Της πέρασε καθόλου αυτό από το μυαλό της κα ΕΛΙΖΑΜΠΕΤΤΑΣ ΚΑΖΑΛΟΤΤΙ, ή βλέπει μόνον ως λύση τους ξεριζωμούς και την ανάμειξη των λαών, με όλα τα αρνητικά επακόλουθα;
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #111 στις: 16/02/10, 11:26 »
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!!! Τα ζώα έχουν την περιοχή τους που την συμαδεύουν με διάφορους τρόπους. Τα άλλα ζώα που θα μπούν στην περιοχή τους θα πρέπει να δώσουν μάχη για να την κατακτήσουν ή να γίνουν αποδεκτά. Και με τους ανθρώπους ισχύει το ίδιο.

Από την άλλη τα ζώα τη βγάζουν καθαρή και με βιασμούς, αρέσκονται σε επίλυση διαφορών δίχως θεσμικά μέσα, τρώνε ενίοτε τα μικρά τους, δεν πληρώνουν φόρους και δεν βλέπουν Ελένη Μενεγάκη. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλήξουμε ποιες από τις φυσικές τους αυτές συνήθειες οφείλουμε να ακολουθούμε διδακτικά και ποιες να αποκηρύξουμε στο πλαίσιο της πολιτισμικής εξέλιξης χιλιετηρίδων.

Παράθεση
Γιατί λοιπόν να μην τους βοηθήσουμε να μπορούν να ζουν με αξιοπρέπεια στον δικό τους τόπο, ώστε να μην αναγκάζονται να ξεριζόνωνται; Της πέρασε καθόλου αυτό από το μυαλό της κα ΕΛΙΖΑΜΠΕΤΤΑΣ ΚΑΖΑΛΟΤΤΙ, ή βλέπει μόνον ως λύση τους ξεριζωμούς και την ανάμειξη των λαών, με όλα τα αρνητικά επακόλουθα;

Θετικά επακόλουθα υπάρχουν ή by default η "ανάμειξη" ταυτίζεται με το ανάθεμα;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #112 στις: 16/02/10, 12:16 »
Περί ανάμιξης λαών...Με τον α ή β τρόπο στη παγκόσμια ιστορία, οι λαοί ήρθαν πάμπολλες φορές σε επαφή και αναμίχθηκαν. Το αν αυτό είναι θετικό ή αρνητικό κανένας δεν μπορεί να το πεί με σιγουριά γιατί πάντα βλέπει το αποτέλεσμα. Μόνο να υποθέσεις μπορείς το πως θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα αν δεν είχε επέλθει η ανάμιξη.
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι η ανάμιξη. Το πρόβλημα είναι καθαρά πολιτικό. Μπορεί να έχει ένα σωρό ανθρωπιστικές παραμέτρους , αλλά οι αποφάσεις για το τι μέλλει γενέσθαι σε σχέση με τις ζωές τόσων ανθρώπων , είναι πολιτικές. Δεν επηρεάζεται η ζωή μόνο των μεταναστών, επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό και η ζωή των Ελλήνων. "Ο τρόπος ζωής" δηλαδή. Κάποιοι θα ισχυριστούν προς το καλύτερο, κάποιοι προς το χειρότερο. Εμένα με ενδιαφέρει αυτή η μετάβαση να γίνει με ομαλό τρόπο σεβόμενη τις ανάγκες και των δύο πλευρών. Όχι μόνο τις οικονομικές , αλλά και εκείνες που χαρακτηρίζουν πολιτιστικά έναν λαό, ή έχουν να κάνουν με τις παραδόσεις του και τα πιστεύω του. Γιατί διαφορετικά, ο ρατσισμός, τα εγκλήματα και το μίσος θα είναι θέματα που θα τα βρούμε μπροστά μας. Αυτή είναι η δουλειά της πολιτικής. Να το εμποδίσει αυτό.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #113 στις: 16/02/10, 20:48 »
MACMISIAS, ας ελέγξουμε πρώτα πως θα επηρεαστεί ο "τρόπος ζωής" από την εμπλοκή του ΔΝΤ και των Ευρωπαϊκών επιτροπών και μετά ας ελέγξουμε και την "συμβολή" της μετανάστευσης.
Έχω την εντύπωση πως δεν έχετε κατανοήσει ότι οδηγούμαστε στον "τρόπο ζωής" του '50, με την διαφορά του ότι θα έχουμε έλειψη της τότε συλλογικότητας λόγω της εξατομικευμένης και συντεχνιακής οπτικής η οποία έχει εγκαθιδρυθεί. Αν σ' αυτά προσθέσεις και την πείνα και την εξαθλίωση που ήδη παρατηρούνται σε ορισμένες ομάδες, οδηγούμαστε σ' ένα εκρηκτικό μείγμα, στο οποίο οι μετανάστες παίζουν ελάχιστο ρόλο, και το οποίο θα πέσει στις πλάτες των αστικών κυρίως περιοχών οι οποίες δεν έχουν καν τις μνήμες ώστε να αντεπεξέλθουν και να καταφέρουν να βρουν λύσεις.

Το πιο σημαντικό είναι ότι σε 3-4 χρόνια θα δείτε αλλοδαπές εταιρίες να εκμεταλεύονται τα κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου του Αιγαίου, χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα, ούτε καν σε περιβαλλοντολογικά θέματα.
 
Αλλά θέλω να μάθω κάτι ( συγνώμη δεν διάβασα όλες τις αναρτήσεις). Γιατί να πάρουν την Ιθαγένεια και όχι την Υπηκοότητα; Σε τι θα τους φανεί χρήσιμη  η Ιθαγένεια  που δεν θα του φαινόταν χρήσιμη η υπηκοότητα; Γιατί ντε και καλά και να πάρουν Ιθαγένεια και όχι Υπηκοότητα;

Στο Ελληνικό δίκαιο η ιθαγένεια ταυτίζεται με την υπηκοότητα. Αλλά αυτό νομίζω ότι ήδη το γνωρίζεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/10, 20:51 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #114 στις: 25/02/10, 10:57 »
Το πιο σημαντικό είναι ότι σε 3-4 χρόνια θα δείτε αλλοδαπές εταιρίες να εκμεταλεύονται τα κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου του Αιγαίου, χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα, ούτε καν σε περιβαλλοντολογικά θέματα.

Το ξεπούλημα του φυσικού μας πλούτου, του εργατικού δυναμικού, της γεωστρατηγικής θέσης της χώρας, κλπ κλπ, είναι σχεδόν σίγουρα, ιδίως αν μας βάλει στο χέρι του το ΔΝΤ. Αν είναι να μας βάλει χέρι κάποιος, καλύτερα να μας βάλει η ΕΕ παρά το ΔΝΤ.

Η επερχόμενη οικονομική εξαθλίωση στην χώρα, θα φέρει αναταραχές, εγκληματικότητα, κλπ. Και συμφωνώ με σένα papous, η κατάσταση δεν θα'ναι όπως το '50 που όλοι είμασταν ισοπεδωμένοι οικονομικά. Τώρα, η μεσαία τάξη που περνούσε ικανοποιητικά, γίνεται φτωχή. Οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι ή τέλος πάντων δεν τους αγγίζει πολύ η κρίση. Άρα, φαντάζομαι οτι η μεσαία τάξη θα νιώθει οργή για τους πλούσιους και απειλή από τους μετανάστες οι οποίοι θα της παίρνουν τις δουλειές (έστω αυτές τις "ευτελείς" που παλιότερα η μεσαία τάξη απαξιούσε να τις κάνει)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ζουν ανάμεσά μας...
« Απάντηση #115 στις: 03/03/10, 23:41 »
Το πιο σημαντικό είναι ότι σε 3-4 χρόνια θα δείτε αλλοδαπές εταιρίες να εκμεταλεύονται τα κοιτάσματα πετρελαίου και φυσικού αερίου του Αιγαίου, χωρίς να μπορείτε να κάνετε τίποτα, ούτε καν σε περιβαλλοντολογικά θέματα.

Το ξεπούλημα του φυσικού μας πλούτου, του εργατικού δυναμικού, της γεωστρατηγικής θέσης της χώρας, κλπ κλπ, είναι σχεδόν σίγουρα, ιδίως αν μας βάλει στο χέρι του το ΔΝΤ. Αν είναι να μας βάλει χέρι κάποιος, καλύτερα να μας βάλει η ΕΕ παρά το ΔΝΤ.

Kαι η υφεση θα παει ακομα πιο βαθια με τη ζητηση να πεφτει ακομα περισσοτερο με τα πολυ εξυπνα αυτα μετρα(φοροι,μειωση μισθων κλπ) ενω το ΔΝΤ θα κανει για αλλη μια φορα το θεαρεστο εργο του πως ειχε κανει σε Λ.Αμερικη,Ασια κλπ.. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
5 Απαντήσεις
3757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 14:14
από Como Esta Loco
13 Απαντήσεις
7402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:44
από morsanimi
9 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 09:33
από parlats
3 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 19:19
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 10:24
από panixgr
7 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 01:32
από JimiDS
1 Απαντήσεις
4862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/21, 09:44
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/22, 15:31
από ΠΟΙΟΣ