Αποστολέας Θέμα: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"  (Αναγνώστηκε 39035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #150 στις: 07/10/11, 21:00 »
Εχει πλακα που οταν πριν 2 χρονια μιλαγα για οικονομια πραγματικη χωρις νομισμα, για ανταλλακτικη οικονομια κτλ, τοτε ημουν ουτοπικος και φαντασιοπληκτος...
Αναγκα και οι Θεοι πειθονται ομως ε;

Πριν από 3 χρόνια, όταν σχεδιάσαμε μαζί με τον Γκάρβιν και τον Μπλακσείπιο το "κιθαροσύστημα" ήταν ουτοπικό. Ξεκινήσαμε με την προοπτική να φτιάξουμε ένα σύστημα με παρθενογέννεση. Τώρα πια δεν είναι ουτοπικό αλλά εφαρμοσμένο. Ενδεικτικό της άποψης ότι η ουτοπία απέχει από την πραγματικότητα μονο κατά μια απόφαση.

Εκείνη την εποχή δεν είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και μαζί σου, όμως τώρα μπορείς αν έχεις τον χρόνο να κάνεις μια ανασκόπηση των διαλόγων και να συμβάλεις και με δικές σου προτάσεις.

Οπωσδήποτε "ανάγκα και θεοί πείθονται". Άλλωστε η γεννεσιουργός αιτία του συτήματός μας ήταν, ο συμφερότερος τρόπος για την κάλυψη των αναγκών!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #151 στις: 11/10/11, 23:24 »
Ξεκινήστε από εδώ:


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #152 στις: 12/10/11, 10:43 »
Επίσης, η άποψη ενός μορφωμένου ανθρωπου δε θα πρεπει να είναι ισάξια με κάποιου που δεν έχει τελειώσει ούτε καν το γυμνασιο, φερειπείν. Προτείνω λοιπόν δικαίωμα μέχρι 4 ψήφων στους τυπους με μεταπτυχιακο κλπ, μεχρι 3 με πτυχιο ανωτερης σχολής, 2 για οσους τελειωσαν το λυκειο, και 1 για αυτους που υπογραφουν με σταυρο.

Να σου θυμίσω ότι όλοι οι διεφθαρμένοι πολιτικοί έχουν ανώτατες σπουδές, και οι περισσότεροι πλούσιοι έχουν σπουδάσει (γιατί έχουν περισσότερες δυνατότητες για αυτό). Άρα, πρόσεχε σε ποιους δίνεις μεγαλύτερη δύναμη ψήφου.
Ένα πτυχίο δεν δίνει απαραίτητα πνευματική και ηθική καλλιέργεια, και στα χέρια δόλιων ανθρώπων μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο για την εκμετάλλευση των λιγότερο μορφωμένων και υποψιασμένων.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #153 στις: 12/10/11, 11:13 »
Και αυτο που λεει και ο Βασιλης γινεται εδω και τοσα χρονια στην Ελλαδα.
Μηδεν παιδεια, οδηγει σε προβατα και τα προβατα ο βοσκος τα παει οπου θελει, καμια φορα και με την βοηθεια τσοπανοσκυλων (ΔΝΤ, ΕΕ κτλ).

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #154 στις: 12/10/11, 11:57 »

Φανταστείτε λοιπόν φίλοι μου, να ψηφιζαμε απο τα 25 μέχρι τα 65 λοιπόν. Έτσι η δικη μου και η δικη σας ψηφος που προέκυψε μετα από πολλή σκέψη, περισυλλογη, αναλυση της ιδεολογιας μας και γενικό ψάξιμο, δε θα ακυρωνεται ουτε απ' το παιδάκι που πηγε για πρωτη φορα να ψηφισει και ψηφισε ό,τι του ειπαν οι γονεις του, ουτε απ' τον παππού και τη γιαγια που της το δώσαν σταυρομένο ή το επιχειρημα τους που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ ειναι γιατι ο αρχηγος ειναι ο γιος του Ανδρεα. Μετά τα 65 σου όμως που δεν ψηφιζεις, το κρατος ειναι υποχρεωμένο να σου καλυπτει όλα τα έξοδα οσον αφορα τη νοσηλευτικη και φαρμακευτικη περιθαλψη σου, εναν προσωπικο γιατρο, μια νοσοκομα και εναν οδηγο. Με λίγα λογια να σε σέβεται ΑΠΟΛΥΤΑ.

Επίσης, η άποψη ενός μορφωμένου ανθρωπου δε θα πρεπει να είναι ισάξια με κάποιου που δεν έχει τελειώσει ούτε καν το γυμνασιο, φερειπείν. Προτείνω λοιπόν δικαίωμα μέχρι 4 ψήφων στους τυπους με μεταπτυχιακο κλπ, μεχρι 3 με πτυχιο ανωτερης σχολής, 2 για οσους τελειωσαν το λυκειο, και 1 για αυτους που υπογραφουν με σταυρο.
Το πρωτο ειναι ατοπια
Σκεψου οτι θα βγαινουμε στη συνταξη στα 67..Φανταζεσαι κοσμο που να μην εχει βγει ουτε καν στη συνταξη να μην μπορει να ψηφιζει..Εκτος του οτι δεν ειναι ολοι >65 με συνδρομο αλτσχαιμερ..Γενικως αυτο με τα αυθαιρετα ορια  ειναι fail και ουτως η αλλως τα ποσοστα ''μη σκεψης'' ειναι τεραστια σε ολες τις ηλικιες :P

Το δευτερο ενταξει μας γυρναει σε αλλες εποχες..Μια μορφωμενη ελιτ να καθοριζει τις τυχες ολων των αλλων οι οποιοι ειναι προβατα..Η πολιτικη συνειδηση παντως δεν ειναι αναλογικη με την μορφωση..Να σου θυμισω επισης πως την επανασταση του 17 ΄την επανασταση στην Ισπανια την καναν και πολλοι ανθρωποι που δεν ξεραν ουτε με σταυρο να υπογραφουν..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #155 στις: 12/10/11, 12:26 »
οταν θα βγαινεις στη συνταξη σταματας να ψηφιζεις ρε παιδι μου γενικα...τα ποσοστα μη σκεψης ειναι υπαρκτα παντου, αλλα στα 30 σου και στα 40 σου μπορεις ακομα να εχεις το δικαιωμα να διαμορφωσεις το σκηνικο στο μελλον....οταν εισαι με το ενα ποδι στον ταφο γιατι να το κανεις αυτο; και καλυτερα να κανονιζει την τυχη μας μια μορφωμενη ελιτ παρα μια ρουσφετοκλικα. σκεψου το, και οι ελβετοι το ιδιο συστημα εχουν!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #156 στις: 12/10/11, 14:09 »
Διαφωνω απο ολες τις διευθυνσεις αλλα νταξει..Ασε που και στη συνταξη να βγεις δεν ειναι καθολου σιγουρο αν και ποσα θα παρεις..Εκτος του οτι επειδη εισαι συνταξιουχος δεν σημαινει οτι παυεις να εισαι μερος του κοινωνικου συνολου..
Οσο για ελιτ και ρουσφετοκλικες το ιδιο μου φαινεται..Στην τελικη ολοι διαμορφωνουν για το δικο τους συμφερον.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #157 στις: 12/10/11, 14:15 »
Συνταξη; Για μας;
Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης