Αποστολέας Θέμα: Αλκίνοος Ιωαννίδης  (Αναγνώστηκε 214903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #25 στις: 14/12/02, 18:37 »
paidia diavaste , mporei na sas endiaferei:

proxtes ekana idiaitera ekthesi, kai milousame me tin kathigitria mou gia to star system. mou elege loipon, oti oloi oi "stars" (kai o alkinoos leei) einai anithikoi, symferontologoi, kai kanoun ta panta gia na petyxoun th dimosiothta. OLOI!
egw fysika den symfwnousa...fysiko einai meta na ti vrizeis stous filous sou...
kai otan ti rwtisa ti gnwmi exei gia ton alkinoo, mou eipe oti sigoura ola auta ta grafei gia na poulisei,k exei auto to stulaki gia na aresei k.l.p...

e, einai na min ti vriseis katamoutra apo ti stigmi pou evrise kuriolektika ton alkinoo?
kai sas erwtw:
yparxei estw kai 1 pithanotita na einai o alkinoos etsi opws ton perigrafei? idios me tous allous stars?


perimenw apantiseis
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #26 στις: 14/12/02, 19:15 »
Κατ' αρχήν δεν νομίζω ότι ο ισχυρισμός περί συμβιβασμού με την εμπορικότητα αποτελεί κατ' ανάγκην δυσφήμιση ούτε ύβρι.  Είναι γνωστό σε όποιον έχει μια στοιχειώδη ιδέα για το πως λειτουργεί το star system και δεν εξιδανικεύει τα πάντα, ότι ακόμα και οι μεγαλύτεροι και πιο σημαντικοί σύγχρονοι καλλιτέχνες έκαναν κάποιους συμβιβασμούς προς αυτή την κατεύθυνση.  Οπότε μάλλον εθελοτυφλεί όποιος πιστεύει ότι ο αγαπημένος του καλλιτέχνης είναι αγνός και αμόλυντος, χωρίς καμία υπαναχώρηση από τα καλλιτεχνικά και προσωπικά του ιδεώδη κλπ.  Κάθε καλλιτέχνης έχει την επιλογή να παίξει το παιχνίδι με τους κανόνες που επιβάλει το σύστημα ή να αρνηθεί και να ακολουθήσει το δικό του δρόμο (π.χ. Δημήτρης Παναγόπουλος).

Δεύτερον, η καθηγήτριά σου δεν έβρισε τον Αλκίνοο.  Αν θεωρήσεις την άποψή της υβριστική, θα πρέπει να πιστεύεις ότι έβρισε όλους ανεξαιρέτως τους καλλιτέχνες, όχι μόνο τον συγκεκριμένο.  Η καθηγήτριά σου προφανώς δεν γνωρίζει τον Αλκίνοο προσωπικά, απλά τον έβαλε στην ίδια μοίρα με όλους τους συναδέλφους του.  Και όσο απόλυτη και αδικαιολόγητη είναι η δική της άποψη, άλλο τόσο είναι και η δική σου όταν λες ότι "έβρισε κυριολεκτικά τον Αλκίνοο".  

Και τέλος, ποιός ο λόγος να επαναστατείς, ακόμα κι αν σου έβρισαν τον Αλκίνοο;  Ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του, ακόμα κι αν αυτή είναι απόλυτη ή και υβριστική.  Εσύ γιατί αγχώνεσαι;  Και το γεγονός ότι δεν αφήνεις περιθώρια ούτε για μία πιθανότητα να είναι ο Αλκίνοος "κάπως", ότι κι αν είναι αυτό το "κάπως", δεν νομίζεις ότι ουσιαστικά σε φέρνει στην ίδια θέση με την καθηγήτριά σου, η οποία αρνείται έστω και μία πιθανότητα κάποιος να είναι διαφορετικός; Aς είμαστε όλοι λίγο πιο ανοιχτοί σε κάθε ενδεχόμενο, ακόμα και αν μας δυσαρεστεί.

Αυτά και χωρίς παρεξήγηση, έτσι...;

ΥΓ:  Δεν μας είπες τελικά αν όντως την έβρισες κατάμουτρα την καθηγήτρια.  Εγώ μια φορά το έκανα.  Χαλάλι η αποβολή...

ΥΓ2:  Για όποιους δεν το ξέρουν, είναι εξακριβωμένο ότι ο Αλκίνοος είναι άνθρωπος και όχι θεός...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #27 στις: 17/12/02, 21:44 »
ok re apollwn...
isws na exeis telika esy dikio pou eisai kati anamesa...
egw prwton de lew oti o alkinoos einai theos,einai anthropos, kai malista apo oti deixnei, einai enas aplos anthropos. vevaia auta pou upostirizw den aforoun mono ton alkinoo alla kai arketous allous pou den vriskontai sto <star system>.
isws na kanw lathos pou thewrw vrisia to oti eipe i kathigitria mou oti o alkinoos einai san olous tous allous pou kinigoun ti dimosiotita kai tin emporikotita...mporei na einai k etsi.auto oute o idios den mporei na to exakrivwsei.

alla den nomizw na min thewreitai apo olous vrisia to oti oloi oi kallitexnes -anexeretws- einai apo tis pio pswnares pou yparxoun k kanoun auto to epagelma mono k mono gia na provlithoun.episis ta dinoun ola gia to xrima k kanoun oles tis ypoxwriseis gi'auto.

de lew oti einai mono o alkinoos o 'kalos' oute k oti einai 'theos' , oute k oti den kanei kapoious symvivasmous gia na proxwrisei. alla auto pou ennoei i kathigitria mou einai vrisia.toulaxiston gi'autous tous kallitexnes pou exoun ena a pneumatiko epipedo.

egw ton alkinoo ton thaumazw gia ta tragoudia tou , gia ti fwni tou, alla panw apo ola gia ti stasi zwis tou. sigoura den xerw ti anthropos einai, gi'ayto pou fainetai omws (aplos k authentikos), alla kai gia ti stasi tou apenanti sti dimosiotita einai axia thaumasmou.isws kai gia pollous allous kallitexnes na isxuei to idio. kai den dexomai na ton vazoun sto idio tsouvali me opoion na nai.
sorry an sas kourasa...!
akouw gnwmes!
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #28 στις: 22/12/02, 16:54 »
Σιγουρα ο Αλκινοος δεν ειναι Θεος...ουτε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι αν ειναι ή οχι αψογος και σαν χαρακτηρας!!!

Εγω προσωπικα απο εναν καλλιτεχνη κοιταω να μου αρεσει η δουλεια του και οσο μπορω και μου επιτρεπετε προσπαθω να ψυχολογισω τον καθε καλλιτεχνη απο τις συνεντευξεις του απο τις συναυλιες του και απο το πως κινητε στο λεγομενο "star system"......αν δω οτι η δουλεια του και ο "χαρακτηρας" τον οποιον πιστευω οτι εχει με ικανοποιουν λεω οτι ειναι ο "ταδε" ενας απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες!!!!

Σαφως και δεν ξερουμε τον Αλκινοο προσωπικα αλλα ελεος ας μην βαζουμε και ολους τους τραγουδιστες στο ιδιο καζανι!!!!! :P :P

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #29 στις: 17/02/03, 11:07 »
"Πέμπτη 20/2/2003 NET 24:00

Τρεις ιστορίες που διασταυρώνονται μεταξύ τους, μέσα στην έρημη αυγουστιάτικη Αθήνα.Μία ηλικιωμένη γυναίκα συντροφιά με νεαρή γειτόνισσα, ένα μεσόκοπο λαικό ζευγάρι κι ένας τραπεζικός υπάλληλος που φλερτάρει με μια άγνωστη.Συγκίνηση και πολλές καλές ερμηνείες, σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη.
Αλέκα Παϊζη, Θανάσης Βέγγος, Χρυσούλα Διαβάτη, Θέμις Μπαζάκα, Ειρήνη Ιγγλέση, Αλκίνοος Ιωαννίδης ;)  
Μουσική Χατζιδάκι"


Απο το φορουμ του www.alkinoos.gr ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/03, 11:12 από Σωτήρης »

Αποσυνδεδεμένος anaanti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #30 στις: 22/02/03, 00:57 »
Καταρχην ενημερωνω πως γραφω για πρωτη φορα!Φυσικα το θεμα : ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ!!Συμφωνω με οσα προαναφερθηκαν και ευχαριστω για καποιες πληροφοριες που δεν ηξερα.Ακουω Αλκινοο περιπου 10 χρονια,απο το ξεκινημα του δηλαδη και εχω δει τα περισσοτερα προγραμματα του πανω απο δυο φορες.Εχουμε μιλησει κιολας 5-6 φορες.Εμενα προσωπικα μου φανηκε πολυ cool και προσιτος.Να πω βεβαια πως μιλαμε κυριως για την κιθαρα και μουσικες συμβουλες γενικα, και ειναι ευγενικοτατος!Εχω καιρο βεβαια να του μιλησω(κανα χρονο) αλλα δεν μπορει να εχει αλλαξει τοσο απο το...star system!!!Αλλα και παλι δεν νομιζω οτι με νοιαζει τοσο ο χαρακτηρας του οσο η δουλεια του.Aυτο θεωρω οτι εχει τη μεγαλυτερη σημασια απο ολα, ακομα και απο το αν καπνιζει πιπα(που ειναι αληθεια)!
Σωτηρη εχω την εντυπωση οτι σε εχει "παρει" το ματι μου στο alkinoos.gr?Ψαξε σιγα-σιγα να βρεις και την υπολοιπη δισκογραφια του απο συμμετοχες και πιστεψε με ειναι πολλες!
Α!Την ταινια την ειδα και εγω μεχρι τις 1:30 δεν αντεξα μετα,εκλειναν τα ματια μου!Τουλαχιστον τον..προσεξα να παιρνει μια παραγγελια και να λεει κατι για παπαγαλους!!
Ειλικρινα χαρηκα πολυ που γινομαστε ολο και πιο πολλοι!!!Καλο σας βραδυ........

 
Ο έρωτας, ο πόνος, η χαρά του κόσμου όλου σε 5 γραμμές..

Αποσυνδεδεμένος anaanti

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #31 στις: 28/02/03, 01:15 »
Βασια υπομονη,ολα τα καλα αργουν!Να δεις που θα γινει και αυτο,την καταλληλη στιγμη και τοτε ολα θα θα ερθουν στην "σωστη" τους θεση!
Παντως δεν θεωρω τον εαυτο μου τοσο τυχερο που του εχω μιλησει!Το σημαντικοτερο για μενα ειναι να βρεις ενα τραγουδοποιο που να γραφει αυτα ακριβως που θελεις να ακουσεις!!!Αυτο δεν ειναι το νοημα των τραγουδιων αλλωστε?
Καλη επιτυχια σε αυτο επιθυμεις και ειμαι σιγουρη οτι θα γινει συντομα!Ευχη μου:να ειναι οπως το φανταζεσαι.........
Καλο βραδυ...
Ο έρωτας, ο πόνος, η χαρά του κόσμου όλου σε 5 γραμμές..

Αποσυνδεδεμένος Hopkins

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #32 στις: 28/02/03, 01:48 »
Γεια σε όλους! Σπουδάζω Θεσσαλονίκη και πριν μερικά χρόνια είχα πάει να ακούσω τον Αλκίνοο σε ένα μαγαζί. Εκείνο το βράδυ λοιπόν ο Αλκίνοος είχε ανακοινώσει ότι βρίσκονταν στο μαγαζί και ένας παίκτης του Π.Α.Ο.Κ. (ο Γ.Χ. Γεωργιάδης συγκεκριμένα), που είναι και η ομάδα που συμπαθεί.
Επίσης σε μία από τις συναυλίες που έκανε εδώ με την Αρβανιτάκη είχε πει ότι προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα.
Κάτι τελευταίο που ξέρω και δεν έχει αναφερθεί είναι ότι ο Αλκίνοος έχει συνεργαστεί με τα Διάφανα Κρίνα σαν μουσικός. Στο cd τους "Κάτι σαράβαλες καρδιές" (αν δεν κάνω λάθος...) παίζει τσέλο σε 2 τραγούδια και φλάουτο σε ένα άλλο (ή το ανάποδο). Επίσης στο τελευταίο τους cd "Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές" στο τέλος, στις ευχαριστίες γράφουν "Ευχαριστούμε μπλα μπλα μπλα,τον Αλκίνοο, μπλα μπλα μπλα" χωρίς όμως να διευκρινίζεται το γιατί τον ευχαριστούνε. Ενδεικτικό της σχέσης τους πάντως είναι ότι σε μια συνέντευξη των Διάφανων Κρίνων, σε μια ερώτηση του δημοσιογράφου για την συνεργασία με τον Αλκίνοο, ο τραγουδιστής απάντησε ότι ο Αλκίνοος είναι αδελφή ψυχή... Ξέρω τέλος ότι έχει παίξει live σε συναυλίες τους.
Αυτά. Αν μάθω κάτι ακόμα θα επανέλθω. Αντίο σε όλους.





Αποσυνδεδεμένος margarita

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • αρρίμπα, αρρίμπα...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #33 στις: 01/03/03, 13:51 »
Παράθεση
Στο cd τους "Κάτι σαράβαλες καρδιές" (αν δεν κάνω λάθος...) παίζει τσέλο σε 2 τραγούδια και φλάουτο σε ένα άλλο (ή το ανάποδο).

Παίζει σίγουρα στο "Θέμεθλο" που το έχει γράψει ο αδελφός του(τους στίχους). Κι αυτό νομίζω αναφέρεται στο cd.

Αποσυνδεδεμένος Hopkins

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #34 στις: 03/03/03, 02:18 »
Ναι, στο Θέμεθλο παίζει τσέλο. Τα γραφει αναλυτικά σε αυτό το cd, απλά δεν το έχω για να τα πω με σιγουριά. Όταν τα μάθω πάντως (το έχει ένας φίλος μου) θα επανέλθω με αναλυτικότερες πληροφορίες, μήπως θέλει κάποιος να τα βρει σε mp3 στο internet. Αντίο!

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #35 στις: 06/03/03, 21:52 »
ANTY seuxaristw poly gia ta logia sou.de fantazesai posi dunami mou edwses...k panw pou eixa apogoiteutei entelws gi'auto to thema.. kegw to idio pistevw:enas tragoudopoios pou na grafei oti theleis na akouseis einai poly simantiko.
an ton xanadeis des ton k gia mena,giati egw den xerw pote tha mporesw...
sou eyxomai k egw kali epitixia se oti epithumeis...

ta leme!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/03, 21:54 από vassia »
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #36 στις: 04/04/03, 16:01 »
Με καθε επιφυλαξη παιδια αλλα πληροφοριθικα απο μια φιλη οτι ο Αλκινοος θα ειναι "παραγωγος" στον νεο δισκος..μαλλον της
Λιζετας Καλισπερη ;D....καλα καλα...Καλιμερη!!
 ;D
Αυτα τα τελευταια μου νεα...θα επανελθω!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/03, 16:07 από Σωτήρης »

Αποσυνδεδεμένος vassia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #37 στις: 11/04/03, 18:12 »
swtiri den xerw gia tin kalimeri i opos ti lene, alla egw diavasa kapou pws o alkinoos tha einai paragwgos tis sofias papazoglou. k episis,ematha pws de viazetai katholou gia ton kainourgio tou disko,pou mporei na ftasei to kalokairaki k na min exei teleiwsei akoma...
περασαν μερες,χωρις να στο πω
το σ'αγαπω,δυο μονο λεξεις...
αγαπη μου,πως θα μ'αντεξεις
που μαι παραξενο παιδι, σκοτεινο...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #38 στις: 15/04/03, 14:14 »
Έχει πολλά ακούσματα και γι αυτό έχει την άνεση να συνεργάζετε από τον Νταλάρα (μπλιαχ) και τον Παπακωνσταντίνου μέχρι τα Διάφανα Κρίνα και τους Αctive Member.

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #39 στις: 21/04/03, 15:28 »
Ναι Σταματη αυτο που λες ειναι πλυ σωστο και εμενα ο Αλκινοος μ'αρεσει πολυ για το οτι εχει πολλα ακουσματα! Αυτο τον κανει ν αμπορει να προσαρμοστει σε πολλα ειδη μουσικης και αυτο μ'αρεσει!!! ;)

Αυτό είναι και το ζητούμενο σε έναν τραγουδιστή-τραγουδοποιό-καλλιτέχνη. Να μην είναι βέβαια χαμελέων αλλά όμως να έχει την ικανότητα να προσαρμοστεί στο κάθε είδος. Δεν θα ξεχάσω μία συναυλία του στην Λειβαδιά την εποχή του πρώτου του δίσκου που έπαιξε και τραγούδησε καταπληκτικά το Epitaph των King Crimson.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #40 στις: 04/09/03, 12:06 »
Γκρρ...το θεμα για τον Αλκινοο στην 11η σελιδα..τστστσ ντοπη!!! :P
Κανω λοιπον μια "ανασκαφη" γαι να φερω στην επιφανεια αυτο το θεμα!
Εχω ανεβασει 2 συνεντευξεις του Αλκινοου..

1) Στην "Ραδιοτηλεοραση" τον Ιουλιο..μπορειτε να την δειτε εδω

2) Στο "Εψιλον" στις 31/8 εδω

Να'σται ολοι καλα και ν'ακουτε παντα Αλκινοο ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #41 στις: 05/09/03, 02:42 »
exm... anakalipsa k egw to 8ema twra pou ir8e pali sto proskinio  ;D
k kaaaaaaapou parapanw diavasa gia ton aderfo tou alkinoou pou einai poiitis k exei -leei- pe8anei/pnigei i kati tetoio!(veaia o author tou post nomizo eixe anaferei oti den einai sigouros/i opote den ton adikoume safws,apla enimerwnoume ;))Loipon gia na min ton glwssotrwme ton an8rwpo (ftou ftou ftou) mia xara olozwntanos einai k gia opoion 8elei aptes apodei3eis  :P as valei na pai3ei to 13o kommati tou kainouriou cd tou alkinoou gia na peistei xexexe ("o flegomenos podilatis" - se apaggelia Linou Iwannidi AKA aderfos Alkinoou  ;) )
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #42 στις: 05/09/03, 08:24 »
Την Τετάρτη έπαιξε στον Λυκαβητό και ήταν ΤΕΛΕΙΟΣ Μαζί του ήταν και η Έλλη Πασπαλά σε δύο τραγούδια...!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/03, 08:25 από Che Guevara »

Αποσυνδεδεμένος requiem

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • H zwi ein' ena asteio k o thanatos gela
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #43 στις: 05/09/03, 13:01 »
loipon..o alkinoos exei ena spiti sti xalkida k eixa tin tuxi na ton gnwrisw apo konta (ir8e sto spiti mou, anapantexa omologw, me kapoion koino mas filo pou ton sunodeue se prova gia ti sunaulia pou eixe proanaferei i ellie an den kanw la8os sti galata). Ektote meta apo ka8e sunaulia tou miloume k pragmati opws exei proanafer8ei einai polu aplos tupos (giati allwste na min itan!). H mousikos tou sto lukeio tuxaine na mou kanei ma8ima (eixame k oi 2 auti tin kakotuxia :P). auta gia tin wra..an 8umi8w kati allo 8a epanel8w!  8)
skias onar o anthrwpos...Hrodotos
..skies oneirwn eimaste sinnefa pou pernoune...Diafana Krina

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #44 στις: 05/09/03, 15:27 »
Παιδια ο ανθροπος εχει τελεια φωνη, τελεια μουσικη και τελειους στοιχους.Πιστευω πως ειναι ο καλιτερος τραγουδιστης στην Ελλαδα.
akrivos
to allo kalo tou ine oti ine poli kinonikos.
prin ena xrono ton gnorisa ke o anthropos anetos mazi mas, katholou snob, na vgaloume foto, na mas milisi.. den to pezi 'iperano'
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #45 στις: 06/09/03, 08:23 »
Πολυ απλα ο ανθρωπος ειναι ακομα..."ανθρωπος" κατι που εχουν ξεχασει οι περισσοτεροι ελληνες καλλιτεχνες! :P

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #46 στις: 06/09/03, 15:27 »
Παιδια εχω αναιβασει κατι φωτο του Αλκινοου που μου εχει στειλει η φιλη μου και συν-αλκινοϊκια Φρανιτσα! :) (ελπιζω να'σαι καλα...μας λειπεις..!)
Μπορειτε να τις δειτε στα επομενα link:
Φωτο 1
Φωτο 2
Φωτο 3
Φωτο 4
Φωτο 5
Φωτο 6

Και για περισσοτερες Φωτο στο Forum του www.alkinoos.gr

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #47 στις: 12/10/03, 20:00 »
Ax vre Sotiri! Epese syrma oti evales tis fotografies sto Kithara!  ;D ;D kai etsi mpika na tis thavmaso gia mia akomi fora! Mpravo sou! Ego tis exo tosous mines kai den axiothika na tis valo sto scanner kai na kano mai tetoia douleia!
Eimai kala, akouo alkinoo opos panta - i trella den allazei! Na' sai kala kai na diastavronoume pou kai pou alkinoikes plirofories!!  ;D ;D
Kalo vrady se olous!

Φρανιτσα μου τη ευχαριστη εκπληξη...! :)
Να'σαι καλα βρε..και εγω μια απ'τα ιδια ακουω συνεχεια και παντα Αλκινοο! ;D
Του μιλησα και απο κοντα και βγηκα και φωτο μαζι του!!! ;D ;D

Αντε καλα να περνας και να μαθαινουμε νεα σου πιο συχνα! ;)

Δειτε και αυτο..Συναυλια

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #48 στις: 26/10/03, 14:56 »
Αιφνίδια πτώση

Μια γκόμενα ταλαιπωρεί δυο στίχους του Σεφέρη
και δίχως να τον ξέρει του κάνει κριτική
είναι απ'αυτές που σου μιλούν βραχνά
μετά τις δύο
και πηγανε κι Ωδείο
για να 'χουν άποψη

Μια γκόμενα ταλαιπωρεί δυο στίχους του Ελύτη
κι εγώ στο ίδιο σπίτι μόνος θα κοιμηθώ
είναι απ' αυτές που βάζουνε
μαύρη σκιά στο μάτι
όταν έχουν να πούνε κάτι
το συναρπαστικό

Να κοιμηθώ, να κοιμηθώ θέλω μονάχος
και να ονειρευτώ την ποίηση στ' άδειο κρεβάτι
κι όχι ως πιπέρι κι ως αλάτι
σ' έναν έρωτα σαχλό

Πεθύμησα να πω ένα όμορφο τραγούδι
θα πω,
για τη γυναίκα που είναι ποίηση αφ'εαυτού της
και στην χαράδρα του μυαλού της
θα αποκοιμηθώ...

 ;)
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Re:Ο,τι γνωριζετε για τον ΑΛΚΙΝΟΟ!!!!
« Απάντηση #49 στις: 26/10/03, 17:10 »
πάντως είναι οικογενειακώς καλλιτέχνες...
ο αδερδός του,ο Λίνος Ιωαννίδης,είναι ποιητής και είναι αυτός που απαγγέλει τον φλεγόμενο ποδηλάτη...
ο πατέρας του είναι ζωγράφος και είναι αυτός που έχει "περιποιηθεί"την εξωτερική εμφάνιση από τις "περιπέτειες του προσκυνητή" όπως και άλλων του δίσκων...
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 23:14
από kixem
7 Απαντήσεις
8069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia
1 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/06, 21:04
από FSL
17 Απαντήσεις
9111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/05, 16:41
από marinos21
21 Απαντήσεις
12346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 16:41
από FSL
0 Απαντήσεις
2055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 17:26
από johnakos79
10 Απαντήσεις
4688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 19:16
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:25
από Θοδωρής
8 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 14:32
από gkou
0 Απαντήσεις
2247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 23:56
από Dagoth