Αποστολέας Θέμα: Αρχή Τενοντίτιδας;;;  (Αναγνώστηκε 22858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« στις: 09/07/06, 14:55 »
Τον τελευταίο καιρό (μια εβδομάδα περίπου) έχω παρατηρήσει μια ενόχληση στο αριστερό μου χέρι στο κόκκαλο-σύνδεσμο του μεσσάιου δαχτύλου με την παλάμη. Συγκεκριμένα, νιώθω κάτι σαν τράβηγμα (σε κάποιο νεύρο ίσως).
    Στο παίξιμό μου δεν χρησιμοποιώ το δάχτυλο οττίτη(το μικρό δηλαδή) αλλά παίζω τα κομμάτια κανονικά με την σωστή ταχύτητα. Όμως αυτήν την εβδομάδα μελέταγα το riot in the dungeones του malmsteen κ άρχισα να νιώθω αυτές τις ενοχλήσεις. Πιστεύετε ότι χρειάζεται απλά ξεκούραση ή μήπως πρέπει να απευθεινθώ σε κάποιο ορθοπεδικό γιατρό; Αν κάποιος από εσάς είχε παρόμοια προβλήματα στο παρελθόν ας κάνει τον κόπο να απαντήσει.
ευχαριστώ για την προσοχή σας
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #1 στις: 09/07/06, 15:20 »
σταματάς να παίζεις, ΠΡΙΝ, σε πονέσει! με την πρώτη κούραση που νιώθεις σταματάς... εγώ σε γιατρό δεν πήγα, αλλά με το asturias φοβήθηκα... αν εκεί που πορωνόμουνα, συνέχιζα να παίζω παρά τα τσιμπηματάκια θα έβγαινα off!
αν ψάξεις στο φόρουμ υπάρχουν posts για το θέμα...
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #2 στις: 09/07/06, 16:55 »
κοίτα αν είσαι σε φάση που μελετάς malmsteen, προφανώς πρέπει να έχεις υπομονή με τον οργανισμό σου, και να έχεις στο μυαλό σου ότι όταν κουράζεσαι σταματάς επιτόπου, πρέπει να το συνειδητοποιήσεις αυτό, εξάλλου η κιθάρα δε βλάπτει μόνο τα χέρια, ρίχνει κατακόρυφα την πίεση όταν κάνεις shredding, αναγκάζεσαι προκειμένου να περατώσεις τις ενότητες να πιέζεις τη μέση σου υπέρμετρα
κλπ, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να συνδέεσαι σε καρδιογράφο κάθε φορά που παίζεις

ο λόγος που νιώθεις το τράβηγμα στο μεσσαίο δάκτυλο προφανώς είναι επειδή δε χρησιμοποιείς το μικρό δάκτυλο για να παίξεις
όπως έχω ξαναπεί δε θεωρώ αναγκαίο να χρησιμοποιείται το μικρό δάκτυλο, αλλά αν δεν το χρησιμοποιείς πρέπει να ξεκουράζεσαι
η αιτία είναι ότι ως γνωστόν τα νεύρα του μέσου και του παραμέσου ενώνονται στο σημείο που είπες,
γιαυτό και ποτέ δε μπορεί να λυγίσει ο μέσος και να ακουμπήσει την παλάμη, χωρίς να τραβήξει το παράμεσο μαζί του
άρα ίσως το ότι καταπονείς λίγο περισσότερο το παράμεσο αντί του μικρού δακτύλου, έχει ως συνέπεια αυτόν τον πόνο

ξαναλέω ότι κατά την άποψή μου, δεν επηρρεάζεται πέρα της τωρινής κούρασης το παίξιμό σου από το αν δε χρησιμοποιείς το μικρό δάκτυλο, αν έτσι σε βολεύει, ενώ οι περισσότεροι που έχουν ξεκινήσει με malmsteen, παρατηρώ ότι δε το χρησιμοποιούν

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #3 στις: 10/07/06, 01:16 »
Παράθεση
ρίχνει κατακόρυφα την πίεση όταν κάνεις shredding
τι είναι shredding ?

Πάντος καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς και το μικρό δάχτυλο...Λες ότι μελετάς malmsteen άρα,φαντάζομαι,ότι είσαι σε ένα σχετικά καλό επίπεδο...Πως και δεν χρησιμοποιείς και το μικρό ?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #4 στις: 10/07/06, 01:35 »
ωχ, ελπίζω να το γραψα σωστά...παίζει να κάνω ορθογραφικό λάθος

όταν παίζεις αρκετά γρήγορα περάσματα με την πένα (δλδ no legato) ώστε να αρχίζουν οι νότες να ακούγονται σαν ποδοβολητό
shredders είναι οι γνωστοί κιθαρίστες τώρα, μην τους αναφέρουμε, είπαμε ήδη τον malmsteen
τώρα αν θες ακριβώς τον ορισμό, έχει οριστεί ένα όριο τελευταία, δλδ ένας αριθμός νοτών ανά χρόνο που λειτουργεί ως όριο για το αν όντως shreddάρεις ή όχι, δυστυχώς δε θυμάμαι την τιμή, αλλά ούτως ή άλλως νομίζω ηχητικά είναι προφανές πότε γίνεται shredding
αν κατάλαβες ακριβώς τα παραπάνω, έχει σχέση με το χαραχτηριστικό ήχο που βγαίνει από την πένα, λόγω ταχύτητας
δλδ πάντα η πένα βγάζει έναν ήχο όταν παίζεις, αλλά συνήθως δεν ακούγεται διότι είναι στιγμιαίος ενώ οι νότες διαρκούν
όταν τώρα παίζεις πολύ γρήγορα, οι πενιές αυξάνονται ενώ η διάρκεια των νοτών μειώνεται πολύ
αποτέλεσμα, μεγαλώνει το ποσοστό του ήχου της πένας ως προς το τελικό άκουσμα, και έχεις αυτόν τον ήχο

:) εντάξει ξέρω ότι κατάλαβες από την πρώτη γραμμή τι είναι, τις λεπτομέρειες τις γράφω για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #5 στις: 10/07/06, 01:44 »
ναι φίλε μου σε πιάνω  ;) ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #6 στις: 10/07/06, 02:00 »
Οι μπουζουξίδες ξέρουν... ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #7 στις: 10/07/06, 02:53 »
σωστός...όντως κλασσικό παράδειγμα - διπλοπενιές είναι το shredding - gabriel6th έγραψες

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #8 στις: 10/07/06, 09:29 »
Κατ'αρχήν διάβασε αυτό

Κατά 2ον
ο λόγος που νιώθεις το τράβηγμα στο μεσσαίο δάκτυλο προφανώς είναι επειδή δε χρησιμοποιείς το μικρό δάκτυλο για να παίξεις
όπως έχω ξαναπεί δε θεωρώ αναγκαίο να χρησιμοποιείται το μικρό δάκτυλο, αλλά αν δεν το χρησιμοποιείς πρέπει να ξεκουράζεσαι
η αιτία είναι ότι ως γνωστόν τα νεύρα του μέσου και του παραμέσου ενώνονται στο σημείο που είπες,
γιαυτό και ποτέ δε μπορεί να λυγίσει ο μέσος και να ακουμπήσει την παλάμη, χωρίς να τραβήξει το παράμεσο μαζί του
άρα ίσως το ότι καταπονείς λίγο περισσότερο το παράμεσο αντί του μικρού δακτύλου, έχει ως συνέπεια αυτόν τον πόνο


Η μέση δεν έχει να κάνει καθόλου με πόνο στον καρπό, εκτός και αν λυγίζει τόσο πολύ για να παίξει που πιέζει τον αυχένα του!
Επίσης, Το νεύρο (και όχι τα νεύρα) του παράμεσου και του ωτίτη (όχι του μέσου) δεν "ενώνονται" εκεί, αλλά χιάζονται στην αρχή της μετακαρποφαλαγγικής επιφάνειας. Ο λόγος που πονάει το παιδί είναι μάλλον η λάθος θέση του χεριού του και ίσως γιατί δεν κάνει ζέσταμα και διατάσεις και παίζει κατευθείαν Malmsteen κλπ.

PS: Παρακαλώ αν δεν γνωρίζετε μην απαντάτε, ειδικά ότι αφορά την υγεία. Δεν χωράνε υποθέσεις στυλ "μου είπε ο τάδε" και "άκουσα από τον τάδε".

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #9 στις: 10/07/06, 10:18 »
Έψαξες στα FAQ; Τα καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #10 στις: 10/07/06, 15:29 »
"Η μέση δεν έχει να κάνει καθόλου με πόνο στον καρπό, εκτός και αν λυγίζει τόσο πολύ για να παίξει που πιέζει τον αυχένα του!"
σε αυτό σίγουρα κάτι δεν κατάλαβες καλά, γιατί δεν βγαίνει νόημα, εγώ στη μέση αναφέρθηκα ξεχωριστά τι σχέση έχει με τον καρπό?
στα υπόλοιπα, ότι κάνω λάθος, με συγχωρείτε, προφανώς ο parlats on fire, για να επιμένει θα το ξέρει σωστότερα,
και όντως οι πληροφορίες μου είναι "απότι έχω ακούσει", αν και για το νεύρο επιμένω λίγο
(το παράμεσο μπορώ να το λυγίσω μέχρι να αγγίξει την παλάμη, χωρίς να κουνηθεί το μικρό,
ενώ το μέσο δε γίνεται να το λυγίσω μέχρι να αγγίξει την παλάμη, χωρίς να κουνηθεί ο παράμεσος)
μη βρίσεις απλά σου λέω με ποια λογική το είπα, και έχεις δίκιο έπρεπε να το checkάρω πρώτα, λογικά έχεις δίκιο
κατά τα άλλα εντάξει, δεν έδωσα και λάθος συμβουλές στο παιδί για την υγεία του, το αντίθετο, thnx

edit: α parlats, έχεις PM, για άσχετο θέμα
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/06, 15:52 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #11 στις: 10/07/06, 16:00 »
Ο λόγος που πονάει το παιδί είναι μάλλον η λάθος θέση του χεριού του και ίσως γιατί δεν κάνει ζέσταμα και διατάσεις και παίζει κατευθείαν Malmsteen κλπ.

PS: Παρακαλώ αν δεν γνωρίζετε μην απαντάτε, ειδικά ότι αφορά την υγεία. Δεν χωράνε υποθέσεις στυλ "μου είπε ο τάδε" και "άκουσα από τον τάδε".

Και τα δύο σωστά...στο πρώτο μάλλον είμαι και παθών...

Πάρη όσο μεγαλώνεις γίνεσαι και καλύτερος! ;)
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #12 στις: 10/07/06, 18:20 »
Θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι ιατρικό (αν είμαι εκτός θέματος κινήστε με). Πριν 10 χρόνια είχα χτύπημα στη φάλαγγα του μικρού δαχτύλου του αριστερού μου χεριού. Τελικά δεν κόλλησε καλά και έχει πάντα πρόβλημα. Πιστεύετε πως αν το ξαναχτυπήσω ηθελημένα  μπορεί να διορθωθεί; Θα κολλήσει πιο σωστά; Κάνας πτυχιούχος ορθοπεδικός γιατρός και κιθαρίστας  στο φόρουμ;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #13 στις: 10/07/06, 21:28 »
"Η μέση δεν έχει να κάνει καθόλου με πόνο στον καρπό, εκτός και αν λυγίζει τόσο πολύ για να παίξει που πιέζει τον αυχένα του!"
σε αυτό σίγουρα κάτι δεν κατάλαβες καλά, γιατί δεν βγαίνει νόημα, εγώ στη μέση αναφέρθηκα ξεχωριστά τι σχέση έχει με τον καρπό?

Βγαίνει νόημα φίλε μου γιατί ο αυχένας είναι ο υπεύθυνος για την κίνηση στα δάκτυλα και γενικά στα άνω άκρα.  ;)

αν και για το νεύρο επιμένω λίγο (το παράμεσο μπορώ να το λυγίσω μέχρι να αγγίξει την παλάμη, χωρίς να κουνηθεί το μικρό,
ενώ το μέσο δε γίνεται να το λυγίσω μέχρι να αγγίξει την παλάμη, χωρίς να κουνηθεί ο παράμεσος)

Αυτό που παρατηρείς δεν είναι αποτέλεσμα μόνο νεύρου αλλά και τενόντων. Εχει σημασία πόσο έχεις γυμνάσει το χέρι σου δλδ πόσο καλή νευρομυική προσαρμογή έχεις. Είναι άλλοι που λυγίζουν και το μέσο μέχρι τη παλάμη χωρίς να κουνιέται ο παράμεσος. Ολα είναι θέμα ξαναλέω "νευρομυικής συναρμογής"!!!

κατά τα άλλα εντάξει, δεν έδωσα και λάθος συμβουλές στο παιδί για την υγεία του, το αντίθετο, thnx

Δεν μίλησα για λάθος συμβουλές κλπ. Απλά όσον αφορά την υγεία πρέπει είπα να είμαστε προσεκτικοί και να αφήνουμε καλύτερα κάποιους που ξέρουν καλύτερα να απαντάνε σε αυτά. Η προσωπική εμπειρία του καθενός στον κάθε τραυματισμό είναι σπάνια η ίδια με κάποιου άλλου, άρα και ο τρόπος αντιμετώπισης μπορεί να αλλάζει.  :)

Και τα δύο σωστά...στο πρώτο μάλλον είμαι και παθών...
Πάρη όσο μεγαλώνεις γίνεσαι και καλύτερος! ;)

Νικολάκη πάψε, κοκκινίζω  ::)

Θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι ιατρικό (αν είμαι εκτός θέματος κινήστε με). Πριν 10 χρόνια είχα χτύπημα στη φάλαγγα του μικρού δαχτύλου του αριστερού μου χεριού. Τελικά δεν κόλλησε καλά και έχει πάντα πρόβλημα. Πιστεύετε πως αν το ξαναχτυπήσω ηθελημένα μπορεί να διορθωθεί; Θα κολλήσει πιο σωστά; Κάνας πτυχιούχος ορθοπεδικός γιατρός και κιθαρίστας στο φόρουμ;

Τι εννοείς να το κτυπήσεις ηθελημένα? Να το ξανασπάσεις?? Ελπίζω να μην το σκέφτεσαι καν. Αν δεν έχει δέσει σωστά εδώ και 10 χρόνια η μόνη και ξαναλέω η ΜΟΝΗ σου λύση είναι χειρουργική επέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #14 στις: 10/07/06, 22:11 »
Παιδια να σας ρωτησω κι εγω κατι πανω στο θεμα. Εδω και 3 με 4 μερες προπονουμε στα σολο και στη ναναπτυξη  ταχυτητητας. Παιζω περιπου 3 ωρες την ημερα. Εχω δυο ερωτήματα:

1) Καθε ποτε (περιπου) πρεπει να κανω διαλειμμα ; Επειδη με πιανει και παιζω 1 ωρα διαρκως.

2) Πονανε αρκετα τα δακτυλά μου. Οχι ολο το δάχτυλο αλλα το σημειο που πιέζω την χορδή (ειδικα μετα απο ασκήσεις που έχουν tapping ή Hammer On Pull Off κλπ). Υπαρχει καποια κρεμα ;

3) Σημερα μετα απο 2,3 ωρες παιξιμο ενιωσα ενα τραβημα στον αγκόνα επειδη πιεζόμουν πολυ. Καλα ειναι να σταματω μολις νιωθω κατι τετοιο ; Αν ναι, για ποσο διαστημα ;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #15 στις: 10/07/06, 22:51 »
Παράθεση
ρίχνει κατακόρυφα την πίεση όταν κάνεις shredding
τι είναι shredding ?

Πάντος καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς και το μικρό δάχτυλο...Λες ότι μελετάς malmsteen άρα,φαντάζομαι,ότι είσαι σε ένα σχετικά καλό επίπεδο...Πως και δεν χρησιμοποιείς και το μικρό ?
Είχα από μικρός μακριά δάχτυλα καθώς κ μεγάλο άνοιγμα δαχτύλων οπότε όταν ξεκίνησα έκανα την λαλακία να μην το χρησιμοποιώ. Αντί αυτού κάνω slide με το 3ο ή ότιδήποτε με βολεύει αναλόγως το riff. Στην έσχατη περίπτωση το χρησιμοποιώ. Σπάνια όμως... Εκεί που το χρησιμοποιώ κανονικά είναι στην ακουστική μου στα ακκόρντα.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #16 στις: 10/07/06, 22:53 »
καλό θα είναι να διαβάσετε τα λινκς που έχει δώσει ο Βραζίλης πιο πάνω.

Με την παραμικρή ενόχληση ναι πρέπει να σταματάς γιατί το σώμα σου σε προειδοποιεί!
Μη ξεχνάς ότι η εξάσκηση ταχύτητας πρέπει να γίνεται σταδιακά. Αν με τη μία αρχίσεις να παίζεις γρήγορα θα δημιουργήσεις σίγουρα πρόβλημα.
Το σημείο που πονάς τα δάκτυλα είναι λογικό να πονάει ειδικά μετά από ώρες παιξίματος. Δεν νομίζω να υπάρχει ειδική κρέμα εκτός από μια απλή ενυδατική. Το τράβηγμα στον αγκώνα είναι ένδειξη απαρχής τενοντίτιδας. Να κάνεις ζέσταμα, διατάσεις στα χέρια και να κάνεις σταδιακά ανεπτυγμένες ασκήσεις!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #17 στις: 10/07/06, 23:29 »
ειμαι γιατρος και το καλυτερο ειναιο ξεκουραση για τουλαχιστον 2 εβδομαδες...ταυτοχρονα για 3 λεπτα 2-3 φορες την ημερα θα του βαζεις παγο....

προσοχη!!! ο παγος μεσα σε πετσετα και θα το τριβεις δεν θα το ακουμπας απλα...και επισης θα τριβεις και τον πηχυ γιατι απο εκει ξεκιναει το ωλενιο νευρο...που σου εχει δημιουργησει προβλημα...η εξωτερικη μερια του πηχυ....

τενοντιτιδα εχω απο 15 χρονων απ τα γυμναστηρια...μετα με επιασε και με την κιθαρα...δεν περναει ποτε...παντα θα υπαρχει μια ευαισθησια...

αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω μολις σου περασει ειναι να κανεις δυναμωτικες ασκησεις για τον πηχυ και τον καρπο....οχι πανω στην κιθαρα εννοειται....

για τον καρπο ενα μπαλακι με καουτσουκ απο φαρμακειο.. θα το  ζουλας και θα το αφηνεις...αυτο ειναι καλο για ολους τους κιθαριστες...

επισης καποια βαρη για πηχυ ωστε αν δυναμωσεις τον μυ σου να ζηταει λιγοτερη δυναμη απ το νευρο οταν παιζεις και δεν θα το κουραζει οσο πριν...αυτα τα 2 συνεργαζονται οπως θα ξερεις....οποτε θα γλιτωσεις μεγαλο μερος κοπωσης του νευρου....

να σαι καλα και περαστικα....

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #18 στις: 13/07/06, 21:05 »
Ευχαριστώ πολύ, παίδες, για τις απαντήσεις σας! 
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #19 στις: 04/08/07, 18:52 »
Κι εγώ έχω υπόψιν ότι με την κούραση πρέπει να σταματάμε. Όμως τι κάνουμε όταν μας πιάνει στη δουλειά τενοντίτιδα; Με είχε πιάσει μερικές φορές στο μαγαζί που δούλευα και δεν ήξερα τι να κάνω, ο ήχος μου μετά ήταν απαίσιος :( :(

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Αρχή Τενοντίτιδας;;;
« Απάντηση #20 στις: 11/01/08, 02:36 »
Σπανια με πιανει ενας πονος σε ολο μου το  forearm (δεν ξερω πως λεγετε στα Ελληνικα, η μαλλον εχω ξεχασει, ολο το χερι απο τον καρπο μεχρι τον αγκωνα δλδ) και αρκετες απο αυτες της φορες ειναι μετα απο αρεκτη ωρα παιξιματος κιθαρας, η αμα εχω καιρο να ασχολιθω αρκετα και παω κατευαθειαν στα βαθια και πολυ ωρα, αλλα καμια φορα και χωρις να εχω πιασει καν την κιθαρα ολη μερα.  Παντα οταν γινοταν αυτο εβαζα κατι στο χερι να το κραταει ψιλο-ζεστο, εκανα καπιες διατασεις του εκανα λιγο σαν μασαζ και φυσικα παραταγα την κιθαρα και οσο το δυνατων λιγοτερο πληκτρολογιο (σημ, χρησιμοποιω παραπολυ το ημερολογιο καθημερα) Συνιθος μεχρι την επομενη μερα (η και μεσα στην ιδια) ολα μια χαρα, καμια φορα μου πειρε και 2 μερες.
Τελευτεα συνιδιτοποιησα οτι τα εχω παρατισει καπως, απλα παιζω συνεχια τα ιδια και τα ιδια, ετσι εκατσα και αρχισα ξανα καπιες ασκησης, με χαλαρο παντα ρυθμο και μπηκα σε ενα ψιλο-προγραματακι. Εχτες ομως με επιασε κατι και εκατσα να μαθω το σολο το walk. Βεβαια δεν ειμαι τοσο ανετος ωστε να το βγαλω ολο με την μια, εμαθα την πρωτη φαση και εκατσα και το επαιζα παρα πολυ ωρα (μπορει να ητανε 2 ωρες, μπορει να ητανε και 5, δεν ξερωαπλα εχασα την επαφη.. Οχι συνεχομενα βεβαια, με διαφωρα διλιματα, μικρα και μεγαλα) οσπου καπια στιγμη με επιασε παλι αυτος ο πονος, Εβαλα παλι ενα απο αυτα που ειχε και ο james Hetfield στα χερια, και παρατισα την κιθαρα. Σημερα το πρωΐ δεν ενιωθα τπτ. Κανονικα λοιπον πληκτρολογιο και καπια στιγμη επιασα και την κιθαρα, συνεχισα να παιζω την ιδια φραση απο το walk και να παιζω και διαφορα αλλα. Δεν επαιξα για παραπολυ ωρα, αλλα με ξαναεπιασε το χερι μου. Ετσι λοιπον εβαλα παλι αυτο, εκανα καπιες διατασεις, του εκανα λιγο μασαζ
Και ερχομαι λοιπον να ρωτισω, παιζει να εχω καπιο προβλημα γενικοτερα με τους μυες μου η απλα καπιες φορες δουλευουν υπερβολικα και για αυτο με πιανει (εχτες σαφως δουλεψε πολυ, και ισως η χτεσινη κουραση να βγηκε και σημερα). Απλως για να ξερω οτι αν κυνδινευω περισσοτερο να το προσεχω και περισσοτερο, να πηγενω με πιο αργους ρυθμους κλπ, μην παθουμε και τπτ και πρεπει να το παρατισουμε μια για παντα το αθλημα...
Pure f**k**g Metal From Texas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/08, 16:09
από loo
7 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/08, 23:09
από mantinada
9 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 17:49
από jkstigma
20 Απαντήσεις
5792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 14:38
από billonious
0 Απαντήσεις
1608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 20:50
από gapos
6 Απαντήσεις
7734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 22:43
από noe13
0 Απαντήσεις
1818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 20:26
από scripta manent
19 Απαντήσεις
6723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 15:25
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/22, 18:16
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/23, 09:22
από Ioannis Anastassakis