Αποστολέας Θέμα: FENDER SUPER CHAMP  (Αναγνώστηκε 11682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #25 στις: 22/01/10, 18:50 »
Μα γιατί να μη φτιάξουν ένα καθαρό, στεγνό κι ωραίο λαμπάτο κανάλι και ένα άλλο για τα DSP; Τόσο δύσκολο θα ήταν αυτό τεχνικά/κατασκευαστικά;
Εννοώ σαν καθαρό να παρακάμπτεται τελείως το A/D-D/A κομμάτι του κυκλώματος.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #26 στις: 22/01/10, 18:55 »
Η 12ΑΧ7 ειναι οντως λαμπα που χρησιμοποιειται στην προενισχυση (αν και υπαρχουν ενισχυτακια μισο/ενα βατ που την χρησιμοποιουν σαν τελικη), και αυτο που θελει να πει ο adr1anos ειναι οτι εχει ενσωματομενες δυο τριοδους μεσα σε μια συσκευασια. Δηλαδη σε μια λαμπιτσα εχουμε δυο σταδια ενισχυσης, σαν να βαλουμε δυο τρανζιστορ σε ενα τσιπακι ας πουμε, και να του βαλουμε πιο πολλα ποδαρακια για να συνδεουμε τα δυο ανεξαρτητα.

Ψηφιακοι μοντελινκ ενισχυτες υπαρχουν πολλοι, απο τις πρωτες τους μερες κι'ολας. Π.χ. ο Φεντερ Cyber-Twin χρησιμοποιει λαμπιτσα στην προενισχυση, η οποια ομως χρησιμοποιειται με διαφορετικο τροπο σε καθε μοντελο ωστε να πλησιαζει τον ηχο του ενισχυτη που προσομοιωνει. Υπαρχουν και ψηφιακοι μοντελινκ ενισχυτες με πανω απο μια 12ΑΧ7 στην προενισχυση, π.χ. johnson millenium. (δυστυχως δεν εχω σχηματικο να σας πω πως ακριβως ειναι συνδεμενες εκει). Και οι δυο αυτοι ενισχυτες εχουν 10-12 χρονια στην πλατη τους αν δεν κανω λαθος.

Οπως ειπε και ο adr1anos, στο σχηματικο διαγραμμα (ευχαριστω Απόλλων  :) ) φαινεται καθαρα οτι στον συγκεκριμενο ενισχυτη η 12ΑΧ7 χρησιμοποιειται με αλλο τροπο, ως driver tube για να οδηγει τις τελικες λυχνιες, να τους δινει δηλαδη το απαραιτητο ρευμα για να ενισχυουν τον ηχο στα επιθυμητα επιπεδα. Αρα ειναι κομματι του τελικου ενισχυτη και δεν χρησιμοποιειτε στα μοντελα οπως στον Cyber-Twin π.χ.
Προφανως επηρεαζει λιγο τον ηχο, και αν αλλαξουμε την 12ΑΧ7 που εχει με αλλης κατασκευης 12ΑΧ7 ισως δουμε καποια διαφορα, αλλα οχι τιποτα σημαντικο, και οχι οσο αφορα την συμπεριφορα των μοντελων.
Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα αντι αυτου!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #27 στις: 22/01/10, 18:59 »
Μα γιατί να μη φτιάξουν ένα καθαρό, στεγνό κι ωραίο λαμπάτο κανάλι και ένα άλλο για τα DSP; Τόσο δύσκολο θα ήταν αυτό τεχνικά/κατασκευαστικά;
Εννοώ σαν καθαρό να παρακάμπτεται τελείως το A/D-D/A κομμάτι του κυκλώματος.

Οχι κυκλωματικα δεν θα ηταν δυσκολο, αλλα μαλλον δεν το εχουν μελετησει ή δεν το θεωρησαν χρησιμο για τον μεσο αγοραστη του προιοντος τους. Η μονη δυσκολια θα ηταν στο σημειο του ισοσταθμιστη, το πιο απλο θα ηταν εξτρα ρυθμιστικα για το καθαρο καναλι, πραγμα που δεν νομιζω να εκαναν, πιο πιθανο μετα την 12ΑΧ7 να περνουσαν το σημα απο ενα ουδετερο ψηφιακο μοντελο για θεμα ισοσταθμισης.
Με μια λαμπιτσα βεβαια δυσκολο να εχεις ενα φουλ λαμπατο καναλι, αλλα σιγουρα θα μπορουσες να εχεις και μικρο μοντελινκ ενισχυτη και πλατφορμα για τα πεταλακια σου 2 σε 1  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #28 στις: 22/01/10, 19:24 »
Συγγνώμη για το off topic, μια ερώτηση:

Ο Marshall Haze (επίσης με ψηφιακά εφφε) δουλεύει με ίδιο ή ανάλογο τρόπο?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #29 στις: 29/01/10, 01:25 »
Προφανως επηρεαζει λιγο τον ηχο, και αν αλλαξουμε την 12ΑΧ7 που εχει με αλλης κατασκευης 12ΑΧ7 ισως δουμε καποια διαφορα, αλλα οχι τιποτα σημαντικο, και οχι οσο αφορα την συμπεριφορα των μοντελων.
Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα αντι αυτου!  :)

Πάντως σε κάποια forum έχω δει να αναφέρεται ότι κάποιοι άλλαξαν την λάμπα με άλλη 12AX7 ή με λάμπα διαφορετικού τύπου, π.χ. 12ΑΥ7, και ισχυρίζονται ότι είδαν διαφορά στον ήχο. Κατά πόσο ισχύει αυτό φυσικά δεν το ξέρω.

Οχι κυκλωματικα δεν θα ηταν δυσκολο, αλλα μαλλον δεν το εχουν μελετησει ή δεν το θεωρησαν χρησιμο για τον μεσο αγοραστη του προιοντος τους. Η μονη δυσκολια θα ηταν στο σημειο του ισοσταθμιστη, το πιο απλο θα ηταν εξτρα ρυθμιστικα για το καθαρο καναλι, πραγμα που δεν νομιζω να εκαναν, πιο πιθανο μετα την 12ΑΧ7 να περνουσαν το σημα απο ενα ουδετερο ψηφιακο μοντελο για θεμα ισοσταθμισης.
Με μια λαμπιτσα βεβαια δυσκολο να εχεις ενα φουλ λαμπατο καναλι, αλλα σιγουρα θα μπορουσες να εχεις και μικρο μοντελινκ ενισχυτη και πλατφορμα για τα πεταλακια σου 2 σε 1  :)

Jezus & Aδριανέ, πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εύκολο να γίνει στον συγκεκριμένο ενισχυτή ως μετατροπή;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #30 στις: 29/01/10, 12:56 »
..Jezus & Aδριανέ, πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εύκολο να γίνει στον συγκεκριμένο ενισχυτή ως μετατροπή;


Γϊνεται αλλά δεν θα ήταν εύκολο, λόγω του γεγονότος ότι όλα τα ηλεκτρονικά είναι πάνω σε PCB και για κάτι τέτοιο θα χρειαζόταν κόψιμο κάποιων tracks στο PCB, όπου τα λάθη είναι πολύ εύκολα, ενώ ταυτόχρονα και μοιραία..
Επίσης το αποτέλεσμα δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, αφού το τελικό στάδιο από μόνο του θα ήταν απλά μία ξερή τελική ενίσχυση, πολύ καθαρή, χωρίς ρυθμιστικά για παραμόρφωση και χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα.

EDIT: Για να το πω πιο απλά, πιστεύω ότι κάποιος που θα καταπιανόταν να κάνει αυτή την μετατροπή και θα μπορούσε να τα καταφέρει, θα ήταν και ιδιαίτερα ικανός αντίστοιχα να διοχέτευε τον ίδιο χρόνο και γνώσεις στο να φτιάξει έναν μικρό καταπληκτικό ενισχυτή σε κίτ, των 5watt που θα έχει τόνους χαρακτήρα και πολύ fun, όπως ο P1 του ax84 forum.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/10, 13:02 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #31 στις: 29/01/10, 19:03 »
Εικαζω οτι η 12ΑΧ7 δεν εχει να κανει κ πολλα προενισχυτικα...Σε αρκετους ενισχυτες βλεπεις, πριν τον τελικο μια μικρη 12ΑΧ7 για μπαφερ στη λουπα και την αλλη μιση σαν phase inverter. Παρατηρηστε αρκετους τελικους που εχουν οντως και 12AX7 επανω μαζι με τις μεγαλες τελικες.

Αλλωστε το ιδιο προενισχυτικο κομματι χρησιμοποιειται σε ολη τη σειρα της Fender FMDSP. Η οποια, δεν εχει καμια σχεση με την απλη FM.

Δηλαδη αλλο ενας FM65R και αλλο ενας FM65DSP. Ο πρωτος ειναι γνωστος σκετος τρανζιστορ αναλογικος δυο τρεις ηχοι. Για τον δευτερο φανταστειτε οτι εχει ολα τα φρου φρου και τα κολπα του Super champ ΧD με τρανζιστορ τελικο απο 20 εως 100 watt με μεγαλη καμπινα 2χ12. Αν διαβασετε ρεβιου στο χαρμονυ σεντραλ για τον Superchamp XD θα δειτε και ενα δυο τυπους που εχουν και το μεγαλο τρανζιστορατο FM212DSP και λενε οτι πανω κατω ακουγεται το ιδιο. Αλλα χωρις ομως απωλειες στα χαμηλα και με ικανοτητα για Live. Ωστοσο αυτη η σειρα δεν ηταν ποτε διασημη εως οτου το προενισχυτικο "ενα καθαρο καθαρο και ενα μοντελλινγκ" κομματι τους ζευγαρωσε με 2 6V6 και γεννησε κατι που απο οτι φαινεται η αγορα ειχε αναγκη. Τον super champ XD!

Αλλωστε τα καλα μοντελλινγκ βαριας χρησης της Fender μοντελα οπως ο cyber-twin (υπηρχε και ενας cyber champ στα 65 watt) δεν ειχαν λαμπα τελικο. Ο κος buddy guy χρησιμοποιησε και χρησιμοποιει τον ψηφιακο αυτον ενισχυτη live. Και απορω σε μοντελλινγκ τι να κανεις τη λαμπα τελικο? Να χρωματισεις με 6L6 ηχοχρωμα τον VOX ηχο που εβγαλες στην προενισχυση? (βασισμενος σε EL84). Τωρα αν ειναι οι 6V6 ουδετερες και "ζεστες" για τη χρηση που προοριζεται ο super champ XD η απλα ηταν το τρικ που ηθελε στο πακετο προδιαγραφων η Fender ωστε να κινησει το ενδιαφερον το αφηνω στους γκουρου των ηλεκτρονικων και σε οσους ενδιαφερονται, καθως φαινεται να ακουγεται μια χαρα οποιο και αν ειναι το σχεδιο. Και στην τελικη γιατι να μην παντρευεις τεχνολογιες για να βγαζεις ωραια μηχανακια αντι να μαχεται το ποσο λαμπατο η οχι ειναι ενα μηχανημα?

Παραδειγματος χαρην αν και δε μου αρεσουν οι marshall γενικως μου αρεσει ενας marshall ειδικως (καλα δυο με τον MG100DFX αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο!!!)...

Αυτος:

http://a.imagehost.org/0647/Marshall_JMP-1_02.jpg

Marshall jmp-1. Τελος παντων το κατα ποσο ειναι υβριδικος, εντελως τρανζιστορ με 2 ο,τι να ναι λαμπιτσες, η τελειως λαμπατος με ενα σκασμο τσιπακια δεν αλλαζει το πως ακουγεται και το ο,τι τον χρησιμοποιησαν τοσοι και τοσοι επαγγελματιες.

Το ιδιο και για τον Triaxis. Στους κυκλους των fan της mesa μεχρι και digital περιγραφουν τον ηχο του, ενω σαν κυκλωματα παραμορφωσης, ειναι τα ιδια με τα παλια...

Ομως οντως ακουγεται διαφορετικα, σε σχεση με τα καλυτερα mesa που μιμειται ενω δε θα "επρεπε". Φταινε τα τσιπακια?

Ναι!!! Οχι, δεν βγαινει ο ηχος απο τρανζιστορ με λιγο λαμπα μεσα για ωραια! Απο λαμπα ειναι κτλ. Ομως καποια στιγμη ολο το σημα περναει απο ενα op-amp το οποιο εχει ως στοχο να βαζει και να βγαζει τη λoυπα και το dynamic voice (το αυτοματο equalizer του triaxis). Αποτελεσμα, επειδη το μηχανακι βγηκε το 1990 κτλ ειναι οτι συμπιεζει λιγακι τον ηχο. Δυστυχως η boogie το αφηνει παντα on ειτε ο χρηστης χρησιμοποιει τη loop και το dynamic voice ειτε ενα απο τα δυο ειτε κανενα. Με απλα λογια αυτο υπηρχε εκεινη την εποχη λενε αυτο μπηκε, και λιγακι ειναι σαν να κανει μια στενωση στο ποταμι του σηματος λεμε τωρα. Τωρα ομως υπαρχουν καλυτερα τσιπακια απο αυτο για την ιδια δουλεια χωρις να συμπιεζουν τοσο ηχο και δυναμικες. Αρκετοι χρηστες triaxis εκαναν ως πειραμα, την αλλαγη σε αυτα και πολλοι ισχυριζονται βελτιωση σε πολυ μεγαλο βαθμο στο feel και στο αποτελεσμα, ελαχιστο ομως με full gain οταν ηχογραφεις...(ουτως η αλλως εχεις συμπιεση εκει). Τωρα τι εκανε η mesa οσο βγαινουν καινουρια τσιπ κτλ δεν ξερω αλλα ο triaxis ειναι ηδη στην εκδοση 3.0 με αλλαγμενα πολλα πραγματα. Το ξερουν για το τσιπακι. Ειπαν οτι απλα αυτο υπηρχε τοτε...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #32 στις: 29/01/10, 19:21 »
Τα παραπανω με απασχολουσαν ιδιαιτερα για το που και πως θα περνουσε το σημα σε ψηφιακα εφε μετα την παραμορφωση...Δε θα θελες να περασεις ολο τον ηχο απο ενα πεταλακι που πιθανα να τον συμπιεζε εκοβε εραβε οπως τον ηθελε...Παντως η rocktron σαν εταιρεια ηταν αρκετα προσεγμενη στο θεμα αυτο καθως αν και παλιο και 16bit το intelliflex εκανε μια μιξη του αναλογικου σηματος με την επαναληψη του delay μονο να ειναι ψηφιακα. Kαι το ιδιο για τα αλλα παρομοια εφε!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #33 στις: 29/01/10, 19:23 »
Παντως ο super champ XD παιδι τελευταιας εσοδειας στα ψηφιακα ολα τα παραπανω πιθανον να τα εχει στα παλαια του τα υποδηματα!!! Τα κορυφαια DAC (ψηφιακο σε αναλογικο) τσιπακια του χτες με κοστος στο 1000ρικο και λιγο λεω ειναι χειροτερα απο τσιπακια 15 ευρω φετος, σε ολα!!! Ετσι ειναι η προοδος!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #34 στις: 29/01/10, 22:59 »
Jezus & Aδριανέ, πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εύκολο να γίνει στον συγκεκριμένο ενισχυτή ως μετατροπή;

Απόλλων, μαλλον σε μπερδεψα λιγακι, το οτι δεν ειναι δυσκολο κυκλωματικα ενοουσα να το κανει απο την αρχη η εταιρεια, το να το κανει καποιος μετα ειναι αρκετα δυσκολο, οπως τα ειπε ο adr1anos και πιο δυσκολα. Βασικα θα επρεπε μαλλον να βαλεις μια εξτρα πλακετα με το εξτρα κυκλωμα, και να κανεις μια πατεντα στο PCB (στην εισοδο) για να παρεμβαλεις το κυκλωμα σου. Γενικα δεν αξιζει τον κοπο, ειδικα αν σκευτουμε οτι για να παρουμε οντως οτι εχει να δωσει η 12ΑΧ7 θα επρεπε να την τρεξουμε σε υψηλες τασεις. Αλλα για να φτιαξει η φεντερ κατι τετοιο ως τελικο προιον θα ηταν ευκολο.

tech21man, το εχεις καψει λιγο φιλε  ;D (με την καλη ενοια  ;) )
Το JMP-1 προενισχυτης δεν ειναι αν δεν κανω λαθος? Τον εχουν λατρεψει πολοι αυτον σε συνδιασμο με καποιον τελικο... το πιο καμενο που ειχα δει ειναι ο Luke απο Berzerker ως κολημενος με μαρσαλ ειχε βαλει (πριν χρονια) τους κιθαριστες της μπαντας να ηχογραφησουν ολο το αλμπουμ με JMP-1 DIRECT (!), εχωντας απαραδεκτο ηχο, και μετα καθησε και τον διορθωνε με τις ωρες στο στουντιο μεχρι που στο αλμουμ βγηκε φυσιολογικος ηχος!  ;D
Triaxis & 2:90 εχει ο κολητος, προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου, και δεν μπορω να παιξω με τους ηχους του, αλλα ο κολητος τον λατρευει! Το περιεργο ειναι οτι ηχογραφει με αυτον, και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο λαιβ!!! Προτιμω τον Overkill που εχει παντως οταν τους βαζουμε διπλα-διπλα ζωντανα!  ;D
Επισης, σου αρεσει ο MG100DFX?!?!?  :o
Συμφωνω μαζι σου παντως, το κυκλωμα δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι αμιγως λαμπατο, ή αν θα εχει και ενα op-amp καπου ενδιαμεσα και ενα ψηφιακο εφε κτλ, αρκει να μου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη! Π.χ. τωρα τελευταια τιμω ιδιαιτερα τον τρανζιστορατο μου σε τρελες εντασεις μαλλιστα, ευτυχως εχω 4,5 μετρα καλωδιο και παιζω απο το διπλα δωματιο γιατι μεσα δεν την παλευω, αλλη φαση, απολαυση σου λεω!!!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #35 στις: 30/01/10, 20:54 »
Jezuz χαιρετισματα απο τον Τασουλη ο οποιος αλλαξε κινητο και αμα δεν το εχεις πες να σου το στειλω!

Ο jmp-1 ειναι οντως προενισχυτης, ολιγον Iron maiden in a box. Εχει καποια πολυ καλα, πραγματακια. Πρωτα απο ολα, περα απο τα απειρα καναλια αλα triaxis, εχει καλο ηχο. Δευτερον το direct του οσο αθλιο και ωμο ειναι στην καρτα ηχου, αλλο τοσο κοβει live. Παιδια εχει γελιο, σε ενα live σε μικρο μαγαζι ο ενας με laney lc-50 και strat, να μπουμαρει και να γεμιζει τον τοπο, και ο αλλος με μια athan-g με διπλους να κοβει με το jmp-1 μεσα σε ολο τον χαμο με την ενδιαμεση τζουφια θεση των μαγνητων!!! Κοινως βρηκαν καλες συχνοτητες. Στο επομενο live που θα κανουμε μαζι το καβατζωσα να το δοκιμασω απευθειας στην κονσολα. 250 ευρω απο αγγλια μεταχειρισμενο, λεει. Το lead βγαινει φανταστικο, τα ρυθμικα θελουν λιγο ξυραφοπριμο απο ογκο ομως τα πανε καλα. Απο αυτα που λες δεν τα ακουω πολυ live και μολις σταματας να παιζεις ο αλλος κιθαριστας ακουγεται σα metal zone στην κονσολα.

Τον mg100 DFX θα τον παρω καποια στιγμη, τον χρησιμοποιουν οι Static X με καμπινα με Τ75ρια/V30 και ειναι απο τους αγαπημενους μου ηχους ολιγον πριονι αλλα σφικτος. Εσυ εχεις τον warp για κατι τετοιο αν θυμαμαι!

Triaxis καραγουσταρω σε καποια πραγματα, ομως μου φαινεται αρκετα συμπιεσμενος. Δηλαδη ο ηχος που μου αρεσε απο triaxis βγαινει τελικα απο το studio preamp μου στο καλυτερο...πιο ανοιχτο πιο οργανικο και τετοιες χαζες λεξεις!!! Ομως live με το studio σιχτιρας τα κοινα ρυθμιστικα, ειναι κατα βαση ενας ηχος και συμβιβασμος σε ολα τα αλλα ενω solo boost, δεν εχει...Στο triaxis μπορεις να εχεις 100 διαφορετικους ηχους στη σειρα!!!

Τελικα ολα η ενταση τα κανει!!! Στην χαμηλη δε σε "φυσαει το αερακι".

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #36 στις: 01/02/10, 00:39 »
Ευχαριστω για τα χαιρετισματα!  :D Οχι δεν το εχω, στειλε ενα ΠΜ αν δεν σου ειναι κοπος!  :)
Ερωτηση- η athan-g τι κιθαρα ειναι?!
Το jmp-1 εχει αρκετους φανατικους! Τωρα για τα ξυραφοπριμα που θελεις ισως δυο κινεζικες λαμπιτσες φρεσκιες να κανουν τη διαφορα τους!

Οσο αφορα τους mg100 DFX τι να σου πω, δεν μου αρεσουν καθολου... αμα ακους ενα καλο κιθαριστα να παιζει ισως εντυπωσιαστεις, αλλα μολις ανοιξεις ενα αλλο ενισχυτη διπλα τους, απλα ειναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορα.  ;D
Ναι εχω τον Γουορπ7, καθως και το πεταλακι γουορπ-φακτορ που το βαζω στον Ελμγουντ M60 καμια φορα και γουσταρω, αν βρεθουν μπροστα σου δοκιμασε, θελουν λιγο ψαξιμο με τις ρυθμισεις αλλα ο ηχος ειναι σουπερ, αλλα μονο για industrial/nu κτλ.

Ενταξυ το σολο-μπουστ στον Στουντιο-πριαμπ λυνεται με ενα πεταλακι, τα κοινα ρυθμιστικα απο την αλλη ειναι ενα προβλημα. Παντως αυτο που λες για την ενταση συμφωνω 1000%, το λεω μαλλιστα συχνα σε κοσμο που ψαχνει ηχο απο τερματισμενο ενισχυτη σε νυχτερινες εντασεις διαμερισματος... ΟΚ περνεις ενα μικρο ενισχυτη, τον τελικιαζεις, βαζεις και ενα ατενιουειτορ, περνεις γκαζι... αλλα αν το μεγαφωνο δεν κουνησει λιγο αερακι και το αυτακι δεν ακουσει λιγη ενταση δεν εχει καμια σχεση!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #37 στις: 01/02/10, 12:24 »
H athan-g ειναι μια ελληνικη χειροποιητη, σου φτιαχνει διαφορα στυλ. Η συγκεκριμενη ηταν superstrat χωρις φουρφουρια: Maple σωμα ενα κομματι, πολυ παχυ!, maple λαιμος με rosewood ταστιερα τα 6105 της dunlop, ενα rockfield mafia πισω ...γιατι ειναι καλος μαγνητης και της ταιριαζε!...καποια κολπα στα ηλεκτρονικα, original floyd, φινιρισμα σατιν στο λαιμο, αφινιριστο rosewood και λιγο νιτρο στο σωμα...Αλλα ο τυπος κανει απο στρατ μεχρι PRS. Καλη ποιοτητα πολυ καλη...

Το σολο μπουστ, λειτουργει με πεταλακι στο βρωμικο, αλλα ανεβαινει το gain και οχι τοσο η ενταση...Moυ τη δινει αυτο...υπαρχει και δευτερος κιθαριστας, και γκαζωνει και αυτος. Οποτε ολο κολπα ψαχνω σε δικαναλους για να ανεβασω ενταση. Στη loop ενα patch απο εφφεδιερα με πιο πολλα μεσαια και db το λυνει αλλα δε μου πολυαρεσει...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #38 στις: 02/02/10, 01:14 »
Υπαρχει καποιο λινκ για athan-g να παρουμε ματι?  ;D
Ναι φανταζομαι οτι σε λαμπατο προενισχυτη σκετο το μπουστ μπορει να δινει γκαζια και οχι ενταση. Κανενα πεταλακι ή ρακ γραφικο ισοσταθμιστη στη λουπα εχεις δοκιμασει?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #39 στις: 02/02/10, 05:56 »
Δοκιμασα, στο studio preamp μου η loop ειναι σειριακη οποτε λειτουργει καπως αλλα δεν με τρελλαινει το αποτελεσμα. Στον f-30 η loop ειναι παραλληλη και με full mix λειτουργει στην υψηλη ενταση και μονο γιατι αλλιως το κυκλωμα εχει ενα μονιμο bleed through απο τη V3 σε σταθερη ενταση το οποιο ομως καλυπτεται σε υψηλες εντασεις...Αλλα την παραλληλη την θελω για να μην ειναι μονιμα στο full mix...ακομη το ψαχνω.

Το τελευταιο κολπο που κανω ειναι στηνω τα καθαρα μου με το μονο μπροστα, ψηλα οσο γινεται σε ενταση ,λιγο πιο ψηλα απο τα βρωμικα με κομπρεσσορα. Οταν παω στο σολο παιρνω παραμορφωση απο πεταλι στο καθαρο μονο που η ενταση με το διπλο παιρνει πολυ τα πανω της! Οποτε κοβει. Αλλα μου τη δινει. Τρικαναλος και τα μαλλια εκει που ειναι. Καγκελα παντου. Ο Τασος πηρε ΚΙΑ ωραιο ειναι. Χρειαζομαι υπνο!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: FENDER SUPER CHAMP
« Απάντηση #40 στις: 08/02/10, 21:07 »
Σε βλεπω να καταληγεις να κουβαλας δυο ενισχυτες!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
84 Απαντήσεις
22880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
1 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
4934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
7256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost
22 Απαντήσεις
9304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16