Αποστολέας Θέμα: MUTINY WITHIN - Mutiny Within (2010) - Τσεκάρετέ το!!!  (Αναγνώστηκε 2238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μιας και δεν είχα όρεξη για έξω σήμερα, είπα να γράψω μερικές γραμμές για ένα δίσκο που πρόσφατα άκουσα και με εξέπληξε κάτι παραπάνω από ευχάριστα.


Πρόκειται για το ντεμπούτο των Mutiny Within:
http://www.mutinywithin.com/
http://www.myspace.com/mutinywithin





Δε μου αρέσει να βάζω ταμπέλες και να καταπιάνομαι με είδη και υποκατηγορίες, οπότε θα περιγράψω τον ήχο τους απλά ως σύγχρονο μελωδικό metal. Ομολογώ πως δεν μπορώ να σκεφτώ πολλές μπάντες που να προσεγγίζουν αυτό το στυλ. Όποιος ξέρει κάτι, ας μου υποδείξει, καθώς ευχαριστιέμαι ιδιαίτερα κάθε ακρόαση του άλμπουμ και ψάχνω να βρω κι άλλο υλικό σε αυτά τα πλαίσια.


Το track list:
 
  • Awake
  • Images
  • Falling Forever
  • Year Of Affliction
  • Forsaken
  • Lethean
  • Oblivion
  • Undone
  • Hours
  • Suffocate
  • Reflections
Αυτά που πραγματικά με έκαναν να κολλήσω με αυτό το δίσκο είναι οι κιθάρες και τα φωνητικά.


Ειδικά για τις πρώτες, δεν έχω λόγια. Τεχνικές και γρήγορες, μα απίστευτα μελωδικές και χωρίς να κουράζουν σε κανένα σημείο το αυτί μου, βγάζουν ένα πολύ έντονο vibe που με κάνει να προσηλώνομαι τελείως όταν τους ακούω και να μη θέλω να αποσπάσει οτιδήποτε την προσοχή μου όσο παίζει το εκάστοτε κομμάτι.


Τα φωνητικά είναι κυρίως καθαρά, αν και δε λείπουν και τα screams σε κάποια κομμάτια. Η χροιά του τραγουδιστή μου αρέσει πολύ και η φωνή του είναι κρύσταλλο, αλλά ΟΚ, τα screams, αν και καλά, δεν είναι και τα πιο ατμοσφαιρικά που έχω ακούσει.


Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που έδεσαν τα 2 παραπάνω στοιχεία μεταξύ τους, κάτι σαν χαμηλοκουρδισμένο power metal χωρίς δράκους και σπαστικά μονότονα drums... ;D


Tα κομμάτια που ξεχώρισα κάπως από ένα πολύ όμορφο σύνολο, είναι τα Awake, Forsaken, Undone, Falling Forever και Hours (κοινώς, το μισό άλμπουμ :Ρ).


Όσοι αγαπάτε αυτή τη μουσική, αφιερώστε του λίγο χρόνο και πιστεύω πως δε θα το μετανιώσετε καθόλου. Ελπίζω το κείμενό μου να είναι αρκετό για να σας παρακινήσει!


Edit: Μόλις είδα ότι θα πλαισιώνουν τους Nevermore στην περιοδεία τους στη Β. Αμερική!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 00:29 από Eagle Of Kamelot »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Mutiny Within - Mutiny Within (2010) - Τσεκάρετέ το!!!
« Απάντηση #1 στις: 25/12/10, 12:46 »
Ακουσα καποια κομματια απο το δισκο και οντως ειναι ενα παρα πολυ καλο συγκροτημα...εγω προσωπικα θα τους περιεγραφα ως κλασικο power με στιχους ασχετους με το Μεσαιωνα...γενικα εχει πολλα στοιχεια power πχ στα περασματα απο το γρηγορο στο μελωδικο μερος του κομματιου και αναποδα...επισης διεκρινα και πολλα στοιχεια Nevermore στον ηχο τους κυριως στα ντραμς και τις κιθαρες...ο τραγουδιστης δεν ξερω γιατι αλλα μου θυμισε εναν πιο μπασο LaBrie (καλο αυτο) αλλα οι κραυγες του με ψιλοξενερωσαν και θεωρησα οτι δεν εδεναν με το υπολοιπο συνολο...σαν να ακουγα power-prog με παραμορφωμενες φωνες...που δεν μ' αρεσει...

Γενικα τον θεωρω πολυ καλο δισκο και το συγκροτημα εχει προοπτικες...αρκει να μην προχωρησουν στο μελλον τον ηχο τους προς nu-metal μονοπατια...θα ηθελα γενικα απο το δισκο μια ελαφρως πιο vintage-y αισθητικη στα τυμπανα που λιγο υπερβαλλουν...αυτα προς το παρον...οταν ακουσω πιο εμπεριστατωμενα το δισκο παιζει να γραψω πιο αναλυτικο review ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
6 Απαντήσεις
4576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
45 Απαντήσεις
17920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 20:04
από Γιάννης [nOiz]
66 Απαντήσεις
33454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
22116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
Μουντομπάσκετ 2010

Ξεκίνησε από s.s. « 1 2 ... 6 7 » Αθλητισμός

164 Απαντήσεις
55262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 15:02
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
1848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 23:38
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 16:31
από Μητσάκος