Αποστολέας Θέμα: Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"  (Αναγνώστηκε 65946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πως να ρωτήσω "Τι Ενισχυτή να πάρω?" ώστε να βοηθηθώ με τον καλύτερο τρόπο?

Όταν ψάχνουμε για ενισχυτή, πολλές φορές μπορεί να οδηγηθούμε σε λανθασμένες επιλογές. Δεν είναι από άγνοια την οποία δικαιούμαστε απόλυτα καθώς το νόημα είναι ακριβώς να βοηθηθούμε από τους εμπειρότερους και γι’ αυτό ζητάμε βοήθεια.
Είναι από:
1.   Ελλιπή προετοιμασία, σκέψη και προγραμματισμό σχετικά με το τι θέλουμε να πετύχουμε
2.   Ελλιπή επικοινωνία προς τους άλλους των οποίων την βοήθεια αναζητούμε σχετικά πάλι με το τι θέλουμε να πετύχουμε

Εδώ παραθέτω έναν Οδηγό/Τυφλοσούρτη για να βοηθήσω όλους όσους ρωτούν «τι ενισχυτή να πάρουν» να οργανώσουν την σκέψη τους, να ρωτήσουν τις σωστές ερωτήσεις πρώτα στον εαυτό τους, και να επικοινωνήσουν βέλτιστα το αποτέλεσμα στους περισσότερο έμπειρους, ώστε να βοηθηθούν με τον καλύτερο τρόπο.

Στάδιο 1
«Βοηθήστε με» = πρώτος ενισχυτής ..μπορεί να μην έχω καν κιθάρα
(το καλύτερο στάδιο της όλης πορείας, καθώς όλη η μαγεία των ανακαλύψεων είναι μπροστά σου):

1.   Πόσα λεφτά έχω πρόθεση να διαθέσω?
2.   Τι είδους μουσική θέλω να παίζω? ..με παραδείγματα αν είναι δυνατόν
3.   Θέλω Ενισχυτή για Ηλεκτρική ή Ακουστική κιθάρα?
4.   Θέλω Combo (ενισχυτή με μεγάφωνο μαζί) ή Κεφαλή και Καμπίνα (ξεχωριστό μεγάφωνο)?
5.   Θέλω να παίζω σε χαμηλές εντάσεις (στο σπίτι) ή θέλω να καλύπτομαι και για πρόβες μελλοντικά?
6.   Θέλω να έχει ήδη και κάποια εφέ πάνω του ή θέλω μία καλή καθαρή ηχητική βάση για να χτίσω μελλοντικά τον ήχο μου με εφέ από πετάλια ή πεταλιέρα?

Στάδιο 2
«Αρχίζω να πιάνω το νόημα» = δεύτερος ενισχυτής ..ή πρώτος της προκοπής τουλάχιστον, έχω κιθάρα και κάποιον πρώτο εξοπλισμό.
(πολύ ευχάριστο στάδιο διότι η χροιά ενός καλού ενισχυτή είναι μία πολύ ευχάριστη έκπληξη που σε περιμένει ):

Επιπλέον των ανωτέρω:
7.   Τι κιθάρα/ρες έχω και τι μουσική παίζω με αυτές πλέον?
8.   Τι πετάλια/πεταλιέρες έχω και ποια από αυτά θέλω να κρατήσω και να ενσωματώσω στο νέο σύστημα?
9.   Πόσα watt θέλω και γιατί?
10.   Είμαι του Αμερικάνικου ή του Βρετανικού ήχου?
11.   Παίζω κυρίως (rhythm) με καθαρά, με crunch ή με distortion?
12.   Αν θέλω κεφαλή, τι καμπίνα/νες έχω/θέλω να πάρω?


Στάδιο 3
«Ο ενισχυτής είναι το εργαλείο μου» = τρίτος/τέταρτος ενισχυτής ..δεύτερος/τρίτος  καλός λαμπάτος, έχω αρκετό εξοπλισμό και έχω κάνει πολλές πρόβες και ίσως και αρκετές εμφανίσεις, ξέρω τι θέλω (λέω τώρα εγώ..)
(λιγότερο ευχάριστο στάδιο διότι η χροιά του καλού ενισχυτή είναι μία πολύ δαπανηρή υπόθεση αλλά η χροιά που σε περιμένει θα σε ανταμείψει σίγουρα.. ελπίζεις!!.. ):

Επιπλέον των ανωτέρω:
13.   Πόσα κανάλια χρειάζομαι?
14.   Τι ρυθμιστικά θέλω να έχουν?
15.   Πως ελέγχω το rig μου με MIDI / Footswitch / άλλο?
16.   Τι εξοπλισμό ενσωματώνω και σε ποιες θέσεις στην αλυσίδα ενίσχυσης?
17.   Παίζω (κυρίως) με drop tuning ή όχι?
18.   Με τι άλλα όργανα παίζω στο σχήμα?.. Τι ενισχυτές έχουν οι άλλοι?
19.   Σε τι μεγέθους χώρους κάνουμε εμφανίσεις?
20.   Με πονάει η μέση μου, ή μπορώ να κουβαλάω άνετα?.. (σημαντικό!.. :roll )


Στάδιο 4
«Ο ενισχυτής είναι το ψώνιο μου» = ΧΧ ενισχυτής ..ΧΧ λαμπάτος, έχω δώσει όλο μου το χαρτζιλίκι επί χρόνια και τροφοδοτώ το ψώνιο μου στο απόλυτο και απολαυστικό ταξίδι του δικού μου τέλειου ήχου, οπότε ΔΕΝ ξέρω τι θέλω και ΔΕΝ ξέρω τι μου γίνεται!.. έχω τερματίσει!..

Επιπλέον των ανωτέρω:
21.   Ποια προενισχύτρια (όχι NOS) είναι η αγαπημένη μου?
22.   Ποιες λάμπες μου αρέσουν περισσότερο οι EL34 / 6L6 / EL84 / άλλες?
23.   Ποια σχεδίαση μου αρέσει περισσότερο η Τάξη Α / ΑΒ / D / άλλη?
24.   Θέλω Solid State ανόρθωση ή λαμπάτη 5Y3GT / GZ34 / άλλη?
25.   Ευρωπαϊκής σχολής μπουτίκ ενισχυτής,  Αμερικάνικης σχολής μπουτίκ ή άλλος?
26.   Ποια είναι τα αγαπημένα μου μεγάφωνα V30 / C90 / G12T / άλλα?
27.   Πως θα ξεχρεώσω το δάνειο που θα πάρω για να αγοράσω τον ενισχυτή που ζαχαρώνω (εδώ δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε φίλε μου!.. :roll )
28.   Γιατί δεν με καταλαβαίνει η γυναίκα/οικογένεια μου (ούτε εδώ, λυπάμαι, αλλά εμείς σε καταλαβαίνουμε απόλυτα, γράψε μας τον πόνο σου, ελεύθερα!.. :wall :up )


Διαλέξτε λοιπόν το Στάδιο όπου ανήκετε και όταν είναι να πάρετε μία απόφαση, ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ σκεφτείτε, προβληματιστείτε, αποφασίστε και  ΓΡΑΨΤΕ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ  για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε καλύτερα..

Με όλη την αγάπη μου,
Αδριανός



 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/13, 13:36 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ε.....έπρεπε!!
μπράβο και ευχαριστούμε Ανδριανέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άψογος!!
Η σταδιοποιηση σίγουρα θα βοηθησει πολύ κοσμο, από αρχάριο μέχρι ειδήμων...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
δεν το διάβασα αλλά γελάω μόνο που σκέφτομαι σε τι φάση ήσουν για να το γράψεις ;D
σίγουρα θα είναι χρήσιμο!
πάω να το διαβάσω τώρα ...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ε.....έπρεπε!!

γελάω μόνο που σκέφτομαι σε τι φάση ήσουν για να το γράψεις ;D
το πιάσατε!..  :roll

Και σαφώς: κάθε προσθήκη/σχόλιο ευπρόσδεκτα πάντα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/13, 14:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Το αρθρο σου ειναι ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ για πολλους απο εμας εδω.Περα απο τις αναμφισβητητες γνωσεις σου , χαιρομαι και για τα αριστα ελληνικα σου και τη σαφηνεια στην αναπτυξη των θεματων σου.
always fun σου
Γιωργος
 
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το αρθρο σου ειναι ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ για πολλους απο εμας εδω.Περα απο τις αναμφισβητητες γνωσεις σου , χαιρομαι και για τα αριστα ελληνικα σου και τη σαφηνεια στην αναπτυξη των θεματων σου.
always fun σου
Γιωργος
Καθώς διάβαζα το σχόλιό σου ένοιωσα να κοκκινίζω, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν από την ζέστη!..  :roll
(κάτι μέ έχει πιάσει σήμερα με την πειραχτηρο-διάθεση..)
Ευχαριστώ Γιώργο μου, νάσαι πάντα καλά. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Εσωτερικό σχόλιο

Καλά δεν ντρέπεσαι μία ερώτηση έκανε ο χριστιανός... "να παρω Koch ή τον JVM 205Η;" και ευθύς αμέσως του έφτιαξες οδηγό. Ευτυχώς πήρε τον Koch... μπράβο Hippo ;)


Για ακόμα μια φορά Αδριανέ...άψογος να είσαι καλά, μας βοηθάς και μπορούμε να βοηθήσουμε εκτός εαυτόν και άλλους.


 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ

ε.....έπρεπε!!

γελάω μόνο που σκέφτομαι σε τι φάση ήσουν για να το γράψεις ;D
το πιάσατε!..  :roll

Και σαφώς: κάθε προσθήκη/σχόλιο ευπρόσδεκτα πάντα.


όπως το φαντάστηκα για το περιεχόμενο (και για το motivation  ;)  ... αυτό το "για τ'όνομα του θεού" με bold τα λέει όλα ;D )

Αν θα πρόσθετα κάτι (για τα προχωρημένα μάλλον στάδια) θα ήταν τα περί προτιμήσεως σε pre-amp ή power-amp distortion (που πάει μαζί με το πόσο καθαρά θέλω τα καθαρά μου και σε τι εντάσεις, πόσο σφιχτά τα βρώμικα, "παίζω με το volume της κιθάρας στο 10 συνέχεια" vs. "μ'αρέσει να καθαρίζω τον ήχο με το volume"  κλπ).

Κατά τα άλλα θα έλεγα sticky κατευθείαν αλλά δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει δυστυχώς. Έχω δει περιπτώσεις να θες να βοηθήσεις, να τους ρωτάς αντίστοιχα πράγματα με αυτά που έχεις βάλει στον πολύ ωραίο οδηγό σου και να τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι. Να ρωτάς 2 πράγματα συγκεκριμένα και να σου απαντάνε στο 0.5 και με το ζόρι. ::) 
Τώρα βέβαια θα τους λέμε διάβασε το τάδε sticky και ξαναέλα οπότε ... ναι, ψηφίζω sticky :clap


ΥΓ δεν έχω διαβάσει το Koch vs JVM thread 8)

Αποσυνδεδεμένος Gold_Top

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Εσωτερικό σχόλιο

Καλά δεν ντρέπεσαι μία ερώτηση έκανε ο χριστιανός... "να παρω Koch ή τον JVM 205Η;" και ευθύς αμέσως του έφτιαξες οδηγό. Ευτυχώς πήρε τον Koch... μπράβο Hippo ;)



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Ευχαριστώ Publius. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω κι εγώ  8)


Μπράβο Αδριανέ!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Πολύ ωραίο ποσταρισμα ανδριανε! Πάλι μπράβο!
Μια κατηγορία ξέχασες μόνο:
Ξέρω ακριβώς τι θέλω αλλά δεν έχω λεφτά να το αποκτισω.... ::)

Πάντως εδώ μέσα έχω μάθει πολλά...και το χρωστάω σε ανθρώπους σαν εσένα!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξέρω ακριβώς τι θέλω αλλά δεν έχω λεφτά να το αποκτισω.... ::)
Κι εγω εκεί είμαι αλλά δεν υπάρχει τρόπος βοήθειας δυστυχώς ::)




Να συμπληρώσω μια τελευταία σκέψη που πρέπει να κάνουν όσοι βρίσκονται στο Στάδιο 4 :


Μήπως τελικά δε μου φταίει κανένας από τους 45 ενισχυτές που έχω αλλάξει και το πρόβλημά μου είναι αλλού ?
..... λέω γω τώρα  :)


εξαιρετικός ο οδηγός  :up
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Τέλειο άρθρο/οδηγός Ανδριανέ, πολύ καλή δουλειά!  :up

Στο στάδιο 2 πιστεύω καλό θα ήταν να προσδιόριζε ο ενδιαφερόμενος και την χροιά που θέλει να προσεγγίσει, πχ ποιός ενισχυτής μπορεί να πλησιάσει τον ήχο του τάδε κιθαρίστα, οπότε να μπορεί να "χτίσει" πάνω σε αυτόν (τον ενισχυτή) τον προσωπικό του ήχο slowly-slowly  ;D .

Tip για το στάδιο 4  ;D : Ίσως το "γιατρικό" να είναι ένα AxeFXII ή ένα Kemper KPA ή έστω ένα Digitech GSP1101  0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/13, 13:57 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eιμαι στο σταδιο 4 αλλα ...δυστυχως δεν βολευομαι με Fractal η Κemper διοτι βαζω και την παραμετρο της εμφανισης-αισθητικης  ::)   


Παραδειγμα



« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/13, 21:42 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ξέρω ακριβώς τι θέλω αλλά δεν έχω λεφτά να το αποκτισω.... ::)
Κι εγω εκεί είμαι αλλά δεν υπάρχει τρόπος βοήθειας δυστυχώς ::)

Κι' όμως... "Μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε μια πιο προσιτή οικονομικά εναλλακτική λύση?"  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ξέρω ακριβώς τι θέλω αλλά δεν έχω λεφτά να το αποκτισω.... ::)
Κι εγω εκεί είμαι αλλά δεν υπάρχει τρόπος βοήθειας δυστυχώς ::)

Κι' όμως... "Μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε μια πιο προσιτή οικονομικά εναλλακτική λύση?"  ;)
πχ φουστίτσα και Συγγρού 'kind of thing?..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
 :roll :roll :roll :roll
Αδριανέ με παρεξήγησες, δεν μίλαγα για τον τρόπο που θα μαζευτουν τα λεφτά  ;D αλλά για εναλλακτικό gear  (πιο φθηνό από το "ποθητό μηχάνημα") με παραπλήσια ηχητικά αποτελέσματα, πχ τα πεταλάκια της AMT από τη σειρά Legend amp series - αντί για τον real amp που εξομοιώνουν:

http://www.amtelectronics.com/products/la-2_guitar_preamp_series/

ή φυσικά για καλές λύσεις amp modeling.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Ποοοολύ καλό πραγματικά το άρθρο. Βέβαια θα προσέθετα ένα στάδιο ΠΡΙΝ το πρώτο, με τις εξής απλές ερωτήσεις:

1. Ξέρεις να παίζεις κιθάρα?
2. Είσαι σίγουρος?

Αν έχεις απαντήσει ναι στα δύο παραπάνω συνέχισε:

3. Στο έχουν πει και άλλοι ή το συμπέρανες μόνος σου?

Αν απαντήσεις ναι, συνέχισε:

4. Θεωρείς ότι ο κακός σου ενισχυτής είναι αποκλειστικά η αιτία που ακούγεσαι χάλια, η τέλωσπάντων όπως θα ήθελες?

Αν απαντήσεις ναι με αρκετή σιγουριά, συνέχισε στο στάδιο 1, αλλιώς ξαναπήγαινε στην πρώτη ερώτηση.

-------------------------------------------------------------------------------------
Όλο το ερωτηματολόγιο θα μπορούσε να είναι σε στυλ φιδάκι (το γνωστό επιτραπέζιο) που σε ανεβάζουν σκάλες και σε καταπίνουν φίδια
 ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποοοολύ καλό πραγματικά το άρθρο. Βέβαια θα προσέθετα ένα στάδιο ΠΡΙΝ το πρώτο, με τις εξής απλές ερωτήσεις:

1. Ξέρεις να παίζεις κιθάρα?
2. Είσαι σίγουρος?

Αν έχεις απαντήσει ναι στα δύο παραπάνω συνέχισε:

3. Στο έχουν πει και άλλοι ή το συμπέρανες μόνος σου?

Αν απαντήσεις ναι, συνέχισε:

4. Θεωρείς ότι ο κακός σου ενισχυτής είναι αποκλειστικά η αιτία που ακούγεσαι χάλια, η τέλωσπάντων όπως θα ήθελες?

Αν απαντήσεις ναι με αρκετή σιγουριά, συνέχισε στο στάδιο 1, αλλιώς ξαναπήγαινε στην πρώτη ερώτηση.

-------------------------------------------------------------------------------------
Όλο το ερωτηματολόγιο θα μπορούσε να είναι σε στυλ φιδάκι (το γνωστό επιτραπέζιο) που σε ανεβάζουν σκάλες και σε καταπίνουν φίδια
 ;D ;D ;D ;D




Σωστο το σκεπτικο σου αλλα προσωπικα ο εξοπλισμος που "δεν μου αξιζε" με βοηθουσε παντα βελτιωνομαι παικτικα (τεχνικη) και πνευματικα (εμπνευση).  ;)


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σωστο το σκεπτικο σου αλλα προσωπικα ο εξοπλισμος που "δεν μου αξιζε" με βοηθουσε παντα βελτιωνομαι παικτικα (τεχνικη) και πνευματικα (εμπνευση).  ;)
Δεν αναφέρθηκε κανείς στο αν "αξίζει" σε κάποιον ένας καλός ενισχυτής, παρά μόνο στο (διαφορετικό) γεγονός ότι πολλές φορές από λιγότερο επαΐοντες οι ενισχυτές βαφτίζονται οι φταίκτες για αποτελέσματα που είναι καθαρά απόρροια κακής τεχνικής.

Έχεις όμως δίκιο και μου δίνεις όμως καλή πάσα, μιας και μιλάμε για την αγορά ενισχυτών να τοποθετηθώ ανοικτά στο θέμα, με ένα κείμενο που πόσταρα πρόσφατα αλλά εδώ είναι περισσότερο συναφής η παρουσία του:

"Διαφωνώ καθέτως ότι καλά όργανα χαραμίζονται στα χέρια λιγότερο επαϊόντων καθώς είμαι τελείως κατά του σκεπτικού ότι τα καλά όργανα σε όποιο τομέα και να είναι, ανήκουν αποκλειστικά στους γνώστες. Πιστεύω ότι από την στιγμή που κάποιος είναι σε θέση να αποκτήσει κάτι καλό και προτίθεται να πληρώσει την επιθυμία του αυτή με λεφτά που έβγαλε με τον κόπο του, δικαιούται να πάρει και να απολαμβάνει με όποιο τρόπο επιλέγει ο ίδιος, το καλύτερο όργανο που μπορεί να αποκτήσει."

..και φυσικά αναφέρομαι και στους ενισχυτές και όλο τον προσωπικό εξοπλισμό κάθε ενός.

Επιμύθιο: αν σας γεμίζει η μουσική, αγοράστε τον καλύτερο ενισχυτή που σας επιτρέπει η οικονομική σας περίσταση, είναι σίγουρο ότι η επιπλέον ποιότητα θα σας βοηθήσει να ασχοληθείτε, θα σας εμπνεύσει να εκφραστείτε και θα σας προσφέρει χαρά και απόλαυση, έστω και αν δεν έχετε -ακόμα- το αισθητήριο να καταλάβετε σε όλη την έκταση της την ποιότητα που παρέχει.

ΜΗΝ το κάνετε, αν το κίνητρο σας δεν είναι ξεκάθαρο, αν δεν σας πολυαρέσει η κιθάρα, αν δεν ξέρετε ότι θέλετε να ασχοληθείτε εκ βαθέων, αν θέλετε να κάνετε επίδειξη σε άλλους, ή επειδή πήρε ο Κωστάκης και ζηλέψατε.. θα πετάξετε τα λεφτά σας.
Οι αγγελίες είναι γεμάτες με ενισχυτές χιλιάδων ευρώ όπου αναγράφεται "ελάχιστα παιγμένος μέσα στο σπίτι.."!!..
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aνδριανε συμφωνω μαζι σου, το ανελυσες πολυ σωστα.


Απλα εκανα μια επισημανση στο ποστ του "eilrich" ωστε να μην φτασουμε στο αλλο ακρο του στυλ "μεχρι να γινω βιρτουοζος θα πρεπει να παιζω με φτηνα κ προβληματκα οργανα". Ισως αυτο να αποτελεσει και τροχοπεδη στην εξελιξη καποιου καθως με μια καλυτερη κιθαρα θα μπορεσει να βελτιωσει σημαντικα την τεχνικη του και με ενα λαμπατο ενιχυτη τις δυναμικες του κλπ..


Φυσικα και η αποκτηση καποιου super ενισχυτη για φιγουρα ή απο αμαθεια δεν ειναι ουτε για μενα θεμιτη.


φιλικα, Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Χεχε, πολύ καλό Αδριανέ! Είναι πολύ χρήσιμος ο οδηγός που έγραψες. Αφορά όχι μόνο τους αρχάριους παίκτες και τα νέα μέλη του φόρουμ αλλά και τους έμπειρους και παλιούς, αφού κάποιες φορές ξεχνάνε να αναφέρουν κάποια βασικά στοιχεία στο ερώτημά τους.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιμύθιο: αν σας γεμίζει η μουσική, αγοράστε τον καλύτερο ενισχυτή που σας επιτρέπει η οικονομική σας περίσταση, είναι σίγουρο ότι η επιπλέον ποιότητα θα σας βοηθήσει να ασχοληθείτε, θα σας εμπνεύσει να εκφραστείτε και θα σας προσφέρει χαρά και απόλαυση, έστω και αν δεν έχετε -ακόμα- το αισθητήριο να καταλάβετε σε όλη την έκταση της την ποιότητα που παρέχει.

Πολλά πραγματακια που λέγονται εδώ μέσα....με εκφράζουν απόλυτα...

Αποσυνδεδεμένος Billviolin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Επιγον: αγοραα ενα ηλεκτρικο βιολι, και δεν ξερω τι ενυσχιτη να παρω. Μπορω να χρησιμοποιησω ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας η κατι αλλο;
Παρακαλω βοηθηστε!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες,

Όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή κιθάρας, μπορείς όπως να χρησιμοποιήσεις ενισχυτές ακουστικών οργάνων όπως αυτοί εδώ:
http://www.thomann.de/gr/acoustic_amplifiers.html?oa=pra

..ή αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ρυθμιστικά και τα εφέ, κάποιο αυτο ενισχυόμενο μεγάφωνο, όπως αυτά για μεγαλύτερες εντάσεις:
http://www.thomann.de/gr/active_loudspeakers_fr.html?oa=pra

..ή αυτά για απλό monitor ή μικρά events:
http://www.thomann.de/gr/active_pa_monitors.html?oa=pra

Αν περιγράψεις καλύτερα το budget και τις ανάγκες/εφαρμογές όπου στοχεύεις, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
18 Απαντήσεις
14644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
17 Απαντήσεις
7998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
19 Απαντήσεις
7051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/09, 18:07
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:18
από Jezus
4 Απαντήσεις
2974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
18 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 00:41
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
9648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 09:40
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/13, 12:20
από hot_sauce (φλουτσ)
49 Απαντήσεις
15408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/16, 13:18
από vegos