Αποστολέας Θέμα: Φλουτσοσυνάντηση 2015  (Αναγνώστηκε 33718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #25 στις: 18/12/15, 01:36 »
Όλο λόγια είσθε σερ!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #26 στις: 18/12/15, 10:31 »

 Έχω άρρωστο το Rickenbacker  :( και σήμερα θα κλείσω ραντεβού με τον doctor DeDelevee για πιθανή εξέταση αύριο, οπότε ειλικρινά δε γνωρίζω την ώρα που θα γίνει η συνάντηση…
 
 Επίσης κιθαρότσαρκα χωρίς "πεπε" είναι βασανιστήριο ολκής... (σαν να λες παστουρμαδάκι χωρίς μπύρα Άργος/τσίπουρο δίπλα:'(
 
 But I will try...
 
 ++(και ένα μικρό disclaimer για να μην κρεμάσω κάποιον φίλο συμφορουμίτη)++
 
 - Κατ` εμέ η Κληματαριά δεν έχει κακό φαγητό (αλλά δεν έχει και κάτι πραγματικά ξεχωριστό).  Φτιάχνουν ωραίες πίτες (με ωραίο φύλο ανοιγμένο στο χέρι) ωραίο ζυμωτό ψωμί και σίγουρα ωραίο κότσι (το οποίο είναι αρκετά λιπαρό για τα δικά μου γούστα και σίγουρα το παίρνεις περισσότερο για μεζέ και όχι για να χορτάσεις).  Το μεγάλο ατού του μαγαζιού είναι η ζωντανή μουσική και μερικές φορές το παρεΐστικο κλίμα που δημιουργείται.

Μεσημέρι Σαββάτου και Κυριακής  το πρόγραμμα είναι πιο ΑΟR  ;D αλλά βράδυ (και μεσημέρια Παρασκευής) οι μουσικές επιλογές είναι λιγότερο ελαφριές (αν αρέσει σε κάποιον το ρεμπέτικο που ακούς σε τέτοιου είδους  μαγαζιά) ενώ κάποιες φορές δεν λείπουν (ειδικά προς το τέλος) και οι μουσικοί αυτοσχεδιασμοί (μέχρι και δοξάρι έχει πιάσει ο Αντώνης για να «κεντήσει»).  Απλά θέλει λίγο checking με το rotation των μουσικών ώσπου να βρεις τί σου αρέσει… (επίσης να τονίσω πως επειδή το μαγαζί το επισκέπτομαι από πιτσιρικάς (με όσες αλλαγές του έχουν συμβεί) ... έχει μια παράξενη συναισθηματική αξία για μένα (όλη η πλατεία θεάτρου δλδ, με το άδειο Guru δίπλα κοκ) οπότε ίσως να μην είμαι αντικειμενικός ::) ).
 
 - Τα Καραμανλίδικα από την άλλη έχουν καλό μεζέ, αλλά δεν έχει φαγητό τύπου εστιατορίου, οπότε δεν μπορείς να πας με το concept του φαγητού-φαγητού...  Τα λουκάνικα τους δεν με τρέλαναν (αλλά από την άλλη είμαι από τα Τρίκαλα οπότε πουθενά σαν τα λουκάνικα εκεί) αλλά σίγουρα τρελάθηκα με τα παστουρμαδοπιτάκια, τον καβουρμά, τα "κεφτεδάκια" τους και τα ντολμαδάκια.  Σε γενικές γραμμές από την στιγμή που "πιάστηκαν" με το Trip Advisor σαν να έπεσε ένα click η γενικότερη ποιότητα, μην με παρεξηγήσετε, ακόμα το θεωρώ πολύ καλό μαγαζί, απλά σαν να χάθηκε κάτι στην πορεία... σαν να έγινε πιο Επιχείρηση και λιγότερο στέκι σαν πχ την Γή στο σταθμό Λαρίσης.

- τέλος το οινομαγειρείο η ζωοδόχος πηγή είναι σχετικά πρόσφατη εύρεση και damn me έχει ωραίο φαγητό.  Το μόνο θέμα είναι πως επειδή έχει γίνει γνωστό και στα indie media πρέπει να κάνεις κράτηση (Αμερική γίναμε  >:( ) και ο κόσμος εκεί μερικές φορές είναι weird... σαν να έχουν βγει από τραγούδι του Δεληβοριά weird...   ;)
 
 (τελικά ίσως να πρέπει να κάνουμε και ένα thread με εντυπώσεις από τέτοια μαγαζιά)
 
 
 Στο πολύ γρήγορο (on the fly που λέμε και στο Μισούρι) τσεκάρετε και:

 α) την Local Pub στο Χαλάνδρι (ωραίες μπύρες, και αρκετά taps τα οποία αλλάζουν, οπότε κάποιες ετικέτες είναι one shots με όλα τα καλά αλλά και τα κακά που αυτό επιφέρει) με μόνο αρνητικό (για μένα) το ό,τι απαγορεύεται το κάπνισα εντός της Pub :( !!!!
 
 β) ένα μπαράκι που έχει ανοίξει επί της Λέκκα στο Σύνταγμα, μάλλον στο 12 ... δεν έχει όνομα και η είσοδος (ανάμεσα σε άλλα δυο μπαράκια)  είναι μια πόρτα που πρέπει να χτυπήσεις κουδούνι για να μπεις... οκ marketing gimmick σίγουρα και το όλο speakeasy concept hipsterάδικο αλλά:  (1)  παίζει jazz,  (2) τα άτομα στην μπάρα ξέρουν την δουλειά τους και (3). τα ποτά που έχουν είναι λίγα μεν αλλά σίγουρα καλά δε… και ο χώρος θύμιζει κάτι ανάμεσα σε Βlade Runner, το penthouse από το Predator 2 και το Bioshock... (ok είμαι υπερβολικός ένας γενικά σκοτεινός χώρος είναι με ένα όμορφο bar αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω).
 
αυτά  ;D ,

Sláinte και καλές γιορτές !!

(μαζικό ορθογραφικό, συντακτικό και εμφανισιακό make over... much needed).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/15, 17:12 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #27 στις: 18/12/15, 12:34 »
 :metal

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #28 στις: 19/12/15, 12:09 »
Και για να μην ξεχνιόμαστε, ο τελευταίος που θα φτάσει στο ραντεβού κερνάει! ;D
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #29 στις: 19/12/15, 19:08 »
Επειδή τα Καραμανλίδικα ήταν τίγκα αξιοποιήσαμε τις συμβουλές του @Archangel και πήγαμε στην Κληματαριά...

Πολύ καλό! Έχουν βάλει περισσότερα τραπέζια απ'ότι αντέχουν βέβαια αλλά φαγητό, τιμές και μουσική (ΜΟΥΣΙΚΟΊ και ΜΟΥΣΙΚΆΡΑ!!!) πολύ καλά!

Και του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Φλουτσοσυνάντηση 2015
« Απάντηση #30 στις: 20/12/15, 11:45 »
...σα να ζήλεψα λιγάκι.  ::)

βεβαια το "και του χρόνου" μπορεί να είναι και πιο σύντομα  ;D !!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
12010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/19, 15:51
από Petros98
18 Απαντήσεις
32370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/14, 14:16
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 18:55
από nikkoxxi
2 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 02:00
από kkmspm (φλουτσ)
184 Απαντήσεις
71655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/15, 00:24
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
21567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 19:12
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
39 Απαντήσεις
34899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 19:48
από sfanfan
15 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 20:26
από metalman
9 Απαντήσεις
21493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/16, 16:32
από Βραζίλης