Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου  (Αναγνώστηκε 16307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Χροσταω ενα worklog και ειπα να το κανω τωρα.
Δυστυχος δεν εχω πολλες φωτογραφιες γιατι δουλευα βραδυ στο γκαραζ και δεν φαινοταν τιποτα οταν εβγαζα,και αυτες που εβγαλα τελικα ειναι next day.
Πρωτα πρεπει να πω οτι δεν ειμαι ποιο εξυπνος,ουτε πιο ταλαντουχος απο τον μεσο ανθρωπο οποτε αυτο που εκανα μπορει να το κανει ο καθενας,επησεις βρηκα πολλες πληροφοριες και βοηθεια στο luthier.gr και θα ηταν γαιδουρια να μην το αναφερω.
Πρωτα θα πω καποιους κανονες που πρεπει να εχει καποιος οταν ξεκηναει να κανει κατι τετοι
1) μετρα 5 φορες πριν κοψεις
2)παπε μεγαλυτερα ξυλα απο αυτα που νομιζεις οτι χρειαζεσε
3)αν δεν εχεις ολα τα υλικα μην ξεκηνας
4)τα εργαλια κανουν τον μαστορα.Αν δεν εχεις,εχει ο μαραγκος της γειτονιας σου ;)

Ξεκιναμε.
Προτα αποφασιζουμε ακριβος τι θελουμε να κανουμε γιατι πρεπει να παρουμε τα απαρετιτα υλικα και στις σοστες διαστασεις αφου μηλαμε για ξυλια.
Μαγαζια..παρα πολλα..
Εγω εδω την πατησα,και ενω πηρα τα ξυλα,οταν τα ισιαξα (σε πλανη-ξεχονδριστιρα) και τα εκανα επιπεδα και παραλιλα,δεν ηταν στις επιθημιτες διαστασεις.
Κολησα 3 μαδερια μαζι (ash/maple/ash) για το σωμα (πρωτη φωτο) και για το μπρατσο maple/wenge/maple/wenge/maple (φωτο 2&3)
Προτημησα να μην κανω τσιγκουνιες στην κολα (titebond) για να ειμαι σιγουρος οτι κολισαν καλα.
Μετα βρικα στο ιντερνετ εικονα με το μπασο ως σχεδιο
https://www.google.gr/search?q=fender+p+bass+template&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiLzsmb-NTKAhXCkQ8KHepTBbkQsAQIHQ&biw=1366&bih=634
και το εκτυπωσα σε τυπογραφιο στις επιθημητες διαστασεις.Πηρα αυτο το καρμπον που βαζουν οι καθηγητες στο απουσιολογιο ωστε να εισαι σιγουρος για την αποβολη που τρως  ;D και περνοντας με στιλο τις γραμες του σχεδιου,αποτιποθικαν στο ξυλο.
Μετα πεφτει διορθωμα κατι καμπιλες που δεν βγικαν καλες κτλ και κοψιμο..(οχι στην wc,με σεγα)
τριψιμο με γιαλοχαρτο να ειναι ωραιες οι καμπιλες(βαρετο πολυ) και αφηνουμε το σωμα να περιμενει για το μπρατσο..
Τωρα λιγο πιο μπελαλιδικη δουλια.Βρισκουμε την κεντρικη ευθια κατα μηκος,και ανοιγουμε το καναλι του trus rod το οποιο (εξαρτατε απο το trus rod) σηνιθος ειναι 6mm φαρδος 9mm βαθος,και προσεχουμε να το ανοιξουμε στο σωστο σημιο.Δηλαδη να αρχιζει και να τελειωνει εκει που πρεπει(επεηδει δεν μπορω να συναψω πανω απο 3 φωτο θα ειναι διαδοχικα μηνυματα,αλλα παρακαλω καποιον μοντερατωρα να τα ενωσει)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #1 στις: 31/01/16, 23:23 »
Γιαυτον τον λογο,πρωτα σχεδιασα το headstock,για να εχω ξεκαθαρη εικονα που βρισκετε τι.Εκανα το καναλι,παντα προβα να μπαινει ακριβος μεσα,και εκανα και 2 παραληλα καναλια για τις βεργες carbon.Μετα αυτες τις κολησα με κολα 2 συστατικων,και εκοψα το σχημα του headstock(φωτο1)
Μετα κολησα την ταστιερα(αφου την ειχα χαραξει,δηλαδη με πριονακι εκοψα που θα μπουν τα ταστα,δουλια ομως που σου την κανουν και καταστηματα και γλιτωνεις κοπο-ρισκο λαθους,αλλα εμενα για τετοια κλημακα που ηθελα δεν μου την εκανε κανεις αυτην την δουλεια :wall ) φωτο 2
Και θελει προσοχη να μην γλυστρισει και κολλησει σε λαθος θεση.Εγω στο καναλι του nut και στι κοματι της ταστιερας που περισευε απο την μερια του σωματος χτυπισα 2 καρφακια ωστε να κρατισουν την σωστη θεση αλλα παραλληλα να μπορω να τα αφερεσω μετα.Στην συνεχια ερχετε ενα δυσκολο μερος το οποιο τα neck through δεν το εχουν..πρεπει να κανω το neck cavity σε τελεια ευθεια οστε το μπρατσο να ειναι στην σωστη ευθεια.Οπου ηθελα να βλεπω ευθειες,ειχα μια κλοστη τεντομενη σε σταθερο σημειο και δουλευα ακριβος απο κατω της(στα neck through κανεις τις δουλιες στο μπρατσο,και μετα κολας τα ξυλα του σωματος αριστερα/δεξια και μετα με το καρμπον σχεδιαζεις και κοβεις)γιαυτο παντα ειχα στα ξυλα την ευθια γραμη που πρεπει να ακολουθησω με στιλο και οταν επρεπε να κοπει κοματι,παντα κοβοταν στο τελος ( φωτο 3 φαινετε η γραμμη στο neck cavity που δεν κοπικε)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #2 στις: 31/01/16, 23:49 »
Οπως φαινετε,αποφασησα να κανω το μπρατσο να μπαικει οσο πιο μεσα στο σωμα γινετε,και φτανει πιο πισω απο τον neck μαγνητη,για να πετηχω καλυτερο sustain.Παντα ξερωντας ποσο πρεπει να ειναι η ταδε αποσταση και το ταδε υωος,πληροφοριες που της βρηκα ευκολα στο ιντερνετ.
Μετα επρεπε να κολησω top γιατι το σωμα δεν ειχε το παχος που ηθελα(η πατατα που ελεγα οταν ισιαξα τα ξυλα..)και σαν να μην εφτανε αυτο,αντι για ξυλο αγιουζ,μπερδευτικα και πηρα αμπουρα(ειναι ενα κλασικο ξυλο απο καπακι ακουστικης κιθαρας)
Ετοιμασα ολα τα καναλια που θ περασουν αργοτερα καλοδια,μαγνητες,control cavity κτλ και κολησα το "καπακι"
Με το ρουτερ(οχι αυτο του ιντερνετ) και μαχαισρι που "αντιγραφει"
http://www.tsipouridis.gr/dat/87D4FBBC/thumbnail.jpg?635886415783125000
εκοψα το top ακριβως ιδιο με το σωμα(συτο εγινε και σε ταστιερα-μπρατσο),ανοιξα τις τρυπες για τους μαγνητες,κλειδια στο headstock κτλ και αρχισα τα λουστρα(πολυ μου την σπαει οτι εχει να κανει με βαψιμο γενικα) και τελος περασα τα ταστα και γενικα τα ψιψινια και τα κοκοκοψαρα και συναρμολογισα το οργανο.
Παντα να εχουμε κατα νου οτι μπορει να συναντισουμε ροζο και να πρεπει να αντικαταστισουμε το κομματι αυτο.
Τελος ωριστε και η φωτο με την μπασουκα.

Τωρα να πω για κοστολογιοα κτλ
Το μπασο το εκανα,γιατι GASαρω ενα που κανει 4000usd+φπα+μεταφορες κτλ και ο τιπας που το φτιαχνει δεν μου εχει απαντησει 3 χρονια στο ημεηλ και πισμοσα.Οποτε επιλογες ξυλων κτλ ειναι αυτες γιατι προσπαθω να πλησιασω ενα συγκεκριμενο οργανο.Δεν πηγα σε οργανοποιο γιατι σαφος θα κοστιζε παραπανο,σαφος το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο,αλλα απο την αλλη το απολαυσα και για καποια πραγματα ειμαι σιγουρος οτι ειναι οπως τα ηθελα(αντε να του ελεγα να βαλει carbon μεσα στο μπρατσο,και να ξερω αν οντως εβαλε η οχι..)
Οποτε εχουμε και λεμε
ξυλα 160 ευρω(και εχω περισεβμα για ακομα 1-2 οργανα)
υλικα τυπου κλειδια,γεφιρα κτλ80-100 ευρω (φυσικα εξαρτατε και τι θα βαλεις)
μαγνητες 210 ευρω (επησεις δεν ειναι στανταρ)
το ηλ.κικλομα 110 ευρω
βερνικια 35 ευρω(και εχω περισεβμα να βερκινωσω το μισο συνθετο αλλα δεν ειχε πιο μικρη συσκευασια)
βαλε και κανα 20 ευρω που εδωσα στον ξυλουργο που μου εκανε κατι δουλιες με εργαλια που δεν εχω εγω+εξωδα αποστολης για καποια υλικα,βενζινες σου-μου-του αλλα 50-60
Συνολο περιπου στο 700αρι.
Δεν ειναι λιγα,επιλογες για καλο οργανο σε αυτο το ποσο πολλες,και χορισ να ιδρωνεις/τσατιζεσε/αγχονεσε κτλ,οργανοποιος μου ζητησε 1200-1500 για να το κανει,οποτε καταφερα και κρατησα μια σεβαστη αποσταση απο αυτο το ποσο,εαν ημουν πιο προσεκτικος και τυχαιρος,απο τα ξυλα θα γλυτωνα 90 ευρω και δεν θα πεισεβε ουτε για προσαναμα για το τζακι.
Αυτα  ;D οποις θςλςι ας το δοκιμασει,θα το διασκεδασει και θα μαθει παρα πολλα πραγματα για το οργανο(ειτε κιθαρα ειτε μπασο)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #3 στις: 01/02/16, 09:35 »
μπράβο μαν!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #4 στις: 01/02/16, 10:30 »
Γιου γουελκαμ.Τωρα λεγε πως σεταρετε γιατι καλα το εφτιαξα,αλλα δεν σταματαει εκει.. ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #5 στις: 01/02/16, 13:28 »
τι να πω. Πραγματικα ζηλευω. Ειναι τελειο το να μπορεις να φτιαξεις ενα οργανο οπως γουσταρεις! Εγω δεν εχω ουτε χωρο, ουτε εμπειρια σε μαραγκοδουλειες για να επιχειρισω κατι τετοιο...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #6 στις: 01/02/16, 13:44 »
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,ομως οπως εγραψα,μπωρει ο καθενας να το κανει ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #7 στις: 01/02/16, 14:16 »
Ωραίος ο παίχτης! :up
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #8 στις: 01/02/16, 18:05 »
Ευχαριστω καθοδιε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #9 στις: 01/02/16, 18:08 »
Άξιος! Άξιος! ;)

Πες μας όμως, τι γνώμη έχεις για την ηχητική απόδοση και την παικτική συμπεριφορά του. Χαίρεσαι να παίζεις με ένα τέτοιο όργανο; Θα το αγόραζες αν το δοκίμαζες σε κάποιο μαγαζί; Που υπολείπεται από παρόμοια όργανα εργοστασιακά ή από οργανοποιούς;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #10 στις: 01/02/16, 18:11 »
Μπράβο, πολύ ωραίος!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #11 στις: 01/02/16, 18:41 »
Η ποιοτιτα κατασξευης δεν ειναι και η καλυτερη,και οταν θα ειχα διπλα ενα με καλυτερη,ε οπως και να το κανουμε εχει σημασια..το θεμα ομως ειναι πως και κατι ψηλολαθακια που εχει τα εχει γιατι δεν με απασχολουν.Θα μπορουσα να καθομαι να τρυβω 10 μερες πχ να μην εχει ψεγαδι πανω του αλλα οκ,δεν τρελαθικα να ειναι τελια η καμπιλη,ας φαινετε και το DIY στοιχιο.Τωρα ομως μου εβγαλε προβλημα,γιατι ειναι τελειος ακαμπτο το μπρατσο,και rilief μηδαμινο και θα το λεπτινω λιγακι και ας με βολεψε ετσι χοντρο.Αδριανε..επομενος σταθμος DIY ενισχυτης και θα δωσεις τα φωτα σου για εναν solid state 2χ1500 στα 8 η να τ βγαλω απο το μυαλο μοτ απο τωρα για να μην φαω κανα σουτι απο το ρευμα..;

Περα απο την πλακα βραζιλη,αν δεν ειχα κολλημα με το scale θα επαιρνα ετοιμο.Οταν φτανεις σε τετοιο ποσο(ενα μηνιατικο) γιατι να εχεις το ρισκο οταν μπορεις να το παρεις ετοιμο;Οποτε ανθες να κανεις κατ διαφορετικο,αξιζει.Αν ειναι να κανεις κατι που ετοιμο κοστιζει 100-200€ παραπανω,τοτε δεν αξιζει
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/16, 18:50 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #12 στις: 01/02/16, 18:52 »
μπράβο!
ασχέτως αποτελέσματος, μόνο ο κόπος που έριξες για την εύρεση υλικών και για την κατασκευή αξίζουν έπαινο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #13 στις: 01/02/16, 19:38 »
Η ευρεση υλικων ειναι το πιο ευκολο.Ρωτας τον γκουγκλο και σου λεει,ο κπος ενταξει ειναι σχετικος,η χαρα ειναι να παιδευτεις και να απολαυσεις το αποτελεσμα.Δεν ειναι για να κρεμαστει για ντεκορ,ειναι γθα να το λυωσω στο παιξιμο.Ειναι μακρης ο δρομος για την Ηθακη,αλλα θα τελειωσει.Τα παντα γινοντε,μεχρι και του σπανου τα γενια..Η αληθεια ειναι πως πιο ευκολα ρισκαρω να κανω κατι σε αυτο παρα στο vig που το πηρα ετοιμο και στα μισα λεφτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #14 στις: 01/02/16, 20:26 »
Σέβας! Εγώ από την άλλη είμαι κουλάδι!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #15 στις: 01/02/16, 20:41 »
ποτε κανενας band mate μου δεν ηταν κουλαδι ;)  (σε λιγες μερες θα εχεις το βιντεο)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #16 στις: 01/02/16, 20:58 »
ποτε κανενας band mate μου δεν ηταν κουλαδι ;)  (σε λιγες μερες θα εχεις το βιντεο)
ΓΙΝΑΜΕ
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #17 στις: 01/02/16, 21:35 »
Αστα αυτα..στο ανθος της ηλικιας σου εισαι..εγω εχω εμπιστοσινη σε σενα.. ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #18 στις: 23/04/16, 14:38 »
Ημουν σε στουντιο (για πρωτη φορα στην ζωη μου ως μουσικος και οχι ως τουριστας) για να κανω μια ηχογραφηση του μπασου γιατι σπιτι με καρτα ηχου peakαρει με την πρωτη.
Ειναι ξεκουρδιστο λιγο,αλλα οι 2 κλασικες χορδες Ε και LB δεν ειναι.Απλα τις αλλες δεν τις επιανε το κουρδιστιρη και βαριομουν να κουρδιζω με πατεντες παλι.
Ειναι το μπασο καρφι στην κονσολα,χωρις EQ χωρις τιποτα.

https://soundcloud.com/tsompanos/test-bass-mixdown
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/16, 14:53 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #19 στις: 29/11/16, 15:57 »
Λοιπον,εστειλα δειγμα για να δω τι ψαρια πιανει το μπασονι,
εχουμε μια Β1 και μια F1 απο το μπασο σε συγκρηση με ενα 34" κλημακας.Οι διαφορες ειναι παρα πολλες,οπως μαγνητες,passive vs active κικλωμα,δεν ξερω καν αν οι χορδες εχουν τα ιδια υλικα..Αν διαβαζω σωστα τον πινακα,το μπασο που εφτιαξα αποδιδει καλυτερα απο το αγοραστο.Οκ δεν ειναι το σουπερ πασο,ενα vig ειναι,αλλα οσοι εχουν παιξει με αυτο και εχουν και εμπιρια απο καλυτερα μπασα,δεν παραπονεθικαν οτι ειναι μαπα,και δεν το εκαναν απο ευγενεια..
Ακολουθουν ηχος με πρωτα την Β στο χειροποιητο και μετα στο ετοιμο και η F με την ιδια σειρα
Ο ηχος δεν χοραει,θα τον ανεβασω αργοτερα στο soundcloud
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #20 στις: 29/11/16, 15:58 »
Kαι η F
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #21 στις: 29/04/17, 19:40 »
Χθες το μπασο τουτο πηγε για set-up σε εμπιρο μαστωρα (οπως εχω αναφερει και σε αλλο νημα)
Απλα γραφω εδω καποιες ετυπωσεις αλλων ανθρωπων,γιατι εγω το αρεσω (οπως λεν και στο χωριο μου) και καποια πραγματα δεν τα βλεπω.
Εχουμε και λεμε.
Υπερβολικα βαρυ.
6.200 παρακαλω.Ναι,φταιει το μεγαλυτερο κατα 17% scale αλλα μεγαλυτερο μπρατσο-σωμα,αρα περισοτερο ξυλο,αρα περισοτερο βαρος.
Αλλα φταιει και η χοντροκομενη δουλεια/σχεδιασμος που αφηνουν επιπλεον ξυλο πανω στο οργανο,συν το βαρυ ash (λαθος επιλογη) σωμα.
Αλλο μειωνεκτιμα ειναι η χοντροκομενη δουλεια,και εδω φταιει η ελληψη εργαλειων,υπομονης,η τσαπατσουλια μου,και τελος η ανευθινοτιτα (τυπου "δεν πειραζει,και ετσι καλο ειναι")
Αυτα τα 2 δεν αρεσαν.
Αυτο που απο οτι καταλαβα αρεσε,ειναι η ταστιερα.
Ενας ακομα που το δοκημασε (πριν το set-up) ειναι ο δασκαλος μπασου.
Πηγαμε σε στουντιο φιλου για μαθημα,δεν του αρεσε το action (λογικο,λογο ελειψης set-up) ομως του αρεσε παρα πολυ ο ηχος.
Παιζαμε με εναν mark-bass little mark LMII και μια καμπινα warwick 15".
Δεν ξερω μοντελο,αλλα ειναι αυτη με 4 bass reflex στις γωνιες.
Ειπε απο μονος του χωρις να ρωτησω,πως βγαζει ωραιο,γεματο ηχο που τον νοιωθεις να σε χτυπαει.
Αφου το ειπε χωρις να ρωτησω,πιστευω το εννοει.
Ελπιζω στο επομενο,αυτα τα λαθη να μην υπαρχουν,και ο ηχος να ειναι το λιγοτερο ομοιος,αν οχι με υσχηροτερη τονικη.
Φυσικα οποιος το βλεπει,αν του πω το πουλαω 300€,θα πει ειναι πολλα 300€ για αυτο,αλλα εμενα μου αρεσει ο ηχος του,οποτε μενω σε αυτο.Ειναι πλεον το main bass για οτιδηποτε παιζετε με αυτο το κουρδισμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #22 στις: 29/04/17, 19:44 »
Να προσθεσω πως κανεις δεν ενοιωσε αβολα με το 6" μεγαλυτερο scale,πραγμα το οποιο δεν περιμενα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #23 στις: 30/04/17, 03:16 »
Κατσε, τωρα μιλας για παλιοτερο μπασο σωστα; Οχι αυτο που δουλευες προσφατα;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευη ηλεκτρικου μπασου
« Απάντηση #24 στις: 30/04/17, 06:45 »
Ναι.Αυτο το τελιωσα περυσι τετοιο καιρο περιπου.
Το αλλο εχει δουλεια ακομα..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 18:46
από Tagima
0 Απαντήσεις
5248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 22:53
από KJP
4 Απαντήσεις
2864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 18:32
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 11:47
από lunatic
7 Απαντήσεις
9999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/10, 12:58
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
9 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 10:32
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 12:51
από DOMENIKIOTIS
1 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 23:11
από Μelexdy
85 Απαντήσεις
24364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/16, 16:22
από saved
7 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/15, 20:50
από modfori