Αποστολέας Θέμα: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D  (Αναγνώστηκε 8323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Οπως καταλαβαtε απ τον τιτλο ψαχνομαι για ενα λαμπατο ενισχυτη..Ειχα σκεφτει για κεφαλη καμπινα κ rack  τα οποια θα αγοραζα σιγα σιγα αλλα εφοσον ι χρηση τ θα ειναι κυριως μεσα στο σπιτι δε λεει...Οποτε ψαχνομαι για ενα combo ενισχυτη λαμπατο...Τα χρηματα π διαθετω ειναι γυρω στα 500 ευρω πανω - κατω.Ψαχνω κατι που να μπορει να μπορει ανετα να συναγωνιστει marshall combo 100 Watt( σε ενταση)οτν το χρησιμοποιω στις προβες με τη μπαντα(βασικα ειναι 2 marshall 100starides).Τοσο τα ακουσματα μ , οσο κ αυτα π παιζω τεινουν προς Opeth(aytoi paizoyn me Laney btw) ..Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γτ δε γνωριζω σχεδον τπτ για λαμπατους..



Ειχα δει στο Τhomann enan Randall rg50tc αλλα δν ξερω.

Αποσυνδεδεμένος JEM7BSB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #1 στις: 06/05/09, 03:16 »
Ενας καλος ενισχυτης μεχρι 500 ευρω ειναι και ο peavey valveking...o ηχος του θυμιζει πολυ marshall...δες και στις αγγελιες πουλαω εναν αμα σε ενδιαφερει!!ακουσε τον και στο youtube!!εχει γκαζια..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #2 στις: 06/05/09, 03:23 »
Ειχα στην κατοχη μου τον εν λογω ενισχυτη. (Το Randall RG50TC)
Κανει κυριως για αμερικανικο μοντερνο ηχο με μια ταση στο thrash. Τα καθαρα του ευκρινεστατα επισης καλα για thrash. Οσοι αναζητουν ''σκασιματα" και funkiές στον ηχο τους να ενας ενισχυτης που δεν πρεπει με τιποτα να ακουσουν. Ας μην ξεφυγουμε ομως απο το θεμα.
Καταρχας μην κολλησεις σε ενα συγκεκριμενο ηχο...Σημερα σου αρεσει ο ηχος των Οpeth αυριο μπορει να ειναι οι Dark Tranquility etc...
Παρε την κιθαρα σου και κανε μια βολτα στα μαγαζια και αγορασε αυτον που σε εμπνεει να παιξεις περισσοτερο.
Στο θεμα βατ τωρα. Μην παρεις μηχανημα παραπανω απο 40-50 watt, γιατι θα τον δουμε στις αγγελιες. Εκτος αν εισαι επαγγελματιας μουσικος και προκειται να παιξεις σε μεγαλο μαγαζι. Η αν δεν εχεις γειτονες.
Αν σου αρεσουν οι Marshall και θες να κανεις μια οικονομικη υπερβαση τσεκαρε τον DSL-401. Εχει καλα βρωμικα (θα σε καλυψουν και σε high gain ηχους) και καλα καθαρα για Marshall. Ο TSL με εχει απογοητευσει. Πολυ μουντος...



Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #3 στις: 06/05/09, 03:26 »
Οντως χωρις να θελω να κανω διαφημιση στον παραπανω φιλο ο Peavey ισως να ειναι μια καλη επιλογη. Με μειονεκτημα τα καθαρα του...Τσεκαρε τον παντως.


Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #4 στις: 07/05/09, 03:45 »
Ευχαριστω σας!ναι εχεις δικιο περι τον ηχο των Opeth, απλα μ αρεσει σαν ηχος κ θελω κατι προς τα κει για τωρα.Θα τσεκαρω αυτους π μ ειπατε κ θα σας ενημερωσω..
 

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #5 στις: 07/05/09, 14:12 »
Αγορασα ενισχυτη προσφατα και εψαξα πολυ και ακουσα αρκετους η αποψη μου για τον peavey valveking δεν ειναι τοσο καλη αν θελεις peavey κοιτα τον classic 30 πολυ καλυτερος του valveking αν παλι θελεις laney κοιτα τους lc-vc 30 απο εξωτερικο ειναι περιπου στα χρηματα σου(dv247)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #6 στις: 07/05/09, 14:23 »
Καταρχήν νομίζω ότι στις αγγελίες κάποιος πουλούσε έναν Randall.
To ζητούμενο σε έναν καλό λαμπάτο είναι τα καθαρά.... τα βρώμικα τα φτιάχνεις με πεταλάκια, πεταλιέρες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #7 στις: 07/05/09, 14:41 »
Τσεκαρε επισης τις combo εκδοσεις των Bugera 6260,6262,333 και 333xl, ειναι κοντα στα λεφτα που διαθετεις :)

O Randall RG50TC εχει τα χειροτερα καθαρα που εχω ακουσει ποτε σε λαμπατο ενισχυτη, πολυ ξεραϊλα, οπως και το distortion του. Aπο την αλλη τα καθαρα του valveking ειναι εξαιρετικα για την τιμη του και για high gain ενισχυτη, προσωπικα δεν περιμενα να ειναι τοσο καλα (το distortion του δεν το λες φοβερο αλλα ουτε χαλια αλλα μπορεις να πετυχεις αρκετα καλο ηχο με προσεκτικες ρυθμισεις). Για τους Bugera δεν μπορω να πω κατι μιας και δεν τους εχω δοκιμασει (μονο videos απο το youtube εχω δει με αυτους) αλλα καπου διαβασα οτι στις τελευταιες παρτιδες εχουν διορθωθει τα προβληματα που ειχαν οποτε θα πηγαινα ανετα για κανα 333xl. Αν θυμαμαι καλα 6260-6262 εχει ο Κουρμπης και 333-333xl ο Καγμακης, αν εισαι απο Αθηνα μπορεις να πας να τους δοκιμασεις εκει. Valveking λογικα θα εχει ο Διαμαντοπουλος. Αυτα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/09, 14:51 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #8 στις: 07/05/09, 15:17 »
Κ γ**ω τα φορουμ, εχω μεινει μαλακας με το ποσες απαντησεις πηρα  ;D
Θα με βοηθουσε πολυ αν μ λεγατε π βρισκονται αυτα  κ άλλα μαγαζια, γτ ειμαι 1ο ετος εδω Αθηνα κ δν ξερω κ πολλα..  :D.
Παντως το ψηνω για τον Pevey tn Valveking k θα προσπαθησω να βρω κ τσς αλλους.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #9 στις: 07/05/09, 15:36 »
Οπως καταλαβαtε απ τον τιτλο ψαχνομαι για ενα λαμπατο ενισχυτη..Ειχα σκεφτει για κεφαλη καμπινα κ rack  τα οποια θα αγοραζα σιγα σιγα αλλα εφοσον ι χρηση τ θα ειναι κυριως μεσα στο σπιτι δε λεει...Οποτε ψαχνομαι για ενα combo ενισχυτη λαμπατο...Τα χρηματα π διαθετω ειναι γυρω στα 500 ευρω πανω - κατω.Ψαχνω κατι που να μπορει να μπορει ανετα να συναγωνιστει marshall combo 100 Watt( σε ενταση)οτν το χρησιμοποιω στις προβες με τη μπαντα(βασικα ειναι 2 marshall 100starides).Τοσο τα ακουσματα μ , οσο κ αυτα π παιζω τεινουν προς Opeth(aytoi paizoyn me Laney btw) ..Χρειαζομαι τη βοηθεια σας γτ δε γνωριζω σχεδον τπτ για λαμπατους..



Ειχα δει στο Τhomann enan Randall rg50tc αλλα δν ξερω.

50 watt ακουω - 100 watt ακουω...και μιλαμε για λαμπα...και μεσα στο σπιτι? στο βουνο μενεις? τι νομιζεις οτι ειναι τα watt?? Εγω φιλε μου ειχα ενα λαμπατο laney 50 watt και τον εστειλα....οσο οσο.....γιατι δε μπορουσες να τον ανοιξεις πανω απο το 1*....και ο ηχος της λαμπας φενεται απο το 5 και περα...

σε κοβω για maximum 30 watt και πολλα λεω...διαφορετικα υπολογισε και αλλα 250-300 ευρω για aut/tor!!!!!

15 με 20 watt το πολυ για σπιτι....και σε προβες και live με Mic μπροστα...


Οσο για τον Peavey.....χαλια μαυρα..και απο καθαρα και απο βρωμικα....ο randall πιο "τιμιος" ειναι.....αλλα ειπαμε....πολλα watt!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #10 στις: 07/05/09, 15:59 »
Οι λαμπατοι εχουν θεματα με τις εντασεις μονο αν μιλαμε για μη master volume ενισχυτες... Γενικα οι πιο μοντερνοι ενισχυτες δεν εχουν τετοια προβληματα... Μπορεις να παιζεις χαμηλα και να χεις καλο ηχο... Απλα αν τους ανοιξεις, μπαινει γερα στο παιχνιδι και το τελικο σταδιο και αλλαζει τον ηχο (συνηθως) προς το καλυτερο, αλλα ειδικα σε high gain ηχο, δεν υπαρχει και τρελη διαφορα μιας και η παραμορφωση βγαινει απο την προενισχυση... Ενταξει θα κομπρεσσαρει και θα δωσει και καποια παραμορφωση και το τελικο σταδιο, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να λες δεν αξιζει να παιζω χαμηλα. Σε πιο παλιους ενισχυτες λαμπατους (βλεπε plexi, bassman κτλ) χωρις master volume, επρεπε να τσιτωσεις και το τελικο σταδιο για να παρεις γκαζι και κυριως "χαρακτηρα". Οι περισσοτεροι μοντερνοι ενισχυτες δεν εχουν τετοια θεματα... Χαρακτηριστικο παραδειγμα, ακομα και ακριβων ενισχυτων ειναι ο Diezel Herbert που αν και 160watts (αν θυμαμαι καλα) με ειχε εντυπωσιασει ποσο καλα επαιζε ακομα και σε αρκετα χαμηλες εντασεις με τις καταλληλες eq ρυθμισεις φυσικα...Εκτος αν μιλαμε για εντασεις ψιθυρου, υπνοδωματιου νυχτα κτλ... Αλλα εκει οτι και να παρεις σκατα θα ακουγεται... (τοτε θες ενισχυτη με εξοδο για ακουστικα). Εξαλλου πρεπει να εχουμε και υποψην μας οτι ενας ηχος που ακουγεται καλα σε Α ενταση, αν ανεβει η ενταση (ή κατεβει) σε σχετικα "δραστικα" επιπεδα, θα αλλαξει και ο ηχος γιατι τονιζονται και οι αντιστοιχες περιοχες του eq... Ετσι ενας ηχος που ακουγεται τελεια σε μεσαιες εντασεις, σε μεγαλυτερες εντασεις θα πρεπει να διορθωθει (ισσορπιστει παλι μεσω eq) ο ηχος, για να μην τρυπανε πχ τα πριμα το αυτι κτλ. Γενικα απο σχετικα χαμηλες εντασεις και μεχρι μεσαιες μπορεις σχετικα ευκολα να φτιαξεις ηχο με λαμπατο (μοντερνο) ενισχυτη. Το θεμα που θα πρεπε να κοιταζει νομιζω ο καθενας οταν αγοραζει λαμπατο ενισχυτη, ειναι το πως "ακουει" ο ενισχυτης το παιξιμο του υποψηφιου αγοραστη... Εγω πχ θελω να εχει ο ενισχυτης μου πολλες δυναμικες, αττακα και να μην κομπρεσσαρει τρελα παρα μονο σε αρκετα γκαζια και κυριως να εχει καλο διαχωρισμο νοτων σε συγχορδιες κτλ. Ολα τα αλλα ειναι θεμα eq, αντε και κανενος boost πεταλιου (κατα προτιμηση καθαρου).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #11 στις: 07/05/09, 16:01 »
Κουρμπης: Θεμιστοκλεους 54, τηλ. 210 3615540
Καγμακης: Εμμ. Μπενάκη 36, τηλ. 210 3803727
Διαμαντοπουλος: Σολωνος 137, τηλ. 210 3301389

Φιλε GeorgeLynch αδικο δεν εχεις σε αυτα που λες αλλα με ενισχυτες των 15-20w δεν μπορεις να βγαλεις high gain ηχο οπως και να το κανουμε, εκτος αν παρει το distortion απο πεταλι, αλλα να δωσεις τοσα λεφτα για να παρεις λαμπατο και να μην ακους λαμπατο distortion ειναι κριμα. Σιγουρα με τον ενισχυτη στο 1 παλι δεν ακους λαμπα, αλλα απ'οτι καταλαβα ο φιλος και προβες κανει και σε live λογικα θα παιζει ή θα παιξει στο μελλον οποτε χαμενος δεν θα παει ο ενισχυτης. Αν ηταν μονο για το σπιτι θα ελεγα κι εγω κατι σε πιο λιγα watt. Γιατι αμα το παμε ετσι ακομα και οι λαμπατοι των 5w ειναι υπερβολικα δυνατοι για σπιτι (ειχα δοκιμασει το blackheart 5w combo και δεν περιμενα να εχει τοσο μεγαλη ενταση). Οσο για το ποιος ειναι καλυτερος απο τους ενισχυτες που αναφεραμε, εμεις ειπαμε τις αποψεις μας αλλα ας τους δοκιμασει ολους ο φιλος και να κρινει αυτος καλυτερα τι του ταιριαζει :)

Πολυ καλη η εξηγηση του Johnie Darko, μπραβο ;)

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #12 στις: 07/05/09, 16:08 »
Κουρμπης: Θεμιστοκλεους 54, τηλ. 210 3615540
Καγμακης: Εμμ. Μπενάκη 36, τηλ. 210 3803727
Διαμαντοπουλος: Σολωνος 137, τηλ. 210 3301389

Φιλε GeorgeLynch αδικο δεν εχεις σε αυτα που λες αλλα με ενισχυτες των 15-20w δεν μπορεις να βγαλεις high gain ηχο οπως και να το κανουμε, εκτος αν παρει το distortion απο πεταλι, αλλα να δωσεις τοσα λεφτα για να παρεις λαμπατο και να μην ακους λαμπατο distortion ειναι κριμα. Σιγουρα με τον ενισχυτη στο 1 παλι δεν ακους λαμπα, αλλα απ'οτι καταλαβα ο φιλος και προβες κανει και σε live λογικα θα παιζει ή θα παιξει στο μελλον οποτε χαμενος δεν θα παει ο ενισχυτης. Αν ηταν μονο για το σπιτι θα ελεγα κι εγω κατι σε πιο λιγα watt. Γιατι αμα το παμε ετσι ακομα και οι λαμπατοι των 5w ειναι υπερβολικα δυνατοι για σπιτι (ειχα δοκιμασει το blackheart 5w combo και δεν περιμενα να εχει τοσο μεγαλη ενταση). Οσο για το ποιος ειναι καλυτερος απο τους ενισχυτες που αναφεραμε, εμεις ειπαμε τις αποψεις μας αλλα ας τους δοκιμασει ολους ο φιλος και να κρινει αυτος καλυτερα τι του ταιριαζει :)

Πολυ καλη η εξηγηση του Johnie Darko, μπραβο ;)


ωπα ωπα!!! δε ξερω τι σημαινει hi gain οπως το αναφερεις....γιατι ο καθενας εχει αλλα higain στο κεφαλι του...

για μενα hi gain στα 15 watt ειναι αυτο:


και αυτο :


οσο για το που θα τον χρησιμοποιει λεει χαρακτιριστηκα στο πρωτο του post:
 " Ειχα σκεφτει για κεφαλη καμπινα κ rack  τα οποια θα αγοραζα σιγα σιγα αλλα εφοσον ι χρηση τ θα ειναι κυριως μεσα στο σπιτι δε λεει... "
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/09, 16:10 από GeorgeLynch »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #13 στις: 07/05/09, 16:14 »
To ζητούμενο σε έναν καλό λαμπάτο είναι τα καθαρά.... τα βρώμικα τα φτιάχνεις με πεταλάκια, πεταλιέρες κλπ.

Για σένα ίσως.Για πέστο αυτό όμως στους Soldano,Diezel,Rivera,Bogner  ;)
Aν ήταν έτσι τα πράγματα,όλοι θα χρησιμοποιούσαν ένα fender bassman + πεταλι-πεταλιέρα της προτίμησής τους.Αλλά δεν συμβαίνει αυτό.
Συνοψίζοντας,μην διαλέξετε έναν ενισχυτή επειδή έχει μόνο "καλό καθαρό" το οποίο θα πρέπει να κάνετε άλλες τόσες δοκιμές στο πως να τον "βρωμίσετε",ούτε έναν πολύ βγάζει τρεις οκάδες βρωμιά αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο.
Προτιμότερο είναι να υπολογίσετε που θέλετε να κάνετε την υποχώρηση (η οποία έχει άμεση συνάφεια και με το τι προτιμάτε να παίζετε) και φυσικά να δοκιμάσετε όσους περισσότερους μπορείτε.


Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #14 στις: 07/05/09, 16:31 »
Παιδια, αυτο με τις εντασεις εχει πια παρει διαστασεις μυθους, η αν θελετε urban legend... Ειπαμε, ενας καλος λαμπατος ακουγεται καλυτερα οταν παιζει κοντα στη μεση ή και πιο πανω, αλλα ειδικα αν μιλαμε για high gain μοντερνους ενισχυτες, δεν παιζει τετοιο προβλημα (τουλαχιστον οχι σε βαθμο να μην αξιζει να κανεις μια αγορα ενος 50αρη ή 100αρη).
Κι εγω σπιτι παιζω, και αν κι εχω την δυαντοτητα να παιζω τερμα, συνηθως δεν παω ποτε πανω απο 3 (με τερμα το 10) στον 50/50 boogie που εχω... Πιο παλια ειχα και 120watts Peavey Ultra και παλι επαιζε μια χαρα στα χαμηλα. Αρκει φυσικα να εχει ο ενισχυτης (αν μιλαμε για κεφαλη ή combo) master volume, αλλιως.... Ο μονος ενισχυτης που ειχα και ειχε θεμα με τις εντασεις ηταν ενας plexi του 73, που για να βγαλω τον ηχο που ηθελα (γκαζι δλδ) επρεπε να τα παιζω ολα τερμα... Ε οκ, εκει παιζει θεμα, αλλα δεν μιλαμε για τετοιους ενισχυτες συνηθως...
Επισης δεν συμφωνω και τοσο με την αποψη καθαρος ενισχυτης και πεταλια... Τα πεταλια ειναι για να παιρνεις επιπλεον ηχους εκτος απο τους "built in", ή για να boostαρεις την προενισχυση του ενισχυτη. Ενας ενισχυτης με καλα καθαρα εχει ρυθμισμενα ετσι τα eq του, ακριβως για να ειναι ωραια τα καθαρα του και εχει αλλες ρυθμισεις στο eq section του drive καναλιου για να εχει και εκει καλο ηχο. Αν βαλεις distortion (μπλιαχ) πεταλι στο καθαρο, θα παρεις ηχο μεν, αλλα με eq που θα ειναι ρυθμισμενο για αλλο ηχο... Συνηθως μπορει να εχεις πολλα πριμα, λιγα μπασσα και αλλα... Αυτο με πεταλια λειτουργει καλα συνηθως σε παλιοτερους ενισχυτες, οπου εβρισκες το sweet spot στην ενταση και για να δωσεις περισσοτερη παραμορφωση χρησιμοποιουσες πεταλια (γιατι χωρις πεταλια σε μεσαια ενταση μπορει να χες λιγη παραμορφωση). Ακομα και γνωστοι καλλιτεχνες που χρησιμοποιουν πεταλια κτλ μαζι με high gain ενισχυτες, δεν το κανουν γιατι παιρνουν τον ηχο τους απο τα πεταλια αυτα, αλλα (κυριως) γιατι boostαρουν ενα αρχικο mid gain σημα, προκειμενου να μην τσιτωνουν την "onboard" παραμορφωση, ωστε να μπορουν να ελεγχουν πιο καλα τις δυναμικες και αλλα περιεργα φαινομενα που ερχονται με αρκετες δοσεις παραμορφωσεις (οπως πχ flubbiness στα χαμηλα, η booming χαμηλα κτλ). Ετσι, αν καποιος πχ εχει εναν καλο high gain ηχο αλλα του φαινεται πως τα χαμηλα του δεν ειναι αρκετα "σφιχτα", μπορει να μειωσει την παραμορφωση στον ενισχυτη τοσο ωστε να επανελθει το "σφιχτο" μπασσο και μετα boostαρει απο μπροστα με ενα πεταλακι με ηπιες ρυθμισεις για να παρει πισω την παραμορφωση που εχασε... Αποτελεσμα; Κρατας τον βασικο ηχο του ενισχυτη με αρκετο "hair" και sag που θες ενω τιθασευεις συχνοτητες που δεν θες τοσο εντονες. Για μενα, η καλυτερη λυση ειναι ενας λαμπατος mid gain (πχ JCM 800) και ενα καλο πεταλακι boost μπροστα ή/και ενα πολυ καλο eq.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #15 στις: 07/05/09, 16:32 »
για μενα hi gain στα 15 watt ειναι αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=lwCZZEBgqg8&feature=channel_page

και αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=J7y1zeL2-vE




E οχι και το Λανευ χαι γκειν...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #16 στις: 07/05/09, 16:33 »
ωπα ωπα!!! δε ξερω τι σημαινει hi gain οπως το αναφερεις....γιατι ο καθενας εχει αλλα higain στο κεφαλι του...

για μενα hi gain στα 15 watt ειναι αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=lwCZZEBgqg8&feature=channel_page

και αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=J7y1zeL2-vE

οσο για το που θα τον χρησιμοποιει λεει χαρακτιριστηκα στο πρωτο του post:
 " Ειχα σκεφτει για κεφαλη καμπινα κ rack  τα οποια θα αγοραζα σιγα σιγα αλλα εφοσον ι χρηση τ θα ειναι κυριως μεσα στο σπιτι δε λεει... "


Του Laney VC15-110 πλησιαζει καπως (απο μακρια) το high gain που εχω στο μυαλο μου, του Peavey Windsor οχι και τοσο. Ασε που ο VC εχει 10ρι μεγαφωνο οποτε χανεις και σε ογκο απο αυτο. Προφανως εχουμε διαφορετικη εντυπωση για τον ορο high gain (αν κι εγω που εχω high gain ενισχυτη το gain το εχω το πολυ στο 7). Aν και πιστευω πλεον με τους μοντερνους ενισχυτες ο ορος high gain εχει γινει πιο ξεκαθαρος οταν μιλαμε ειδικα για θηρια τυπου Mesa Boogie, Bogner, Diezel, Rivera, Soldano, VHT και πολλες αλλες εταιριες που βγαζουν καφροενισχυτες. Και διαβασα πολυ καλα τι εχει γραψει ο φιλος...επισης γραφει οτι θελει να ανταγωνιζεται στις προβες ο ενισχυτης τους 100ρηδες combo marshall...

Αποσυνδεδεμένος Nenarl2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #17 στις: 07/05/09, 16:38 »
Προβες γινονται χριστουγεννα, πασχα κ ολο το καλοκαιρι π μαζευομαστε.Live γινονταν κ σταδαρ το καλοκαιρι θα παιχτουν κ αλλες..Στν αθηνα θα τον εχω στο σπιτι ομωσ.. τουλαχιστον μεχρι να βρω μπαντα κ εδω!οποτε σε Watt ti 8a proteinate, gt se enisxytes exw diamorfwsei mia eikona sto myalo m . eyxaristw k pali :D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #18 στις: 07/05/09, 16:51 »
Eγω θα ελεγα 30 με 50watts θα σαι μια χαρα, αρκει να εχουν master volume και αν τους θες για metal, καλυτερα παρε ή κεφαλη με καμπινα 2x12" ή combo με 2x12". Η ιδανικη λυση βεβαια (ηχητικα) για μενα ειναι παντα μια καλη 4x12", αλλα λεμε τωρα... Επισης για metal δε θα προτεινα τπτ κατω απο 12" μεγαφωνο  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #19 στις: 07/05/09, 17:34 »
Ο ηχος που περιγραφεις παντως δεν ειναι τερμα γκαζια, το αντιθετο. Επισης οι Οπεθ δινουν σημασια και στα καλα καθαρα (τα οποια δεν ειναι στυλ μαρσαλ ουτε φεντερ).
Κανε μια γυρα στα μαγαζια, ακου οσο πιο πολλα μπορεις και συγκρινε (δηλαδη μην ακουσεις 1 ενισχυτη ενθουσιαστεις και μενεις εκει, μπορει να βρεις κατι καλυτερο). Μετα ζυγισε τις αναγκες σου και αποφασισε.
Παντως ενας μεταχειρισμενος Λανε'ι' κεφαλη θα ηταν μια καλη επιλογη, αλλα προσεχε το μοντελο και την κατασταση του πριν τον παρεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψαχνομαι για λαμπατο κ θελω βοηθεια ;D
« Απάντηση #20 στις: 07/05/09, 17:43 »
Οι Opeth αν δεν κανω λαθος δεν παιζουν και με τις πεταλιερες της Βοss (εκτος των αλλων :P);

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
10764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 02:18
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:55
από Giorgos K.
31 Απαντήσεις
8608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 21:01
από MaPaS
6 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 22:22
από Jezus
4 Απαντήσεις
2901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 16:02
από Jezus
5 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
47 Απαντήσεις
12803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
2 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/11, 19:17
από rodrigo
7 Απαντήσεις
4909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 08:47
από Βραζίλης