Αποστολέας Θέμα: Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ  (Αναγνώστηκε 4912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
"Αν όλα τέλειωναν εδώ" θα λυπόμουν ιδιαίτερα, έστω κι αν κρατάω στα χέρια μου ένα καλά κρυμμένο διαμαντάκι που στολίζει τη γενικά πενιχρή ελληνόφωνη rock σκηνή...κι αυτό γιατί οι Κερκυραίοι Κόρε. Ύδρο. μοιάζουν να αποτελούν μια καλλιτεχνική όαση, ικανή να αιμοδοτήσει και να εμπνεύσει ένα ολόκληρο ρεύμα, που "μάχεται" συνειδητά τη ματαιοδοξία της εμπορικής καταξίωσης ως αυτοσκοπό. Αν κάτι έχουν να προτείνουν περισσότερο από όλα οι Κ.Υ. αυτό είναι άποψη...κι από προτάσεις που καινοτομούν και διαφοροποιούνται, αν μη τι άλλο διψάμε στην εποχή των Δυτικών Συνοικιών και των κακέκτυπών τους.

Οι Κ.Υ. όμως μόνο νέοι δεν είναι στα μουσικά πράγματα...ξεκίνησαν πίσω στο 1993 ως μια ιδιαίτερα ανατρεπτική μπάντα, που προφανώς ουδέποτε πήρε τον εαυτό της και πολύ στα σοβαρά. Διαποτισμένοι από τη DIY φιλοσοφία, μοιράζανε σε φίλους και γνωστούς τα lo-fi (προφανώς σε τετρακάναλο) "κατασκευάσματά" τους, που πολλές φορές αγγίζανε τα όρια του cult. "Άτεχνοι" μέσα στην καλλιτεχνική τους άποψη, θύμιζαν αρκετά την περίπτωση των Lost Bodies. Με την πάροδο των χρόνων άλλοι έφυγαν, άλλοι αντικαταστάθηκαν κι άλλοι παρέμειναν, μέχρι την χρονολογία ορόσημο του 2001 που η ένταξη του Αλέξανδρου Μακρή στο γκρουπ, οδήγησε σε ένα νέο ξεκίνημα σε άλλες βάσεις. Το αποτέλεσμα είναι το album που περιγράφω, ενώ τ' ακούω και πάλι...

Οι Κ.Υ. είναι ανατρεπτικοί στα εκφραστικά τους μέσα...η συνήθης (αν και τίποτα δεν είναι συνηθισμένο στην περίπτωσή τους) 4μελής ενορχήστρωση εμπλουτίζεται με μεταλλόφωνο, βιολοντσέλο (παραμορφωμένο και μη), βιολί, βιόλα, τρομπέτα και θόρυβο από κιθάρα και μπάσο. Όλα αυτά έρχονται να προστεθούν στη μεστότητα των μελωδιών που ξεχειλίζουν πολλές φορές ποικίλες και πολύμορφες και στο ίδιο ακόμα κομμάτι, σα λουλούδια με πολύχρωμα πέταλα. Ένας ήχος που άλλοτε ντύνεται την παραμόρφωση και το βόμβο κι άλλοτε στέκει γυμνός κι απέριττος μπροστά στη διαύγεια και την κρυστάλλινη εκφορά...ένας ήχος απρόβλεπτος που μπορεί από σπαραχτικά θρηνητικός να μετατραπεί σε παιχνιδιάρικος («Μη Με Ρωτάς») και τ' αντίστροφο με μια φυσικότητα που πείθει και δεν καταγράφεται ως αυτάρεσκα προκλητική ακριβώς λόγω της αυθεντικότητας της...στο σύνολό του όμως γλυκόπικρος και με μια ασίγαστη μελαγχολία να τον διαπνέει («Όταν ο διάδρομος ρουφήξει τα παιχνίδια μου», «Η καλοσύνη σου», «Ο πιο ενδιαφέρων καταθλιπτικός άνθρωπος στον κόσμο»)...πάντα όμως πρωτότυπος.

Και σε αυτό βοηθά τα μέγιστα ο στίχος: βαθιά εξομολογητικός, επικίνδυνα άμεσος, οικείος μέσα στην ιδιαιτερότητά του, μετατρέπεται πάραυτα σε δικό σου λόγο. Κι οι Κ.Υ. ξέρουν πως να του συμπεριφερθούν...πότε τον στριμώχνουν στις ανάγκες τις ρίμας και πότε τον αφήνουν εντελώς ελεύθερο να εκφράσει τις ανάσες των λέξεων, χωρίς πρέπει κι επιβάλλεται. Οτιδήποτε αρκεί να ικανοποιηθεί η καλλιτεχνική ανησυχία. Το κομμάτι «Όλες οι μικρές μου λέξεις» είναι προσαρμογή του τραγουδιού των Magnetic Fields (δηλαδή του Stephen Merritt) με τον τίτλο «All my little words» από τον εξαιρετικό τριπλό τους δίσκο με το όνομα «69 Love Songs»…ακόμα κι αυτό λέει πολλά για τη μουσική τους παιδεία κι ενδεικτικό της αισθητικής τους.

Με 15 κομμάτια είναι δύσκολο να μη βρεις κάτι που να αγαπήσεις. Στιγμιαία όχληση (όχι αρκετή για να αλλοιώσει τη συνολική εικόνα) υπήρξε στο άκουσμα της φωνής του τραγουδιστή...η χροιά όμως είναι ένα σαφώς υποκειμενικό στοιχείο...άλλοι ενδέχεται να τη λατρεύσουν...άσε που με το χρόνο με "κέρδισε". Αξίζει τουλάχιστον να τους δώσετε την ευκαιρία της ακρόασης...αποσπάσματα από κομμάτια υπάρχουν στο προσωπικό τους site (αν και αδικούν το σύνολο). Στο χέρι μας πάντως είναι να μεταστρέψουμε το τοπίο της ελληνικής «rock» σε κατευθύνσεις με ουσία και αξία...εντάξει, να κλαιγόμαστε για τα συγκροτηματάκια του συρμού που κατακλύζουν τα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις, αλλά αν δε στηρίξουμε έμπρακτα αυτούς που το αξίζουν, δε θα γλυτώσουμε ποτέ από τους πρώτους.

Επίσημο Site
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/04, 03:33 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #1 στις: 22/01/04, 10:12 »
Που το αγορασες αντώνη? Το βρίσκεις εύκολα?
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #2 στις: 22/01/04, 14:48 »
Το αγόρασα από το Crossroad (Νορμανού 6, Μοναστηράκι, Τηλ: 210-3316949)...νομίζω πάντως πως μπορείς να το βρεις και στο Metropolis (αλλά αν δε με απατά η μνήμη σε τσιμπημένη τιμή...μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Στοίχησε 15.60Ε.

Καλύτερα να πάρεις ένα τηλεφωνάκι τόσο στο Metropolis, όσο και στο Crossroad (μπας και ήταν το τελευταίο κομμάτι) για να τσεκάρεις. Δε νομίζω όμως πως θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα να το βρεις. Κυκλοφόρησε από την Πειραιώτικη Wipe Out (αν όλα αποτύχουν, ορίστε το τηλέφωνό της: 210 4944488).

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #3 στις: 22/01/04, 20:05 »
akousa apospasmata apo ta tragoudia tous kai mporw na pw pws itan arketa kaloi..eixa akousei kai paliotera giaytous alla nomizw pws itan diaforetikoi tote.to mono pou me enoxlise itan pws o thorivos-paramorfoseis-effe itan se kapoia tragoudia arketa dinata kai diskolevosoun na akouseis ti fwni..a!kai oti exw tin aisthisi oti i fwni se kapoies faseis itan ''pseytiki'' me perierges katalikseis alla nomizw pws ayto to ekanan epitides gia na vgei ena siggekrimeno styl pros ta exw...isws an ta akousw merikes fores na mi me enoxlei pia.. i prototipia sti mousiki kai stous stihous padws krataei ton akroati...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #4 στις: 22/01/04, 20:37 »
Να επισημάνω ξανά κάτι που το ανέφερα στο πρώτο post ως σύντομο σχόλιο...τα αποσπάσματα αποκαλύπτουν μέρος μόνο από τον πλούτο του cd, δεδομένου μάλιστα πως είναι 5 μονάχα από τα 15 που υπάρχουν. Μια πρώτη εντύπωση την αποκτάς σίγουρα, αλλά η συνολική εικόνα είναι πολύ πιο έντονη, ακριβώς γιατί λειτουργούν πολύ καλά ως σύνολο.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #5 στις: 23/01/04, 00:39 »
Καταρχην να πω οτι η αποψη που εχω για τη δουλεια αυτη ειναι ελλειπης...Η πρωτη μου επαφη με το συγκροτημα αυτο δεν μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις...δεν μου ταιριαξαν οι φωνες στο αυτι μου... και οι εκτελεσεις μοιαζουν σαν κατι να θελουν ακομα....παρολα αυτα ειναι μια αξιοπροσεκτη δουλεια που μαλλον αδικειται γιατι δεν την ακουσα ολοκληρωμενη...θα την ψαξω να την ακουσω ολη και τοτε θα επανελθω με σωστοτερο σχολιασμο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #6 στις: 23/01/04, 12:47 »
bluewind exei kamia 20aria tragoudia diathesima kai merika einai oloklira...vevea apoti katalava ta perissotera einai paliotera,alla opws kai naxei mporeis na apoktiseis mia prwti apopsi...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #7 στις: 23/01/04, 14:56 »
bluewind exei kamia 20aria tragoudia diathesima kai merika einai oloklira...vevea apoti katalava ta perissotera einai paliotera,alla opws kai naxei mporeis na apoktiseis mia prwti apopsi...

Όσον αφορά τη φωνή αναμφίβολα...σχετικά με το cd αυτό καθεαυτό πάντως, υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις αναφορικά με τα προσφερόμενα κομμάτια του ep κι άλλα παλαιότερων εποχών. Τα τελευταία είναι πιο ερασιτεχνικά κι όχι τόσο ολοκληρωμένα.

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #8 στις: 23/01/04, 14:56 »
Από τα τραγούδια του Cdιού κανένα δεν είναι διαθέσιμο ολόκληρο. Είναι αρκετά παλιότερα και 7 νέα τραγούδια που τα έγραψαν μετά την κυκλοφορία του CDιού (νομίζω κυκλοφόρησε τον Μάρτιο του 2003).
Το αγόρασα πρόσφατα και δεν τα μετάνιωσα.
Παραθέτω μερικά link με κριτικές.
Από avopolis. http://www.avopolis.gr/greviews/default.asp?ID=1851
Από mic. http://www.mic.gr/cds.asp?id=23297
Από atraktos. http://www.atraktos.gr/article.asp?cat=4&article=4595

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κόρε. Ύδρο. - Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ
« Απάντηση #9 στις: 10/02/04, 18:32 »
Από Δελτίο Τύπου:

Την Τετάρτη 11.02 και ώρα 23:00 θα πραγματοποιηθεί σε μυστική τοποθεσία στις παρυφές της πόλης της Κέρκυρας η πρώτη δημόσια προβολή της «κινηματογραφικής μεταφοράς» του τραγουδιού που ξεχώρισε και αγαπήθηκε περισσότερο μέσα από το ντεμπούτο album των Κόρε. Ύδρο. "Αν Όλα Τέλειωναν Εδώ". Το σκηνοθετημένο από το Γιώργο Αρβανιτάκη video-clip του «Η Καλοσύνη Σου» θα διατίθεται από την επίσημη ιστοσελίδα του συγκροτήματος (koreydro.gr) από τα μεσάνυχτα της ίδιας ημέρας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 14:06
από groovymood
5 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/10, 13:16
από Mrs Brightside