Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώ Μπάσο  (Αναγνώστηκε 4722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apapado

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ξεκινώ Μπάσο
« στις: 11/11/10, 11:38 »
Έχω κάνει 2 χρόνια μαθήματα ηλεκτρικής, σκέφτομαι όμως να ξεκινήσω μπάσο. Θα ήθελα να μάθω τα εξής:
 
1) Όταν το μπάσο συνοδεύει, ακολουθεί διάφορες κλίμακες? Όπως για παράδειγμα πεντατονική? Όπως δηλαδή η κιθάρα κατά κάποιο τρόπο, αλλά σε πιο αργούς ρυθμούς? πχ αν ενα τραγούδι είναι στην ΛΑ, το μπάσο να παίζει στην κλιμακα της ΛΑ πιο αργά και ρυθμικά.
 
2) Υπάρχουν στανταρτ ρυθμοί που πρέπει να ακολουθεί το μπάσο ή αν ο ρυθμός "πηγαίνει" με το τραγούδι είναι οκ" (improvisation δηλαδή)
 
3) Έχω διαβάσει οτι το μπάσο ακολουθεί τα ντραμς. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ακολουθείται ακριβώς ο ρυθμός που παίζουν τα ντραμς (πχ 1 χτύπημα ντραμς = 1 νοτα στο μπάσο)?
 
4) Τελικά θα πρέπει να αγοράσω ενισχυτή μπάσου? Τώρα το ενώνω με τον 30αρι της κιθάρας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
 
 
Προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατανοητός μπορώ, ελπίζω να τα κατάφερα.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώ Μπάσο
« Απάντηση #1 στις: 11/11/10, 20:21 »
Γεια χαρα,
1) Το μπασο ακολουθει διαφορες κλιμακες, αλλα δεν ειναι απαραιτητα πιο αργα απο αυτες της κιθαρας. Τωρα το ρυθμικα ειναι σχετικο,εξαρταται απο το κομματι και το στυλ μουσικης.

2) Σε καποια κομματια υπαρχει καποιος στανταρ ρυθμος και σε αλλα απλα ακολουθει την κιθαρα. Βεβαια συνηθως υπαρχουν συνδυασμοι. Δυσκολα θα βρεις κομματι μονο με ενα ρυθμο σε ολο το κομματι ή με μονο improvisation.

3) Πρωτον το μπασο δεν ακολουθει τα ντραμς. Ειναι μεν ρυθμικο κυριως οργανο, αλλα τα ντραμς δεν γινεται να τα ακολουθησει. Εχει και το ρολο του εγχορδου, που σημαινει οτι απο ενα μπασο δεν ακους νταπ ντουπ νταπ ντουπ. Συνηθως, οι νοτες των ντραμς δεν εχουν καμια σχεση με αυτες του μπασου, ειδικα στον αριθμο, οπως ειναι το παραδειγμα σου.

4)Κοιτα, με εναν 25αρη βολευεσαι. Μην συζητας να χρησιμοποιησεις της κιθαρας γιατι θελει ιστοριες για αγριους.


Το ποσο σε βοηθησα δεν ξερω. Παντως σαν μπασιστας ξερω οτι αυτα τα 4 και παλλα ακομα θα τα διαπιστωσεις στην πορεια απο μονος σου. Παντως δοκιμασε να κουσεις καμια καλη bassline για να δεις τη σχεση του μπασου με τα υπολοιπα οργανα.

Περιμενω απάντηση!!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/10, 14:52 από rockflea »
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώ Μπάσο
« Απάντηση #2 στις: 16/11/10, 18:33 »
...Eιμαι αυτοδιδακτος...διαβασα ομως αρκετα θεωρια μουσικης κατι που μου ανοιξε τους οριζοντες...απο την πειρα μου εχω να επισημανω...
1.το μπασσο παιζει μεν διαφορες κλιμακες αλλα οχι ανεξελεγκτα σαν σολο κιθαρας...κυριως παιζει ακκορντα που τα συνδεει με νοτες της κλιμακας που ειναι γραμμενο...γενικα πιο αφαιρετικα σε νοτες απο μια κιθαρα.
2.ο ρυθμος του καθε τραγουδιου καθοριζει τι μπασσο θα παιξεις.
3.πρακτικα οι νοτες σου ρυθμικα πρεπει να συμφωνουν με την μποτα της ντραμς...οταν γινεις καλος μπασσιστας μπορεις αν θελεις να σπας αυτον τον κανονα .
4,για το σπιτι και ο ενισχυτης της κιθαρας κανει.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώ Μπάσο
« Απάντηση #3 στις: 17/11/10, 13:55 »
Στα 1 και 2 συμφωνω. Τωρα οσο για το 3, εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει τραγουδι που να ακολουθουνται τα ντραμς απο το μπασο, οσον αφορα τις νοτες. Τωρα, η αληθεια ειναι οτι ντραμερ και μπασιστας πρεπει να συνεργαζονατι για να βγαλουν το ρυθμο. Αν εννοεις κατι αλλο εσυ, βρες ενα τραγουδι σαν παραδειγμα και πεστο για να καταλαβω κι εγω!

Οσο για το 4, μαλλον καταλαβες οτι μιλαω για τον ηχο. Για αλλο μιλουσα και λαθος μου που δεν το εξηγησα. Μπασο σε ενισχυτη κιθαρας ειναι επικινδυνο για τον ενισχυτη. Υπαρχει και αρθρο που εχει ακριβως γι'αυτο το θεμα, ειναι πολυ χρησιμο.

Επισης, καλο και χρησιμο ειναι (αν και δεν ξερω τι μουσικη ακους), να ακους και να παιζεις μουσικη απο διαφορα ειδη πχ. blues, jazz, gospel,ροκ κλπ κλπ κλπ, ακομα κι αν δεν σου αρεσουν. Ας πουμε στη τζαζ μουσικη, το μπασο εχει σημαντικο ρολο και θα βοηθηθεις σε πολλα πραγματα, οπως τον ηχο που θελεις, το στυλ, μεθοδους(μιας και εισαι αυτοδιδακτος) και αλλα πολλα. (Μιλω απο την εμπειρια μου παντα)

Θα σε συμβουλευα,επισης, να εκανες καπου μαθηματα. Ημουν κι εγω αυτοδιδακτος για περιπου 2 μηνες και οταν ξεκινησα μαθηματα, ειδα οτι εκανα λαθη σε τεχνικη και τοποθετηση χεριων. Οταν μαθαινεις μονος σου, δεν ειναι καποιος διπλα σου να σου δειξει τι κανεις λαθος και τι σωστα! Επισης, καλα εκανες και μελετησες θεωρια, αλλα με μαθηματα σε ωδειο, θα μπορουσες να προχωρας ταυτοχρονα σε θεωρια και πραξη.

Ελπιζω να βοηθησα!!!
Υ.Γ.Δες το αρθρο για μπασο σε ενισχυτη κιθαρας πριν κανεις καμια πατατα!!
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώ Μπάσο
« Απάντηση #4 στις: 17/11/10, 15:34 »
...??? ROCKFLEA απευθυνεσαι σε μενα (DC )η στον APAPADO?...αν σε μενα ,σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου ακουω οντως ολα τα ειδη μουσικης αρκει να ειναι ποιοτικη απο ρεμπετικα εως free jazz...ειμαι 50 χρονων κι εσυ αποτι ειδα 16 και χαιρομαι που γνωριζεις για τον jaco ειναι ο ηρωας μου απο το 1978...
οσον αφορα το μπασσο και την μποτα της ντραμς ακου το proud mary των ccr -θεωρω το παντρεμα μπασσου-μποτας απαραιτητη προυποθεση για καλη ρυθμικη αγωγη ...οπως η μποτα αναδεικνυει τον τονισμο στο ισχυρο η ασθενες μερος του μετρου το ιδιο πρεπει να κανει και το μπασσο (παραδειγμα λεω )...

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώ Μπάσο
« Απάντηση #5 στις: 17/11/10, 22:45 »
Παιδια χιλια σορρυ απλα νομιζα οτι μου απαντησε παλι ο αποστολεας ενω μου απαντησε ο dc. Αλλα ας πουμε οτι απευθυνομουν στον apapado. Οι συμβουλες μενουν ιδιες. Αχ τι μου εκαναν οι ερωτες..... :P :P
Απαθεια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12
6 Απαντήσεις
3313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 21:41
από mace
4 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
3 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 15:54
από sreder
9 Απαντήσεις
5041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 16:17
από PunkeR
5 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 15:40
από bassman(4 String Suicide!)
3 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 17:47
από themos
8 Απαντήσεις
4285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 17:33
από rockflea
6 Απαντήσεις
3262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:29
από freemind
1 Απαντήσεις
1450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/10, 11:24
από Eagle Of Kamelot