Αποστολέας Θέμα: Μetal και Σατανισμος.....  (Αναγνώστηκε 58676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Μetal και Σατανισμος.....
« στις: 08/05/03, 14:48 »
Ενα εμπορικο κολπο,η μοδα της εποχης ή δεν μπορει να γινει μεταλ χωρις σατανισμο?και γιατι ανακατεβουν τη θρησκεια στη μουσικη(αν και πιστευω οτι τα περισσοτερα ειδη μεταλ δεν ειναι μουσικη αλλα βαβουρα)γιατι οποιος ακουει μεταλ εχει ενα περιεργο στυλακι με μακρυ μαλλι και ετσι????

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #1 στις: 08/05/03, 14:57 »
Γιατί να μην μπορεί να υπάρξει metal χωρίς σατανισμό? ??? Αλλοίμονο αν η όποια μουσική χρειαζόταν μια θρησκεία να τη στηρίζει... μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά πράγματα... αλλά μάλλον το στυλάκι του άγριου, "κακού", που απορρίπτει οτιδήποτε συμβατικό και πάει κόντρα σε όλους και όλα είναι κάτι που πουλάει... τί ποιο "απαγορευμένο" και "περιθωριακό" στην κοινωνία που ζούμε από το σατανισμό... άρα αυτό θα μοστράρουμε... :P
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #2 στις: 08/05/03, 15:05 »
αρα καταληγουμε οτι ο σκοπος του METAL ειναι καθαρα εμπορικος.Και οποις ακουει εχει πεσει στην παγιδα????
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/03, 15:07 από Alchimistis »

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #3 στις: 08/05/03, 15:16 »
αρα καταληγουμε οτι ο σκοπος του METAL ειναι καθαρα εμπορικος.Και οποις ακουει εχει πεσει στην παγιδα????
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Δεν θα κάνω το λάθος να ταυτίσω το metal με το "σατανιστικό" (...κατά τη γνώμη μου σατανιστικό γιαλαντζί...) ύφος που περνάνε προς τα έξω. Το metal είναι μουσικό είδος. Σε όποιον αρέσει στην ακουστική και την αισθητική του, καλώς και το ακούει. Καθαρά εμπορικό είναι κατά τη γνώμη μου το κίνητρο με το οποίο ταυτίζουν το metal με τον σατανισμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι πέφτεις σε κάποια παγίδα όταν ακούς metal, σε παγίδες πέφτεις όταν ηρωποιείς ανθρώπους που, στο τέλος τέλος, πέρα από την πλάκα τους, σε αυτό που κάνουν έχουν σαφώς και εμπορικά κίνητρα...
Και τελικά, οι περισσότεροι δεν πουλάνε μια εικόνα για τον εαυτό τους με σκοπό να έχουν απήχηση σε ένα x κοινό? Με τη λογική της παγίδας δεν θα έπρεπε να ακούμε σχεδόν καθόλου μουσική... το θέμα δεν είναι να απορρίπτουμε μουσικά όσους προσπαθούν να μας παραμυθιάσουν ως προς το τί άνθρωποι είναι... το θέμα είναι να παίρνουμε ό,τι μας αρέσει από αυτά που προσφέρουν και να μην καταπίνουμε αμάσητα το decor...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #4 στις: 08/05/03, 17:06 »
Καταρχην απο το θεμα σου νομιζω οτι δεν ακους μεταλ...ναι το μεταλ δεν εχει σχεση με το σατανισμο,ανεξαρτητα αν υπαρχουν και μερικα συγκροτηματα που μπορει να τον αναφερουν στα τραγουδια τους...δεν προσδιοριζουν οι 10 την σκηνη των χιλιαδων...οπως επισης βαβουρα ειναι στα αυτια σου ....οπως και φοβερα μονοτονο μπορει να ειναι το μπιτακι στα αυτια ενος μεταλα...τωρα γιατι οι μεταλαδες εχουν μακρυ μαλλι και ''ετσι'', θα ελεγα οτι δεν εχεις γνωρισει πολλους...δεν κανει η εμφανιση τον μεταλα...και τι ειναι για σενα περιεργο στυλακι?????...γιατι εγω περιεργο θεωρω το να βγαινεις σαββατο βραδυ με το γαμπριατικο κοστουμι..οπως επισης θεωρω περιεργο να βαζεις στα μαλλια σου τοσο ζελε που θα μπορουσες να λυσεις το προβλημα του υποσιτισμου στην αιθιοπια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #5 στις: 08/05/03, 19:46 »
Να μην περιπλεκουμε τα πραγματα!!! Επειδη καποιοι καλλιτεχνες ενος ειδους εχουν ιδιαιτερες θρησκευτικες πεποιηθησεις, δεν σημαινει πως και ολοι οι υπολοιποι καλλιτεχνες του ειδους αυτου ειναι το ιδιο πραγμα!!
Βεβαια θα συμφωνησω πως πολλες φορες η ολη βαβουρα "Ειμαστε Σατανιστες αρα και πραγματικοι metalαδες" δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια καλοστημενη προσπαθεια διαφημισης!!
Οπως ειχα ξαναπει, οι πραγματικοι σατανιστες δεν βγαινουν εξω να το φωναζουν!!
Επισης δεν ειναι μονο το ειδος της μουσικης που οδηγει στον σατανισμο!! Πολλοι καλλιτεχνες απο pop και trance/rave ειναι σατανιστες!! Αυτο δε σημαινει απαραιτητως πως ολοι οι υπολοιποι ειναι σατανιστες!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #6 στις: 09/05/03, 00:04 »
Παράθεση
Καταρχην απο το θεμα σου νομιζω οτι δεν ακους μεταλ...ναι το μεταλ δεν εχει σχεση με το σατανισμο,ανεξαρτητα αν υπαρχουν και μερικα συγκροτηματα που μπορει να τον αναφερουν στα τραγουδια τους...δεν προσδιοριζουν οι 10 την σκηνη των χιλιαδων...οπως επισης βαβουρα ειναι στα αυτια σου ....οπως και φοβερα μονοτονο μπορει να ειναι το μπιτακι στα αυτια ενος μεταλα...τωρα γιατι οι μεταλαδες εχουν μακρυ μαλλι και ''ετσι'', θα ελεγα οτι δεν εχεις γνωρισει πολλους...δεν κανει η εμφανιση τον μεταλα...και τι ειναι για σενα περιεργο στυλακι?????...γιατι εγω περιεργο θεωρω το να βγαινεις σαββατο βραδυ με το γαμπριατικο κοστουμι..οπως επισης θεωρω περιεργο να βαζεις στα μαλλια σου τοσο ζελε που θα μπορουσες να λυσεις το προβλημα του υποσιτισμου στην αιθιοπια...
Αφου δεν με ξερεις δεν μπορεις να μου λες για το ζελε και για τα μπιτακια (εξαλου ουτε αυτα τα θεωρω μουσικη απλα μοδα)και τα κουστουμια .....ειμαι ενα κανονικος ανθρωπος.Απλα δεν μπορω να δεχτω γιατι ανακατεβουν την θρησκεια και μαλιστα το Σατανισμο στη μουσικη. εχω ασχοληθει και με το μεταλ και εχω πολλους φιλους μεταλαδες και χωρις μακρια μαλλια.Παρε ενα Metal Hammer μια φορα και δες τι γινεται.... μπορει μερικα συγκροτηματα να μην παραδεχονται οτι ειναι σατανιστες αλλα στους στιχους τους και στα βιβλιαρακια που υπαρχουν στο cd βλεπεις καποια συμβολα που ειναι ξεκαθαρα σατανιστικα,επισης μεσα απο τους στιχους περανανε ¨περιεργα¨ μηνυματα.Και αυτα τα συγκροτηματα δεν ειναι ενα και δυο εχουν δημιουργησει δικο τους ειδος(Black metal,Doom,k.t.l)

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #7 στις: 09/05/03, 00:25 »
File Alximisti, afou toso eystoxa anaferese sto metal hammer stin apantisi sou kalo tha itan toulaxiston na to exis anoixsei i estw xsefilisei gia na min les pragmata pou den isxyoun.akous eki to doom metal satanistiki mousiki...edw gelaei ke o kathe pikramenos!se ligo tha xsanarxisoun na pipilane to oi Sabbath itan satanistes ktl ktl ktl pou ine i megaliteri parapliroforisi olwn twn epoxwn alla tous boithise oso tipota allo sto kerdisoun neo akroathrio to opoio panta psaxnei gia kati pou na xsexwrizei.De diafwno oti i pleiwnotita twn sigkrotimatwn pou pezoun black metal xrisimopoioun satanistikes anafores stous stixous ke to genikotero image. Pistepse me ke egw pou akouw ola ta idi metal i opws theleis pesta (oi tampeles skotwnoun ti mousiki oxi i peirateia) ta pio polla apo ta sigkrotimata pou pezoun black tous theorw karagkiozhdes ke de trelenome me ti mousiki tous xwris afto na simenei oti den iparxoun ke poloi axsiologoi. Omws to kyrio xarakthristiko tou H.Metal pou kathgoroun oti mazopoiei ke pernaei iposinidita minimata einai i dimokrateia. To kathe sigkrotima mporei na pexsei oti m*****a tou katebei sto kefali an pisteboun pws tous ekfrazei i mousiki tou, me geia tou me xara tou. An de saresei apla min akous ke min paraponiese. Episis de thaprepe na taftizeis ena sigkekrimeno mousiko kinima me thriskeftikes ideologies kathoti to black metal xarakthrizei ti mousiki pou xarakthrizeis baboura ke oxi tous stixous allo an oi pioi poloi tous xrisimopoioun mafto to tropo. Iparxoun diafora sigkrotimata pou pezoun black metal xwris afti ti thematologia. Episis skepsou oti den ine oloi oi anthrwpoi xristianoi ke oti i 'oikogenia' tou metal exi melh apo oles tis xwres tou kosmou pou pisteboun se alles thriskeies.oloi exoun to dikewma na efrastoun opws theloun an ke bebea merikoi to paratrabane xrisimopoiontas to akreo image ws meso gia na proselkisoun akroates.    
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #8 στις: 09/05/03, 01:13 »
Πρωτον Ο Σατανισμος δεν ειναι Θρησκεια ειναι αιρεση και μαλιστα απο της πιο επικινδυνες αλιμονο αν δικαιολογουμε και τους Σατανιστες τωρα.
Παράθεση
Episis skepsou oti den ine oloi oi anthrwpoi xristianoi ke oti i 'oikogenia' tou metal exi melh apo oles tis xwres tou kosmou pou pisteboun se alles thriskeies.oloi exoun to dikewma na efrastoun opws theloun an ke bebea merikoi to paratrabane xrisimopoiontas to akreo image ws meso gia na proselkisoun akroates.
Γιατι ομως προβαλουν την Μεταλ μουσικη σαν τροπο για να διαδωσουν τα θρησκευτικα τους πιστευω.Οπως λες μπορουν να παιζουν οτι μ****κια θελουν γιατι αυτο τους εκφραζει οκ εμενα ομως που μ'αρεσει η μουσικη τους και γουσταρω να τους ακουσω γιατι θα πρεπει να περνω τα θρησκευτικα τους μηνυματα. Και δεν βαζει κανεις ταμπελες μονοι τους ¨ταμπελωποιηθηκαν¨ ας μην διναν δικαιοματα
Παράθεση
File Alximisti, afou toso eystoxa anaferese sto metal hammer stin apantisi sou kalo tha itan toulaxiston na to exis anoixsei i estw xsefilisei gia na min les pragmata pou den isxyoun.akous eki to doom metal satanistiki mousiki...edw gelaei ke o kathe pikramenos!
Φαινεται οτι δεν διαβασες την απαντηση μου το εν λογω περιοδικο το εχω διαβασει πολλες φορες και σου λεω οτι εχω φιλους μεταλαδες μην αλλαζεις τα λογια μου και μην ειρωνευεσαι.Εχω ακουσει Doom και εχω διαβασει και στιχους....Μπορει να εισαι υποστηρικτης του Μεταλ αλλα μην εισαι με παροπιδες προσπαθησε να δεις τα σωστα και τα λαθη του...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 01:17 από Alchimistis »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #9 στις: 09/05/03, 01:22 »
Πρωτον Ο Σατανισμος δεν ειναι Θρησκεια ειναι αιρεση και μαλιστα απο της πιο επικινδυνες αλιμονο αν δικαιολογουμε και τους Σατανιστες τωρα.

Θα μου επιτρεψεις να σε διορθωσω...Η Ορθοδοξη Εκκλησια δεν οριζει τον Σατανισμο ως αιρεση! ( βεβαια δεν τον αποδεχεται ουτε καν σαν θρησκεια )!
Λογω  του δικαιωματος της ανεξιθρησκειας που υπαρχει στην Ελλαδα και επειδη ο Σατανισμος δεν παραποιει καμια θεωρια του Χριστιανισμου ( για να οριστει ως αιρεση ) μπορουμε να πουμε πως δυστυχως ο Σατανισμος ειναι θρησκεια. Εχει δικη του Βιβλο ( και οχι οπως ολες οι αιρεσεις που χρησιμοποιουν σε παραλλαγες τα Ευαγγελια )..
Και να προσθεσω πως τους μικρους σατανιστες ( στυλ Κατσουλα ) πρεπει να τους δικαιολογουμε, γιατι για να καταληξεις εκει, κατι πρεπει να περασες ( καταπιεση για την πιστη του Χριστιανισμου, προβληματα στην οικογενεια, ή ακομα και γεγονος που σε εκανε να αμφισβητησεις τον Θεο )! Αυτους ομως που δεν δικαιολογουμε ειναι τους αρχιερεις των σατανιστων που προσηλυτιζουν ( συμφωνα με το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας δεν επιτρεπεται ο προσηλυτισμος...κατι που κανουν ολοι πια, ακομα και η Εκκλησια ) μικρα παιδια και νεους....
Αλλα και παλι επιμενω, πως ακομα και εγω που ειμαι εναντιον της μεταλ, δεν δεχομαι πως ολοι οι καλλιτεχνες αυτου του στυλ ειναι "κακοι" και "σατανιστες".
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 01:32 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #10 στις: 09/05/03, 01:25 »
Πρωτον Ο Σατανισμος δεν ειναι Θρησκεια ειναι αιρεση και μαλιστα απο της πιο επικινδυνες αλιμονο αν δικαιολογουμε και τους Σατανιστες τωρα.
Θρησκεία, δόγμα, αίρεση... πολλές λέξεις που περιγράφουν το ίδιο στην ουσία πράγμα: ένα πιστεύω που είτε το ασπάζεσαι είτε όχι. Το θέμα μας δεν είναι αν ο σατανισμός είναι καλός ή κακός, εγώ τουλάχιστον έτσι κατάλαβα... δηλαδή βρε Αλχημιστή, αν έβγαιναν οι μεταλλάδες (...λέμε τώρα...) και βροντοφώναζαν ωσαννά και ταύτιζαν τους εαυτούς τους με υπέρμαχους του χριστιανισμού πχ θα ήταν όλα καλά? Για εμένα το ζήτημα είναι ότι κακώς ταυτίζεται η μουσική ταυτότητα κάποιου/ων με την θρησκευτική/ιδεολογική (ή όπως θέλεις πες την) ταυτότητά του/τους. Και να μου δηλώσεις ότι είσαι σατανιστής ενυπόγραφα, αν μου αρέσει η μουσική σου θα την ακούσω (κι ας απέχω πολύ από ανάποδες πεντάλφες και ψαλμούς στον Εωσφόρο... ::) :P) Δεν θα σε κάνω όμως πρότυπό μου. Και σίγουρα δεν το κάνουν όλοι οι μεταλλάδες αυτό... όπως και δεν το κάνουν μόνο οι μεταλλάδες...

Υ.Γ.: Το κατά πόσο ο καθένας νομιμοποιείται να πιστεύει όπου θέλει δεν θα το σχολιάσω... είναι για άλλο thread... ;)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #11 στις: 09/05/03, 01:28 »
 ;)Πιστεύω πως υπαρχουν μεταλ συγκροτηματα με αποκλειστικα σατανιστικό χαρακτηρα...και εχουν πολλους στιχους απαραδεκτους...και ακρως σατανιστκους... ::)και αυτο ειναι κακο γιατι παρασυρουν και κοσμο...
Αυτο δεν σημαινει ομως επειδη ειναι καποια γκρουπ ετσι...οτι ειναι ολη η μεταλ ετσι...υπαρχουν και μεταλ γκρουπ που δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με σατανιστικα ιδεωδη... ::)
Με λιγα λογια δεν μπορουμε να πουμε ουτε οτι η μεταλ ειναι σατανιστικη..αλλα ουτε οτι δεν ειναι...καθως εμπεριεχει και τις δυο περιπτωσεις...
Σε γενικες γραμμες δηλαδη θα συμφωνησω με τον Αlchimisti... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 02:01 από Fighter »

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #12 στις: 09/05/03, 01:32 »
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΑΥΡΟ ΟΙ ΜΕΤΑΛΑΔΕΣ Η Ο ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!! >:(
ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΘΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΩΣ ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ....
Προσοχη δεν μιλαω για ολα τα μεταλ συγκροτηματα
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 01:41 από Alchimistis »

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #13 στις: 09/05/03, 01:39 »
Παράθεση
Αλλα και παλι επιμενω, πως ακομα και εγω που ειμαι εναντιον της μεταλ, δεν δεχομαι πως ολοι οι καλλιτεχνες αυτου του στυλ ειναι "κακοι" και "σατανιστες".
Δεν ειπα κατι τετοιο ???Οπως εχω πει σε αλλο αρθρο οι μεταλαδες ειναι οι καλλυτεροι δεξιοτεχνες.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #14 στις: 09/05/03, 01:44 »
   Tα παντα ειναι θεμα "επιλογων" και "συνδιασμων" αυτων...
Τι εννοω?


   Μπορεις να εισαι μεταλας και χωρις "μαλλια" ή μπορει να εισαι μεταλλας και να μελετας την Αγια Γραφη κτλ κτλ!
   Ακομα-ακομα μπορει να εισαι κυριλατος πολιτικος και μασωνος (πολυ πιο επικυνδυνος απο ενα μεταλλα, αναρχικο, σατανιστη, κουμουνιστη)!

   Δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις "ταμπελες"!
Εχω ενα φιλαρακι που οπως ειπε ο Dave ειναι με ζελεδες και trendy ρουχαλακια, αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΛΑΣ, πιο πολυ και απο εμενα που εχω μαλλια και 5 σκουλαρικια και φοραω κολλητα τζην και "ετσι"!

  Λοιπον αφηστε τις "ταμπελες" και ακουστε "μουσικη" γενικοτερα, ειτε μεταλ ειτε μπιτ! Εξαλλου "βαβουρα" ειναι η "ηλεκτρονικη" μουσικη με ολα αυτα τα samples, που ομως εχουν ριζες απο τους δυο γνωστους (τα ονοματα μου διαφευγουν τωρα) μουσικους που εκαναν μουσικη απο "θορυβους"! Οποτε το να "βαφτιζεις" θορυβο ή βαβουρα ενα ειδος μουσικης ειναι, το λιγοτερο, ασεβεια... οχι μονο προς τους υποστηρικτες του, αλλα και προς του ιδιου σου του εαυτου και της τεχνης...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 01:49 από sotriani »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #15 στις: 09/05/03, 01:51 »
 ;)Συνφωνω με τον Sot...κανενα ειδος μουσικης δεν ειναι βαβουρα...
Ακομα και ο ηχος απο το χτυπημα μιας κατσαρολας μπορει να αρεσει σε καποιους και να τους ευχαριστει...και καποιους αλλους οχι...
Σημασια εχει πως εφοσον καποιοι το υποστηριζουν οσο λιγοι ή πολλοι κι αν ειναι αυτοι...αυτο πρεπει να αναγνωριζεται και να μην αποκαλειται βαβουρα...γιατι ετσι δεν βλαπτουμε μονο το συγκεκριμενο ειδος αλλα ολοκληρη τη μουσική... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 01:55 από Fighter »

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #16 στις: 09/05/03, 01:57 »
Μα δεν βαζει κανεις ταμπελες και εγω φοραω σκισμεναν τσιν δερματινα αλλα δεν ακουω μεταλ ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #17 στις: 09/05/03, 02:08 »

  Λοιπον αφηστε τις "ταμπελες" και ακουστε "μουσικη" γενικοτερα, ειτε μεταλ ειτε μπιτ! Εξαλλου "βαβουρα" ειναι η "ηλεκτρονικη" μουσικη με ολα αυτα τα samples, που ομως εχουν ριζες απο τους δυο γνωστους (τα ονοματα μου διαφευγουν τωρα) μουσικους που εκαναν μουσικη απο "θορυβους"! Οποτε το να "βαφτιζεις" θορυβο ή βαβουρα ενα ειδος μουσικης ειναι, το λιγοτερο, ασεβεια... οχι μονο προς τους υποστηρικτες του, αλλα και προς του ιδιου σου του εαυτου και της τεχνης...

Φανταζομαι οτι θα μιλας για την τεχνικη του θορυβισμου και για τους Καγκελ και Στοκχαουζεν!! Ο θορυβισμος ειναι ενα παρακλαδι της ηλεκτρονικης μουσικης! Ο Moog ας πουμε ηταν εφευρετης του περιφημου mini moog, και ομως δεν παρηγαγε θορυβους....:)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #18 στις: 09/05/03, 02:30 »
   Ναι! Αυτους τους 2 ελεγα! Αυτοι δεν παρηγαγαν ηχους ομως! Επερνα ηχους και θορυβους και εχτιζαν πανω σε αυτα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #19 στις: 09/05/03, 02:51 »
  Ναι! Αυτους τους 2 ελεγα! Αυτοι δεν παρηγαγαν ηχους ομως! Επερνα ηχους και θορυβους και εχτιζαν πανω σε αυτα!

Χμ...εσυ λες τοτε για τους Πιερ Σεφερ και Πιερ Αρνι που ανηκουν στο ειδος της "Συγκεκριμενης μουσικης" και χρησιμοποιουν μαγνητοταινιες απο φυσικους ηχους ( ω ναι..παρακλαδι του θορυβισμου )
Απο την αλλη ο Στοκχαουζεν, ο Πιερ Μπουλεζ και ο Τζον Κειτζ ειναι αυτοι που συνεχισαν την χρηση των ηχογραφημενων ηχων, τους οποιους τους μπερδευαν με μουσικα θεματα.
Α..και τελος εχουμε την κλασσικη ηλεκτρονικη μουσικη του Ξενακη και του Moog , που με τη βοηθεια συνθετητων παρηγαγαν ηχους που ειτε εμοιαζαν με φυσικους ηχους ( αυτοκινητα, τραινα, κλπ ) ή δημιουργουσαν πρωτογνωρους ηχους...Αλλα και αυτοι ακολουθησαν την τεχνικη του κολλαζ ηχων...με αποτελεσμα να μην απεχουν πολυ απο τους θορυβιστες!!
Για το topic τωρα...αν ενας απο αυτους ηταν σατανιστης και μετεδιδε μεσω των μηχανηματων μηνυματα, τι θα λεγαμε? Οτι η ηλεκτρονικη μουσικη ειναι σατανικη??
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #20 στις: 09/05/03, 03:11 »
1ον Παρακαλάτε μην το πάρει πρέφα το thread ο Γιώργος γιατί θα αρχίζει να βρίζει θεούς και δαίμονες ;D ;D

2ον.Εχετε ακούσει Saviour Machine?Χριστιανοί μεταλάδες που όλα τους τα τραγούδια μιάζουν με δεήσεις ή ήμνους στον θεό ή εκφράζουν την απογοήτευσή τους για την κατάντια του σύγχρονου κόσμου.Απλά έτσι τους ανέφερα σαν το άλλο άκρο(πράγμα που ενισχύει τον προβληματισμό σου Αλχιμιστή)

3ον.Όπως είπε ο Dave,metal και Σατανισμός είναι άσχετα.Οι πεντάλφες και τα συναφή είναι φτηνά εμπορικά κόλπα και δεν θα με εξέπλητε αν κάποιο συγκρότημα που τα χρησιμοποιεί, έχει σαν μέλη του άτομα θεοσεβούμενα.Το ψωμί να βγαίνει...
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #21 στις: 09/05/03, 03:19 »
2ον.Εχετε ακούσει Saviour Machine?Χριστιανοί μεταλάδες που όλα τους τα τραγούδια μιάζουν με δεήσεις ή ήμνους στον θεό ή εκφράζουν την απογοήτευσή τους για την κατάντια του σύγχρονου κόσμου.Απλά έτσι τους ανέφερα σαν το άλλο άκρο(πράγμα που ενισχύει τον προβληματισμό σου Αλχιμιστή)


Το πλέον χαριτωμένο μουσικό ιδίωμα που έχω συναντήσει πρέπει να είναι το christian gangsta rap.

@freemind

Μέσα από το AllMusic (http://www.allmusic.com) μπορούν να βρεθούν πολλά στοιχεία τόσο για το noise, όσο και για τη musique concrete και avant garde.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #22 στις: 12/05/03, 12:58 »
Πω πω 2 βδομάδες έλλειψα και έγινε της πόπης εδώ μέσα..

Alchimistis........................................
Τι μπορεί να πει κανείς για σένα...
Πως μπορεί να σε ζωγραφήσει νοητά κάποιος για να δει τι κρύβεται πίσω από τον υπολογιστή σου, δηλαδή εσύ...
Εγώ σε φαντάζομαι έναν κανονικό άνθρωπο με χωρίστρα, αν είσαι νέος πας στο σχολείο σου παίρνεις τα βραβεία σου, αν είσαι μεγαλύτερος πας στη κόσμια δουλίτσα σου, αν είσαι φοιτητής πας στα μαθηματάκια σου....
Βλέπεις γύρω σου κάποια πράγματα... Βλέπεις έναν τύπο στο δρόμο.. έχει 23 σκουλαρίκια στη μούρη, μαλλί μακρύ ξανθό και ίσιο μέχρι τη μέση, καπνίζει στριφτά, ντύνεται σαν άθλιος, έχει μια μηχανή bmw custom, φοράει γκέτες, φοράει μια μπλούζα με τη παναγία μέσα στα αίματα, και ένα σάπιο κουφάρι γυναίκας με τις λέξεις Cradle Of Filth... Δεν περνάει δευτερόλεπτο πριν να βγάλεις τη πρώτη σου κρίση...  Ο τύπος είναι σίγουρα μεταλλάς, σίγουρα σατανιστής, σίγουρα ναρκομανής, σίγουρα απόβρασμα της κοινωνίας, σίγουρα περιθωριακός, σίγουρα άνεργος, σίγουρα ανέραστος, σίγουρα σίγουρα σίγουρα....
Βλέπεις αυτή την εικόνα και απορείς.. Δε ταιριάζει με τη δικιά σου...
Γιατί βγάζεις τόσο γρήγορα συμπεράσματα?? Αύριο μεθάυριο μπορεί να συναντήσεις εμένα...

Λες ότι ο σκοπός του μεταλ είναι εμπορικός... Για να δείς τι σημαίνει εμπορικότητα άνοιξε το ραδιόφωνο σε οποιοδήποτε σταθμο οποιαδήποτε όωρα της μέρας, πήγαινε στο metropolis και δες τα πρώτα μπροστινά cd.. Αυτό που θα πρωτοαντικρύσεις είναι εμπορικό..

Λές ότι έχεις φίλους μεταλλάδες και έχεις "ασχοληθεί" με το μεταλ.. Περιμένεις να το πιστέψουμε αυτό? Για να "ασχοληθείς" με το μέταλ, πρέπει πρώτα να περάσεις τα προκαταρκτικά τα οποία είναι οι προλήψεις σου οι δυσειδαιμονίες τα κολλήματα οι απέχθιες.. Μετά αγοράζεις και κανένα μέταλ cd (Ναι σιγά μη δώσω στους μαλλιάδες 15 ευρώ!, δε πάω να τα δώσω στον Χατζηγιάννη καλύτερα!) Απορώ πως σε ανέχονται οι φίλοι σου..


ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ, ΝΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑL ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΟΔΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ!! ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΑΖΥΟΝΤΑΙ 4-5 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΡΑΝΕ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ DRUMS ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ, ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ CD ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΤΗ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ!
η λυση ειναι μία......: ΤΑΚΕ ΙΤ ΟR LEAVE IT.
To metal δεν έχει ανάγκη το καθένα, δεν υπάρχει για να ικανοποιεί της μάζες, δεν φτιάχτηκε για όλους τους ανθρώπους, και αν υπάρχουν κάποια κομμάτια που αρέσουν στο σύνολο ας τα ακούσει, αλλά ας μην λένε τον εαυτό τους μέταλλα. Εξάλλου το σατανιστικό θα πουληθεί στο μεταλλά όχι στο λαϊκό ή στο μπιτά.. Γιαυτό σας παρακαλούμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ που δεν σας αρέσει ο αντιχριστιανισμός και κολλάτε στα μυνήματα, στα υποσεινήδυτα και στις μαλ***ες αυτές που μόνο το κεφάλι σας τα βγάζει, ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ. Εμείς δεν ενοχλούμε τη δικιά σας.

ΞΕΠΕΡΑΣΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΣΤΟ 2003 ΖΟΥΜΕ!!!!

τα λέμε.

ΥΓ. Ο Σατανισμός δεν είναι θρησκεία ούτε αίρεση. Είναι κίνημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 13:03 από Γιώργος »

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #23 στις: 12/05/03, 18:55 »
Παράθεση
1ον Παρακαλάτε μην το πάρει πρέφα το thread ο Γιώργος γιατί θα αρχίζει να βρίζει θεούς και δαίμονες
το εμαθε ;D ;D
και για οσα ειπε ο γιωργος ενα εχω να πω.ΟΥ sixty hundrent sixty six oy oy.six six six the numbrer of the beast 666 the number of Γιωργος.ΟΥ ΟΥ  ΟΥ ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΥ ΟΥ!!!!! Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ;D ;D ;D ;D
ΝΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΩΡΟΣ ΜΕ ΧΩΡΙΣΤΡΑ ΑΚΟΥΩ ΜΟΝΟ ΒΙΒΑΛΝΤΙ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΟΥΝ ΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ...ΑΚΟΥΩ ΛΙΓΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΣΤΑ ΤΡΕΛΛΑ ΚΕΦΙΑ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ :'( ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΜΕΤΑΛ....ΑΣΕ ΑΣΕ  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 19:04 από Alchimistis »

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Μetal και Σατανισμος.....
« Απάντηση #24 στις: 12/05/03, 19:03 »
ΧΕΧΕ δεν εννοούσα αυτό. Είδες πάλι λάθος συμπεράσματα βγάζεις.

Ο Γιώργος υποστηρίζει τους μεταλλάδες με τα μακριά μαλλιά, άρα είναι σατανιστής!!! Λογικό συμπέρασμα ε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 14:29
από D@ve Murray