Αποστολέας Θέμα: Μουσικές...αναμνήσεις  (Αναγνώστηκε 7888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Purple Sunrise

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάσκα δεν έχω να γυρνώ στο καρναβάλι ετούτο..
    • Προφίλ
Μουσικές...αναμνήσεις
« στις: 15/06/06, 17:46 »
'Ερχομαι να χαιρετήσω όλους σας, βάζοντας κι εγώ το πρώτο μου θέμα  :) Κάποιοι λένε πως οι αίσθηση που συνδέεται περισσότερο με τη μνήμη είναι η όσφρηση (πόσες φορές  ένα άρωμα μας φέρνει στο μυαλό ένα πρόσωπο ή ενα σκηνικό)..Άλλοι πάλι λένε πως είναι η γεύση.Σαν γνωστό πνεύμα αντιλογίας  :), θα ρθω να βάλω στο παιχνίδι και την ακοή  ;) και να σας βάλω να σκεφτείτε ποιο μουσικό κομμάτι σας θυμίζει κάτι και τι ειναι αυτό..Βγάλτε τα απλυτά σας στη φόρα :D
Πήρες μα κι έδωσες πνοή στην πιο θολή μου μνήμη,τώρα μπορώ να θυμηθώ που σ΄είχα ξαναδεί..

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #1 στις: 15/06/06, 18:03 »
Καλως ήρθες να μας χαιρετήσεις!
Όλα τα τραγούδια μου θυμίζουν κι από κάτι, κυρίως την εποχή την οποία τα άκουγα. Π.χ. οι Scorpions και συγκεκριμένα το Taken By Force μου θυμίζουν καλοκαίρι και περίοδο πανελληνίων, το Ritcie Blackmore's Rainbow το άκουγα αραχτός στο χωριό μου στην Κεφαλονιά με τον ήλιο ντάλα(όπως και το Jailbreak-Thin Lizzy ένα χρόνο μετά  :P) και ειδικά το Catch the Rainbow μου φέρνει στο μυαλό όποτε το ακούω εκείνο το ατελείωτο αραλίκι...
Τρύπες άκουγα (κι ακούω ακόμα) στο τρένο καθώς πάω σχολή, οπότε μου θυμίζουν κακόκεφα πρωινά και μαύρες σκέψεις(ό,τι πρέπει δηλαδή...).
Α, Black Night και Child in Time μου θυμίζουν κάργα απόκριες που τα πρωτοάκουσα και από τότε στιγμάτισαν τη ζωή μου...  ;)
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #2 στις: 15/06/06, 19:15 »
Λοιπον ας το παρουμε χρονολογικα!!Τραγουδια των Olymbians(Ναι ακουγα τετοια!!Σε λενε το κοριτσι του Μαη κι ετσι!!) και αλλου περεμφερους στυλ ακουγα οταν ημουν στο δημοτικο,στην παιδικη μου ηλικια!!Στο γυμνασιο πλεον αρχισα να μπαινω στο εντεχνο και στο λυκειο τραγουδια που θυμαμαι και συνδεω με την περιοδο αυτη ειναι κυριως των Πυξ-Λαξ καθως και Μαχαιριτσα,Τσακνη κ.α.Προς το τελος του λυκειου και συγκεκριμενα στην β' και γ'λυκειου ενα τραγουδι που εχει συνδεθει με μια τοτε σχεση σημαντικη για μενα ειναι το "Ωρες σιωπης" κατα πρωτο λογο και μετα το "Χιλιες σιωπες".Τραγουδια των Scorpions κυριως τα συνδεω με τα 18 μου,ο χωρισμος μου με την τοτε σχεση και ολη την συναισθηματικη μου κατασταση,πανελλαδικες,αγχος,που ηταν καπως με πιο χαρακτηριστικα τραγουδια το "Still loving you" και απο εντεχνα το "Ακομα σ'αγαπω" του Πασχαλιδη!Τραγουδια παλι που μου θυμιζουν την κατασταση μου τα δυο τελευταια χρονια ειναι κυριως του Μιλτου Πασχαλιδη!!Και καταληγω στο τελευταιο καιρο σε τραγουδια ροκ ξενα και εντεχνα οπως το "Στα ειπα ολα" ,"Της ληθης το πηγαδι" και το "θανατηφορος πυρετος" της Ταναγρη!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Purple Sunrise

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάσκα δεν έχω να γυρνώ στο καρναβάλι ετούτο..
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #3 στις: 15/06/06, 20:23 »
Πολύ χαίρομαι που έμαθα τις μουσικές σας αναζητήσεις :) και  σίγουρα κάποιο είδος μουσικής και κάποια τραγούδια μας θυμίζουν περιόδους της ζωής μας, αλλά αυτό που εννοούσα όταν έγραφα το θέμα ήταν αν σας θυμίζει καποιο τραγούδι ενα συγκεκριμένο περιστατικό...εγώ έχω διάφορα τέτοια,αλλά το πιο αστείο για παράδειγμα, είναι με ένα από τα τραγούδια που δεν ακούω ποτέ στη ζωή μου (το μόνο ίσως είδος που δεν ακούω καθόλου) και έτυχε να το ακούσω ένα βράδυ σε ένα αυτοκίνητο, όταν μετά από ρετσίνες,πηγαίναμε για bowling :) Πρόκειται για το γνωστό πια και μη εξαιρετέο σουξέ σοκερντέ (η όποιος είναι τελοσπάντων ο τίτλος), το οποίο μου είχε φανεί τόσο αστείο, που όχι μόνο έμεινε να μου θυμίζει την τραγική και παράλληλα ξεκαρδιστική εμπειρία του να προσπαθείς να ρίξεις κορίνα,όταν δεν μπορείς να στηρίξεις καλά καλά τον εαυτό σου τον ίδιο  :D ,αλλά παρόλη τη σούρα μου, μου χε κολλήσει και κάμποσες μέρες μετά, σαν σύνθημα και παρασύνθημα  ένα πράγμα (σοκερντέ-σοκερέσα  ;D) Τελικά, το ίδιο κομμάτι,λίγο καιρό μετά,έγινε τρελή επιτυχία από τους λάτρεις της ελληνικής ποιοτικής μουσικής ;D
Πήρες μα κι έδωσες πνοή στην πιο θολή μου μνήμη,τώρα μπορώ να θυμηθώ που σ΄είχα ξαναδεί..

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #4 στις: 15/06/06, 21:43 »
Όταν ακούω ακεντέκε ή στόουνς μου έρχεται στο μυαλό η πρώτη μου μπάντα, με την οποία παίζαμε τέτοιο στυλ, ανακαλύπτοντας σιγα - σιγά τη μουσική....
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #5 στις: 15/06/06, 21:55 »
Καλως ήρθες στο φόρουμμμμ  :)

γενικά τα σκυλάδικα μου θυμίζουν μια φίλη μου.......πολύ φίλη μου....πάρα πολύ φίλη μου που επειδή έμενε αλλού έπαψε μετά από λίγο καιρό να είναι... :-\ . Επίσης μου ρχονται στο μυαλό οι ώρες αγωνίας που περνούσε σε ηλίθια μαγαζιά μπαρ κτλ όταν με το ζόρι με τραβούσαν...

Τα τραγούδια του ZakK WyLDe μου θυμίζουν τη καλύτερη στγμή της ζωής μου όταν μαζί με΄μερικές χιλιάδες άλλους τρελούς ήμασταν στη καλύτερη συναυλία που έγινε ποτέ σαυτήν την έρημη χώρα ...ναι για τους sabbath μιλάω...Και λέω για τον zakk και για κανέναν άλλο από αυτούς που έπαιξαν γιατί τότε είδα τον καλύτερο σημερινό κιθαρίστα (κατά τη γνώμη μου πάντα) από κοντά....

Τώρα όταν ακούω ελληνικό DIY punk θυμάμαι τις πρώτες προσπάθειες (ε...δεν μπορώ να πω ότι είναι και η καλύτερη ανάμνηση  ;D αλλά τα θυμάμαι και γελάω) που κάναμε να παίξουμε live ενώ δεν είχαμε τη παραμικρή σχέση με τα όργανα.....

Οι slayer μου θυμίζουν ατελείωτες ώρε καφρίλας όταν ουρλιάζαμε στο σχολείο ακούγοντας THRASH απο το walkman...
 

Και πολλά άλλα όπως κάτι classic rock μπαλάντες απο uriah heep,aerosmith,scorpions που βάζαμε με ένα φίλο μου στο αμάξι όταν παίρναμε καμιά κοπέλα και θέλαμε να δίξουμε ότι δεν είμαστε μόνο φρικιά  :-[  :P

Αυτάαααααα....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #6 στις: 15/06/06, 23:34 »
αναμνησεις...πολλες...κομματια που θυμιζουν συναυλιες ( αυτη η ανατριχιλα στο black sabbath....δεν περιγραφεται...) ή το πρωτο κομματι που παιξαμε ολοκληρωμενο σαν συγκροτημα το κλοουν την τεταρτη απο διαφανα,  σχολικες εποχες, η το πρωτο ελληνικο κομμάτι που προσεξα, το διδυμότειχο blues, κομματια που έχω συνδεσει με άτομα μεμονωμενα....ερωτες κυρίως..
απο ρέμο και πυξ λαξ , μέχρι τα πιο προσφατα, που θυμιζουν τις πιο έντονες συναισθηματικα στιγμες της ζωης μου..κακες συνήθειες, ακόμα σαγαπω, απουσία, συνηθεις ύποπτοι, βυθος, όνειρο, τετοια κομματια...
και μετα παμε στα πιο προσωπικα...τα πιο φορτισμενα...Tender surrender και Judgement που θυμιζουν στιγμες ψυχικης καταπτωσης...και τελεωνουμε με την απαρχη και τα θεμελια των μουσικων μου εμπειριων,
dire straits, bach , young, beatles που είναι και οι θεμελιοι λιθοι των αναμνησεων μου....
αυτα τα ολιγα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #7 στις: 16/06/06, 18:38 »
Τεράστιο θέμα που για να το απαντήσω θα έπρεπε να γράψω κυριολεκτικά την ιστορία της ζωής μου!Είναι αμέτρητα τα τραγούδια τα οποία έχουν συνδυαστεί με αναμνήσεις. 

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #8 στις: 26/07/06, 19:41 »
''Όμορφη μέρα'' απο αδερφούς Κατσιμήχα.Μου θυμίζει το τελευταίο live που δώσανε μαζί στη Θεσ/κη και τον χαρακτηριστικό δροσερό αέρα που σηκώθηκε τη στιγμή της ερμηνείας.Θαρρείς πως ήταν το αντίο τους στο κόσμο.Όλοι ανατριχιάσαμε...απο συγκίνηση και όχι απο κρύο :)
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #9 στις: 05/09/06, 20:13 »
το wind of change των scorpions μου θυμιζει τις παλιες μου αγαπες :P
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #10 στις: 05/09/06, 20:20 »
Οι doors μου θυμιζουν τα πρωτα ακουσματα μου..σε ροκ..
Τα ελληνικα συγκροτηματα(σπορα του ατλαντι :P) οπως ενδελεχεια,15 50,ψοφιοι κοριοι κλπ μου θυμιζουν κατι πολυ παλιες εποχες,μαλιστα ειδικα ενα καλοκαιρι, που ακουγα ατλαντιfm και πριν παω φροντηστηριο (αγγλικων φυσικα) εβαζα τις κασσετες και εγραφα τα τραγουδια που μ αρεσαν..Τις εχω ακομη.Ειδικα ενα συγκροτημα Πετρινες ψυχες λεγοταν μ αρεσε παρα πολυ(βασικα δυο τραγουδια τους :P).Επισης μ αρεσε το τραγουδι "η νυφη που φορουσε μαυρα" απο τους ειλωτες και το Παυσιπονο απο μωρα στη φωτια..Οποτε τα ακουω συγκινουμαι.
Απο κει και περα ερωτες και τετοια δεν μου θυμιζει κανενα τραγουδι γιατι αν ειναι για τπτ τετοιο την παραταω τη μουσικη :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #11 στις: 06/09/06, 17:28 »
Εμένα τα τραγούδια δεν μου θυμίζουν αναμνήσεις, αλλά τα έχω συνδέσει με διάφορες φανταστικές εικόνες.
Π.χ. όταν ακούω nevermore μου θυμίζουν κάτι γκρίζο και σκουριασμένο, ένα απόλυτο μαύρο και η διάθεσή μου πέφτει αμέσως. Γι'αυτό και δεν μπορώ να τους αντέξω για πάνω από 3-4 τραγούδια :P.
Επίσης όταν ακούω opeth μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα ενός μικρού δωματίου στην άκρη ενός σκοτεινού διαδρόμου, με λίγα σκονισμένα έπιπλα να αχνοφαίνονται (ναι λίγο τρελό ;D).
Τους dream theater τώρα τους έχω συνδέσει με διάφορες εικόνες, ανάλογα αν το τραγούδι τους είναι μπαλάντα ή heavy. Αλλά συνήθως φέρνω στο μυαλό μου τα δάχτυλα του petrucci να ανεβοκατεβαίνουν την ταστιέρα :)

Αποσυνδεδεμένος Axlmaniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένα τρελό παιδί χαρά γεμάτο!!! (λέμε τώρα..)
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #12 στις: 07/09/06, 02:29 »


γενικά τα σκυλάδικα μου θυμίζουν μια φίλη μου.......πολύ φίλη μου....πάρα πολύ φίλη μου που επειδή έμενε αλλού έπαψε μετά από λίγο καιρό να είναι... :-\ .


εμένα μου θυμίζουν έναν φίλο, καλό φίλο που για τον ίδιο λόγο έπαψε να είναι.

Κάποια των Scorpions μου θυμίζουν πάλι αυτόν τον φίλο μου.... :-\
Το Nothing else matters και Don't cry έχουν στιγματίσει τον φετινό χειμώνα.

Γενικά τα δυνατά των Metallica και Guns μου θυμίζουν τα γενεθλιά μου που χτυπιόμασταν ;D

Το Dream on και What happens tomorrow μου θυμίζουν τις μέρες αγωνίας που πέρασα μέχρι να μάθω πως
η γάτα μου είχε φάει φόλα >:( :'(

Ξύλινα σπαθιά,Μωρά στη φωτιά κ.τ μου θυμίζουν τν μέρα που είχαμε κλειστεί στν τάξη ώρα κενού και πάλι χτυπιόμασταν!!!

Και γενικώς, να μην πολυλογώ, κάθε τραγούδι μου θυμίζει κ κάτι! :)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #13 στις: 10/09/06, 23:04 »
Κι εγω,δεν θα ανοιξω λιστα, εχω μουσικες συνδεδεμενες με χρονικες περιοδους, με συγκεκριμενα περιστατικα κτλ...
Πχ τις πανελληνιες τις εβγαλα αγκαλια με το soundtrack της αμελι...
Και καθε φορα που τα ακουω μου ξαναρχονται στο νου αυτες οι ωρες, οι εικονες και η "αισθηση" της καθε εποχης...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #14 στις: 19/09/06, 17:54 »
οπιαδήποτε rock μπαλλάντα που μπορείτε να φανταστήτε μου θυμίζει μια παλιά μου αγάπη... :-\ :'( :-[
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #15 στις: 12/04/07, 22:31 »
που το ξεθαψα τωρα κι αυτο!

Λοιπον εμενα το "παρε μαζι σου" απο ξυλινα σπαθια, οποτε το ακουω μου θυμιζει τις διακοπες που ειχα παει το καλοκαιρι στο αστρος.. Και το περιεργο ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που μου τις θυμιζει.. ΟΙ στιχοι δεν κολλανε, ουτε το ακουγα πολυ εκεινη την περιοδο
Επισεις οτιδηποτε εχει να κανει με διαφανα κρινα μου θυμιζει τον προην μου. Γι'αυτο και απο τοτε που χωρισαμε ταχω κοψει

Αποσυνδεδεμένος dorry_sings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυθεντική Γεύση... Μηδέν Ζάχαρη...!!!
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #16 στις: 13/04/07, 16:04 »
"... μού θυμιζει τις διακοπες που ειχα παει το καλοκαιρι στο Άστρος τού Αργους .
     Και το περιεργο ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που μου τις θυμιζει...

Το Άστρος τού Άργους είναι πανέμορφο ,
έχω κι εγώ από εκεί πολύ όμορφες αναμνήσεις ,
απ' αυτό το παραλιακό χωριό ,
και τις κρατώ μέσα μου ωσάν φυλαχτό ,
μέσα στα πολλά άλλα φυλαχτά που κρατώ .

Γιατί δε μπορείς να καταλάβεις ?





Λοιπόν παιδιά, συγνώμη που διακόπτω αλλά έχω να πώ το εξής... Το Άστρος δεν είναι του Άργους.. είναι της Κυνουρίας..  ;D

και μετά από αυτή την χαρούμενη νότα να πω κ γω...
μονίμως συνδέω ανθρωπους και κομματια... αυτό δεν είανι παντα καλό ομως μιας κ μετά από καιρό μπορεί να σου φέρνουν στο μυαλό ανθρωπους που σου λείπουν ή που θές να ξεχάσεις.. τι να πώ..  θυμάμαι τρελά ας πούμε το τραγούδι που ακουγόταν το Μάρτιο του 2001, όταν είχα πάει 5ήμερη.. dancing with the devil νομίζω.. που ελεγε the Gates are openκαι κάτι άλλα χαζά.. επίσης ότι το χορεύαμε κ σα χαζά.. χοοχοχ... τι άλλο.. Α! πύξ-λάξ κ Κατσιμιχαίους στη κατασκήνωση όταν ήμουν 1η Γυμνασίου.. και το πιο σκληρό για μένα είναι πώς όλα τα κομμάτια του Παπάζογλου δεν μπορώ να τα ξανακούσω από τον Αύγουστο του '98.. αρνούμαι.. αυτά ...

φιλάκια

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
  • επανασταση
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #17 στις: 13/04/07, 22:49 »
χμμμ...
λοιπον...
το "The man who sold the world" μου θυμιζει την καφετερια που πηγαινουμε συνηθως με την παρεα μου,
το "Hotel California" μου θυμιζει το καλοκαιρι....
το "Believe" μου θυμιζει την κοπελια με την οποια εχω φαει τρελο κολλημα τους τελευταιους μηνες...
και τα περισσοτερα τραγουδια των Deep purple μου θυμιζουν την προπερσυνη χρονια(1η λυκειου) που ηταν η πιο ξυσιμο χρονια στο λυκειο και ειχα περασει γαματα...
και γενικα ολα τα τραγουδια μου φερνουν στο μυαλο αναμνησεις και εικονες απο τα παλια αλλα τα παραπανω μου φερνουν στο μυαλο τις εντονοτερες αναμνησεις...
"Πρεζες ηπαρχουν πολλες...δεν ειναι μονο η ηρωινη,η ηρωινη ομως σκοτωνει...αυτη ειναι η μονη
διαφορα..."

Αποσυνδεδεμένος το Λιοντάρι

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #18 στις: 13/04/07, 22:53 »
"...Το Άστρος δεν είναι του Άργους.
    Eίναι της Κυνουρίας."

Έχεις απόλυτο δίκιο , βέβαια .
Γεωγραφικά εκεί ανήκει .
Το Άστρος δεν ανήκει στο Άργος αλλά στήν Κυνουρία .

Εγώ απλώς υιοθέτησα την καθομιλουμένη τής περιοχής
όπου ορίζει το Άστρος ως χωριό τού Άργους .

Όμως μιας και πιάσαμε να μιλάμε για τα χωριά τής Αργολίδας
ας πούμε δυο λόγια και για τον Κοσμά ,
αυτό το αληθινά όμορφο ορεινό χωριό .

Όταν το πρωτοείδα έμεινα έκπληκτος από την ομορφιά του .
Έβρεχε αν και Απρίλης ,
κι ό,τι περισσότερο αγάπησα τότε
ήταν η εκκλησιά του στη μικρή πλατεία .  :)



Μια φορά προδότης , για πάντα προδότης.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Μουσικές...αναμνήσεις
« Απάντηση #19 στις: 14/04/07, 20:43 »
To Kiss me και το moonlight shadow την πρωτη φορα που πηγα μονη διακοπες, με την πρωτη μου σχεση, και ηταν υπεροχα!! αχ...

Και το stand by me μου θυμιζει το σχολειο μου...(παλιες εποχες,χιχι...)

Ξεχασα ενα σημαντικο... το "ημερολογιο" του Θηβαιου θα μου θυμιζει παντα οτι υπαρχουν θαυματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/07, 22:59 από Laura »
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/03, 01:39
από bluewind
2 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/05, 15:39
από takinen
5 Απαντήσεις
2822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/06, 19:52
από D@ve Murray
92 Απαντήσεις
41498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 21:27
από Stergios Kourou
19 Απαντήσεις
6470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 20:08
από studio54
0 Απαντήσεις
1218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 12:44
από kxkn48
4 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/10, 22:59
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
1896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 21:21
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
5 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer
1 Απαντήσεις
2140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/13, 07:07
από Lo.Lee.Ta