Αποστολέας Θέμα: Θελω την γνωμη σας...  (Αναγνώστηκε 2665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Θελω την γνωμη σας...
« στις: 10/10/08, 17:17 »
ειναι το νεο μς κομματι, η ηχογραφηση ειναι προβας, οχι πολυκαναλη, ειναι μια πρωτη ιδεα... πιο πολυ θα ηθελα να επικεντρωθειτε σε θεματα που αφορουν το κομματι και οχι την ηχητικη ποιοτητα....

www.myspace.com/noughtsandcrossesgr Hold on λεγεται το κομματι......
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Θελω την γνωμη σας...
« Απάντηση #1 στις: 11/10/08, 00:14 »
Επικρατει μια ψιλοαναρχια απο μερια παιξιματος και ηχου, αλλα οπως ζητησες, το παραβλεπω. ;D ;D ;D

Σαν κομματι, δυστυχως δεν μου αφησε τιποτα, ηταν πολυ αδιαφορη η μελωδικη γραμμη στα φωνητικα και η κιθαρα δεν ειχε καποιο θεμα που να μενει, παρα μια απλη εναλλαγη ακορντων.

Θελει και αλλο ψαξιμο το κομματι.

Προσωπικη μου αποψη. 8) 8).

Παντα φιλικα και καλη συνεχεια.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω την γνωμη σας...
« Απάντηση #2 στις: 11/10/08, 01:05 »
και εγω φιλικα θα μιλησω...
η τραγουδ. κατ εμε...σορρυ δεν εχει φωνη.μου ακουγεται μικρουλα αρκετα με αποτελεσμα να μην εχει οριμασει καθολου η φωνη της.αλλα και παλι δεν ειχε ουτε τις νοτες στην φωνη ουτε χροια...και αυτο φαινεται και στην διασκευη...δεν ξερω ισως δεν εχει τεχνικη...σαν να φοβαται να τραγουδισει
γενικα το κομματι λιγο αδιαφορο για μενα..σορρυ φιλε αν με βλεπεις κακο αλλα δεν ηταν κομματι που θα ηθελα να ξανακουσω..αν παλι δουλευτει ισως γινει τελειο δεν ξερω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Θελω την γνωμη σας...
« Απάντηση #3 στις: 11/10/08, 01:41 »
Χμμ.. σαν παραγωγή με κάλυψαν τα παιδιά και άλλωστε ζήτησες να μην σχολιάσουμε αλλά έχω μια απορία.. ΟΚ, πρόβα.. Αλλά γιατί η κιθάρα σκεπάζει όλα τα όργανα και η φωνή ακούγεται λες και προέρχεται από διπλανό δωμάτιο που χωρίζεται με γυψοσανίδα; Ο drummer σας πάντως το προσπαθεί αρκετά καλά..

Δεν νομίζω ότι το κομμάτι έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή μπορεί να ακουσθεί δεύτερη φορά.. Αυτός ο τρόπος γραφής κομματιών που θυμίζει κάποια alternative συγκροτήματα (όπως Placebo, Foo Fighters) που είχαν το couple με κιθάρα στο καθαρό κανάλι και στο refrain πάταγαν με μανία το footswitch των ενισχυτών τους για να κάνουν κάπως επαναστατικό το κομμάτι και νόμιζαν ότι έτσι γράφονται τα τραγούδια.. Πολύ παιδική αντιμετώπιση.. Καταρχάς η σύνθεση σπουδάζεται και όλοι εμείς που προσπαθούμε να γράψουμε κάποιο κομμάτι, το κάνουμε περισσότερο από ένστικτο και όχι από γνώσεις (τέλος offtopic).. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι ένα κομμάτι δεν αποτελείται μόνο από εναλλαγές ακόρντων αλλά και από μελωδίες και riffs (το πόσο heavy θα είναι το riff εξαρτάται από το είδος της μπάντας -- και οι Bon Jovi έγραφαν rock riffs για παράδειγμα και δεν εννοώ μόνο κατά το hard rock παρελθόν τους αλλά και κατά το σημερινό soft rock που παίζουν, βλ. Last Man Standing σαν πολύ δυνατό παράδειγμα riffάρας που απογειώνει το κομμάτι και κάνει τους BJ απλά να ξεχωρίζουν από συγκροτήματα της σειράς και να γεμίζουν 60άρια στάδια ακόμη και σήμερα).. Προσπαθήστε να ανεβάσετε τις συνθέσεις σας ένα level παραπάνω γιατί έτσι πιστεύω είναι ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσεις (ακόρντα στη σειρά γράφουν όλοι).. Το solo της κιθάρας δεν μου έκατσε καλά αλλά φαντάζομαι ότι είναι θέμα κακού take και επίσης καθώς χάζευα λίγο το bio σας πρόσεξα ότι είστε 6 άτομα.. Παρόλα αυτά όταν η κιθάρα παίζει το solo, από πίσω δεν ακούγεται τίποτα με αποτέλεσμα στο σημείο εκείνο, η μουσική σας να "αδειάζει" τρομερά.. Αν δεν έχετε κάποιο πληκτρά, μια δεύτερη κιθάρα νομίζω ότι επιβάλλεται..

Σε γενικές γραμμές μπορείτε και καλύτερα ;)..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Θελω την γνωμη σας...
« Απάντηση #4 στις: 12/10/08, 12:33 »
Λοιπον...το ακουσα το κομματακι.Εγω αντιθετα με αλλους ειμαι φαν της προσεγγισης που χρησιμοποιησατε.Δλδ στο κουπλε καποια μελωδια γραμμενη με καθαρο καναλι κ πιο μετα να μπαινει αποτομα η παραμορφωση.Παρολα αυτα..πιστευω οτι πρεπει να το ενορχηστρωσετε καπως καλυτερα το κομματι.Δλδ επιβαλλεται μια 2η κιθαρα ετσι ωστε εκτος απο τα ακκορντα να ακουγεται κατι ενδιαφερον απο πισω(εκει μπαινει και η 2η κιθαρα) για να προκαλει καποια διαφοροποιηση.Αλλη ιδεα π.χ. να ξεκινατε καποιο σημειο ας πουμε μονο με τυμπανα η μονο με μπασο και μετα ξερω γω να μπαινουν ολοι μαζι...η να βαλετε καποια γεφυρα.Ιδεες υπαρχουν πολλες.

Πιστευω οτι το κομματι μπορει να γινει πολυ καλυτερο.Δουλεψτε το.Οτι και να ναι..αξιζει παντα τον κοπο να δουλευετε τα δικα σας κομματια.Διασκευες μπορουν να παιξουν ολοι.Η προσωπικη ομως δημιουργια ειναι ενα αλλο θεμα.
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/09, 17:43
από metalmike
2 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 19:22
από ilianthos-Kanlis
6 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 22:22
από Jezus
1 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 00:41
από rosedoukas
5 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 13:17
από children of bodom
13 Απαντήσεις
7859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
46 Απαντήσεις
12875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 23:25
από denisgiann
0 Απαντήσεις
1808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:38
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/20, 15:16
από ΠΟΙΟΣ