Αποστολέας Θέμα: Τελικα ποια ειναι η διαφορα?  (Αναγνώστηκε 5503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« στις: 04/06/04, 17:51 »
 Ειστε ολοι χωρισμενοι σε γκιπσοναδες και φεντεραδες.. Αλλα στην ουσια κανεις δεν εξηγησε ποτε αντικειμενικα ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα στον ηχο αναμεσα στις δυο μαρκες.. Επειδη ποτε δεν εχω παιξει σε καμια απο τις δυο και δεν ξερω

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« Απάντηση #1 στις: 04/06/04, 17:57 »
Ειστε ολοι χωρισμενοι σε γκιπσοναδες και φεντεραδες.. Αλλα στην ουσια κανεις δεν εξηγησε ποτε αντικειμενικα ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα στον ηχο αναμεσα στις δυο μαρκες.. Επειδη ποτε δεν εχω παιξει σε καμια απο τις δυο και δεν ξερω

m'areseis pou mas katalaves OLOYS re aderfe...
ego prosopika den eimai oute gibson oute fender...protimo mia kithara pou tha teriazei se emena kai sto peximo mou eitai ayti kanei 100 eitai 100000 euro..
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« Απάντηση #2 στις: 04/06/04, 18:11 »
to eiste oloi einai ligo paratrabhgmeno...proswpika DEN paizw hlektrikes allo, opote den mporw na pw kai tipota....apo oti xerw, h fender einai euelikth apo thn gibson....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« Απάντηση #3 στις: 04/06/04, 18:26 »
fender(strat) kai gibson(les paul) exoun mia seira kataskeuastikes diafores pou ephreazoun etsi ton hxo tous wste na katatassontai sta duo akra tou hxitikou fasmatos.H men gibson exei diplophniakous magnhtes...swma/mpratso apo maoni kai top sunithws apo maple,maniki 24 3/4 intswn, "kollhto"mpratso pou ths dinoun pio plousia mesaia kai xamhlomesaia, megalo sustain kai pio "gemato" hxo.Apo thn allh logw tou kollhtou mpratsou einai duskolh h prosbash sta pshla tasta,einai polu baries(meta apo ena 2wro live o wmos to katalabainei) einai pio euthrausth sa kithara(klassiko problhma twn les paul kai akoma perissotero twn sg einai to spasmeno maniki sto upsos tou headstock) enw den einai toso eueliktes san hxos kai den prosferontai toso gia "peiragma".
H fender strat exei 3 monophniakous me ligotero output(pou den boithoun se eidh opws to metal) swma apo alder h ash,maniki apo maple,pou ths dinoun megaluterh emfash sta prima kai dunato katharo mpasso, grhgorh ataka, klimaka 25 1/2 intswn me bolt on maniki pou ths dinei akoma pio primaristo hxo (alla kanei kai pio duskolo to paiximo).Elafria kai polu gerh kataskeuh pou prosferetai gia allages magnhtwn, mpratsou, polu pio euelikth san hxos apo tis les paul.
    Auta en suntomia kai an to aplopoihsoume perissotero tha elega oti h fender teinei perissotero pros to blues/rock enw ta xarakthristika ths les paul th kathistoun prosanatolismenh perissotero pros rock/hard rock hxous.

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Re:Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« Απάντηση #4 στις: 04/06/04, 19:30 »
Ευχαριστω φεντεριαρη.. πολυ κατατοπιστικη απαντηση..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Τελικα ποια ειναι η διαφορα?
« Απάντηση #5 στις: 22/08/04, 21:53 »
Προσωπικα εχω και μια Gibson Les Paul και μια Fender Strat (SRV), αρα δεν ειμαι ουτε Gibsonας , ουτε Fenderας !!!
Οι κυριοτερες διαφορες των δυο σχολων (εκτος απο τις εμφανεις) ειναι κυριως ακουστικες:
Aπλα θα σου πω οτι η μεν Gibson δινει ηχο πιο "παχυ" , καπως "κομπρεσαρισμενο" αλλα πολυ ζεστο και με εντονο gain & sustain στο lead.
Στο ρυθμικο μερος σου δινει ηχο με μπολικο μπασσο και δυναμη (αναλογα και τι μαγνητες φοραει φυσικα), αυτο το περιβοητο "growl" ηχο , ή ενα ζεστο mellow jazz ηχο ...
Μερικα χαρακτηριστικα παραδειγματα ηχου με Gibson κιθαρες , ακου τον ηχο (και ειδικα στα solos) απο :

Guns 'n Roses (Slash)
Gary Moore
Jimmy Page
Zakk Wyld
Angus Young (AC/DC) (αυτο πιο πολυ για τα ρυθμικα και για τον "growl" ηχο που σου ειπα πιο πανω)

αλλα και ΒΒ King και πολλους αλλους Bluesιστες και Jazzιστες ...

Tωρα οσον αφορα την Fender , και μαλλον εννοεις τις Stratocaster, εχουν πιο λεπτο ηχο , πριμο και παρα πολυ στακατο , με εντονο "τσιμπιμα" οταν χτυπας τις χορδες , που τις κανει ιδανικες για πιο "καθαρο" η ημι-καθαρο ηχο τυπου:

Stevie Ray Vaughan (God !!)
Eric Clapton
Dave Gilmour

Οχι φυσικα οτι δεν κανει ακομη και για Hard rock / metal (αλλα συνηθως με αρκετες τροποποιησεις , ειδικα στους μαγνητες):

Rory Gallagher
R. Blackmoore
Y. Malmsteen
Iron Maiden

Φυσικα εκτος απο τις ακουστικες διαφορες εχουν και πολλες εμφανισιακες και φυσικα κατασκευαστικες (που τις δινουν και τον χαρακτηριστικο ηχο τους), αλλα νομιζω οτι αυτο το ξερεις (αφου τις εχεις δει και εξαλλου το πιο πανω post καλυπτει αυτο το μερος πολυ καλα) ...
Γενικα , κατα την ταπεινη μου γνωμη , ειναι χαζο να λες οτι η Fender ειναι καλυτερη ή η Gibson .
Ειναι δυο τελειως διαφορετικες κιθαρες με τελειως διαφορετικες φιλοσοφιες κατασκευης και τελειως διαφορετκο target group που απευθυνεται η καθε μια.
Εχουν ομως ενα κοινο, ειναι και οι δυο φανταστικα οργανα με ηχο και εμφανιση που δημιουργησε την δικη της σχολη η καθε μια !!!
H καλυτερη λυση ειναι (εφοσον δεν εισαι κολλημενος με ενα μονο στυλ μουσικης) να εχεις απο μια (εστω οχι τις Αμερικανικες, για οικονομικους λογους) η να εχεις μια που να "κανει" στο περιπου και τις δυο δουλειες (και να εχει και κανενα lock τρεμολο !!!).
Εγω γι αυτο τον σκοπο εχω και μια Fender Strat Heavy Metal (Την πηρα απο εκθεση και δεν την εχω ξαναδει πουθενα στην Ελλαδα !!!)
με δυο διπλους και ενα μονο EMG active μαγνητες και Floyd Rose Pro τρεμολο. Ειναι πολυ πιο ευελικτη και απο την Stratocaster και απο την Gibson , αφου μπορει να βγαλει ηχους και απο τις δυο σχολες....
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο και να μην σε μπερδεψα χειροτερα ... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/04, 21:57 από johna156 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
79 Απαντήσεις
59008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
28 Απαντήσεις
11159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
11 Απαντήσεις
23655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
7 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
17 Απαντήσεις
15361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:54
από odeon-mastering
21 Απαντήσεις
7382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/13, 10:38
από tech21man
4 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00