Αποστολέας Θέμα: Best antivirus  (Αναγνώστηκε 20168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #50 στις: 01/06/06, 21:02 »
Μην τρέφεις αυταπάτες περί απόλυτης ασφάλειας...δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όσο μάλιστα το ίδιο το λειτουργικό σύστημα έχει τρύπες ενδογενως.

Επίσης πολλά resident αντιβιοτικά και firewalls ταυτόχρονα μου θυμίζει την περίπτωση των προφυλακτικών...απλώς αυξάνεις τις πιθανότητες να μπει το ένα στα λημέρια του άλλου και να έχεις false alarms.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #51 στις: 01/06/06, 21:28 »
απ' οτι εχω καταλάβει εγω σε συνδιασμό με κάποια στοιχεία από τεστ περιοδικών, τα καλύτερα είναι το nod32 και το bitdefender. Το τελευταίο αν κατάλαβα καλά δεν εξετάζει αρχείο-αρχείο αλλά bit προς bit (εξού και το όνομα) και αυτό μάλλον το κάνει πιο αποτελεσματικο...(?) Α, και πρέπει να έχει και δικό του firewall.

1. ποιό από τα δύο είναι τελικά καλύτερο; (ας απαντήσει κάποιος που να τα έχει δοκιμάσει και τα 2)

2. το firewall των windows δεν είναι αρκετά καλό; καλύτερα να έχεις άλλο;

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #52 στις: 01/06/06, 21:37 »
Μην τρέφεις αυταπάτες περί απόλυτης ασφάλειας...δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, όσο μάλιστα το ίδιο το λειτουργικό σύστημα έχει τρύπες ενδογενως.

Επίσης πολλά resident αντιβιοτικά και firewalls ταυτόχρονα μου θυμίζει την περίπτωση των προφυλακτικών...απλώς αυξάνεις τις πιθανότητες να μπει το ένα στα λημέρια του άλλου και να έχεις false alarms.

Ναι. θα συμφωνήσω. το μυστικό της απόλυτης ασφάλειας είναι να ελέγχεις τα ports σου και να μην αφήνεις "κερκόπορτες". επίσης συχνό antivirus database update και full έλεγχος κάθε....ας πούμε κάθε βδομάδα.
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #53 στις: 02/06/06, 00:24 »
Τα προβλήματα των Windows δεν έχουν να κάνουν απαραιτήτως με ανοιχτές θύρες...χρησιμοποιούν αυτές που εκ των πραγμάτων μένουν ανοιχτές (πχ 80) κι εκμεταλλευόμενοι τα κενά του συστήματος σε επίπεδο κώδικα, μπουκάρουν χωρίς το firewall να πάρει χαμπάρι (και γιατί να πάρει, από τη στιγμή που η θύρα καλώς έχει ως έχει ανοιχτή). Εκεί δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα πέρα από την ίδια τη Microsoft και τα updates που χρησιμοποιεί...κι όχι μόνο για τον ΙΕ.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #54 στις: 08/06/06, 01:08 »
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣ οσον αφορά το ίντερνετ!!. Όποιος θέλει να μπει στον Η/Υ σου και έχει τις απαραίτητες γνώσεις, θα μπει που να χτυπιέσαι κάτω και να έχεις φορτώσεο όλα τα προαναφερθέντα αντιικα και firewall μαζί.

Άρα το θέμα είναι πλέον καθαρά ψυχολογικό.

Μία παρατήρηση όσον αφορά το firewall του SP2. Πιστεύω ότι δεν σου παρέχει καμμία απολύτως προστασία, μιας και είναι πολύ καιρό στη πιάτσα και σίγουρα θα είναι πολύ ξεπερασμένο για τους επίδοξους....
Φαντάζομαι το ηδονικό χαμόγελο στη φάτσα ενός hacker που προσπαθεί να μπει σε έναν Η/Υ και συναντά μόνο το firewall των windows. Και η απαραίτητη ατάκα "Huh!! piece of cake!!" ;) ;)
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #55 στις: 08/06/06, 19:14 »
Vivian thanks gia to nod32...den to xw dokimasei pote eykairia loipon...
Tosa xronia asxoloumai me pcs...eilikrina pote den exw xrhsimopoihsei san prostasia antivirus...
Ious pote den eixa sovarous...ase pou otan eixa xeirokinhta tous esvina...
Prostasia den yparxei...Anagnwrizw thn a3ia mono ton Ad-awares...apo ekei kai pera o katheis kanei oti ton voleyei...Alla na xrhsimopoieis progz pou xrhsimopoiouyn olh thn mnhmh s gia na prostayteis einai ligo .........kapws....
AN thelei kapoios na kanei zhmia tha thn kanei...Genikotera den 3erw posoi apo sas thn exoun pathsei asxhma...MEgalyterh zhmia ekane palaiotera to Boserv to lamer prog para oi ioi...:)
Proswpikh kai tapeinh apopsh!:)
C ya paides!

P.S THanks again Vivian...
Ciao!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/06, 19:16 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #56 στις: 08/06/06, 22:28 »
καλα ακομα για αντιβαιρους μιλατε? ειπαμε νοντ32, το ανεβασε καποιο καλο κοριτσι, το χουμε τελειωσε. ειναι το καλυτερο. αφου το 'χω 6 μηνες και δεν εχω απο τοτε ουτε εναν ιο. κανει και αυτοματο, αθορυβο update

τελος

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #57 στις: 09/06/06, 01:33 »
Θέτω μια παράμετρο που τη θεωρώ σημαντική...

Είναι λίγο αστείο να βασίζεται η απόφασή μας σε μια απλοϊκή επιχειρηματολογία του τύπου "αφού στο Γιάννη δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα, τότε είναι τέλειο", γιατί αυτό από μόνο του δε λέει απολύτως τίποτα. Υπάρχουν συγκριτικά test τα οποία και μπορούμε να εξετάσουμε για να έχουμε σφαιρικότερη άποψη και μεγάλο δείγμα στατιστικής μελέτης.

Όσον αφορά το "αυτόματο, αθόρυβο update" φίλε paran0id, το ενδιαφέρον θα είχε να μου βρεις 2-3 που δεν το προσφέρουν ως feature. Είναι σα να προωθείς ένα σύγχρονο αμάξι και να λες πως έχει κι υδραυλικό τιμόνι, από  τη στιγμή που πλέον η συντριπτική πλειονότητα έρχεται με ένα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #58 στις: 09/06/06, 02:40 »
και να προσθέσω στα λεγόμενα του schizm, εκτός από συγκριτικά τεστ που διαβάζουμε, τα δοκιμάζουμε όλα τα progs, για να έχουμε σφαιρική αντικειμενική καθώς και υποκειμενική άποψη...κατόπιν αποφασίζουμε τί μας καλύπτει καλύτερα...Αυτά...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #59 στις: 09/06/06, 14:13 »
Όσον αφορά το "αυτόματο, αθόρυβο update" φίλε paran0id, το ενδιαφέρον θα είχε να μου βρεις 2-3 που δεν το προσφέρουν ως feature. Είναι σα να προωθείς ένα σύγχρονο αμάξι και να λες πως έχει κι υδραυλικό τιμόνι, από  τη στιγμή που πλέον η συντριπτική πλειονότητα έρχεται με ένα.
το νορτον corporate παντως δεν ειχε

Αποσυνδεδεμένος vivian_m

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #60 στις: 09/06/06, 14:23 »
P.S THanks again Vivian...
Ciao!

Παρακαλω ! δεν κανει τιποτα ! ;) ;)
i went to the woods because i wanted to live deliberately.i wanted to live deep and suck the marrow out of life. to put to rout all that was not life, and not, when i had come to die, discover that i had not lived !

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #61 στις: 09/06/06, 14:57 »
το νορτον corporate παντως δεν ειχε


Το Norton AntiVirus 2006 παρέχει κανονικότατα "αυτόματο, αθόρυβο update", όπως κι η συντριπτική πλειονότητα, αν όχι όλα.

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #62 στις: 22/06/06, 16:39 »
Λοιπον, εχω ενα συνδιασμο:
Zone Alarm Pro και Ad-Aware SE Personal.Να κατεβασω το NOD32 και να τελειωνω?
Νομιζω πως εχω κατι στον υπολογιστη αλλα δεν το βρισκω...
Απο τα παραπανω προγραμματα κανενα δεν σκοτωνει ιους?Γιατι και τα 2 κατι βρισκουν καθε φορα αλλα σε καθε scan το ξαναβρισκουν...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #63 στις: 22/06/06, 16:42 »
το ad-aware δεν σκοτώνει ιούς. ανιχνεύει spyware μόνο. καλό είναι όμως για να ξεφορτώνεσαι τα ενοχλητικά worms
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #64 στις: 24/06/06, 16:36 »
TRelogiatre egw exw Ad-Aware, Nod32 (pou k pou trexw kai to norton) kai eimai ok...
Telos koitaw kai xeirokinhta otan vlepw to mixanima na sernetai poia *.exe exoun egkastathei tis teleytaies meres sto pc, kathws epishs to regedit h msconfig sto startup...kai tha sai ok...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #65 στις: 28/07/06, 14:55 »
BEST ANTIVIRUS

"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #66 στις: 28/07/06, 15:19 »
Εγώ έχω φορτώσει στον υπολογιστή μου avg, ClamWin Antivirus και PopUp Blocker και όλα δουλεύουν ρολόι....εννοείται φυσικά με πολύ συχνά updates...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #67 στις: 28/07/06, 15:22 »
Avast...εγκυημένα!
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #68 στις: 28/07/06, 15:37 »
Εγώ έχω φορτώσει στον υπολογιστή μου avg, ClamWin Antivirus και PopUp Blocker και όλα δουλεύουν ρολόι....εννοείται φυσικά με πολύ συχνά updates...

2 resident antivirus είναι σα να φοράς δύο προφυλακτικά...η τριβή του ενός στο άλλο αυξάνει τις πιθανότητες να σπάσουν. Το ίδιο συμβαίνει και με τα antivirus...ποτέ δεν προτείναι η ταυτόχρονη παρουσία τους, γιατί το ένα μπλέκει στα λημέρια του άλλου.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #69 στις: 28/07/06, 15:39 »
Προτείνεις να ξηλώσω το ένα; Και αν ναι, ποιο; Το ClamWin?
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #70 στις: 28/07/06, 15:53 »
Αν μιλάμε για free antivirus, θα σου πρότεινα να ξεριζώσεις και τα δύο και να βάλεις το Antivir...δεν το προτείνω τυχαία. Στο έσχατο σχετικό test του AV-Comparatives (Φεβρουαρίου) το Antivir εντάχθηκε στην κλάση "Advanced +", όταν τα Avast και AVG βρίσκονται σε "Avanced" και "Standard" αντίστοιχα. Το test αφορούσε τις premium/professional εκδόσεις, αλλά οι free δε διαφοροποιούνται σε επίπεδο ανίχνευσης ούτως ή άλλως. Μέσα στον Αύγουστο θα γίνει κι άλλο test, οπότε αν θες μπορείς να περιμένεις. Όπως και να έχει στη θέση σου θα έδιωχνα το ClamWin.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #71 στις: 14/12/07, 10:35 »
Μιας και το θέμα ανοίχτηκε ενάμισι έτος πίσω και τα πράγματα τρέχουν ιλιγγιωδώς, προτείνετε κανένα πρόσφατο καλό anti-virus. Παράκληση να είναι free και επίσης όχι 30-ή-κάπου-τόσο-days-trial!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #72 στις: 14/12/07, 13:18 »
NOD32..Έχω δοκιμάσει αρκετά αλλα αυτό είναι απ'τα καλύτερα ;)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #73 στις: 14/12/07, 13:21 »
Υπάρχει κάπου σπασμένο;
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Best antivirus
« Απάντηση #74 στις: 14/12/07, 13:27 »
Υπάρχει κάπου σπασμένο;

Δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά όντως είναι το καλύτερο γιατί κι εγώ είχα δοκιμάσει αρκετά πριν απ' αυτό. Εμένα μου το εγκατέστησε τεχνικός που το είχε, αλλά όχι δωρεάν.  :-\
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar