Αποστολέας Θέμα: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;  (Αναγνώστηκε 3864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο forum και δυστυχώς, αφορά και πάλι στο γνωστό θέμα της επιλογής κιθάρας για αρχαρίους.

Για να προλάβω τις ενστάσεις σας, έχω διαβάσει τους δύο πληρέστατους οδηγούς για την ιδανική strat ως 200 ευρώ, αλλά για λόγους που δεν μπορώ να παραθέσω εδώ πρέπει να επιλέξω μεταξύ μιας squier bullet και της παραπάνω κιθάρας.

Την κιθάρα θα την κάνουν δώρο οι γονείς μου στον 11χρονο γιο μου όταν τους επισκεφθούμε, και στην πόλη που μένουν μόνο αυτές τις δύο βρήκα διαθέσιμες σε τιμές περί των 100 ευρώ.

Τη squier την είδα στην Αθήνα, και μπορώ να πω ότι για τα χρήματά της με ικανοποίησε. Την κιθάρα του θέματος όμως δεν την είδα σε κάποια έκθεση και δεν έχω σχηματίσει κάποια γνώμη.

Αν κάποιος την έχει ή την έχει δοκιμάσει παρακαλώ ας δώσει μια γνώμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/13, 16:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #1 στις: 20/10/13, 16:07 »
Eπειδή νομίζω ότι καταλαβαίνω πού έγκειται το πρόβλημα, μήπως θα ήταν καλύτερα να πείσεις τους γονείς σου να δώσουν στο γιό σου τα χρήματα και να ψάξετε μετά μαζί για μια κιθάρα στην Αθήνα; Καμία από τις δύο αυτές κιθάρες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και είναι δεν υπάρχει λόγος να περιορίσετε τις επιλογές σας σε αυτές απλά και μόνο επειδή δεν υπάρχουν άλλες στη συγκεκριμένη πόλη. Ούτως ή άλλως είναι κρίμα να ξοδέψουν οι γονείς σου 100 Ευρώ για μια χαμηλής ποιότητας κιθάρα, όταν με 130 μπορείς να πάρεις αυτήν που είναι κλάσεις ανώτερη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #2 στις: 20/10/13, 18:01 »
Αν σωνει και καλα πρεπει να παρεις μια απο τις δυο, να παρεις την bullet και μακρυα απο οτιδηποτε φερει την υπογραφη stagg.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #3 στις: 21/10/13, 17:32 »
Την SX την εχω και εγω πολυ καλη κιθαρα, την αγορασα μετα απο παροτρυνση του Απολλων και δεν το μετανιωνω, το μονο λαθος που ισως εκανα ειναι η αγορα απο το εξωτερικο μιας και παιζει στην ιδια τιμη με το ebay που την πειρα εγω, συν οτι αντι για SST-62 (HSS) μου εστηλαν την SST-57 (SSS). Αλλα δεν μπηκα στο κοπο να την στηλω πισω μιας και ειχε γινει και πιο μπροστα λαθος και ενω ηρθε η κιθαρα Ελλαδα ξαναεφυγε πισω και μου την ξαναεστηλαν και πηρε πανω απο 1 μηνα, μην πω περιπου 2... Επησεις και μια Squier που δοκιμασα λογικα η Bullet ηταν μου φανηκε ιδιας ποιοτητας βεβαια δεν επαιξα πολυ ισα ισα στα χερια την πειρα και την ειδα.
+1 στην αγορα απο απο εκει που μενεις αν μπορεις να δοκιμασεις κι αλες κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #4 στις: 21/10/13, 22:00 »
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι την SX τη σκεφτόμουνα μετά από τις καλές κριτικές που βρήκα εδώ και σε άλλα sites.


Θα προσπαθήσω να περάσω από το κατάστημα να τη δω και να τη συγκρίνω με την bullet. Στο κατάστημα υπάρχουν διαθέσιμες και οι δύο κιθάρες και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο μια βόλτα από κει. Τώρα απότι είδα το κόστος της αντικαταβολής δεν είναι μεγάλο, οπότε μάλλον θα προτείνω στους γονείς μου να την πάρουν με αντικαταβολή.


@geopak: Νομίζεις ότι θα ήταν σωστό να ζητήσω από το κατάστημα να μου αλλάξουν από την αρχή το nut ? - αν βέβαια γίνεται -.


 Απ' ότι είδα σε ξένα sites άλλοι ιδιοκτήτες προχώρησαν άμεσα στην αλλαγή του για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα του ξεκουρδίσματος.




Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #5 στις: 22/10/13, 14:33 »
εμενα να σου πω την αλιθεια δεν ξεκουρδιζει ευκολα και μετα απο σκληρη χρηση του τρμολο, δεν μπορεις να κρινεις αν δεν την εχεις, αν την παρεις και ξεκουρδιζει ευκολα αλαξε το, παντως δεν νομιζω να ξεκουρδιζε στους αλους τοσο πολυ ωστε να μην μπορουν να παιξουν μερικα τραγουδακια, αλωστε υπαρχουν και τα κουρδιστηρια, δεν ειναι χρονοβορο το κουρδισμα ακομα και πριν απο καθε φορα που παιζεις, εμενα παντως οπως σου ειπα μια χαρα κραταει... μπορει να ετυχε, οι αλοι μπορει να εκριναν σε σχεση με μια αλη πιθανοτατα πιο ακριβη κιθαρα, στην οποια κραταει πιο πολυ και να τους κακοφανηκε... οτι και να παρεις, να το χαρει ο γιος και καλοπαιχτη..!!!

Αποσυνδεδεμένος yianemma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #6 στις: 22/10/13, 22:17 »
Geopaok ευχαριστώ, σήμερα τελικά του πήραμε την Lag Arcane A66. Ελπίζω να βγει καλή επιλογή. Φαίνεται πολύ αξιόλογη με καλή ποιότητα κατασκευής, το σετάρισμα από το εργοστάσιο είναι καλό - με τα λίγα που ξέρω. Σε σχέση με μία Dean Vendetta που έχω στο σπίτι ακούγεται καλύτερη, πιο ζεστή.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: STAGG s-250. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
« Απάντηση #7 στις: 23/10/13, 21:51 »
ομορφη κιθαρα, ελπιζω να τη χαρει γιος, καλοπαιχτη..!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/03, 15:38
από Dr Wolf
57 Απαντήσεις
17155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
8 Απαντήσεις
11534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 12:06
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
2068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
4 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic
1 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 00:21
από yannis_r
7 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 00:16
από Wise_One
2 Απαντήσεις
12170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/12, 12:00
από pipokas99
0 Απαντήσεις
9695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 14:50
από mixanobios
3 Απαντήσεις
3616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/15, 17:46
από johnjohn