Αποστολέας Θέμα: Koch Studiotone 20w απορια!  (Αναγνώστηκε 6168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mc90606

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Koch Studiotone 20w απορια!
« στις: 10/02/14, 17:20 »
καλησπερα παιδια. ειμαι πολυ καινουργιος στη κιθαρα. ασχολουμε μωλις ενα χρονο. κοιτώντας διάφορους λαμπάτους ενισχυτές είδα τον KOCH studiotone 20w. στο site της εταιρειας αναργαφει οτι ο ενισχυτης ειναι CLASS A 20w με 2 EL84.
η απορία μου ειναι πως ειναι αυτο δυνατον με 2 EL84 να βγαζει 20w.
επισης αναφερει την ιδια ισχυ για καθε τυπο εμπεδησης ηχειου 4 8 ωμ κτλ.. και αυτο επισης μου φαινεται περιεργο..

σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #1 στις: 10/02/14, 17:35 »
η απορία μου ειναι πως ειναι αυτο δυνατον με 2 EL84 να βγαζει 20w.


αυτό και μάλιστα σε Class A άμα το μάθεις πες το μας και μας (κοινώς κάπου μπάζει). Εγώ πάλι είχα ενισχυτή με 2 EL84 που έλεγε ότι είναι 25 Watt  ;D  κι έχω κι άλλον με 4 EL84 που λέει 30 Watt (αυτό OK). Γενικά με τη μέτρηση της ισχύος παίζει πολύ ρόλο πώς τη μετράνε και τι ανακοινώνουν. Νομίζω πάντως ότι ό,τι και να κάνεις με 2 EL84 δύσκολο να πάρεις πάνω από 15 Watt καθαρά (δε λέμε να παραμορφώνει ο τελικός γιατί εκεί όντως πρέπει να μπορείς να φτάσεις τα 20 σχετικά άνετα).





επισης αναφερει την ιδια ισχυ για καθε τυπο εμπεδησης ηχειου 4 8 ωμ κτλ.. και αυτο επισης μου φαινεται περιεργο..


Νομίζω ότι στους λαμπάτους έτσι είναι (σε αντίθεση με τους τρανζίστορ).


Πάντως αν σ'αρέσει ο ενισχυτής σαν ηχόχρωμα και δυνατότητες μη σε προβληματίζουν αυτά. Ειδικά από ένταση είναι πολύ δυνατός για 2 EL84. Προσωπικά δε με τρέλανε αλλά τον είχα δοκιμάσει και με κιθάρα που δεν ήταν της αρεσκείας μου (μεταλοκίθαρο Schecter). Ίσως έφταιγε ότι με βάση αυτά που είχα διαβάσει περίμενα αγγέλους να κατέβουν στη γη να τραγουδάνε πράγμα που δε συνέβη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #2 στις: 10/02/14, 18:17 »
Μία EL84/6V6GT βγάζει 12W. Δεν βλέπω γιατί 2 σε τάξη Α να μην βγάζουν 20..

Το άλλο είναι όπως σου το είπε ο zeoy, αυτό είναι το αποτέλεσμα του OT που έχει διαφορετικές σπείρες για κάθε ωμικό φορτίο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mc90606

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #3 στις: 10/02/14, 21:12 »
η EL84 δε βγαζει με τιποτα παραπανω απο 4w σε ταξη Α

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #4 στις: 10/02/14, 21:59 »
Έχεις δίκιο, βγάζουν 6 watt σε τάξη Α ενώ βγάζουν 12 watt όταν τροφοδοτούν τον μισό κύκλο οπότε 2 EL84 σε τάξη Α μπορούν να δώσουν μέχρι 12 watt μαζί, και σε τάξη AB με 400 BV+ μέχρι 24 οριακά.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #5 στις: 10/02/14, 23:03 »
Γενικά υπάρχει ένα θολό τοπίο στο τι είναι Class A. Από αυτά που μαθαίναμε κάποτε (αν τα θυμάμαι καλά γιατί πάνε χρόνια) η class Α πήγαινε πακέτο με το single-ended (πχ Fender Champ) ενώ τα push-pull ήταν συνώνυμα πρακτικά του class AB.
Κάποια στιγμή μερικές εταιρείες άρχισαν να λένε τους 2 EL84 ενισχυτές τους Class A και κατά κάποιους είχαν εν μέρει δίκιο αλλά οι λεπτομέρειες του γιατί, μου διαφεύγουν (είχε να κάνει με το πώς ήταν biased ή κάτι παρόμοιο).
Εγώ σκέφτηκα απλά με κάποια τυπικά παραδείγματα πχ δεν έχω ακούσει single ended EL84 να βγάζει 10 Watt RMS. Οι συνηθισμένοι 2 EL84 είναι στα 15 Watt (Vox AC15) ή άντε στα 18 (Marshall 1974x) αλλά σε Class AB. Και σε 2 6V6, σε Class AB πάντα, οι Princeton και Deluxe παίζανε από 12 μέχρι 20 Watt.


Επανέρχομαι φυσικά στο ότι αν μας αρέσει στα αυτιά μας και μας φτάνει και η ένταση που μπορεί να δώσει τα περί Class A vs AB ή 15 Watt vs 25 Watt είναι λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #6 στις: 11/02/14, 10:23 »
Οντως υπαρχει αρκετο μπερδεμα στο τι ειναι ταξη Α η οχι, μηπως ο koch ειναι "μετατοπισμενη ταξη ΑΒ" προς Α? (αλλα οχι καθαρη)? Αλλο ενα σημειο στο πως μετρανε την ισχυ ειναι, σε ποση αρμονικη παραμορφωση? 5% (ανεκτο για λαμπα π.χ.?) 10% (εκει σου "δειχνει" περισσοτερη ισχυ κτλ).

Επι της ουσιας, αν δεν εχεις σκοπο να τον χρησιμοποιησεις σε υπερβολικα μεγαλη ενταση (που θα ειναι δυνατος αλλα θα παραμορφωνει τα παντα, καθαρα κτλ) τοτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι και θεμα τα watt.

Πριν καποιες μερες δοκιμαζα τον steavens poundcake mk I ενος φιλου (αγνωστοι αλλα απιστευτοι, γερμανικοι, υψηλης ποιοτητας) με το διακοπτη στα 50 watt μεσα απο μια καμπινα με greenbacks (orange του 70 κατι) μπορω να πω (ειναι και λιγο αναισθητα αυτα) οτι ο ενισχυτης ειχε πιεστει αρκετα και το ακουγα μαλιστα δεν λειτουργουσαν τα pressence ressonance τοσο καλα (οπως προβλεπεται υπο πιεση), το οποιο μολις αλλαξα τον διακοπτη στα 100 watt (4 τελικες) ανεπνευσε πολυ καλυτερα ολα λειτουργουσαν σωστα αλλα ηθελε και παραπανω ενταση για να γεμισει οπως πριν...μια ετσι μια αλλιως δηλαδη.

Με μικρους ενισχυτες, σε μεγαλη ενταση "ακουω" συνεχεια το κομπρεσσαρισμα και τη μειωση του ευρους των συχνοτητων που συνηθως ερχεται αν εχει και μικρο μετασχηματιστη εξοδου (δεν το λεω για μειονεκτημα, μερικες φορες ειναι θεμιτα ολα τα παραπανω και κανουν και τον ενισχυτη πιο ελαφρυ-του koch studiotone ειναι θεομικροι ακομη και για EL84 ενισχυτη οπως και του mesa boogie f-30 που ειχα) λογω μαγνητισμου του πυρηνα. Αυτο καποιες φορες μαρεσει καποιες φορες (αναλογα με το τραγουδι βεβαια) ειναι...αιτια διαζυγιου χα χα.

Αναλογα με τη χρηση λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #7 στις: 11/02/14, 11:33 »
Με μικρους ενισχυτες, σε μεγαλη ενταση "ακουω" συνεχεια το κομπρεσσαρισμα και τη μειωση του ευρους των συχνοτητων που συνηθως ερχεται αν εχει και μικρο μετασχηματιστη εξοδου
Έτσι είναι, και όταν πολλές φορές λέμε παραμόρφωση τελικού σταδίου σε μεγάλες (για τον κάθε ενισχυτή) εντάσεις, οι περισσότεροι αγνοούν ότι αυτό που ακούμε κυρίως είναι ο μαγνητικός κορεσμός του μετασχηματιστη εξοδου.

Όταν έφτιαξα τον HiOctain είχα την δυνατότητα να του φορέσω έναν μεγαλύτερο OT διότι ήθελα να μπορεί να παίρνει όλες τις λυχνίες noval και octal που κυκλοφορούν, για να πειραματιστώ και να μάθω από τις χροιές τους.

Ε λοιπόν για έναν ενισχυτάκο που με EL84 στα 260V B+2 Τάξη Α βγάζει κάπου 5Wattάκια, το σκάσιμο που δίνει σε μεγάλη ένταση και την καθαρότητα, δεν τα έχω ακούσει από 50άρηδες τουλάχιστον..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #8 στις: 11/02/14, 12:53 »
Όταν έφτιαξα τον HiOctain είχα την δυνατότητα να του φορέσω έναν μεγαλύτερο OT διότι ήθελα να μπορεί να παίρνει όλες τις λυχνίες noval και octal που κυκλοφορούν, για να πειραματιστώ και να μάθω από τις χροιές τους.

Ε λοιπόν για έναν ενισχυτάκο που με EL84 στα 260V B+2 Τάξη Α βγάζει κάπου 5Wattάκια, το σκάσιμο που δίνει σε μεγάλη ένταση και την καθαρότητα, δεν τα έχω ακούσει από 50άρηδες τουλάχιστον..



Για αυτό το "There's no replacement for displacement" (δεν υπάρχει υποκατάστατο για τον κυβισμό) που λένε οι Αμερικάνοι για τα αυτοκίνητα, πρέπει να γίνει "There's no replacement for big iron" για τους ενισχυτές. 8)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #9 στις: 12/02/14, 12:42 »
Με μικρους ενισχυτες, σε μεγαλη ενταση "ακουω" συνεχεια το κομπρεσσαρισμα και τη μειωση του ευρους των συχνοτητων που συνηθως ερχεται αν εχει και μικρο μετασχηματιστη εξοδου
Έτσι είναι, και όταν πολλές φορές λέμε παραμόρφωση τελικού σταδίου σε μεγάλες (για τον κάθε ενισχυτή) εντάσεις, οι περισσότεροι αγνοούν ότι αυτό που ακούμε κυρίως είναι ο μαγνητικός κορεσμός του μετασχηματιστη εξοδου.

Όταν έφτιαξα τον HiOctain είχα την δυνατότητα να του φορέσω έναν μεγαλύτερο OT διότι ήθελα να μπορεί να παίρνει όλες τις λυχνίες noval και octal που κυκλοφορούν, για να πειραματιστώ και να μάθω από τις χροιές τους.

Ε λοιπόν για έναν ενισχυτάκο που με EL84 στα 260V B+2 Τάξη Α βγάζει κάπου 5Wattάκια, το σκάσιμο που δίνει σε μεγάλη ένταση και την καθαρότητα, δεν τα έχω ακούσει από 50άρηδες τουλάχιστον..


Οντως, προχτες επαιζα με ενα rectifier early SN (καπου 1000). Αυτοι αν θυμαμαι πρεπει να ειχαν εντελως αλλοι παρτιδα μετασχηματιστων και παλι "μικρη" για τα κυβικα του ενισχυτη. Εν παση περιπτωσει, αυτος ειχε επαρκη ελεγχο του μπασσου σε σχεση με αλλα rectifier και χωρις boost, αλλα και παλι ακουγα το χαρακτηριστικο recto κομπρεσσαρισμα. Αλλα πετυχημενο σα να μπηκε παραγωγος και εφτιαξε τον ηχο σου. Ελειπε ομως εκεινο το percussive στοιχειο.


Υπαρχουν και "low headroom" μετασχηματιστες για marshall (π.χ. απο mercury magnetics) που προσπαθουν να δαμασουν λιγο τετοιους ενισχυτες. Σε ενος φιλου τον 800, βρισκω καλυτερο να χρησιμοποιω παντως boost και να διατηρει εκεινη την κλωτσια απο τον "μεγαλο" τελικο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #10 στις: 12/02/14, 13:21 »
.. πετυχημενο σα να μπηκε παραγωγος και εφτιαξε τον ηχο σου. Ελειπε ομως εκεινο το percussive στοιχειο.
Έτσι ακριβώς.

Ο μαγνητικός κορεσμός του μετασχηματιστη εξοδου, φέρνει μαζί και αρκετή μείωση του συχνοτικού εύρους απόκρισης. ιδιαίτερα στα ψηλότερα πρίμα. Αυτό σημαίνει ότι ενισχυτές που ξύνουν ή έχουν τζιτζίκι, ξαφνικά γλυκαίνουν και στρογγυλεύουν στα πολλά γκάζια, και όταν το ακούσεις νομίζεις ότι βρήκες το τελικό νόημα.. στην πράξη, δεν έγινε κάτι μαγικό, απλά έχουν κοπεί κάποια ανώτερα πρίμα από το εύρος σου στον τελικό, πράγμα που είναι σχεδόν ίδιο με το EQ που θα σου έκανε ο παραγωγός που λες για να ενταχθεί καλύτερα ο ήχος στην ευρύτερη ηχητική εικόνα.
 
Τώρα, αφού είναι έτσι, γιατί δεν βάζουμε συστηματικά μικρούς ΟΤ σε όλους τους ενισχυτές.. το κόστος αυτού είναι όπως πολύ σωστά είπες η απώλεια του percussive στοιχείου. Για μένα όπως έχω δεί από την πράξη το "σκάσιμο" στο γκρουπ καταλήγει να είναι πιο σημαντικό από το κομπρεσάρισμα και τη γλύκα της παραμόρφωσης τελικού όπως την περιέγραψα πρίν. Εγώ λοιπόν κάνω το αντίθετο προτιμώ μεγάλους ΟΤ και χρησιμοποιώ έναν πολύ καλό κομπρέσορα στην αρχή και ένα εξίσου καλό EQ στην λούπα για να φτιάξω αυτό που θα έπαιρνα σπό έναν μικρό ΟΤ, και παράλληλα κρατάω άθικτες τις δυναμικές που τις χρειάζομαι απόλυτα για το παίξιμο που κάνουμε.

EDIT: Πρόσθεσα links για όσους τυχόν ενδιαφέρονται για το θέμα που συζητήσαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/14, 14:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #11 στις: 12/02/14, 21:27 »
Αδριανε δοκιμασα και compressor στην αρχη και eq στη loop, ολα δουλευουν μια χαρα, το ζορι μου ειναι οταν αρχιζει το tap dancing. Το πολυ δυο tap προλαβαινω οταν αλλαζω απο ηχο σε ηχο...

Αν τωρα πρεπει απο solo delay ηχο να περασω σε καθαρο και να αναβοσβηνω πραγματα, δεν λειτουργει...

Εκει θελει κανενα looper (εννοω αυτα που κρατανε σε loops διαφορα πεταλακια και τα βαζουν στο σημα οποτε θες) η πας ψηφιακα με Midi (φαντασου εναν 5153 50 watt που εχει midi in για αλλαγη καναλιων και πεταλακια source audio για παραδειγμα).


Γενικα θα ηθελα σε γνωστα πεταλακια να εχει βυσμα για remote switching η με midi to relay αλλα...φανταζομαι πολυπλοκοτητα και αυξηση κοστους.


Τελικα αυτο που με βολεψε ειναι το zoom g3, με ενα booster απο μπροστα (μονο στα high gain ρυθμικα η και στο lead, οποτε το σβηνεις στο καθαρο π.χ.) το οποιο απλα χρωματιζει λιγο τον ηχο (ευτυχως) και μπορω να χρησιμοποιω chorus, delay, harmonizer, parametric eq, hd reverb (πραγματικα απιστευτο), volume control και ενα δυο κουφα εφε (violin sim και κανενα stepper κτλ) ολα χωρις να εχω πεταλια περα δωθε.

Και για να παμε on topic,


παρατηρηση οτι υπο συνθηκες πιεσης, το θεμα loop περιπλεκεται στους μικρους ενισχυτες.
Περιπλεκεται τοσο απο την τοποθετηση του master volume (αν εχουν) και περιπλεκεται απο το ...headroom για σολο ηχους.


Headroom οχι στους καθαρους ηχους, αλλα headroom ως δυνατοτητα να ανεβεις π.χ. + 5 db για να ακουστει το solo σου, μαζι με τα εφφε...


Γιατι αν ειναι λιγα τα watt, τοτε, απο ενα σημειο και μετα σκαει ο τελικος (οπως πρεπει και γουσταρω κιολας συχνα!!!). Ομως απο εκει και μετα αντι για ενταση παιρνεις εξτρα compression και gain. Και ειναι σαν να εχεις βαλει και τα εφφε (delay) πριν απο ενα ακομη σταδιο παραμορφωσης (των τελικων, της pi κτλ). Τωρα απο εκει και επειτα, μπορεις να πας van halen style με κατι σαν και αυτο:

http://www.badcatamps.com/unleash.html

Attenuator για οποιονδηποτε ενισχυτη με αλλη μια 100ρα watt ετοιμη για να υποδεχτει οποιοδηποτε εφφε μετα τον τελικο (σαν να το βαζεις απο την κονσολα) και να οδηγησει π.χ. μια εξτρα καμπινα με τα effe οσο δυνατα θες. Σαν εξτρα effects loop με τελικο.


Φαντασου λοιπον τον studio tone σε εκεινο το σημειο που εχεις παρει ολο το γκαζι του ενισχυτη, με τα 10-15 watt να κανουν αυτο που πρεπει κτλ να θες το κατι παραπανω θα το δωσει το unleash.


Η ακομη ενα black star η το νεο fryette του 1watt το οποιο με το unleash οδηγει ακομη και δυο 4x12.

Πολλοι το χρησιμοποιουν και για axe-fx η pod HD συστηματα με καλη επιτυχια (ειναι αχρωματιστο).


Ισως αν υπηρχε τοτε να εδινα μια αλλη ευκαιρια σε μικροτερους σε watt ενισχυτες για high gain-metal...


Φαντασου να παιρνεις

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #12 στις: 13/02/14, 18:27 »
Πολυ ενδιαφεροντα οσα αναφερονται εδω, δινουν μια γενικοτερη ιδεα σχετικα με τα τμηματα ενος λαμπατου ενισχυτη, και το πως συμπεριφερονται αναλογα με τις επιλογες σε υλικα/σχεδιαση, και αντιστροφα εξηγουν τον χαρακτηρα του καθε ενισχυτη.
To Unleash δεν γνωριζα οτι υπαρχει, πολυ καλη ιδεα! Πρεπει ομως να το βγαλουν και σε ρακ!
Poundcake?  :o Που το βρηκε ο φιλος σου? Εψαχνα εδω και πολλαααααααααα χρονια να ακουσω εναν απο κοντα, οταν τα ειχα παρατησει βρηκαμε τον κυριο Steavens στο Musik Messe και μιλουσαμε αρκετη ωρα μαζι του, ειχε και μεγαλο περιπτερο, αν και σε περιεργο σημειο, αλλα απ'οτι θυμαμαι τους περισσοτερους ενισχυτες τους ειχε για βιτρινα, δηλαδη δεν τους αναβε να τους ακουσουμε.

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #13 στις: 13/02/14, 19:39 »
Ο συγκεκριμενος poundcake ειναι proto απο τους πρωτους με τις λαμπες πανω στο σασι (τελικες) και αμα δεις τους μετασχηματιστες, θα κλαψεις. Υποσταθμοι ΔΕΗ!!! O steavens γουσταρε πολυ το παιξιμο του φιλου μου ιδιοκτητη, καταπληκτικος κιθαριστας επι χρονια στη γερμανια. Γινανε και φιλοι. Οταν ηρθε η ωρα να τα σκασει, ηταν μεταξυ diezel VHT, steavens και δε θυμαμαι εγω τι. Ηθελε "super marshall" ηχο, δε γουσταρε τις μοντες σε νορμαλ marshall "γιατι ολα χαλουσαν ενα δυο χρονια μετα με καλη χρηση" !!! και τελικα πηρε steavens, το οποιο "ειναι πιο Marshall και απο τα marshall" (και ειναι το ατιμο το επιβεβαιωνω). Αναμεσα στα προαναφερθεντα που ολα ειναι θηρια αξιζει μια ακομη παρατηρηση ο VHT Pitbull με το graphic eq χτυπουσε τοσο που εκανε τους αλλους γατακια στην καθαροτητα και το punch σε υψηλη ενταση (για να μη τα αδικουμε ας πουμε οτι το VHT εμοιαζε με 200-300 watt σε σχεση με τα αλλα λεει!).

Παντως τωρα εξαφανιστηκε ο steavens, δεν απανταει σε τιποτα. Εστειλα e-mail προσπαθωντας να παρω καμια προταση για τελικες, μονο το bias switch βρηκα στον ενισχυτη και βαριομουν να τραβαω σασι (αμα ειναι και fix bias...δε βαριεσαι) αλλα τιποτα. Στο τελος το καναμε the rock n roll way, διακοπτης στις 5881 και τερμα γκαζια (που εχει και bias shift) και ενταση. Μια χαρα παιζει! Αλλα δεν ξεραμε ακομη και πως να βαλουμε τις ματσαρισμενες λαμπες...1-4, 2-3, 1-2, 3-4 (αυτο ητανε τελικα) η 1-3, 2-4? Ρε τον ατιμο.

Παρολαυτα, τονικα στο χαρτη ειναι κατι μεταξυ marshall JCM 800 προς diezel μερια, αλλα με διαφανεια και δυναμικες στο παιξιμο που δεν εχουν τα περισσοτερα απο αυτα στην υψηλη ενταση. Τρελο γκαζι δεν εχει, εχει ομως τεσσερα ανεξαρτητα καναλια και πολυ επιλογη διακοπτικα επανω. Παρα πολυ καλος ενισχυτης, high end πραγματικα.


Θεωρησε το κατι σα super marshall με παραπανω gain σα να εχεις ΟΛΟΝ τον ηχο ενος καλου 800 και απο διπλα, saturation και αρμονικες χωρις να υποβαθμιζεται/μουνταινει η βασικη νοτα. Α ναι, κοβει απιστευτα και θα ελεγα οτι θελει πολλη ενταση για να αναπνευσει, πεφτει πολυ αποτομα οταν κατεβαζεις το volume. Πρεπει να δοκιμασω και το vintage διακοπτη στον τελικο, ισως ρυθμιζει το negative feedback...


Πιστευω θα σου αρεζε πολυ αλλα για μοντερνιες, δεν κανει.


Προσωπικα θα επαιρνα τον rectifier που ανεφερα και ενω ειναι σιγουρο οτι δεν θα κοψει αλλα μαρεσει η υπογραφη του καλυτερα.


Και εκει κατεληγα. Στο καπακι δοκιμασα τα peavey XXX, marshall JCM 800, peavey classic 50 head, mesa f-30, brunetti mc-2, steavens poundcake mk 1

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #14 στις: 13/02/14, 20:03 »
Ενδιαφέρον! Και εγω του ειχα στειλει email πριν χρονια, ποτε δεν απαντησε, και απ'οτι ειχα διαβασει σε φορουμ τοτε, δεν τον βρισκεις ευκολα, εκτος και αν πας στο μαγαζι του, σε καποιο χωριο στη Γερμανια.
Παντως απο ηχογραφησεις και λαιβ ηχογραφησεις που ειχα ακουσει, ακουεται οπως λες, αλλα θα τον ελεγα μοντερνο ενισχυτη και με πολυ gain, δεν ξερω. Ισως το κομματι που εχει ο φιλος σου να εχει διαφορες με τα μοτελα παραγωγης, ή απλα να εχουμε διαφορετικη αποψη για το τι ειναι μοντερνο  :)
Αυτο παντως που λες για full saturation χωρις να χανεις την κυρια νοτα το ειχα προσεξει, και γι'αυτο ηθελα να τον ακουσω.

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #15 στις: 14/02/14, 11:32 »
Εγω τον δοκιμασα σε ολα τα καναλια (clean crunch meat heat) με τις περισσοτερες επιλογες (mid high και gain boost) και με το voicing (ουσιαστικα ressonance) με κιθαρες με αρκετα γκαζωμενους αλλα και vintage μαγνητες. Αυτος ειναι ο μπλε ο mk I. Θα σου πω βεβαια και το εξης, ο steavens ηταν παλια διατεθιμενος να δουλεψει μαζι σου μεχρι να παρεις τον ηχο που θελεις και μπορει ο ενισχυτης. Αλλα απο ο,τι μου ειπε ο ανδρεας δεν πρεπει να τον πειραξαν του ειχε αρεσει οπως ειναι. Το διακοπτη στον τελικο το εχω στο classic θα το δοκιμασω στο vintage.

Τον δοκιμασα (και τον εχουμε ακομη στο studiακι) με μια καμπινα με greenbacks που οκ, δεν ειναι ο,τι πιο εξτρα crunch gain tight κτλ μεγαφωνα (ισα ισα που θολωνουν σε πολυ πιεση, πιο πανω και απο το speaker distortion, πιο πανω ομως και απο εκει που δε θα σε σιχτιρισει ο drummer!!! (δεν τον ακουγα παρεμπιπτοντως), αλλα με το rectifier ακουγονται πολυ πολυ καλα, οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα η καμπινα για το πως τον αντιλαμβανομαι.

Παντως μια και εχουμε βγει off topic, προς τον mc 90606 δεν ξερω πως κατεληξες (?) στον koch απλα εχωντας δοκιμασει ενισχυτες τρανζιστορ και λαμπες απο 150-3000 ευρω πλαι πλαι μεσα απο καλη καμπινα, θα ελεγα οτι το πρωτο κριτηριο αγορας, οσο και αν σου φαινεται παραξενο για μενα ειναι οι δυνατοτητες συνδεσμολογιας και ηχων ειδικα αν ειναι να τον χρησιμοποιω live η σε προβα και θελω ευελιξια...

Αν δεν εχει loop που να δουλευει καλα και θελεις effects, κατευθειαν...δεν σου κανει. Και ας βγαζει εναν ηχο που δονει το συμπαν που λεει ο λογος.

Αν δεν εχει καθαρα επαρκη που δεν βρωμιζουν σε υψηλη ενταση, μπορει να μη σου κανει για αρκετα τραγουδια. Και ας αγαπας τα βρωμικα του.

Αν δεν εχει επαρκη watt για να μη σε πνιγει ο drummer η ο αλλος κιθαριστας οταν θες να σολαρεις μπορει να μη σου κανει.

Αν χρειαζεσαι να παιζεις πολλα ειδη μουσικης και βγαζει μονο crunch μπορει να μη σου κανει.

Αν το καθαρο του μοιραζεται eq με το βρωμικο μπορει να το πατησεις και καμια κλωτσια αν στηνεις τον ενα ηχο στο βρωμικο πας στο καθαρο και το καθαρο σου φαινεται μουντο και αψυχο.

Αν ειναι μπαουλο και σου τιναζει τη μεση στη μεταφορα μπορει και να μη σου κανει!

Ολα αυτα...πριν καν αναφερουμε αν σου αρεσει ο βασικος του ηχος...δεν ειναι μομφη προς τον koch ισα ισα, αλλα γενικα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες και κυριως αφου εχεις σταχυολογησει τις αναγκες σου, που στην τελικη αν παιζεις στο σπιτι μπορει και να μη σε ενδιαφερει τιποτα απο τα παραπανω. Τα αγνοεις και ολα. Επισης θα σου πω οτι π.χ. παρα τα 300-400 που κοστιζει ο peavey classic 50 για παραδειγμα μεταχειρισμενος, αν επρεπε να παρω εναν all around ενισχυτη αυτον θα επαιρνα. Τα καλυπτει ολα τα παραπανω. Επαρκης ισχυς, καθαρα, ωραιος (κατι σαν marshall αλλα στο πιο καθαρο) ηχος που παει μεχρι και αρκετα μεταλ με εξτρα πεταλια), loop που παιρνει ο,τιδηποτε, καλο βαρος, πολυ καλες δυναμικες στο παιξιμο κοκ. Ψαξτον. Υποτιμημενος αλλα φοβερος ενισχυτης.

Για μεταλ θα κοιτουσα παλι κατι σε peavey. 5150 π.χ...Ο σταθερα σουπερ μεταλ ενισχυτης.

Οσο αστειο και αν ειναι...παρα την "προσιτη" φιλοσοφια της μαρκας και τις απιστευτα χαμηλες τιμες στα μεταχειρισμενα ωρες ωρες ποιανω τον εαυτο μου να λεει ο,τι οι διαφορες απο τους αλλους, ομολογουμενως πανακριβους και δυσχρηστους συχνα υπερ-ενισχυτες, σχεδον δεν δικαιουλογουνται. Δεν καταρριπτονται αλλα αυτο απλα λεει πολλα για την ιδια την peavey.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 16:25 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #16 στις: 15/02/14, 04:33 »
Για καποιο λογο με τον 5150 εχω το εξης θεμα... οσες φορες τον ακουω ηχογραφημενο λεω τι ηχαρα ειναι αυτη, και οσες φορες τον ακουω απο κοντα δεν μου αρεσει καθολου, δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο. Επισης η Gibson ειχε την Trace Elliot (ενισχυτες μπασου), μετα την εκλεισε και στη συνεχεια την αγορασε η Peavey, & εβγαλε παλι τον ενισχυτη που εχω... αλλα δεν ειχε καμια σχεση, πολυ κατω! Ειχε βεβαια και αλλα, ωραια μοντελα...
Η Peavey παντως εχει πολλα αλλα μοντελα ενισχυτων μπασου (π.χ. ΤΝΤ) και κιθαρας, οπως π.χ. ο ΧΧΧ που ειναι τρομερα υποτιμημενος ενισχυτης, πολυ πολυ καλος! Και ωραια οργανα, μπασα-κιθαρες, τουλαχιστον ειχε, δεν εχω παιξει με τελευταιας παραγωγης. Και αυτο για τον Claasic 50, ισχυει!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Koch Studiotone 20w απορια!
« Απάντηση #17 στις: 15/02/14, 13:25 »
Ο,τι θεμα εχεις με τον 5150 εχω εγω με τον rectifier χα χα!

Παντως με boost στο πρωτο καναλι και οχι με το lead, με το crunch και το bright μεσα δοκιμασε τις γνωστες ρυθμισεις 6-6-6 (ουυυυυ Λουκα) σε ολα. Bass mid treble pressence και ressonance αναλογα με την καμπινα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:28
από Jezus
4 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
50 Απαντήσεις
14536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
μια απορια

Ξεκίνησε από RON14 Μπάσο

3 Απαντήσεις
3011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 14:52
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 14:24
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 16:41
από lp_fan_1
11 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 10:22
από adr1anos
3 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/12, 16:43
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
20407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/15, 00:04
από Mistral
0 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals