Αποστολέας Θέμα: Windows Vista - Πρόβλημα με συνεχής εγκατάσταση Windows updates  (Αναγνώστηκε 7113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Καλησπέρα.. Έχω ένα πρόβλημα με τα Vista και θα ήθελα τα φώτα σας..

Όλα ξεκίνησαν όταν τις προάλλες αγόρασα ένα καινούργιο laptop γιατί το προηγούμενο τα "έφτυσε".. Το laptop ήρθε με εγκατεστημένα τα Windows Vista Home Premium edition.. Αν και γενικά προτιμώ τα XP, αποφάσισα να μην τα απεγκαταστήσω τα Vista, επειδή τα γραφικά του Direct X 10.1 πραγματικά με άφησαν άφωνο.. Στην αρχή κάθε φορά που εκκινούσα τον υπολογιστή με πληροφορούσε ότι θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει μερικά windows updates, ενώ το ίδιο συνέβαινε όταν τον έκλεινα.. Γενικά το άναψε-σβήσε του laptop διαρκούσε αρκετή ώρα και μετά από 2-3 μέρες αποφάσισα να κάνω disabled τα automatic updates.. Παρόλα αυτά, τα updates δεν με "εγκατέλειψαν".. Για να μην σας τα πολυλογώ, κάνει περίπου 4 λεπτά να εκκινήσει και άλλα τόσα για να κάνει shut down.. Εντωμεταξύ, κατά την εκκίνηση μου δείχνει ότι θα κάνει install 3 updates, εκ των οποίων τα 2 πρώτα τα "ξεπετάει" σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώ για το 3ο κάνει την περισσότερη ώρα.. Επειδή αυτό το pattern με τα 3 updates δείχνει να επαναλαμβάνεται, κάτι μου λέει ότι κάτι έχει "κολλήσει" κατά την εκκίνηση και τον τερματισμό.. Στη δουλειά έχω και εκεί Vista αλλά πραγματικά η εκκίνηση διαρκεί το πολύ μισό λεπτό και έτσι μου κάνει τρελή εντύπωση αυτή η καθυστέρηση εκκίνησης και τερματισμού.. Στου σπιτιού έχω "ξελαφρώσει" πάρα πολύ τα προγράμματα που τρέχουν στο startup (είναι σχεδόν απίστευτο το πόση σαβούρα από προεγκατεστημένα προγράμματα βάζουν οι εταιρίες σε ένα νέο PC) και επομένως αποκλείω το πρόβλημα να προκαλείται από εκεί..

Θα εκτιμούσα, αν κάποιος είχε αντιμετωπίσει το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα, να πετάξει καμία ιδέα γιατί μερικές φορές το σκέφτομαι να το ανοίξω το laptop, ενώ έχω φτάσει σε σημείο αν θέλω κάτι γρήγορο, να προτιμώ να συνδεθώ στο internet μέσω του Ipod Touch..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/09, 01:01 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε μου, έαν σου έχει κολλήσει, θα σου πρότεινα ένα FORMAT. Επανεγκατάσταση των VISTA δηλαδής. Τώρα αν δεν είναι κόλλημα και κάθε φορά σου κάνει καινούρια update καλό είναι να οπλιστείς με υπομονή, αποδεχόμενος αυτή τη κατάσταση μέχρι να ολοκληρωθεί. Βεβαίως μπορείς να κατεβάσεις και τα Vista Ultimate με Sp2, που είναι πολύ πιο ετοιματζίδικη λύση. Πάντως αν το σύστημα έχει κολλήσει, μην προσπαθείς να το ξεκολλήσεις, ξηγήσου από την αρχή. Ακόμη και να το ξεκολλήσεις θα του μείνει κάπου κουσούρι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εγκατέστησε χειροκίνητα αυτό το update που "κολλάει". Κατέβασέ το από εδώ:
http://www.microsoft.com/downloads/Search.aspx?displaylang=el

Αλλιώς, αν δεν έχεις πρόβλημα με το να ξεκινήσεις από την αρχή κάνοντας επαναφορά του λειτουργικού συστήματος από το CD (που θα'πρεπε να σου έχουν δώσει ή να έχεις φτιάξει αμέσως μόλις πήρες το laptop), τότε κάνε επαναφορά.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδιά thx για τις απαντήσεις σας..

XoLiDoXoS, αν και είμαι ο άρχοντας του format :D, εντούτοις  δεν νομίζω ότι θα ήθελα να κάνω διαμόρφωση σε laptop μιας εβδομάδας.. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα θα μπορεί να λυθεί πιο εύκολα (ελπίζω τουλάχιστον)..

Βραζίλη, η ιδέα σου είναι σωστή, απλά δεν γνωρίζω σε ποιο update κολλάει για να το εγκαταστήσω manually.. Αυτά τα 3 updates που σας περιέγραψα στο πιο πάνω post τα εγκαθιστά στην αρχική σελίδα των Windows (αυτήν με τις πράσινες-μπλε αποχρώσεις, λίγο πριν γράψει "Welcome") και ως εκ τούτου δεν γράφει περισσότερες πληροφορίες πέραν από το "Configuring updates (0 of 3): το ποσοστό εγκατάστασης).. Θα προσπαθήσω πάντως να ανακαλύψω ποιο update είναι αυτό γιατί έχω βαρεθεί να περιμένω στην εκκίνηση.. DVD εκκίνησης έγραψα μερικές μέρες μετά την αγορά, οπότε έχω την εντύπωση ότι λογικά το corrupted update θα έχει γραφτεί στο DVD..

Πάντως, ψάχνωντας λίγο στο internet για λύσεις (πριν ποστάρω εδώ), έπεσα σε περιπτώσεις όπου κάποια updates δημιουργούν ένα continual loop με αποτέλεσμα όταν ξεκινά ο υπολογιστής να τα εγκαθιστά αλλά να μην μπορεί να ολοκληρώσει με αποτέλεσμα να κάνει αυτόματα restart, και πάλι από την αρχή.. Ευτυχώς δεν έπεσα σε τέτοια κατηγορία updates.. Κάτι τέτοιες ώρες θέλω να αναβιώσω τη γνωστή σκηνή της ταινίας Southpark με τον Gates..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τώρα θυμήθηκα... Κάτι παρόμοιο συνέβη σε μια πελάτισσα... Μπήκα στο boot menu και επέλεξα "Last known good configuration" και ξεκίνησαν τα windows. Μετά μπήκα στο windowsupdate και έκανα όλες τις αναβαθμίσεις και τις πήρε μια χαρά.
Αν δε πετύχαινε αυτό, θα έκανα επιδιόρθωση/repair από το CD εκκίνησης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Faseropoule, δεν έχει σχέση αν το Pc σου, αν είναι μιας βδομάδας, ή μιας ώρας. Ούτε με το να γλυτώσεις ή όχι το ίδιο το Φορμάτ. Kάποια πράματα, πρέπει να τρέχουν σαν νεράκι, επειδή δεν έχουμε να κάνουμε με Artificial Intelligence αλλά με Pcaki. Έαν θεωρείς ότι βρίσκοντας κάποιον άλλο τρόπο θα λυθεί το πρόβλημα σου και πολύ καλά θα κάνεις να μην ασχοληθείς με Φορμάτ. Όμως επειδή κάποιες φορές κάτι πάει λάθος στο Αρχικό Setup του λειτουργικού, όπως πιστεύω ότι συνέβει εδώ, ακριβώς επειδή είναι Pc μιας βδομάδας, καλό είναι να το φρεσκάρεις εξ' αρχής. Διότι είναι κρίμα καινούριο Pc, να σου παρουσιάζει στην πορεία συνεχώς προβλήματα, επειδή έχει ένα κουσούρι "εκ γεννετής". Με αυτό το τρόπο, θα μπορέσεις να δεις και έαν, έφταιγε το αρχικό Setup, ή αν το Pc σου τελικά έχει κάποιο πρόβλημα με τα Updates ή κάτι άλλο. Γενικώς Φορμάτ δεν κάνουμε σε κάθε πρόβλημα μας, αλλά κάποιες φορές χρειάζεται για να διαπιστώσουμε κάποια πράματα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
XoLiDoXos έχεις απόλυτο δίκιο.. Και εγώ υπέρ του format είμαι αλλά ξέρεις, είναι και λίγο "ψυχολογικό" το θέμα (άσε που βαριέμαι κιόλας).. Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι το πρόβλημα πρέπει να λύθηκε.. Πήγα στα windows update και παρατήρησα ότι μου πρότεινε ένα update το οποίο επειδή είχα κάνει disabled το automatic windows update δεν μου το κατέβαζε αυτόματα.. Το κατέβασα manually και το εγκατέστησα.. Από χθες λοιπόν ανοίγει/κλείνει κανονικά.. Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Bekos®

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • ♫ A Change Of Seasons
    • Προφίλ
Στην αρχή κάθε φορά που εκκινούσα τον υπολογιστή με πληροφορούσε ότι θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει μερικά windows updates, ενώ το ίδιο συνέβαινε όταν τον έκλεινα.. Γενικά το άναψε-σβήσε του laptop διαρκούσε αρκετή ώρα και μετά από 2-3 μέρες αποφάσισα να κάνω disabled τα automatic updates.. Παρόλα αυτά, τα updates δεν με "εγκατέλειψαν".. Για να μην σας τα πολυλογώ, κάνει περίπου 4 λεπτά να εκκινήσει και άλλα τόσα για να κάνει shut down..
Αυτό είναι φυσιολογικό (για τα sVista...  ::) ). Και εγώ διαθέτω ένα laptop το οποίο φέρει προεγκατεστημένα τα Windows Vista Home Premium edition, και μου συμβαίνουν όλα όσα περιέγραψες (ή και ακόμη χειρότερα.. :P). Συχνά-πυκνά θα σου εμφανίζει αυτή την ειδοποιήση για την εγκατάσταση ενημερώσεων και θα ακολουθεί τη διαδικασία που περιγράφεις κατά την απενεργοποίηση και την εκκίνηση. Μην ανησυχείς, έτσι καθυστερεί... Κάποιες φορές βέβαια, μπορεί το κακό να παραγίνεται (σε σχέση με τη συχνότητα με την οποία χρειάζεται νέα updates). Τώρα, μιας και το laptop το έχεις λίγο καιρό, λογικό είναι, κάθε φορά που συνδέεσαι στο internet να προσπαθεί να σου βρει όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις που έχει εκδόσει η Microsoft. Μην ανησυχείς, σε λίγο καιρό (λογικά) οι ενημερώσεις θα γίνονται όλο και πιο αραιές.
Πάντως, σου συνιστώ να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς όλες τις ενημερώσεις που σου προτείνει, για την όσο πιο δυνατόν ομαλότερη λειτουργία του υπολογιστή σου...
(πχ. εμένα μια φορά σταμάτησαν να λειτουργούν για ένα διάστημα τα ηχεία... Δοκίμασα μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις στην κάρτα γραφικών-ήχου, αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Έτσι, άνοιξα να δω τις ενημερώσεις που δεν είχα εγκαταστήσει, και είδα πως είχε και μία για τους drivers της κάρτας γραφικών. Την εγκατέστησα και το πρόβλημα λύθηκε!)

Εντωμεταξύ, κατά την εκκίνηση μου δείχνει ότι θα κάνει install 3 updates, εκ των οποίων τα 2 πρώτα τα "ξεπετάει" σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώ για το 3ο κάνει την περισσότερη ώρα.. Επειδή αυτό το pattern με τα 3 updates δείχνει να επαναλαμβάνεται, κάτι μου λέει ότι κάτι έχει "κολλήσει" κατά την εκκίνηση και τον τερματισμό..
Βασικά, αν προσέξεις πιο προσεκτικά θα δεις πως δε μιλάει για 3 ενημερώσεις, αλλά για 3 στάδια εγκατάστασης...
Εν πάσει περιπτώσει, και αυτό φυσιολογικό είναι, όπως ακριβώς το περιγράφεις... (καταραμένα  Vista  >:()

Στη δουλειά έχω και εκεί Vista αλλά πραγματικά η εκκίνηση διαρκεί το πολύ μισό λεπτό και έτσι μου κάνει τρελή εντύπωση αυτή η καθυστέρηση εκκίνησης και τερματισμού..
Μήπως στη δουλεία χειρίζεσαι απλώς ένα τερματικό; Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό...
Γιατί και στα professional, που έχει ο αδερφός μου στον υπολογιστή του, του εμφανίζεται αυτή η "ευχάριστη διαδικασία"... :P

Εν κατακλείδι, η καλύτερη λύση είναι το format και η εγκατάσταση άλλου λειτουργικού!!  ;) ;D :P
J. R. R. Tolkien:
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Φίλε Bekos® thx για τις προτάσεις σου.. Στη δουλειά έχω "αυτόνομο" laptop με Windows Vista Professional, στα οποία βέβαια δεν έχω administrator rights.. Απλά φαίνεται ότι ο ΙΤ mamager έχει σβήσει όλα τα προγράμματα που δεν χρειάζονται (να φανταστείς έχει βγάλει ακόμα και τα games των Windows) και έτσι η εκκίνηση τους είναι ταχύτατη..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 22:47
από paran0id
25 Απαντήσεις
7705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 22:36
από analogio
4 Απαντήσεις
2350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 02:17
από freemind
0 Απαντήσεις
1723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/08, 19:56
από lavigne
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 21:39
από eleos* (Βάλια πια....)
6 Απαντήσεις
3298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 16:36
από dhmhtrhs_xm
5 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 16:38
από Joevaicci
7 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 11:44
από zeromancer
20 Απαντήσεις
7644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 13:11
από mixanobios