Αποστολέας Θέμα: Αγορα καινουργιας κιθαρας  (Αναγνώστηκε 2979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SkinWalkeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορα καινουργιας κιθαρας
« στις: 02/01/10, 21:07 »
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο forum.Θέλω να αγοράσω καινούργια κιθάρα και θα ήθελα την γνώμη σας για την ibanez S5470F.Οποιεσδήποτε άλλες γνώμες δεκτές.Παραθετω και εικόνες για να την δείτε.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 02/01/10, 21:25 »
Για τι ειδος μουσικης την προοριζεις?
Επισης ποσο ακριβως ειναι το μπατζετ σου?
Απαντα σε αυτα τα δυο για να λαβεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις τοσο για αυτην οσο και για εναλλακτικες επιλογες. ;)


Αποσυνδεδεμένος SkinWalkeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 03/01/10, 03:38 »
Κυριως για rock/metal μουσικη και μέχρι 1200 ευρω το πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 03/01/10, 05:51 »
Θα αρχισω λεγοντας σου το κλασικο...Ελπιζω να εχεις βρει ενισχυτη που να σε καλυπτει. Γιατι κατα τη γνωμη μου το χτισιμο ενος καλου και λειτουργικου rig αρχιζει απο την αγορα ενος ενισχυτη και μετα μιας κιθαρας.

Το ποσο το οποιο διαθετεις ειναι πολυ μεγαλο και σιγουρα μπορεις να αγορασεις κατι εξαιρετικα ποιοτικο. Παιρνω λοιπον ως δεδομενο πως οτιδηποτε κι αν σου προταθει, θα πας να το δοκιμασεις ο ιδιος με τα χερακια σου. ;)

Στη θεση σου αν ηθελα ευελιξια (και με γνωμονα τη ροκ και μεταλ μουσικη) θα κοιταγα προς τη Framus Diablo, η οποια εχει καλα καθαρα ενω ανταποκρινεται πολυ καλα και στα γκαζια.

Αν θες κατι σε Les Paul σχημα που σε βγαζει κυριως στα γκαζια κοιτα ΣΙΓΟΥΡΑ προς ESP Eclipse μερια. Το εχω ξαναπει πως σε αυτη την κατηγορια τιμης οι Eclipse και οι Horizon ειναι μια κατηγορια μονες τους. ;)


Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 03/01/10, 11:47 »
συμφωνω με τον G.K....βρες έναν ενισχυτη που σε καλυπτει αν δν εχεις ηδη βρει...
εαν ΔΕΝ εχεις βρει τοτε ψαξε στις ESP/LTD και στις Schecter...εαν εχεις καποια προτιμηση στο είδος (V, warlock, ST κτλ) πες μας.

εγω θα σου προτεινα τις εξής : ESP eclipse, ESP m-1000 deluxe, schecter diamond..

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 03/01/10, 12:11 »
Με βάση την εμπειρία που έχω από τη Schecter Hellraiser στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι μια κιθάρα που αξίζει κάθε ευρώ που πληρώνεις.
Εμένα μου στοίχισε περίπου 570€ από καινούρια από το e-bay (πήρα αυτή με τη fixed bridge), δε ξέρω πόσο τις πουλάνε εδώ στην Ελλάδα αλλά νομίζω ότι παίζει κάπου στα 800€.
Δες μια φωτο εδώ -> http://www.rebelimport.net/images/bigHellraiserC1FR_BCH.jpg

και εδώ περισσότερες πληροφορίες http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 03/01/10, 13:10 »
 Πολυ καλες οι κιθαρες που προτεινονται εως τωρα.. εχω να προτεινω κατι κι εγω για κιθαρες heavy καταστασεων.

http://www.michaelkellyguitars.com/electrics.html  Δεν τις γνωριζα και πηγα στον Κουρμπη στη Θεμιστοκλεους να τις δω.. Ε ειναι φοβερες κιθαρες και οικονομικες.. Αφηνοντας σου το περιθωριο να δωσεις περισσοτερα χρηματα σε ενισχυτη που ειναι σημαντικοτερος για το τελικο αποτελεσμα.
Αρκετα απο αυτα τα μοντελα πωλουνται για 500 ευρω στον Κουρμπη εαν επιλεξεις τους εργοστασιακους μαγνητες, φτανοντας τα 750 με EMG. Nομιζω οτι αξιζουν.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 03/01/10, 18:06 »
Καλησπέρα.λοιπόν για να κανείς μια αγορά τόσο ακριβής κιθάρας πρέπει κατα κύριο λογο να τις δοκιμασεις εσυ και να δεις αν σου κάθονται καλά στο χέρι.επίσης τι ενισχυτη έχεις;;μπως πρέπει να δώσεις κανά 400 για ενισχυτη και τα υπόλοιπα για κιθάρα;
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος SkinWalkeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα καινουργιας κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 03/01/10, 20:54 »
Πολύ καλές όλες οι προτάσεις σας μέχρι τώρα.Σας ευχαριστώ.Περισσότερο ξεχώρισα την framus diablo, την esp horizon και την schecter hellraiser.Κάποια στιγμή θα πάω να τις δοκιμάσω κιόλας.Κάτι σε σχήμα Les Paul δε θα με ενδιέφερε.Όσον αφορά τον ενισχυτή έχω έναν Marshall 60 Watt.Τον είχα πάρει πριν καμιά 8ετία.Πιστεύετε ότι πρέπει να τον αλλάξω?Είχα πάρει τότε και μια πεταλιέρα digitech γύρω στα 350 ευρώ αλλά αποδείχτηκε ψιλομούφα.Εάν έχετε να προτείνετε και κάτι οικονομικό σε πεταλάκι/πεταλιέρα θα το ήθελα.Την πεταλιέρα πάντως την αφήνω σε δεύτερη μοίρα γιατί πιστεύω πως μπορώ να βολευτώ με κανένα πεταλάκι προς το παρόν.Και κάτι άλλο.Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τους μαγνήτες της κιθάρας.Ποιοι είναι οι καλύτεροι?Ποιοι με βολεύουν εμένα περισσότερο?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
14 Απαντήσεις
7323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
10 Απαντήσεις
6126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
33 Απαντήσεις
11717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
9 Απαντήσεις
3241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:20
από Fender telecaster
30 Απαντήσεις
10041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan