Αποστολέας Θέμα: nux pedals  (Αναγνώστηκε 2964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
nux pedals
« στις: 10/11/13, 15:33 »
Τις προάλλες έπαιξα με ενα nux πεταλάκι (το time core), και χωρίς να έχω αρκετή πείρα απο stomp effects ωστε να έχω σημείο σύγκρισης, έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο του.
Γενικότερα, ψάχνομαι για low budged effects, με σκοπό να καλύψω κάποιες βασικές ανάγκες για home practice αλλά και καμιά προβούλα ή μικρό Live.

Πιο συγκεκριμένα κοιτάω για τα εξής:
  • Time Core (delay) Γενικά χρειάζομαι ένα ευέλικτο delay και έχει 7 τύπους delay , ενώ το tap tempo και το loop είναι πολύ δυνατά bonus.
  • Amp Force (Amp Modelling) Δεν το έχω ακούσει από κοντά, αλλά στα you-tube clips (βλέπετε μετα) φαίνεται αρκετά ποιοτικό στον ήχο. Θα μου κάλυπτε την ανάγκη για overdrive/distortion pedal, και θα με γλύτωνε και απο την αγορα extra πεταλιού booster.
Δυστυχώς δεν τα φέρνει κανένας επίσημα (ακόμα...) στην Ευρώπη, και πρακτικά η πιο εφικτή επιλογή αγοράς, φαίνεται να είναι απο China/ Hong Kong (υπάρχουν καταστήματα με καλό rep που πουλάνε και μέσω e-bay). Οι ελάχιστοι Ευρωπαίοι πωλητες του ebay, τα πουλάνε σε υπερδιπλάσια τιμή...

Τα έχει δοκιμάσει κανένας; Σε σχέση με άλλα επώνυμα boxes τι λένε; Με βάση τα specs που έδωσα, θα μου προτείνατε κάτι καλύτερο;

Με απασχολεί κυρίως το θέμα αξιοπιστίας (κατασκευαστική ποιότητα, knobs, jacks κτλ) αλλά και η ποιότητα ήχου. Ο λόγος που ψάχνω για stomp boxes αντί για πολυεφε είναι οτι όσα πολυεφφέ άκουσα, δεν μου φάνηκαν αρκετά πειστικά. Το delay όπως είπα, μου άρεσε, αλλά το το amp modelling, Μήπως είναι πολυ φθηνό για αυτά που δίνει;  Δεν ξέρω, μήπως αυτά τα stomp εφέ δεν είναι τόσο καλύτερα από πολύ εφε, και θα ήταν καλύτερα να ανεβάσω (λίγο ε...  ;) ) το budget μου;

Μερικά clips:

Ozeias Rodrigues - Amp Force - Nux

Setup on Fire #4 - Nux Time Core
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/13, 15:51 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: nux pedals
« Απάντηση #1 στις: 10/11/13, 15:50 »
Τα nux διατίθενται σε αρκετά Βρετανικά καταστήματα. Σού αναφέρω ενδεικτικά κάποια που βρήκα με μια γρήγορη έρευνα.

Blue Aran

Session Direct

Comms & Sound

Instruments4Music

Gogoelectro

Aπό πλευράς τιμής, ίσως να συμφέρει περισσότερο η αγορά από Κίνα ή Hong Kong. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια πιο διεξοδική έρευνα στο Βρετανικό Google και πιθανόν να επικοινωνήσεις με κάποια από αυτά τα καταστήματα ώστε να ξέρεις τι παίζει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: nux pedals
« Απάντηση #2 στις: 10/11/13, 16:08 »
αυτά , απο ebay ,σου βγαίνουν σύνολο πάνω απο 90 ευρώ.
μην ξεχνάς οτι σε αγορές απο χώρες εκτός ΕΕ ελλοχεύει ο κίνδυνος να σταματήσουν στο τελωνείο και να πληρώσεις αρκετά σε δασμούς

εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το zoom g3  το οποίο έχει περισσότερα amp simulators και effe . Όπως επίσης λούπερ και ντραμς για την εξάσκησή σου

μεταχειρισμένο μπορείς να το βρεις κάπου στα 100
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: nux pedals
« Απάντηση #3 στις: 10/11/13, 17:06 »
Τα φέρνει και ο Ντούκας στα Γιάννενα.
Ρίξε μια ματιά για τις τιμές...
www.guitars.gr
Τι λένε δεν ξέρω κάν να σου πώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/13, 17:09 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: nux pedals
« Απάντηση #4 στις: 10/11/13, 17:25 »
Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις

@Απόλλων : Ναι, υπάρχουν Ευρωπαϊκά καταστήματα, και θα τα προτιμούσα για το θέμα τελωνείου, αλλά όπως είπα αρχικά, μιλάμε για πολύ ακριβότερες τιμές. Ενδεικτικά το time Core το βρίσκω στην καλύτερη απο 64 GBP και ανεβαίνουμε (ο Ντούκας τα χει φθηνότερα στην τελική... ), ενώ  εκτώς ευρώπης το βρίσκω με λιγότερο από 40 USD

@modfori : Η καλύτερη τιμή που βρήκα και τα 2 μαζί είναι $101 χωρίς μεταφορικά (http://www.donnerdeal.com/bundle-two-nux-pedal.html).
Από τα τελευταία Zoom, δοκίμασα το g3 ή το g2, και ενώ είχα ακούσει οτι έχουν καλή εξομοίωση amp, όταν τα δοκίμασα πραγματικά απογοητεύτηκα. Έχω αρκετά καλή κιθάρα και ενισχυτή, κυνηγάω κυρίως vintage ήχο, και το zoom  και μου φάνηκε μεγάλο Downgrade στον συνολικό μου ήχο. Αν μπορούσα να βρω ένα ποιοτικό multi-fx, θα το προτιμούσα λόγω τιμής και συνδεσιμότητα με PC. Αλλά νομίζω οτι αφού δεν χρειάζομαι την super ποικιλία σε effects, είναι καλύτερα να πάρω λίγα αλλά ποιοτικότερα stomps.
Για να θέσω καλύτερα τον προβληματισμό μου, δεν ξέρω αν το amp Force έχει καλύτερη εξομοίωση από ένα καλό πολύεφε. Αν δεν είναι, δεν θα πάρω πολυεφε, αλλά καλύτερο stomp

@Sandman1_1 Λιγο ακριβός ο Ντούκας, αλλά αν συγκρίνεις με τις υπολοιπες ευρωπαϊκές τιμές, δεν είναι καθόλου άσχημα. Αν δεν πάρω από Κίνα, θα προτιμήσω να πάρω από αυτόν.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/13, 18:01 από kopaniamento »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 16:44
από Jezus
Oxygel pedals?

Ξεκίνησε από timphilby Εφέ

10 Απαντήσεις
4995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/12, 20:37
από Jezus
9 Απαντήσεις
3335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/12, 16:06
από adr1anos
iPad vs Pedals

Ξεκίνησε από guitalele Εφέ

4 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/13, 12:30
από guitalele
AMT Pedals

Ξεκίνησε από Nikos7 Εφέ

15 Απαντήσεις
5636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/13, 01:02
από hot_sauce (φλουτσ)
Three new BOSS pedals

Ξεκίνησε από kbasilis Εφέ

0 Απαντήσεις
3087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/14, 23:54
από kbasilis
Darkglass pedals

Ξεκίνησε από Archangel Εφέ

8 Απαντήσεις
11710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/17, 10:30
από Archangel
15 Απαντήσεις
18570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 11:46
από Antonis_Liakos
3 Απαντήσεις
23599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/15, 20:40
από saved
Mooer preamp pedals!

Ξεκίνησε από giorgos1990 Εφέ

3 Απαντήσεις
11018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/17, 15:42
από panixgr