Αποστολέας Θέμα: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο  (Αναγνώστηκε 39401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #25 στις: 21/03/04, 20:18 »
Kai pios eipe oti o Slash einai foveros kitharistas?Sto epipedo tu ftanei o kathenas me ligh eksaskhsh th mera...Vreite knena swsto protipo px.John Petrucci . pu paizei swsta k xrhsimopoiei to 4o daxtylo opote prepei.. thn eisagwgh tu sweet child o mine o slash thn paizei me 3 daxtyla!!eleos
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #26 στις: 21/03/04, 20:29 »
Εγώ έχω προσπαθήσει και κατάφερα μέσα από ασκήσεις (χρωματική, ματζόρε και μινόρε κ' πεντατονικές) να δυναμώσω το μικρό δάχτυλο και μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε σηκώματα στα σολάκια. Νομίζω ότι είναι ένα σημαντικό εφόδιο για μεγαλύτερη ταχύτητα, ευκολία και εύρος κινήσεων.
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

GnR

  • Επισκέπτης
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #27 στις: 27/04/04, 12:07 »
1.Ποιος σας ειπε οτι ο Slash παιζει μονο με 3 δαχτυλα??? ??? ???
2.Και να επαιζε δε θα ηταν απαραιτητα κακο... ::)
3.Αυτο που μετραει ειναι αυτο που παιζεις, κι οχι αν το παιζεις με 3,με 4 ή με 1 δαχτυλα... ;)
4.Εγω χρησιμοποιω με ανεση 4 στα solos και 5 στα ρυθμικα (το ριφφ του Burn ,ας πουμε) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/04, 12:08 από GnR »

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #28 στις: 27/04/04, 12:38 »
o gnr έχει δίκιο. Σημασία δεν έχει πως παίζεις ένα κομμάτι, αρκεί να ακούγεται σωστά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #29 στις: 28/04/04, 01:38 »
o gnr έχει δίκιο. Σημασία δεν έχει πως παίζεις ένα κομμάτι, αρκεί να ακούγεται σωστά.  ;)
 

   ...ε οσο να ναι και η σωστη τεχνικη σε βοηθαει να πας παραπερα! Ετσι δεν ειναι?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #30 στις: 28/04/04, 11:30 »
Σίγουρα η σωστή τεχνική σε βοηθάει πολύ. Δηλ αν παίζεις με τρια δαχτυλα αντί για τέσσερα γρήγορα σολο, φαντάσου τι θα παίζεις αν "γυμνάσεις" και το μικρό δάκτυλο!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #31 στις: 22/05/04, 08:10 »
   ...πλακα πλακα οι 6δαχτυλοι ειναι προνομιουχοι! Ε?  ;) :)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #32 στις: 08/11/04, 00:54 »
Εγώ πάλι τα χρησιμοποιώ όλα και παντού. Εκτός από το 5ο που το έχω σε αχρηστία λίγο. Το τέτταρτο το έχω για να κάνω λεγκάτα που λένε.Σαν το ζαβολιάρικο δαχτυλο. Το Sweet Child O' Mine  που είπε κάποιος και στην εισαγωγή παίζει τρελά το 4ο δάχτυλο αλλά το παίζω και με 3 και χωρίς πένα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις ασκήσεις ανοιγμάτων πάνω στις χρωματικές κλίμακες. Έχει και ειδικά βιβλία αν θες.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Markaliaris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #33 στις: 04/12/04, 03:48 »
Και γω χρησιμοποιουσα 3 δαχτυλα μεχρι που ειδα βιντεο του Paul Gilbert και παλαβωσα.Απο τοτε το χρησιμοποιω σχεδον οσο το 2ο δαχτυλο.
Ειναι θεμα εξασκησης.Βοηθαει παντως πολυ .

Υ.Γ Αν δεν εχετε δει Paul Gilbert κατεβαστε κανα βιντεακι και ισως αλλαξετε γνωμη για το δαχτυλακι. ;D

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Re:Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #34 στις: 04/12/04, 04:36 »
Ο καθένας παίζει με τον τρόπο που τον βολεύει καλύτερα, αλλά όπως και να το κάνουμε χωρίς το 4ο από τεχνικής πλευράς υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Π.χ Ο Eric Clapton παίζει συνήθως με 3 γιατί παίζει κυρίως Bluesιές που δεν έχουν τις απίστευτες ταχύτητες , ο I.J Malmsteen με 4 γιατί παίζει παπάδες και δεν γίνεται αλλιώς (βολεύει, πώς να το κάνουμε).

Τώρα εάν κάποιος ΄΄πιάσει΄΄ ταχύτητες Malmsteen με 3 και τα καταφέρει τότε πάσο, αν και το βλέπω δύσκολο.  
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Eddie Powerslave

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Dream Theater
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #35 στις: 10/01/05, 22:36 »
Για κάποιον όπως εγώ που δεν θεωρώ τον εαυτό μου κιθαρίστα ακόμα πάντως, είναι πολύ δύσκολο να το στρώσω το μικρό δάχτυλο. Ο δάσκαλος μου (ειλικρινά πολύ καλός παίκτης) και ένας δυο φίλοι που παίζουν επιμένουν οτι έχω πολύ καλά δάχτυλα για κιθάρα, λεπτά και μεγάλα.
Απο μικρός δυστυχώς είχα μέσα μου το "Δέν θα τα καταφέρω"
Dream Theater - A Change Of Seasons
"Gather ye rosebuds while ye may
Old Time is still a flying,
And this same flower that smiles today
Tomorrow will be dying"

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #36 στις: 19/12/05, 06:58 »
Όταν παίζεις ηλεκτρική χωρίς το 4ο είναι σαν να κολυμπάς χωρίς τα πόδια.

Υπάρχουν πολλοί που κολυμπάνε πιό γρήγορα απο εμένα που χρησιμοποιώ και τα πόδια.

Αλλά τα ρεκόρ τα έχουν κάνει αυτοί που χρησιμοποιούν και τα 4.

Αν λοιπόν θέλετε να φτάσετε στο ανώτατερο δυντό επίπεδο θέλει και τα 4 δάχτυλα.

Για να παίζετε Solakia τύπου Slash καλά είναι και τα 3. Άν θέλετε να παίξετε, Vai, Petrucci, Satriani...ακόμα και Kirk Hammet και Maiden!!! θέλει 4.

Θέλω να δώ πώς θα παίξετε κλίμακες 3 note-per-string(ειδικά σε πεντατονικές κλίμακες), Πώς θα παίξετε Αρμονικές μινόρε κλίμακες, πώς θα κάνετε Sweeping Arpeggios, String Skipping Arpeggios, Ακόμα και Tapping με 3 δάχτυλα. Όποιος κάνει ένα απο αυτά τον παραδέχομαι.

Γι'αυτό αν αρκείστε να μείνετε σε ένα μέτριο επίπεδο καλά είναι και τα 3...άν θέλετε κάτι παραπάνω 4.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Masamunes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #37 στις: 28/01/06, 19:15 »
Καταρχήν ο Slash παίζει και με τα 4.Το πόσα δάκτυλα θα χρησιμοποιήσεις,εξαρτάται κυρίως απο το τι παίζεις και που το παίζεις.Σε πολλές περιπτώσεις και τα 4 είναι απαραίτητα.Σε άλλες περιπτώσεις είναι θέμα γούστου το πόσα θα χρησιμοποιήσεις.Μετά το 15ο τάστο συνήθως χρησιμοποιούνται τα 3 ,χωρίς αυτό να είναι κανόνας

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #38 στις: 05/03/06, 13:39 »
Eγώ έπαιζα με 3 δάκτυλα, επειδή δεν έπαιζα και τίποτα "σοβαρό" εδώ που τα λέμε-κάτι χαριτωμενα ριφάκια.. Από τότε που είδα το βίντεο του Alex να παίζει far beyond the sun, εντάξει συνειδητοποίησα ότι αν δε βάλω το μικρό δάκτυλο να δουλέψει θα είμαι πάντα ένας καμμένος. Άρχισα να το χρησιμοποιώ στην αρχή πιο πολύ απ'ότι έπρεπε από υπερβολικό ζήλο, και αφού δυνάμωσε τώρα το χρησιμοποιώ κανονικά και βγάζω σόλο jimmy page, angus young κλπ που ούτε που θα τα φανταζόμουν παλιά. Alex σ'ευχαριστώ..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #39 στις: 16/03/06, 16:12 »
  οπως το πιανο ειναι ενα οργανο που παιζεται και με τα 10 δακτυλα, ετσι και η κιθαρα παιζεται σωστα με τα 4δακτυλα του αριστερου ή του δεξιου χεριου -αναλογα-!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #40 στις: 19/04/06, 01:36 »
      Δεν έχω δει στη ζωή μου κιθαρίστα να μην χρησιμοποιεί το μικρό δάχτυλο!!!

    Σωστό δεν είναι αυτό που μας βολεύει σήμερα αλλά αυτό που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια.Προφανώς το 4ο δάκτυλο στην αρχή μοιάζει μπελάς αλλά αν δεν το εξασκήσεις θα είναι για πάντα μπελάς!Ο,τιδήποτε νέο μας φαίινεται δύσκολο (έως αδύνατο) αλλά σίγουρα δεν είναι.Χρειάζεται απλά τον χρόνο του για να έρθει στο χέρι μας 
     Εξάλλου Δ Ε Ν μπορείς να παίξεις ούτε πεντατονική χωρίς το 4ο.Εκτός αν από από το 5ο τάστο στο 8ο βάζεις 1-3 (δείκτη-παράμεσο) ή για να παίξεις ας πούμε στα τάστα 1-3-5 στην 5η χορδή βάλεις 1-2-3 (δείκτη-μέσο-παράμεσο).Έτσι ταλαιπωρείτε πολύ περισσότερο το χέρι σας κ επιπλέον το επιβαρύνετε επικίνδινα.Το άνοιγμα του μέσου ως τον παράμεσο είναι πολύ μικρότερο από το μέσο--μικρό.
     Απλά βάλτε κ το μικρό δάχτυλο στο παίξιμό σας ισότιμα όπως όλα τα άλλα.ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #41 στις: 02/07/06, 14:59 »
διαφωνώ παίχτες, ναι μεν προτείνω να χρησιμοποιείται το pinky, αλλά δεν θα έλεγα πως είναι λάθος ή σου μειώνει τις δυνατότητες
πολλά παιδιά, high level και μάλιστα fan συγκεκριμένων "σχολών", παίζουν με 3 δάκτυλα και τους βολεύει και παίζουν γρήγορα
πολλές φορές αν κρίνουν ότι χρειάζεται, χρησιμοποιούν το pinky σε συνδυασμό με το middle αντί του ring, αν τίθεται τέτοιο θέμα
δεν νομίζω ότι χωρίς το pinky χάνεις τόσο πολύ ταχύτητα, δεδομένου βέβαια ότι ήδη μπορείς να παίξεις αυτό που θες
επίσης τις περισσότερες φορές αυτοί που δεν το χρησιμοποιούν έχουν εξασκήσει περισσότερο το ring δάκτυλο με αποτέλεσμα
όχι απλά να μη χάνουν ταχύτητα αλλά να είναι πολύ (τονίζω το πολύ) πιο γρήγοροι σε συγκεκριμένες τεχνικές όπως το legato
όταν θες να παίξεις flat σε παραπάνω από 4 τάστα, πιστεύω ότι το ίδιο δυσκολεύονται όλοι, αν έχουν συνηθίσει στον τρόπο τους
επίσης είπε κάποιος ότι τα ρεκόρ γίνονται με το pinky, sorry αλλά αυτό είναι λάθος, απλά κατέβασε τα σχετικά video
και γενικότερα αυτό θυμίζει το μύθο με τα pinky bends/vibratos, και καλά απαγορευμένα για τον ακριβώς ίδιο/αντίθετο λόγο
ότι δλδ το pinky είναι αδύναμο για bends/vibratos, totally untrue έχω να πώ, γιατί εγώ βγάζω μάτια με το pinky σε αυτά

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #42 στις: 13/07/06, 16:21 »
      Δεν έχω δει στη ζωή μου κιθαρίστα να μην χρησιμοποιεί το μικρό δάχτυλο!!!
 

   ...υπαρχουν και μαλιστα παρα πολλοι με τον πιο γνωστο Jimmy Hendrix.

διαφωνώ παίχτες, ναι μεν προτείνω να χρησιμοποιείται το pinky, αλλά δεν θα έλεγα πως είναι λάθος ή σου μειώνει τις δυνατότητες
 [...]
ότι δλδ το pinky είναι αδύναμο για bends/vibratos, totally untrue έχω να πώ, γιατί εγώ βγάζω μάτια με το pinky σε αυτά

    φιλε μου συγγνωμη κιολας, αλλα τα "παιδια" που λες αν χρησιμοποιουσαν ΚΑΙ το μικρο θα επεζαν ισως καλλιτερα, αλλα σιγουρα ΠΙΟ γρηγορα, αφου σε καθε δακτυλο αντιστοιχει και ενα ταστο, και οχι σε καποιο απο τα 3 δακτυλα να αντιστοιχουν 2 ταστα! Αυτο σημαινει οτι αυτος που παιζει με τον 1ο τροπο κανει περισοτερες κινησεις με λιγοτερη διαδρομη, αρα εχει πλεονεκτημα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #43 στις: 14/07/06, 04:00 »
δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά απλά διαφωνώ - δε διαφωνώ στο ίσως καλύτερα αλλά στο σίγουρα πιο γρήγορα...ιδού εξηγούμαι:
(όπου γράφω 4 νότες/χορδή εννοώ 4 διαδοχικές νότες μιας 7τονης κλίμακας παιγμένες διαδοχικά σε μια χορδή)

καταρχήν είπα ότι όταν χρειάζεται να παίξουν σε 4 νότες/χορδή, δλδ όταν είναι αναγκαίο, όντως το χρησιμοποιούν
μη ξεχνάμε όμως ότι πιο της προτίμησης είναι οι τρεις νότες ανά χορδή σε flat παίξιμο, δλδ δε χρησιμοποιούνται τέσσερα δάκτυλα ;D
άρα αν χρησιμοποιήσουν το ring αντί του pinky δεν θα τους μείνει άπαιχτη νότα που να περισσεύει, έπαιξαν και τις 3 νότες/χορδή ;D

quote: "αλλα σιγουρα ΠΙΟ γρηγορα, αφου σε καθε δακτυλο αντιστοιχει και ενα ταστο, και οχι σε καποιο απο τα 3 δακτυλα να αντιστοιχουν 2 ταστα!"
μόνο χρωματικές παίζεις? δεν ισχύει αυτό εκτός αν δεν το κατάλαβα,
δλδ αναλύσεις, 7τονες, 7τονες με 4 νότες/χορδή πως παίζεις, με bend?
πως κάνεις major τρίτες/χορδή? έβαλες και θαυμαστικό που σημαίνει ότι είσαι σίγουρος, μήπως εννοείς τπτ άλλο? καλοπροαίρετα dont panic!
ξέρω το "σε κάθε δάκτυλο αντιστ.." αλλά δεν εφαρμόζεται παντού, κάτι πρέπει να μην καταλαβαίνω πάλι? ;D
edit: άλλο κατάλαβα, οπότε το τελευταίο που είπα για τις χρωματικές είναι άσχετο εντελώς ξέχνα το, το πιο πάνω πιστεύω όμως πως είναι η απάντηση, ότι δλδ ακόμα κι αυτοί που παίζουν με 4 δάκτυλα, αποφεύγουν να παίξουν περάσματα με περισσότερες από 3/χορδή, άρα πόσο μάλλον οι 3δάκτυλοι, ε σε τέτοια περάσματα χρησιμοποιείς μόνο 3 δάκτυλα κι από ένα τάστο ;)

ο λόγος που λέω ότι συχνά είναι πιο γρήγοροι, είναι επειδή προφανώς όταν είσαι αρχάριος παίζεις πολύ πιο γρήγορα με το ring
άρα, αυτοί οι προχωρημένοι που δεν παίζουν με pinky έχουν ανταλλάξει όλο το pinky-χρόνο με περισσότερη εξάσκηση στο ring,
αποτέλεσμα? - αναμφισβήτητα και παίζουν πιο γρήγορα με το ring απότι παίζουμε εμείς με το ring δλδ εμάς τους "pinky people"


α, για άλλη μια φορά, δεν έχω ποτέ απότι θυμάμαι δοκιμάσει να παίξω χωρίς pinky myself, οπότε απλά κάνω the devils συνήγορο ;D
επίσης ουσιαστικά δε διαφωνούμε εντελώς, γιατί δεν εκφέρω άποψη για το αν θα παιζαν πιο γρήγορα με 4 δάκτυλα, δεν το ξέρω
ενώ όπως ξέρεις μιλάω για συγκεκριμένες τεχνικές, πχ σε legato 4δάκτυλου με το ring ή το pinky, νομίζω νικάει ο 3δάκτυλος και τα 2

(άσχετο: δεν κατάλαβα σε καμία περίπτωση γιατί έβαλες τη λέξη παιδιά σε εισαγωγικά πάντως - τι εννοείς?)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 02:41 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #44 στις: 26/07/06, 00:57 »
ρε παιδιά το μικρό δάκτυλο είναι βασικό και μου κάνει εντύπωση που ακούω ότι άτομα δεν το χρησιμοποιούν .... Καλά μπορείς να πιάσεις πχ λα ματζορε με μπαρέ στο 5ο τάστο χωρίς να βάλεις  το μικρό ?

Αποσυνδεδεμένος braveheart

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Η κιθαρα ειναι η ζωη μου
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #45 στις: 16/08/06, 01:56 »
Παιδια σημασια εχει ο ανθρωπος να παιξει καλη κιθαρα.Δεν θα πω τι με 3 τι με 4 γιατι ειναι λαθος.Η κιθαρα στα πολυ γρηγορα σολο απαιτει σιγουρα 4 δαχτυλα.Το παν και ολο το ζουμι ειναι οι ασκησεις.ασκησεις και ξανα ασκησεις  ;D   π.χ   1234-1234-1234-(μεχρι τελους της ταστιερας)και reverse 4321 4321...και με τν καιρο ερχεται και η βελτιωση και η γρηγοραδα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #46 στις: 24/02/07, 16:11 »
Να ρωτήσω κάτι άλλο:

 Εγώ όταν παίζω χρωματικές ή ματζόρε για εξάσκηση δε μπορώ με κανένα τρόπο να κρατήσω το μικρό δάχτυλο χαμηλά πάνω απ'τις χορδές... Ιδίως στις ΛΑ και ΜΙ μπάσα τινάζεται νευρικά προς τα πάνω και με καθυστερεί και με εκνευρίζει! Έχετε να προτείνετε καμμιά καλή άσκηση για να το διορθώσω;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #47 στις: 24/02/07, 17:03 »
Mήπως βάζεις πολλή δύναμη στα δάχτυλα του δεξιού χεριού;; Αυτός είναι ο λόγος που μου συνέβαινε κι εμένα το ίδιο παλιότερα. Αν πατήσεις τις χορδές με το χέρι πιο χαλαρό μάλλον θα δεις βελτίωση,αν και το μικρό δάχτυλο πάντα πετάγεται λίγο πίσω... Θα έλεγα να παίζεις τις ασκήσεις και τα κομμάτια που παίζεις με πολύ αργό τέμπο ώστε να συγκεντρώνεσαι στο να έχεις τα δάχτυλα όσο πιο χαλαρά μπορείς και σιγά σιγά θα γίνει συνήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #48 στις: 24/02/07, 23:11 »
Ευχαριστώ φίλε,

 η αλήθεια είναι οτι για πολύ καιρό είχα μπερδέψει την ταστιέρα με τη σιδερώστρα και πατούσα απελπιστικά πολύ, σε σημείο που στράβωναν οι χορδές!!! Εδώ και κάμποσο καιρό όμως έχω αποβάλλει αυτή την κακή συνήθεια, η οποία άφησε (όπως όλα τα πράγματα που ξεκινάς στραβά και πας να διορθώσεις εκ των υστέρων) τα κουσούρια της. Πάντως έχω ήδη αρχίσει να κάω αυτό που μου πρότεινες, και η αλήθεια είναι ότι βελτιώνωμαι αργά αλλά σταθερά...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χρήση του μικρού δάκτυλου στο παίξιμο
« Απάντηση #49 στις: 25/02/07, 01:24 »
Να ρωτήσω κάτι άλλο:

 Εγώ όταν παίζω χρωματικές ή ματζόρε για εξάσκηση δε μπορώ με κανένα τρόπο να κρατήσω το μικρό δάχτυλο χαμηλά πάνω απ'τις χορδές... Ιδίως στις ΛΑ και ΜΙ μπάσα τινάζεται νευρικά προς τα πάνω και με καθυστερεί και με εκνευρίζει! Έχετε να προτείνετε καμμιά καλή άσκηση για να το διορθώσω;

Απλά: ;) ;)

---1-4-3-4--1-4-3-4----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------1-4-3-4--1-4-3-4--------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------1-4-3-4--1-4-3-4-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------1-4-3-4--1-4-3-4------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------1-4-3-4--1-4-3-4------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------1-4-3-4--1-4-3-4

Αρχικά αργά , και όταν το επιταχύνεις αρκετα, θα δείς τη διαφορά!!! Επίσης, όταν θα νιώθεις άνετα την άσκηση αντί για 1ο, βάζε 2ο που και που....Το πρόβλημα που αναφέρεις έχει πιο πολύ να κάνει με το γεγονός οτι είσαι κάπως σφιγμένος....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/12, 11:41
από vasileiosalexandris
2 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:54
από Ibanezακιας
24 Απαντήσεις
8610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
0 Απαντήσεις
1612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 12:17
από Gambi1986
ΧΡΗΣΗ V-AMP3 &FCB1010

Ξεκίνησε από JOHN33 Εφέ

3 Απαντήσεις
3124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 08:57
από JOHN33
8 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:06
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
2437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 00:25
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/14, 03:07
από Unknown Artist
11 Απαντήσεις
34232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)