Αποστολέας Θέμα: EMG σε EPI LES PAUL  (Αναγνώστηκε 5658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
EMG σε EPI LES PAUL
« στις: 19/06/08, 01:29 »
Hi guys!!!
Ειμαι νεος στο forum κ θελω γνωμες πανω στο θεμα ειδικα απο οσους εχουν εμπειρια...

Εχω μια Epi LP Standard κ σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω τους μαγνητες σε active EMGs, ειμαι σε διλημμα ομως μεταξυ 81/85 και 81/60. Παιζω (προσπαθω τουλαχιστον :D) κυριως metal, hard rock κ σπανια κατι σε blues (δν ξερω αν οι EMG με περιορισουν σ' αυτο). Εχω παιξει για λιγο σε μια Les Paul (κατι αντιστοιχο της Επιφον) αλλα σε τελειως διαφορετικο ενισχυτη απο το δικο μου (εχω ενα Marshall 15w DFX η κατι τετοιο...) με 81/85 πανω κ μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις αν κ μου φανηκε μερικες φορες υπερβολικα μπασος ο ηχος της.

Γενικα θελω να μαθω τη διαφορα μεταξυ 85 κ 60 οσον αφορα ογκο στην παραμορφωση, καθαρα κλπ.

Επισης, γνωριζει κανεις περιπου ποσο κοστιζει η τοποθετηση??? Αθηνα μενω, οποτε προτεινετε μαγαζια!

Thanks anyway!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #1 στις: 19/06/08, 13:24 »
Αγαπητε φιλε, οπως εχω βαρεθει να προτεινω σε φιλαρακια μου ΜΗΝ βαζετε active μαγνητες εκτος και αν παιζετε αποκλειστικα πολυ βαρυ μεταλ και θελετε γερα γκαζια. Σου υπενθυμιζω οτι οχι μονο καταργεις το "χρωμα" των καθαρων σου, αλλα καταργεις και την ποιοτητα των ξύλων της κιθαρας σου και ειδικα σε epiphone LES PAUL που εχει καλα ξυλα και δεν συνισταται για active set. Ταπεινη μου προταση βαλε το χιλιοδοκιμασμενο και παραδοσιακο set seymour beck και jazz και θα εχεις αξιοπρεπεστατα καθαρα και καλα γκαζια. Θα το λατρεψεις το οργανακι σου φιλε μου, και θα μπορεις να παιζεις οτι γουσταρεις.

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #2 στις: 19/06/08, 13:58 »
Φιλε waffen, δυστυχως δεν εχω δοκιμασει καμια Epiphone με τους μαγνητες που προτεινεις, οποτε δε θελω να ρισκαρω τα 200+ ευρω που θα μου χρειαστουν κ μετα να κλαιω τα λεφτα μου. ;)

οι μονοι passive που ειχα δοκιμασει ειναι στην Epiphone του Zakk Wylde που ειχε τους EMG HZ-H4 και μου αρεσε σαν ηχος αλλα πιο πολυ με ικανοποιησε ο ηχος των active, γιατι πλησιαζει πιο πολυ στον ηχο που θελω (κατι προς Metallica, Zakk Wylde κλπ), γενικα θελω να παιζω βαρια riffs κ εχω αποφασισει οτι θα βαλω active EMG πανω.

Η απορια μου ειναι σχετικα με τη διαφορα του 85 και του 60 στον ηχο που ψαχνω, εχοντας δοκιμασει μονο το σετ 81/85.  Απλα ακουω αρκετα καλα λογια κ για τον 60 κ ηθελα να μαθω αν γενικα ειναι λιγο πιο all-around μαγνητης απο τον 85, αν ταιριαζει το ιδιο ηχητικα με τον 81 κλπ

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #3 στις: 19/06/08, 17:46 »
Νομιζω οτι δε χρειαζεται να ειμαστε τοσο απολυτοι waffen, εχουν κ οι active τα καλα τους τα οποια ειναι και ουκ ολιγα...σε καμια περιπτωση δεν ειναι μονο για βαρυυυυ μεταλ, με τις καταλληλες ρυθμισεις ολα γινονται! Δες τους 81TW/89 που ειναι και το καλυτερο σετ της EMG αυτη τη στιγμη κατα την αποψη μου και το πλεον ευελικτο.  ;) 81 + 85 ειναι απλα γινονται και single coils. Οσο για τους EMG HZ δεν εχουν καμια σχεση με τους κλασικους EMG που ειναι πολυ ανωτεροι. Προτεινω 85 παντως αφου ειναι ενας καλος, ολοκληρωμενος και βαρβατος μαγνητης. Αντιθετα ο 60 μου φαινεται λιγο ψοφιος σε συγκριση με τους υπολοιπους. Μπορει εσενα να σε αρεσει ομως αυτη η ψοφιλα δε ξερω... Δες και κανενα sample στο site της EMG.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #4 στις: 19/06/08, 19:28 »
Εγω εχω μια Les Paul Classic (Korea) στην οποια εχω εδω και 3 χρονια εχω βαλει ενα σετακι 81/89...Εχω παρατηρησει γενικοτερη βελτιωση παντου (καθαρα-βρωμικα-σαστεην κλπ)...Επισης με το σπασιμο ο 89 βγαζει ιδιαιτερα ωραιο ηχο για σολακια μπλουζιστικα....Η επιφον λες πολ δεν εχει ιδιαιτερα καλα ξαλα οπως ολες οι κιθαρες ουτως η αλλες στα 600-700 ευρω (σιγουρα κουπια δεν ειναι βεβαια) οποτε οι Active ειναι κατ εμε οτι καλυτερο για φθηνες κιθαρες...Εχω ακουσει πολλες κιθαρες πριν-μετα σε αυτην την κατηγορια με πολλα ειδη μαγνητων, και Ντανκαν και Ντι Μαρζιο κλπ αλλα η βελτιωση που δεχεται η κιθαρα με τους EMG ειναι το κατι αλλο...Επισης αμα ψαχτεις με ρυθμισεις στον ενισχυτη σου μπορεις ανετα να παιξεις απο death μεχρι blues ικανοποιητικοτατα, τουλαχιστον σιγουρα πιο ικανοποιητικα απο τωρα...Θα συμφωνησω με τον Seth πως το 81TW/89 ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.. ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #5 στις: 19/06/08, 19:58 »
Για να καταλαβω, ο 81TW ειναι ακριβως ιδιος με τον 81 αλλα εχει τη δυνατοτητα να γινεται κ single??? Αυτο πως ακριβως γινεται, γιατι δν ειμαι κ πολυ σχετικος (φανταζομαι κατι με το διακοπτη Treble - Rhythm της Les Paul?). Χρειαζεται extra σκαψιμο ή τιποτα τετοιο για κανενα καινουριο διακοπτη?

Επισης σε μαγαζια της Αθηνας ποσο κοστιζει περιπου, γιατι απο οτι βλεπω στον Thomann ειναι λιγο τσουχτερος...:)

Ευχαριστω κ sorry αν γινομαι κουραστικος απλα τωρα καταφερα μετα απο καιρο να μαζεψω καποια χρηματα κ θελω να ειμαι οσο πιο σιγουρος γινεται ;)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #6 στις: 19/06/08, 21:11 »
Single coil γινεται με καποιο απο τα volume η tone knobs, σηκωνοντας τα. Δε χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια απλα θα πρεπει να μπουν καινουρια ποτενσιομετρα που θα σηκωνονται (περιλαμβανονται ολα μαζι με τους μαγνητες). Παντως αν στον τομαν ειναι τσουχτερος στην Ελλαδα (αν υπαρχει κιολας) θα ειναι απλησιαστος η στη καλυτερη περιπτωση εξισου τσουχτερος.

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #7 στις: 19/06/08, 21:41 »
Η τοποθετηση γενικα ειναι ευκολη??? Δν εχω ξαναδοκιμασει τπτ παρομοιο στην κιθαρα, αλλα δν ξερω κ ποσο παιρνουν εξω να τους περασουν.

Αν ξερει κανεις που ειναι πιο φτηνη η τοποθετηση ας μου πει, κ σε pm αν 8ελει

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #8 στις: 19/06/08, 22:08 »
αν μιλάμε για emg, η τοποθέτηση είναι πανεύκολη ενώ δίνονται κ οδηγίες κατατοπιστικότατες από το manual που έχουν.. απλώς, κατά την γνώμη μου, δύσκολο είναι το σετάπ, το οποίο χρειάζεται όπωσδήποτε.. τώρα δεν νομίζω να σου πάρουν περισσότερα από 40 ευρώ για αλλαγή μαγνητών, χορδές κ σετάπ..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #9 στις: 19/06/08, 22:53 »
Εγω ειχα δωσει 70 ευρω για πληρες σερβις, χορδες αλλαγη μαγνητων κι ολων των ηλεκτρικων (ποτενσιομετρο Gibson καινουρια καλωδια βυσματα knobbs κλπ) κλειδια και σεταρισμα σε D...Στον Τσελιο που ειναι κι απ τους ακριβους...Οποτε δε νομιζω πανω απο 40 οπως λεει κι ο κρονος για μαγνητες-σεταρισμα
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #10 στις: 19/06/08, 23:22 »
Να βαλεις ΕΜG αφου σου αρεσαν, μην ακους τι λενε  ;)
Και θα δεις μεγαλη βελτιωση στον ηχο που λες οτι θελεις. Ο 85 εχει και πολυ καλα καθαρα, οποτε θα προτεινω αυτον.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #11 στις: 19/06/08, 23:39 »
Ευχαριστω παιδες!!!

Αυριο παω για αγορα, μαλλον για 81/85 σετακι, θα παρω σβαρνα ολα τα μαγαζια να δω που θα βρω φθηνοτερους!:)

Επισης, στο σεταρισμα σε τι ακριβως παιζει ρολο ηχητικα το ποσο χαμηλα ή ψηλα ειναι οι μαγνητες, για να ξερω τι να ζητησω??? (αφου δεν το κοβω να τους περναω μονος μου  ;D)

P.S.: Ξερει κανεις αν ο Καγμακης εχει τις τιμες που βλεπω κ στην ιστοσελιδα του ή ειναι μονο για online αγορες αυτες???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #12 στις: 19/06/08, 23:55 »
Oσο αφορα το σεταρισμα, ενα ειναι το ιδανικο σημειο ωστε να πιανουν σωστε τις αρμονικες κτλ. Αν τους βαλεις πιο κοντα στις χορδες εχεις πιο πολυ ενταση, gain κτλ αλλα χανεις λιγο απο τις αρμονικες (και ισως και σαστειν συμφωνα με καποιους)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #13 στις: 20/06/08, 00:05 »
Επιμενω εγω παντως μη παιρνεις 81/85, οχι οτι ειναι κακοι αλλα σε περιοριζουν αρκετα σε συγκριση με τους 81TW/89 η εστω και 81/89 αφου λογικα τον 89 θα τον βρεις ευκολοτερα.

Αποσυνδεδεμένος LITTLE-john

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG σε EPI LES PAUL
« Απάντηση #14 στις: 20/06/08, 00:22 »
Επιμενω εγω παντως μη παιρνεις 81/85, οχι οτι ειναι κακοι αλλα σε περιοριζουν αρκετα σε συγκριση με τους 81TW/89 η εστω και 81/89 αφου λογικα τον 89 θα τον βρεις ευκολοτερα.

Θα το κοιταξω φιλε Seth21 αν ειμαι τυχερος κ βρω καμια που να φοραει 89, απλα εχω ακουσει απο πολλους κ εχω διαβασει κ στο forum οτι ο 89 δεν κανει τη δουλεια ακριβως ουτε του 85 ουτε ενος single κ απλα "προσπαθει να αντιγραψει" στοιχεια αυτων των 2 (δεν εχω ακουσει τον 89, αν εχεις βρει κανενα sample στειλε γιατι στο site της EMG δεν εχει)

Παντως δε με ενδιαφερει απαραιτητα να εχω πολυ μεγαλη ποικιλια στον ηχο μου στην Epiphone, θελω να την κανω κυριως μεταλ κιθαρα για πολλα γκαζια γιατι μαλλον 8α αγορασω 2η κιθαρα για rock k blues  ;)

P.S: Καληνυχτα μαγκες, αντε γιατι εχει εξεταστικη αυριο αλλα στα @@ μου, αυριο παιρνω μαγνητες!!! mouaxaxaxaxaxa  ;D ;D ;D 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/08, 00:52 από LITTLE-john »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
SG ή Les Paul;

Ξεκίνησε από Zoso « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/04, 01:18
από H4RRY
5 Απαντήσεις
6065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
35 Απαντήσεις
12202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/08, 16:10
από Tagima
4 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 19:51
από Dark_kronos
45 Απαντήσεις
15911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 00:59
από Arg0
3 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 21:24
από Ibanezακιας
10 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 23:25
από s0uL R3b3L
2 Απαντήσεις
2581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 14:00
από Μαργαρίτα Π.
29 Απαντήσεις
9280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:42
από Jezus
12 Απαντήσεις
5162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore