Αποστολέας Θέμα: Fender Strat  (Αναγνώστηκε 7426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Fender Strat
« στις: 10/05/12, 22:47 »
Γεια σας, σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bk.htm
Fender Squier Affinity Stratocaster τι γνωμη εχετε γιαυτη την κιθαρα (ειμαι αρχαριος και παιζω κιθαρα εναμιση χρονο και με αυτη την κιθαρα θελω να παιζω ροκ πιο πολυ σε στυλ Red Hot Chili Peppers και Guns n' Roses) Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #1 στις: 10/05/12, 23:26 »
Κατ' αρχήν να έχεις υπόψη σου ότι η κιθάρα είναι Squier και όχι Fender. Έχει κάποια διαφορά. Και για ήχο RHCP μια χαρά τη βλέπω, για GNR λίγο δύσκολο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #2 στις: 11/05/12, 22:27 »
Squier by Fender..  ;)
Εχεις καπια αλη προταση για να μπορω να παιζω και RHCP και Gn'R?

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #3 στις: 11/05/12, 23:05 »
Δε συνδιάζονται εύκολα αυτά τα 2.
Ίσως μία κιθάρα με 1 2πλο και 2 μονούς μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #4 στις: 12/05/12, 00:29 »
μηπως εχεις καπια καλη για αρχαριο στο νου σου?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #5 στις: 12/05/12, 00:38 »
Εχεις καπια αλη προταση για να μπορω να παιζω και RHCP και Gn'R?


Όπως είπε και το μπιφτέκι, μάλλον χρειάζεσαι κιθάρα που να έχει συνδυασμό μονών και διπλών μαγνητών. Αν ενδιαφέρεσαι για κιθάρα τύπου stratocaster, κοίτα το παρακάτω άρθρο για να πάρεις μια ιδέα τι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτή την κατηγορία...

Οι 10 καλύτερες Strat μέχρι 200 Ευρώ

Αν θέλεις συγκεκριμένη πρόταση, πάρε αυτή την κιθάρα και μού λες αν είναι καλύτερη από τη Squier ή όχι... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/12, 00:41 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #6 στις: 12/05/12, 00:47 »
μηπως εχεις καπια καλη για αρχαριο στο νου σου?
Ο οδηγός του Απόλλων δείχνει αρκετά καλός.
Να σου πως ξεκίνησα με μια Yamaha Pasifica εγώ. Σχετικά καλό όργανο για αρχάριο αλλά το 2000 που ξεκινούσα εγώ δεν υπήρχαν πολλές καλές επιλογές. Έτσι για σήμερα με αυτά που μπορείς να δεις δε θα την πρότεινα.
Δες τις Cort και τις Afiinity Squier του οδηγου.
Για τις άλλες δεν εχω άποψη

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #7 στις: 12/05/12, 01:31 »
Εχεις καπια αλη προταση για να μπορω να παιζω και RHCP και Gn'R?


Όπως είπε και το μπιφτέκι, μάλλον χρειάζεσαι κιθάρα που να έχει συνδυασμό μονών και διπλών μαγνητών. Αν ενδιαφέρεσαι για κιθάρα τύπου stratocaster, κοίτα το παρακάτω άρθρο για να πάρεις μια ιδέα τι υπάρχει διαθέσιμο σε αυτή την κατηγορία...

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84647

Αν θέλεις συγκεκριμένη πρόταση, πάρε αυτή την κιθάρα και μού λες αν είναι καλύτερη από τη Squier ή όχι... ;)
Τον εχω διαβασει (πριν 2-3 μερες) τον οδηγο σου παρα πολυ καλος .. Μπραβο.. αλλα εχω μια απορια η Squier και η Squier Fat η μονη διαφορα που εχουν ειναι οτι η Fat εχει 2 μονους και ενα διπλο?

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #8 στις: 12/05/12, 01:32 »
μηπως εχεις καπια καλη για αρχαριο στο νου σου?
Ο οδηγός του Απόλλων δείχνει αρκετά καλός.
Να σου πως ξεκίνησα με μια Yamaha Pasifica εγώ. Σχετικά καλό όργανο για αρχάριο αλλά το 2000 που ξεκινούσα εγώ δεν υπήρχαν πολλές καλές επιλογές. Έτσι για σήμερα με αυτά που μπορείς να δεις δε θα την πρότεινα.
Δες τις Cort και τις Afiinity Squier του οδηγου.
Για τις άλλες δεν εχω άποψη
Ναι τον εχω διαβασει δειχνει μεσα και αυτην που εδωσα στο λινκ στο αρχικο ποστ την Squier

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #9 στις: 12/05/12, 02:20 »
αλλα εχω μια απορια η Squier και η Squier Fat η μονη διαφορα που εχουν ειναι οτι η Fat εχει 2 μονους και ενα διπλο?


Nαι, αυτή είναι η μόνη διαφορά. Πάντως αν σκέφτεσαι την Squier Fat Strat ως εναλλακτική λύση, θα σού ξαναπώ ότι υπάρχουν καλύτερες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά, όπως η SX SST και η Cort G-210. Και αν το καλοσκεφτείς, αντί να δώσεις 189 Ευρώ για τη Squier, βάζεις ένα δεκάρικο παραπάνω και παίρνεις την Ibanez GSA-60, που επίσης είναι μια καλύτερη επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/12, 02:26 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #10 στις: 12/05/12, 09:26 »
Με αυτες θα μπορω να παιζω και τα δυο ειδη μουσικης ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #11 στις: 12/05/12, 10:29 »
Με αυτες θα μπορω να παιζω και τα δυο ειδη μουσικης ?

Kατ' αρχήν δεν μιλάς για δύο διαφορετικά είδη μουσικής αλλά για δύο συγκεκριμένα συγκροτήματα. Με οποιαδήποτε κιθάρα μπορείς να παίξεις οποιοδήποτε είδος μουσικής, άσχετα αν λέμε ότι κάποιες κιθάρες προσφέρονται καλύτερα για ορισμένα είδη. Μπορείς μια χαρά λοιπόν να παίξεις rock με stratocaster, απλά αν ο σκοπός σου είναι να πετύχεις ήχο που θυμίζει Guns n' roses, θα είναι λίγο δύσκολο με μια strat που έχει τρεις μονούς μαγνήτες. Βέβαια πολλά εξαρτώνται από τον ενισχυτή, για τον οποίο δεν έχουμε μιλήσει καθόλου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #12 στις: 12/05/12, 10:50 »
δεν το διατυπωσα σωστα.. για ενυσχιτη δεν ξερω .. (εχω μαυρα μεσανυχτα και γιαυτο το θεμα)...με την ευκερια, πιες οι διαφορες με του μονους-διπλους κατλ μαγνητες? καμια καλη προταση για ενιχυτη; οχι κατι πολυ ακριβο μιας και οπως ειπα ειμαι αρχαριος

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #13 στις: 12/05/12, 10:56 »
Να ρίξω κ εγω μια πρόταση στην κουβέντα.
Έχει βγάλει η squier showmaster με επιλογές δυο διπλών Η διπλό κ δυο μόνους .

http://www.stolas.gr/vp.asp?dbID=22517

Εγω είχα το αρκετά ακριβότερο μοντέλο του fender C.S. Και ήταν απο τις πιο versalite κιθάρες που πέρασαν απο τα χέρια μου , μιλάω κ προτείνω την Κιθαρα με ΗSS διάταξη.
Πιστεύω οτι αξίζει μια ματιά κ η squier.
http://www.harmonycentral.com/products/104449
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #14 στις: 12/05/12, 11:05 »
Να ρίξω κ εγω μια πρόταση στην κουβέντα.
Έχει βγάλει η squier showmaster με επιλογές δυο διπλών Η διπλό κ δυο μόνους .

http://www.stolas.gr/vp.asp?dbID=22517

Εγω είχα το αρκετά ακριβότερο μοντέλο του fender C.S. Και ήταν απο τις πιο versalite κιθάρες που πέρασαν απο τα χέρια μου , μιλάω κ προτείνω την Κιθαρα με ΗSS διάταξη.
Πιστεύω οτι αξίζει μια ματιά κ η squier.
http://www.harmonycentral.com/products/104449
Και εγω Squier ελεγα αλλα Affinity οχι Showmaster, οπως αναφερει πιο πανω ο Απολλων υπαρχουν και πιο αξιολογα μοντελα(απο την Affinity) σε αυτη την τιμη (απο πρωσοπικη του εμπιρια, που παρεπηπτωντως δεν ξερω γιατι αλλα τον εμπιστευομαι γιατι φενετε πολυ ψαγμενος και αυτο φενετε και απο τα ποστ του) αυτες που μου εδειξες εσυ εχεις την δευτερη η την πρωτη? και σε τι τιμη παιζει?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #15 στις: 12/05/12, 11:16 »
δεν το διατυπωσα σωστα.. για ενυσχιτη δεν ξερω .. (εχω μαυρα μεσανυχτα και γιαυτο το θεμα)...με την ευκερια, πιες οι διαφορες με του μονους-διπλους κατλ μαγνητες? καμια καλη προταση για ενιχυτη; οχι κατι πολυ ακριβο μιας και οπως ειπα ειμαι αρχαριος

Φίλε, αν αρχίσουμε να μιλάμε εδώ για διαφορές μονών και διπλών μαγνητών και για επιλογή ενισχυτή θα πάει εντελώς αλλού η συζήτηση. Διάβασε τις σχετικές συζητήσεις σε αυτό το forum και ψάξε γενικά στο Internet, υπάρχουν οι απαντήσεις για αυτά τα θέματα. Νομίζω ότι μια κάποια εξοικείωση με αυτά τα στοιχειώδη πράγματα είναι απαραίτητη πριν αγοράσεις καινούργια κιθάρα. 'Οπως επίσης και μερικές δοκιμές σε κάποιο μουσικό κατάστημα, αφού εμείς μπορούμε να σού δώσουμε κάποιες απόψεις, δεν μπορούμε όμως να ξέρουμε τις προσωπικές σου προτιμήσεις.

Vagtanplan, έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη κιθάρα δεν κυκλοφορεί πλέον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #16 στις: 12/05/12, 11:18 »
Οι τιμές τους απ όσο έψαξε είναι απο 180 εώς 300 ανάλογα το σχέδιο κλπ έχει διάφορες επιλογές.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #17 στις: 12/05/12, 11:22 »
Απολλων δίκιο έχεις αλλα ο Στολλας έχει απ όσο καταλαβαίνω απ το σαητ του κάποια μοντέλα ακόμα κ γι αυτο πήρα το ινφο απ εκει !!!

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #18 στις: 12/05/12, 11:23 »
δεν το διατυπωσα σωστα.. για ενυσχιτη δεν ξερω .. (εχω μαυρα μεσανυχτα και γιαυτο το θεμα)...με την ευκερια, πιες οι διαφορες με του μονους-διπλους κατλ μαγνητες? καμια καλη προταση για ενιχυτη; οχι κατι πολυ ακριβο μιας και οπως ειπα ειμαι αρχαριος

Φίλε, αν αρχίσουμε να μιλάμε εδώ για διαφορές μονών και διπλών μαγνητών και για επιλογή ενισχυτή θα πάει εντελώς αλλού η συζήτηση. Διάβασε τις σχετικές συζητήσεις σε αυτό το forum και ψάξε γενικά στο Internet, υπάρχουν οι απαντήσεις για αυτά τα θέματα. Νομίζω ότι μια κάποια εξοικείωση με αυτά τα στοιχειώδη πράγματα είναι απαραίτητη πριν αγοράσεις καινούργια κιθάρα. 'Οπως επίσης και μερικές δοκιμές σε κάποιο μουσικό κατάστημα, αφού εμείς μπορούμε να σού δώσουμε κάποιες απόψεις, δεν μπορούμε όμως να ξέρουμε τις προσωπικές σου προτιμήσεις.

Vagtanplan, έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη κιθάρα δεν κυκλοφορεί πλέον.
οκ, θα ψαξω, οσο για τις δοκιμες λιγο δυσκολο μιας και μενω σε νησι και η δοκιμη σε καποιο μαγαζι (το οποιο δεν υπαρχει εδω) ειναι λιγο δυσκολη αλλα ενταξει παω στην καβαλα και δοκιμαζω

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #19 στις: 12/05/12, 11:24 »
Οι τιμές τους απ όσο έψαξε είναι απο 180 εώς 300 ανάλογα το σχέδιο κλπ έχει διάφορες επιλογές.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #20 στις: 12/05/12, 11:31 »
Απολλων μπορεις να μου πεις αν θυμασε σε ποια κατηγορια λεει για τις διαφορες των μαγνητω ? εψαξα στην κατηγοτια ενυσχητες αλλα δεν βρηκα κατι τετιο
Ακυρο βρηκα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #21 στις: 12/05/12, 11:50 »
οκ, θα ψαξω, οσο για τις δοκιμες λιγο δυσκολο μιας και μενω σε νησι και η δοκιμη σε καποιο μαγαζι (το οποιο δεν υπαρχει εδω) ειναι λιγο δυσκολη αλλα ενταξει παω στην καβαλα και δοκιμαζω


Στη Θάσο μένεις; Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αν δεν υπάρχει τίποτα κοντά σου, όμως η Καβάλα είναι δύο ωρίτσες με το πλοίο. Ψάξε να βρεις τι καταστήματα υπάρχουν εκεί, πού ακριβώς βρίσκονται και τι μάρκες έχουν (ώστε να κάνεις και πάλι τη σχετική έρευνα αγοράς και να πας ψαγμένος), και ένα ωραίο πρωί κάνεις μια εκδρομούλα κατά την οποία θα πάρεις σβάρνα όλα τα μουσικά μαγαζιά της πόλης, θα κάνεις τις δοκιμές σου ώστε να δεις τουλάχιστον ποιός τύπος κιθάρας σού αρέσει περισσότερο σαν ήχος και σαν αίσθηση. Αν είσαι τυχερός, μπορεί να επιστρέψεις με μια καινούργια κιθάρα στα χέρια σου... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #22 στις: 12/05/12, 12:08 »
Ακριβως, Θασο μενω, Καλη ιδεα μετα το καλοκαιρι θα κανω μια επσκεψη (η πιο μπροστα αν μπορεσω γιατι τωρα θα εχω τις εξετασεις και μετα θα δουλευω)

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #23 στις: 12/05/12, 12:30 »
τι διαφορα εχει αν η διατιξη των μαγνητων ειναι HSS (διπλος bridge) ή SSH (διπλος neck) στον ηχο?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat
« Απάντηση #24 στις: 12/05/12, 14:31 »
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κιθάρα με διπλό στο neck και μονούς τους άλλους μαγνήτες. Είτε έχει διπλό μόνο στη γέφυρα (HSS) είτε δυό διπλούς και ένα μονό (HSH).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
22106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
4 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 12:03
από Rockdude
4 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 18:06
από φεντεράκιας
3 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 20:45
από zeoy
6 Απαντήσεις
3767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/13, 23:50
από Neit
33 Απαντήσεις
14679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 16:50
από vaig3
3 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
37 Απαντήσεις
10466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/17, 18:51
από talfarlow