Αποστολέας Θέμα: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;  (Αναγνώστηκε 3542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Το βιντεάκι δεν πρόκειται για τραγούδι, ούτε καν σύνθεση. Απλά δανείστηκα την κάμερα του κολλητού και είπα να τζαμάρω. Κυρίως για να δώ τυχόν λάθη που κάνω (αν και ξέρω πάνω κάτω τί βλακείες κάνω). Με την ευκαιρία, λέω μήπως το δει και κανένας έμπειρος και μου επισημάνει πράγματα που δεν προσέχω (κι ίσως μου δημιουργήσουν "πρόβλημα" αργότερα).


Χμ, τώρα που το ξαναβλέπω, μοιάζει πολύ με κάτι ηχογραφήσεις που είχα ανεβάσει παλιότερα, απλά τώρα έχει και galloping χαχαχαχχα


Κάτι για power metal πήγαινα, μου βγήκε πιο groovy πιο περίεργο πιο... δε ξέρω.


Anyway, αν έχετε κανένα σχόλιο θα ήθελα να το διαβάσω. Απ' το Δεκέμβρη άρχισα να παίζω metal αλλά φοβάμαι ότι δεν έχω προχωρήσει όσο θα 'πρεπε (άστε που στο βίντεο δεν έκανα alternate, tremolo...)


edit: Πρέπει να βάλω και
link
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #1 στις: 11/05/10, 10:10 »
Μια χαρα τα πας φιλε μου, θα προτεινα να αρχισεις να προσπαθεις να ελεγχεις πιο αποτελεσματικα το δεξι σου χερι ωστε τα chops να ακουγονται πιο "στακατα", με λιγα λογια το muting που κανει το δεξι χερι να ειναι λιγο πιο "αποτελεσματικο" με την εννοια να "ακουγεται" περισσοτερο ο ογκος των palm mutes και ξεχωριστα το καθε downstroke απο το επομενο. Με λιγο περισσοτερη προσπαθεια στο δεξι δηλαδη (και σε συνεργασια με το αντιστοιχο mute με το αριστερο επισης) θα πετυχεις ακομα καλυτερα palm mutes που θα σου δινουν "ογκο".
Βεβαια ο ηχος του video μεσω του onboard μικροφωνου της καμερας, σιγουρα αφαιρει πολυ αγκο και μπασσα, αλλα εχω την εντυπωση οτι εισαι ακομα λιγο "σφιγμενος" στο δεξι σου χερι και αυτο ακουγεται σαν να ξερεις μεν και να παιζεις σωστα αυτο που θες αλλα οχι τοσο πειστικα ωστε να το νιωθει ο αλλος οτι εκεινη την στιγμη τα "χωνεις" στο δεξι χερι... Ελπιζω αν εγινα αντιληπτος γιατι ολες αυτες οι περιγραφες ειναι λιγο περιεργες  :P :P
Κατα τα αλλα νομιζω οτι πας αρκετα καλα με το μετρημα και δειχνεις να εχεις δουλεψει... Καιρος για κλιμακες και licks θα ελεγα εγω, χωρις να ξεχνας αυτο που σου πα στην αρχη, δοκιμασε να "σκαβεις" λιγο πιο πολυ στα ρυθμικα σου μερη και να εχεις ακομα πιο αποτελεσματικο control στα palm mutes.
Επισης δοκιμασε να εισαγεις και πιο ολοκληρωμενες συγχωρδιες στο ρεπερτοριο σου κι οχι μονο power 5ths... Μπορεις να παιξεις το ιδιο jam αλλα να το εμπλουτισεις με περισσοτερο ολοκληρωμενες συγχορδιες μινορε και ματζορε και να αλλαξεις τελειως τον χαρακτηρα του ηχου σου ενω θα παραμενει heavy
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/10, 10:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #2 στις: 11/05/10, 20:57 »
Χεχε, αυτό με το palm mute και το "σκάψιμο" μου το 'πε κι ένας άλλος φίλος... Και νόμιζα ότι το είχα διορθώσει... Θα το δουλέψω περισσότερο, αυτό άλλωστε δίνει τον περισσότερο όγκο στο παίξιμο, κακά τα ψέματα. Έβαλα κι 11άρες χορδές οπότε δεν πρέπει να φοβάμαι το κοπάνημα  :) Η πλάκα είναι ότι
εδώ
είχα το νου μου να "σκάβω" περισσότερο αλλά πάλι δε βγήκε...

Ξες τί, κατάλαβα τί λες με το "σφιγμένος". Στην κάμερα φαίνεται λες και πιέζω απίστευτα την πένα, αλλά πραγματικά δεν το κάνω. Μάλλον την κρατάω λίγο περίεργα και "φαίνεται" σ' όλο το χέρι. Άσε που ακόμα πρέπει να σκέφτομαι τί θέλω να παίξω, οπότε κι αυτό με "ζορίζει".

Κλίμακες ειδικά, να δεις κι εγώ πώς το περιμένω. Στην ουσία σε Eb Aeolian έπαιζα περισσότερο, αλλά έχωνα κι άλλα μέσα και δε βγάζεις άκρη. Τώρα το καλοκαίρι θα πιαστώ για τα καλά (είναι κι η εξεταστική στη μέση), και θεωρία επίσης, οπότε θ' "ανοιχτώ" πολύ καλύτερα.

Ήταν να μη μάθω power chords, τώρα τα βάζω παντού  ;D

Σημαντικές συμβουλές και σ' ευχαριστώ πολύ.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #3 στις: 11/05/10, 22:13 »
Για ψαξε λιγο και τον ηχο σου, αν εχεις ηχο οπως ακουγεται στο iced earth, ειναι πολυ πιθανο να μη σε βοηθαει ο ηχος σου να καλυτερεψεις την τεχνικη σου.
Τι εννοω; Εχεις πολλα μπασσα και λιγα μεσαια ενω ο ηχος σου δεν "κοβει". Οταν εχεις πολλες χαμηλες συχνοτητες (μπασσα) και κανεις με την πενα τα palm mutes και ειδικα στο galloping που ειναι στο διπλασιο χρονο, δημιουργεις παρουσια πολλων μπασσων συχνοτητων που εχουν μεγαλη ενεργεια και δεν προλαβαινουν να κανουν fade out αν θες, πριν ακολουθησει η επομενη επισης χαμηλη συχνοτητα κοκ. Αυτη η συγκεντρωση χαμηλων συχνοτητων που το ακους σαν μπουκωμα και σαν να "κλανει" το ηχειο (sic) κανει γενικα τον ηχο να λασπωνει, να μην ειναι ξεκαθαρος, να χαλαρωνουν τα μπασσα. Αυτο που πρεπει να κανεις για να σφιξεις τα μπασσα σου περισσοτερο και να μην εχεις αυτη την λασπη, ειναι να χρησιμοποιησεις λιγοτερη παραμορφωση, λιγο λιγοτερα μπασσα, περισσοτερα μεσαια και presence. Αν χαμηλωνοντας την παραμορφωση του ενισχυτη δεν σου φτανει το γκαζι για τα γουστα σου, μπουσταρε τον ενισχυτη σου πριν την εισοδο με ενα booster πεταλακι. Ολα αυτα θα κανουν τον ηχο σου πολυ πιο κοφτο, πιο δεμενο και πιο σφιχτο και θα ακους πεντακαθαρα τα palm mutes και το galloping. Αν το κανεις θα δεις οτι σιγα σιγα θα αλλαξεις και τον τροπο που χειριζεσαι το δεξι χερι, γιατι θα αρχισεις να αντιλαμβανεσαι και το παραμικρο που πριν καλυπτωταν απο την βαβουρα των πολλων μπασσων.
Για το σφιγμενος που ελεγα δεν εννοουσα στο πως πιανεις την πενα, απλα οτι βλεπω λιγο το χερι και καρπο να ναι λιγο σφιγμενα, να μην εχουν ενα loose feeling αν με καταλαβαινεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #4 στις: 11/05/10, 23:54 »
Πράγματι, πρέπει να αποκτήσεις περισσότερη άνεση και σιγουριά στο δεξί χέρι. Δοκίμασε να χτυπάς πιο δυνατά την χορδή κανοντας "gallop", αυξάνοντας βέβαια παράλληλα το muting, και δες αν ακούγεται καλύτερα. Επίσης δοκίμασε να παίζεις και τρίτη χορδή στα power chords (την οκτάβα)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #5 στις: 12/05/10, 00:05 »
Πολυ μπομπα για 6 μηνες... Εγω θα σου λεγα να πεταξεις μεσα καμια πουτανια για να σπαει λιγο, ξερεις κανα σφυριγματακι στα σταματηματα του riffing για να μην ειναι πολυ αποτομο, κανα τρεμολακι
Και στο ξυσιμο αναμεσα στα power cords μπορεις να πετας και μερικες κενες παλι με ξυσιμο να γεμιζει

Μπορεις να δωσεις λινκ απο το backing track?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #6 στις: 12/05/10, 02:05 »
Σωστός ο παίχτης για τις ρυθμίσεις στον ενισχυτή. Στον Cube μου ήδη τις άλλαξα κι ο ήχος είναι πολύ καλύτερος (και φαντάσου τώρα με το Eb δεν πάω στο Metal Stack, βάζω λιγότερη παραμόρφωση). Το intro το 'γραψα στο pc κι εκεί είναι λίγο θεματάκι, κάτι πρέπει να παίζει με το noise gate (ακόοοομα να το ψάξω) αλλά κι εκεί βόλεψαν οι συμβουλές σου. Καλυτέρεψε ο ήχος αρκετά αν και σηκώνει κι άλλο ψάξιμο. Θα δοκιμάσω να κόψω και tone, προηγούμενη φορά που έκοψα έκανε δουλειά (αν και με διαφορετικές ρυθμίσεις). Φανταστικές συμβουλές κι ανάλυση, απλά φανταστικές.


Σημείωση: στο intro έχω δύο κιθάρες με διαφορετική κεφαλή η κάθε μία, γι' αυτό βγήκε κάπως "βαβουριάρικος" ο ήχος.


Στο pc θα ρίξω κι άλλο τα μπάσα πάντως, αυτό το TSX30 είναι απίστευτα ευέλικτο.


Φαντάζομαι πως με κάποιες ασκήσεις για alternate και περισσότερο downpicking θα χαλαρώσει το δεξί; Γιατί για να πώ την αλήθεια πάντα πίστευα ότι στο αριστερό έχω πρόβλημα, όχι τόσο στο δεξί (να που βρέθηκε "πρόβλημα" που δεν πήρα χαμπάρι).


Να αυτές τις πουτανιές προσπαθώ να καταφέρω. Άντε tremolo μπορώ να ρίξω κάπως μες στα ρυθμικά, τα pinch harmonics είναι λίγο πρόβλημα ακόμα γιατί δεν τα πετυχαίνω on time, αλλά τουλάχιστον βρήκα πού γίνονται!!!


Stinky δεν είναι backing track! Απλά ένα έτοιμο λουπ από το ezdrummer, μ' ένα fill στην αρχή για να καταλάβω πότε ξεκινάει. Αν θες να στο ανεβάσω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #7 στις: 12/05/10, 03:25 »
Προσπάθησε να μην μαζεύεις το μικρο δάκτυλο και να το χρησιμοποιείς περισσότερο.
Να μην σέρνεις πολύ τα δάχτυλα όταν αλλαζεις συγχορδίες και κράτα το χέρι σου ποιο κάθετα στην ταστιερα (βέβαια για  να το κάνεις αυτό πρέπει να κρατάς "σωστά" και την κιθάρα ανάμεσα στα πόδια και όχι στο δεξί)

παράδειγμα (αλλα μην δίνεις σημασία στο δεξί του γιατι είναι πολύ ιδιαίτερο, κοίτα το αριστερό)


Αυτά απο έναν αυτοδίδακτο και λίγο ποιο έμπυρο από σένα, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι ειδικοί  ;)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/10, 03:31 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Επίπεδο παιξίματος για 6 μήνες;
« Απάντηση #8 στις: 12/05/10, 12:02 »
Κι άλλες ωραίες συμβουλές. Πραγματικά, το μικρό δάχτυλο ναι μεν το χρησιμοποιώ για να ανεβαίνω στην κλίμακα (low -> high), αλλά στο κατέβασμα έχω πρόβλημα. Κι αυτό το δάχτυλο γιατί πρέπει να είναι τόσο μικρό....


Ναι μωρέ, πρέπει να είμαι πιο κάθετα στην ταστιέρα, μου το 'χει ξαναπεί ένας φίλος. Θέλει να βρω τίποτα για το αριστερό πόδι για να είναι πιο πάνω, η κλασική θέση της κιθάρας όντως με βολεύει. Το σύρσιμο των δαχτύλων ήδη το παλεύω μερικές μέρες, στον modelling δεν ακούγεται τόσο αλλά στο pc με τις προσωμειώσεις λαμπάτων είναι χειρότερα...


Εγώ να πώ την αλήθεια έχω
άλλο
πρότυπο (ο τύπος απλά δεν υπάρχει!!! - και κοπανάει και τις χορδές, πράγμα που πρέπει να κάνω) αλλά μου βγαίνει περισσότερο θρασάδικο το παίξιμο, οπότε βλέπω τί κάνει κι ο άλλος κουλός ο Hetfield  ;D ;D


Είναι απίστευτα εποικοδομητικό για μας τους αρχάριους να σας βλέπουμε σε βιντεάκια να παίζετε, πόσο μάλλον όταν είστε κι αυτοδίδακτοι...
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
4 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/06, 19:20
από fatva
26 Απαντήσεις
10633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 15:42
από papous
6 Απαντήσεις
6412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 12:47
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
13 Απαντήσεις
33154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/14, 11:58
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 09:48
από ivikos
10 Απαντήσεις
6743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/17, 21:31
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
3339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/19, 16:41
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/23, 15:41
από Ioannis Anastassakis