Αποστολέας Θέμα: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger  (Αναγνώστηκε 2539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« στις: 16/08/11, 22:30 »
Καιριες και κυριοι ειναι γεγονος!! Το νεο μου κομματι ειναι διαθεσιμο προς ακροαση στο Reverbnation! Τιτλος του THE AVENGER!

Enjoy! Μα πανω απο ολα μοιραστειτε την πολυτιμη γνωμη σας με μενα!!!

http://www.reverbnation.com/play_now/song_9776921

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος rosedoukas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #1 στις: 20/08/11, 15:58 »
Ατμοσφαιρικό και ενδιαφέρον.Στο είδος που υπηρετείς δεν έχει να ζηλέψεις τίποτα από επαγγελματικές δουλειές του εξωτερικού,
απλά είναι να σου κάτσει το κομμάτι που θα αρέσει τόσο ώστε να είναι hit.Προσωπικά πιστεύω ότι έχεις τις δυνατότητες για κάτι τέτοιο, γιατί τουλάχιστον εκτελεστικά δεν φαίνεται να δυσκολεύεσαι να παίξεις κάτι,μένει λοιπόν να έχεις έμπνευση.Πολύ ωραίο
είναι και το who is it?(όλα τα κομμάτια είναι σε υψηλό επίπεδο), με μόνη ένσταση ίσως την παραγωγή όπου είναι το αδύνατο σημείο
του όλου εγχειρήματος γιατί μου δημιουργείται η εντύπωση  ότι πολλές φορές θάβει, αντί να φέρνει την μουσική στο προσκήνιο.
Τελειώνοντας να πώ ότι και τα σόλα του get over it μου άρεσαν πολύ.Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #2 στις: 21/08/11, 21:12 »
Αν μου έλεγε κανείς πως το "The Avenger" είναι demo κομμάτι των Satriani/Vai/Petrucci (ή Gilbert) μπορεί και να το πίστευα!!! Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό (για έναν κιθαρίστα που θέλει να φτιάξει το δικό του ύφος) είναι όμως ιδιαίτερα εντυπωσιακό! Οκ η παραγωγή χωλαίνει λίγο. Τα τύμπανα παραακούγονται digital και οι συχνότητες μεταξύ rythm/lead ενίοτε "τρακάρουν" εις βάρος της lead. Αλλα αυτά φτιάχνονται. Επίσης θα έλεγα πως η απόσταση μεταξύ του πρώτου lead μέρους και του δεύτερου είναι μάλλον μεγάλη. Αλλα όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Πάντως όσο σε ακούω οι βελτιώσεις σου φαίνονται... περιμένω το δεύτερο CD σου  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #3 στις: 25/08/11, 16:01 »
Ατμοσφαιρικό και ενδιαφέρον.Στο είδος που υπηρετείς δεν έχει να ζηλέψεις τίποτα από επαγγελματικές δουλειές του εξωτερικού,
απλά είναι να σου κάτσει το κομμάτι που θα αρέσει τόσο ώστε να είναι hit.Προσωπικά πιστεύω ότι έχεις τις δυνατότητες για κάτι τέτοιο, γιατί τουλάχιστον εκτελεστικά δεν φαίνεται να δυσκολεύεσαι να παίξεις κάτι,μένει λοιπόν να έχεις έμπνευση.Πολύ ωραίο
είναι και το who is it?(όλα τα κομμάτια είναι σε υψηλό επίπεδο), με μόνη ένσταση ίσως την παραγωγή όπου είναι το αδύνατο σημείο
του όλου εγχειρήματος γιατί μου δημιουργείται η εντύπωση  ότι πολλές φορές θάβει, αντί να φέρνει την μουσική στο προσκήνιο.
Τελειώνοντας να πώ ότι και τα σόλα του get over it μου άρεσαν πολύ.Καλή συνέχεια.


Eυχαριστω πολυ για τα λογια σου! Το εκτιμω! Και να προσθεσω οτι συμφωνω μαζι σου. Η παραγωγη και ο ηχος ειναι σιγουρα ενα θεμα σοβαρο που ισως χαντακωνει την ολη προσπαθεια. Δυστυχως προς το παρον δεν γινεται να γινει κατι καλυτερο γιατι η ολη προσπαθεια γινεται με πενιχρα μεσα και παλι καλα που βγαινει κατι σχετικα αξιοπρεπες. Παρ ολα αυτα η προσπαθεια παντα συνεχιζεται και το μονο σιγουρο ειναι πως οσο προχωραμε θα βελτιωνομαστε και σαν παικτες αλλα και ηχητικως..Να σαι καλα και παλι
ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #4 στις: 25/08/11, 16:08 »
Αν μου έλεγε κανείς πως το "The Avenger" είναι demo κομμάτι των Satriani/Vai/Petrucci (ή Gilbert) μπορεί και να το πίστευα!!! Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό (για έναν κιθαρίστα που θέλει να φτιάξει το δικό του ύφος) είναι όμως ιδιαίτερα εντυπωσιακό! Οκ η παραγωγή χωλαίνει λίγο. Τα τύμπανα παραακούγονται digital και οι συχνότητες μεταξύ rythm/lead ενίοτε "τρακάρουν" εις βάρος της lead. Αλλα αυτά φτιάχνονται. Επίσης θα έλεγα πως η απόσταση μεταξύ του πρώτου lead μέρους και του δεύτερου είναι μάλλον μεγάλη. Αλλα όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Πάντως όσο σε ακούω οι βελτιώσεις σου φαίνονται... περιμένω το δεύτερο CD σου  ;)


Σε ευχαριστω αγαπητε Vaiking! Παντα εχεις εναν καλο λογο! Ειλικρινα παντως δεν νομιζω οτι βρισκομαι κοντα σε κανεναν απο τους κιθαριστες που ανεφερες αλλα οπως και να χει να σαι καλα.  Εχεις δικιο και για τον ηχο αλλα και για το song writing. Υπαρχουν λεπτομερειες που οντος θελουν διορθωση και γιαυτο αλλωστε ολα αυτα που ανεβαζω εδω αποτελουν demo και οχι τελικες προσπαθειες. Το μονο σιγουρο ομως ειναι πως το δευτερο cd θα ειναι πολυ καλυτερο του πρωτου και αν ολα πανε καλα ευελπιστω να εχω και την υποστηριξη εταιρειας και αλλα καποιου επαγγελματια σε θεματα παραγωγης-song writing για τα οποια οι γνωσεις μου δεν επαρκουν αλλα ουτε και η εμπειρια μου ωστε να δωθει ο αερας του "επαγγελματικου" στην δευτερη δουλεια. Ευχαριστω και παλι μαν!


ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #5 στις: 26/08/11, 12:43 »
Δε λέω πως κινήθηκες σκόπιμα στο ύφος των προαναφερθέντων κιθαριστών απλά στα αυτιά μου πέρασε το ύφος τους (είτε ως songwriting είτε ως licks) λίιιιγο παραπάνω απο όσο θα ήθελα. Πάντα όμως μπορεί να ξεγελαστεί κάποιος. Και στο δικό μου CD μου χρεώνουν επιρροές που δεν είχα ποτέ μου!!

Δείχνεις πάντως πως μελετάς πολύ διάφορους κιθαρίστες άρα είσαι και σε πολύ καλό δρόμο να φτιάξεις το δικό σου ύφος. Πιστεύω πως σε λίγα χρόνια αφού έχεις τη σχετική υπομονή/επιμονή/διάθεση για αναζήτηση/καλή αντιμετώπιση της κριτικής που δέχεσαι, θα έρθει και η αναγνώριση. Μικρή, μεγάλη, δεν έχει σημασία. Θα έρθει όμως  ;)

Ήδη πάντως όσον αφορά στην τεχνική, είσαι σε ανώτερο επίπεδο απο πολλούς κιθαρίστες αλλα και σε μουσικό επίπεδο μιας και το παίξιμό σου έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο διάφορους που αραδιάζουν μέσα σε ένα solo ό'τι ξέρουν και δεν ξέρουν μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν!!

Γι' αυτό και σου γράφω τη γνώμη μου (σωστή ή λάθος). Γιατί πιστεύω πως είσαι ΜΟΥΣΙΚΟΣ και μάλιστα με πολλές ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ!  :) Αλλιώς ούτε που θα ασχολιόμουν...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - New Song!! - The Avenger
« Απάντηση #6 στις: 27/08/11, 15:06 »
Δε λέω πως κινήθηκες σκόπιμα στο ύφος των προαναφερθέντων κιθαριστών απλά στα αυτιά μου πέρασε το ύφος τους (είτε ως songwriting είτε ως licks) λίιιιγο παραπάνω απο όσο θα ήθελα. Πάντα όμως μπορεί να ξεγελαστεί κάποιος. Και στο δικό μου CD μου χρεώνουν επιρροές που δεν είχα ποτέ μου!!

Δείχνεις πάντως πως μελετάς πολύ διάφορους κιθαρίστες άρα είσαι και σε πολύ καλό δρόμο να φτιάξεις το δικό σου ύφος. Πιστεύω πως σε λίγα χρόνια αφού έχεις τη σχετική υπομονή/επιμονή/διάθεση για αναζήτηση/καλή αντιμετώπιση της κριτικής που δέχεσαι, θα έρθει και η αναγνώριση. Μικρή, μεγάλη, δεν έχει σημασία. Θα έρθει όμως  ;)

Ήδη πάντως όσον αφορά στην τεχνική, είσαι σε ανώτερο επίπεδο απο πολλούς κιθαρίστες αλλα και σε μουσικό επίπεδο μιας και το παίξιμό σου έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο διάφορους που αραδιάζουν μέσα σε ένα solo ό'τι ξέρουν και δεν ξέρουν μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν!!

Γι' αυτό και σου γράφω τη γνώμη μου (σωστή ή λάθος). Γιατί πιστεύω πως είσαι ΜΟΥΣΙΚΟΣ και μάλιστα με πολλές ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ!  :) Αλλιώς ούτε που θα ασχολιόμουν...


Χαχα ευχαριστω φιλε μου!!


Βασικα δεν αρνηθηκα τις επιρροες...Εννοειται πως τις εχω δεν το συζητω και φαινονται κιολας. Εγω εννοουσα πως δεν ειμαι τοσο καλος ωστε το κομματι αυτο να ηταν στο cd ενος απ αυτους που ανεφερες  ;)


Οπως και να χει σε ξανα-ξανα-ευχαριστω! Αλλα οπως ξερεις στην Ελλαδα συμβαινει σε ολους η κλασικη ιστορια του επιβίωση vs μουσικη...Και θελω να πω πως δυστυχως ή ευτυχως κι εγω οπως και πολλοι αλλοι ερχονται στο εξης διλημμα καποια στιγμη...δουλεια "κανονικη" και part time μουσικος ή full time Μουσικος? Στην πρωτη περιπτωση ας μην κοροιδευομαστε....η μουσικη περναει σε δευτερη φαση και ιδιαιτερα οταν επιθυμεις να γινεις βιρτουοζος θελει ολοημερη αφιερωση στο οργανο. Στην δευτερη περιπτωση αντιμετωπιζεις τους κινδυνους του να πεινασεις ή/και να αναγκαστεις να παιζεις μουσικη που δεν σαρεσει... Ιδιαιτερα στην περιπτωση μου που σπουδασα οικονομικα και δεν εχω χαρτια που αποδεικνυουν οτι ειμαι μουσικος (αρα δεν μπορω να εργαστω σε ωδειο) και η παρουσα περιοδος με βρισκει να περναω απο εξετασεις για αξιωματικος σε ελληνικο σωμα ασφαλειας (ο νοων νοειτω) το να ασχοληθω ως φουλ ταιμ μουσικος ειναι φοβερο ρισκο την εποχη αυτη... Οποτε το να βρω το υφος μου οπως λες και να αναγνωριστω μαλλον φανταζει τρομερα χλωμο εκτος αν καταφερεω να τα συνδυασω πραγμα το οποιο πραγματικα δεν πιστευω πως ειναι δυνατον....


Οπως και να χει θα τα λεμε
ΜΙΚΕ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 01:57
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 12:07
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
1969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 02:10
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 11:39
από Mike Moss
11 Απαντήσεις
3404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 12:53
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:44
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
1935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 21:58
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/12, 00:42
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 14:43
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 12:47
από Mike Moss