Αποστολέας Θέμα: Αγορά κλασσικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsofli1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγορά κλασσικής κιθάρας
« στις: 05/07/12, 17:37 »
Γεια σας παιδιά! Έγινα μέλος αυτού του φόρουμ διότι αποφάσισα να ξεκινήσω να παίζω ερασιτεχνικά κλασσική κιθάρα. Λοιπόν έχω βρει μια κιθάρα που μου τράβηξε τη προσοχή αλλά μιας και είμαι αρχάρια θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το πόσο καλή είναι. Αυτή εδώ είναι.  Προσωπικά το μόνο πράγμα που πιστεύω πως θα με δυσκολέψει είναι το γεγονός ότι δεν έχει εκείνες τις βοηθητικές τελίτσες στα τάστα, αλλά από την άλλη προτιμώ να ξεκινήσω έτσι, μου αρέσουν τα δύσκολα! Τέλος πάντων, πείτε μου τη γνώμη σας, πώς σας φαίνεται? Α, και επίσης αν δεν σας βάζω στο κόπο μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά που γράφει στη περιγραφή?


Ευχαριστώ!
Τόσο καιρό η μουσική με διασκέδαζε και μου συμπαραστεκόταν! Ε λοιπόν ήρθε η ώρα να της το ανταποδώσω!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 06/07/12, 20:50 »
καλως ορισες στο φορουμ, λοιπον οταν λες οτι θα ξεκινησεις ενοεις με δασκαλο η μονη σου? αν κανεις μαθημα με δασκαλο καλο θα ηταν να πατε μια μερα σε ενα μαγαζι και να διαλεξεις μαζι του γιατι οπως ειπες εισαι αρχαρια και δεν ξερεις ποια να διαλεξεις. στην περιγραφη λεει τα υλικα που εχουν χρησοιμοποιηθει για την κατασκευη της κιθαρας, και να στα πω δεν νομιζω οτι θα καταλαβεις αν θες ομως μπορω να σου πω. εγω παντος ξεκινησα (και συνεχιζω) με μια Stagg c542 δεν μπορω να πω πως ειναι και κατι ιδιαιτερο γυρο στο 50αρικο κανει τωρα, εγω την ειχα παρει 120 μαζι με μια απλη θηκη, την ειχε διαλεξει ο δασκαλος που κανω μαθημα και παλι νομιζω πως αποκλειεται μεσα σε λιγοτερο απο 2 χρονια να πεσει στο 50% τα συμπερασματα δικα σου... :\

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 06/07/12, 23:38 »
Kαλώς όρισες στο forum.

Έχω εμπειρία με Jack  & Danny ηλεκτρικές και μπορώ να πω ότι ήταν καλές για την πολύ προσιτή τιμή τους.

Τα specs της περιγραφής είναι φθηνά είδη ξύλου αναμενόμενα σε κιθάρα τέτοιας τιμής(αν και πρώτη φορά βλέπω bass wood ταστιέρα  :o ).

Για να πάρεις μια ιδέα περί κιθάρας και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, θα κάνεις τη δουλειά σου.

Άλλωστε και 100-120 ευρώ να έδινες δεν νομίζω ότι θα έπαιρνες κάτι δραματικά καλύτερο.

Απλά αν ξεκινήσεις τελικά,σε κάθε ευκαιρίανα παίζεις και με άλλες κλασσικές,ώστε να διαμορφώσεις ένα ποιοτικό κριτήριο
για της δυνατότητες ενός καλύτερου οργάνου.

Πολλές φορές ένα πολύ φθηνό όργανο,μας δημιουργεί αποστροφή στο παίξιμο,σε σημείο που να αδικούμε την προσπάθεια που
καταβάλλουμε στην μελέτη.

Πάντως πολύ όμορφη επιλογή.





Αποσυνδεδεμένος tsofli1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 07/07/12, 10:13 »
geopaok Δυστυχώς  δεν θα κάνω μαθήματα με δάσκαλο αλλά θα ξεκινήσω ερασιτεχνικά, για αυτό κιόλας ζήτησα τη συμβουλή σας  ::)  Ευχαριστώ πάντως  :)  Θα περάσω και από κανένα μαγαζί ελπίζοντας ο υπάλληλος να ξέρει να μου προτείνει κάποια μοντέλα (ή το πολύ πολύ να πάρω και καμιά φίλη μου που ξέρει από τέτοια)


rodort1 Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, θα δοκιμάσω και μερικές κιθάρες φίλων  :P 


Ευχαριστώ παιδιά, προς το παρόν θα πάρω αυτή τη φτηνούτσικη και στο μέλλον, μόλις πάρω το κολάι μπορεί να αγοράσω και καμία δεύτερη κάπως πιο ακριβούτσικη (αναλόγως και με τα οικονομικά χεχεχε )


Μία τελευταία ερωτησούλα μόνο, η παραπάνω κιθάρα που διάλεξα είναι γυαλιστερή? Γιατί θα προτιμούσα να μην είναι αλλά από την άλλη, δεν ξέρω αν υπάρχουν κιθάρες που να μην είναι  :-\
Τόσο καιρό η μουσική με διασκέδαζε και μου συμπαραστεκόταν! Ε λοιπόν ήρθε η ώρα να της το ανταποδώσω!

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 08/07/12, 17:47 »
αφου εχεις φιλες που ξερουν μπορεις να πας μαζι τους, μπορει να βρεις κατι καλυτερο στα ιδια η με λιγα περισσοτερα. η κιθαρα που εβαλες (με βαση την φοτογραφια και χωρις να την εχδει απο κοντα) νομιζω πως ειναι γιαλιστερη, χωρις να ειμαι σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κλασσικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 10/07/12, 14:29 »
Κατ'αρχήν, καλώς ήλθες στο forum και απο εμένα  :)

Θα σε συμβούλευα να μην πας μόνη σου να πάρεις κιθάρα και ειδικά τέτοιας κατηγορίας τιμής... Οκ! Τα ξύλα μπορεί να είναι φθηνα και να μη σε προβληματίζει αυτό μιας και είσαι αρχάρια.. Μια κακοκολλημένη γέφυρα όμως που μπορεί να σου ξεκολλήσει ανα πάσα στιγμή (έχει συμβεί σε κιθάρες μαθητών μου που τις αγόρασαν μόνοι τους) τραυματίζοντας και το καπάκι; Ένα κακοκολλημένο μπράτσο το οποίο να είναι πάρα πολύ στραβό (και αυτό έχει συμβεί πολλάκις) με αποτέλεσμα να τρίζουν οι νότες σου ή και να φαλτσάρει το όργανο; Κακής ποιότητας κλειδιά τα οποία μπορεί εύκολα να σου σπάσουν; Αυτά είναι σημαντικά ζητήματα τα οποία δε θα σε προβληματίσουν όσο θα προχωράς σε επίπεδα. Δε θα σε αφήσουν να παίξεις καν!!

Δε σου λέω πως οποιαδήποτε φθηνή κιθάρα θα σου βγάλει τέτοια προβλήματα. Σου λέω όμως πως παίρνεις σημαντικό ρίσκο αν δεν ξέρεις να ελέγξεις στοιχειοδώς το όργανο και επομένως κινδυνεύεις να βρεθείς σύντομα χωρίς κιθάρα και να μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις καινούρια.

 Άρα, καλύτερα να πας σε κατάστημα με κάποιον που να ξέρει αρκετά πάνω στις κλασικές κιθάρες. Και... αν μπορείς να περιμένεις λίγο παραπάνω, καλύτερα να μαζέψεις κάποια χρήματα και να αγοράσεις π.χ. μια C40 της Yamaha (περίπου στα 140-150 ευρώ) η οποία είναι αξιοπρεπέστατη για αρχάριους και γενικά ΔΕ βγάζει προβλήματα (έχω παίξει με καμιά 30ριά τέτοιες και καμία δεν έβγαλε πρόβλημα)
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
15252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
8 Απαντήσεις
14492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
15560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
3 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 19:58
από sofitia
0 Απαντήσεις
3269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
9138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
5 Απαντήσεις
6398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/17, 18:01
από saved
0 Απαντήσεις
3147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/20, 18:27
από Beats please