Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE  (Αναγνώστηκε 4180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« στις: 11/11/13, 16:58 »
Καλησπερα σε ολη την παρεα,
προσφατα αγορασα ενα μεταχειρισμενο IBANEZ VALBEE 5w και σκεφτομαι να του αλλαξω τις λαμπες (1x 6L6 και 1x 12ax7).
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποιες λαμπες να προτιμησω για hard rock εως heavy metal παιξιματα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια !!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #1 στις: 11/11/13, 20:29 »
Ότι και να βάλεις, στον συγκεκριμένο με μία προενισχύτρια, η ενίσχυση προέρχεται από OpAmps και το Distortion από Διόδους.. Οπότε δεν αποτελεί πλατφόρμα πάνω στην οποία θα κάνει μεγάλη διαφορά μία ποιοτική λάμπα.

Λίγο περισσότερο Gain (ίσως) θα πάρεις από μία: Sovtek 12AX7 / ECC83 WC,
..ή αν ήθελες να ξοδέψεις, άντε μία:  JJ ECC803 Selected GOLD

Για τελική θα έβαζα μία: TT 6L6 GC STR
..ή αν έχεις πολλά κέφια άντε μία:  Tung-Sol 6L6 STR Reissue
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #2 στις: 11/11/13, 20:50 »
Σε ευχαριστω πολυ Ανδριανε, η γνωμη σου μετραει πολυ σε μενα.
Μιας και τον ενισχυτη τον πηρα πολυ φτηνα και μου αρεσε περισσοτερο απο τα αναμενωμενα θα βαλω αυτες που μου προτεινες.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #3 στις: 11/11/13, 21:39 »
Tον συγκεκριμένο ενισχυτή τον είχα κι εγώ παλιότερα. Ήταν ένας από τους πρώτους λαμπάτους που απέκτησα, αλλά ακόμα και με το σχετικά άπειρο (τότε) αυτί μου, δεν μού άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να πειραματιστείς με άλλες λάμπες. Αν κάποια στιγμή αγοράσεις κάτι καλύτερο, οι λάμπες θα σού μείνουν.

Πάντως (και είναι σπάνια περίπτωση) έχουμε μια διάσταση απόψεων με τον Aδριανό. Εμένα τουλάχιστον κάποιες Sovtek 12ΑΧ7 που είχα δοκιμάσει δεν μού άρεσαν ιδιαίτερα. Τις βρήκα πολύ στείρες, χωρίς ιδιαίτερη ευκρίνεια και χωρίς χαρακτήρα. Βέβαια μπορεί να ήταν διαφορετικές λάμπες από αυτή που προτείνει ο Aδριανός. Απ' ό,τι βλέπω το Tube Town έχει τέσσερις διαφορετικές Sovtek και δεν μπορώ να θυμηθώ τι ήταν αυτές που δοκίμασα... :-\
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #4 στις: 11/11/13, 23:56 »
Πάντως (και είναι σπάνια περίπτωση) έχουμε μια διάσταση απόψεων με τον Aδριανό. Εμένα τουλάχιστον κάποιες Sovtek 12ΑΧ7 που είχα δοκιμάσει δεν μού άρεσαν ιδιαίτερα. Τις βρήκα πολύ στείρες, χωρίς ιδιαίτερη ευκρίνεια και χωρίς χαρακτήρα.
Δεν έχουμε, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου.. προσωπικά δεν έχω αγοράσει ποτέ Sovtek διότι με τέτοιες έρχονται οι περισσότεροι ενισχυτές που αγοράζουμε και βιαζόμαστε να τις αλλάξουμε.

Όμως ειδικά η WC είναι σχεδιασμένη σαν μία από τις πιο high gain λάμπες που κυκλοφορούν και το ίδιο συμβαίνει και με την 803 της JJ (όχι την απλή 83).

Κριτήριο λοιπόν εδώ για την επιλογή των προτάσεων μου είναι να βοηθήσουμε τον φίλο να παίξει metal με μία προενισχύτρια (να ένα ξεκάθαρο σχήμα οξύμωρο!!!..) όχι να απολαύσει ποιοτική χροιά λάμπας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #5 στις: 13/11/13, 01:56 »
Ο λόγος που θέλεις να αλλάξεις λάμπες είναι

α) γιατί οι προηγούμενες τα έφαγαν τα ψωμιά τους?
β) απλά για πειραματισμό?
γ) για να πάρεις καλύτερο hard rock / metal ήχο?

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #6 στις: 13/11/13, 02:34 »
Ο προηγουμενος ιδιοκτητης τον ειχε παραχρησιμοποιεισει τα προηγουμενα 3-4 χρονια.
Θελω να τις αλλαξω λογω του α) αλλα και γιατι δεν ειναι σημαντικο το κοστος αλλαγης 2 λαμπων ετσι και αλλιως.
Να συμπληρωσω για τον φιλο Απολλων πως εχω εμπειρια απο αρκετους λαμπατους ενισχυτες κυριως περισσοτερων watt απλα ο συγκεκριμενος ειναι κατα τη γνωμη μου με διαφορα ο πιο high gain 5αρης με τοσο μικρες διαστασεις (6,5" ηχειο) αλλα και πολλες επιλογες στον ηχο (αν συγκρινουμε με τους epiphone valve junior πχ που νομιζω οτι ειναι στην ιδια κατηγορια) οποτε αποφασισα να τον κρατησω καθαρα για το δωματιο και μονο.Το thread το ανοιξα γιατι δεν εχω ξανα ασχοληθει με λαμπατο που εχει 1+1 λαμπα και ηθελα να παρω γνωμες απο γνωστες του αντικειμενου (και παλι thanks andriane).
Σαφως δεν περιμενω τρελες διαφορες στον ηχο αλλα να βελτιωσω εστω στο ελαχιστο τον practise ενισχυτη μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #7 στις: 13/11/13, 09:37 »
ο συγκεκριμενος ειναι κατα τη γνωμη μου με διαφορα ο πιο high gain 5αρης με τοσο μικρες διαστασεις

Δεν έχεις άδικο σχετικά με τον Valbee, έχει όντως αρκετό gain, και μάλιστα σε εντάσεις που είναι λογικές για το σπίτι. Eπίσης έχει active ΕQ τριών περιοχών, πράγμα πολύ σπάνιο σε αυτή την κατηγορία, και FX loop. Και τα δύο αυτά συμβάλουν στην ευελιξία του. Από την άλλη πλευρά η ποιότητα του gain (όπως και του καθαρού ήχου) προσωπικά δεν με γοήτευσε. Πολύ πιθανόν το μικρό ηχείο να ευθύνεται σε κάποιο βαθμό γι αυτό, αλλά όπως είπε και ο Αδριανός, η παραμόρφωση προέρχεται από διόδους και όχι από τις λάμπες.

Από όλους τους μικρούς λαμπάτους που έχω δοκιμάσει, συνολικά καλύτερος κατά τη γνώμη μου ήταν ο Bugera V5, οποίος είχε πολύ ωραίο αν και αρκετά σκοτεινό ήχο. Έπρεπε να έχεις το tone στο μέγιστο για να ισορροπήσει κάπως ο ήχος, αλλά ακόμα κι έτσι δεν ήταν ότι καλύτερο για κιθάρες με humbuckers. Με ένα πετάλι EQ μπροστά έπαιρνες εξαιρετικούς ήχους, τόσο καθαρούς όσο και overdriven. Αντίθετα ο Lil' Night Train (κεφαλή) που έχω ακόμα έχει υπερβολικά πολλά πρίμα και θέλει την ακριβώς αντίθετη ρύθμιση στο EQ. Είναι όμως αρκετά ευέλικτος για το μέγεθός του και ήταν ο ενισχυτής στον οποίο είδα τη μεγαλύτερη βελτίωση μετά από αλλαγή των λυχνιών. Επίσης το γεγονός ότι πρόκειται για κεφαλή, σημαίνει ότι μπορείς να τον συνδέσεις σε μια καμπίνα 1x12 ή 2x12 και να μην έχεις το πρόβλημα του μικρού ηχείου που ταλανίζει τους περισσότερους ενισχυτές αυτής της κατηγορίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΜΠΩΝ ΣΕ IBANEZ VALBEE
« Απάντηση #8 στις: 14/11/13, 18:14 »
Στη θέση σου, κι αφού αλλάζεις λάμπες για συντήρηση κι όχι για να πειραματιστείς, θα έβαζα απλά κάποιες "στάνταρ" λάμπες, με γνώμονα έναν καλό καθαρό ήχο. Για την παραμόρφωση, θα χρησιμοποιούσα κάποιο πετάλι (π.χ. κάποιο της Joyo που έχουν πολύ ψηλό value/money), νομίζω πως ο ήχος θα είναι αρκετά καλύτερος.

Φυσικά, τα παραπάνω με το σκεπτικό ότι μιλάμε για έναν entry-level ενισχυτή δωματίου για εξάσκηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/05, 15:53
από JaYmZ
66 Απαντήσεις
36151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/06, 19:07
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
3951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
18 Απαντήσεις
7321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 14:26
από profsokin
1 Απαντήσεις
2682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 19:22
από Zeppelin
21 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/09, 10:30
από Spartan Amplifications
9 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 21:14
από MechMech
3 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 07:59
από Spartan Amplifications
2 Απαντήσεις
2196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 22:56
από afterforever
3 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/13, 11:22
από adr1anos