Αποστολέας Θέμα: γεια χαρα συναδελφοι κιθαρωδοι(πρωτη φορα στο forum)  (Αναγνώστηκε 2794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ptrianto

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Με λενε Παναγιωτη ειμαι 37 χρονων και ασχολουμαι με την κιθαρα απο τα 12 μου(κυριως αυτοδιδακτος).Ζω και εργαζομαι στον Πυργο Ηλειας οποτε δεν εχω προσβαση σε πολλες επιλογες οσον αφορα την κιθαρα(Εχουμε μονο τον Οικο Νακα και μονο ιντερνετικες σελιδες)
Χωρις να εχω λοιπον πολλες επιλογες αγορασα πριν 7 χρονια περιπου μια ηλεκτρακουστικη YAMAHA FX310A και μια ηλεκτρικη παλι YAMAHA EG303 φτηνη απομιμηση της fender stratocaster.
Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος αλλα εχω παιξει σε τοπικα μαγαζια με φιλους και σε τζαμαρισματα.
Ακουω απο metal μεχρι εντεχνο με ιδιαιτερη προτιμηση στον gallagher,clapton.
Η ηλεκτρακουστικη μετα απο τοση αμμο στην παραλια,χτυπηματα και με ενα μικρο service δεν με χαλαει στο παιξιμο ακομα.Το ξερω οτι για τα λεφτα της (320ευρο) δε λει και πολλα πραγματα(προφατα επαιξα με μια takamine και martin's custom και ξερω να εκτιμησω τι εστι καλη κιθαρα).
Το προβλημα μου ειναι το εξης:
λογω γενικης οικονομικης στενοτητας και του γεγονος οτι ασχολουμαι τουλαχιστον κανα τριωρο την ημερα με την κιθαρα(εδω στην επαρχια δεν βγαινουμαι και πολυ απο τα σπιτια μας)
θελω να ''πηραξω'' την ηλεκτρικη μου.
Η fender standard αμερικανικη που γουσταρω παει στα 1200ευρο στο thomman και δεν τα εχω
αυτη την στιγμη.Ακομα και η gibson les paul faded που εχω σα δευτερη επιλογη στα 640ευρο παει ''ψηλα'' γαι το πορτοφολι μου.
Δεν θελω μεταχειρισμενη οποτε σκεφτηκα την εξης λυση:
τρεις μαγνητες fender noislless των 157ευρο απο thomann η τρεις seymour duncan quarter pound.
Εχεται καποια αλλη λυση εκτος απο το να πεταξω την κιθαρα στα σκουπιδια;
Συγνωμη για την φλυαρια.
 

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Γεια σου Παναγιωτη και καλωσηλθες στην παρεα μας.


Δεν μας ειπες γιατι θελεις να κανεις αυτη την αλλαγη στους μαγνητες. Σε ενοχλει ο ως τωρα ηχος της yamaha, η απλα θελεις να πειραματιστεις?


Αν θες πες μας και τι ενισχυτη χρησιμοποιεις, γιατι τις περισσοτερες φορες νομιζουμε οτι φταιει η κιθαρα για τον ηχο μας, ενω στην πραγματικοτητα ειναι θεμα κακης επιλογης ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος ptrianto

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Εχω εναν fender frontman 25r μικρο ενισχυτη για εξασκηση και ενα πεταλακι της zoom g1X.
Μερικες φορες συνδεομαι με κονσολα και με εναν fender deville λαμπατο 60watt ενος φιλου.
Απο τις 5 θεσεις του pickup η 1(brighe) 3(middle) και 5(neck) μικροφωνιζουν τοσο πολυ που μου εχουν σπασει τα νευρα.
Συνδεσα μια αλλη ηλεκτρικη στο frontman ενισχυτη μου και ολα λειτουργουσαν αψογα.
Γι' αυτο εχω την υποψια οτι φταινε οι μαγνητες.Η κιθαρα δεν εχει φαει σκασιες(πεσιματα) ουτε εχει πεσει πανω της κανενα υγρο.
Εκτος των παραπανω οταν παιξεις με κατι καλυτερο και γυρισεις στην yamaha ολα σου φαινονται αλλιωτικα(προς το χειροτερο δηλαδη).Σα να οδηγας πορσε και μετα να προσπαθησεις να οδηγησεις yugo.Ναι, θελω να πειραματιστω κρατωντας αυτη τη στιγμη το κοστος χαμηλα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καταρχην καλωσηρθες στο forum.
Αρχικα θα ελεγα κι εγω πως παιζει τεραστιο ρολο στον ηχο ο ενισχυτης+ηχειο. Εφοσων ομως εχεις practice ενισχυτη και σε live παιζεις με αλλον, πιθανως να μην θες να σκεφτεις την αγορα ενος καλου ενισχυτη.
Εξαλλου με βαση οσα λες, οι μικροφωνισμοι κτλ, εχεις θεματα με την κιθαρα σου οχι μονο ηχου, αλλα και "λειτουργικα"
Επομενως, αν θες να κανεις μια καλη αναβαθμιση στην κιθαρα σου, εγω θα προτεινα:
Ενα σετ μαγνητες Bareknuckles irish tour calibrated. Εχουν τον ιδανικο ηχο για Gallagher φαση  ;) και ειναι πολυ καλοι μαγνητες.
Θα προτεινα επισης ενα σετ lock κλειδια της επιλογης σου, ενα καλο nut απο την graphtech (και γιατι οχι και saddles απο την graphtech αν βρεις ποια κανουν για το τρεμολο της κιθαρας σου) και ισως και string trees (αν εχει η κιθαρα σου). Ολα αυτα θα βελτιωσουν τα μεγιστα στη σταθεροποιηση του κουρδισματος.
Τελος θα προτεινα ενα καλο setup που θα περιελαμβανε και αλλαγη ηλεκτρικων με καλα ποιοτικα aftermarket καθως και μαγνητικη θωρακιση της κιθαρας.
Εχοντας κανει αυτες τις αλλαγες, πιστευω οτι εφοσων η κιθαρα σε βολευει παικτικα, θα εισαι και ηχητικα και λειτουργικα σε επιπεδα μαλλον καλυτερα απο αυτα μιας Αmerican Standard  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/11, 00:45 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/02, 05:25
από Τζουράς
3 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/05, 21:09
από DEROS
8 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 23:55
από pascal.
14 Απαντήσεις
4681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/06, 22:01
από Ιανός
32 Απαντήσεις
11014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 22:35
από Spell@lchemist!
13 Απαντήσεις
5263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:23
από Jezus
1 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 14:29
από dead_men_walking
10 Απαντήσεις
5320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 09:10
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/16, 14:33
από ΠΟΙΟΣ
3 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved