Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2475 στις: 23/11/11, 16:24 »
Γιατι εγω πιστευω οτι οι πολιτικοι διοριζονται απο τις αγορες κανονικοτατα, αλλες φορες με (κατα τα φαινομενα) δημοκρατικους τροπους (επιλεγουμε εμεις  - οι αγορες δηλαδη - τους τυχον υποψηφιους και τους στηριζουμε οικονομικα και οχι μονο και τους 2-3, ωστε οποιος και να βγει, να ακολουθηθει η πολιτικη που εμεις θα ορισουμε) και αλλες φορες με σχεδον πραξικοπηματικο τροπο ή με ΟΝΤΩΣ κανονικο πραξικοπημα.
Σε ποια χωρα υπαρχει πραγματικη δημοκρατια πλεον; Που ο λαος αποφασιζει οντως για την τυχη του;
Σε χωρες που διοικουνται χρονια τωρα απο τα ιδια ατομα ή οικογενειες;


Εγώ πάλι ξέρω μια χώρα που οι πολίτες της ψηφίζουν ανηψιούδια και γιους εθνοπατέρων επειδή αυτοί "τους έδωσαν ψωμί να φάνε" και "τους έβαλαν στην Ευρώπη".
Που έχουν ως όνειρο ζωής να μπουν στο δημόσιο. Λάθος, να τους βάλουν στο δημόσιο αυτοί τους οποίους ψηφίζουν.
Που ο αγροτικός πληθυσμός της παίρνει επιδοτήσεις της κακιάς μοχθηρής ΕΕ για Cayenne.
Που πληρώνει τους παπάδες από τα δημόσια ταμεία, χωρίς να αντιδρά κανείς.
Που δηλώνουν αγανακτισμένοι όσοι χάνουν προνόμια 10ετιών, δίπλα σε αυτούς που στερούνται τα στοιχειώδη.


Δεν μας φταίνε οι αγορές. Το κακό μας το κεφάλι φταίει.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2476 στις: 23/11/11, 16:39 »
Oσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια papou.
θα γινοσουν καλος πολιτικος μιας και οταν πρεπει να απαντησεις σε πολυ απλα πραγματα, προσπαθεις να βρεις την εννοια πισω απο τις λεξεις, να κανεις αναλυσεις κτλ, αλλα ουσιαστικα δεν λες τιποτα...
Δεν χρειαζεται να απαντησεις, τις απαντησεις για το ποιος κανει κουμαντο τις ξερουμε ηδη. Η ερωτηση ηταν φιλοσοφικου χαρακτηρα, μιας και πρακτικα βλεπουμε ποιος πραγματικα κανει κουμαντο και ποιος οχι.
Λαος για μενα ειναι οποιοσδηποτε ζει, εργαζεται και κατοικει σε μια χωρα. Ειτε ανεργος, ειτε μεταναστης, ειτε συνταξιουχος, ειτε "ενεργος" εργασιακα.Οποτε κατσε και κανε μου εσυ μια αντιστοιχη αναλυση για το τι ειναι πολιτικος, ποιος θεωρειται ως κανονικος πολιτικος, αν μιλαμε για επαγγελματικη πολιτικη, αν θα επρεπε να ειναι επαγγελμα η πολιτικη, ποιοι απο τους πολιτικους ειναι πραγματικα εκλεγμενοι απο τον λαο, ποιοι μπορουν να μιλουν εκ μερος του λαου κτλ κτλ.
Δεν πειραζει, σε αφηνω με τις ελπιδες σου για τους πολιτικους σου που σε πηδηξανε τοσα χρονια και συνεχιζουν να το κανουν και τωρα με τις ευλογιες των αφεντικων τους. Που ξερεις, αμα γλυψεις, μπορει και να αρπαξεις κανα ψιχουλο ε;

Vrachno, το ιδιο σεναριακι αν δεν το χεις καταλαβει, παιζεται παγκοσμιως και σε χωρες που δεν εχουν ανηψουδια, κουμπαρους, μιλητους και μπασμενους στα κολπα και στα σαλονια.
Θα τα δειτε ομως, ερχονται τα κ**** που δεν θα τα πιστευει κανεις και μετα θα δουμε ποιοι θα μιλανε για Gibson, για Cayenne, παπαδες κτλ.
Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι ολα αυτα ειναι φαινομενα/αποτελεσματα του συστηματος και οχι τα αιτια της καταστροφης.
Οσο ειμαστε σε αρνηση για τις πραγματικες αιτιες του προβληματος (που ειναι παγκοσμιο και οχι Ελληνικο), τοσο δεν θα λυνεται το προβλημα, αλλα αντιθετα θα διογκωνεται και θα οδηγει διαρκως σε ολοενα και πιο δικτακτορικα καθεστωτα, λουμπεν δημοκρατικα. Μονο που οταν ερθει αυτη η στιγμη, θα ναι αργα για να αντιδρασουμε.
Θα την πατησουμε οπως την πατησαν οι Γερμανοι με τους Ναζι και τοοοσοι αλλοι λαοι απο τους οποιουσδηποτε "σωτηρες" ανα τα χρονια.
Ο φασισμος ειναι ηδη πανω απο το κεφαλι μας παιδες και αν μεχρι πριν λιγα χρονια ηταν τουλαχιστον ψιλο-μεταμφιεσμενος σε "δημοκρατιες", τωρα πλεον δεν κραταει κανενα προσχημα.
Να ευχεστε να μην φτασει η στογμη που θα σας χτυπανε την πορτα καποιοι για να σας ζητησουν εξηγησεις για οτιδηποτε κανετε.
Και το χειροτερο απο ολα; Οτι θα ειμαστε ολοι ενοχοι. Θα ειμαστε ολοι φασισταρια γιατι απλα δεν αντιμαχομαστε ενα συστημα που ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ οτι ειναι αδικο και καταπτυστο με καθε ηθικη εννοια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2477 στις: 23/11/11, 16:58 »
Oσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια papou.

Βρε παιδάκι μου, γιατί αντιδράς έτσι? Το μόνο που σε ρώτησα είναι τι σημαίνει "λαός" κατά την υποκειμενική σου αντίληψη. Μην κάθομαι και αναλύω μεθόδους για κατάκτηση της εξουσίας από τον λαό και μετά μου πεις "δεν εννοούσα αυτό ως λαό", κάτι αντίστοιχο με αυτό που είπε ο MAC δηλ! Καμμιά σχέση με φιλοσοφία δηλ.

Άσχετα από αυτό η τελευταία ιστορικά φορά που γνωρίζω να πήρε απόφαση ο ίδιος ο λαός* για την τύχη του ήταν όταν επί Αθηναϊκής δημοκρατίας διάλεξε να πεθάνει δούλος στα νταμάρια των Συρακουσσών.
Και την τελευταία φορά που γνωρίζω να πήρε απόφαση ο ίδιος ο λαός* για την τύχη κάποιου άλλου λαού*, ήταν πάλι επί Αθηναϊκής δημοκρατίας όταν αποφασίστηκε ο εξανδραποδισμός της Μυτιλήνης λόγω του ότι ο λαός* της δεν πλήρωνε τα χρέη προς την Αθηναϊκή ηγεμονία!

*ότι εννοούν τα βιβλία
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2478 στις: 23/11/11, 17:45 »
Θες να καταληξεις καπου με τα ιστορικα σου παραδειγματα;
Γιατι αυτο που αφηνεις να υπονοηθει, ειναι ειτε οτι ουσιαστικα ποτε δεν ειχε εξουσια ο λαος, ειτε οτι οποτε την ειχε, το αποτελεσμα ηταν τραγικο;
Εννοεις οτι κατα την γνωμη σου οτι ο λαος δεν θα πρεπε να εχει την εξουσια;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2479 στις: 23/11/11, 21:29 »
johnnie ο παππους ειναι απλώς Πλατωνικός....  ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2480 στις: 23/11/11, 22:05 »
Εννοεις οτι κατα την γνωμη σου οτι ο λαος δεν θα πρεπε να εχει την εξουσια;

Εννοώ ότι κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να στραφείς προς το αναρχικό - αντιεξουσιαστικό ρεύμα. Έτσι δεν θα χρειάζεται να λες "να πάρει ο λαός την εξουσία" και όταν σε ρωτάνε "ποιός είναι ο λαός" να μην μπορείς να απαντήσεις! Όντας αναρχικός - αντιεξουσιαστής ξεφεύγεις από κακοτοπιές περί νομής της εξουσίας και τα τοιαύτα. Λύνονται και πολλά προβλήματα συσχετισμών οι οποίοι όντως είναι πολύπλοκοι στην εποχή μας και δεν έχουν καμμία σχέση με τους συσχετισμούς της εποχής του Μάρξ, όπου οι εργάτες δεν είχαν περιουσία και οι μετανάστες ήταν ελάχιστοι. Δεν χρειάζεται να κάνεις και καμμία αναπροσαρμογή θεωριών. Λες: "Κανείς να μην πάρει την εξουσία" και ξεμπλέκεις από την πολύ σκέψη.

Άσε τους άλλους να σκέφτονται.

Πχ πως τα περισσότερα σοσιαλιστικά ευρωπαϊκά κόμματα έχουν γίνει πλέον αστικά και ότι αυτό δεν οφείλεται σε καμμιά συνωμοσία αλλά στην αλλαγή της κοινωνικής δομής.
Ή ότι όταν λες:
Αν εχεις κατι να προτεινεις, να ειναι κατι που μπορει ο καθενας να το κανει και οχι μονο οσοι εχουν φραγκα, χωραφια, περιουσιες κτλ. Αυτοι ετσι κι αλλιως την ακρη θα την βρουνε, ειτε ετσι, ειτε αλλιως. Τους υπολοιπους ομως καλο θα ηταν να τους δωσεις καμια προταση για να βελτιωσουν την ζωη τους και των παιδιων τους.

Εννοείς ότι πρέπει να προτείνω κάτι για τους παράνομους μετανάστες της Ελληνικής επικράτειας οι οποίοι είναι οι μόνοι που δεν έχουν κάποια περιουσία, χωραφάκι, σπίτι στο χωριό κλπ.

Βέβαια καταλαβαίνω το κόλημά σου. Αν πεις ότι "λαός είναι αυτοί που δεν έχουν καμμιά περιουσία και ούτε μοίρα στον ήλιο", τουτέστιν οι παράνομοι μετανάστες, αμέσως θα πεταχτούν διάφοροι ακόμα και από τον χώρο σου και θα σε κατηγορήσουν ότι θέλεις να ξεπουλήσεις την πατρίδα σου δίνοντας την εξουσία στους παράνομους μετανάστες!!!

Χμ... κι εγώ δεν θα απαντούσα στο τι είναι λαός στην δική σου θέση....

Αλλά επειδή δεν είμαι στην δική σου θέση, θα σε ρωτάω καθημερινώς: "Τελικά κατέληξες στο ποιός είναι ο λαός, Johnie?"  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2481 στις: 24/11/11, 04:12 »
Καλά το θέμα με το λαό, απλώνει περίφημα το τραχανά, αλλά ας πούμε κάτι γι αυτό... Λαός είναι μιά λέξη. Μιά λέξη που ο καθένας τη χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει. Εγώ δεν προτιμώ έννοιες όπως λαός και "Λαοκρατία". Είναι πολύ αόριστες. Εγώ προτιμώ τη Δημοκρατία γιατί μέσα της περιέχει και εκείνους που την απαρτίζουν. Το Δήμο κοινώς τους πολίτες που έχουν πολιτικά δικαιώματα. Στο Δήμο ( και ας μη τρολλάρουμε τώρα με Αρχαίες Ελλάδες κλπ, σας παρακαλώ...) ανήκει ο μεγαλοβιομήχανος, ανήκει και ο ζητιάνος. Αυτοί πρέπει να μαζεύονται και να λένε τη γνώμη τους για τα κοινά. Κι επειδή είναι δύσκολο να τους μαζέψεις, τους μαζεύεις με το ζόρι πολλές φορές μιά φορά κάθε τέσσερα χρόνια και λένε τη γνώμη τους με τη ψήφο τους.

Βέβαια το θέμα είναι ότι όσο μικρότερη η διαφορά του πλούσιου με τον φτωχό , τόσο ο πλούσιος τσατίζεται στην ιδέα ότι μπορεί να έχει ίσα δικαιώματα με τον ζήτουλα. Και τόσο λιγότερο "γουστάρει" τη Δημοκρατία. Ταίζει λοιπόν κάμποσους , είτε δημοσιογράφοι λέγονται αυτοί , είτε πολιτικοί, που είναι ομορφόπαιδα , τα λένε "ωραία" και μπερδεύουν τους πολλούς και πάνε και ψηφίζουν αυτούς που θα κάνουν τη δουλειά των πλουσίων και θα έχουν και κάπως χαλαρή δημοκρατική συνείδηση. Κι αν το πράγμα παραγίνει και οι μαλ**ες αρχίζουν να αντιδρούν, ετοιμάζουν και μιά "χουντίτσα" με 80% "αποδοχή" και όλα μέλι γάλα. Το θέμα όμως είναι ότι οι μαλ**ες κάποια στιγμή ξυπνάνε και ξεσπάνε επί δικαίων και αδίκων. Τότε οι προνοητικοί, την έχουν κοπανήσει και οι αμελείς τρέχουνε...Τι θα γίνει στην Ελλάδα από όλα αυτά θα το δούμε...

Ο Σαμαράς πάντως έστειλε επιστολή που "ικανοποίησε" τους δανειστάς μας , στην οποία μάλιστα απάλειψε την αναφορά περί εκλογών τον Φεβρουάριο του 2012. Οπότε θα φάμε στη μάπα τους διορισμένους μέχρι και το 2013 ή αν αγριέψουν τα πράγματα , μπορεί και παραπάνω.

Το θέμα έχει εξαντληθεί αγαπητέ Βραζίλη...Το Δ.Ν.Τ ήρθε. Καινούργιο θέμα πρέπει να ανοίξουμε...Πως θα φύγει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/11, 04:15 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2482 στις: 24/11/11, 09:41 »
Νομιζω ειπα ποιος ειναι ο λαος κατα την γνωμη μου, αν δεν γουσταρεις τον ορισμο μου, μπορεις να με αποκαλεις οπως σε βολευει, κομμουνι, αναρχα, ουτοπιστη...
Αν εσυ δεν συμφωνεις με την αποψη μου, μπορεις να δωσεις εσυ οτι ορισμο θελεις σε οποιαδηποτε λεξη, προκειμενου να αποφευγεις να αντιμετωπισεις την απλη αληθεια.
Απλα θα συνεχιζεις να παιζεις με τις λεξεις και να "φιλοσοφεις", την στιγμη που ξερεις τι ειναι στραβο και τι πρεπει να αλλαξει.
Τεσπα, δεν εχει σημασια, στο κατω κατω ο καθενας κανει οτι νομιζει και νιωθει σωστο.
Το θεμα ετσι οπως ξεκινησε, οντως εχει κλεισει. Το ΔΝΤ ηρθε, εγκατασταθηκε και με βαση τους πολιτικους μας δεν προκειται να φυγει. Ο χρονος θα δειξει αν επρεπε να δεχτουμε ή οχι την οποια συμβαση και το τι θα επρεπε να ειχαμε κανει ή να μην ειχαμε κανει.
Κατ'εμε οι συμβασεις αυτες και οποιες μελλοντικες τετοιου τυπου, ξεπαστρεψανε την χωρα και τις συνεπειες θα τις δουμε και θα τις νιωσουμε συντομα.
Οποιος πιστευει οτι μπορει να παλεψει το συστημα εκ των εσω με σκοπο να το αλλαξει, φυσικα ειναι ελευθερος να το δοκιμασει. Θα αποτυχει, το συστημα θα τον καταπιει οπως ολους, αλλα ειναι ελευθερος να δοκιμασει.
Εχει πλακα παντως, που δεχομαστε ως αυταποδεικτες αληθειες τον τροπο που λειτουργει ενα συστημα που μας εχει επιβληθει εν γνωση μας, παρολο που ξερουμε οτι προωθει την αδικια και την εκμεταλλευση, ενω ολα οσα εχουν μια λογικη συνεργασιας, ισοτιμιας, ελευθεριας, τα προωθουμε στο φαντασιακο, τα απορριπτουμε ως μη εφαρμοσιμα χωρις να τα δοκιμασουμε και χωρις να παλεψουμε για αυτα, για την ακριβεια δεν θελουμε καν να σκεφτομαστε για αυτα.
Ας ξεκινησει καποιος αλλος την οποια "επανασταση" λοιπον κι εμεις για αλλη μια φορα θα ακολουθησουμε.
Και τωρα μια επανασταση γινεται, αλλα αντιστροφη. Αγορες εναντιων λαων. Κι εμεις τους κοιταμε.
Ας μας οδηγησουν λοιπον οπου θελουν, αφου οπως φαινεται ολοι ειναι απασχολημενοι με το να ψαχνουν αν μπορουμε να λυσουμε το προβλημα μη αγοραζοντας Gibson και τζιπ, ποιος ειναι ο ορισμος του λαου, αν ειναι φτωχοι μονο οι παρανομοι μεταναστες, αν φταιει το δημοσιο κτλ.
Το πιο δυσκολο για εναν αλκοολικο, πρεζακι και γενικοτερα εξαρτημενο, ειναι να αναγνωρισει το προβλημα του.
Εμεις ακομα το αρνουμαστε. Οταν το δεχτουμε, μπορει να κανουμε και κατι για αυτο.
Μεχρι τοτε ομως, θα τρεχουμε στα βαπορακια και στις καβες της γειτονιας.
Εγω οτι ειχα να πω το ειπα, το ξαναπα και πραγματικα δεν εχει νοημα να συνεχιζω αυτη την ατερμονη "συζητηση".
Οποτε κλεινω εδω, μπορειτε να συνεχισετε την κουβεντα εσεις.
Αντε και καλη τυχη μαγκες... (οπως θα ελεγε και εκεινος ο αλλος...)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2483 στις: 24/11/11, 10:25 »
Ας ξεκινησει καποιος αλλος την οποια "επανασταση" λοιπον κι εμεις για αλλη μια φορα θα ακολουθησουμε.

Johnie, έχω μια θλιβερή είδηση. Οι μόνοι που θέλουμε να επαναστατήσει αυτή η χώρα είμαστε εμείς οι δύο. Και δυστυχώς με δύο άτομα επανάσταση δεν γίνεται! Ούτε μπορούμε να προβάλουμε τις δικές μας αξίες στο όνομα ενός ολόκληρου λαού, όσο κι αν πιστεύουμε ή ακόμα και να είμαστε σίγουροι ότι είναι λειτουργικές για την ανάπτυξή του. Καλώς ή κακώς έχουμε δεχθεί την δημοκρατία και στην δημοκρατία εξουσιάζει το πλήθος, ακόμα κι αν είναι φερόμενο όπως λέει ο MAC, ακόμα κι αν οι αξίες του έρχονται αντίθεση με την βιωσιμότητά του.

Το ότι κανείς δεν θέλει να επαναστατήσει στη χώρα, ακόμα και αυτοί που πιπιλούν σαν καραμέλα την "επανάσταση", αποδείχθηκε περίτρανα στις 5 κενές εξουσίας μέρες, από την παραίτηση Παπανδρέου έως την εκλογή Παπαδήμου. Τότε, όπως πολύ σοφά είπε κι ο Σαμαράς, οι μάσκες έπεσαν καθόσον μια απλή διαδήλωση,ή ακόμα χειρότερα μια λαϊκή απαίτηση θα μπορούσε να διαλύσει το σύμπαν.

Όμως ο λαός ήταν αυτός που αποφάσισε. Και αυτήν την απόφαση πρέπει να την σεβαστούμε αν σεβόμαστε τις δημοκρατικές αρχές μας!

Όσον αφορά την ερώτησή σου "πως μπορεί να αναλάβει την εξουσία ο λαός" νομίζω ότι πρέπει να καλύφθηκες από την παραπάνω τοποθετησή μου. Ο λαός, έτσι όπως τον ορίζεις, έχει ήδη την εξουσία και απλά την έχει παραχωρήσει σε κάποιους που ό ίδιος πιστεύει ότι είναι πιο άξιοι απ' αυτόν για να την διαχειριστούν. Και αυτήν την παραχώρηση πρέπει να την σεβαστούμε ως δημοκράτες!

Αν πάλι επιμένεις και θέλεις άλλη μορφή λαϊκής εξουσίας, η απάντηση έχει δοθεί εδώ και καιρό, από τον Vaiking αν δεν κάνω λάθος. Εφόσον ορίζεις ως λαό και τους μετανάστες, απλά κάνεις μια πληθυσμιακή μετατροπή αυξάνοντας το ποσοστό των μεταναστών, τους παρέχεις ιδεολογική στήριξη με την βεβαιότητα ότι είναι μέρος του λαού της χώρας, τους φανατίζεις και...... γίνεται της Λιβύης...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2484 στις: 24/11/11, 10:43 »
Δεν ηθελα να ξαναγραψω, απλα θα πω, δημοκρατια δεν υπαρχει, ο λαος που μιλησε ειναι ακομα κοιμισμενος, φοβσιμενος και παγιδευμενος αναμεσα στα αιωνια ψευτοδιληματα που του βαζουν...
Μην εχουμε και ψευδαισθησεις.
Τεσπα, οπως ειπα, εστω κι ετσι, 2, 4, 1000 που θελουν επανασταση;
Ισως ειμαστε η μειοψηφια. Ελπιζω ομως οταν η μειοψηφια γινει πλειοψηφια να μην ειναι πλεον αργα...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2485 στις: 24/11/11, 14:03 »

Αν πάλι επιμένεις και θέλεις άλλη μορφή λαϊκής εξουσίας, η απάντηση έχει δοθεί εδώ και καιρό, από τον Vaiking αν δεν κάνω λάθος. Εφόσον ορίζεις ως λαό και τους μετανάστες, απλά κάνεις μια πληθυσμιακή μετατροπή αυξάνοντας το ποσοστό των μεταναστών, τους παρέχεις ιδεολογική στήριξη με την βεβαιότητα ότι είναι μέρος του λαού της χώρας, τους φανατίζεις και...... γίνεται της Λιβύης...
Νομίζω οτι όντως το έχω πει παλιότερα. Αν βέβαια θέλεις να ερμηνεύεις τη λέξη "λαός" ως σκέτη λέξη και δε βάζεις μπροστά της προσδιορισμούς όπως: "Ελληνικός/Γερμανικός/Ιταλικός/Τουρκικός/Πακιστανικός κλπ." Αλλα αν επιμένουμε να βλέπουμε το λαό χωρίς κανένα απο τους παραπάνω προσδιορισμούς, τότε κανείς δε θα πρέπει να βγεί να διαμαρτυρηθεί μεθ'αύριο όταν οι κοινωνίες μετατραπούν σε μια κοιμισμένη "σούπα" χωρίς ταυτότητα και χωρίς ικανότητα να αντιδράσει σε κάποια παγκοσμιοποίηση (εννοείται προς όφελος του κεφαλαίου)!

Απο εκεί και πέρα πως γίνεται ακριβώς μια "επανάσταση"; Την κάνει καλά και σώνει ο "λαός" κατεβαίνοντας στους δρόμους, απεργόντας, καταλαμβάνοντας δημόσια κτίρια, σπάζοντας μαγαζιά ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ χρειάζεται για να ανατραπεί η καπιταλιστική εξουσία και οτιδήποτε τη θυμίζει προκειμένου να επιβάλλει τη "λαοκρατία"; Δηλαδή αυτή η μερίδα του λαού που επιλέγει συνειδητά να δουλέψει σκληρά, να δημιουργήσει και να πειθαρχήσει στους νόμους και τους θεσμούς (κάτι που μάλλον δεν έκανε εδώ και πολλά χρόνια) αντί να γκρινιάζει, να κατηγορεί νυχθημερόν ένα "σύστημα" και να απεργεί σε κάθε ευκαιρία, δεν κάνει τη δική της επανάσταση;

Δηλαδή σε μια χώρα που είχε μάθει να ζεί με δανεικά χωρίς να παράγει, επαναστάτης= ο απεργός και ο απειθάρχητος ενώ ο εργατικός και πειθαρχημένος=προσκυνημένος;

Όχι αγαπητοί μου! Εγώ που επιλέγω να εργάζομαι σκληρά και ευσυνείδητα, ΔΕΝ απεργώ και ΔΕΝ κατεβαίνω στο Σύνταγμα και έχω παραδεχθεί τα πολιτικά μου λάθη, αρνούμενος πεισματικά να τα επαναλάβω, ενώ ταυτόχρονα προσπαθώ να πείσω με το παράδειγμά μου και άλλους γι'αυτό που θεωρώ και πιστεύω ως σωστό, είμαι πολύ περισσότερο επαναστάτης απο τους περισσότερους που δηλώνουν "επαναστάτες" και με στήνουν στον τοίχο κάθε φορά που δηλώνω πως ΔΕΝ θα κατέβω σε πορεία ή απεργία με το ΠΑΜΕ και το κάθε ΠΑΜΕ! Υπάρχουν πολλά που θέλω να γίνουν (τα έχω γράψει παλιότερα και όχι μόνο μία φορά) και αγωνίζομαι με τον τρόπο μου για να γίνουν. Αλλα λυπάμαι... αυτά που θέλω εγώ δε συμβαδίζουν  με αυτά που θέλουν οι υπόλοιποι "επαναστάτες". Τι να κάνουμε;

Αυτή είναι Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ επανάσταση/αντίσταση και σε όποιον αρέσει!!! Άντε, γιατί στο τέλος θα πρέπει να δίνουμε και πιστοποιητικό αριστερών κοινωνικών φρονημάτων για να πείσουμε πως σε ΚΑΤΙ πιστεύουμε και για ΚΑΤΙ αγωνιζόμαστε κι εμείς που δε μεγαλώσαμε με Μαρξ ή Τσε ή Μπακούνιν ή Νετσάγιεφ ή δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλο του αριστερού/αναρχικού και εν γένει "επαναστατικού" χώρου...

Υ.Γ. Λαός που παραμένει "κοιμισμένος, φοβισμένος και παγιδευμένος σε (όποια) ψευτοδιλήματα" δεν είναι άξιος να "κρατεί" και ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του γι'αυτό... Αν και κάποιοι μιλούσαν για λαό "όριμο και ταξική πάλη και σύγκρουση με το σύστημα" και μόλις έσκασε η μπλόφα (όπως απεδείχθη) του δημοψηφίσματος έσπευσαν να το αποκρούσουν μετα βδελυγμίας! So called "επαναστάτες"!!! ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2486 στις: 24/11/11, 15:24 »
Δηλαδή αυτή η μερίδα του λαού που επιλέγει συνειδητά να δουλέψει σκληρά, να δημιουργήσει και να πειθαρχήσει στους νόμους και τους θεσμούς (κάτι που μάλλον δεν έκανε εδώ και πολλά χρόνια) αντί να γκρινιάζει, να κατηγορεί νυχθημερόν ένα "σύστημα" και να απεργεί σε κάθε ευκαιρία, δεν κάνει τη δική της επανάσταση;

Σαφώς και κάνει την δική της επ-ανάσταση, αν δεχτείς ότι αυτό σημαίνει ανάσταση. Όμοια με την επ-ανάσταση της 21ης Απριλίου του 1967!

Από εκεί και πέρα όμως το να πεις: "Νια, νια, νια νια νια νια, ζηλέψτε η δική μας επανάσταση είναι καλύτερη από την δική σας" είναι λάθος. Κάνε εσύ αυτό που νομίζεις ως καλύτερο και άσε την ιστορία να κρίνει αν η δική σου επανάσταση ήταν η καλύτερη, ή αν ήταν η επανάσταση της τριανδρίας του '67, ή αν ήταν η Οκτωβριανή του '17, ή αν ήταν η Γαλλική του 1789, ή αν ήταν η Ελληνική του 1821 κοκ.

Γενικώς το να λές (το ίδιο λάθος κάνει κι ο Johnie) εγώ είμαι καλύτερος από εσάς, το να συγκρίνεις επικριτικά δηλ τον εαυτό σου με τους άλλους, είναι ότι χειρότερο στην προσπάθεια προς την ανθρώπινη ολοκλήρωση!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2487 στις: 24/11/11, 17:58 »
Εννοώ ότι κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να στραφείς προς το αναρχικό - αντιεξουσιαστικό ρεύμα. Έτσι δεν θα χρειάζεται να λες "να πάρει ο λαός την εξουσία" και όταν σε ρωτάνε "ποιός είναι ο λαός" να μην μπορείς να απαντήσεις! Όντας αναρχικός - αντιεξουσιαστής ξεφεύγεις από κακοτοπιές περί νομής της εξουσίας και τα τοιαύτα. Λύνονται και πολλά προβλήματα συσχετισμών οι οποίοι όντως είναι πολύπλοκοι στην εποχή μας και δεν έχουν καμμία σχέση με τους συσχετισμούς της εποχής του Μάρξ, όπου οι εργάτες δεν είχαν περιουσία και οι μετανάστες ήταν ελάχιστοι. Δεν χρειάζεται να κάνεις και καμμία αναπροσαρμογή θεωριών. Λες: "Κανείς να μην πάρει την εξουσία" και ξεμπλέκεις από την πολύ σκέψη.

Άσε τους άλλους να σκέφτονται.
Εντυπωσιάζομαι από την βαθία γνώση σου πάνω στην αναρχική ιδεολογία και την απόλυτη κατανόηση της.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2488 στις: 25/11/11, 01:20 »
Σκυψτε το κεφαλι και επαναστατηστε λοιπον!Περιττο να πω πως τα εσκισα με παραληρημα βαικινγκ περι επαναστατικοτητας..Μια συμβουλη απο μενα ειναι να μη δινεις σημασια σε κανεναν απο αυτους τους ψευτες, οπως και επισης θεωρω σωστο να κλεισουμε ολα τα βιβλια και να σβησουμε ολες τις μνημες που μιλουν για τους αγωνες των καθε λογης καταπιεσμενων γιατι ολα αυτα μονο κακο εκαναν.

Στην τελικη η επανασταση και ο αγωνας υποκειμενικο πραγμα ειναι..Επανασταση εκανε ο Παττακος,αγωνα κανουν οι διαφοροι μεγαλοεκδοτες να βγουν απο την κριση,αγωνα εκαναν και οι κατα χρονους απεργοσπαστες οταν στλνονταν να παιξουν ξυλο με τους απεργους.Οτι εχει ο καθενας στο μυαλο του..

Πολυλογια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2489 στις: 25/11/11, 04:08 »
Ας κάνουμε και μιά άλλη υπόθεση εργασίας,  η οποία βέβαια για μένα είναι μάλλον ευσεβής πόθος, αλλά θα ήθελα να μάθω και πέντε πράγματα πραπάνω. Τι γίνεται στη περίπτωση που πολύ απλά διαλυθεί η ευρωζώνη και καταργηθεί εκ των πραγμάτων το ευρώ; Ποιές οι επιπτώσεις για εμάς και τα δανειακά μας ζητήματα; Όσοι γνώστες παρακαλώ ας προσέλθουν.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2490 στις: 25/11/11, 13:29 »
Δηλαδή αυτή η μερίδα του λαού που επιλέγει συνειδητά να δουλέψει σκληρά, να δημιουργήσει και να πειθαρχήσει στους νόμους και τους θεσμούς (κάτι που μάλλον δεν έκανε εδώ και πολλά χρόνια) αντί να γκρινιάζει, να κατηγορεί νυχθημερόν ένα "σύστημα" και να απεργεί σε κάθε ευκαιρία, δεν κάνει τη δική της επανάσταση;

Σαφώς και κάνει την δική της επ-ανάσταση, αν δεχτείς ότι αυτό σημαίνει ανάσταση. Όμοια με την επ-ανάσταση της 21ης Απριλίου του 1967!

Από εκεί και πέρα όμως το να πεις: "Νια, νια, νια νια νια νια, ζηλέψτε η δική μας επανάσταση είναι καλύτερη από την δική σας" είναι λάθος. Κάνε εσύ αυτό που νομίζεις ως καλύτερο και άσε την ιστορία να κρίνει αν η δική σου επανάσταση ήταν η καλύτερη, ή αν ήταν η επανάσταση της τριανδρίας του '67, ή αν ήταν η Οκτωβριανή του '17, ή αν ήταν η Γαλλική του 1789, ή αν ήταν η Ελληνική του 1821 κοκ.

Γενικώς το να λές (το ίδιο λάθος κάνει κι ο Johnie) εγώ είμαι καλύτερος από εσάς, το να συγκρίνεις επικριτικά δηλ τον εαυτό σου με τους άλλους, είναι ότι χειρότερο στην προσπάθεια προς την ανθρώπινη ολοκλήρωση!
Συμφωνώ! Μην τα λες σε εμένα όμως... Πες τα σε αυτούς που εδώ και δεκαετίες στην Ελλάδα δηλώνουν πως είναι οι "true" επαναστάτες και όοοοολοι οι υπόλοιποι είναι υπόδουλοι του συστήματος ή τσιράκια του κεφαλαίου. Και έχουν καταφέρει να γινουν και πιστευτοί κιόλας!!!  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2491 στις: 25/11/11, 14:25 »
Σκυψτε το κεφαλι και επαναστατηστε λοιπον!Περιττο να πω πως τα εσκισα με παραληρημα βαικινγκ περι επαναστατικοτητας..Μια συμβουλη απο μενα ειναι να μη δινεις σημασια σε κανεναν απο αυτους τους ψευτες, οπως και επισης θεωρω σωστο να κλεισουμε ολα τα βιβλια και να σβησουμε ολες τις μνημες που μιλουν για τους αγωνες των καθε λογης καταπιεσμενων γιατι ολα αυτα μονο κακο εκαναν.

Στην τελικη η επανασταση και ο αγωνας υποκειμενικο πραγμα ειναι..Επανασταση εκανε ο Παττακος,αγωνα κανουν οι διαφοροι μεγαλοεκδοτες να βγουν απο την κριση,αγωνα εκαναν και οι κατα χρονους απεργοσπαστες οταν στλνονταν να παιξουν ξυλο με τους απεργους.Οτι εχει ο καθενας στο μυαλο του..

Πολυλογια..
Ο καθένας με την άποψή του! Εσύ το λες "παραλήρημα", εγώ το λέω "αγανάκτηση"!

 Εσύ λες να κλείσουμε τα βιβλία, εγώ λέω να τα ανοίξουμε, μαζί όμως με τα μυαλά μας χωρίς τη βοήθεια κάθε λογής "ινστρουχτόρων"!

Και στην περίπτωση που γνωρίζεις τι σημαίνει "επανάσταση", γνωρίζεις πως και ο Παττακός έκανε επανάσταση (μη βιάζεσαι, ΔΕΝ είμαι νοσταλγός της χούντας. Έχω συγκεκριμένη άποψη για τις δικτατορίες γενικώς..). Το αν αυτή η επανάσταση δε συμβαδίζει με την εικόνα του Τσε που έχεις στο μυαλό σου, αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε με τις εκάστοτε επαναστάσεις. Και η κλωνοποίηση είναι μια επανάσταση στον τομέα της επιστήμης αλλα δεν τη βλέπουν όλοι με καλό μάτι ;)

Αγώνα όμως πρέπει να δώσουν ΟΛΕΣ οι τάξεις σε αυτό τον τόπο. Κανείς δεν ενδιαφέρεται όμως. Ούτε ο μεγαλοεκδότης που το μόνο που σκέφτεται είναι πόσους θα απολύσει για να μην του μειωθούν τα κέρδη, ούτε ο εργαζόμενος που κοιτάζει πως θα κλείσει τον εργοδότη του μια ώρα αρχίτερα, έτσι για να τον εκδικηθεί στα πλαίσια μιας ταξικής πάλης! Και βεβαίως, αυτός που "τον στέλνουν για να παίξει ξύλο" ΔΕΝ δίνει αγώνα. Απλώς εκτελεί εντολές.

Σίγουρα έχουμε άλλη θεώρηση των πραγμάτων. Εσύ προφανώς επιθυμείς μια Ελλάδα στα πρότυπα της Αλβανίας ή της Κούβας του '60 πχ. Εγώ επιθυμώ μια Ελλάδα στα πρότυπα της Δανίας ή της Σουηδίας. Η δική σου επιθυμία πραγματώνεται μέσω ταξικής πάλης οπου ο λαός θα τσακίσει τους εργοδότες και θα πάρει όλη την παραγωγή πλούτου στα χέρια του (θεωρητικά) κάτω απο τις εντολές του "ΚΟΜΜΑΤΟΣ" και στην ουσία του ΗΓΕΤΗ (πάντα και παντού υπάρχει ''ηγέτης" και όπου δεν υπάρχει, εμφανίζεται, ως και κατασκευάζεται) αυτού του κόμματος, που είναι υπεράνω ΟΛΩΝ. Κάνω λάθος; Εγώ πάλι επιθυμώ την ιδιωτική πρωτοβουλία οπου τα μέσα παραγωγής του πλούτου θα ανήκουν στους ιδιώτες (όσο να'ναι θα είναι περισσότεροι απο τα μέλη μιας Κεντρικής Επιτροπής ;) ) οι οποίοι σε άψογη συνεργασία με την εργατική τάξη θα παράγουν πλούτο προς όφελος του τόπου με το κράτος, θεσμικά (και μόνον) ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ να ελέγχει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ αν τηρούνται ΟΛΟΙ οι κανόνες.

Αν έχει συμβεί ποτέ αυτό στην Ελλάδα των διεφθαρμένων/διαφθορέων πολιτικών/κράτους, των διεφθαρμένων/διαφθορέων μεγαλοεπιχειρηματιών και των (σε μεγάλο ποσοστό) διεφθαρμένων/διεφθαρμένων wannabe πολιτών; Σίγουρα όχι! Εγώ όμως αυτό επιθυμώ για τον τόπο μου.

Και, ναι, οι εργοδότες θα είναι πιο πλούσιοι απο τους εργαζόμενους, αλλα αυτό δε με πειράζει. Δεν τρέφω τέτοιου είδους ζήλιες αν κάποιος έχει παραπάνω χρήματα απο εμένα, ΑΝ και ΕΦ'ΟΣΟΝ τα αξίζει.

Εσύ πάλι έχεις άλλη άποψη! Δεκτή και σεβαστή. Και οι δύο θα κριθούμε ως απόψεις απο την ιστορία (αν δεν έχουμε ήδη κριθεί) :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2492 στις: 25/11/11, 15:31 »
Τι γίνεται στη περίπτωση που πολύ απλά διαλυθεί η ευρωζώνη και καταργηθεί εκ των πραγμάτων το ευρώ;
O Παράδεισος του κάθε αντιεξουσιαστή! Αν σκεφτείς ότι το Ευρώ κατέχει ως νόμισμα το 36% της πίτας στα αποθεματικά νομίσματα του κόσμου.
Περιληπτικά: Μεγάλη παγκόσμια αστάθεια, αναστροφή της διαδικασίας Παγκοσμιοποίησης, πάγωμα του ελεύθερου διεθνούς εμπορίου, επαναφορά του προστατευτισμού, διάλυση των αναδυόμενων οικονομιών όπως Ρωσίας και Κίνας, Παγκόσμια ύφεση, πείνα και δυστυχία παντού. πολιτική αστάθεια, Τρίτος παγκόσμιος πόλεμος.

Υπάρχουν και κάποιοι, ελάχιστοι βέβαια, οι οποίοι θα ισχυροποιήσουν την δύναμή τους μέσα από μια τέτοια διαδικασία.

Παράθεση
Ποιές οι επιπτώσεις για εμάς και τα δανειακά μας ζητήματα;
Χρειάζεται να συνεχίσω?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2493 στις: 28/11/11, 14:00 »
Σκυψτε το κεφαλι και επαναστατηστε λοιπον!Περιττο να πω πως τα εσκισα με παραληρημα βαικινγκ περι επαναστατικοτητας..Μια συμβουλη απο μενα ειναι να μη δινεις σημασια σε κανεναν απο αυτους τους ψευτες, οπως και επισης θεωρω σωστο να κλεισουμε ολα τα βιβλια και να σβησουμε ολες τις μνημες που μιλουν για τους αγωνες των καθε λογης καταπιεσμενων γιατι ολα αυτα μονο κακο εκαναν.

Στην τελικη η επανασταση και ο αγωνας υποκειμενικο πραγμα ειναι..Επανασταση εκανε ο Παττακος,αγωνα κανουν οι διαφοροι μεγαλοεκδοτες να βγουν απο την κριση,αγωνα εκαναν και οι κατα χρονους απεργοσπαστες οταν στλνονταν να παιξουν ξυλο με τους απεργους.Οτι εχει ο καθενας στο μυαλο του..

Πολυλογια..
Ο καθένας με την άποψή του! Εσύ το λες "παραλήρημα", εγώ το λέω "αγανάκτηση"!

Εσύ λες να κλείσουμε τα βιβλία, εγώ λέω να τα ανοίξουμε, μαζί όμως με τα μυαλά μας χωρίς τη βοήθεια κάθε λογής "ινστρουχτόρων"!
Απο  που προκυπτει αυτο?
Και στην περίπτωση που γνωρίζεις τι σημαίνει "επανάσταση", γνωρίζεις πως και ο Παττακός έκανε επανάσταση (μη βιάζεσαι, ΔΕΝ είμαι νοσταλγός της χούντας. Έχω συγκεκριμένη άποψη για τις δικτατορίες γενικώς..). Το αν αυτή η επανάσταση δε συμβαδίζει με την εικόνα του Τσε που έχεις στο μυαλό σου, αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε με τις εκάστοτε επαναστάσεις. Και η κλωνοποίηση είναι μια επανάσταση στον τομέα της επιστήμης αλλα δεν τη βλέπουν όλοι με καλό μάτι ;)
Πραξικόπημα, ή Κίνημα (προπολεμική χρήση του όρου), καλείται η βίαια και αιφνιδιαστική συνωμοτική πράξη που έχει σκοπό τη μεταβολή του πολιτεύματος προς όφελος της πολιτικής και στρατιωτικής κάστας μιας χώρας.(...) Πρόκειται για έννοια που έρχεται σε αντίθεση με την επανάσταση, η οποία προέρχεται από καταπιεζόμενες ομάδες πολιτών και αποσκοπεί στην επέκταση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.(πηγη:anarxokommounistikh wiki)

Αγώνα όμως πρέπει να δώσουν ΟΛΕΣ οι τάξεις σε αυτό τον τόπο. Κανείς δεν ενδιαφέρεται όμως. Ούτε ο μεγαλοεκδότης που το μόνο που σκέφτεται είναι πόσους θα απολύσει για να μην του μειωθούν τα κέρδη, ούτε ο εργαζόμενος που κοιτάζει πως θα κλείσει τον εργοδότη του μια ώρα αρχίτερα(!!!!!), έτσι για να τον εκδικηθεί στα πλαίσια μιας ταξικής πάλης! Και βεβαίως, αυτός που "τον στέλνουν για να παίξει ξύλο" ΔΕΝ δίνει αγώνα. Απλώς εκτελεί εντολές.
 Στο μυαλο σου ο ο εργοδοτης και ο εργαζομενος κινουνται βαση συναισθηματων στο μυαλο μου βαση συμφεροντων.

Σίγουρα έχουμε άλλη θεώρηση των πραγμάτων. Εσύ προφανώς επιθυμείς μια Ελλάδα στα πρότυπα της Αλβανίας ή της Κούβας του '60 πχ. Εγώ επιθυμώ μια Ελλάδα στα πρότυπα της Δανίας ή της Σουηδίας. Η δική σου επιθυμία πραγματώνεται μέσω ταξικής πάλης οπου ο λαός θα τσακίσει τους εργοδότες και θα πάρει όλη την παραγωγή πλούτου στα χέρια του (θεωρητικά) κάτω απο τις εντολές του "ΚΟΜΜΑΤΟΣ" και στην ουσία του ΗΓΕΤΗ (πάντα και παντού υπάρχει ''ηγέτης" και όπου δεν υπάρχει, εμφανίζεται, ως και κατασκευάζεται) αυτού του κόμματος, που είναι υπεράνω ΟΛΩΝ. Κάνω λάθος; Εγώ πάλι επιθυμώ την ιδιωτική πρωτοβουλία οπου τα μέσα παραγωγής του πλούτου θα ανήκουν στους ιδιώτες (όσο να'ναι θα είναι περισσότεροι απο τα μέλη μιας Κεντρικής Επιτροπής ;) ) οι οποίοι σε άψογη συνεργασία με την εργατική τάξη θα παράγουν πλούτο προς όφελος του τόπου με το κράτος, θεσμικά (και μόνον) ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ να ελέγχει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ αν τηρούνται ΟΛΟΙ οι κανόνες.
Οπως τα λες..Φαντασιωνομαι καθημερινα τις εποχες που ο καθε λογης πατερουλης θα με στελενει σε εξοριες.Αλλα τι λεω αφου εγω θα ειμαι χωμενος στι επιτροπες του Κομματος :P ;D
Αν έχει συμβεί ποτέ αυτό στην Ελλάδα των διεφθαρμένων/διαφθορέων πολιτικών/κράτους, των διεφθαρμένων/διαφθορέων μεγαλοεπιχειρηματιών και των (σε μεγάλο ποσοστό) διεφθαρμένων/διεφθαρμένων wannabe πολιτών; Σίγουρα όχι! Εγώ όμως αυτό επιθυμώ για τον τόπο μου.

Και, ναι, οι εργοδότες θα είναι πιο πλούσιοι απο τους εργαζόμενους, αλλα αυτό δε με πειράζει. Δεν τρέφω τέτοιου είδους ζήλιες αν κάποιος έχει παραπάνω χρήματα απο εμένα, ΑΝ και ΕΦ'ΟΣΟΝ τα αξίζει.
Agree.Ειμαι τιμητης του υπαρχοντος αξιακου συστηματος.Οποιος το ''αξιζει'' να παταει τους αλλους κατω ωστε στη συνεχεια να φαινεται οτι αξιζει παραπανω,να παιρνεις τις αποφασεις για αυτους και να δημιουργει τις συνθηκες για την αεναη ανωτεροτητα του.
Εσύ πάλι έχεις άλλη άποψη! Δεκτή και σεβαστή. Και οι δύο θα κριθούμε ως απόψεις απο την ιστορία (αν δεν έχουμε ήδη κριθεί) :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2494 στις: 29/11/11, 13:17 »

Παράθεση
Απο  που προκυπτει αυτο?
Γενικά μιλάω, μην το παίρνεις προσωπικά :)

Παράθεση
Πραξικόπημα, ή Κίνημα (προπολεμική χρήση του όρου), καλείται η βίαια και αιφνιδιαστική συνωμοτική πράξη που έχει σκοπό τη μεταβολή του πολιτεύματος προς όφελος της πολιτικής και στρατιωτικής κάστας μιας χώρας.(...) Πρόκειται για έννοια που έρχεται σε αντίθεση με την επανάσταση, η οποία προέρχεται από καταπιεζόμενες ομάδες πολιτών και αποσκοπεί στην επέκταση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.(πηγη:anarxokommounistikh wiki)
Ε! Άμα το λέει η anarxokommounistikh wiki, ποιός είμαι εγώ να το αμφισβητήσω; Πάντως, απο τα λίγα που ξέρω εγώ, "πραξικόπημα" και "επανάσταση" αποσκοπούν στο ίδιο πράγμα (ανατροπή και επανακατάληψη της εξουσίας) με μια διαφορά. Το "πραξικόπημα" πραγματοποιείται απο ανθρώπους που μετέχουν θεσμικά της εξουσίας (πχ. πρωθυπουργός, βασιλιάς κλπ.) ενώ η "επανάσταση" απο ανθρώπους που ΔΕΝ μετέχουν της εξουσίας. Απο όσο ξέρω, οι στρατιωτικοί ΔΕΝ μετέχουν της εξουσίας, ΔΕΝ συμμετέχουν στη λήψη των αποφάσεων, απλά τις εκτελούν. Μπορεί να κάνω και λάθος...


 
Παράθεση
Στο μυαλο σου ο ο εργοδοτης και ο εργαζομενος κινουνται βαση συναισθηματων στο μυαλο μου βαση συμφεροντων.
Λάθος! Στο μυαλό μου, εργαζόμενος και εργοδότης ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κινούνται βάσει συναισθημάτων αλλα και συμφερόντων, πάνω στη λογική του: "το συμφέρον του άλλου είναι ΚΑΙ δικό μου"

Παράθεση
Οπως τα λες..Φαντασιωνομαι καθημερινα τις εποχες που ο καθε λογης πατερουλης θα με στελενει σε εξοριες.Αλλα τι λεω αφου εγω θα ειμαι χωμενος στι επιτροπες του Κομματος :P ;D
Μπααα!!! Μάλλον φαντασιώνεσαι καθημερινά τις εποχές που ο κάθε πατερούλης θα ΜΕ στέλνει σε εξορίες :P ;D

Παράθεση
Agree.Ειμαι τιμητης του υπαρχοντος αξιακου συστηματος.Οποιος το ''αξιζει'' να παταει τους αλλους κατω ωστε στη συνεχεια να φαινεται οτι αξιζει παραπανω,να παιρνεις τις αποφασεις για αυτους και να δημιουργει τις συνθηκες για την αεναη ανωτεροτητα του.
Αν είσαι τιμητής του "υπάρχοντος" αξιακού συστήματος, τότε δεν έχεις λόγο να συμφωνείς μαζί μου (οκ, ξέρω πως ειρωνεύεσαι)!! Εγώ θέλω ένα αξιακό σύστημα που να λειτουργεί! Οπου αυτός που πραγματικά αξίζει, θα απολαμβάνει και τα ανάλογα αγαθά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως "πάτησε" άλλους για τα τα αποκτήσει!Και αν τολμήσει να πατήσει άλλους κάτω, το ίδιο το αξιακό σύστημα (μέσα απο ένα θεσμικά παντοδύναμο κράτος) να τον πετάει όπως την τρίχα απο το ζυμάρι!Το ίδιο όμως αυτό σύστημα θα τον προστατεύει κιόλας απο αυτούς που θα θελήσουν με τον α, ή β τρόπο να του αποσπάσουν αυτά που έχει αποκτήσει (σε οποιοδήποτε επίπεδο) με την αξία του.

Αλλα όταν σε μια χώρα σαν την Ελλάδα το μεγάλο σύνθημα είναι το: "Ή με το κεφάλαιο, ή με τους εργάτες", πως γίνεται να εμφανιστεί κάποιος σαν κι εμένα και να πεί: "Και με τους δύο, αλλα πάνω απ'όλα με τους άξιους εξ'αυτών"; Πως γίνεται, απέναντι σε μία τόσο ισχυρή λέξη όπως "λαοκρατία" να αντιπαραβάλεις φτωχές, ανάξιες λεξούλες όπως "εργατικότητα", "δικαιοσύνη", "αξιοκρατία", "σεβασμός", "πατρίδα" (φτου κακά), "έθνος" (ακόμα πιο φτού κακά) "πραγματική, ελεύθερη οικονομία" (χωρίς μονοπώλια, κρατικά ή ιδιωτικά); Αλλα τι να πεις... προφανώς αυτές οι ανάξιες λεξούλες χαρακτηρίζουν κάτι "φασίζοντα, οσφυοκαμπτικά τσιράκια του κεφαλαίου" που ξεσπάνε σε "παραληρήματα περι επαναστατικότητας" σαν κι εμένα! Έτσι δεν είναι; :)

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2495 στις: 29/11/11, 14:14 »
Το πρόβλημα σου Vaiking είναι ότι δημιουργείς μια ουτοπική κατάσταση στο μυαλό σου και αρνείσαι να δεχτείς οτιδήποτε πειράζει αυτήν την κατάσταση που έχεις δημιουργήσει.

Εν προκειμένω εσύ θες οπωσδήποτε να θεωρείς ότι το συμφέρον τον εργοδοτών και των αφεντικών συμπίπτει με αυτό των εργαζομένων. ΚΑλώς ή κακώς όμως αυτό δεν συμβαίνει. Συμφωνούμε ότι στην παρούσα κατάσταση ακόμα και η πλουτοκρατία, ακόμα και οι εργοδότες και το κεφάλαιο έχει έρθει σε ρήξη με το τραπεζικό σύστημα, γίνεται δηλαδή μια μάχη μεταξύ των εξουσιών, αυτών που παράγουν αγαθά και αυτών που παράγουν χρήμα για το ποιος θα επικρατήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο εργαζόμενος επειδή έχει έναν κοινό εχθρό με τους εργοδότες έχει και κοινά συμφέροντα.

Η αναδιάρθρωση της οικονομίας της Ελλάδας με τον τρόπο που γίνεται δεν αποτελεί το ίδιο συμφέρον για τους εργαζόμενους και τους εργοδότες και αν το πιστεύεις αυτό, χωρίς ίχνος κακίας, θα πρέπει να κοιτάξεις ξανά τα πράγματα γιατί δεν έχεις καταλάβει τι έχει συμβεί, και δεν σε κατηγορώ καθότι είναι μια θολή κατάσταση που κανείς δεν μπορεί να την κατανοήσει σε όλο της το μήκος και πλάτος. Αλλά το ότι οι εργαζόμενοι δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα με τους εργοδότες γίνεται κατανοητό από το είδος των μεταρρυθμίσεων.

Όσο και αν και το αφεντικό σου δεν θέλει τους τεχνοκράτες οικονομολόγους στην εξουσία, όσο και να συμφωνεί το αφεντικό σου ότι χρειάζεται αναδιάρθρωση στην χώρα ΠΟΤΕ δεν θα συμφωνεί μαζί σου στους λόγους. Διότι ο εργοδότης ΘΕΛΕΙ να μπορει να έχει φτηνό εργατικό δυναμικό, ΘΕΛΕΙ να έχει τη δυνατότητα να μην πληρώνει ασφάλιστρα, ΘΕΛΕΙ την μεγιστοποίηση του κέρδους του, αυτός είναι ο σκοπός της επένδυσης κεφαλαίου, απλή λογική. Βάζει Χ λεφτά για να τα κάνει 2Χ σε ένα βάθος χρόνου. Συνεπώς μια μεταρρύθμιση που βάζει όσους είναι έως 26 χρόνων να μπορούν να απολυθούν χωρίς αποζημίωση είναι μια αλλάγή που την ΘΕΛΕΙ ο εργοδότης αλλά συγκρούεται με τα δικά σου συμφέροντα ως εργαζόμενος.

Αυτό είναι ταξικός πόλεμος. Αξιακό σύστημα δεν υφίσταται διότι η επένδυση κεφαλαίου και η άυξηση του δεν απαιτεί απαραίτητα κάποια φυσική δεξιοτεχνία. Μπορεί κάποιος ταλαντούχος σε ένα επάγγλεμα να βγάζει πιο πολλά λεφτά γιατί είναι πιο άξιος αλλά αυτό δεν είναι αξιοκρατικό σύστημα γιατί αυτός ο ταλαντούχος άνθρωπος πάντοτε δουλεύει ΥΠΟ κάποιον εργοδότη από τον οποίο εξαρτάται. Δεν έχουν κοινό συμφέρον,μπορεί και οι 2 να βγάζουν λεφτά από το ίδιο πράγμα αλλά ο ένας έχει ως μόνο κεφάλαιο τον εαυτό του και ο άλλος έχει κεφάλαιο χρηματικό. Μάντεψε λοιπόν γιατί δεν έχουν κοινό συμφέρον.

Και ένα σχολιάκι περί της τελευταίας παραγράφου σου στο από πάνω ποστ, η πραγματικά ελεύθερη οικονομία περιέχει ΚΑΙ ιδιωτικά μονοπώλια. Δεν γίνεται αλλιώς, δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει. Φαντάζεσαι έναν κόσμο σαν την πολιτεία του Πλάτωνα που ο καθένας κάνει την δουλειά του τέλεια και οι εξουσιαστές το ίδιο γιατί είναι φιλόσοφοι. Αλλά οι εξουσιαστές δεν είναι φιλόσοφοι, και ακόμα και να ήταν δεν εξισώνεται ο φιλόσοφος με τον αγαθό.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2496 στις: 29/11/11, 14:32 »

Παράθεση
Απο  που προκυπτει αυτο?
Γενικά μιλάω, μην το παίρνεις προσωπικά :)

Παράθεση
Πραξικόπημα, ή Κίνημα (προπολεμική χρήση του όρου), καλείται η βίαια και αιφνιδιαστική συνωμοτική πράξη που έχει σκοπό τη μεταβολή του πολιτεύματος προς όφελος της πολιτικής και στρατιωτικής κάστας μιας χώρας.(...) Πρόκειται για έννοια που έρχεται σε αντίθεση με την επανάσταση, η οποία προέρχεται από καταπιεζόμενες ομάδες πολιτών και αποσκοπεί στην επέκταση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.(πηγη:anarxokommounistikh wiki)
Ε! Άμα το λέει η anarxokommounistikh wiki, ποιός είμαι εγώ να το αμφισβητήσω; Πάντως, απο τα λίγα που ξέρω εγώ, "πραξικόπημα" και "επανάσταση" αποσκοπούν στο ίδιο πράγμα (ανατροπή και επανακατάληψη της εξουσίας) με μια διαφορά. Το "πραξικόπημα" πραγματοποιείται απο ανθρώπους που μετέχουν θεσμικά της εξουσίας (πχ. πρωθυπουργός, βασιλιάς κλπ.) ενώ η "επανάσταση" απο ανθρώπους που ΔΕΝ μετέχουν της εξουσίας. Απο όσο ξέρω, οι στρατιωτικοί ΔΕΝ μετέχουν της εξουσίας, ΔΕΝ συμμετέχουν στη λήψη των αποφάσεων, απλά τις εκτελούν. Μπορεί να κάνω και λάθος...
Eπειδη μάλλον λάθος κάνεις και δυστηχως αναπαράγεις την παπαρα των τιμητων της επταετίας(δεν ειναι και λιγοι μην ανυσηχεις) καλο ειναι να ''ανοιξεις''  εστω και μια wikipedia(το φανταζομουν οτι δεν θα εκανες τον κοπο να κοιταξεις μονος σου)..http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1 


 
Παράθεση
Στο μυαλο σου ο ο εργοδοτης και ο εργαζομενος κινουνται βαση συναισθηματων στο μυαλο μου βαση συμφεροντων.
Λάθος! Στο μυαλό μου, εργαζόμενος και εργοδότης ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κινούνται βάσει συναισθημάτων αλλα και συμφερόντων, πάνω στη λογική του: "το συμφέρον του άλλου είναι ΚΑΙ δικό μου"
Ποσα χρονια προσπαθεια για να φανει οτι το συμφερον αυτων των 2 ειναι το ιδιο.Ποσες φορες μαλιστα εχει χρησιμοποιηθει το χαρτι του εθνους για να αποδειχτει οτι το συμφερον ειναι κοινο.Δυστυχως οι επιστημες μιλανε και λενε οτι τα συμφεροντα ειναι συγκρουομενα.Ακομα και στην ακραια περιπτωση που μια επιχειρηση παει για φουντο το συμφερον εργοδοτη και εργαζομενου μπορει να μην ειναι το ιδιο.Αφου ο ενας με κεφαλαιο που εχει στην ακρη μπορει να κανει κατι αλλο που θα του ειναι κερδοφορο ενω ο δευτερος το πολυ πολυ να μπει στον ΟΑΕΔ(Στην καλυτερη). Οι αγωνες εδω και 2-3 αιωνες δεν γινονται για συναισθηματισμους.

Παράθεση
Οπως τα λες..Φαντασιωνομαι καθημερινα τις εποχες που ο καθε λογης πατερουλης θα με στελενει σε εξοριες.Αλλα τι λεω αφου εγω θα ειμαι χωμενος στι επιτροπες του Κομματος :P ;D
Μπααα!!! Μάλλον φαντασιώνεσαι καθημερινά τις εποχές που ο κάθε πατερούλης θα ΜΕ στέλνει σε εξορίες :P ;D
Αυτο ακριβως παω να προσευχηθω στο εικονισμα Του.

Παράθεση
Agree.Ειμαι τιμητης του υπαρχοντος αξιακου συστηματος.Οποιος το ''αξιζει'' να παταει τους αλλους κατω ωστε στη συνεχεια να φαινεται οτι αξιζει παραπανω,να παιρνεις τις αποφασεις για αυτους και να δημιουργει τις συνθηκες για την αεναη ανωτεροτητα του.
Αν είσαι τιμητής του "υπάρχοντος" αξιακού συστήματος, τότε δεν έχεις λόγο να συμφωνείς μαζί μου (οκ, ξέρω πως ειρωνεύεσαι)!! Εγώ θέλω ένα αξιακό σύστημα που να λειτουργεί! Οπου αυτός που πραγματικά αξίζει, θα απολαμβάνει και τα ανάλογα αγαθά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως "πάτησε" άλλους για τα τα αποκτήσει!Και αν τολμήσει να πατήσει άλλους κάτω, το ίδιο το αξιακό σύστημα (μέσα απο ένα θεσμικά παντοδύναμο κράτος) να τον πετάει όπως την τρίχα απο το ζυμάρι!Το ίδιο όμως αυτό σύστημα θα τον προστατεύει κιόλας απο αυτούς που θα θελήσουν με τον α, ή β τρόπο να του αποσπάσουν αυτά που έχει αποκτήσει (σε οποιοδήποτε επίπεδο) με την αξία του.
Σε ένα συστημα που όλες του οι αξιες στηρίζονται στην εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο ειναι οξυμωρο το δικαιο αξιακο συστημα που φαντασιωνεσαι.Εκτος και αν θεωρεις τον ταδε εργοστασιαρχη που καρπωνεται κερδη και δεν εχει κλεψει πχ το κρατος δικαια να βρισκεται 3 σκαλια πανω απο τους υπολοιπους και τον γιο του να ξεκινησει απο τα 0 του 3 σκαλια πανω απο τον γιο του εργατη του ιδιου εργοστασιου.Θεωρουμε ενα κρατος χωρις διαφθορα.Επισης οι 2 αυτοι κατοικοι δυτικου ανεπτυγμενου κρατους 15 σκαλια πανω απο τον εργατη σε εργοστασιο ισως και του ιδιου εργοστασιαρχη σε στην ΝΑ Ασια με το παιδι του να μην εχει ουτε νερο.γ**ω τα αξιακα συστηματα δεν λεω(βασιζεται καργα στο αμερικανικο προτυπο)
Αλλα όταν σε μια χώρα σαν την Ελλάδα το μεγάλο σύνθημα είναι το: "Ή με το κεφάλαιο, ή με τους εργάτες", πως γίνεται να εμφανιστεί κάποιος σαν κι εμένα και να πεί: "Και με τους δύο, αλλα πάνω απ'όλα με τους άξιους εξ'αυτών"; Πως γίνεται, απέναντι σε μία τόσο ισχυρή λέξη όπως "λαοκρατία" να αντιπαραβάλεις φτωχές, ανάξιες λεξούλες όπως "εργατικότητα", "δικαιοσύνη", "αξιοκρατία", "σεβασμός", "πατρίδα" (φτου κακά), "έθνος" (ακόμα πιο φτού κακά) "πραγματική, ελεύθερη οικονομία" (χωρίς μονοπώλια, κρατικά ή ιδιωτικά); Αλλα τι να πεις... προφανώς αυτές οι ανάξιες λεξούλες χαρακτηρίζουν κάτι "φασίζοντα, οσφυοκαμπτικά τσιράκια του κεφαλαίου" που ξεσπάνε σε "παραληρήματα περι επαναστατικότητας" σαν κι εμένα! Έτσι δεν είναι; :)
Εδω δεν χρειαζεται να απαντησω, η απαντηση μου βρισκεται παραπανω.

« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/11, 14:44 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2497 στις: 29/11/11, 17:54 »
Παράθεση
Στο μυαλο σου ο ο εργοδοτης και ο εργαζομενος κινουνται βαση συναισθηματων στο μυαλο μου βαση συμφεροντων.
Λάθος! Στο μυαλό μου, εργαζόμενος και εργοδότης ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κινούνται βάσει συναισθημάτων αλλα και συμφερόντων, πάνω στη λογική του: "το συμφέρον του άλλου είναι ΚΑΙ δικό μου"
Ποσα χρονια προσπαθεια για να φανει οτι το συμφερον αυτων των 2 ειναι το ιδιο.Ποσες φορες μαλιστα εχει χρησιμοποιηθει το χαρτι του εθνους για να αποδειχτει οτι το συμφερον ειναι κοινο.Δυστυχως οι επιστημες μιλανε και λενε οτι τα συμφεροντα ειναι συγκρουομενα.Ακομα και στην ακραια περιπτωση που μια επιχειρηση παει για φουντο το συμφερον εργοδοτη και εργαζομενου μπορει να μην ειναι το ιδιο.Αφου ο ενας με κεφαλαιο που εχει στην ακρη μπορει να κανει κατι αλλο που θα του ειναι κερδοφορο ενω ο δευτερος το πολυ πολυ να μπει στον ΟΑΕΔ(Στην καλυτερη). Οι αγωνες εδω και 2-3 αιωνες δεν γινονται για συναισθηματισμους.


Επί τη βάσει της απλής κοινής λογικής δεν θα μπορούσαν να κινούνται? Δεν παίζει ε? Επαναστατικό ε?

Συμφωνώντας με τον Ymirling, επιβεβαιώνω ότι και οι δύο κινείστε σ' ένα φαντασιωτικό επίπεδο. Ο Κιράτζος φαντασιώνεται μια ανάπτυξη χωρίς επενδύσεις, πιθανολογώ υπό την επίδραση της πρότασης κάποιων για την παιδεία: "Εφόσον δεν μπορούμε να έχουμε καλή παιδεία για όλους να μην έχουμε καθόλου παιδεία" η οποία μεταφράζεται στα εργασιακά :"Εφόσον δεν μπορούμε να έχουμε εργασία για όλους να είναι όλοι άνεργοι"!

Ο Βάικινγκ φαντασιώνεται μια ανάπτυξη με εργοδότες οι οποίοι θα χρηματοδοτούνται λόγω του ότι τα επενδυτικά τους σχέδια θα είναι τα καλύτερα για την ανάπτυξη του τόπου, υπό το πρίσμα της βραχυπρόθεσμης όσο και μακροπρόθεσμης προοπτικής, συνεξεταζομένων και των διεθνών συνθηκών ζήτησης προϊόντων και υπηρεσιών σε βάθος χρόνου. Όπου ο επενδυτής θα χρηματοδοτείται είτε από τις τράπεζες είτε από τα κρατικά κονδύλια διότι θα είναι το σκεύος προσφοράς εργασίας και ευτυχίας σε ανθρώπους οι οποίοι από μόνοι τους δεν έχουν την ικανότητα να τα καταφέρουν, άνευ διαπλοκών και επεμβάσεων τύπου Proton. Όπου ο επιχειρηματίας θα γιορτάζει μαζί με τους υπαλλήλους του, θα τρώει μαζί με τους υπαλλήλους του, θα συμπάσχει με τους υπαλλήλους του, και όπου η μεγένθυση της εταιρείας θα σημαίνει και μεγαλύτερη ευημερία των εργαζομένων και του εργοδότη αναλογικά.

Ε λοιπόν αγαπητοί μου, αυτά τα πράγματα δεν γίνονται στον δεδομένο κόσμο. Πρέπει να κατανοήσετε ότι είσθε σε καθεστώς δουλείας, και ότι η δουλεία αυτή εκπορεύεται από τους εαυτούς σας. Οπότε ή επαναστατείται εναντίον του εαυτού σας, των προκαταλήψεών σας και των στερεοτύπων σας, ή κάθεστε στ' αυγά σας και ευχαριστείτε τον εαυτό σας που δεν φτάσατε σε τριτοκοσμικού τύπου διαβίωση (ακόμα). Απλά είναι τα πράγματα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2498 στις: 29/11/11, 21:18 »
Παράθεση
Στο μυαλο σου ο ο εργοδοτης και ο εργαζομενος κινουνται βαση συναισθηματων στο μυαλο μου βαση συμφεροντων.
Λάθος! Στο μυαλό μου, εργαζόμενος και εργοδότης ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να κινούνται βάσει συναισθημάτων αλλα και συμφερόντων, πάνω στη λογική του: "το συμφέρον του άλλου είναι ΚΑΙ δικό μου"
Ποσα χρονια προσπαθεια για να φανει οτι το συμφερον αυτων των 2 ειναι το ιδιο.Ποσες φορες μαλιστα εχει χρησιμοποιηθει το χαρτι του εθνους για να αποδειχτει οτι το συμφερον ειναι κοινο.Δυστυχως οι επιστημες μιλανε και λενε οτι τα συμφεροντα ειναι συγκρουομενα.Ακομα και στην ακραια περιπτωση που μια επιχειρηση παει για φουντο το συμφερον εργοδοτη και εργαζομενου μπορει να μην ειναι το ιδιο.Αφου ο ενας με κεφαλαιο που εχει στην ακρη μπορει να κανει κατι αλλο που θα του ειναι κερδοφορο ενω ο δευτερος το πολυ πολυ να μπει στον ΟΑΕΔ(Στην καλυτερη). Οι αγωνες εδω και 2-3 αιωνες δεν γινονται για συναισθηματισμους.


Επί τη βάσει της απλής κοινής λογικής δεν θα μπορούσαν να κινούνται? Δεν παίζει ε? Επαναστατικό ε?

Συμφωνώντας με τον Ymirling, επιβεβαιώνω ότι και οι δύο κινείστε σ' ένα φαντασιωτικό επίπεδο. Ο Κιράτζος φαντασιώνεται μια ανάπτυξη χωρίς επενδύσεις, πιθανολογώ υπό την επίδραση της πρότασης κάποιων για την παιδεία: "Εφόσον δεν μπορούμε να έχουμε καλή παιδεία για όλους να μην έχουμε καθόλου παιδεία" η οποία μεταφράζεται στα εργασιακά :"Εφόσον δεν μπορούμε να έχουμε εργασία για όλους να είναι όλοι άνεργοι"!


Ε λοιπόν αγαπητοί μου, αυτά τα πράγματα δεν γίνονται στον δεδομένο κόσμο. Πρέπει να κατανοήσετε ότι είσθε σε καθεστώς δουλείας, και ότι η δουλεία αυτή εκπορεύεται από τους εαυτούς σας. Οπότε ή επαναστατείται εναντίον του εαυτού σας, των προκαταλήψεών σας και των στερεοτύπων σας, ή κάθεστε στ' αυγά σας και ευχαριστείτε τον εαυτό σας που δεν φτάσατε σε τριτοκοσμικού τύπου διαβίωση (ακόμα). Απλά είναι τα πράγματα!
Εχει και ορια η χαζομαρα ρε παππου.Το οτι συνειδητοποιω τη διαφορετικη θεση και μοιρα εργαζομενου και εργοδοτη δεν σημαινει οτι φαντασιωνομαι τη μη εργασια.Φαντασιονομαι εργασια της οποιας η καρποι θα γυρναν πισω σε αυτους που κοπιαζουν για να γινει.Εννοειται πως η λασπη που πετας περι παιδειας που πετας δεν εχει γραφτει ποτε απο το δικο μου πληκτρολογιο.

Εγω λεω να ευχαριστεις εσυ που ο κοσμος σημερα ειναι δομημενος ετσι και εχεις τη δυνατοτητα να βαζεις αλλους να παραγουν υπεραξια για σενα ωστε να βρισκεσαι στη θεση που βρισκεσαι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2499 στις: 30/11/11, 11:09 »
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες!!!

Νομίζω πως η συζήτηση πηγαίνει (όπως και οφείλει να πάει κατα την άποψή μου) στην ουσία της. Στο: "ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ"!!! Και εκεί δε χωράνε φράσεις περι "ουτοπικών φαντασιώσεων". Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσα να απαντήσω: "Μα καλά, μιλάνε για ουτοπικές φαντασιώσεις ένας αναρχικός και ένας κομμουνιστής;;; Τρελαθήκαμε τελείως;;;;" Και πολλοί θα συμφωνούσαν μαζί μου! Δεν είναι όμως εκεί το θέμα (να αρχίσουμε να τη λέμε ο ένας στον άλλο)

Βεβαίως έχω και εγώ μια άποψη περι της ιδανικής κοινωνίας. Το αν αυτή η άποψη συμπίπτει σε πολλά με τον Πλάτωνα (αν και αυτές τις απόψεις τις είχα πάνω κάτω πολύ πριν τον διαβάσω), είναι κατα βάσιν σωστό, γνωρίζοντας βεβαίως πως οι άνθρωποι δε θα γίνουν ποτέ "θεοί ή τέκνα θεών". Άλλος πιστεύει στην "αταξική κοινωνία", άλλος στην "κατάργηση του (εξ'ορισμού) καταπιεστικού κράτους", άλλος στην "κυριαρχία της φυλής έναντι των άλλων φυλών" κλπ. Το ουσιαστικό είναι να έχουμε όλοι μας κάποιο όραμα για τον κόσμο που θέλουμε να ζήσουμε, να συζητήσουμε γι'αυτό, ανεπηρέαστοι (όσο γίνεται) απο το τι συμβαίνει σήμερα και μέσα απο τη συζήτηση να ισχυροποιήσουμε, να καταργήσουμε ή να επανεξετάσουμε θέσεις και απόψεις προκειμένου να φτάσουμε στο ζητούμενο: ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ;;;

Η διαφωνία μου με Κιράτζο και YmiRLinG δε βρίσκεται στις διαπιστώσεις τους για την πραγματικότητα, (έτσι όπως τα λέτε είναι) αλλα στο οτι υιοθετούν τη λογική: "ΑΥΤΟΣ είναι ο καπιταλισμός, ΑΥΤΟ είναι το κράτος, ΕΤΣΙ έπρεπε να είναι απο την αρχή και ΕΤΣΙ είναι, ΔΕΝ υπάρχει κανένα περιθώριο αλλαγής ή εξυγίανσης (πως να αλλάξεις κάτι το οποίο επιτελεί 100% το σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε; ) παρα μόνο ανάγκη ανατροπής και υιοθέτησης των ακριβώς αντίθετων εννοιών". Έννοιες οι οποίες δεν εφαρμόστηκαν ποτέ (τουλάχιστον σε μεγάλη κλίμακα) άρα είναι και εκ των προτέρων σωστές! Αγαπητοί μου, με συγχωρείτε, αλλα αυτή η λογική "μπάζει"!!!

Κατα την άποψή μου "καπιταλισμός" -με εξαίρεση τα πρώτα χρόνια απο την πτώση της φεουδαρχίας- δεν έχει υπάρξει ποτέ! Διότι η παραχώρηση των μέσων παραγωγής και διαχείρησης του πλούτου, συνεπάγεται και ένα θεσμικά πανίσχυρο κράτος που θα θεσπίζει κανόνες και θα επιβλέπει την αυστηρή εφαρμογή τους τόσο όσον αφορά τους νόμους της αγοράς (που μάλλον ΔΕΝ μπορεί να αυτορυθμίζεται, τουλάχιστον σε παγκόσμιο επίπεδο), όσο και τα εργασιακά δικαιώματα, το σεβασμό στο περιβάλλον κλπ. Όταν δεν υπάρχουν αυτά, ο καπιταλισμός, όχι μόνο μετατρέπεται σε "καρκίνωμα", αλλα μετατρέπεται εύκολα σε "εργαλείο" του ιμπεριαλισμού των τραπεζών, οι οποίες, αντί να παίζουν τον πραγματικό τους ρόλο, αυτόν του διαμεσολαβητή για την κίνηση του χρήματος, παίζουν το ρόλο του απόλυτου ελεγκτή της ροής του χρήματος παγκοσμίως και έτσι υποδουλώνουν τους πάντες, εργοδότες και εργαζόμενους. Για όλα αυτά όμως  φταίει ο ίδιος ο καπιταλισμός ως σύνολο εννοιών (ατομική ιδιοκτησία, ιδιωτική πρωτοβουλία κλπ) ή το ανύπαρκτο θεσμικό πλαίσιο που τον άφησε αχαλίνωτο; Δηλαδή αν ένα παιδί γίνει εγκληματίας, φταίει μόνο το παιδί (και το εγκληματικό του DNA); Κανείς άλλος απο αυτούς που όφειλαν τα του διδάξουν αρχές και αξίες, διαπλάθοντάς του μια σωστή προσωπικότητα;

Και αυτοί οι ίδιοι, που λιθοβολούν τον καπιταλισμό, αντιπαραβάλλουν τον κομμουνισμό που ΔΕΝ εφαρμόστηκε ποτέ (γιατί;), που ΑΝΕΤΡΑΠΗ (δεν κατέρρευσε) στο μεταβατικό του στάδιο (υπαρκτός σοσιαλισμός) επειδή διείσδυσαν σε αυτόν διάφορα φρούτα(οπορτουνιστές, ρεφορμιστές, φραξιονιστές κλπ... αλήθεια... ποιός τους επέτρεψε να διεισδύσουν;; ;) , που ΔΕΝ επιδιώκει τη χρήση βίας (τα Γκούλαγκ, η NKVD και οι εκκαθαρίσεις ήταν προιόντα "ατυχών" συγκυριών ενώ οι κάθε λογής Μελιγαλάδες είναι απλώς "αντικομμουνιστική λάσπη"). Κοινώς ο υπαρκτός σοσιαλισμός είναι "καλό παιδί αλλα άτυχο" ενώ ο καπιταλισμός είναι ο Damien στην 666η!!!

Κακά τα ψέμματα όμως. Ο υπαρκτός σοσιαλισμός/κομμουνισμός έχει ένα και μάλιστα τεράστιο ελάττωμα (κατα τη γνώμη μου πάντα). Εναντιώνεται την ανθρώπινη φύση που επιδιώκει (ορμώμενη απο το ίδιο το ένστιγκτο της επιβίωσης) την ατομική ιδιοκτησία, την ατομική πρωτοβουλία, την ατομική "προκοπή" παραχωρόντας όλη την παραγωγή και διαχείρηση του πλούτου σε έναν τεράστιο κρατικό μηχανισμό, αποτελούμενο απο στελέχη που θα διαχειριστούν όπως αυτοί επιθυμούν έναν πλούτο που ΔΕΝ παρήγαγαν οι ίδιοι και είναι αδύνατο να ελεγχθούν απο το λαό ο οποίος όχι μόνο δε μπορεί να γνωρίζει ακριβώς τον τρόπο που διαχειρίζονται το λαικό πλούτο, αλλα οφείλει να τους δείχνει και τυφλή εμπιστοσύνη (αν όχι τυφλό φόβο) μιας και ενεργούν "εις το όνομα του λαού"! Όσες θεωρητικές αναλύσεις και να γίνουν, όσα πλάνα και να σχεδιαστούν στο χαρτί, κανείς δε μπορεί να πάει ενάντια στην ανθρώπινη φύση, ούτε με την πειθώ και ασφαλώς, ούτε με τη βία!

Υπάρχουν και κάποιοι βέβαια που μιλούν για ένα είδος κομμουνισμού αλλα χωρίς κράτος, οπου τα πάντα θα είναι "αυτοδιαχειριζόμενα" με βάση την αλληλεγγύη και τον εθελοντισμό όλων ανεξαιρέτως! Οκ! Αυτό ίσως θα μπορούσε να σταθεί σε ένα μικρό χωριό, οπου όλοι γνωρίζονται και έχουν σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ τους, έχουν κοινές ανάγκες, αλλα σε επίπεδο 19ου αιώνα, ζώντας με ό'τι παράγουν οι ίδιοι χωρίς να χρειάζονται ούτε χρήματα, ούτε εξουσία πάνω απο το κεφάλι τους να τους ελέγχει! Τώρα, σε λίγο μεγαλύτερη κλίμακα (πχ. Αττική)... εκεί τι γίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/11, 11:12 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas