Αποστολέας Θέμα: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα  (Αναγνώστηκε 4684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« στις: 03/09/10, 12:30 »
Λοιπον αυτο το μηνα θα παρω την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα.Δεν ξερω ποια να αγορασω...Βασικα θελω να παιζο και hard rock οπως ACDC και πιο πολυ heavy meta οπως metallica  Αυτη τη στιγμη εχω 2 στο μυαλο μου. Δεν ξερω ομως αν κανουν και για hard rock k metal.. Η 1 ειναι η esp viper 10 pack στα 260 ευρω k η αλλη ειναι η SG special αλλα δεν ξερω τιμη κ αν υπαρχει σ πακετο...ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #1 στις: 03/09/10, 12:32 »
Λοιπον αυτο το μηνα θα παρω την πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα.Δεν ξερω ποια να αγορασω...Βασικα θελω να παιζο και hard rock οπως ACDC και πιο πολυ heavy meta οπως metallica  Αυτη τη στιγμη εχω 2 στο μυαλο μου. Δεν ξερω ομως αν κανουν και για hard rock k metal.. Η 1 ειναι η esp viper 10 pack στα 260 ευρω k η αλλη ειναι η SG special αλλα δεν ξερω τιμη κ αν υπαρχει σ πακετο...ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !!!!!!!!!

Ειμαι διατεθημενος να δοσω μεχρι 300 ευρω. Ψαχνω για καταστημα στη θεσσαλονικη
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/10, 12:37 από giannis papadopoulos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #2 στις: 03/09/10, 13:05 »
Kαλημέρα Γιάννη και καλώς ήρθες στο στέκι μας.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω ψάχνεις για κιθάρα σε στυλ SG, δεν διευκρινίζεις όμως αν τα 300 Ευρώ είναι μόνο για την κιθάρα ή για ολόκληρο το πακέτο. Επειδή παραθέτεις το ΕSP Viper 10 pack, θα υποθέσω ότι ισχύει το δεύτερο.

Οι κιθάρες που έχεις υπόψη σου δεν είναι άσχημες για αρχή, αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Η Εpiphone G-400 είναι σαφώς καλύτερη από την Special, αλλά φυσικά είναι και αρκετά πιο ακριβή. Εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τη Vintage VS6, μια κιθάρα που πιστεύω ότι είναι καλύτερη από τις Epiphone και την ESP και κοστίζει λιγότερο από 200 Ευρώ, οπότε θα σού μείνουν αρκετά χρήματα για έναν ενισχυτή. Μια επίσης καλή επιλογή είναι η Tokai USG-35, η οποία κοστίζει γύρω στα 230 Ευρώ. Δυστυχώς οι επιλογές είναι περιορισμένες, γενικά για κιθάρες SG και ειδικότερα σε αυτή την κατηγορία χρημάτων.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #3 στις: 03/09/10, 13:13 »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες... Λοιπον δεν με χαλαει και ν μην εχει το σχημα της SG απλως θελω να ξερω αν αυτες οι κιθαρες κανουν για μεταλ.Αν δεν κανουν τοτε εχω τ προβλημα γτ δεν μπορω να διαλεξω. Τ προτεινετε ?????

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #4 στις: 03/09/10, 13:19 »
Οι SG γενικά είναι καλές για rock, hard rock και metal, αλλά πολλά εξαρτώνται και από τον ενισχυτή. Θα έλεγα ότι με μια SG μπορείς να παίξεις τα είδη που θέλεις, ειδικά αν επιλέξεις έναν ενισχυτή με το κατάλληλο gain ή έναν modelling ενισχυτή που θα σού δώσει αρκετές διαφορετικές προσομοιώσεις, ανάμεσα στις οποίες είναι σίγουρο ότι θα βρεις μερικές που θα σε καλύψουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #5 στις: 03/09/10, 13:19 »
ΑΑΑ ξεχασα με τα 300 ευρω εννοω ολα αυτα που χρειαζεται. Δεν εχω προβλημα να ειναι πακετο η ξεχωριστα αλλα μ 300 να αγορασω οσα χρεαιζονται. Για ενισχητη δεν 8ελω ν ξωδεψω αρκετα γτ αν δεν κανω λα8ος ο ηχος εξαρταται απο την κι8αρα.

Την VINTAGE SV6 που μπορω ν την βρω ?? Στη Θεσσαλονικη αν ειναι ευκολο ???  Η VINTAGE SV6 κανει για metallica ???  Αν δεν κανει εχετε καμια αλλη προταση ????
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/10, 13:51 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #6 στις: 03/09/10, 13:37 »
Βασικα ο ηχος εξαρταται κυριως απο τον ενισχυτη, οποτε καλυτερα να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα για να παρεις εναν καλο ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #7 στις: 03/09/10, 14:00 »
Βασικα ο ηχος εξαρταται κυριως απο τον ενισχυτη, οποτε καλυτερα να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα για να παρεις εναν καλο ενισχυτη.

Aκριβώς αυτό ισχύει. Με μια καλή κιθάρα και έναν μέτριο ενισχυτή δεν θα πάρεις καλό ήχο. Αντίθετα με μια μέτρια κιθάρα και έναν καλό ενισχυτή θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Εγώ θα σού πρότεινα ως συνδυασμό την Vintage VS6 με τον Peavey Vypyr 15, έναν φτηνό αλλά αρκετά καλό modelling ενισχυτή με πολλές προσομοιώσεις κατάλληλες για αυτά που θέλεις να παίξεις. Το σύνολο κοστίζει περίπου 285 Ευρώ, οπότε μαζί με άλλα 15-20 Ευρώ που είναι τα μεταφορικά θα έχεις ένα πακέτο αξιοπρεπέστατο για την τιμή του και κατάλληλο για το σκοπό που το θέλεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #8 στις: 03/09/10, 15:31 »
Η προταση του Απολλων ειναι ισως η πιο ευελικτη ηχητικα σε αυτη την κατηγορια τιμης. Εγω θα σου προτεινα εναλλακτικα να ακουσεις και τον λιγο ακριβοτερο Vox VT15:

http://www.dv247.com/guitars/vox-vt15-valvetronix-15w-guitar-amp-combo--57457

αλλα και αυτο τον solid state Peavey (Που πιστευω ειναι λιγοτερο ευελικτος ηχητικα απο τους προαναφερθεντες modelling ενισχυτες, ομως ειναι αρκετα high gain για να καλυψει αυτα που θες να παιξεις):

http://www.thomann.de/gr/peavey_transtube_110_efx.htm

Ετσι με ενα μικρο συμβιβασμο στην κιθαρα (επιλεγεις μια με <150 ευρω), θα εχεις ενα καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα για τα ιδια λεφτα. Καλες αγορες!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #9 στις: 03/09/10, 15:44 »
Kι εγώ συνήθως προτείνω τον Vox VT15 όταν πρόκειται για modelling ενισχυτές, γιατί τον θεωρώ σαφώς καλύτερο ποιοτικά και πιο ευέλικτο. Στην περίπτωσή σου όμως, επειδή ο προϋπολογισμός σου είναι σχετικά μικρός και ανέφερες ότι ενδιαφέρεσαι κυρίως για ήχους hard rock και metal, επέλεξα τον Vypyr ο οποίος είναι πιο φτηνός και το ηχητικό του φάσμα είναι σαφώς μετατοπισμένο προς τα συγκεκριμένα είδη. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Vox VT δεν έχει καλούς high gain ήχους, απλά ο Vypyr ίσως αποτελεί τον καλύτερο συμβιβασμό λόγω των χρημάτων που διαθέτεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #10 στις: 04/09/10, 10:01 »
Παιδια σας ευχαριστω k τους 2 πολυ με σωσατε. Τελικα λεω να αγοράσω την VINTAGE VS6 κ ενισχυτη τον Preavey Vypyr. 1 αλλη βασικη ερωτηση.... Απο που θα τα αγορασω ????

ΑΑΑΑ κ κατι αλλο τα καλωδια , τ κουρδιστηρι οι πενες ποσο 8α στοιχισουν ??? ΓΤ μ τ 300 ευρω 8ελω να τα αγορασω ολα αυτα
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/10, 13:20 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #11 στις: 04/09/10, 13:20 »
Σχετικά με το πού θα  τα αγοράσεις, καλό είναι να κάνεις και μια έρευνα μόνος σου για να δεις τι παίζει τόσο στο Internet όσο και στην περιοχή σου, αν και ίσως να είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάποιες από αυτές τις κιθάρες στην Ελλάδα. Τα link που σού έδωσα είναι από το Digital Village (DV247), ένα πολύ γνωστό και αξιόπιστο Αγγλικό κατάστημα το οποίο έχει συμφέρουσες τιμές.

Κιθάρα Vintage VS6 - 173 Eυρώ
http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-electric-guitar-cherry-red--35386

Ενισχυτής Peavey Vypyr 12 - 113
http://www.dv247.com/guitars/peavey-vypyr-15-guitar-amp-combo--53192

Kαλώδιο Proel Live Wire 5m - 8 Ευρώ
http://www.dv247.com/cables/proel-live-wire-broad100lu6-jack-to-jack-instrument-cable-5m--72382

Πένες Epiphone (πακέτο 12 κομματιών) 3 Ευρώ
http://www.dv247.com/guitars/epiphone-medium-picks-0-8mm--57819

Ζώνη Ashton AGS - 5 Ευρώ
http://www.dv247.com/clearance/ashton-ags-strap-as-new--78580

Koυρδιστήρι δεν χρειάζεται να αγοράσεις. Υπάρχουν ένα σωρό software που μπορείς να βρεις δωρεάν και με τα οποία θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Σύνολο (μαζί με τα μεταφορικά) περίπου 320 με 325 Eυρώ.  Το ποσό αυτό ίσως τελικά να είναι μικρότερο, καθώς έχω την εντύπωση ότι αν ξεπεράσεις τα 300 Ευρώ, τα μεταφορικά είναι δωρεάν. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις στέλνοντας ένα email στο κατάστημα. Σε αυτή την περίπτωση έχεις όλα τα παραπάνω ακριβώς με τα λεφτά που διαθέτεις. Αλλά ακόμα και αν δεν είναι έτσι, θα πρέπει να βρεις άλλα 20 με 30 Ευρώ αντί να συμβιβαστείς με αγορές που δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #12 στις: 04/09/10, 14:05 »
Ευχαριστω και παλι αλλα 8α προτιμουσα να τα επαιρνα ολα αυτα απο καποιο καταστημα στη θεσσαλονικη αλλα δεν 3ερω σε ποιο..Αν δεν βρω 8α αγορασω την ESP VIPER 10. Ποια ειναι η γνωμη σας για την ESP ???

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #13 στις: 04/09/10, 15:22 »
sorry για το οφτοπικ αλλα το ψηφιακο χωριο στελνει τα προιοντα στην διευθηνση σου?
 
δλδ ειναι πανω κατω σαν το θομαν που εχω ξαναπαρει ωστε να ξερω τη διαδικασια γιατι απο τιμες ειναι πολυ καλο μαγαζι!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #14 στις: 04/09/10, 15:37 »
Ευχαριστω και παλι αλλα 8α προτιμουσα να τα επαιρνα ολα αυτα απο καποιο καταστημα στη θεσσαλονικη αλλα δεν 3ερω σε ποιο..Αν δεν βρω 8α αγορασω την ESP VIPER 10. Ποια ειναι η γνωμη σας για την ESP ???

Όπως σού είπα, είναι μάλλον δύσκολο να βρεις τις Vintage κάπου στην Ελλάδα. Ακόμα και να τις βρεις, οι τιμές τους σίγουρα θα είναι πιο πάνω από ότι στο DV247 και το ίδιο θα ισχύει και για τα άλλα προϊόντα. Aν για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλεις ή δεν μπορείς να κάνεις μια διαδικτυακή αγορά, αναπόφευκτα θα περιοριστείς σε ότι υπάρχει διαθέσιμο στα μαγαζιά της πόλης σου, οπότε μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς με κάτι χαμηλότερης ποιότητας όπως τα πακέτα που κοίταζες εξ αρχής. Και εγώ τουλάχιστον δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να πάρει το πακέτο με την ΕSP Viper για 260 Ευρώ (το οποίο στην Αγγλία κοστίζει λιγότερο από 200 Ευρώ) όταν μπορεί να πάρει όλα αυτά που σού έγραψα πιο πάνω με 300 Ευρώ. ΠΟλύ απλά, η διαφορά στην ποιότητα και την ευελιξία των δύο πακέτων είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 40 Ευρώ παραπάνω που θα πληρώσεις.

sorry για το οφτοπικ αλλα το ψηφιακο χωριο στελνει τα προιοντα στην διευθηνση σου?
δλδ ειναι πανω κατω σαν το θομαν που εχω ξαναπαρει ωστε να ξερω τη διαδικασια γιατι απο τιμες ειναι πολυ καλο μαγαζι!

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Εννοείς αν στέλνει Ελλάδα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Βοη8εια για πρωτη κι8αρα
« Απάντηση #15 στις: 04/09/10, 16:10 »
ναι αν στελνει ελλαδα στη διευθηνση σου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/05, 21:09
από DEROS
32 Απαντήσεις
10969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 22:35
από Spell@lchemist!
25 Απαντήσεις
8283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 15:16
από vangelis
2 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 21:07
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
1 Απαντήσεις
1802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 19:18
από eva...
4 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 17:51
από Ιππέας
13 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 19:32
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 00:17
από Rosstrobon
20 Απαντήσεις
5796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 14:38
από billonious
3 Απαντήσεις
2189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/11, 20:43
από Stinky