Αποστολέας Θέμα: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?  (Αναγνώστηκε 4922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« στις: 17/08/08, 13:44 »
Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις κιθαρες και δεν ξερω τι να επιλεξω. Βασικα για να γινω πιο σαφής με ενδιαφέρει άμεσα η epiphone αλλα σκεφτομαι το εξής: την ibanez την εχω δοκιμάσει και μου ψιλοάρεσε. Εχω στα χέρια μου και ενα σετάκι μαγνητών emg 85/81 (απο προηγούμενη κιθάρα). Να πάρω την ibanez και να της βάλω τα μαγνητάκια η κατευθείαν την zakk wylde? Η ibanez κοστίζει 629€ ενώ η αλλη γυρω στα 850€. Με λίγα λόγια πόσο μακρινές ηχητικά θα είναι οι δυο κιθάρες τη στιγμή που θα φοράνε τους ίδιους μαγνήτες και φαινεται οτι έχουν ίδια ξύλα?
Αρχικά θα ηθελα να γινει συζητηση αποκλειστικα και μονο για τα συγκεκριμενα μοντελα.

Παραθέτω και τα χαρακτηριστικα για τις δυο κιθάρες:

Ibanez s670 fm                       
Μπράτσο Ibanez Wizard II από maple
-    Ταστιέρα rosewood με 22 φαρδιά τάστα
-    Σώμα μαόνι με «καπάκι» flamed maple
-    ZR locking καβαλάρηςτρέμολο
-    Ibanez INF1 Humbucker μαγνήτηςθέσηςμπράτσου
-    Ibanez INFS1  Single Coil μαγνήτηςμεσαίος
-    Ibanez INF2 Humbucker μαγνήτηςθέσηςκαβαλάρη
-    Μεταλλικά μέρη χρώμιο


Zakk wylde Bullseye LP

Gold Hardware,
2 EMG HZ H4 Pickups
built in Maple Neck,
Mahogany Body,
Rosewood Fretboard, 22 Frets

Υπενθημιζω πως για τη συγκριση συνυπολογιστε πως οποια κιθάρα και αν αγοραστεί θα φοράει τους emg 85/81

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #1 στις: 17/08/08, 14:09 »
Καταρχας, ειπες οτι επαιξες με την ibanez και σου αρεσε. Θα σου προτεινα να παιξεις και με την zw, οχι οτι εχει βεβαια διαφορα απο καποια custom, αλλα κουβεντα να γινεται, για να δεις ποια σε βολευει περισσοτερο.

Εγω αν και λεσπολακιας, στην συγκεκριμενη περιπτωση θα πηγαινα για την ibanez, γιατι η epiphone ειναι πολυ υπερτιμημενη, πληρωνεις το ονομα.
Επιπελον, υποθετω οτι η ibanez θα ειναι πολυ πιο ανετη γενικα, αφου το σωμα της ειναι εντελως διαφορετικο απο της επι, με countours κτλ, επισης ειναι double cut, αρα φτανεις πιο ευκολα στα κατω ταστα, και το μανικι ειναι πιο λεπτο, κατι που τους περισσοτερους τους βολευει για γρηγορο παιξιμο (αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια αλλα whatevah...)

A, και την επι να επερνες, παλι θα εβαζες τα μαγνητακια, αφου φοραει EMG HZ, και οχι 85-81.

Παρολ'αυτα αμα θες την επι περισσοτερο και δεν καιγεσαι για το χρωμα, πανε σε μια custom και βαλτης τους emg, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις... και θα πληρωσεις και λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #2 στις: 17/08/08, 14:32 »
Aπο οτι εχω καταλαβει η epiphone πρεπει να ειναι αρκετα κοντα ηχητικα με την ibanez και τα 200+ ευρω που χωριζει τις κιθάρες ειναι πλασματικα και οφειλονται κυριως στην επωνυμια του zakk και οχι στην διαφορα της ποιοτητας. Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα να δοσω τα 850 για την επι εαν τα αξιζει, Αλλα εαν ειναι να παρω την ibanez και να εχω τα ιδια περιπου ηχητικα αποτελεσματα προτιμω την δευτερη επιλογη και επενδυω τη διαφορα των χρηματων σε κανα telegun που μου εχει καρφωθει απο καιρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/08, 14:37 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #3 στις: 17/08/08, 14:46 »
Έχουν αρκετές βασικές διαφόρες όπως είναι το μπράτσο.Εμένα δεν μου άρεσαν ποτέ τα μπράτσα της Epiphone και βολεύτηκα στα μπράτσα της Ibanez.Αμα συνηθήσεις σε Ibanez είναι πολύ δύσκολο να πας σε άλλη κιθάρα.Τώρα όσον αφορά τα ηλεκτρικά δεν μου αρέσουν οι stock μαγνήτες της Ibanez εκτός από κάποιες εξαιρέσεις αλλά αφού έχεις τους EMG δεν σε πολυαφορούν

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #4 στις: 17/08/08, 16:07 »
Bσικη διαφορα: Η μια ειναι με σταθερη γεφυρα και η αλλη με lock tremolo.
Εγω με τπτ δεν θα πηγαινα για γενικα lespaul μιας και ειχα παλιοτερα μια standard USA και στα 4 χρονια που την ειχα ειναι ζητημα αν την επαιξα 8 ωρες γιατι απλα δεν με βολευε, δενμε τραβαγε, μου ελειπε το τρεμολο και γενικα ηταν αβολη κιθαρα (αν και ομορφη).
Εγω λοιπον ψηφιζω για ολους τους παραπανω λογους την ibanez και αν θες οπωςσδηποτε τυπου lespaul, παρε κατι αλλο και οχι epiphone και αφου εχεις τους μαγνητες τους πετας πανω σε οτι παρεις και εισαι κομπλε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde signature?
« Απάντηση #5 στις: 17/08/08, 18:37 »
Βασικα ειμαικατοχος της epiphone zakk wylde και 2 Ibanez μια RG 570 και της JS10th Chrome boy.Το παιξιμο με την Ibanez και την epiphone εχει τεραστια διαφορα!Η Ibanez κατ εμε ειναι πιο ευκολοπαιχτη καθως ξεκινησα και εμαθα να παιζω με ibanez  ;D ;D Εχει πιο λεπτο μανικι και ειναι προσφερεται για γρηγορο παιξιμο.Τωρα βεβαια αν εισαι καλος παιχτης και με κουπι παιζεις παππαδες  :P
 Εγω παντως με την epiphone δεν αντιμετοπισα καποιο προβλημα αν και περιμενα να με δυσκολεψει στο παιξιμο.Εχει φοβερο ηχο και αν βαλεις τους 81/85 ο ηχος της θα απογειωθει ακομα περισσοτερο.Ειναι κιθαρα για metal.Τα τσιριγματα και τις αρμονικες τα εχεις για πλακα.Το μονο μειον της ειναι τα καθαρα της........μην περιμενεις πολλα πραγματα και οσο για τη τιμη της λιγο ακριβα δε τη βρηκες?για κοιτα εδω  http://www.thomann.de/gr/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm
Ελπιζω να βοηθησα για οτι αλλο σχετικα με την epiphone ευχαριστως να σου απαντησω.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #6 στις: 17/08/08, 20:56 »
Γνωμη μου ειναι οτι η epiphone zw απλα δεν αξιζει τα λευτα της και να την παρεις μονο αν εχεις κολλημα με το σχεδιο. Υπαρχουν παντως πολυ καλυτερες προτασεις με τα ιδια χρηματα. Λεω να παρεις την ibanez με κλειστα ματια αναμεσα στις 2. Μα καλα ομως η ibanez γτ δε βαζει ακομη και σε ακριβοτερες κιθαρες αυθεντικους ντιμαρζιο και βαζει τους συγκεκριμενους?

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #7 στις: 18/08/08, 06:09 »
oι αποψεις βλεπω λιγο να διαφερουν ως προς την επιφον. Για τους μεν δεν αξιζει τα λεφτα της για τους δε εχει φοβερο ηχο. Αληθεια ποσο τεραστια διαφορα να εχει απο την αντιστοιχη Gibson? Η διαφορα στην τιμη μεταξυ αυτων ειναι αστεια μεγαλη

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #8 στις: 18/08/08, 11:36 »
Φιλε μου δεν ειναι θεμα epiphone τοσο να σου πω την αληθεια, οσο θεμα signature... Πληρωνεις ενα μεγαλο ποσοστο το ονομα της gibson πλαϊ σε αυτο της epiphone και απο κει και περα πληρωνεις ξανα ενα μεγαλο ποσοστο της αξιας της κιθαρας για τον κυριο zw.
Πραγμα που σημαινει οτι εναν Α ποσοστο απο αυτα που δινεις παει στα ονοματα και οχι στην αντικειμενικη αξια της κιθαρας.
+ οτι κατα την γνωμη μου επειδη ειχα αυθεντικη les paul και ξερω, ειναι οι πιο αβολες κιθαρες να παιξει καποιος απο αποψη contours κτλ, εχουν τους πιο λιγους συνδυασμους ηχων και ευελιξιας απο τις γνωστες κιθαρες και ειναι καλες για συγκεκριμενα πραγματα. Ενταξει εχουν εναν Α ογκο στον ηχο τους και μια ζεστασια λογω κατασκευης (set neck) και τεραστιου ογκου ξυλου μαονιου, αλλα πιστεψε με δεν ειναι κατι που δεν μπορεις να το βρεις σε μια οποιαδηποτε αλλη κατασκευη set neck με λιγοτερο μαονι, περισσοτερα contours, περισσοτερες ευκολιες κτλ. Απο κει και περα πρεπει ν ασκεφτεις σοβαρα και την υποθεση τρεμολο. Θες ή οχι; Γιατι αν θες να υπαρχει και οποτε το θες να το χρησιμοποιεις, τοτε ξεχνα την epi και γενικα τυπου les paul. Αν δεν προκειται ποτε να το χρησιμοποιησεις τοτε χτυπα μια. Εγω πχ δεν μπορω χωρις τρεμολο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ibanez s 670 fm ή zakk wylde epiphone signature?
« Απάντηση #9 στις: 18/08/08, 13:58 »
Αν σου αρέσουν οι flat και σχετικά χοντροί λαιμοί, δοκίμασε και την PRS SE Singlecut... Καταπληκτική κιθάρα σε αυτά τα χρήματα και πολύ κάλή βάση για μελλοντικά upgrades. + ότι έρχεται με κλασσικό τρέμολο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 00:12
από petros1992
49 Απαντήσεις
16946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 15:14
από Baroness
17 Απαντήσεις
8538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
zakk wylde overdrive

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

7 Απαντήσεις
3716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 12:48
από Warrel
12 Απαντήσεις
4868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 22:03
από fanhs
9 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 10:21
από JP.M
2 Απαντήσεις
3446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 19:55
από kkmspm (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
9071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 10:10
από Fretwork
3 Απαντήσεις
3033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 14:21
από Alani_No.13
2 Απαντήσεις
8035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/19, 15:13
από bathan