Ψηφοφορία

Είστε υπερ της θανατικής ποινής?

Υπέρ
10 (14.1%)
Κατά
61 (85.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Επαναφορα θανατικής ποινής  (Αναγνώστηκε 68791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Επαναφορα θανατικής ποινής
« στις: 15/09/05, 09:10 »
Αδέρφια. Χτες κοινοποιήθηκε το δράμα ενός πεντάχρονου αγοριού, το οποίο ο ρουμάνος "φίλος" της μάμας του (ο θεός να μας φυλάει από τέτοιες "μαμάδες"), βίασε και χτύπησε μέχρι θανάτου. Σας θέτω, λοιπόν, το ερώτημα της επαναφορας της θανατικής ποινής για τέτοιου είδους εγκλήματα και υπό την πρϋπόθεση ότι οι υποθέσεις έχουν τελεσιδικήσει κι έχει παρέλθει ικανός χρόνος (π.χ. πέντε χρόνια) από την οριστική και τελεσίδικη καταδίκη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/05, 09:13 από Ianos »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #1 στις: 15/09/05, 09:32 »
εεεεμμμ...δυσκολη απαντηση...βασικα η θαντικη ποινη χαρακτηριζε και χαρακτηριζει φασιστικα κρατη...τωρα για το αν παραδειγματιζει αυτο τοβλεπουμε στην αμερικη που μαλλον το αντιθετο αποτελεσμα εχει..βεβαια ερχονται στιγμες που ακουμε κατι ανατριχιαστικα πραγματα οπως αυτο που τεθηκε εδω που μας φερνου στο νου σκεψεις περι θανατικης καταδικης κτλπ...σκοτωνοντας καποιον τον τιμωρεις γιαυτο που εκανε?παραδειγματιζεις?...δεν νομιζω οτι συμβαινει τπτ απο τα δυο...εξαλλου μια καταδικη σε δις,τρις εισοβια θα ηταν κατι πιο δικαιο...νομιζω..διαφωνω με την θανατικη καταδικη...ελπιζω να μην γινει κατι που θα με κανει να αλλαξω γνωμη.
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος fanouli

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #2 στις: 15/09/05, 10:20 »
...χτύπησε μέχρι θανάτου.
θα ήθελα καταρχήν να σε διορθώσω. Το παιδάκι ζει ακόμη αλλά χαροπαλεύει και όλοι ευχόμαστε να τα καταφέρει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση τη θανατική ποινή την αξίζει πιο πολύ η μάνα που ήξερε και δεν έκανε τίποτα και προσποιούνταν και μπροστά στις κάμερες, για να σταθώ στην ουσία του θέματος διαφωνώ κάθετα με την προοπτική επαναφοράς της θανατικής ποινής. Δεν είμαστε ούτε ισλάμ ούτε Η.Π.Α. Πέρα από το σκοπό το σωφρονισμού, αυτό που με προβληματίζει είναι η περίπτωση λάθους. Γιατί ακόμη και οι καλύτεροι και πιο έντιμοι δικαστές μπορούν να κάνουν λάθος. Έχουμε δει τέτοιες περιπτώσεις που μετά από χρόνια βγαίνουν νέα στοιχεία και ζητείται επανάληψη της δίκης. Δεν θα ήταν τρομέρό να πεθάνει κάποιος αθώος για ένα έγκλημα που δεν έκανε; Άλλωστε δεν πιστεύω ότι ο παιδεραστής θα σκεφτεί "κινδυνεύω να φάω θανατική ποινή" για να ξεχάσει τις αρρωστημένες βλέψεις του. Απλά θα έπρεπε να αναθεωρηθεί το σύστημα της υπό όρο απόλυσης, καθώς πια σχεδόν ο καθένας μπορεί (ακόμη κι αν εκτίει ισόβια κάθειρξη) μετα από 16 ή 20 χρόνια να βγει από τη φυλακή
Υπάρχει μια πολύ ωραία ταινία για το θέμα με τον Kevin Spacey και την Kate Winslet (Η ζωή του David Gale) την οποία θα σας πρότεινα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #3 στις: 15/09/05, 10:21 »
Για παιδεραστες,βιαστες και πρεζεμπορες να πω την αληθεια δελεαζομαι...αλλα και παλι ανοιγονται πολλα παραθυρακια για καταχρηση εξουσιας και λαθος επιβολη της καταδικης...οποτε θα ελεγα και εγω καλυτερα αρκετες φορες ισοβια...ισως χωρις δικαιωμα αναστολης...μια ζωη κλεισμενος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #4 στις: 15/09/05, 10:48 »
Μπα, η θανατική ποινή είναι τρομερό όπλο σε όποιον κακώς τη χρησιμοποιήσει. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει δικαίωμα να θανατωθεί -και ο χειρότερος εγκληματίας να είναι- αφού του στερείς το δικαίωμα να επανορθώσει ή έστω μεταμελήσει γι' αυτό που έκανε. Που ξες ποτέ και ένας δολοφόνος μετά απο εσωτερική πάλη μπορεί να μετατραπεί σε κοινωνικό ευεργέτη και να σώσει εκατοντάδες φορές περισσότερους ανθρώπους απ' αυτούς (αυτόν) που του(ς) αφαίρεσε τη ζωή .... και μη μου πει κάνεις ότι αυτός που δολοφόνησε δε γυρίζει πίσω γιατί αν το υποθετικό σενάριο ήταν αληθινό τότε ούτε αυτοί που έσωσε θα γύριζαν πίσω αν δε παρέμβαινε. Γενικότερα η θανατική ποινή είναι όπλο εκφοβισμού των απολυταρχικών κυβερνήσεων (βλέπε Αμερική -και ας λένε αυτοί-) και λειτουργεί ως μέσο διατηρησής τους στην εξουσία. Τι πιο εύκολο να βγάλεις ένοχο κάποιο πιθανό αντίπαλό σου προκειμένου να το βγάλεις απ' τη μέση (βλέπε τακτικές Στάλιν). Καταλήγοντας υποθέσεις όπως η προαναφερθούσα λειτουργούν ως παγίδες και αφορμές συγχρόνως για κάποιους να επαναφέρουν αυταρχικά (φασιστικά?) μέτρα όπως η θανατική ποινή, γι' αυτό μη πέφτουμε, καλύτερα, στη λούμπα.

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #5 στις: 15/09/05, 10:50 »
Καπου υπηρχε ενα θεμα παρομοιο.Θα το ψαξω.

Μαλλον και εκει θα ειχα πει τα ιδια.

ΦΑΤΕ ΤΟΥΣ
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #6 στις: 15/09/05, 10:56 »
υπέρ αλά με πολλές παραμέτρους , γιατί τέτοια ποινή μπορεί να εφαρμοστεί σε άτομα που βρέθηκαν στο εδώλιο λόγω σκευωρίας ("ταραχοποιοί" του δημοκρατικού ιδεώδους ή εμπόδια της εκάστοτε κυβέρνησης )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #7 στις: 15/09/05, 11:00 »
Ουτε θανατος (γιατι η ζωη ειναι ιερη), ουτε ισοβια ξαπλα (γιατι να τον ταϊζουμε μεχρι να ψοφησει; ).
Ας κανουν κατι χρησιμο στην κοινωνια, να δουλεψουν σε δημοσια εργα, να οργωσουν χωραφια, κλπ. Να κανουν καμμια χαμαλοδουλεια οι χαραμοφαηδες!

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #8 στις: 15/09/05, 13:45 »
Σωστός ο Βασίλης. Καταναγκαστική εργασία το καλύτερο 8)

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #9 στις: 15/09/05, 13:59 »
Και εγώ συμφωνώ κάθετα με τον Βασίλη. Αν οι κακοποιοί μένουν στην φυλακή ή κάνουν όπως λέει ο Βασιλης καταναγκαστικά έργα, θα περνούν ένα μαρτύριο. Ενώ αν τους σκοτώνουν τελειώνουν όλα εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #10 στις: 15/09/05, 14:07 »
γιατι νομιζω οτι ολοι θα προτιμουσαν να δουλευουν σα τα σκυλια μεχρι να πεθανουν απο το να πεθανουν  ???

Βεβαια μπορουμε να μιλαμε για θανατικη καταδικη μονο σε φονος εκ προμελετης και γενικως σε εγκληματα μεγαλης αγριοτητας.Με το αντιστοιχο νομικο πλαισιο...
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #11 στις: 15/09/05, 14:22 »
Δεν νομίζω πως είναι σωστό να αφαιρούμε ζωές όταν καταδικάζουμε κάποιον επειδή έκανε ακριβώς αυτό...
Τώρα βέβαια σε κάτι τέτοιους τύπους και τύπες (γιατι και η μάνα καλή πουτ@ν@ είναι), η καλύτερη ποινή είναι τα ισόβια...όχι για να ζουν με τις τύψεις και τέτοιες μπούρδες που ακούμε κατα καιρούς..αλλά για να τρώνε απο ένα καλό βρωμόξυλο κι έναν βιασμό την ημέρα απο συγκρατούμενους έτσι να το χαίρονται... >:(

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #12 στις: 15/09/05, 14:24 »
Παράθεση
Δεν νομίζω πως είναι σωστό να αφαιρούμε ζωές όταν καταδικάζουμε κάποιον επειδή έκανε ακριβώς αυτό...
Τώρα βέβαια σε κάτι τέτοιους τύπους και τύπες (γιατι και η μάνα καλή πουτ@ν@ είναι), η καλύτερη ποινή είναι τα ισόβια...όχι για να ζουν με τις τύψεις και τέτοιες μπούρδες που ακούμε κατα καιρούς..αλλά για να τρώνε απο ένα καλό βρωμόξυλο κι έναν βιασμό την ημέρα απο συγκρατούμενους έτσι να το χαίρονται... Angry
Ειδικα σε αυτην την περιπτωση,συμφωνω απολυτα...

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #13 στις: 15/09/05, 15:06 »
Τάσσομαι ξεκάθαρα υπέρ της θανατικής ποινής-υπό προυποθέσεις.
Η επιβολή της ποινής -γενικότερα- πρέπει να είναι βέβαιη και η εκτέλεσή της άμεση.ΟΧΙ στις καθυστερήσεις,στα "παραθυράκια" κλπ.Με αυτό τον τρόπο,η ποινή αποκτά κατασταλτικό,αλλά και αποτρεπτικό χαρακτήρα.
Η θανατική ποινή πρέπει να επιβάλλεται σε περιπτώσεις όταν ο σωφρονισμός κρίνεται μη αποτελεσματικός ή όταν ο δείκτης εγκληματικότητας αγγίζει ανησυχητικά επίπεδα.
Για παράδειγμα,ποια η ουσία ή το αποτέλεσμα του σοφρωνισμού στην περίπτωση που αναφέρει ο φίλος Ιανός στο topic;Ή σε μία κοινωνία που υπάρχει ιδιαίτερη έξαρση εγκληματικότητας;
Μήπως η φυλάκιση αποτελεί λύση σε τέτοιες περιπτώσεις;Όταν κάθε κελί γίνεται "φροντιστήριο" εγκληματος;Όταν το κόστος παραμονής του κάθε κρατούμενου είναι ιδιαίτερα υψηλό;Ή μήπως η συνεισφορά των κρατουμένων σε δημόσια έργα αποτελεί λύση,όταν ο δείκτης της ανεργίας αγγίζει το 15%;Γιατί να καστρατηγηθεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός,γιατί να χαθούν τόσες θέσεις εργασίας από εγκληματικά στοιχεία;
Αλλά δεν πρέπει και να ξεχνάμε και τι αφήνει μετά την εκτέλεσή του ο κατάδικος.Πρέπει να υπάρχει ταυτόχρονη κοινωνική μέριμνα για τά άτομα που σχετίζονται άμεσα με αυτόν(πχ οικογένεια).Ο κοινωνικός στιγματισμός και η περιθωριοποίηση των ανθρώπων που αφήνει πίσω του,πρέπει να αντιμετωπισθούν με την αρωγή κοινωνικών λειτουργών,κοινωνικού επιδόματος ή και ακόμα και με επαγγελματική αποκατάσταση εάν αυτό κρινεται αναγκαίο.
Ναι,λοιπόν στην θανατική ποινή-υπό προυποθέσεις.



« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/05, 15:39 από VASILISHARA »

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #14 στις: 15/09/05, 15:27 »
Και εγω ειμαι κατα της θανατικης ποινης.Και υπερ των καταναγκαστικων εργων,μεχρι καποια ηλικια βεβαια.
Παντως το ποστ του VASILISHARA με προβληματισε.Πιστευω οτι και το σωφρονηστικο συστημα εχει πολλα προβληματα.Πως να μετανοησεις και να αλλαξεις τροπο σκεψης αν μεσα στις φυλακες γινεται ο απολυτος χαμος;
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος SpYrO TsErKe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't Push Me!!!
    • Προφίλ
    • ΕΔΩ!
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #15 στις: 15/09/05, 15:33 »
Διαλεξα την πρωτη επιλογη γιατι πιστεβω ετσι θα καθαρισει ο τοπος απο εκγληματιες!!!!

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #16 στις: 15/09/05, 15:43 »
Τάσσομαι ξεκάθαρα υπέρ της θανατικής ποινής-υπό προυποθέσεις.
Η επιβολή της ποινής -γενικότερα- πρέπει να είναι βέβαιη και η εκτέλεσή της άμεση.ΟΧΙ στις καθυστερήσεις,στα "παραθυράκια" κλπ.Με αυτό τον τρόπο,η ποινή αποκτά κατασταλτικό,αλλά και αποτρεπτικό χαρακτήρα.
Η θανατική ποινή πρέπει να επιβάλλεται σε περιπτώσεις όταν ο σωφρονισμός κρίνεται μη αποτελεσματικός ή όταν ο δείκτης εγκληματικότητας αγγίζει ανησυχητικά επίπεδα.
Για παράδειγμα,ποια η ουσία ή το αποτέλεσμα του σοφρωνισμού στην περίπτωση που αναφέρει ο φίλος Ιανός στο topic;Ή σε μία κοινωνία που υπάρχει ιδιαίτερη έξαρση εγκληματικότητας;
Μήπως η φυλάκιση αποτελεί λύση σε τέτοιες περιπτώσεις;Όταν κάθε κελί γίνεται "φροντιστήριο" εγκληματος;Όταν το κόστος παραμονής του κάθε κρατούμενου είναι ιδιαίτερα υψηλό;Ή μήπως η συνεισφορά των κρατουμένων σε δημόσια έργα αποτελεί λύση,όταν ο δείκτης της ανεργίας αγγίζει το 15%;Γιατί να καστρατηγηθεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός,γιατί να χαθούν τόσες θέσεις εργασίας από εγκληματικά στοιχεία;
Αλλά δεν πρέπει και να ξεχνάμε τι αφήνει μετά την εκτέλεσή του ο κατάδικος.Πρέπει να υπάρχει ταυτόχρονη κοινωνική μέριμνα για τά άτομα που σχετίζονται άμεσα με αυτόν.Ο κοινωνικός στιγματισμός και η περιθωριοποίηση των ανθρώπων που αφήνει πίσω του,πρέπει να αντιμετωπισθούν με την αρωγή κοινωνικών λειτουργών,κοινωνικού επιδόματος ή και ακόμα και με επαγγελματική αποκατάσταση εάν αυτό κρινεται αναγκαίο.
Ναι,λοιπόν στην θανατική ποινή-υπό προυποθέσεις.


Μωρέ εσύ καλά τα λές αλλά όλα αυτά μπορούν να ισχύσουν μόνο στον τέλειο Πλανήτη Ανυπάρκτους_Φαινόμενους όπου κατοικούν εκείνα τα ωραία πράσινα ανθρωπάκια με τα μεγάλα χέρια και το ανεπτυγμένο I.Q. ...όσο σωστό και να το βρίσκω δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα συμβεί ποτέ αυτό....

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #17 στις: 15/09/05, 15:46 »
Ποτέ μου δεν πίστεψα ότι οι νόμοι έγιναν για το κοινό καλό (αλήθεια ποιος είναι αυτός που θέλει το καλό μου ή το καλό σου). Οι νόμοι είναι φτιαγμένοι ώστε να υπάρχουν παράθυρα και κάποιοι επιτήδιοι να κερδίζουν από αυτούς, πάντως μια γενική αλήθεια είναι ότι οι νόμοι συμφέρουν κατα πρώτο και κύριο λόγο σ' αυτούς που φυσάν το παραδάκι. Απλά κατάλαβαν -εδώ και δυο αιώνες- οι έχοντες την εξουσία ότι με απάνθρωπους νόμους και κανόνες  θα χάσουν γρήγορα αυτήν την εξουσία και με τη βοήθεια των νόμων σταθεροροποιούν τη θέση τους, με μόνο πρόβλημα τη μείωση του ρυθμού κερδών τους.

Δεν είμαι τίποτα αντιεξουσιαστικός ή αναρχικό στοιχείο, απλά θέλουμε δε θέλουμε και απο τη στιγμή που ανήκουμε στο ζωικό βασιλείο (εκτός αν είμαστε τίποτα άψυχο - πέτρες π.χ.) ισχύει ο νόμος της φύσης, το μεγάλο ψάρι τρώει το μίκρο, αν αυτό αντιστραφεί μπορεί να γίνουν πολύ χειρότερα πράγματα από αυτά που καθημερινά βλέπουμε στη TV, οπότε μη μιλάτε.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν γίνει επαναφορά της θανατικής ποινής πρέπει να ψιλιαστούμε την κατάσταση καθώς ο τελευταίος λόγος για τον οποίο κάτι τέτοιο θα γίνει είναι η πάταξη της εγκληματικότητας. Ο μόνος τρόπος με τον οποίο πρόκειται να δεχτώ την επαναφορά της θ.π. είναι να είναι ίση και αμείλικτη σε όλους τους παραβαίνοντες. Γιατί δε δέχομαι, ο άλλος ο μικροαστός που έχει χίλια δυο προβλήματα, που κάποια στιγμή τα χάνει εντελώς και καθαρίζει τη γυναίκα του να τιμωρείται, ενώ ο μεγαλέμπορος ναρκωτικών να τη γλιτώνει πάντα και συγχρόνως να γίνεται πιο πλούσιος. Και ξέρεται ποιοι είναι οι μεγαλέμποροι. Δεν είμαι εγω και συ, ούτε το βαποράκι στη γωνία, αλλά κάποιοι από αυτούς που κυκλοφορούν στα μεγάλα σαλόνια, γιατί η εγκληματικότητα θα είχε παταχθεί προ πολλού αν δεν είχε τις ρίζες της ψηλά. Τότε και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα δεχτώ την επαναφορά του θανάτου ως ποινή, αν -δηλαδή- θανατώνεται και αυτός που έχει 14 αμάξια και 3 ουρανοξύστες, αν και εφόσον είναι μεγαλέμπορος, γιατί αυτός δε σκοτώνει ένα παιδάκι αλλά ΧΙΛΙΑΔΕΣ ..... αλλιώς "κλάψ'τα Χαράλαμπε".

Επείδη όμως ξέρω προκαταβολικά ότι κάτι τέτοιοι δεν πρόκειται να συμβεί και πάντα οι κακομοίρηδες θα την πληρώνουν (αλήθεια πόσους εκατομμυριούχους έχουν εκτελέσει στην Αμερική; Μόνο κάτι νέγρους ή άλλα "περιθωριακά στοιχεία" βλέπω να εκτελούνται), δηλώνω ξεκάθαρα ότι είμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ της θανατική ποινής και ο Θεός να μας φυλάξει μη κάνει ο πολιτισμός μας κι άλλα βήματα πίσω με την επανακαθιέρωση της.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #18 στις: 15/09/05, 16:17 »
Καθετος εναντια στην θανατικη ποινη...η ζωη ειναι ιερη...κανεις δεν εχει δικαιωμα να την αφαιρεσει..και ετσι το σοφρωνιστικο συστημα γινεται ιδιος ο δραστης...μετα ποιος θα δικασει τους δικαστες,...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #19 στις: 15/09/05, 19:00 »
Δεν νομίζω πως είναι σωστό να αφαιρούμε ζωές όταν καταδικάζουμε κάποιον επειδή έκανε ακριβώς αυτό...
Τώρα βέβαια σε κάτι τέτοιους τύπους και τύπες (γιατι και η μάνα καλή πουτ@ν@ είναι), η καλύτερη ποινή είναι τα ισόβια...όχι για να ζουν με τις τύψεις και τέτοιες μπούρδες που ακούμε κατα καιρούς..αλλά για να τρώνε απο ένα καλό βρωμόξυλο κι έναν βιασμό την ημέρα απο συγκρατούμενους έτσι να το χαίρονται... >:(
??? ??? ???Αγαπητή μου fugue, πώς συδυάζεται η αθρωπιστική σου άποψη για την προστασία της ανθρώπινης ζωής με τους βιασμούς και το βρωμόξυλό; ::)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #20 στις: 15/09/05, 19:53 »
Ξέρω τώρα θα κουφαθείτε
Θα περιμένατε από τον φιλελεύθερο Cmaj7 να ακούσετε ένα ακόμη εύκολο όχι στη θανατική ποινή
Το θέμα όμως δεν είναι τόσο απλό
Σϊγουρα αποδέχομαι την ιερότητα της ζωής αλλά παράλληλα οφείλω να υπερασπίσω και το δικαίωμα των άλλων στη ζωή και την ασφάλεια
Πριν προσεγγίσουμε το συγκεκριμένο θέμα καλό θα ήταν να θυμηθούμε ποιος ο σκοπός της ποινής
Η εκδίκηση? - αυτό έχει ήδη απορριφθεί - ο εκδικητικός χαρακτήρας της ποινής είναι πλέον μια παρωχημένη αντίληψη που δεν έχει θέση σε ένα μοντέρνο κράτος δικαίου παρά μόνο σε κράτη οπισθοδρομικά όπως πχ. η Σαουδική Αραβία
Ο παραδειγματισμός των τρίτων? - ναι αυτό είναι κατ΄ αρχήν αποδεκτό ωστόσο δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι οπωσδήποτε δεν θα πρέπει να παραβιάζεται η αναλογία μεταξύ βαρύτητας της πράξης και της ποινής (δεν μπορεί δηλαδή να επιβέλεται μια πονή εξοντωτική για ένα όχι τόσο σοβαρό αδίκημα) Πέραν τούτου δε η ιστορική πρακτική έχει δείξει ότι οι βαριές επαπειλούμενες ποινές δεν μειώνουν την εγκληματικότητα)
Ο σωφρονισμός? Ναι αυτός είναι ο σκοπός που πρέπει να έχει η οποιαδήποτε ποινή η βελτίωση δηλ του ανθρώπου και η ενσωμάτωση του στην κοινωνία
Και τι γίνεται στις περιπτώσεις που κάποιος είναι αντικειμενικά αδύνατο να ενσωματωθεί στην κοινωνία?
Δε σας κρύβω ότι εκεί μπλοκάρω:
Από τη μία έχουμε το αναφαίρετο δικαίωμα ακόμα και του κακοποιού στη ζωή κι από την άλλη την ανάγκη αυτοπροστασίας της κοινωνίας
Έτσι γνωρίζοντας ότι στην πραγματικότητα δεν γίνεται πουθενά σοβαρή προσπάθεια των κοινωνιών να σωφρονίσουν τους κακοποιούς όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλα γιατί η άρχουσα τάξη βολεύεται από την ύπαρξη των εγκληματιών ώστε να τρομάζει ο πολίτης και να ανοίγει χώρος να περιστέλλονται ακόμη περισσότερο τα διακιώματα του και παρά τις όποιες αμφιβολίες μου λέω ΟΧΙ στη θανατική ποινή
Στη θεωρητική περίπτωση που κάποτε όντως γίνει σοβαρή προσπάθεια ενσωμάτωσης των κακοποιών και κάποιες ακραίες περιπτώσεις δεν είναι δεκτικές σωφρονισμού τότε θα το ξανασκεφτόμουν υπό τις εξής προϋποθέσεις:
α) ΜΟΝΟ σε υπότροπους Κάθε άνθρωπος πρέπει να δικαίούται μια δεύτερη ευκαιρία
β) ΜΟΝΟ σε ανθρωποκτόνους που αποσκοπούν στη δολοφονία
Για τις άλλες πράξεις που μπορεί για κά΄ποιον από εμάς να έχουν ιδιαίτερη ηθική και κοινωνική απαξία (για μένα ό,τι χειρότερο είναι ο βιασμός πιαιδών και κυρίως αγοριών, καθώς επίσης και ο πλουτισμός με διακινδύνευση της ζωής και της υγείας των άλλων) η πολυετής φυλάκιση πάντα στα πλαίσια που προανέφερα νομίζω ότι είναι αρκετή 

 
 
   
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος *PRATINAS* The return of the King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...!
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #21 στις: 15/09/05, 20:16 »
Το να αφαιρεις μια ζωη δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Δεν εχεις αυτο το δικαιωμα, αλλα.......
...ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ, "....ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ...!!!"

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #22 στις: 15/09/05, 20:29 »
Διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ.Δεν εχει κανεις το δικαιωμα να αφαιρεσει τη ζωη κανενος ακομα κ αν προκειται για τον μεγαλυτερο εγκληματιας του κοσμου.Κ αυτο για τους εξης λογους

1)Δεν μπορουμε να γνωριζουμε αν ο υπαιτιος ισως στο μελλον μετανοησει κ θελησει να επανορθωσει.Θα μου πειτε πως οτι κ να κανει για να εξιλεωθει δεν ειναι αρκετο ομως δεν μπορουμε να του στερησουμε την δυνατοτητα εστω να προσπαθησει.

2)Μονο ο Θεος εχει δικαιωμα στο να οριζει ποιος ζει κ ποιος πεθαινει.Το να αποφασει μια ομαδα ανθρωπων πως καποιος αξιζει να πεθανει ειναι εντελως εγωιστικο κ αλλαζονικο.

3)Δεν μπορουμε να γνωριζουμε τους λογους για τους οποιους ο δραστης εκανε οτι εκανε.Ισως λεω αν ειχαμε τοσο ασχημα παιδικα χρονια οπως κ αυτος π.χ να βλεπαμε διαφορετικα τα πραγματα

Γι'αυτο οι καταναγκαστικες εργασιες μου ακουγονται κ εμενα πολυ καλη λυση.
Οχι στο θανατο - ναι στη δευτερη ευκαιρια(Ολοι την αξιζουμε ανεξαρτητως των αμαρτηματων μας)
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #23 στις: 15/09/05, 20:55 »
Και εγώ είναι της άποψης κατά της θανατικής ποινής,άσχετα αν μερικές φορές γίνονται εγκλήματα που πραγματικά σε κάνουν να απορείς και να αηδιάζεις.Σίγουρα κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα της αφαίρεσης της ζωής κανενός,ναι ωραία όλα αυτά περί δεύτερης ευκαιρίας.Απλά για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να βελτιωθεί το σωφρονιστικό σύστημα,πράγμα δύσκολο καθώς εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα από έξω.Συμφωνώ κι εγώ με τα καταναγκαστικά έργα,αρκεί να έχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις και να γίνονται για το καλό του τόπου(οι αγροτικές φυλακές π.χ. σίγουρα θα μπορούσαν να είναι καλύτερες με λίγη οργάνωση).Έτσι επέρχεται ο σωφρονισμός,μέσα από την εργασία και την απασχόληση γενικά,και όχι όπως τώρα,που μπαίνουν μέσα οι έμποροι ναρκωτικών και πουλάνε περισσότερο στην φυλακή απ'ότι πουλάγαν έξω...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1279
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #24 στις: 15/09/05, 21:11 »
Αν το ζητούμενο είναι ο παραδειγματισμός κι η αποτρεπτική διάθεση, τότε προτείνω το εξής σετ μαρτυρίου (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά):

* Ανασκολοπισμό
* Ευνουχισμό-μουνουχισμό
* Αφαίρεση νυχιών με τανάλια
* Κοπή γλώσσας με αλυσοπρίονο
* Αφαίρεση δεξιού οφθαλμού με οδοντογλυφίδα
* Διαμελισμό με τη χρήση τρακτέρ
* Σούβλισμα
* Υποχρεωτική ακρόαση του Ταμπάκη
* Σταύρωση
* Λιμοκτονία
* Ρίψη από την Ακρόπολη
* Ηλεκτροσόκ
* Σπάσιμο δοντιών με τσεκούρι
* Θανάτωση όλης της οικογένειας του θύτη μαζί με το δικηγόρο του...στους ορφανούς, θα αφαιρούμε τη ζωή των φίλων τους...στους δε άφιλους, θα αφαιρούμε τις κάλτσες

Μετά από αυτά, θα μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι μια και θα έχουμε εξαλείψει το κακό επί της Γης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
11535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
1 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:56
από x-versous
12 Απαντήσεις
8913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 13:16
από panixgr