Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 361835 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #125 στις: 04/09/04, 20:58 »
Kατα την ταπεινη μου γνωμη , ολες οι θρησκειες παγκοσμιως, ειχαν , εχουν και θα εχουν τους εξης σκοπους : Την χαλιναγωγηση των λαων , τον εκφοβισμο τους (με τον ενα ή τον αλλο τροπο) , παλι για χαλιναγωγηση τους , την αποκρυψη γνωσης απο τον απλο λαο (σκοταδεισμος και προκαταληψη, καιμε βιβλιοθηκες και αρχαιους ναους γιατι ειναι ειδολολατρικοι, αποκρυπτουμε γνωση των δυνατοτητων του ανθρωπινου μυαλου και αλλα ...) και την προσπαθεια τους να πεισουν για εναν μεταθανατιο κοσμο προκειμενου να εξηγησουν :
α) την ματαιοτητα αυτου του κοσμου (ολοι καποτε θα πεθανετε !!!)
β) αυτο που λεμε : S**t happens !!! ("ηταν θελημα θεου" κτλ)
γ) αλλη μια φορα την χαλιναγωγηση του λαου (υπεμεινε τωρα τα παντα απο τους αλλους - και κυριως τους ισχυρους και τους πλουσιους - για να πας μετα στον παραδεισο , να τρως ρυζια και να πηδας ολη μερα , ή να γινεις κολητος με τον αγιο Πετρο και να ψελνετε μαζι κτλ.)
Φυσικα ολα αυτα δεν σημαινουν οτι η φιλοσοφια που διεπει πολλες θρησκειες δεν ειναι πραγματικα αξια μελετης κτλ αλλα σχεδον το 90% απο οσα αναφερουν ειναι στην ουσια ανεφαρμοστα (αγαπα τον εχθρο σου, γυρνα και το αλλο μαγουλο, ολα καλα στην θεωρια , στην πραξη ομως αντι για το μαγουλο του "γυρναμε" μπουκετο) ...

Ολα αυτα παντως ηταν μια εισαγωγη , για να μην παρεξηγηθω για αυτα που θα πω παρακατω και αφορουν το κυριως θεμα, που ειναι αν υπαρχει Θεος ή οχι.
Εγω λοιπον πιστευω οτι υπαρχει Θεος , αλλα σε καμια περιπτωση ετσι οπως τον θελουν οι θρησκειες (και ιδιαιτερα ο χριστιανισμος)
Για μενα Θεος ειναι η παγκοσμια "συνειδηση" ολων των πλασματων αυτου του κοσμου (και δεν εννοω μονο της Γης).
Απο τα δεντρα και τα φυτα , την φυση , τα ζωα , μεχρι ακομα και αυτον τον ανεκδιηγητο "κυριο" Μπους.
Ολοι μας επιρεαζουμε την πορεια ολων , με τις πραξεις μας και με τις σκεψεις μας (την δυναμη της σκεψης).
Αν αυτο λοιπον "πιανει" για Θεος , τοτε ναι, πιστευω πως υπαρχει Θεος , οπως υπαρχει και Διαβολος (οι αρνητικες πραξεις και σκεψεις μας).
Με λιγα λογια ειμαστε ολοι Θεοι του εαυτου μας και εν μερη του συνολου. Υπαρχει μονο μια αληθεια : Ολοι σας καποτε θα πεθανετε !!! (οχι εγω !)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/04, 20:59 από The Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #126 στις: 04/09/04, 21:47 »
Ουπς....! Να το διαγραψω το θεμα?? :-\
δεν γίνεται να διαγράψεις ολόκληρο θέμα. Κάποιος συντονιστής θα το δεί και ίσως το ενώσει με το προηγούμενο.

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #127 στις: 04/09/04, 23:44 »
Βασικα... θεος με προσωποποιημενη εννοια δεν υπαρχει. Η δυναμη που ζηταμε απ το θεο κρυβεται μεσα στον ιδιο τον ανθρωπο.

Απο παλια θεοποιουσαν οτιδηποτε δεν γνωριζαν οι ανθρωποι... Σημερα που η επιστημη εχει δειξει οτι δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να μαθευτει, τα προπυργια εκεινων που πιστευουν φανατικα πεφτουν.

Σαν ιδεολογια βοηθα στην πνευματικη ισορροπια.. Κ ειναι απαραιτητη η πιστη σε καποιο "θεο". Εστω κ αν ξερεις οτι αυτος ο μικρος θεος εισαι εσυ κ η δυναμη αυτη κρυβεται μεσα σου...

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #128 στις: 05/09/04, 02:05 »
Θελω να απαντησω με ερωτηση.
Η υπαρξη η η ανυπαρξια του Θεου εξαρταται απο την γνωμη μου ; (και τη γνωμη του καθενος εννοειται.)
Αν οντως εξαρταται τοτες ονομαζεται Θεος αυτο που ειναι αποτελεσμα της γνωμης μου.
Προχωρω λιγο.
Αν αυτο το πραγμα που οφειλει την υπαρξη του στην συνειδηση που εχω εγω γι'αυτο το ονομασω Θεο ειναι επομενο η Δημιουργια να υπαρχη εξ'αιτιας μου.
Λιγο ακομα.
Αν ο Θεος οφειλει την υπαρξη του στην συνειδηση που εχω εγω γι'αυτον τοτες ο Θεος εχει συνειδηση του εαυτου του μεσα απο μενα χωρις να διαφερει σε τιποτα απο αυτην (την συνειδηση που εχω γι'αυτον.)
Η υψηλοτερα συνειδησις του Θεου περι εαυτου ειναι η συνειδησις που εχω εγω γι'αυτον.
Αρα ειμαι Θεος.
Σταματω εδω.

 
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #129 στις: 05/09/04, 02:39 »
Θελω να απαντησω με ερωτηση.
Η υπαρξη η η ανυπαρξια του Θεου εξαρταται απο την γνωμη μου ; (και τη γνωμη του καθενος εννοειται.)
Αν οντως εξαρταται τοτες ονομαζεται Θεος αυτο που ειναι αποτελεσμα της γνωμης μου.
Προχωρω λιγο.
Αν αυτο το πραγμα που οφειλει την υπαρξη του στην συνειδηση που εχω εγω γι'αυτο το ονομασω Θεο ειναι επομενο η Δημιουργια να υπαρχη εξ'αιτιας μου.
Λιγο ακομα.
Αν ο Θεος οφειλει την υπαρξη του στην συνειδηση που εχω εγω γι'αυτον τοτες ο Θεος εχει συνειδηση του εαυτου του μεσα απο μενα χωρις να διαφερει σε τιποτα απο αυτην (την συνειδηση που εχω γι'αυτον.)
Η υψηλοτερα συνειδησις του Θεου περι εαυτου ειναι η συνειδησις που εχω εγω γι'αυτον.
Αρα ειμαι Θεος.
Σταματω εδω.

 
 



Δεν νομιζω οτι η ερωτηση που τεθηκε ειναι αν ο θεος υπαρχει ή οχι εξαιτιας της γνωμης μας, αλλα αν πιστευουμε οτι υπαρχει ή οχι ...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #130 στις: 05/09/04, 13:19 »
Ενωσα τις δυο συζητησεις...Υπαρχει θεος...Πιστευετε... ετσι μπορειτε να συνεχισετε την κουβεντα σας απο εδω..
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #131 στις: 05/01/05, 01:07 »
Αυτο το θεμα αν και πολυ καλο ειναι σαν συζητηση ολυμπιακου-παναθηναικου για το ποιος εχει καλυτερη ομαδα :P

Αποσυνδεδεμένος Νερένια

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #132 στις: 06/01/05, 13:25 »
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ

Κάποιος ρώτησε τον κύριο Κόυνερ αν υπάρχει θεός. Ο κ. Κ. του είπε : Σε συμβουλεύω να σκεφτείς αν η συμπεριφορά σου θ' αλλάξει ανάλογα με την απάντηση που θα δώσεις στο ερώτημα. Αν δεν αλλάξει, τότε η ερώτηση είναι περιττή. Αν αλλάξει, τότε μπορώ τουλάχιστο να σε βοηθήσω λέγοντας πως εσύ αποφάσισες κιόλας : χρειάζεσαι ένα θεό.

Μπέρτολτ Μπρεχτ, Ιστορίες του κυρίου Κόυνερ, εκδ. ΘΕΜΕΛΙΟ, Αθήνα 1981.
Στο χωριό της γλώσσας μου τη Λύπη τηνε λένε Λάμπουσα.
(από τη «Μαρία Νεφέλη») ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Μυρτώ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσα η αγάπη ονειρεύεται, τα αφήνει όνειρα η ζωή...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #133 στις: 22/02/05, 20:31 »
-> Ναι
->nope
->Δεν θα έπρεπε?
->Έτσι νομίζω
->Καθένας μπορεί να πιστευει όπου θέλει άσχετα αν οι γονείς του πιστεύουν αλλού και θέλουν να τον μυήσουν και αυτόν
->Συμφωνώ
-> Δε χρειάζονται αποδείζεις. Για όποιον πιστεύει αληθινά στο Θεό, τον έχει πάντοτε δίπλα του.
->Συμφωνώ
->Αφού υπάρχει λέμε!
->Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?
->Με βοήθησε
Δικαίωμα δεν έχω πια να σ'αγαπώ, μα σ'αγαπώ με το σώμα δίχως νου, με το μπλε και το μαύρο τ'ουρανού . . .

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #134 στις: 23/02/05, 14:42 »
Οι απόψεις μου:

1. υπάρχει Θεός; : ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν έχει τη δυνατότητα να απαντήσει σε τέτοιου είδους ερωτήση...αυτό που σίγουρα υπάρχει είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οτιδήποτε μπορεί να αντιληφθεί ο εκάστοτε ανθρώπινος εγκέφαλος ... αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι είναι οι κανόνες και οι μηχανισμοί της φύσης...(οσους μπορώ βεβαια)..
2. το γεγονός ότι είμαστε θνητοί και δεν γνωρίζουμε τίποτα (με αποδείξεις) περι της ζωής-θανάτου (εννοώ: γιατί ζουμε που παμε μέτα αν πάμε κτλ...) αυτό μας δημιουργεί χωρίς να το καταλαβαίνουμε ,ενα φόβο... Αυτό είναι αρκετό για κάποιους να ελέγχουν μια κοινωνία ομοιόμορφα, ανετα και αποδεκτά... ετσι λοιπόν δημιουργούνται τα θρησκευτικά συστήματα( και αν κάποιος δεν φοβάται το Θεο... υπάρχουν πολλοί αλλοί που μπορεί να φοβηθεί... ) ας μη συνέχισω και πάει αλλού το θέμα... κάπως έτσι και η δική μας θρησκεία είναι κομμένη και ραμένη στα μέτρα και σταθμά της εποχής που δημιουργήθηκε...
3. επειδή δεν μου αρέσει να γράφω πολλά, εγω προσπαθω να απολαμβάνω και να εκτέλω το ''πρόγραμμα'' με το οποίο είμαι εφοδιασμένος από τη φύση (δηλαδή ''επιβίωση'', ''αναπαραγωγή είδους'' πνευματικές ανάγκες και άλλα ) και προσπαθω να μη ''τρώω'' το χρόνο μου σε πράγματα που δεν μπορώ να αγγίξω και ίσως με κάνουν περισσότερο ματαιόδοξο, με άλλα λόγια προσπαθω να ζω...
4. η εννοια ''πιστέυω'' δεν θέλει αποδείξεις, πιστεύουμε σε κάτι και αυτό είναι προσωπικό, αλλός πιστέυει στο Θεό άλλος κάπου αλλού... ο καθένας μπορεί να πιστεύει κάπου πού ίσως αντλεί δύναμη από εκεί..
Εξάλου ίσως να μην ''φταίει'' και ο ίδιος για το πού πιστεύει....

Αποσυνδεδεμένος BEEMASTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Γραμματεας Νεολαιας του Π.Α.ΜΟ.Κ.!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #135 στις: 04/09/05, 00:15 »
Πολυ μεταλαδες το κανουν για πλακα, αλλοι το παιζουν για να προσελκυσουν κοσμο, αλλοι επειδη ετσι τους καπνισε.... Τελικα ομως οι μεταλαδες πιστευουν στο Θεο? Εσεις? ??? ??? ???
Take me down to the paradise city,
where the grass is green and the girls are pretty.
Take me home!

HOLY SYMMETRY

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #136 στις: 04/09/05, 00:17 »
εξ αρταται απο πολλα πραγματα αυτο που λες. Στο Θεο γενικα νια. ΑΛλα οχι με τη απολυτη χριστιανικη αποψη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #137 στις: 04/09/05, 00:40 »
Εγώ πιστεύω στον ΘΕΟ Candlemass και στο ΠΑΜΟΚ βεβαίως βεβαίως
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/05, 00:48 από cmaj7 σκέτο για λίγο »
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #138 στις: 04/09/05, 00:44 »
γιατι δηλαδη το αν εισαι η οχι μεταλας εχει να κανει με την πιστη σου? Το Θεο εγω λεω καλυτερα να μην τον κοβουμε και τον ραβουμε στα μετρα μας...
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος BEEMASTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Γραμματεας Νεολαιας του Π.Α.ΜΟ.Κ.!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #139 στις: 04/09/05, 00:50 »
Κοιτα Geni αν διαβασεις κανενα μεταλ περιοδικο θα καταλαβεις την κατασταση. Οπως προανεφερα μερικοι απλα το παιζουν αθεοι, ομμως μην ξεχνας πως ο Monkey εφυγε απο τους Korn οταν βαφτιστικε χριστιανος...
Take me down to the paradise city,
where the grass is green and the girls are pretty.
Take me home!

HOLY SYMMETRY

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #140 στις: 04/09/05, 00:56 »
Εχει ξανασυζητηθει, ενα παρομοιο θεμα, και οι περισσοτεροι ειχαμε καταληξει στην αποψη, οτι το μουσικο ειδος που ακους, δεν σημαινει πως εκφραζει απολυτα και τις πεποιηθησεις ή την συμπεριφορα σου. Εξαλλου, ενα μεγαλο μερος των ιδιων των καλλιτεχνων, για χαρη της προωθησης, μπορει να κανει πραγματα ή να δημιουργησει καλλιτεχνηματα, τα οποια μπορει να μην αντιστοιχουν στα δικα τους πιστευω...Οι εποχες που καποιος δηλωνε Σατανιστης, μονο και μονο για να προκαλεσει αισθηση, εχουν αλλαξει τοσο, που ακομα και οι παλαιομοδιτες σατανιστες ( βλεπε Ozzy ), προσπαθουν να βρουν νεες μεθοδους να προσελκυσουν το κοινο κοντα τους...Αυτο ομως δεν σημαινει πως επειδη καποιος ακουει εναν καλλιτεχνη που αυτοδηλωνεται σατανιστης ( με την ιδια ευκολια, αραγε θα δηλωνε τον εαυτο του ομοφυλοφιλο με τασεις ζωοφιλιας; Ισως, εαν αυτο του ανεβαζε τις πωλησεις ), ειναι και ο ιδιος σατανιστης...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #141 στις: 04/09/05, 01:06 »
Κοιτα Geni αν διαβασεις κανενα μεταλ περιοδικο θα καταλαβεις την κατασταση. Οπως προανεφερα μερικοι απλα το παιζουν αθεοι, ομμως μην ξεχνας πως ο Monkey εφυγε απο τους Korn οταν βαφτιστικε χριστιανος...


αν εννοεις τυπου hammer εχω ανοιξει αρκετες φορες, και καταλαβαινω γιατι το θετεις ετσι.Αλλα συμφωνω με τον free στο συγκεκριμενο θεμα.Ξερω μερικους μεταλαδες που δεν πιστευουν, οχι ομως επειδη ειναι τιποτα "τεκμηριωμενοι" αθεοι,αλλα κατα τη γνωμη μου επειδη τους "βολευει" σαν ιδεα κασι δεν την ψαχνουν παραπανω.Για μενα μπορεις να εισαι λατρης της Βυζαντινης Μουσικης η αρχιτεκτονικης και να μην πιστευεις στον Χριστιανισμο,δεν ειναι αναγκη να φορας σταυρους και καρφια για να δηλωσεις κατι.
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1279
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #142 στις: 04/09/05, 01:29 »
Αυτός πιστεύει σε μένα?

...γιατί τελευταία έχω τις αμφιβολίες μου. ::)

Αποσυνδεδεμένος BEEMASTER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Γραμματεας Νεολαιας του Π.Α.ΜΟ.Κ.!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #143 στις: 04/09/05, 01:34 »
Δεν ειπα ποτε πως το ειδος μουσικης που ακουει κανεις δηλωνει τα ''πιστευω''  του. Απλα για να το εξηγησω αλλιως, ειπα πως απλα εχει γινει τις μοδας, για την προσελκυση οπαδων να ''παιζουν'' διαφορα παιχνιδια με τη θρησκεια τους καποιοι μεταλλαδες. Και ο ΟΖΖΥ dδεν ειναι σατανιστης! Μην ξεχνατε πως οι Sabbath φορουσαν τεραστιους σταυρους, ειχαν στιχους απο την αποκαλυψη, στην solo καριερα του ο ΟΖΖΥ με το Mr.Crowley σατυριζε τον γνωστο αλχημιστη και σατανιστη Aleister Crowley και πως ο ΟΖΖΥ λεει παντα στις συναυλιες του ''Godbless you all!''... Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους....

Υ.Γ.:Freemind μην παραποιεις αυτα που λεω. Δεν ειπα πως οποιος ακουει τους ''δηθεν'' ή μη σατανιστες, ειναι και ο ιδιος σατανιστης. Θα ημουν τρελος αν ειχα τετοιες αντιληψεις τη στιγμη που ακουω Manson, Rotting Chirst, Iron Maiden (οι οποιοι δεν ειναι κιολας) κλπ,κλπ,...
Take me down to the paradise city,
where the grass is green and the girls are pretty.
Take me home!

HOLY SYMMETRY

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #144 στις: 04/09/05, 01:40 »
Μα, δεν αναφερθηκα στο δικο σου post, στη δικη μου απαντηση ??? Και δεν ειπες και κατι ιδιαιτερο σε 2 γραμμες..ωστε να το παραποιησω!!Και να ηθελα,δεν θα μπορουσα να βρω τιποτα για να παραποιησω.. ::) Μαλιστα η απαντηση μου, ταιριαξε με την δικη σου απαντηση..Οποτε δεν υπαρχει λογος παραποιησης..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #145 στις: 04/09/05, 13:51 »
Ίδιο θέμα υπάρχει εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=9843.0
Αν παρόλα αυτά θέλετε να το ξανασυζητήσετε εδώ , αφήνω το θέμα αλλά το μετακινώ σε άλλη κατηγορία.
Το θέμα θα συγχωνευτεί με το παλαιότερο ή θα διαγραφεί...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #146 στις: 04/09/05, 17:41 »
Κοίτα είναι μεγάλο ζήτημα αυτό. Βασικά έχει επικρατήσει μέταλ=σατανισμός. Ακόμα κάποιοι να καταλάβουν ότι όλα είναι διαφημιστικά κόλπα για να πουλάνε δίσκους. Το αν ένας πιστεύει στο Θεό ή όχι δεν έχει να κάνει με το είδος μουσικής που ακούει. Μήπως οι κατά καιρούς σατανιστές που ακούμε και βλέπουμε στη τηλεόραση ακούγαν όλοι μέταλ μουσική?

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #147 στις: 04/09/05, 17:46 »
Στα σοβαρά τώρα ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει ΘΕΟΣ, ούτε γενικά οποιαδήποτε ανώτερη δύναμη
Αλλά ακόμα και αν υπάρχει είναι τόσο άδικος με κάποιους συνανθρώπους μας που εγώ τουλάχιστον δεν είμαι μαζί του
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος bravehurt Σ.Π.Κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #148 στις: 04/09/05, 18:48 »
Κάποτε βρεθήκαμε με ένα φίλο τυχαία έξω απο το σπίτι του.Τον χαιρέτησα και προχωρησα , αυτός μου έγνεψε απλώς.ΤΗν επόμενη μέρα μου είπε να παιράσω σπίτι του , περιτο να πω πως ο φίλος μου αυτός ήταν κιθαρίστας και πολύ καλός μάλιστα και τραγουδούσε κιόλλας σε συγρότημα.Πήγαμε στο δωμάτιο του και μου έβαλε να ακούσω λίγη μουσική απο το PC του μέχρι να μου έφερνε τίποτα να πιώ.Όταν ήρθε και αυτός αρχίσαμε να παρακολουθούμε video-clip διαφόρων συγκροτημάτων που έπαιζαν metal.Σάστισα για μια στιγμή και τον ρωτάω , τι είναι αυτή η μουσική ρε φίλε.Κατάλαβες τι έλεγε κανένα τραγούδι με ρώτησε? , όχι , δεν νομίζω να κατάλαβα και τίποτε.Τοτε ξαναβάλαμε ένα-ένα τα τραγούδια και άρχισε να μου τα μεταφράζει στα ελληνικά.Τότε κατάλαβα τι ήταν η metal μουσική.Είναι η ρεαλιστική είκόνα μιας φράσης που την λές όταν είσαι θυμωμένος.Το αγνό metal είναι όταν εκφράζεις τον θυμό σου χώρις να είσαι κακός.χωρίς να είσαι απαραίτητα σατανιστής , (αν και μερικοί το κάνουν όπως είπατε για να πουλάνε στον κόσμο).Εχεί δυστηχος καταντήσει το rock και metal να θεωρήται ανώμαλο μέχρι σημάδι ναρκωτικών και άρρωστο.Βεβαία αυτή η διαφημιση  του σατανισμού δεν πιάνει όλο τον κόσμο.Και δυστηχώς δεν αφήνει να φανεί τι λέει το etal γιατι το φράζει συνήθως η εικόνα που δημιούργησαν οι manager για να πουλάνε.
-------------------------------------------------------------------------------


Στα σοβαρά τώρα ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει ΘΕΟΣ, ούτε γενικά οποιαδήποτε ανώτερη δύναμη
Αλλά ακόμα και αν υπάρχει είναι τόσο άδικος με κάποιους συνανθρώπους μας που εγώ τουλάχιστον δεν είμαι μαζί του


Λύπαμαι ρε φίλε που νιώθεις έτσι αν και έχεις κάθε δικαίωμα να νιώθεις έτσι(σεβαστό), άποψη μου , όχι λάθος , γνώμη μου , όχι άστο εμμμ...ΤΟ ρητό που ακολουθώ σε αυτή την ζωή είναι ένα : ότι γίνεται στη ζωή σου είναι για καλό , εκμεταλεύτου το!!!
the end... 8) ::)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #149 στις: 05/09/05, 02:03 »
To θεμα δεν ειναι τοσο αν υπαρχει θεος, αλλα το αν ασχολειται καθολου μαζι μας...
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)