Αποστολέας Θέμα: Record μπουζουκιου , τι καρτες να χρησιμοποιησω και τι κονσολα ?  (Αναγνώστηκε 4176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Ειμαι ενας απελπισμενος μπουζουκτσης που θελω να κανω καποια demo στο σπιτι καταρχην να πω οτι θελω μια καρτα αρκετα καλη μεχρι 200 ευρω να μην ειναι usb ομως .

εχω ενα καλο pc core duo αλλα μολις εφτιαξα ενα παλιο p4 1g ram και ενα κουτι με psu απο  multirama με καινουργιο σκληρο seagete και ρε παιδια δε κανει καθολου φασαρια οπωτε με αυτο θα δουλεψω .

Απο Ενυσχητη εχω ενα λαμπατο μικρο valvee που παιζω κυριως κιθαρα αλλα δε με ικανοποιηει ακομα ο ηχος του στο μπουζουκι δε το εψαξα αλλωστε
οπωτε θα γραψω με mic μαλλων δυναμικο γιατι απο οτι μου ειπανε με πυκνωτικο δε θα εχω καλο αποτελεσμα (στο μπουζουκι) αναζητω ηχο φυσικο ισως με λιγο reverrb  .
Οσο αφορά τις εγγραφες μου θελω κυριως να κανω ενα , ενα οργανο αλλα θα ηθελα να τα ρυθμιζω απο ενα καλο κονσολακι πχ στο ενα καναλι να σεταρο το μπουζουκι στο αλλο να σεταρο ενα τουμπερλεκι,  και στο αλλο να εχω ετοιμη την κιθαρα , φωνη , korg κτλ .
Απο κονσολακι μαλλων εχω καταληξη σε ενα mackie Dfx 8 η 12  απο καρτα περιμενω αποψεις  και tips μπας και βγαλουμε ηχο μπουζουκι μπουζουκι και οχι κατσαρολα , επισεις προτινετε και ενα καλο mic δυναμικο στο ευρως των 100 + - ευρω .
Ευχαριστω περιμενω απαντησεις  πειτε και πως θα γινει η συνδεσμολογια καρτας και κονσολας αν ειναι εφικτο το setup που θελω να κανω μη παρω λαθος πραματα..  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/08, 16:51 από kiwi »

Αποσυνδεδεμένος ternjoy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
καλησπερα φιλε μου
κατ αρχην θα ηταν καλα να εχεισ 2 Giga μνημη, για να μην εχεις κολληματα.
μεγαλο σκληρο και οπωσδηποτε studio monitor, για να ακους τι γραφεις.
καρτες υπαρχουν πολλες pci κατω των 200, και θα σου προτεινα κατι σε m audio.
για κονσολα. behringer ειναι πολυ καλη λυση και φτηνη. οπως και πυκνωτικο μικροφωνο.οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε..
(ειμαι μουσικος και γραφω στο σπιτι με πολυ καλα αποτελεσματα) -

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
καρντασι μου monitor θα παρω ειναι μεσα στο προυπολογισμο μου , θα ηθελα να σε ρωτησω αν γραφεις μπουζουκι με πυκνωτικο και εχεις καλα αποτελεσματα? μπορεις να μου στιλεις ενα δειγμα αν ειναι ευκολο στο mail μου να το μελετησω?  ;D
επισεις κονσολα behringer την διαγραφω απο τωρα εχω δουλεψει τετοιες κονσολες και εχω και εναν ενυσχητη 360 w αλλα δεν μου αρεσει εχει φορυβο και απαισια εφφε .
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/08, 18:16 από kiwi »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:18
από MusicHeaven.gr
18 Απαντήσεις
7375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 12:26
από Winmmisterakias
2 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
15 Απαντήσεις
17236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
15 Απαντήσεις
5466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 14:57
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 16:21
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos
10 Απαντήσεις
32999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 09:55
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 11:21
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/22, 18:58
από Ioannis Anastassakis