Αποστολέας Θέμα: Πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 15431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πεταλιερα
« στις: 03/10/12, 02:21 »
Καλησπερα, προσφατα αγορασα καινουρια κιθαρα (Classic Vibe 50s Strat) και θελω να αλλαξω και τον υπολοιπο εξοπλησμο μου μιας και εχω και υποχρεωσεις με μπαντα.Εχω μονο εναν fender Mustang για το σπιτι και μεχρι τωρα στα live επαιζα με οτι διεθετε το καταστημα.Κοιταω κυριως την λυση πεταλιερας λογο ευκολιας χρησης, ετσι ωστε να την χρησιμοποιω και σπιτι και στα live.Εχω δει διαφορες πεταλιερες και εχω ακουσει, μεχρι τωρα και για τα λεφτα που θελω να κινηθω η Tonelab ST της vox μου φαινετε μια καλη λυση.Επισης μαρεσει και η line 6 pod xt live.Το κακο ειναι οτι δεν την εχω ακουσει απο κοντα αλλα μονο στο youtube και μου φαινετε αρκετα αξιοπρεπης αν και απο τα σχολια που διαβαζω γενικα για οτι εχει να κανει με line 6 φοβαμαι να παω προς τα εκει.Αν εχετε και εσεις να μου προτεινετε κατι αλλο, ευπροσδεκτο.
Τελος επειδη ο ενισχυτης που εχω ειναι modeling δεν ξερω κατα ποσο καλα θα δουλεψει με πεταλιερα, οποτε σκευτομουνα να επερνα εναν μικρον που να χει καλο καθαρο (πχ frontman)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #1 στις: 03/10/12, 06:39 »
αν ο ηχος σου ειναι ερμαιο του καθε μαγαζιού που παίζεις (αφου δεν εχεις καν αξιολογο γι συναυλίες ενισχυτή, τοτε πρεπει πρωτίστως να πάρεις ενισχυτή και μετά βλέπουμε την πεταλιέρα.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #2 στις: 03/10/12, 11:52 »
Tonelab ST όχι για λάιβ...έχει μόνο + και - κουμπιά για να βρίσκεις ήχους, πράγμα πολύ άβολο για να αλλάζεις γρήγορα μέσα στα κομμάτια....

Τελος επειδη ο ενισχυτης που εχω ειναι modeling δεν ξερω κατα ποσο καλα θα δουλεψει με πεταλιερα
όσο και οποιοσδήποτε μη-modelling ενισχυτής....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #3 στις: 03/10/12, 12:02 »
Tonelab ST όχι για λάιβ...έχει μόνο + και - κουμπιά για να βρίσκεις ήχους, πράγμα πολύ άβολο για να αλλάζεις γρήγορα μέσα στα κομμάτια....

Τελος επειδη ο ενισχυτης που εχω ειναι modeling δεν ξερω κατα ποσο καλα θα δουλεψει με πεταλιερα
όσο και οποιοσδήποτε μη-modelling ενισχυτής....
Να μου επιτρεψεις να διαφωνησω...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #4 στις: 03/10/12, 12:16 »
Να μου επιτρεψεις να διαφωνησω...!
σου επιτρέπω,θες να εξηγήσεις γιατί?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #5 στις: 03/10/12, 12:51 »
Να μου επιτρεψεις να διαφωνησω...!
σου επιτρέπω,θες να εξηγήσεις γιατί?
Ειναι μια συζητηση που εχει γινει χιλιαδες φορες!Στην πραξη θα σου πω οτι εχω εναν peavey 15 vypyr και εναν bogner alchemist και ειχα για περιπου ενα μηνα μια zoom 9,2tt.Καταρχην ας τονισω οτι ο ενας εχει 8ρη μεγαφωνο και ο bogner 12ria.Αυτο ειναι ηττα απο τα αποδυτηρια για τον Peavey αλλα οκ δεν παιζει ρολο μονο το μεγεθος ;D .Οσο και αν προσπαθησα να βγαλω ενα ζεστο καθαρο ηχο σε συνδυασμο με τα εφφε της πεταλιερας δεν το καταφερα...για crunchy ηχους δεν το συζηταω καν.Τωρα οσο αναφορα το distortion επειδη και ο ενισχυτης εχει τετοια κατευθυνση εφτιαξα ενα ικανοποιητικο μεταλ dist αλλα σε συγκριση με τον bogner φαινοταν ψλοψευτικος!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #6 στις: 03/10/12, 12:56 »
αν ο ηχος σου ειναι ερμαιο του καθε μαγαζιού που παίζεις (αφου δεν εχεις καν αξιολογο γι συναυλίες ενισχυτή, τοτε πρεπει πρωτίστως να πάρεις ενισχυτή και μετά βλέπουμε την πεταλιέρα.

+1

..Τελος επειδη ο ενισχυτης που εχω ειναι modeling δεν ξερω κατα ποσο καλα θα δουλεψει με πεταλιερα, οποτε σκευτομουνα να επερνα εναν μικρον που να χει καλο καθαρο (πχ frontman)

Είναι σωστό μεν αφενός το σκεπτικό, σαν λύση για να υπάρχει μία ομοιογένεια στους ήχους σου, σε διάφορα προβατζίδικα και live με διαφορετικούς ενισχυτές.

Αφετέρου όμως η προσήλωση στην πεταλιέρα και το καθαρό κανάλι οδηγεί αναπόφευκτα σε ένα αδιέξοδο, από όπου αργά η γρήγορα, μόλις καταλάβεις τι μπορεί να προσφέρει έναν πραγματικά καλός ενισχυτής στον ήχο σου, κάνεις στροφή 180 μοιρών, πουλάς την πεταλιέρα ή την έχεις μόνο για καθαρά ψηφιακά effects και παίρνεις τα βρώμικα και όλη την καλή χροιά σου από έναν καλό λαμπάτο, και τον οποίο θα παίρνεις μαζί σου όπου πηγαίνεις, σε προβατζίδικα και live, άρα θα είναι κεφαλή.

Βέβαια όλο αυτό είναι ένα στάδιο χρόνων, η εμπειρία από το οποίο είναι χρήσιμη και δεν μεταδίδεται παρά βιώνεται, και αρκετοί μάλιστα δεν προχωρούν ποτέ από αυτό, οπότε το να σου λέω εγώ να το παρακάμψεις μάλλον είναι ουτοπικό.

Τελικά η συμβουλή μου: πάρε έναν Hughes&Kettner Tubemeister 18 Head και παίρνε τον μαζί σου, και σκέψου τι effects θέλεις να του βάλεις μπροστά και στην λούπα, για να έχεις ένα αυτόνομο, ολοκληρωμένο σύνολο που πάει παντού.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #7 στις: 03/10/12, 13:02 »
μα τι μου συγκρίνεις?
είναι ένας αρκετά ακριβός ενισχυτής με έναν αρκετά φτηνό....πιστεύω πως και πετάλια να βαζες στον Vypyr...το ίδιο θέμα θα χες...(αλλά δεν επιμένω για να μην κινηθεί προς τα κει η συζήτηση)

και για να προλάβω το λάμπα Vs moddeling να πω πως σε έναν Hughes & Kettner αντίστοιχης τιμής με τον Bogner (ίσως και μικρότερης) έχω ακούσει ένα από τα καλύτερα καθαρά έβα.....

τέλος πάντων, εγώ στην πρώτη απάντηση εννοούσα πως θέλει ψάξιμο και κάτι θα βρεθεί σχετικά με συνδυασμό moddeling και πεταλιέρας...δεν υπάρχει γενικός κανόνας...(ΌΛΟΙ οι λαμπάτοι είναι ταμάμ για πεταλιέρες και ΌΛΟΙ οι moddeling για τα μπάζα)

αυτό! ;D

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #8 στις: 03/10/12, 13:14 »
μα τι μου συγκρίνεις?
είναι ένας αρκετά ακριβός ενισχυτής με έναν αρκετά φτηνό....πιστεύω πως και πετάλια να βαζες στον Vypyr...το ίδιο θέμα θα χες...(αλλά δεν επιμένω για να μην κινηθεί προς τα κει η συζήτηση)
ειπωθηκαν καπου συγκεκριμενα μοντελα ενισχυτων και δεν το ειδα?Αλλωστε εσυ ειπες οτι ειτε το βαλει σε modeling ειτε σε λαμπα ειναι το ιδιο.Αρα αυτη σου η προταση εισαγει στη συζητηση συγκριση bogner-Peavey πολυ ανετα

και για να προλάβω το λάμπα Vs moddeling να πω πως σε έναν Hughes & Kettner αντίστοιχης τιμής με τον Bogner (ίσως και μικρότερης) έχω ακούσει ένα από τα καλύτερα καθαρά έβα.....
Δεν διαφωνω

τέλος πάντων, εγώ στην πρώτη απάντηση εννοούσα πως θέλει ψάξιμο και κάτι θα βρεθεί σχετικά με συνδυασμό moddeling και πεταλιέρας...δεν υπάρχει γενικός κανόνας...(ΌΛΟΙ οι λαμπάτοι είναι ταμάμ για πεταλιέρες και ΌΛΟΙ οι moddeling για τα μπάζα)
κανενας δεν ειπε κατι τετοιο,αλλα και η δικη σου προταση ηταν εξισου ισοπεδωτικη!!!
αυτό! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/12, 13:26 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #9 στις: 03/10/12, 13:19 »
δεν είπα ότι είναι το ίδιο....το πήρες λάθος
και το εξηγώ στην τελευταία πρόταση....
δεν εννοώ πως όλοι οι τάδε κάνουν και όλοι οι δείνα ΔΕΝ κάνουν....θέλει ψάξιμο και στους μεν, και στους δε....στους λαμπάτους θα ναι σαφώς πιο εύκολο αλλά απαντούσα στον ritchieblackmore που σκεφτόταν να αποκλείσει τους moddeling (σαν κατηγορία) επειδή ίσως να μην τα πάνε καλά με πεταλιέρες (ΑΥΤΌ είναι ισοπεδωτικό...)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/12, 13:27 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #10 στις: 03/10/12, 13:26 »
Επειδή αναφέρθηκε,το να πηγαίνεις για λάιβ με τον ενισχυτή σου δεν είναι τόσο εύκολο και είναι ακόμα πιο δύσκολο να τον κουβαλάς και σε πρόβες,κλπ κλπ.Εγώ προνόησα να έχω κεφαλή και καμπίνα αλλά και πάλι το να κουβαλάω 14 κιλά με το λεωφορείο+πεταλιέρα+μια-δυο κιθάρες είναι κομματάκι δύσκολο.Και το λέω εγώ που μένω Θεσσαλονίκη.Ένας που μένει Αθήνα ίσως να έχει την διπλάσια απόσταση να καλύψει με Μ.Μ.Μ και όχι με αυτοκίνητο.

Για εμένα φαίνεται ζόρι να κουβαλάω πεταλιέρα και κιθάρα.Αν είχα και ενισχυτή θα σκάλωνα.Για αυτό το gain μου το παίρνω από 2 πετάλια και είμαι υπέρευχαστιστημένος.Οπότε όπου και να πάω να παίξω,είτε για λάιβ είτε για πρόβα η μόνη μου απαίτηση είναι ένας αξιοπρεπής λαμπάτος για να έχω βάση στον ήχο μου και ένα καλό καθαρό κανάλι.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #11 στις: 03/10/12, 13:29 »
Για εμένα φαίνεται ζόρι να κουβαλάω πεταλιέρα και κιθάρα.Αν είχα και ενισχυτή θα σκάλωνα.Για αυτό το gain μου το παίρνω από 2 πετάλια και είμαι υπέρευχαστιστημένος.Οπότε όπου και να πάω να παίξω,είτε για λάιβ είτε για πρόβα η μόνη μου απαίτηση είναι ένας αξιοπρεπής λαμπάτος για να έχω βάση στον ήχο μου και ένα καλό καθαρό κανάλι.
σωστό και πρακτικό....

καλό το κυνήγι του "χρυσού" tone αλλά εδώ και με αμάξι και σου βγαίνει η μέση να κουβαλάς κιθάρα (με hard case), πεταλιέρα και ενισχυτή (άσε που κοιτάς και τις λακούβες για να μη φάει καμιά γερή ο ενισχυτής! ;D )....δε το συζητάμε για ΜΜΜ....αλλά στα επίπεδά μας, η πρακτικότητα έχει προτεραιότητα, πιστεύω.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #12 στις: 03/10/12, 14:28 »
Εγώ πάλι θα σου πω να πάρεις για αρχή ένα καλό πολυεφε το οποίο θα καρφωνεις στη loop οποιουδήποτε ενισχυτή και θα έχεις πάντα σχεδόν τον ίδιο ήχο. Δεν λέω. Μπορεί το ιδανικό να είναι ένας καλός λαμπατος πάντα μαζί σου αλλά δεν είναι πρακτικό εκτός και αν ζεις από τη μουσική οπότε ανεβαίνει ο πήχης.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #13 στις: 03/10/12, 14:37 »
θα σου πω να πάρεις για αρχή ένα καλό πολυεφε το οποίο θα καρφωνεις στη loop οποιουδήποτε ενισχυτή και θα έχεις πάντα σχεδόν τον ίδιο ήχο.



αυτο δεν ισχύει. καθε ενισχυτής/ καμπίνα σου δίνει διαφορετικό ήχο


για παράδειγμα δες εδώ.


[size=78%]http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85465.0[/size]
Mέρος του τεστ περιλαμβάνει 3 ενισχυτές που ταίστηκαν σε καθαρό σεταπ και ακου τις διαφορές.   
χωρις δικο σου εξοπλισμο ποτέ μα ποτέ δεν θα εχεις τον ιδιο ήχο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #14 στις: 03/10/12, 14:48 »
...Οπότε όπου και να πάω να παίξω,είτε για λάιβ είτε για πρόβα η μόνη μου απαίτηση είναι ένας αξιοπρεπής λαμπάτος για να έχω βάση στον ήχο μου και ένα καλό καθαρό κανάλι.
Πολύ δύσκολο να σου δώσουν αξιοπρεπή λαμπάτο είτε σε προβάδικο, είτε σε live!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #15 στις: 03/10/12, 14:51 »
...Οπότε όπου και να πάω να παίξω,είτε για λάιβ είτε για πρόβα η μόνη μου απαίτηση είναι ένας αξιοπρεπής λαμπάτος για να έχω βάση στον ήχο μου και ένα καλό καθαρό κανάλι.

Πολύ δύσκολο να σου δώσουν αξιοπρεπή λαμπάτο είτε σε προβάδικο, είτε σε live!..







Πολυ καλό το αλλα με τον τοτο το ξερετε
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #16 στις: 03/10/12, 15:11 »
Πολύ δύσκολο να σου δώσουν αξιοπρεπή λαμπάτο είτε σε προβάδικο, είτε σε live!..
ανάλογα το χώρο πάντα....σε λαιβάδικο δεν έχω πετύχει προς το παρόν αλλά σε προβάδικο μέχρι και mesa boogie μου χουν κουβαλήσει απ'το κοντρολ ρουμ απλά επειδή "προσφέρεται σαν υπήρεσία"!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #17 στις: 03/10/12, 15:19 »
αν ο ηχος σου ειναι ερμαιο του καθε μαγαζιού που παίζεις (αφου δεν εχεις καν αξιολογο γι συναυλίες ενισχυτή, τοτε πρεπει πρωτίστως να πάρεις ενισχυτή και μετά βλέπουμε την πεταλιέρα.

Μα όταν ο ήχος σου είναι έρμαιο του κάθε μαγαζιού και δε μπορείς να έχεις αξιόλογο ενισχυτή+καμπίνα (δικά σου πάντα) εκεί είναι που χρησιμεύουν περισσότερο οι πεταλιέρες, γιατί με την προσομείωση ενισχυτών, καμπινών κλπ που έχουν τις συνδέεις καρφί στην κονσόλα (ένα από τα βασικά για τα οποία φτιάχτηκαν δηλαδή) και έχεις παντού κατά 90%-95% τον ίδιο ήχο! Αυτό βέβαια αν θες να παίρνεις τα πάντα από την πεταλιέρα (drives, έφε κλπ) αλλιώς αλλάζει το πράμα :)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #18 στις: 03/10/12, 15:45 »
συμφωνω πως οι πεταλιερες δυνανται να παιξουν καρφι στον μικτη , αλλα στα χρονια ενασχόλησης με ηχο, οι κιθαρίστες που επαιξαν συναυλία καρφι'  μετρώνται στα δάχτυλα ποδιού κότας.


η ανωτερω κατάσταση προυποθέτει αξιοπρεπες ηχοσύστημα που θα γινει το σετάρισμα των ήχων ( συνήθως σεταρονται σε ενισχυτή και για αυτό ακουμε τα σκουλαρικάτα πρίμα ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/12, 15:51 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #19 στις: 03/10/12, 16:00 »
αν ο ηχος σου ειναι ερμαιο του καθε μαγαζιού που παίζεις (αφου δεν εχεις καν αξιολογο γι συναυλίες ενισχυτή, τοτε πρεπει πρωτίστως να πάρεις ενισχυτή και μετά βλέπουμε την πεταλιέρα.

Μα όταν ο ήχος σου είναι έρμαιο του κάθε μαγαζιού και δε μπορείς να έχεις αξιόλογο ενισχυτή+καμπίνα (δικά σου πάντα) εκεί είναι που χρησιμεύουν περισσότερο οι πεταλιέρες, γιατί με την προσομείωση ενισχυτών, καμπινών κλπ που έχουν τις συνδέεις καρφί στην κονσόλα (ένα από τα βασικά για τα οποία φτιάχτηκαν δηλαδή) και έχεις παντού κατά 90%-95% τον ίδιο ήχο! Αυτό βέβαια αν θες να παίρνεις τα πάντα από την πεταλιέρα (drives, έφε κλπ) αλλιώς αλλάζει το πράμα :)
καπως ετσι το εχω σκεφτει και εγω.μου φαινετε τρομερα δυσκολο να κουβαλισω μαζι ενισχυτη κιθαρα και πεταλιερα για ενα live.αφηστε που δεν εχω αυτοκινητο ακομα, δλδ αναγκαστικα με ΜΜΜ δεν νομιζω να ειναι εφικτο κατι τετοιο.Δυστιχως απο την αλλη θελω ο ηχος να βγαινει απο ενισχυτη χωρις τιποτα πανω, αλλα ακομα 17 χρονων ειμαι :P οπως ειπα δεν μου ειναι ευκολο να τα κουβαλαω ολα αυτα γιαυτο σκευτομουνα προσωρινα την λυση πεταλιερας.Εκτος βεβαια αν εχετε να μου προτεινετε καποιον ενισχυτη καλον να βγαζω απο εκει και το drive να μην χριαστω καθολου πεταλιερα.Ας πουμε μου αρεσε η προταση που εγινε παραπανω για τον hughes&kettner tubemeister αλλα ξεφευγει απο τα λεφτα που θελω να δωσω + οτι λογικα θα χριαστω και καμπινα για το σπιτι.
Αν επερνα λαμπατο κομπο θα ηταν καλη λυση? και αναλογα με τις δυνατοτητες που εχει αγοραζω ή οχι και πεταλιερα
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/12, 16:22 από ritchieblackmore »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #20 στις: 03/10/12, 16:42 »
συμφωνω πως οι πεταλιερες δυνανται να παιξουν καρφι στον μικτη , αλλα στα χρονια ενασχόλησης με ηχο, οι κιθαρίστες που επαιξαν συναυλία καρφι'  μετρώνται στα δάχτυλα ποδιού κότας.

η ανωτερω κατάσταση προυποθέτει αξιοπρεπες ηχοσύστημα που θα γινει το σετάρισμα των ήχων ( συνήθως σεταρονται σε ενισχυτή και για αυτό ακουμε τα σκουλαρικάτα πρίμα ;D )


Όχι απλά δύναται, είναι ένας από τους λόγους που έχουν φτιαχτεί, για να τα έχουν όλα σε ένα και να κάνουν τα πάντα με ευκολία απ' όλες τις απόψεις! Για ποιά εποχή μιλάς και για τι επίπεδο κιθαριστών; Αν μιλάς για παλαιότερα φυσικά, τώρα πλέον ο αριθμός των κιθαριστών που παίζουν καρφί στην κονσόλα έχει αυξηθεί στο κατακόρυφο. Eπίσης ένας επαγγελματίας που μπορεί να παίζει με τον εξοπλισμό που θέλει φυσικά και δεν θα παίξει με μια πεταλιέρα καρφί στην κονσόλα! Αν και πλέον ακόμα και οι επαγγελματίες κιθαρίστες σε μπουζουκομάγαζα κλπ παίζουν με πεταλιέρες, axefx κλπ καρφί. Εξάλλου αυτά που λέμε στο thread αυτό πρέπει να λέγονται με βάση αυτά που ζητάει ο φίλος που ζήτησε τη γνώμη μας, τις ανάγκες και τις δυνατότητες του (όχι απαραίτητα παικτικές, αλλά από θέμα κουβαλήματος κλπ), όχι με τι κάνει ο κάθε επαγγελματίας που μπορούν κιόλας να του κουβαλάνε και τα μηχανήματα και να έχει ότι θέλει!

Μα ρε συ άμα δεν υπάρχει αξιοπρεπές ηχοσύστημα και ειδικότερα αξιοπρεπής ηχολήπτης, και τα καλύτερα μηχανήματα να έχεις ως κιθαρίστας θα πάρεις μια πόρδη (σόρρυ κιόλας) για ήχο!

Τσέκαρε τους κιθαρίστες μιας μπάντας, που είναι πολύ απαιτητικοί από τον ήχο τους, τι rig είχαν πριν και με τι rig παίζουν τώρα καρφί στην κονσόλα (δεν έχει σημασία το rig βασικά, αλλά το ότι τώρα παίζουν καρφί...και ειδικά με τέτοιο rig που είχαν πριν λέει πολλά...δε νομίζω να έκαναν τέτοια αλλαγή άμα δεν άξιζε):

ΠΡΙΝ
Backstage with Periphery HQ (Guitar Edge Magazine)


ΜΕΤΑ
Periphery - Rig Rundown


αν ο ηχος σου ειναι ερμαιο του καθε μαγαζιού που παίζεις (αφου δεν εχεις καν αξιολογο γι συναυλίες ενισχυτή, τοτε πρεπει πρωτίστως να πάρεις ενισχυτή και μετά βλέπουμε την πεταλιέρα.


Μα όταν ο ήχος σου είναι έρμαιο του κάθε μαγαζιού και δε μπορείς να έχεις αξιόλογο ενισχυτή+καμπίνα (δικά σου πάντα) εκεί είναι που χρησιμεύουν περισσότερο οι πεταλιέρες, γιατί με την προσομείωση ενισχυτών, καμπινών κλπ που έχουν τις συνδέεις καρφί στην κονσόλα (ένα από τα βασικά για τα οποία φτιάχτηκαν δηλαδή) και έχεις παντού κατά 90%-95% τον ίδιο ήχο! Αυτό βέβαια αν θες να παίρνεις τα πάντα από την πεταλιέρα (drives, έφε κλπ) αλλιώς αλλάζει το πράμα :)

καπως ετσι το εχω σκευτει και εγω.μου φαινετε τρομερα δυσκολο να κουβαλισω μαζι ενισχυτη κιθαρα και πεταλιερα για ενα live.αφηστε που δεν εχω αυτοκινητο ακομα, δλδ αναγκαστικα με ΜΜΜ δεν νομιζω να ειναι εφικτο κατι τετοιο.Δυστιχως απο την αλλη θελω ο ηχος να βγαινει απο ενισχυτη χωρις τιποτα πανω, αλλα ακομα 17 χρονων ειμαι :P οπως ειπα δεν μου ειναι ευκολο να τα κουβαλαω ολα αυτα γιαυτο σκευτομουνα προσωρινα την λυση πεταλιερας.Εκτος βεβαια αν εχετε να μου προτεινετε καποιον ενισχυτη καλον να βγαζω απο εκει και το drive να μην χριαστω καθολου πεταλιερα.Ας πουμε μου αρεσε η προταση που εγινε παραπανω για τον hughes&kettner tubemeister αλλα ξεφευγει απο τα λεφτα που θελω να δωσω + οτι λογικα θα χριαστω και καμπινα για το σπιτι.
Αν επερνα λαμπατο κομπο θα ηταν καλη λυση? και αναλογα με τις δυνατοτητες που εχει αγοραζω ή οχι και πεταλιερα


Ανάλογα τα χρήματα που μπορείς να δώσεις, ανάλογα τι παίζεις κλπ. Αλλά και πάλι θα κουβαλάς το λαμπάτο combo στα MMM; Και πάλι δύσκολα να πετύχεις όλα αυτά που σου προσφέρει η πεταλιέρα!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #21 στις: 03/10/12, 16:59 »
θα σου πω να πάρεις για αρχή ένα καλό πολυεφε το οποίο θα καρφωνεις στη loop οποιουδήποτε ενισχυτή και θα έχεις πάντα σχεδόν τον ίδιο ήχο.



αυτο δεν ισχύει. καθε ενισχυτής/ καμπίνα σου δίνει διαφορετικό ήχο


για παράδειγμα δες εδώ.


[size=78%]http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85465.0[/size]
Mέρος του τεστ περιλαμβάνει 3 ενισχυτές που ταίστηκαν σε καθαρό σεταπ και ακου τις διαφορές.   
χωρις δικο σου εξοπλισμο ποτέ μα ποτέ δεν θα εχεις τον ιδιο ήχο.


Μα γι'αυτό είπα σσχεδόν τον ίδιο ήχο...ότι διάφορα κανει ο τελικός με την καμπίνα...αν δεν θέλει να παίζει καρφί στην κονσόλα.

Βέβαια είπαμε. Λύση οικονομική και με μικρό κουβαλημα...όχι ιδανική...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #22 στις: 03/10/12, 17:01 »
Ανάλογα τα χρήματα που μπορείς να δώσεις, ανάλογα τι παίζεις κλπ. Αλλά και πάλι θα κουβαλάς το λαμπάτο combo στα MMM; Και πάλι δύσκολα να πετύχεις όλα αυτά που σου προσφέρει η πεταλιέρα!
Μεχρι κανα 300αρι μπορω να δωσω.Σε περιπτωση που παρω πεταλιερα, σπιτι πως θα παιζω?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #23 στις: 03/10/12, 17:11 »
Δηλαδή ρε παιδιά αυτοί που παίζουν με AxeFX κατευθείαν στο ΡΑ (από Machine Head μέχρι το μισό metal πλέον), πώς στήνουν επαγγελματικό ήχο χωρίς τελικό λαμπάτο? Θα μου πεις τώρα άλλο AxeFX, άλλο πεταλιέρα των 300 ευρώ, αλλά έχω ακούσει και ηχάρα σε live και τα παληκάρια έπαιζαν με Pod HD και Pod XT Live κατευθείαν στην κονσόλα και είχαν θεϊκό metal ήχο. Σε άλλα ιδιώματα αυτό ίσως δεν είναι εξίσου εφικτό, αλλά περί ορέξεως.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι με μια Pod HD 300 που είναι και στο μπάτζετ του παιδιού, μια χαρά καλυμμένος θα είναι και χωρίς ενισχυτή. Και δε θα κάνει μετακόμιση κάθε φορά που θα παίζει κάπου live.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιερα
« Απάντηση #24 στις: 03/10/12, 17:14 »
...Οπότε όπου και να πάω να παίξω,είτε για λάιβ είτε για πρόβα η μόνη μου απαίτηση είναι ένας αξιοπρεπής λαμπάτος για να έχω βάση στον ήχο μου και ένα καλό καθαρό κανάλι.
Πολύ δύσκολο να σου δώσουν αξιοπρεπή λαμπάτο είτε σε προβάδικο, είτε σε live!..


Δεν ξέρω τι παίζει Αθήνα,αλλά εδώ Θεσσαλονίκη για πρόβα πάντα θα βρω έναν καλό λαμπάτο αξίας και σε λάιβ που έπαιξα παλί με καλό λαμπάτο έπαιξα.Δεν έτυχε σχεδόν ποτέ θέμα κακών ενισχυτών.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πεταλιερα

Ξεκίνησε από Transparent_criminal « 1 2 » Εφέ

42 Απαντήσεις
13973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 11:08
από fuZZed
9 Απαντήσεις
4118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 05:55
από TheMaC
18 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 14:09
από Guitar-t
4 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:32
από arisgate7
9 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 11:55
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
2963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/13, 12:52
από kkmspm (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/13, 15:51
από modfori
4 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/13, 07:46
από Pavlosd25
1 Απαντήσεις
4241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/15, 22:38
από harrisxr650
15 Απαντήσεις
9655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/17, 11:38
από sfanfan