Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ή αγορά καινούριας ηλεκτρικής  (Αναγνώστηκε 2504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Χαιρετώ την παρέα του kithara.gr. Έχω μία ηλεκτρική ESP Grass Roots 11 χρονών περίπου. Επειδή το floyd rose που έχει είναι τελείως μούφα, σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα καινούριο original floyd rose. Και σε δεύτερο επίπεδο σκέφτομαι να αλλάξω τους μαγνήτες και τα ηλεκτρικά της κιθάρας. Τι προτείνεται συμφέρει από οικονομικής άποψης η βελτίωση της κιθάρας ή η αγορά μιας καινούριας.

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από την κιθάρα.
 
Τα είδη μουσικής που ασχολούμαι περισσότερο είναι hard rock, classic rock (deep purple, rainbow, europe, scorpions, guns'n'roses) και λιγότερο classic metal (iron maiden, savatage), ωστόσο με ενδιαφέρει και ο μπλουζίστικος ήχος (ala Gary Moore)













Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ή αγορά καινούριας ηλεκτρικής
« Απάντηση #1 στις: 04/01/12, 20:25 »
εγω δεν θα σου προτεινα αναβαθμισεις,θα σου ελεγα καλυτερα να διαθεσεις ενα α χρηματικο ποσο (εαν φυσικα το διαθετεις) να αγορασεις κατι καινουργιο...την σημερον ημερα μπορει καποιος ακομη κ με μικρο μπατζετ να αγορασει ενα οργανο αξιοπρεπεστατο εως παρα πολυ καλο... >:D >:D
by the way νομιζω οτι οι grass roots ειναι made in japan ή κανω λαθος??αν οντως ειναι απο Ιαπωνια ειναι αθανατα οργανα... 0:)
ωστοσο μονο κ μονο η αλλαγη σε ενα καινουργιο οργανο (που φυσικα πρεπει να ειναι ενα σκαλι παραπανω απο οτι ηδη εχεις) ειναι ιδιαιτερα σημαντικη κ απο ψυχολογικης αποψης μιας κ δινει κ κινητρο για συνεχη ενασχοληση με το οργανο...
Επισης,πες μου οτι δεν ακουμπας την κιθαρα στο καλοριφερ μονιμα...ειναι η απολυτη καταστροφη... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος zoel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ή αγορά καινούριας ηλεκτρικής
« Απάντηση #2 στις: 04/01/12, 21:02 »

Δεν γνωρίζω που κατασκευάστηκε δυστυχώς. Την είχα αγοράσει από τον Λιολιο στη Θεσσαλονίκη γύρω στις 200-220 χιλιάδες (δραχμούλες). Σαν κατασκευή και τα ξύλα της πιστεύω ότι είναι καλά, αλλά τα ηλεκτρονικά τις και τα υπόλοιπα (τρέμολο, κλειδιά) είναι άστα να πάνε.


Αν πάρω πάντως καινούρια θέλω να πάρω μια σχετικά καλή (πάνω από 500 ευρώ), αλλά επειδή δεν έχω το μπατζετ τώρα σκέφτηκα να πειράξω την υπάρχουσα κιθάρα.

Επισης,πες μου οτι δεν ακουμπας την κιθαρα στο καλοριφερ μονιμα...ειναι η απολυτη καταστροφη... ??? ???


Όχι την έβαλα για τις ανάγκες τις φωτογράφησης  ;D , έχει δική της θήκη

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ή αγορά καινούριας ηλεκτρικής
« Απάντηση #3 στις: 04/01/12, 21:16 »
Πειραξε την ....απ τη στιγμη που σ αρεσει , μια αναβαθμιση θα κανει και στους δυο σας καλο ! και ειδικοτερα σε εσενα αν βαλεις μαγνητες καλυτερους και αλλαξει ο ηχος της προς το καλυτερο ,...θα ειναι σαν να εχεις αλλη κιθαρα...!!
Μεχρι να την "βαρεθεις" θα εχεις ισως μαζεψει και ενα ποσο για καινουρια !!!   ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ή αγορά καινούριας ηλεκτρικής
« Απάντηση #4 στις: 04/01/12, 21:20 »
Αν μπορείς να ανεβείς οικονομικά, μπορείς να δεις και κάποια strat με Floyd:

http://www.thomann.de/gr/fender_blacktop_strat_rw_fr_blk.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_bk_2011.htm




If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
69 Απαντήσεις
19389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 22:22
από JACKSONMAN
9 Απαντήσεις
4883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
12 Απαντήσεις
5860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 01:23
από kopaniamento
4 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 15:29
από Paixtis
2 Απαντήσεις
2390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 19:17
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 15:54
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
2700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 16:31
από Noowada
5 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/14, 09:33
από vagtanplan
22 Απαντήσεις
6654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan