Αποστολέας Θέμα: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.  (Αναγνώστηκε 21374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« στις: 25/01/10, 21:36 »
Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ

Μια μαντινάδα είναι, είναι όμως ποίημα που αποτελείται από δυο στίχους που συνήθως είναι δεκαπεντασύλλαβη σε ομοιοκαταληξία ή και τέσσερα ημιστίχια που δεν ομοιοκαταληκτούν απαραίτητα. Αποτελεί μέσο έκφρασης που αν περάσεις μέσα από τα στενοσόκακα της θα βρεις μια ολόκληρη ιστορία με αρχή και τέλος.

Θέλω να πω δηλαδή πως κι’ εδώ με τους στίχους και τα ποιήματα όλων μας, των ανώνυμων στιχουργών – ποιητών, που χρόνια τώρα σ’ αυτήν εδώ τη ζεστή γωνιά σ’ ένα παιχνίδι συναισθημάτων, γράφουμε τις δικές μας ιστορίες όπως εμείς τις ζούμε στη χαρά και στον πόνο.
Τα πρώτα μας λογοτεχνικά έργα, οι πρώτες μας (φλυαρίες).
Υπάρχουν όμως και φορές λόγια μπερδεμένα, ακαταλαβίστικα, αμπελοφιλοσοφίματα, - γι’ αυτό και το παράδειγμα της μαντινάδας - που αν δεν είναι γραμμές σκόπιμα δοσμένες,  αδυνατούμε να βρούμε περάσματα.
Ε καμιά φορά γράφει μόνη της η ψυχή που κι’ εμείς δεν την πολυκαταλαβαίνομε.

Σ’ αυτή λοιπόν τη γειτονιά που συμβιούν ένοικοι γνωστοί και άγνωστοι, μικροί και μεγάλοι, είναι επόμενο τα γραφόμενα τους να διαφέρουν, οι ασχολίες τους να είναι και διαφορετικές. Μελαγχολικές νοσταλγίες, έρωτας, δημιουργία, φιλοσοφήματα διάφορα.

Να γνωριστούμε λοιπόν μα όχι κι’ έτσι.
Υποκλίσεις, λόγια θαυμασμού, μα και παινέματα παράλογα.
Κουτσομπολιά η γειτονιά με τις ποιητικές παρέες αλληλοθαυμασμού. Καιρός να αλλάξουμε τόπο διαμονής λένε μερικοί και εδώ που τα λέμε δεν έχουν άδικο.
Να σε χαιρετίσω δηλαδή το πρωί για να με χαιρετίσεις εσύ το βράδυ.
Δεν με χαιρέτησες; ε τότε δεν σε χαιρετάω κι’ εγώ. Τι πράγματα είναι αυτά.
Να μείνω για λίγο στην αυλή, έτσι για λίγο καθαρό αέρα, μα πως, σκουπίδια έχει αφήσει ο δίπλα και μυρίζουν. Το πουλάω το ρημάδι.

Τώρα εδώ που τα λέμε που να βρούμε καλύτερα, ας μείνουμε μα να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Δηλαδή μετρημένα λόγια και σωστά. 
Τι θα πει Ω ποιητά μου, υποκλίνομαι κι’ ένα σωρό παινέματα.
Ή στα αυριανά δικά μου στιχουργήματα περιμένω τη δική σου υπόκλιση. Μία σου και μία μου δηλαδή έτσι δεν είναι; 
Μα και τα σκόρπια πλατανόφυλλα, κακό κάνουν να προσέχουμε τι γράφουμε.

Στις σελίδες μας με τα εκατοντάδες θέματα βρήκα μαργαριτάρια ζάχαρη, ας γελάσουμε τώρα κι’ ας σοβαρευτούμε μετά.

Φοβερό υποκλίνομαι!!!!!!!!!!!!!

Δεν το πιστεύω, ανατρίχιασα!

.............Ποιητά μου...

Κυρία μου πως να κοιμηθώ απόψε με την ονειρική σου ποίηση να με πνίγει στο λαιμό.

22 φατσούλες,
(Μα δίχως μια λέξη.)
Η απάντηση: Να λείπουν οι ειρωνείες αη στο δ....

Ανατρίχιασα και κλαίω...
(Και τα δυο μαζί δηλαδή.)

Πανέμορφο, με ταξιδεύει με ταξιδεύει στα ουράνια, υποκλίνομαι κυρία μου.
(Σιγά, σιγά. Οσφυοκάμπτη... )

Ωραίο. Γράφε, γράφε μη σταματάς μη σταματάς γράφε, συνέχισε.
(Αυτό το μη σταματάς δεν μετριέται, ο δάσκαλος δηλαδή στο μαθητή)

Μελαγχόλησα σ’ ευχαριστώ.
(Άλλο πάλι κι’ αυτό, ευχαριστεί γιατί μελαγχόλησε)

Μου άρεσε συνέχισε, συνέχισε...

......είσαι αριστούργημα.

Μεγαλειώδες - Πανέμορφο. – Φοβερό.
(Καλά αυτές τις λέξεις τις ζαχαρένιες, έτσι μια, μια, τις βρίσκεις σ’ όλες σχεδόν τις σελίδες.)

Αυτά που λέτε διαβάζουν στη γειτονιά και μας κουτσομπολεύουν.
Δηλαδή δεν είναι μόνο αυτά, εκατοντάδες είναι κι’ αυτό το ξέρουμε όλοι μας αφού το ζούμε κάθε μέρα.

Είναι και το άλλο, γαρίδα το μάτι μη ξεφύγει κάποιο και δεν πω τα καλά μου λόγια. Πέντε έχω δικαίωμα και τα πέντε θα χρησιμοποιήσω έτσι για να φαίνομαι, μακάρι να ήταν κι’ άλλα. Μέσα σ’ ένα εξάμηνο πέρασα τα χίλια μηνύματα. Αμ πως!

Μα το άλλο? Τόλμησες να βρεις κάποιο ψεγάδι στο σημερνό μου ποίημα και το λες έτσι χωρίς την άδεια μου; Αυτό είναι απαράδεχτο, δεν φέρονται έτσι σε έναν ποιητή!

Εγώ πάλι σχολιάζω μόνο αυτά τα θέματα που έχω να πω ένα καλό λόγω, γιατί να γίνω κακός; Όλο γλύκα είμαι και μ’ αρέσει. Ξέρω και τα ονόματα σας, λίγο το έχεις;

Μα και το ψάξιμο στις σελίδες τις πολύ πίσω, άλλο κι’ αυτό, για να βρω λέει κάποιο ποίημα να το επαναφέρω μα για τον συγκεκριμένο (ποιητή - ποιήτρια) να πω δυο καλά λόγια έτσι για να με συμπαθήσει και μη μου πείτε πως δεν είναι έτσι.

Σε ποιον τα λέω; 
Μα στον εαυτό μου τα λέω.
Αν τώρα κρυφακούγατε δεν φταίω εγώ.


ΥΓ

Έτσι που λέτε είναι τα πράγματα, το αποτέλεσμα, αυτή η σελίδα με τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα στο φόρουμ γίνεται όλο και ποιο φτωχή.
Φτωχή και στην ποιότητα των γραπτών μας και στους ένοικους.

Μπορούμε να βελτιώσουμε την όλη κατάσταση αν το θέλουμε.
Στο χέρι μας είναι.

Να κόψουμε τα γλειψίματα και τις τρίχες. Ναι τις τρίχες.
Να σοβαρευτούμε πρέπει.
Να  συνομιλήσουμε με τον δημιουργό, να πούμε τη γνώμη μας, μα μέσα σε επιτρεπτά όρια. Μη ξεχνάμε πως σ’ αυτό το σπίτι ήμαστε φιλοξενούμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/10, 12:09 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #1 στις: 27/01/10, 08:24 »
Τώρα θα μου πείτε, ποια πράγματα δηλαδή πρέπει ν’ αλλάξουν δεν μπορώ να γράφω ότι θέλω;

Να σου πω.
Δυο άνθρωποι βγάζουν τα σκυλιά τους για βόλτα. Ο ένας σκύλος άφησε τις ακαθαρσίες του στο γκαζόν, ε και τι έγινε σκύλος είναι στην τουαλέτα θα πάει; Δημοκρατία έχομε, ας πρόσεχες να μη τα πατήσεις. 
Μα κι’ ο άλλος σκύλος το ίδιο έκανε μόνο που εδώ το (αφεντικό) του, μάζεψε τις ακαθαρσίες σε κάποια σακούλα.

Να μπει μια τάξη λένε άλλοι με δυναμικό τρόπο.

Μα αυτό δεν είναι σωστό λένε μερικοί, τι θα πει  (αποφασίζομεν και διατάσομεν)

Ακόμα και τώρα ρίξτε μια ματιά σ’ αυτή την τρέχουσα σελίδα, μονολεκτικές απαντήσεις θαυμασμού, όχι για τα γραφόμενα του (Ποιητή) μα για τον ίδιο τον δημιουργό.

« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/10, 08:26 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #2 στις: 29/01/10, 19:01 »
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα, γι' αυτό και είπα να το κατεβάσω λίγο παρακάτω.
Επειδή ορισμένοι με π.μ. με ρωτούν εκτός από τα ζαχαρωτά και τα τσιγάρα αν και το κρασάκι βλάπτει, θέλω να πω πως όχι, να  το πίνουμε όμως με ρέγουλα, όχι να μας πίνει.

Λοιπόν πρέπει να τελειώνουμε με τα ζαχαρωτά, τα φιλιά και τις απαράδεχτες συμπεριφορές, καιρός να μπει μια τάξη.
Μην περιμένετε π.μ. και εξηγήσεις, που πήγαν δηλαδή οι απαντήσεις σας αν είχαν κάποιο επίθετο από τα παραπάνω, θα έχουν φύγει. 
Πείτε ελεύθερα τη γνώμη σας, επιβάλλεται, μα πολιτισμένα, πρέπει να αποφεύγουμε τις ακρότητες στους σχολιασμούς μας.


   
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/10, 19:22 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #3 στις: 29/01/10, 19:11 »
Αναγκάζομαι για το καλό όλων μας, να σας δώσω - φυσικά ανώνυμα – Π.Μ. που στέλνετε εσείς οι ίδιοι σε μένα και όχι δημόσια για τους λόγους που ήδη διαβάζετε.
_______________________________________________________________________________ ____________________________

Καλημέρα σου "kuiper" , - δεν ξέρω το όνομά σου -
στην αρχική σελίδα τού Κιθάρα είδα αναρτημένο επί δύο ημέρες ένα κείμενό σου για τα όσα γίνονται στην ενότητα "Ποίηση κλπ" . Με το γάντι , που λένε , καυτηρίασες με σάτιρα - θα έλεγα - αυτά που είδα κι εγώ στο μικρό χρονικό διάστημα που είμαι εδώ ως μέλος.
Όπως καταλαβαίνεις είναι φυσιολογικό όταν μπαίνεις σε κάποιο site που σε "τραβάει" να περιδιαβαίνεις τα διάφορα τμήματα και τις ενότητές του . Αυτό έκανα κι εγώ .
Ομολογώ ότι η συγκεκριμένη ενότητα με απώθησε , όχι επειδή δεν αγαπώ ή μισώ την ποίηση αλλά επειδή μέσα στις λίγες ώρες που αφιέρωσα στο να διαβάζω τι γράφουν εκεί τα διάφορα μέλη είδα ξεκάθαρα ένα είδος "ψώνιου" στα περισσότερα άτομα που γράφουν εκεί ,
με αποτέλεσμα το θέμα τής ποίησης να καταντάει "ποίηση" μέσα σε εισαγωγικά .
Δε θέλησα δημόσια να σχολιάσω κι επιβραβεύσω τα όσα έγραψες για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ κι αρχίσουν να με βάζουν στη μπούκα τα διάφορα άτομα εκεί που τρέφονται και ζουν από την κολακεία κι όχι από την ποίηση. Το κάνω εδώ προσωπικά και μεταξύ μας .



« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/10, 09:42 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #4 στις: 29/01/10, 22:01 »
    Να με συγχωρείτε αγαπητέ κύριε/κυρία άγνωστε/η. Μα όταν ένας δημιουργός γράφει ένα έργο, γράφει για όλο το κόσμο, ακόμη και για τα ψώνια, γι' αυτό και δίνετε σε κάποιο δημόσιο χώρο, που μπορεί να το δει και να το σχολιάσει ο οποιοσδήποτε. Σε αντίθετη περίπτωση λοιπόν, ο δημιουργός, θα είχε επιλέξει να εκθέτει το έργο του σε μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων.
    Στη περίπτωση λοιπόν του kithara.gr, όσοι ακούνε τους κανόνες του Site και δεν τους παραβιάζουνε, μπορούνε να τριγυρνάνε μέσα στα θέματα του και να τα σχολιάζουνε ακόμη και αν είναι ψώνια.Αυτοί οι οποίοι σχολιάστηκαν παραπάνω ως ψώνια, δεν είναι αντικειμενικά ψώνια, αλλά υποκειμενικά. Το αν θεωρεί λοιπόν κάποιος εμάς από εδώ κάποιους άλλους ψώνια, ας το κρατήσει για όταν θα φτιάξει ένα δικό του Site με δικούς του κανόνες και να τους κρατήσει στην απέξω.
Το ότι δεν είναι εδώ σπίτι μας, το έχουμε ξαναπεί. Εδώ φιλοξενούμαστε.Οφείλουμε να σεβόμαστε αυτούς που μας φιλοξενούν και αυτούς που φιλοξενούνε.

Το δε σημαντικότερο θέμα, στα παραπάνω που έθιξες, πολύ σημαντικότερο, είναι το εξής. Εδώ μέσα, έρχεσαι να ασχοληθείς με το έργο και με τον δημιουργό και όχι με αυτούς που ασχολούνται με το έργο και με τον δημιουργό. Θες να σχολιάσεις το έργο ? Σχολίασε το. Θες να μιλήσεις με τον δημιουργό ? μίλησε με τον δημιουργό.
Ασχολήσου λοιπόν με τα ποιήματα, με τους στιχουργούς και τους ποιητές και το πόσο ψώνια είναι κάποιοι γι αυτόν το συγκεκριμένο χώρο, θα το κρίνουν αυτοί οι οποίοι είναι υπεύθυνοι και θα πράξουν ανάλογα. Γι' αυτό και ο χώρος λέγεται "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" και όχι "δικά μας σχόλια στους δίκους μας στίχους και ποιήματα". Όταν μας δείχνουν το φεγγάρι, να σχολιάζουμε το φεγγάρι και όχι το δάχτυλο.

Έαν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τους Δημιουργούς και την ποιότητα των στίχων και των ποιημάτων, να το δηλώσει άμεσα και επώνυμα στους administrator του Site και όπως κρίνουν οι ίδιοι ας πράξουν. Ο καθένας μπορεί να σχολιάσει όπως γουστάρει και αγαπά. Έαν αυτό είναι αντίθετο σε κανονισμούς του Site, οι administrator θα επέμβουν. Έαν δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο, πολύ απλά, στείλε τους εσύ ένα π.μ., ή αν ενδιαφέρεσαι τόσο γι' αυτό το site, στείλε τους ένα άλλο πμ με τις δικές σου προτάσεις, αλλά και κάποια πρόταση να γίνεις Συντονιστής, έαν αυτό γίνεται.

   Γύρω από πολλά διάσημα σημαντικά και ποιοτικά έργα δημιουργών, μαζεύονται ένα κάρο ψώνια. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σε όλους τους τομείς της τέχνης. Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι δεν υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων και μάλιστα επιστημόνων σχετικά με την τέχνη, που ενδιαφέρονται γι αυτά τα έργα. Αυτό γιατί ενδιαφέρονται πραγματικά για το έργο και όχι για κουτσομπολιό.

Η ποιότητα και ουσία της κατηγορίας "δικοί μας στίχοι και ποιήματα" βρίσκεται ακριβώς πάνω από τα σχόλια που κοιτάς. Πιστεύω ότι είμαι κατατοπιστικότατος.
Έαν εσένα σου αρέσει να κοιτάς από κάτω, είναι πρόβλημά σου. Εκεί που βλέπεις από κάτω μπορείς να προσθέσεις το σχόλιο σου ή όχι. Δεν υπάρχει για κάποιον άλλο λόγο. Οτιδήποτε άλλο, έχει κάθε δικαίωμα ο Δημιουργός, να συνενοηθεί με τον Συντονιστή της κατηγορίας και τον Σχολιαστή και να το σβήσει.

Η ποίηση λοιπόν που λες, ποτέ δεν κατέντησε "ποίηση" λόγω των σχόλιων. Εσύ για κάποιο λόγο παράλογο, συγκρίνεις το έργο κάποιων ανθρώπων, με τους ανθρώπους που προσελκύει το έργο τους. Η ποίηση είναι τα ποιήματα και οι στίχοι και όχι τα σχόλια και αυτοί που τα κάνουν. Μετά από τόσες φορές, ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/10, 22:03 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #5 στις: 29/01/10, 22:18 »
Κοροιδευομαστε...οσες φορες εχω τολμησει να κανω ενα αρνητικο σχολιο εχει γινει ο χαμος...
κοιταχτε εδω..

Μεσ' του Άδη την αλάνα

ακομα και εσυ ομως kuiper (γιατι στα λογια ολοι cool ειμαστε) πρεπει να σου θυμισω οτι οταν σχολιασα αρνητικα ενα ποιημα που εσενα σου αρεσε μου την επεσες και μαλιστα με μπιχτες....

Εχει γινει καραμελα ο,τι δε μας χαιδευει τα αφτια ειναι κακοπροαιρετο...και ετσι φτανουμε στο σημειο να βλεπεις να αποθεωνουνε (υψιστες) π**αριες και να μην τολμας να πεις "καλα ρε παιδια τι λετε?" για να μην σε πουνε κακο...

Λοιπον μαθετε ολες και ολοι σας να μην παιρνετε τοσο σοβαρα τον εαυτο σας...που μου μαθατε και το copyright....

Και αν οντως θελετε να λετε οτι δεν ειστε ψωνια μαθετε να δεχεστε την κριτικη και να μην απαντατε οπως μου απαντατε οταν σας λεω οτι κατι δεν μου αρεσε...

Και κατι ακομα αφηστε και αυτο το "κουλτουριρικο" και στημενο στυλακι που εχετε γιατι τελευταια τα πραγματα εχουν αρχισει να γινονται πραγματικα γελοια.

Τιμη και δοξα στους κακους και αταλαντους ποιητες!!

Στις ψωναρες ομως λεμε

ΟΧΙ!!!!

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #6 στις: 29/01/10, 22:57 »
ακομα και εσυ ομως kuiper (γιατι στα λογια ολοι cool ειμαστε) πρεπει να σου θυμισω οτι οταν σχολιασα αρνητικα ενα ποιημα που εσενα σου αρεσε μου την επεσες και μαλιστα με μπιχτες....

Έχεις δίκιο γι’ αυτό παραπάνω λέω πρώτα για τον εαυτό μου.
Κανένας δεν είναι αλάνθαστος όμως πρέπει να παραδεχτούμε πως η κατάσταση έχει ξεφύγει και ο τρόπος που ενεργούμε είναι λάθος κι’ αν το λάθος επαναλαμβάνεται σκόπιμα τότε πρέπει να παρθούν δραστικά μέτρα κι’ αυτό θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #7 στις: 29/01/10, 23:11 »
ωραια , χαιρομαι πολυ που το βλεπεις ετσι...για αυτο αν οντως θελουμε κατι να αλλαξει ας αρχισουμε να εκφραζομαστε ελευθερα.... εγω προτιμω να διαβαζω αρνητικα σχολια στα οσα γραφω παρα θετικα....οχι γιατι βελτιωνομαι...ΔΕΝ ΘΕΛΩ να βελτιωθω γιατι ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να βελτιωθω γιατι ΔΕΝ ειμαι ποιητης ουτε θελω να γινω ποτε ποιητης....και αν θα τυπωνα ποτε κατι θα το εκανα μονο για να  εντυπωσιαζω τα κοριτσακια... απλα ξερω οτι τα αρνητικα σχολια ειναι πιο ζωντανα και πιο αληθινα απο το να γραφει ο καθενας "κομματαρα" σε καθε π**αρια που γραφω....και ΘΑ χαιρομουν αν καποιος μου εγραφε εναν καλο λογο αν ηξερα οτι αυτο που λεει το πιστευει...γιατι να χαρω αν καποιος που λεει σε ολους τα καλυτερα μου πει και εμενα μια φορα "καλο" ειναι?

και σας το ξανα λεω την εχετε παρεξηγηση την κατασταση... τι σημαινει ποιηση και μαλακιες? τιποτα. Ενα βιτσιο ειναι να γραφεις. Αυτο οταν το κανει ο Ελιοτ ειναι υπεροχο..το γεγονος οτι δεν μπορω να το κανω τοσο καλα τι πα να πει? οτι απαγορευεται να το κανω?Ειπαμε βιτσια ειναι αυτα...το νοιωθω και θα το κανω..

Για αυτο απλα χαλαρωστε δειξτε τα κειμενα σας και ακουστε τι θελουν να πουν οι αλλοι...ξεκαβαλειστε ομως το καλαμι της τεχνης γιατι απο προσωπικη πειρα σας λεω οτι οταν το καβαλησα μου μπηκε κανονικοτατα στον...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #8 στις: 29/01/10, 23:23 »
...
Εδώ μέσα, έρχεσαι να ασχοληθείς με το έργο και με τον δημιουργό και όχι με αυτούς που ασχολούνται με το έργο και με τον δημιουργό. Θες να σχολιάσεις το έργο ? Σχολίασε το. Θες να μιλήσεις με τον δημιουργό ? μίλησε με τον δημιουργό.
...

Κρατάω αυτό το κομμάτι από τα λεγόμενα του φίλου XoLiDoXoS γιατί το βρίσκω αποτελεσματικό προκειμένου να ξεμπερδεύουμε με κάποια θέματα στην ενότητα αυτή. Δεν είναι δυνατόν να τους φέρουμε όλους στα μέτρα μας. Δεν θα είχε και ενδιαφέρον. Άλλωστε δεν θα μπορούσαμε ποτέ όλοι να γίνουμε φίλοι, να είμαστε στην ίδια παρέα...ο καθένας κάνει τις επιλογές του σύμφωνα με την κρίση και το γούστο του. Επίσης, πυροδοτώντας μια (όποια) κατάσταση που δεν είναι της αρεσκείας μας τότε δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να διαιωνίζουμε αυτά που εμείς θεωρούμε "λάθος" τρόπο. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει στα πλαίσια των κανόνων που ορίζουν οι άνθρωποι που έχουν αυτή τη σελίδα.
Ο καιρός πάντα δείχνει...Και μέχρι στιγμής έχει δείξει πάαααρα πολλά! Και όλοι βλέπουμε!

Αν μιλήσω λίγο για μένα έχω να πω πως πολύ απλά-και μετά από τόσα χρόνια μέλος-έχω σχηματίσει την άποψή μου απέναντι στα σχόλια. Καταλαβαίνω τις περισσότερες φορές ποια είναι καλοπροαίρετα, κακοπροαίρετα, ποια αποσκοπούν στο να χτίσει ο άλλος ένα προφίλ φιλικό (έλεος δηλαδή!), ποια είναι μόνο για να δίνει το παρόν ο σχολιαστής, ποια γίνονται προκειμένου να εξασφαλίσουν σχόλια μπούμερανγκ (ξανά έλεος!). Δεν μπορώ να κάνω όμως κάτι, ούτε να αλλάξω κάτι γιατί πολύ απλά όλοι οι παραπάνω είναι μέλη όπως κι εγώ. Και αν δεν μου αρέσει ή δεν αντέχω, ας βρω άλλη παραλία. Δεν έχει νόημα για κανέναν (και για μένα περισσότερο) τελικά να ασχολούμαι με όποιον πχ θεωρώ αναιδή, αδαή, ελαφρύ κλπ....Εξάλλου όλα αυτά είναι τόσο υποκειμενικά!!!

Για μένα ο καιρός που προσπαθούσα να αποδείξω τα αυτονόητα έχει παρέλθει προ πολλού!! Ας κοιτάξουμε λίγο να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί σε ότι σκατά κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #9 στις: 30/01/10, 06:46 »
Έαν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τους Δημιουργούς και την ποιότητα των στίχων και των ποιημάτων, να το δηλώσει άμεσα και επώνυμα στους administrator του Site και όπως κρίνουν οι ίδιοι ας πράξουν. Ο καθένας μπορεί να σχολιάσει όπως γουστάρει και αγαπά. Έαν αυτό είναι αντίθετο σε κανονισμούς του Site, οι administrator θα επέμβουν. Έαν δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο, πολύ απλά, στείλε τους εσύ ένα π.μ., ή αν ενδιαφέρεσαι τόσο γι' αυτό το site, στείλε τους ένα άλλο πμ με τις δικές σου προτάσεις,

Παναγιώτη. Θέλω να σου πω, πως ο συντονιστής εκπροσωπεί τους διαχειριστές και ενεργεί σύμφωνα με τις οδηγίες τους γι’ αυτό και του έχει δοθεί εξουσία ακόμα και διαγραφής μέλους που παραβιάζει συστηματικά, κανονισμούς και οδηγίες.
Επομένως το να απευθυνθείς στον συντονιστή του πίνακα είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για οτιδήποτε.

Θα σας δώσω άλλα δώδεκα π.μ. μελών που για τους δικούς τους λόγους – που εξηγούνται – δεν θέλουν να πάρουν θέση δημόσια.
Θα δείτε πως πάνω κάτω τα ίδια πράγματα λένε, αυτά δηλαδή που συζητάμε τώρα.

Θα παρακαλέσω να πάρουν μέρος και άλλα μέλη σ’ αυτή τη συζήτηση, μα με πολιτισμένο διάλογο χωρίς διαξιφισμούς και εντάσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #10 στις: 30/01/10, 09:30 »
Καλημέρα σας αγαπητά μέλη,
εύχομαι να είστε όλες κι όλοι καλά αυτό το σαββατιάτικο πρωϊνό.

Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ

Μια μαντινάδα είναι, είναι όμως ποίημα που αποτελείται από δυο στίχους που συνήθως είναι δεκαπεντασύλλαβη σε ομοιοκαταληξία ή και τέσσερα ημιστίχια που δεν ομοιοκαταληκτούν απαραίτητα. Αποτελεί μέσο έκφρασης που αν περάσεις μέσα από τα στενοσόκακα της θα βρεις μια ολόκληρη ιστορία με αρχή και τέλος.


Μετά τις απαραίτητες καλημέρες πέρασα στην παράθεση τμημάτων από το μεγάλο θέμα
που άνοιξε ο kuiper .
Η πρώτη παράθεση έχει να κάνει με το γεγονός ο kuiper κάνει μια πολύ μικρή αναφορά
στούς κανόνες στιχουργικής που λίγο-πολύ αν δεν τούς ακολουθούμε καταλήγουμε
σ' ένα συνοθύλευμα λέξεων άτακτα ριγμένων είτε από άγνοα είτε από αδιαφορία
για την έρμη τούτη γλώσσα μας και την έρμη ποίησή μας που εδώ και πολλά χρόνια
έγινε ανοιχτή αλάνα για να παίζουν τα παιδιά ... "μπάλλα" .
Δε μιλάμε για αυστηρούς κανόνες στιχουργικής , μιλάμε για τα βασικά .

Τα βασικά μπορείτε να τα δείτε κι εδώ σ' αυτό το λινκ :
http://paroutsas.jmc.gr/verses.htm
είναι καλοπροαίρετες συμβουλές από έναν "φτωχούλη" δάσκαλο τών Ελληνικών.
Ο kuiper όπως κατάλαβα γνωρίζει καλά το πώς άρχισε να διαμορφώνονται αυτοί οι κανόνες
ήδη από εποχής Ομήρου , και το ποιοι είναι οι βασικοί κανόνες.
Ανεξάρτητα από το με ποιον τομέα ασχολείται επαγγελματικά ένα άτομο
τίποτα δεν το εμποδίζει ν' ασχοληθεί και μ' άλλους τομείς , από αγάπη γι' αυτούς.
Δηλαδή εγώ , που είμαι μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος ,
είμαι καταδικασμένος ν'ασχολούμαι μονάχα μ'αυτά κι άλλο τίποτα για να δικαιώσω
και να εκμεταλλευτώ τα χρόνια τών πανεπιστημιακών μου σπουδών?
Δε μπορώ ν' ασχοληθώ και με τη μουσική ή την ποίηση ή τη στιχουργική ?
Ασφαλώς και μπορώ , σ' ελεύθερη κοινωνία ζούμε .
Όμως αν το κάνω κακότεχνα κι αγνοώντας επιδεικτικά τούς βασικούς κανόνες
τότε γίνομαι ένα "ψώνιο" που βρήκε διαθέσιμο χώρο , το ίντερνετ και τα sites του ,
για να βγάλει τ' απωθημένα του .
Δικαίωμά του κι ας το κάνει , ελεύθερο είναι τώρα πια το ίντερνετ.

Όμως εμένα αυτός ο ανεξέλεγκτος κι αχαλίνοτος βομβαρδισμός τών διάφορων φιλόξενων sites
με τα αληθινά ή δήθεν έργα μας κάνει το όλο θέμα τέχνη ... "τέχνη" .
<επιμένω στα εισαγωγικά επειδή έχουν μεγάλη σημασία>
Δεν είμαι κακοπροαίρετος κριτής , κάθε άλλο , διάβασα πιο πάνω το σχόλιο τού μέλους
xolidoxos <Πάνος> όπου έλεγε ότι αν διαβάσει κάτι από Thomas Stearns Eliot ,
μένει γοητευμένος .
Είμαι μαζί του σ' αυτό , το ίδιο γοητευμένος έμεινα κι εγώ απ' όταν τον πρωτοδιάβασα.
Όμως αυτό δε σημαίνει ότι θα συγκρίνουμε το καθετί που γράφεται εδώ
με τα έργα τών μεγάλων δημιουργών .
Ούτε όμως σημαίνει ότι η ρήση τού Άντι Γουόρχωλ ότι 10-20-30 χρόνια μετά <το 1980>
το κάθε άτομο θα δικαιούται 15 λεπτά δημοσιότητας , πρέπει να εφαρμόζεται .
Εάν αυτό επιθυμούμε τότε δεν είμαστε τεχνουργοί είμαστε "ψώνια" .

Όμως τώρα είναι πρωϊ Σαββάτου και δε θέλω να σάς βαρύνω κι άλλο.
Θα ξαναγράψω λίγο αργότερα , προς το παρόν μείνετε στα λόγια τού kuiper
και διαβάστε αν επιθυμείτε το λινκ που παρέθεσα .


« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/10, 09:40 από Αλκιβιαδης »
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #11 στις: 30/01/10, 09:58 »
Όλα έχουν ένα τίμημα
Αν απλωθεί  σε πολύ κόσμο ένα site θα υπάρχουν οι εν γένει  αδυναμίες του, όπως:
Δυσκολία εντοπισμού εκείνου που σε ενδιαφέρει…
αναγκαστικά στο ψάξιμο να υποχρεώνεσαι να διαβάζεις, ασημαντότητες,αισχρολογίες, εξυπνάδες φτηνές…
χάσιμο  χρόνου……..
χάσιμο μέσα στον κυκεώνα του πλήθους σημαντικών πραγμάτων που θα  σε ενδιέφεραν κ.λ.π…

Οι σχολιασμοί δεν μπορούν να μην επικεντρώνονται σε κάποιο ποσοστό και στον γράφοντα το σχόλιο…δηλαδή αν με βρίσει αναίτια  εγώ θα του λέω π.χ. ναι…αλλά η 2η στροφή είναι περιεκτική και ρομαντική……
γιατί περιέχει το φεγγάρι και το πεφτάστερο;

Τώρα αν δεν απαντήσεις σε ‘ένα σχόλιο κινδυνεύεις να σου γράψουν ότι είσαι  σνομπ
(μου έχει συμβεί)…
.Αν απαντήσεις λιγόλογα  ίσως κατηγορηθείς ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου……

Η χρυσή τομή (εδώ είναι το πολύ δύσκολο) είναι αυτή που θα δώσει λύση…
και που δεν νομίζω ότι την ξέρει κανείς, απλά προσεγγιστικά καλώς γίνετε αυτή η συζήτηση, ίσως κάποιες γνώμες βοηθήσουν στον εντοπισμό αδυναμιών…
παράδειγμα: η απόφαση για 1 καταχώρηση ημερήσια είναι προς αυτή τη κατεύθυνση,
κάπου αλλού που συμμετέχω αυτή η ασυδοσία του αριθμού των καταχωρήσεων
κινδυνεύει να χαθούν άξια μέλη του, αλλά και να μη σε προσελκύει η επίσκεψή του

Νομίζω όμως πως πέρα από κανόνες  από μόνο του ένα σύνολο ανθρώπων μπορεί να φέρει ισορροπία…να απομονωθούν ακραίες συμπεριφορές, και να γίνει σωστός προσανατολισμός…Άλλωστε η συζήτηση, και όχι οι αναίτιοι διαπληκτισμοί συνεισφέρουν………

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #12 στις: 30/01/10, 15:58 »
Παράθεση
Έαν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τους Δημιουργούς και την ποιότητα των στίχων και των ποιημάτων, να το δηλώσει άμεσα και επώνυμα στους administrator του Site και όπως κρίνουν οι ίδιοι ας πράξουν. Ο καθένας μπορεί να σχολιάσει όπως γουστάρει και αγαπά. Έαν αυτό είναι αντίθετο σε κανονισμούς του Site, οι administrator θα επέμβουν. Έαν δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο, πολύ απλά, στείλε τους εσύ ένα π.μ., ή αν ενδιαφέρεσαι τόσο γι' αυτό το site, στείλε τους ένα άλλο πμ με τις δικές σου προτάσεις, αλλά και κάποια πρόταση να γίνεις Συντονιστής, έαν αυτό γίνεται.

Για κάποιο λόγο, όλοι περιμένουν από τους διαχειριστές να δώσουν με ένα "μαγικό" τρόπο τη λύση... Μόνο που αυτό δεν γίνεται, γιατί απλούστατα οι διαχειριστές δεν είναι μάγοι.

Αυτή η νοοτροπία που περιμένει τον "από μηχανής θεό" να δώσει λύση, επιτρέψτε μου να πω ότι είναι λάθος. Όπως και η νοοτροπία του "περιμένουμε να τα κάνει όλα ο διαχειριστής" (ή ο πρωθυπουργός ή ο προπονητής, σε άλλες περιπτώσεις). Έτσι δεν πάμε μπροστα. Η λύση θα έρθει όταν ο καθένας ξεχωριστά κάνει έστω και κάτι ελάχιστο.

Παράθεση
Δεν μπορώ να κάνω όμως κάτι, ούτε να αλλάξω κάτι γιατί πολύ απλά όλοι οι παραπάνω είναι μέλη όπως κι εγώ.

Σίγουρα μπορείς! Και εσύ και το κάθε μέλος! Επικροτήστε οτιδήποτε βλέπετε σωστό και κατακρίνετε ότι δεν σας αρέσει. Μόνον έτσι υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει κάτι.

Κατά τα άλλα να πω ότι πολύ συμφωνώ με αυτά τα θέματα που έθιξε ο kuiper με αυτή τη συζήτηση που ξεκίνησε. Τα τυπικά και ανούσια σχόλια βγάζουν πολλές φορές μάτι, ειδικά όταν είναι υπερβολικά εγκωμιαστικά. Μα δεν θα παινέψουμε κάτι που μας άρεσε; θα πουν μερικοι. Ναι, να το παινέψετε, αλλά η λύση είναι απλή, απλούστατη:

Μην ξεχάσετε να γράψετε και ΓΙΑΤΙ σας άρεσε ή δεν σας άρεσε. Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά.

Ένα άλλο νοσηρό (κατά τη γνώμη μου) φαινόμενο, είναι η αδυναμία κάποιων να δεχτούν αντίθετη γνώμη ή συστάσεις. Δεν θα ξεχάσω τακτικό μέλος που αναφωνούσε "με σταυρώνουνε", όταν κάποιος τόλμησε να κάνει μια πολύ ελαφρά αρνητική κριτική σε ένα ποίημά του (και με πολύ ευγενικό τρόπο, κιόλας).

Ή ένα άλλο τακτικό μέλος που αποφάσισε να αποχωρήσει, επειδή ένας συντονιστής τόλμησε να του υπενθυμίσει ότι υπάρχουν και κανονισμοί που πρέπει να τους παίρνουμε κάπου-κάπου υπόψη. Μια απλή σύσταση...

Κατά τα άλλα να υπενθυμίσω ότι οι κανονισμοί αυτοί δεν έγιναν επειδή είμαστε κακοί και θέλουμε να βγάζουμε φιρμάνια. Δημιουργήθηκαν μέσα από την πράξη, σιγά-σιγά με πολύ χρόνο και με πολλές συζητήσεις, με σκοπό να αντιμετωπίσουμε διάφορα φαινόμενα που μας ενοχλούν. Μη τους παίρνετε αψήφιστα...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #13 στις: 31/01/10, 01:51 »
Ο καθένας ξεχωριστά Νέε Κιθαρωδέ, έαν κάνει κάτι, θα δημιουργηθεί παρεξήγηση. Αυτός ο οποίος λοιπόν θα προσβληθεί, γι αυτό το διδακτικό ("αρνητικό") σχόλιο, θα σου πει "Καλά ρε μεγάλε και εσύ ποιος είσαι? η αστυνομία του Site ?" Με απλά λόγια, θα κάνω αυτό το οποίο γουστάρω, γιατί εσύ είσαι απλά ένα μέλος και αυτή είναι η άποψη σου. Η αστυνομία του Site λοιπόν είναι οι Συντονιστές και οι Administrator. Όπου στο τέλος, εκεί θα πάει το θέμα. Οπότε εσείς με τον μαγικό σας τρόπο όπως και είπες, θα επέμβετε και θα του ξηγηθείτε, εφόσον όμως συμφωνείτε με την άποψη του διδακτικού μέλους. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι έαν εσείς δώσετε την άδεια να συμμετέχει ο καθένας ξεχωριστά, θα υπάρχουνε διδακτικά ψώνια. Τώρα το ψώνιο μπορεί μόνο να σχολιάζει, αύριο θα προσπαθεί και να διδάξει. Πιστεύω λοιπόν ότι αυτό θα δημιουργήσει περισσότερες διαμάχες κάτι τέτοιο. Ο μαγικός τρόπος του Administrator και του Συντονιστή, δεν νομίζω να είναι κάτι παραπάνω, από ένα προσωπικό μήνυμα στον "κατηγορούμενο" σαν εξήγηση και προειδοποίηση και σε περίπτωση ασυνενοησίας, μία διαστημική κλωτσιά. Δεν ξέρω βέβαια έαν εγώ είμαι λίγο κακός. Ίσως και να είμαι.

Συμφωνώ απόλυτα, ότι κάθε ένας που σχολιάζει, καλό είναι να γράφει και το γιατί. Αλλά κάποιοι δεν θέλουν να αποκαλύψουν πράγματα από τον εαυτό τους, γι αυτό και δεν λένε το γιατί. Υποπτεύομαι δε, ότι υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος αριθμός ανθρώπων, που ενώ διαβάζουνε τα ποιήματα, δεν σχολιάζουνε ποτέ. Πιστεύω δε ότι τα αστεράκια, έαν ήταν επώνυμα και με ένα γιατί από κάτω, θα ήταν ένας πολύ καλός τρόπος να λυθούνε κάποια θέματα.

Υποχρεωτικά όλα τα πεδία --> π.χ. Σχολιαστής : xolidoxos  Βαθμολογία : **  Αιτιολόγηση : Γιατί είχε ωραίες ομοιοκαταληξίες, αλλά το νόημα ήταν εδώ πατάω εκεί βρίσκομαι. Μία μου έλεγες είσαι λαγός και μία χελώνα.

Άλλη Αιτιολόγηση : δεν σου έβαλα κάνενα βαθμό,  μου άρεσε πολύ το ποίημα γιατί η ουσία του μου θύμησε τον έρωτα μου με τη πεθερά μου, αλλά θεωρώ άκυρο το σύστημα της βαθμολόγησης στα ποιήματα.
΄
Έτσι μαζεύουμε σημαντικές πληροφορίες, αλλά φαίνεται και καλύτερα ποιος είναι ψώνιο και ποιος όχι.

Θεωρώ πως να σεβαστεί την γνώμη του άλλου, είναι υποχρεωτικό, να την δεκτεί όμως ή όχι είναι δικαίωμά του. Αλλά εφόσον η γνώμη του άλλου είναι κάποιο είδος  κανονισμού, εκεί δεν έχει συζητήσεις και ιστορίες, προειδοποίηση και αν δεν γίνεται διάλογος, ΓΚολ.

Δεν περιμένουμε τον μαγικό τρόπο να τα λύσετε όλα εσείς. Περιμένουμε όμως σίγουρα από εσάς κάποια προτροπή, πιο συγκεκριμένη. Αυτό είναι σεβασμός προς εσάς και όχι αδιαφορία για το Site. O kuiper τα είπε ωραία, αλλά τα είπε πιο ποιητικά. Εγώ για να πάρω μπρος, για να προτείνω και να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο χρειάζομαι πιο στέρεες οδηγίες. Αλλά προτείνω όσο γίνεται και πιο στέρεες και απότομες λύσεις. Διότι καλή είναι η επικοινωνία, αλλά δεν θέλουνε και όλοι να επικοινωνήσουν.

Η άλλη περίπτωση, η πιο χαλαρή και περισσότερο ποιητική είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω και ανέφερε και η Βάγια. Εστιαζόμαστε στο έργο και μόνο αν συμβεί κάνα χοντρό ευτράπελο ακολουθεί προειδοποίηση και γκολ.



 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος mati

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #14 στις: 31/01/10, 18:06 »
τα σεβη μου, κυριε ποιητα, το δημιουργημα σας
το εχω μεσα στην καρδια, πολλα τα ταλαντα σας...
υπεροχο και θεικο, τελειο, μεγαλειωδες
( λιγο μονο σου ξεφυγε και εγινε γλοιωδες )

μα τι δομη, τι ομορφια και πως τα λετε ετσι,
( χα, ηταν σαν να ετρωγα ενα ορφανο γιουβετσι )
αφανταστα σας εκτιμω και μ εχετε σκλαβωσει,
( μα πως τα λεω, η ατιμη, λες και μ εχει λαδωσει )

τι εμπνευση, τι συλληψη και ο ρυθμος πως πεφτει,
( μηπως, αντι για ποιημα να πιανες καναν κλεφτη? )

                     -------

μα τι μου λες? υπονοεις πως ταλαντο δεν εχω
και απο το λεξοδιαλεγμα καθολου δεν κατεχω?
τολμας να λες πως ασχετη ειμαι και, καπως, ψωνιο,
δεν εχω στοφα ποιητη και ριμας  το δαιμονιο?

ποιος εισαι εσυ που σαν κριτης εμενα θα με κρινεις?
νομιζεις εισαι ποητης και συμβουλες μου δινεις?

               -------

εδω και αρκετο καιρο, μου γαργαλαει το χερι,
το ποσο θελω να τα πω, ενας θεος το ξερει...

εχετε δικιο, η κριτικη ειν εργο προσεγμενο
να μη χαιδευει τα αυτια, ( τα ματια εν προκειμενω )

να μη στοχευει τα νερα, αταραχα ν αφησει
και να πλαναται ο κριθεις πως θα μεγαλουργησει...

την καθε μας αποπειρα ας μην τη λεμε ποιημα
και κανουμε την ποιηση να φαινεται σαν θυμα...

καλη συνεχεια....

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #15 στις: 03/02/10, 16:21 »
Στα τελευταία θέματα στα οποία τώρα το ενδιαφέρον έχει μετατοπιστεί ήθελα κι’ εγώ να πω δυο λόγια, μα τα λέγαμε εδώ πριν λίγες μέρες τι παραπάνω να πω εγώ.
Να θυμίσω μόνο τα πλατανόφυλλα που συνεχίζουν να πέφτουν. Κι’ αυτό που γίνεται είναι πως πάνω σ’ αυτά τα σκόρπια και τα δικά μας σχόλια έτσι που να μείνουν να μην τα πάρει ο αέρας δηλαδή.
Το ότι θέλω γράφω, όπως θέλω τα γράφω και είναι δικαίωμα μου, δεν είναι σωστό. Το όπως θέλω σχολιάζω, με τον τρόπο μου δηλαδή και ότι θέλω λέω πάλι δεν είναι σωστό.

Η ποιότητα των γραπτών μας μα και ο τρόπος που θα τα σχολιάσουμε πρέπει να μας απασχολήσει στο μέλλον, διαφορετικά αυτός ο χώρος που κάποτε είχε τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα θα πάψει να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #16 στις: 03/02/10, 23:23 »
Νομίζω ότι η ποιότητα των γραπτών αλλά και ο τρόπος σχολιασμού, είναι ανεξάρτητος της ύπαρξης ή μη αυτού του χώρου.
Ίσως να πάψει να υπάρχει, έτσι όπως τον ξέρουμε, ή έτσι όπως τον θέλουμε.
Άνετα όμως μπορεί όχι απλώς να υπάρχει, αλλά και να αυξηθεί η αναγωσιμότητα του, έαν μαζευτούνε εδώ όλα τα "ψώνια".
Οι λόγοι που κάποτε είχε την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα, δεν είναι απαραίτητο να έχουν σχέση μόνο με τα "ψώνια".
Ο καιροί αλλάζουν και οι άνθρωποι αλλάζουν. Το λέω αυτό, γιατί .......
Έκανα chat, σε server για 11 χρόνια. Περάσανε από μπροστά μου, 3 γενιές Χρηστών, διαφόρων ηλικιών και χαρακτήρων.
Έχω πάει σε άλλο πολύ γνωστό Φόρουμ, όχι στίχων αλλά ΠΟΙΗΣΗΣ με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ και όταν είδα ποιήματα και σχόλια, πίστευα ότι είχα να κάνω με ΑΡΕΙΑΝΟΥΣ. Λέω αυτοί οι άνθρωποι, ενώ γράφουν καλά ελληνικά, όταν λέει ο ένας στον άλλο φέρε μου ένα ποτήρι νερό, πως το λένε ? Δηλαδή εφόσον η ποίηση είναι η ουσία τους...........
Εγώ θεωρώ ότι το Kithara.gr είναι ένα πολύ καλό site και ανθρώπινο μάλιστα, σε όλα τα θέματα του. Γι αυτό και κάθομαι εδώ και δεν έχω πάει σε κάποιο άλλο ΦΟΡΟΥΜ. Μήπως λοιπόν, είμαι βλάκας και δεν μπορώ να δω μπροστά μου τι γίνεται? Μήπως είμαι χαζός που κάθομαι εδώ και δεν διαμαρτύτομαι για όλο αυτό το κακό που συμβαίνει ? Διότι εγώ δεν θέλω πολλά πολλά. Ούτε ποιητικές εκφράσεις και ποιητικές πολιτικές.
Έαν είμαι βλάκας, που θεωρώ ότι εδώ συμβαίνει ότι και στην καθημερινότητά μου να μου το πείτε!

Λέτε επίσης για τα ποιήματα και τους στίχους, ενώ στον τομέα Κιθάρα, πάλι το ίδιο γίνεται. Μπαίνουνε κάποιοι ανθρώποι που είναι οκ και εξηγούνε και λένε και προσπαθούνε και μπαίνουνε και κάποια "ψώνια", που ρωτάνε για να ρωτάνε, δεν έχουν κάτσει να διαβάσουνε ποτέ όλα αυτά που έχουνε γραφτεί και σου λένε θέλω να αγοράσω κιθάρα για το σχήμα της! Όταν λοιπόν μίλησα αλλιώς, πέσανε να με φάνε. Μέχρι και πμ αντάλλαξα και ξαναβοήθησα το συγκεκριμένο άτομο. Εδώ λοιπόν και πόσες μέρες, στέλνει συνέχεια καινούριες απόψεις, καινούριες κιθάρες ρωτάει ξαναρωτάει, άλλοι του λένε για την ίδια κιθάρα ότι είναι μάπα, άλλοι του λένε ότι είναι καλή, άλλοι του λένε πως θα πάρεις κιθάρα με τόσα λεφτά, αφου κιθάρα που να αξίζει παίρνεις με πάνω από χίλια, αλλος του λέει μην ακούς και με 400 παίρνεις αλλά δεν παίζει ρόλο η κιθάρα παίζει ο ενισχυτής και ένα κάρο απόψεις!Το φοβερό είναι το εξής...ότι κανένας τους δεν αναρωτιέται για το αν κάθισε αυτός που ρωτάει να διαβάσει καθόλου όλα αυτά που έχουν γραφτεί. Στο πρώτο ψώνιο λοιπόν, πέφτουνε όλοι και δίνουνε οδηγίες!!!!Σου λέει εγώ είμαι ο ποιητής! εγώ είμαι ο κιθαρίστας!εγώ ξέρω!Και όλο τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια! Σπάνια διαβάζω κάτι καινούριο στα σχόλια για τις κιθάρες. Όλα αυτά όμως είναι ανθρώπινα.
Δεν έφυγα από το Site, επειδή διαβάζω όλο τα ίδια και τα ίδια, αλλά γιατί εγώ θεωρώ ότι λειτουργεί φυσιολογικά. Ναι είναι μέσα στη ζωή όλα αυτά και τα κάνουμε γιατί δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε. Διότι θα κάναμε αυτό το καλύτερο!
 
Θέλω ένα απλό, φίλε μου, είσαι ΒΛΑΚΑΣ και κάθεσαι εδώ, γιατί το μέρος είναι χάλια και βρωμάει, παρόλο που υπάρχουν και κάποια διαμάντια.
Για εμένα λοιπόν όλο αυτό το Site είναι άψογο και λειτουργεί μια χαρά. Έαν έχω για κάποια συγκεκριμένα θέματα αντίρηση, θα πιάσω τους συγκεκριμένους ανθρώπους και θα μιλήσω ντόμπρα και στά ίσα. Αλλά δεν είμαι και ανόητος, να κάθομαι να τους τα λέω και κάθε μέρα. Δεν έχετε πάρει χαμπάρι από την καθημερινή σας συναναστροφή με ανθρώπους, ότι ακόμη και απλά πράγματα να εξηγήσεις και 100 φορές κάποιοι δεν καταλαβαίνουν.

Πόσο καιρό είμαι μέσα σε αυτό το SITE ? Πόσες φορές σας έχω πιάσει να σας ΠΩ , ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΞΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ!?
Μήπως είμαι βλάκας που δεν το έχω κάνει ? Ή μηπως αν εγώ δεν είμαι ΒΛΑΚΑΣ να θεωρήσω ότι είναι ΒΛΑΚΕΣ αυτοί που το κάνουν ?
Αν λοιπόν και απάντησα σε αυτό εδώ το Θέμα, γιατί οφείλω να απαντήσω, εφόσον βρίσκομαι σε αυτόν εδώ το χώρο, θεωρώ πως θα έπρεπε να συνενοηθούνε μεταξύ τους όλοι όσοι είναι ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΔΕΣ. Διότι αγαπητοί, δεν μπορείτε, την δική σας την ΓΚΡΙΝΙΑ, να την μεταφέρετε και σε αυτούς που δεν ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝΕ.
Έαν όμως θεωρείτε πως η γκρίνια σας, έχει ουσιαστικό λόγο, τότε πάρτε ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ!
Συνενοηθείτε, το ψώνιο του ποιήματος, ο γκρινιάρης του ΠΜ, ο συντονιστής και ο Αντμινιστρειτορ και εφόσον δεν βρείτε άκρη κάποιος από όλους να πάει στο σπίτι του.

Τα φύλλα Kuiper, έχουν να κάνουν με το τι δέντρο διαλέγεις και με τις εποχές. Κανένας δεν μπορεί να αλλάξει τις εποχές και καθένας διαλέγει το δέντρο που θα κάτσει από κάτω. Χώρια που μπορεί να μην φταίνε οι εποχές και το δέντρο να είναι άρρωστο. Αυτοί που το βλέπουν για άρρωστο, μόνο αυτοί θα μπορέσουν να το θεραπεύσουν. Οι υπόλοιποι, θα περνάνε για άρρωστους τους θεραπευτές, αλλά μιας και όλοι θεραπεύουνε δέντρα και όχι ανθρώπους, δεν θα κάτσουνε να θεραπεύσουν τους άρρωστους θεραπευτές. Γιατί σημασία έχει το δέντρο.

Όποιος από εσάς, πιστεύει ότι είμαι ψώνιο. Θα ήθελα να μου το πει στα ίσα. Μέχρι τότε εγώ θα περνάω εδώ μέσα καλά, όπως τόσο καιρό περνάω καλά και δεν βλέπω κάτι άσχημο που να ξεφεύγει από τα όρια. Έαν κάτι δεν μου άρεσε και με πείραζε θα έφευγα.

Με όλο αυτό που γίνεται, δυσφημίζεται το SITE καθώς και η συγκεκριμένη στήλη, λες και όλα αυτά είναι κάτι καινούριο...κάτι σαν την οικονομική κρίση. Λες και είναι κάτι που συμβαίνει μόνο εδώ. Λες και το ψώνιο που θα φύγει από εδώ δεν θα πάει σε άλλο site και φοβόμαστε μην δυσφιμιστούμε στα ψώνια των άλλων site. Λες και οι σοβαροί άνθρωποι που είναι να μπούνε εδω μέσα, θα δώσουνε σημασία στο κάθε ψώνιο ή στην στιχόμπουρδα και όχι στα προσεγμένα ποιήματα. Εκτός και αν αυτή είναι η κατηγορία των σωστών ανθρώπων που θέλουμε να προσελκύσουμε, αυτούς που παρεξηγούνται από τα ψώνια και τις μπούρδες.

Οι σωστοί που κάθνονται εδώ μέσα τόσο καιρό, δεν κάθονται επειδή ανέχονται, αλλά επειδή βρίσκουν ΟΥΣΙΑ. Ο λόγος που δεν γκρινιάζουνε είναι γιατί κοιτάνε την ουσία και όχι το γύρω γύρω. Γι αυτό άλλωστε και είναι σωστοί. Διότι πολύ απλά ξέρουνε, ότι αν θέλουνε να γκρινιάξουνε, μπορούν να ασχοληθούνε με όλα τα ψώνια του κόσμου.Το ίδιο και οι σωστοί που θα έρθουν εδώ  μέσα!

Και πιστέψτε με, ότι όσο ο κόσμος πάει και έρχεται εδώ μέσα, κάποιοι θα μένουνε πιστοί στο Kithara.gr για πολλά πολλά πολλά χρόνια.Όχι γιατί θεραπεύουν όλους τους άλλους. Αλλά γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι το kithara.gr. Είναι το κομμάτι που δεν αρρωσταίνει, όταν κυκλοφορεί τριγύρω αρρώστια. Αυτό το υγειές κομμάτι στο Kithara.gr είναι μεγάλο. Γι αυτούς τους ανθρώπους και γι αυτά που λένε κάθομαι εδώ και δεν φεύγω.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #17 στις: 04/02/10, 00:26 »
...Όποιος από εσάς πιστεύει ότι είμαι ψώνιο θα ήθελα να μου το πει στα ίσα...

Λοιπόν εγώ στο λέω στα ίσα : είσαι ψωνάρα ,
κι άμα θες παλεύουμε στα μαρμαρένια αλώνια ρε Διγενή Ακρίτα ;D
Όμως η δική μου γνώμη δε μετράει Πάνο μου επειδή σ' αγαπάω μωρέ . :)
Ετούτη η ενότητα Παναή πάει όπως κι όλα τ' άλλα στο site αυτό , ανθρώπινα δλδ ,
αν και μάλλον αυτή το παρακάνει στην υπερβολή και στο δήθεν .
Είναι ώρες που προτιμώ να διαβάζω για πετάλια ηλεκτρικά από τα παιδιά
που γράφουν στα θέματα τα οποία έχουν να κάνουν με ηλεκτρικές κιθάρες ,
παρά για νεφέλες κι αιθέρες κι άλλα χίλια "ρομαντικά" που πέφτουν εδώ ωσάν χιόνι
ή ωσάν χαλάζι .

Βγαίνει και χτυπιέται το κάθε άτομο , ανεξάρτητα από το φύλο του ,
για το πόσο πολύ "ερωτικό" ή "παθιάρικο" ή "φλογισμένο" είναι .
Ωραία , ας είναι αλήθεια αυτά που ισχυρίζεται , και τι μ' αυτό ?
Εμείς οι άλλοι δηλαδή που δεν πετάμε δήθεν "ερωτικές" στρακαστρούκες
είμαστε ανέραστοι ?
Και σε τι να με νοιάζει εμένα , ας πούμε , το αν "φλέγεται ερωτικά"  το κάθε άτομο ?
Ας το να καεί να ησυχάσουμε επιτέλους .
Την ποίηση δε βλέπω σ' ένα τοσο φθαρμένο θέμα από μύριες μεριές.
Καβαλλώντας ένα άλογο που εσύ το βαφτίζεις "βουκεφάλα" δε γίνεσαι αυτόματα
Μ. Αλέξανδρος .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #18 στις: 04/02/10, 12:12 »
Συμφωνώ με Χοληδόχο ότι το Κιθάρα είναι το πλέον προσεγμένο Ελληνικό σάιτ στον τομέα του, γι αυτό κιόλας έχουμε κολλήσει, γι αυτό και ο Λάμπρος δεν μπορεί να ξεκολλήσει παρόλο που όλο φεύγει και φεύγει και συνέχεια μπροστά μας τον βλέπουμε. Είναι μεγάλη η εξάρτηση...

Οπωσδήποτε δεν έγινε αυτό που είναι μόνο από τους ιδρυτές του, αλλά και από τα μέλη του. Και τα μέλη του είναι αυτά που είναι. Κάποιος μπορεί να φτιάχνει 30 κωδικούς για να εξάρει τον εαυτό του. Άλλος για να δημιουργεί ίντριγκες. Άλλος για να δημιουργεί τάσεις. Αυτή όμως είναι η ομορφιά της ζωής. Το άγνωστο.

Θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή σε κάτι. Κάποιοι λένε ότι έχουν στερέψει οι ιδέες, και ότι δεν γράφονται πια καλά κείμενα. Πάρα πολύ πιθανόν, αλλά μην ψάχνετε ν' αναζητάτε τις αιτίες στις μεταξύ μας σχέσεις μονάχα. Είναι τεράστια η κρίση και η δυστυχία που υπάρχει αυτήν την στιγμή γύρω μας. Πάρα πολλοί δεν έχουν δουλειά, άλλοι πεινάνε, άλλοι καταπιέζονται από τρίτους....
Η πίεση βέβαια θα αποδόσει καλλιτεχνικούς καρπούς στο μέλλον, αλλά στο απώτερο μέλλον. Δεν είναι δυνατόν να υποφέρεις και να φτιάχνεις συγχρόνως και μυθιστορήματα. Αν συνέβαινε αυτό το Νταχάου θα είχε γίνει ναός της τέχνης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #19 στις: 04/02/10, 18:13 »
Δεν ξέρω στο συγκεκριμένο θέμα τι σημασία έχουν τα στατιστικά ,αλλά σε ειδικά τέτοιο χώρο πρέπει να καταλάβουμε κάτι που μας ξεφεύγει τις περισσότερες φορές "ουκ εν τω πολλώ το εύ " .
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια και η φτώχια μας μεγαλώνει κάθε μέρα και περισσότερο .

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #20 στις: 05/02/10, 08:22 »
Ξέρω πως κάνοντας αυτή την πρόταση θα παρεξηγηθώ και πάλι από πολλά μέλη,  το κάνω όμως γιατί ζητήθηκε η άποψή μας. Κατά την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν, πολύ ορθά επενέβησαν και άλλοι διαχειριστές ,προσπαθώντας να βάλουν ένα φρένο σε αυτή τη στήλη που πάει από το κακό στο χειρότερο...
Το έκανα και εγώ μα και πολλοί άλλοι ,να απέχουμε για καιρό ή ακόμα και να ξεσπάμε άσχημα και να αποχωρούμε, αλλά έτσι δε διορθώνεται τίποτε.
Για μένα λοιπόν, το πρόβλημα επιδεινώνεται και από την πληθώρα των πεζών που δημοσιεύονται πια σε ημερήσια βάση. Πού φαίνεται η εικόνα του μουσικού site όταν μπαίνοντας κανείς σε αυτή τη στήλη βρίσκεται μπροστά σε  μια στοίβα εκθέσεων;Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπει ένα όριο και στα πεζά; Ή, (το ιδανικό για μένα) να μπουν σε ξεχωριστή στήλη;
Έπειτα, πώς είναι δυνατόν κάποιοι να έχουν έμπνευση κάθε μα κάθε μέρα και να στέλνουν στίχους;Μήπως να καθόμαστε να τους επεξεργαζόμαστε καλύτερα πριν τους ποστάρουμε;Και αυτό το λάθος το έκανα παλαιότερα και ξέρετε τί έπαθα τελικά; Στο τέλος..στέρεψε το μυαλό μου , που λέμε...
Ας αναλογιστούμε λοιπόν ο καθένας τις προσωπικές του ευθύνες, μη ψάχνοντας άλλο για εξιλαστήρια θύματα και μη εξαπολύοντας επιθέσεις σε πρώην και νυν υπευθύνους της στήλης. Πολύ απλά ..."Εσύ τί έκανες για αυτό;"

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #21 στις: 05/02/10, 17:24 »
Όταν πρωτοείδα το δικοί μας στίχοι και ποιήματα , νεούδι στο κιθάρα τότε, ήταν ένα κομμάτι του φόρουμ που μου άρεσε πολύ. Κι αυτό γιατί άσχετα από το αν μου άρεσαν ή όχι οι στίχοι και τα ποιήματα που διάβαζα, μου άρεσε περισσότερο ότι είδα ένα σωρό κόσμο να γράφει στίχους και να εκθέτει ψυχούλα, ψώνιο, έμπνευση, ότι έχει ο καθένας τέλος πάντων. Μερικούς μάλιστα από αυτούς τους στίχους δεν άντεξα και τους μελοποίησα κιόλας, γιατί μου είπανε πράγματα μέσα μου.
Αυτό που στη πορεία άρχισε να με χαλάει κάπως ήταν ότι άρχισα να βλέπω , μιά υπερπαραγωγή από κάποιους συγκεκριμένους φίλους και μιά ανακύκλωση κολακευτικών σχολίων για έργα που μερικές φορές αγγίζαν απλά τη τέχνη του θρυλικού μας ποιητή Φανφάρα...
Ήρθαν και τα αστεράκια και εκεί ήταν που ψιλοξύνισε ο τραχανάς...
Παρ'όλα αυτά όμως η στήλη εξακολουθεί να παρουσιάζει ενδιαφέρον και εξακολουθεί να είναι ένας χώρος έκφρασης. Αυτό είναι το σημαντικό. Τα άλλα , είτε οι διάφορες μικρότητες, είτε οι κολακείες χωρίς νόημα είναι δευτερευούσης σημασίας και στο κάτω κάτω συμφωνώ με τον παππού, που αν κατάλαβα καλά το ρεζουμέ της άποψής του είναι..that's life...
Ας αφήσουμε λοιπόν την εσωστρέφεια που κουράζει και ας χαρούμε το αυτονόητο...Ότι δηλαδή είμαστε μιά παρέα που γράφει, εκφράζεται και που μπορεί πολλές φορές αυτά που γράφει να είναι για γέλια ή και για κλάμματα, δεν έχει σημασία. Ας χαρούμε αυτή την ελευθερία της έκφρασης. Αν τώρα κάποιοι κανόνες πρέπει να μπούν για την εύρυθμη λειτουργία της στήλης, ας αποφασίσουν οι υπεύθυνοι, ποιούς κανόνες θα θεσπίσουν παραπάνω και εδώ είμαστε να ξαναπούμε την άποψή μας. Ειρήνη υμίν... 0:)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #22 στις: 05/02/10, 19:52 »
Το πρόβλημα σας εστιάζεται σε εμένα; Αν ναι, να σας ξεκαθαρίσω για μια ακόμη φορά ότι ΔΕΝ θα ξαναδημοσιευσω τίποτε στη σελίδα, OYTE θα ξαναπάρω ενεργά μέρος σε τίποτε που θα την αφορά.
Αν το πρόβλημα σας ήταν αυτό, θεωρείστε ότι λύθηκε.

Αυτό το έχουμε ακούσει πολλάκις μέχρι τώρα... Ίσως κάποτε γίνει πράξη...  ::)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #23 στις: 05/02/10, 20:38 »
Ο Χοληδόχος , ο Μακμίσιας και ο Παππούς νομίζω ότι έθεσαν το θέμα  σε σωστή βάση και με σύνεση πρότειναν κάποια πράγματα . Κάπου διάβασα για κατάντια του φόρουμ , πως δεν πάει άλλο η κατάσταση με τους στιχοπλόκους - ποιητές ( τα κακομαθημένα παιδιά ) κλπ , για να μη μακρυγορώ. Η λύση είναι απλή ." Κύριε Ιππέα το δημιούργημά σας δεν πληρεί τους όρους και τα ποιοτικά στάνταρ της σελίδας - ευτελίζει ή υποβαθμίζει το επίπεδο- και θα το βρείτε στον Κάδο. Ευχαριστούμε "
Ενοχλούν τα σχόλια κάποιων ; Να καταργηθούν , αν αυτό είναι η πληγή και το φόρουμ νοσεί εξ αιτίας της.  Άποψή μου είναι πως τα σχόλια είναι λόγος και μάλιστα ουσιώδης . Το να γίνονται με υπερβάλλοντα ζήλο κάποιες φορές , δεν είναι ότι καλύτερο , αλλά δεν παύει να είναι τρόπος έκφρασης . Επίσης νομίζω πως δεν είναι πρόβλημα η επαναφορά  ενός ποιήματος στην πρώτη σελίδα . Αντίθετα δίνει την ευκαιρία σε κάποια μέλη που μπαίνουν αραιά στη σελίδα να διαβάσουν κάποιες δημιουργίες που διέλαθαν της προσοχής τους . Τώρα πώς γίνεται το φόρουμ να νοσεί βαριά , οι "ποιητές " να είναι οι χειρότεροι του είδους και ταυτόχρονα να διοργανώνεται διαγωνισμός ποίησης , ειλικρινά το βρίσκω οξύμωρο . Θα προτιμούσα μια ανακοίνωση που να έλεγε ότι για το 2009 δεν θα γίνει η όλη διαδικασία , λόγω χαμηλής ποιότητας ή ότι θεωρούμε πως αυτά τα ποιήματα  πληρούν τις προϋποθέσεις ( δέκα , είκοσι ) και καλούμε τα μέλη να τα αξιολόγήσουν και να αναδείξουν το ποίημα της χρονιάς . Αυτά επί της ουσίας κι ευχαριστώ .
 ΥΓ. Χαιρετισμούς από τα βόρεια και να γνωρίζετε πως λίγη χαλαρουίτα δε βλάπτει . Παππού με άφησες έξω από τη γειτονιά σου , αλλά θα μπω λάθρα και με ένα μπουκάλι τσίπουρο στο χέρι (παραγωγός γαρ ) , θα βάλω μέσον το Χοληδόχο και θα τα βρούμε τραγουδώντας  ...  "και στου Κιθάρα την ποδιά σφάζονται παληκάρια " ....
 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ.
« Απάντηση #24 στις: 05/02/10, 21:23 »
Όλου του κόσμου τα παιδιά οι γειτονιές χωρούνε
ιδίως αν φέρνουν τσίπουρο κι αν σιγοτραγουδούνε:
"μες της ματιάς σου την φωτιά γνώρισα μία άβυσσο
κι είναι το πνεύμα σου καυτό κι ας ειν' γλυκό και άνισο"

Άντε ιππέα, παρ' το αλογατάκι σου και ροβόλα κατά δω, και φόρτωσέ το και καμμιά νταμιζάνα τσίπουρο! Άντε... όλο υποσχέσεις είσαι...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.