Αποστολέας Θέμα: Μικρος λαμπατος για σπιτι με ποιοτικο ηχο?  (Αναγνώστηκε 64933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Να πω και γω την άποψη μου... Έχω ένα Peavey Bravo 112, full λάμπα 25 W,


Πόσο περίπου πάει ο  Peavey Bravo 112, full λάμπα 25 W.
Από που καταλαβαίνω αν είναι λαμπάτος?



einai model poy den vgainei poia...distixws....

opote exoume

LC30
FA40

poy den mporw na toys dokimasw :(
Downhill mountain biking :)

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Μιλάτε για λαμπάτους ενισχυτές... Εχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να καεί? Που θα βρείτε λυχνίες?

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Παράθεση

einai model poy den vgainei poia...distixws....

opote exoume

LC30
FA40

poy den mporw na toys dokimasw :(
Παράθεση


κανά site που να τους έχει?
Από που καταλαβαίνω αν είναι λαμπάτος και ποσο πάνε περίπου....

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Ο Bravo 112 δεν παράγεται πια !

Όσο για το φίλο που είπε για τις πιθανότητες βλάβης, φυσικά και υπάρχουν λυχνίες, αφού πολλά εργοστάσια παράγουν ακόμα ;)
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Είναι όμως πολυ ακριβές....

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Είναι όμως πολυ ακριβές....

δεν ειναι καλύτερο να δώσεις περισσότερα λεφτά (και να συνεχίζεις να δίνεις για να αλλάζεις λυχνίες..) και να έχεις ενα καλύτερο ήχο που σε ικανοποιεί περισσότερο?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
LC30
FA40

poy den mporw na toys dokimasw :(

Tο PROJECT MUSIC (SOUTH WEST), δεν εχει τον LC30?


Είναι όμως πολυ ακριβές....

Kατα πρωτον ειναι σαφως πιο φθηνες απο εναν ενισχυτη.
Κατα δευτερον δεν τις αλλαζεις καθε μηνα.
Κατα τριτον δυστηχως τιποτα σε αυτον τον κοσμο δεν ειναι τελειο... Εκτος απο την ESP Eclipse Custom...  ;)

Από που καταλαβαίνω αν είναι λαμπάτος?

Oι λαμπατοι ενισχυτες, εκτος απο το οτι το διαφημιζουνε, φαινονται και απο τον ηχο αλλα και απο το τροπο που αναβουνε διοτι η λαμπα θελει καποια δευτερολεπτα να θερμανθει αρκετα για να λειτουργησει...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Jason

Oxi , den exei ton LC30, kai mporei na ton ferei mono ama ton parageilw gia na ton agorasw... eimoun ekei prin apo 2 lepta... mono ton LC15R mporei na ferei kapoia stigmi. (Project Music).

O Manson (magazi) exei toys Marshall , Fender, Peavey, kai mporei na ferei Ashdown an parageilw gia agora... alla den exei kai poli kali gnomi gia toys ashdown giayto kai den toys stokarei... , episis moy leei oti oi Marshal (made in england) einai POLY a3iopistoi, enw sto harmony central diavazw ta XEIROTERA gia ton DSL401... , tespa moy dinei ton DSL401 stis 450lires... diladi 675eu...

Vasika makari na vrw enisxiti poy na vgazei to drive toy marshall, alla mazi me kala kathara..., oi Fallen Angel de 3erw ti lene se ayto to thema... opws episis kai oi LC15R, LC30 kai Classic 30.

To Project music, moy eipe 3ana kai 3ana kai 3ana, na paw na parw Blues Jr tis fender... gia hard rock  ??? , egw ton akousa, esperne sta kathara, alla h` koufos eimai, h` to overdrive toy den eixe sxesi me hardrock (Zepellin, GnR ktl..)

Yannis

PS. Paidia sorry poy sas zalizw me theoritikes erotiseis, to swsto tha itan na paw sta magazia kai na akousw ta mixanimata... alla distixws paw sta magazia, kai ta mixanimata poy thelw moy lene mono katopin paragelias.... e3ou kai to zalisma sto forum...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Φιλε δεν τρεχει τιποτα για αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε  ;) Λοιπον Fender blues Jr για hard rock??λιγο δυσκολο το βλεπω(απο οτι θα εχεις δει και στο hc οι περισσοτεροι συγκρινουν classic 30 με τον blues jr και συνηθως υπερτερει ο πρωτος....)Απο οτι καταλαβα απο τα ποστ σου,σου αρεσει ο ηχος του dsl401 ωραια...Χτυπα τον αν εχεις τα λεφτα(αν και φευγει πολυ απο τον αρχικο προυπολογισμο που ειχες θεσει στο πρωτο σου ποστ)Πρωτα ομως ρωτα το μαγαζι τι παιζει με την εγγυηση(τι καλυπτει, με το rma τι γινεται κλπ)....ΑΝ στα μασαει τοτε πηγαινε στις εναλλακτικες λυσεις αλλιως αγορασε τον και καλα γκαζωματα.....Πολλες φορες για να καταληξουμε στο σωστο πρεπει να ακολουθουμε την πιο απλη διαδρομη...ΔΛΔ θα ειναι ειναι βλακεια εξαιτειας καποιων (αξιοπιστων??)reviews να μην παρεις τον dsl401 και μετα να το μετανοιωσεις η να λιγουρευσαι τον ηχο του....Καλη τυχη!

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Φιλε δεν τρεχει τιποτα για αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε  ;) Λοιπον Fender blues Jr για hard rock??λιγο δυσκολο το βλεπω(απο οτι θα εχεις δει και στο hc οι περισσοτεροι συγκρινουν classic 30 με τον blues jr και συνηθως υπερτερει ο πρωτος....)Απο οτι καταλαβα απο τα ποστ σου,σου αρεσει ο ηχος του dsl401 ωραια...Χτυπα τον αν εχεις τα λεφτα(αν και φευγει πολυ απο τον αρχικο προυπολογισμο που ειχες θεσει στο πρωτο σου ποστ)Πρωτα ομως ρωτα το μαγαζι τι παιζει με την εγγυηση(τι καλυπτει, με το rma τι γινεται κλπ)....ΑΝ στα μασαει τοτε πηγαινε στις εναλλακτικες λυσεις αλλιως αγορασε τον και καλα γκαζωματα.....Πολλες φορες για να καταληξουμε στο σωστο πρεπει να ακολουθουμε την πιο απλη διαδρομη...ΔΛΔ θα ειναι ειναι βλακεια εξαιτειας καποιων (αξιοπιστων??)reviews να μην παρεις τον dsl401 και μετα να το μετανοιωσεις η να λιγουρευσαι τον ηχο του....Καλη τυχη!

andre kala ta les se sxesi me ta reviews,,, apla akoma kai se aggliko forum, to opoio den exei kamia sxesi me to harmony-central, moy eipan (simptwmatika?) ta idia pragmata gia ton Marshall.

apo oti exw katalavei, o Blues Jr, kai o Classic 30 tis peavey den einai kai oti kalitero gia hardrock (GnR, Zeppelin, Purple, Who...), enw oi LC30II, DSL401, Ashdown Peacemaker kai Fallen angel einai pio katalliloi.... diorthoste me an kanw lathos...

Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Φιλε για τα δικα μου αυτια παντα και χωρις κανενα πεταλακι πανω ο classic εχει αρκετα καλο βρωμικο καναλι....Δηλαδη πιστευω πως και χωρις πεταλια δεν θα σε απογοητευσει το overdrive του(εμενα με τρελαινει  να παιζω zeppelin χωρις την πεταλιερα  δηλαδη η κιθαρα να πηγαινει straight στον classic...)...Για πιο blues καταστασεις ο ενισχυτης δεν παιζεται......Απλα ζωγραφιζει.....Δηλαδη εχει ενα γλυκο overdrive....O classic σιγουρα ειναι πιο bluesy απο τον dsl401....και για μενα εχει πολυ καλυτερα καθαρα...Το distortion το φτιαχνεις και με πεταλακι(το οποιο μαλλον θα σου χρειαστει αν θελει πιο ''sharp'' distortion)Φιλε προσπαθησα να σου περιγραψω τον ηχο του οσο καλυτερα μπορουσα...Αλλα ο ηχος ειναι τελειως υποκειμενικος...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Φιλε για τα δικα μου αυτια παντα και χωρις κανενα πεταλακι πανω ο classic εχει αρκετα καλο βρωμικο καναλι....Δηλαδη πιστευω πως και χωρις πεταλια δεν θα σε απογοητευσει το overdrive του(εμενα με τρελαινει  να παιζω zeppelin χωρις την πεταλιερα  δηλαδη η κιθαρα να πηγαινει straight στον classic...)...Για πιο blues καταστασεις ο ενισχυτης δεν παιζεται......Απλα ζωγραφιζει.....Δηλαδη εχει ενα γλυκο overdrive....O classic σιγουρα ειναι πιο bluesy απο τον dsl401....και για μενα εχει πολυ καλυτερα καθαρα...Το distortion το φτιαχνεις και με πεταλακι(το οποιο μαλλον θα σου χρειαστει αν θελει πιο ''sharp'' distortion)Φιλε προσπαθησα να σου περιγραψω τον ηχο του οσο καλυτερα μπορουσα...Αλλα ο ηχος ειναι τελειως υποκειμενικος...

andre mia akoma erotisi (sorry se eskasa...),

Me ton DSL mporousa na exw fovero hxo akoma kai se arketa xamili entasi (gia overdrive milame panta), tha mporw na kanw akrivws to idio pragma kai me ton Classic 30? h` tha thelei tsitwma gia na pai3ei?

Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
μπορει ο ήχος του DSL  να ήταν καλος στα χαμηλά ομως οταν ανεβάσεις την ένταση, και ζεσταθούν καλύτερα οι λυχνίες θα γίνει πολύ καλύτερος
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
h plaka moy me mperdepse perisotero einai otan kapoios moy eipe na parw ton blues jr kai na valw ena DS-1 tis boss gia na piasw marshall kai hardrock hxo...
tote pios o logos na parw labato ama xasw to labato preamp overdrive?
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
τη λαμπάτη προενίσχυση δεν θα την χάσεις σίγουρα.. και με πετάλια πάλι την γλυκα της η λάμπα θα την βγάλει..
αν βαλεις το EHX Big Muff ( Που εχω εγω για παραδειγμα) σε ενα τρανζιστορατο βγαινει ενας .. καλος ηχος..
οταν τον έβαλα πανω στον λαμπάτο μου ο ήχος ηταν απλα θεικός..
σίγουρα θα γίνει το ίδιο και με το DS1
θα βγαλεις ικανοποιητικό ηχο με οποιοδήποτε (σχεδόν ) ενισχυτή
ομως με λαμπάτο ο ήχος θα ειναι 100 φορες καλύτερος..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Φιλε για τα δικα μου αυτια παντα και χωρις κανενα πεταλακι πανω ο classic εχει αρκετα καλο βρωμικο καναλι....Δηλαδη πιστευω πως και χωρις πεταλια δεν θα σε απογοητευσει το overdrive του(εμενα με τρελαινει  να παιζω zeppelin χωρις την πεταλιερα  δηλαδη η κιθαρα να πηγαινει straight στον classic...)...Για πιο blues καταστασεις ο ενισχυτης δεν παιζεται......Απλα ζωγραφιζει.....Δηλαδη εχει ενα γλυκο overdrive....O classic σιγουρα ειναι πιο bluesy απο τον dsl401....και για μενα εχει πολυ καλυτερα καθαρα...Το distortion το φτιαχνεις και με πεταλακι(το οποιο μαλλον θα σου χρειαστει αν θελει πιο ''sharp'' distortion)Φιλε προσπαθησα να σου περιγραψω τον ηχο του οσο καλυτερα μπορουσα...Αλλα ο ηχος ειναι τελειως υποκειμενικος...
andre mia akoma erotisi (sorry se eskasa...),
Me ton DSL mporousa na exw fovero hxo akoma kai se arketa xamili entasi (gia overdrive milame panta), tha mporw na kanw akrivws to idio pragma kai me ton Classic 30? h` tha thelei tsitwma gia na pai3ei?


Οπως σου ξαναειπα οχι...Ο ηχος βεβαια θα ειναι καλυτερος αν τσιτωσεις το volume (και ζεσταθουν περισσοτερα οι λαμπες)αλλα και σε χαμηλες εντασεις ο ηχος ειναι πολυ καλος....Απλα αφηνε λιγα δευτερολεπτα να ζεσταθουν οι λαμπες...Οτι αλλο θες ρωτα...ΠΑντως αν μπορεις ακου και τον classic...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
apo oti exw katalavei, o Blues Jr, kai o Classic 30 tis peavey den einai kai oti kalitero gia hardrock (GnR, Zeppelin, Purple, Who...), enw oi LC30II, DSL401, Ashdown Peacemaker kai Fallen angel einai pio katalliloi.... diorthoste me an kanw lathos...


O Classic 30, πιστευω οτι κανει για Hard Rock τυπο Zeppelin, Τhe Who και αλλα αυτης της δεκαετιας...

Ο DSL401 θα σου δωσει κλασσικο Marshall ηχο που κι αυτο ειναι στανταρ της rock σκηνης...

Ο LC30II ειναι λιγο dark horse που λενε κι οι Αγγλοι, και θα σου προτεινα να τον ακουσεις...

Οι Ashdown εχουν τα εξης... Ο Peacemaker εχει πολυ bright ηχο, με πολλα πριμα και μεσαια και δεν εχει την γλυκα που εχει ο Peavey. Απο την αλλη ο Fallen Angel ειναι για πολλους αφταστος στα καθαρα αλλα στην παραμορφωση χανει και απο Crate 15αρι...  ;)


na parw ton blues jr kai na valw ena DS-1 tis boss gia na piasw marshall kai hardrock hxo...
tote pios o logos na parw labato ama xasw to labato preamp overdrive?


Το preamp δεν το χανεις με ενα πεταλακι...  Δεν θα σου προτεινα μονο το DS-1, αλλα θα σου λεγα να κοιταξεις και το Ibanez Tubescreamer και το Marshall Guv'nor Plus αν και για '70s Hard Rock  προτιμω το orginal Guv'nor...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
apo oti exw katalavei, o Blues Jr, kai o Classic 30 tis peavey den einai kai oti kalitero gia hardrock (GnR, Zeppelin, Purple, Who...), enw oi LC30II, DSL401, Ashdown Peacemaker kai Fallen angel einai pio katalliloi.... diorthoste me an kanw lathos...


O Classic 30, πιστευω οτι κανει για Hard Rock τυπο Zeppelin, Τhe Who και αλλα αυτης της δεκαετιας...

Ο DSL401 θα σου δωσει κλασσικο Marshall ηχο που κι αυτο ειναι στανταρ της rock σκηνης...

Ο LC30II ειναι λιγο dark horse που λενε κι οι Αγγλοι, και θα σου προτεινα να τον ακουσεις...

Οι Ashdown εχουν τα εξης... Ο Peacemaker εχει πολυ bright ηχο, με πολλα πριμα και μεσαια και δεν εχει την γλυκα που εχει ο Peavey. Απο την αλλη ο Fallen Angel ειναι για πολλους αφταστος στα καθαρα αλλα στην παραμορφωση χανει και απο Crate 15αρι...  ;)


na parw ton blues jr kai na valw ena DS-1 tis boss gia na piasw marshall kai hardrock hxo...
tote pios o logos na parw labato ama xasw to labato preamp overdrive?


Το preamp δεν το χανεις με ενα πεταλακι...  Δεν θα σου προτεινα μονο το DS-1, αλλα θα σου λεγα να κοιταξεις και το Ibanez Tubescreamer και το Marshall Guv'nor Plus αν και για '70s Hard Rock  προτιμω το orginal Guv'nor...




Iason.

Ton LC15R, na ton valw mazi me ton LC30 se tonikotita? Otan ennoeis darkhorse ti ennoeis? To mono poy mporw na pw apo oti akousa einai oti o DSL kanei gia rock kai xwris petali, enw o Blues Jr xwris petali den exei kamia sxesi me rock...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ton LC15R, na ton valw mazi me ton LC30 se tonikotita?

Σε ηχοχρωμα, ναι.

Otan ennoeis darkhorse ti ennoeis?

Dark Horse = Aγνωστος παραγοντας. Μιας και δεν το εχει ακουσει κανεις.  ;)

To mono poy mporw na pw apo oti akousa einai oti o DSL kanei gia rock kai xwris petali, enw o Blues Jr xwris petali den exei kamia sxesi me rock...

Ενας ενισχυτης = 450 - 500€ (περιπου)
Ενα πεταλακι = 75 - 100€
Η αξια του να εχεις τον ηχο που θελεις = Ανεκτιμητη.

 ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
O blues jr vgainei apo tin lista... akousa enan Fender Dual reverb mazi me 2-3 petalia... kai esperne se prima, alla to overdrive itan poli primo... me terma to baso... opote o fenderidis de mas kanei...

mallon me vlepw gia FA... na tre3w na prolavw mias kai katargeite to modelo...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
μιας και καταργείται το ΚΑΛΟ μοντέλο :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ee

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηρεμία, τίποτα δε μπορεί να με χαλάσει!
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, ποιός είπε οτι έχει καταργηθεί ο dsl-201 η marshall τον έχει κανονικά στο επίσημο sitehttp://www.marshallamps.com/images/products/dsl/dsl201.html
Η ζωή είναι μεγάλη να την κάνεις καρναβάλι!

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread από την αρχή που δημιουργήθηκε και θα ήθελα να πω τα εξής:

Το ότι μπορεί να αρέσει σε κάποιον το βρώμικο κανάλι ενός ενισχυτή αυτό δεν το κάνει αυτόματα και φοβερό. Φυσικά εννοείται και το αντίστροφο.

Το πιο σωστό γενικότερα, κατά τη δική μου άποψη (σε όλα τα τόσο υποκειμενικά θέματα) είναι να περιγράφουμε αυτό που βλέπουμε και ακούμε και στη συνέχεια να λέμε την άποψή μας εφόσον το θέλουμε.

π.χ. Αυτό που άκουσα (με τα δικά μου αυτιά πάντα) από τον Ashdown FA40 (κιθάρα Gibson SG Standard) είναι ότι τα καθαρά του είναι γεμάτα και μπάσσα και όχι τόσο bright όσο του Peacemaker, ή τόσο bluesy όσο του Laney LC50, που έχω ακούσει προσωπικά.
Το γκάζι του FA40 σου δίνει την επιλογή από classic rock μέχρι και metal ακόμα. Όχι φυσικά thrash, αλλά Marshallίζει αρκετά χωρίς το γνωστό ξύσιμο που έχει ο Marshall κατάλληλο για μεταλοκαταστάσεις, αλλά με τις απαραίτητες ρυθμίσεις πιστεύω σου δίνει πολλές επιλογές, γεμάτο ήχο και στιβαρό.
Εγώ προσωπικά αυτό άκουσα από τον ενισχυτή αυτόν με τη συγκεκριμένη κιθάρα.
Τώρα δεν έχει σημασία αν σε μένα άρεσε, εγώ πάντως αυτό άκουσα. Τώρα γιατί δεν είναι ΚΑΛΟ μοντέλο, ή γιατί ένας Crate 15W έχει καλύτερα γκάζια από αυτόν δεν το καταλαβαίνω...(Θέλω να πω ότι σε κάποιον μπορεί να αρέσει το συγκεκριμένο γκάζι, ή κάποιος να το θεωρεί ΚΑΛΟ μοντέλο)....
Tονίζω ότι η κιθάρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στον ήχο (αλλιώς δε θα προβληματιζόμασταν για το τί κιθάρα θα πάρουμε, παρά μόνο ενισχυτή και πετάλια...), γι'αυτό και ο καθένας για να έχει μια αντικειμενική όσο γίνεται, άποψη πρέπει να ακούει τον ενισχυτή που θέλει να πάρει με μια κιθάρα αντίστοιχη με τη δική του, αν όχι με τη δική του.

Γι'αυτό λοιπόν όσοι καταλάβατε τη νοοτρόπια την οποία προσπαθώ να εξηγήσω και συμφωνείτε φυσικά, σταματήστε να εκφράζετε την άποψή σας ως κανόνα, για την ορθή λειτουργία της κοινότητας αυτής.
Φυσικά δεν αποτελεί προσωπική νύξη προς κανένα μέλος του φόρουμ, αλλά πρόκειται για μια γενική διαπίστωση.

Συγχωρείστε με για το μακροσκελές post. Καλή συνέχεια στο φόρουμ.

Όμηρος

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, ποιός είπε οτι έχει καταργηθεί ο dsl-201 η marshall τον έχει κανονικά στο επίσημο sitehttp://www.marshallamps.com/images/products/dsl/dsl201.html


ton exoun 3exasmeno sto site... exei katargithei...epivevaiomena...
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Σχολιαζοντας  οσα εγραψε παραπανω ο Acanthor περι αποψεων για καποιο κομματι εξοπλισμου και τις πραγματικης αξιας αυτου, εχω να πω οτι αν και συμφωνω, μου κανει μεγαλη εντυπωση που τεθηκε τετοιο θεμα.

Πιστευω οτι ειναι πασιφανες οτι ολοι οι χρηστες του forum που γραφουν συχνα σε αυτη την κατηγορια εχουμε τις συμπαθειες και τις αντιπαθειες μας οσο αφορα κιθαρες και εξοπλισμο. Ειναι γνωστο τo κολλημα του Great Conrholio με την Line6, του Σιδηροπουλου με την Ashdown και βεβαιως το δικο μου με τους Laney. Απ΄οτι εχετε καταλαβει κανενας απο τους τρεις μας δεν το κρυβει και αντιθετα ειδικα στην περιπτωση του Cornholio και την δικια μου το διακωμωδουμε οσο γινεται περισσοτερο.

Αλλα το πιο βασικο, το οποιο τονιζεται συνεχεια απο σχεδον ολους τους χρηστες του forum που θελουν να βοηθησουν, ειναι οτι ο υποψηφιος αγοραστης πρεπει παντα να δοκιμαζει πριν αγορασει. Νοειται να παρεις ρουχο αν δεν το βαλεις να δεις αν θα σου κανει? Ετσι και με τους ενισχυτες, η γενικα οποιο αλλο κομματι εξοπλισμου. Αλλιμονο αν αρχισουμε να προτεινουμε να παιρνει ο κοσμος γουρουνι στο σακι…

Επισης θεωρω αυτονοητο οτι ολες οι αποψεις που γραφονται ειναι ακριβως αυτο, αποψεις. Υποκειμενικες δηλωσεις βασισμενες σε υποκειμενικη εμπειρια. Αν θελει καποιος πραγματικα να αξιολογησει εναν ενισχυτη, κατ’ αρχην πρεπει να το κανει με τουλαχιστον 3 κιθαριστες και 3 κιθαρες και χωρις πεταλια. Πρεπει ο καθε κιθαριστας να παιξει 3 μουσικα κομματια σε καθε ενισχυτη καθενα με διαφορετικη κιθαρα. Οι κιθαρες πρεπει να ειναι του εμποριου και οχι customised, και μαλιστα κατα προτιμηση να ειναι και του κουτιου. Οι κιθαριστες απο την αλλη πρεπει να ειναι διαφορετικου επιπεδου ο καθενας για να μπορουν να δωσουν μια γκαμα αποψεων. Και τελος οι ενισχυτες πρεπει να δοκιμαστουν σε εναν χωρο αναλογο των δυνατοτητων τους και του σκοπου κατασκευης τους.

Αλλα ομως παρ’ολα αυτα και οτιδηποτε αλλο εγχειρημα με ψευτο-επιστημονικες τεχνικες γινει, η αξιολογηση παραμενει υποκειμενικη. Κι αυτο για τον απλο λογο οτι ο ηχος ειναι υποκειμενικο πραγμα, ειδικα στους κιθαριστες.

Πιστευω οτι ολοι, και αυτοι που ρωτανε και αυτοι που απαντανε πρεπει να το θυμουνται αυτο…
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
24 Απαντήσεις
9855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
47 Απαντήσεις
15161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
79 Απαντήσεις
30895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
20 Απαντήσεις
7819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
51 Απαντήσεις
15346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:18
από adr1anos
11 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 15:04
από Απόλλων
81 Απαντήσεις
21234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 15:57
από Jezus
11 Απαντήσεις
7194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 18:15
από ntinosblues