Αποστολέας Θέμα: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο  (Αναγνώστηκε 10831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Καλημερα παιδια (τωρα ξυπνησα :P )

Ειδα εχθες ολα τα Guitat Sucks και το κεφαλι μου ακόμα βουίζει απο τα Facemelter solo τους. Ηθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχουν βιβλία που θα με βοηθήσουν να μάθω να παίζω έτσι. Πόσα χρόνια πρέπει να παιζω κιθαρα για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο και πόσες ώρες εξάσκηση την ημερα ; Πρέπει να έχω καλή κιθαρα ;

Γενικα για τετοιο παίξιμο είδα Ibanez και Jackson. Κάποιο μοντέλο να μου προτείνετε να κοιταξω ; ή καποιους μαγνήτες ;

ΥΣ: Οσοι δεν τα εχετε δει τα βιντεάκια μιλαμε για γρήγορο Santriani style - instrumental.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #1 στις: 28/06/06, 13:44 »
Μην αγχώνεσαι, δεν είναι ανάγκη να μάθεις αμέσως να σολάρεις έτσι, μπορεί να μην φτάσεις και ποτέ σ'αυτό το επίπεδο.. Πρέπει να έχεις υπομονή και να παίζεις αργά, να βελτιώνεσαι με ρέγουλα, γιατί αν προσπαθήσεις κατευθείαν να παίξεις γρήγορα ή θα αποτύχεις παταγοδώς και θα απογοητευτείς ή θα βγάζεις τα κομμάτια τσαπατσούλικα και χάλια.. Όσο για την κιθάρα, είναι γεγονός ότι κάποιες κιθάρες είναι πιο ευκολόπαιχτες, αλλά πιστεύεις ότι αυτοί οι κιθαρίστες που έχεις ως πρότυπα δεν μπορούν να βγάλουν τα κομμάτια τους σε μια washburn των 120Ε;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #2 στις: 28/06/06, 14:40 »
Το θέμα είναι οτι δεν ξερω που να κανω πρακτικη. Δηλαδη εχω βιβλια Berkley στο ωδειο αλλα δεν εχουν τετοιες ασκησεις για σολαρίσματα με legato, tapping κλπ κλπ τεχνικες.

Ναι εννοειται οτι παιζω αργα στην αρχη και μετα τον καιρο θα αναπτυσσω ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #3 στις: 28/06/06, 15:14 »
Το Speed Mechanics For Lead Guitar λετε να με βοηθήσει ; Δεν ξερω αν ειναι πολυ προχωρημα. Εγω εχω βγαλει το Barkley το 1 και τα Read Studies for Guitar το William Levitt (απο την θεση 1 μεχρι 7 ).

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #4 στις: 28/06/06, 21:45 »
Και με τις τεχνικές σιγά σιγά θα εξοικειωθείς.. Για να κάνεις tapping πχ πρέπει πρώτα να τελειοποιήσεις τα pull off και hammer on. Καλή είναι η περιέργεια και το πάθος όμως όλα έχουν μια σειρά.. Μαθήματα και ασκήσεις για τεχνικές που σ'ενδιαφέρουν μπορείς να βρεις στο www.ultimate-guitar.com. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. (ελπίζω μόνο να ξέρεις να διαβάζεις ταμπλατούρες).. Το βιβλίο δεν το έχω δοκιμάσει αν και έχω ακούσει καλές κριτικές στο forum και δεν νομίζω να παρουσιάζει ιδιαίτερη δυσκολία.. Εμένα κάτι που με βοήθησε στην ταχύτητα εκτός απ'τις ασκήσεις και τα κομμάτια που έπαιζα ήταν το jamming και εξακολουθεί να με βοηθάει.. Προϋποθέτει τη γνώση έστω και μίας κλίμακας και μετά αυτοσχεδιάζεις στην κλίμακα αυτή.. Καλές οι ασκήσεις αλλά εμένα τουλάχιστον έτσι μου λύθηκαν τα χέρια και απέκτησα μια κάποια ευχέρεια στην ταστιέρα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #5 στις: 29/06/06, 10:11 »
Αν και είμαι αυτοδίδακτος, παιζω περίπου έξι χρόνια και έχω να σου προτείνω τα εξής:
Πιάσε κάποιο σόλο που σου αρέσει (κάποιο έυκολο) και παίξε το όσο πιο καθαρά γινεται.
Εξασκήσου πάνω σε χρωματική κλίμακα για να γυμναστούν όλα τα δάκτυλα.
Βάλε το μετρόνομο και παίξε μια ακολουθία από νότες (δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι κάποια κλίμακα) και με τον καιρό βάζε τον μετρονόμο πιο γρήγορα ακολουθόντας τον πάντα.
Αυτά!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #6 στις: 29/06/06, 14:13 »
Και επίσης άκου πολύ μουσική, και κυρίως αυτούς που θέλοεις να σε επηρεάσουν στο παίξιμό σου. Αργότερα υποσυνείδητα θα έχεις παρόμοιο στυλ.
Το θέμα βέβαια είναι να έχεις τον δικό σου ήχο, και αυτό είναι αποτέλεσμα πολύωρων και πολυπληθών ακουσμάτων(καλά το είπα?  :P).
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #7 στις: 29/06/06, 14:39 »
Μια χαρά! Κακώς που δεν το είπα αυτό.. Το να αναπτύξεις ένα καλό αυτί είναι το καλύτερο στοιχείο που μπορείς να έχεις άμα είσαι μουσικός, και αυτό είναι κάτι που το αποκτάς με τα ακούσματα όπως είπε ο Unkown Artist-άτος.
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #8 στις: 29/06/06, 17:15 »
Aκριβώς, γιατί στο κάτω κάτω η ταχύτητα δεν είναι το βασικό που χαρακτηρίζει έναν κιθαρίστα.. Ο κιθαρίστας είναι πάνω απ'όλα μουσικός και όχι ζογγλέρ!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #9 στις: 29/06/06, 18:46 »
εγραψες μεγάλε  ;)

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #10 στις: 29/06/06, 19:56 »
Πέρα από την ίδια την κιθάρα όσον αφορά την άνεση, μετράει και ο τεχνικός που θα στην σετάρει.
Μπορεί να χρειάζεται σετάρισμα για α σου φτιάξει οτιδήποτε τυχόν χρειάζεται και θα είναι απίστευτα πιο γρήγορη.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #11 στις: 29/06/06, 23:25 »
Πέρα από την ίδια την κιθάρα όσον αφορά την άνεση, μετράει και ο τεχνικός που θα στην σετάρει.
Μπορεί να χρειάζεται σετάρισμα για α σου φτιάξει οτιδήποτε τυχόν χρειάζεται και θα είναι απίστευτα πιο γρήγορη.

Για εξηγησε το περισσοτερο. Δηλαδη να παω σε εναν τεχνικο και να του πω "Φτιαξε την για σολο"


Παντως κατεβασα το βιβλιο αυτο με το Speed Mechanism + βρηκα και το CD. Και παιδια εχω να πω οτι παροτι το εχθες αρχισα να το βλεπω ηδη βλεπω οτι οι ασκησεις τους ειναι προσανατολισμενες και εχουν στοχο οντως στην ταχυτητα και τη ευχέρια για σολο. Κανω μικρες μικρες προόδους αν και σε μερικες ασκησεις μετα απο 1 λεπτο παιξίματος το πιάνεται το μυς μου στην παλάμι...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #12 στις: 29/06/06, 23:33 »
με λιγη εξασκιση θα αρχισουν να βγαινουν τα σολο!
δεν ειναι και παρα πολυ δυσκολο!
τωρα τι κιθαρα εχεις?
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #13 στις: 29/06/06, 23:35 »
Δεν εχει και παντα σημασια η ταχυτητα...
Δεν ειδες τι τραβαει ο καημενος ο Μαλμστιν απο το φορουμ...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #14 στις: 29/06/06, 23:44 »
Η κιθαρα που έχω ειναι μια Career με 3 μονους εργοστασιακους μαγνητες (Τιμη κιθάρας: 350 Ευρώ) .
Δεν εχω κανενα εφέ. Μονο εναν Line6 Spider II 30 Watt. Δεν εχω χρηματα για αγορα κιθαρας αυτην την χρονικη περίοδο. Και θελω να τις αλλάξω μαγνήτες αλλα δεν ξερω ΤΙ μαγνητες να βαλω για να ακούγονται πραγματικά ΔΥΝΑΤΑ - σαν να τσιριζει - η κιθαρα. Ναι το ξερω οτι προυποθετει τεχνικη, αλλα απο καποιο σημειο και μετα πρεπει και η κιθαρα να κανει κατι.

Αυριο θα παω στον Τσέλιο στην Θεσσαλονικη και θα τον ρωτησα. Εν το μεταξυ πειτε κ εσεις παιδια γνωμες.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #15 στις: 29/06/06, 23:49 »
Ισως θα επρεπε να δοκιμασεις τον screaming deamon του George Lynch.Αλλα και παλι, οπως λογικα θα σου πει και ο Τσελιος, δεν λειτουργουν το ιδιο καλα ολοι οι μαγνητες σε ολες τις κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #16 στις: 30/06/06, 00:08 »
Κωστα το ξερω οτι ο μαγνητης παιζει σε καθε κιθαρα, αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερος απο τον τωρινο μου μαγνητη.
EMG κανουν για σολο ή παρα είναι βρώμικοι ;

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #17 στις: 30/06/06, 00:14 »
Για την κιθαρα σου ακουγονται καλη λυση.τα γκαζια τα ρυθμιζεις μετα απο τα μηχανηματα σου.Γενικα ομως ειναι σχετικα δυνατοι μαγνητες

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #18 στις: 30/06/06, 00:32 »
Κωστα το σετ του Kirk Hammet KH21 νομιζεις θα ηταν καλη επιλογη ; Μηχανηματα οταν λες υποθετω να εννοεις τον ενισχυτη, Θα χρειαστω καποιο effe ; Δεν τα ξερω αυτα τα πραγματα ...

btw οποιος κιθαριστας εχει ορεξη για κουβεντα να μου τα ξεκαθαρισει ας με κανει add Στο msn του

iron_druid@hotmail.com

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #19 στις: 30/06/06, 10:58 »
Κωστα το σετ του Kirk Hammet KH21 νομιζεις θα ηταν καλη επιλογη ; Μηχανηματα οταν λες υποθετω να εννοεις τον ενισχυτη, Θα χρειαστω καποιο effe ; Δεν τα ξερω αυτα τα πραγματα ...

Λοιπον,

Κατ' αρχας η κιθαρα σου εχει 3 μονους ενω το set που κοιτας ειναι set 2 διπλων. Πιθανοτατα να μπορει να μπει το set αυτο στην κιθαρα σου χωρις να χρειαστει σκαψιμο αλλα δεν μπορουμε να σου πουμε χωρις να ξερουμε το μοντελο της.

Ο φιλτατος Κωστας οταν αναφερεται σε μηχανηματα, εννοει και τον ενισχυτη και οποια πεταλια μπορει να εχει το rig σου.

...ΤΙ μαγνητες να βαλω για να ακούγονται πραγματικά ΔΥΝΑΤΑ - σαν να τσιριζει - η κιθαρα. Ναι το ξερω οτι προυποθετει τεχνικη, αλλα απο καποιο σημειο και μετα πρεπει και η κιθαρα να κανει κατι.

Υποψιαζομαι οτι θελεις να πετυχεις artificial harmonics. Αυτο οπως προειπες ειναι κατα το μεγαλυτερο μερος θεμα τεχνικης αλλα παιζει σημαντικο ρολο και οι μαγνητες και το distortion που εχεις.

Η προταση του Kωστα για τον George Lynch Lil' Screaming Demon ειναι παντως πολυ καλη.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #20 στις: 30/06/06, 11:29 »
Ωραια λοιπον ας μαζεψουμε τα υλικα.

Ο Μαγνήτης που λέτε είναι αυτός ;
Λεει οτι παιζει καλυτερα με Rosewood ταστιερα (τετοια εχω) και ότι τοποθετείτε σε θεση Bridge.

Για μια επαλήθευση --> στπ Thomann αυτός είναι ;


=======================================================================================
Τι άλλους μαγνήτες να πάρω ; Δηλαδή τι συνδιασμό προτείνετε να εχω ; 2 διπλους ; 2 διπλους κι εναν μονο στην μεση ; Πειτε μου συνδιασμους μαζι με μαγνητες ωστε να σε εναν τεχνιτη να μου πει ποιοι απο αυτους είναι εφικτοί να γινουν στην κιθάρα μου.


======================================================================================
Παιδια οπως σας είπα δεν έχω καποιο effect - πεταλι κλπ. Κι αυτο γιατι σκέφτομαι να παρω το PODXT αλλα δεν ξερω αν αξιζει να παρω αυτο ή καποιο άλλο πεταλι. Γιατι σκεφτομαι πχ οτι ενα καλο πεταλι θα κοστιζει 80 Ευρω, ενω το PODXT και 50 Εφφε κοστιζει 350 Ευρω. Αρα το πεταλι τον 80 θα κανει καλύτερα την δουλειά του στο εφφέ του.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #21 στις: 30/06/06, 11:47 »
Ωραια λοιπον ας μαζεψουμε τα υλικα.

Ο Μαγνήτης που λέτε είναι αυτός ;
Λεει οτι παιζει καλυτερα με Rosewood ταστιερα (τετοια εχω) και ότι τοποθετείτε σε θεση Bridge.

Για μια επαλήθευση --> στπ Thomann αυτός είναι ;


Ναι, αυτος ειναι. Ομως εγω εννοουσα το μοντελο σε μεγεθος μονου, εδω.

Τι άλλους μαγνήτες να πάρω ; Δηλαδή τι συνδιασμό προτείνετε να εχω ; 2 διπλους ; 2 διπλους κι εναν μονο στην μεση ; Πειτε μου συνδιασμους μαζι με μαγνητες ωστε να σε εναν τεχνιτη να μου πει ποιοι απο αυτους είναι εφικτοί να γινουν στην κιθάρα μου.


Κατ' αρχας πρεπει να δουμε αν μπορει η κιθαρα σου να παρει διπλους χωρις σκαψιμο η οχι.

Κατα δευτερον αν δεν επιδεχεται διπλους ανευ σκαψιματος, πρεπει να αναλογιστεις αν σε συμφερει η οχι να την σκαψεις την κιθαρα.

Και τριτον, πρεπει να μας πεις εσυ τι αποζητας απο την κιθαρα σου σε θεμα ηχου και το ποσα εχεις σκοπο να ξοδεψεις.

Παιδια οπως σας είπα δεν έχω καποιο effect - πεταλι κλπ. Κι αυτο γιατι σκέφτομαι να παρω το PODXT αλλα δεν ξερω αν αξιζει να παρω αυτο ή καποιο άλλο πεταλι. Γιατι σκεφτομαι πχ οτι ενα καλο πεταλι θα κοστιζει 80 Ευρω, ενω το PODXT και 50 Εφφε κοστιζει 350 Ευρω. Αρα το πεταλι τον 80 θα κανει καλύτερα την δουλειά του στο εφφέ του.


Το θεμα "πεταλακια η πεταλιερα" ειναι τεραστιο κι αν το πιασουμε τωρα θα εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα...  ;)

Κανε ενα search στο forum, διαβασε μερικα post και σχηματισε την αποψη σου...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #22 στις: 30/06/06, 11:56 »
Για μαγνητες max 300 Ευρω δινω.

Λοιπον το απογευμα θα παω την κιθαρα και θα ρωτησω αν για να βαλω 2πλους χρειαζεται σκαψιμο, σωστα ;
Υπαρχει περιπτωση να με ρωτησει τι ειναι το σκαψιμο ; Και γιατι δεν συμφερει ; Χαλαει την κιθαρα ή ειναι ακριβο ;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #23 στις: 30/06/06, 12:09 »
Για μαγνητες max 300 Ευρω δινω.


Η κιθαρα ποσο κοστισε?

Λοιπον το απογευμα θα παω την κιθαρα και θα ρωτησω αν για να βαλω 2πλους χρειαζεται σκαψιμο, σωστα ;
Υπαρχει περιπτωση να με ρωτησει τι ειναι το σκαψιμο ; Και γιατι δεν συμφερει ; Χαλαει την κιθαρα ή ειναι ακριβο ;


Αν εχει η κιθαρα σου pickguard τοτε μπορεις πολυ απλα να το ξεβιδωσεις και μονος σου και να δεις αν και που παιρνει διπλο.

Επειδη σε ρωτησα ποιο μοντελο της Crafter εχεις και δεν απαντησες εκανα μια μικρη ερευνα.

Επειδη μαλλον μιλαμε για την County σειρα τοτε κατα μεγαλη πιθανοτητα εχεις μια θεση διπλου στην γεφυρα.

Οσο αφορα το σκαψιμο, εννοειται οτι οποιαδηποτε επεμβαση στο σωμα της κιθαρας πρεπει να γινει απο τεχνικο που ξερει διοτι αν πεσεις σε "καουμποϋ" εχεις κινδυνο να σου κανει ζημια. Το τι θα σου ζητησει ο τεχνιτης ειναι καθαρα δικο του θεμα. Μπορει να αρχισει απο 50€ και να φτασει και τα 200€. Εισαι προετοιμασμενος για τετοια εξοδα?

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφόριση γύρω από τα σόλο
« Απάντηση #24 στις: 30/06/06, 12:30 »
Cereer Retrosonic Series γραφει πανω η κιθαρα.

Εχει τρεις μονους και 3 knobs. Το Ενα για το Volume Και τα αλλα δυο για tones. Ο Επιλογεας ειναι 5 θεσιος. Αν ξεβιδώσω το Pickguard πρεπει να ξεβιδωσω και τους μαγνητες ;

http://members.lycos.co.uk/druidspage/Career_Retrosonic_Series.jpg

Φιλε μου θελει σκαψιμο καλυτερα παιρνω αλλη κιθαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/06, 12:37 από PanouleXxX »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/05, 13:00
από llorona
23 Απαντήσεις
6553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 13:16
από ax1ss
4 Απαντήσεις
3745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
6 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 16:04
από armagedon
8 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 11:03
από Vaggelis...
3 Απαντήσεις
3022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
0 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 20:48
από souzas
9 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 15:51
από UnderGround
3 Απαντήσεις
12823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/13, 12:34
από billguit14
3 Απαντήσεις
5327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 21:39
από freemind