Αποστολέας Θέμα: Ενεργοποίηση Forthnet2play  (Αναγνώστηκε 15550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #50 στις: 25/04/08, 13:55 »
Φίλτατοι πάντως αν και το έχω ξαναπεί, με τη Forthnet για να είσαι ευχαριστημένος όσον αφορά στο ιδιόκτητό της δίκτυο θα πρέπει να βρίσκεσαι δίπλα στα DSLam της...Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά...
Στη Θεσσαλονίκη, στο κέντρο που είμαι πάντα συγχρονίζω στα 22600, upload 1mbit με πραγματική ταχύτητα 80-90kb/s και κατέβασμα από rapidshare χωρίς premium account 800-900kb/s...Σαφέστατα καμία σχέση με 2.5mb/s που υπόσχονται αλλά κάτι είναι κι αυτό...
Από κει κ πέρα όσοι είναι εκτός κέντρου, ούτε τηλέφωνο δεν έχουν (προβλήματα όπως τα δικά σου FSL)...
Τώρα όσον αφορά στη HOl αυτό που έχω να πω είναι πως, λογικά επειδή τη HOL και άλλες παρόμοιες εταιρίες πολλοί δεν τις εμπιστευόμαστε, έχουμε στραφεί σε άλλες όπως η Forthnet...
Έτσι η μεν HOL, δεν έχει κόσμο με αποτέλεσμα γρήγορες ενεργοποιήσεις, έγκαιρη αντιμετώπιση προβλημάτων και τεχνικής υποστήριξης καθώς και μεγάλες ταχύτητες, ενώ η δε Forthnet με την πολυκοσμία που έχει να μην μπορεί να ανταποκριθεί πλέον στις απαιτήσεις εις βάρος των καταναλωτών...Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω αφού αδυνατώ να φανταστώ πως η HOL για παράδειγμα έχει ανώτερη υποδομή από την Forthnet...
Parlats μακάρι να κρατήσει έτσι η γραμμή σου και να μην έχεις τα forthnetoπροβλήματα...;)
FSL νομίζω πως στην περίπτωσή σου με τα τόσα προβλήματα, η επιστροφή στον (π)ΟΤΕ είναι η καλύτερη λύση...;):)
Καλές γιορτές!
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #51 στις: 25/04/08, 17:46 »
Παράθεση
Πιο κάτω από δω δεν έχει πάει, κατεβάζω σταθερά με 1.5-1.6 mbit και δεν έχω καμία αποσύνδεση.
Μάλλον εννοείς 1.5 MB/sec

Ναι αυτό ήθελα να πω  ;)

Τζοάνα το upload κάνουν ακόμα κάποιες ρυθμίσεις, θα το φτάσει και αυτό μου είπαν σε 1-2 μέρες.

Αγαπητέ mistral πίστεψε με, πιο κοντά στο Dslam δε γίνεται, είναι ούτε 100 μέτρα από το σπίτι μου.
Απλά η φόρθνετ ειδικά το τεχνικό της τμήμα είναι για τα πανηγύρια. Μαζί τους είχα προβλήματα από την αρχή με θορύβους στο τηλέφωνο, αποσυνδέσεις κάθε δέκα λεπτά. Μου είπαν ότι η γραμμή μου δε σηκώνει πάνω από 10-11 mbit. Πρέπει να είναι μάγοι στη HOL που κλειδώνω στα 19.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #52 στις: 25/04/08, 18:06 »
Τί να σου πω ρε συ parlats, όσοι γνωστοί μου πάντως είναι κοντά στα dslam δεν έχουν προβλήματα...Αντιθέτως όσοι είναι μακριά έχουν...
Τί να πω με την περίπτωσή σου...Τουλάχιστον βρήκες την υγειά σου με τη HOL;)
Το σίγουρο πάντως είναι ότι η Forthnet δεν τα λέει καθόλου καλά, αφού καλά λόγια σπάνια ακούς πλέον...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενεργοποίηση Forthnet2play
« Απάντηση #53 στις: 25/04/08, 19:45 »
Κοιτα, η φόρθνετ ήταν η πρώτη εταιρεία που έβγαλε τα 24mbit στην αγορά. Δυστυχώς βιάστηκε χωρίς να έχει το κατάλληλο προσωπικό από θέμα τεχνογνωσίας να ανταποκριθεί. Τα αποτελέσματα τα είδα και τα βλέπουν πολλοί τώρα.

Η HOL όπως μου εξήγησε ένας υπάλληλος που έτυχε να γνωριζόμαστε επένδυσε στους τεχνικούς της και στα συστήματά της το τελευταίο έτος.
Επίσης έχουν ρητές εντολές οι τεχνικοί να διορθώνουν τα προβλήματα άμεσα και επίσης να ασχολούνται διεξοδικά με τον κάθε πελάτη.
Αυτό έγινε και στην περίπτωσή μου όπου ο τεχνικός καθόταν 2 ώρες και ρύθμιζε τις συχνότητες μέχρι εγώ να κλειδώσω σε ταχύτητα αναλόγως της γραμμής μου και της απόστασής μου από το dslam.
Επίσης αυτοί απαντάνε το τηλ αμέσως χωρίς αναμονές πράγμα που στη φόρθνετ είχε καταντήσει κόλαση.

12 μέρες κράτησε η αναμονή μου, έστειλα την αίτηση και τώρα έχω ίντερνετ σε πολύ καλή ταχύτητα και χωρίς προβλήματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/08, 16:36
από dhmhtrhs_xm