Αποστολέας Θέμα: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?  (Αναγνώστηκε 21367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« στις: 25/03/13, 12:28 »
καλημέρα ,
εδω κ μια εβδομάδα περίπου παρακολουθώ τους πλειστηριασμούς ενός συγκεκριμένου αντικειμένου (του ίδιου πωλητή) στο ebay. οι πλειστηριασμοί αυτοί κρατάνε 24 ώρες. Αυτό που παρατήρησα είναι πως ενώ τις πρώτες ώρες δεν υπάρχει κανένα bid , με το που ποντάρω ύστερα απο λίγη ώρα ποντάρει ένας συγκεκριμένος χρήστης σε μεγαλύτερη τιμή . Ο ίδιος χρήστης "κέρδισε" το αντικείμενο αυτο σε έναν πλειστηριασμό χτες, σε άλλον εναν που έληξε πριν μία ωρα κ αυτή τη στιγμή τη στιγμή με "πετάει" έξω απο 2 άλλους.
Αποτέλεσμα όλου αυτού είναι μη δίνεται το αντικείμενο σε τιμή κάτω απο μια συγκεκριμένη.
ε δε μπορεί... είτε είναι βαλτός απο τον πωλητή ή μεταπωλεί.
να "δώσω" τον πωλητή στο ebay? >:D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #1 στις: 25/03/13, 13:38 »
αν υποψιάζεσαι πως γίνεται απάτη και εσύ, όντως, χάνεις αντικείμενα που αλλιώς θα αγόραζες...ναι, στείλε ένα μήνυμα στους υπεύθυνους να το ελέγξουν (αν και δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να κάνουν....αν είναι φίλος του ή ο ίδιος, προς το παρόν δεν έχει πουλήσει κανένα αντικείμενο....)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #2 στις: 25/03/13, 14:32 »
Αυτο που λες συνηθως γινεται απο κινεζικα μαγαζια που βγαζουν αντικειμενα σε εξευτελιστικες τιμες και ανεβαινει η αξια τους οταν τα χτυπανε χρηστες κυριως με 0 συναλλαγες ή χιλιαδες(που μαλλον ειναι αδελφικες εταιρειες)...ομως εσυ χτυπα το με μια τιμη που θελεις να το παρεις και καμια φορα σου στελνουν μεηλ α το παρεις στην τιμη που χτυπησες,γτ προφανως δεν μπορεσαν να το δωσουν σε παραπανω τιμη....μου εχει συμβει παρα πολλες φορες!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #3 στις: 25/03/13, 22:41 »
Ρε παιδια δεν ειναι απατη. Ετσι δουλευεουν οι πλειστηριασμοι του ebay. Αν εγω σαν πωλητης, εχω βαλει κατωτατο οριο τα 200 ευρω σαν τιμη πωλησης του αντικειμενου μου, οταν καποιος πονταρει χαμηλωτερο ποσο, αυτοματα το ebay πονταρει παραπανω ωστε να αναγκκασει τον bider να ανεβασει το bid tου. Aν το ποσο αυτο δεν καλυφτει απο καποιον bider ειναι λογικο, το αντικειμενο να μην πουληθει και να ξαναβγει σε πλειστηριασμο....

Καλο ειναι οταν κανουμε συναλαγες στο ιντερνετ να διαβαζουμε καλα τους ορους και τις προϋποθεσεις της συναλαγης. ;)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #4 στις: 25/03/13, 23:04 »
Ρε παιδια δεν ειναι απατη. Ετσι δουλευεουν οι πλειστηριασμοι του ebay. Αν εγω σαν πωλητης, εχω βαλει κατωτατο οριο τα 200 ευρω σαν τιμη πωλησης του αντικειμενου μου, οταν καποιος πονταρει χαμηλωτερο ποσο, αυτοματα το ebay πονταρει παραπανω ωστε να αναγκκασει τον bider να ανεβασει το bid tου. Aν το ποσο αυτο δεν καλυφτει απο καποιον bider ειναι λογικο, το αντικειμενο να μην πουληθει και να ξαναβγει σε πλειστηριασμο....

Καλο ειναι οταν κανουμε συναλαγες στο ιντερνετ να διαβαζουμε καλα τους ορους και τις προϋποθεσεις της συναλαγης. ;)
δεν λεει αυτο ομως...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #5 στις: 25/03/13, 23:17 »
Ρε παιδια δεν ειναι απατη. Ετσι δουλευεουν οι πλειστηριασμοι του ebay. Αν εγω σαν πωλητης, εχω βαλει κατωτατο οριο τα 200 ευρω σαν τιμη πωλησης του αντικειμενου μου, οταν καποιος πονταρει χαμηλωτερο ποσο, αυτοματα το ebay πονταρει παραπανω ωστε να αναγκκασει τον bider να ανεβασει το bid tου. Aν το ποσο αυτο δεν καλυφτει απο καποιον bider ειναι λογικο, το αντικειμενο να μην πουληθει και να ξαναβγει σε πλειστηριασμο....

Καλο ειναι οταν κανουμε συναλαγες στο ιντερνετ να διαβαζουμε καλα τους ορους και τις προϋποθεσεις της συναλαγης. ;)

ειδικά για τους πλειστηριασμούς έχω διαβάσει απ'οταν ξεκίνησα να ψωνίζω απο ebay , οπότε γνωρίζω τι γίνεται.
δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες με την περίπτωση που αναφέρω.
δεν έχει να κάνει με Reserve price ή με minimum bid. μιλάμε για φυσικό πρόσωπο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #6 στις: 25/03/13, 23:18 »
Αν εγω σαν πωλητης, εχω βαλει κατωτατο οριο τα 200 ευρω σαν τιμη πωλησης του αντικειμενου μου, οταν καποιος πονταρει χαμηλωτερο ποσο,
μπορεί κάποιος bider να "ποντάρει" χαμηλότερο ποσό απ'το κατώτατο που έχει οριστεί απ'τον πωλητή?

δεν λεει αυτο ομως...
+1

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #7 στις: 26/03/13, 00:53 »
Η χαμηλωτερη τιμη μπορει να ειναι και κρυφη οποτε δεν την ξερεις. Το ebay ανεβαζει το bid μεσω εικονικου χρηστη. Οχι φυσικο προσωπο οπως νομιΖεις.Αν προσεξες αυτο το "φυσικο" προσωπο ανεβασε το bid σε δευτερολεπτα μετα την προσφορα σου.
Τωρα αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα συγνωμη....  :-\

Συγχώνευση μηνυμάτων: 26/03/13, 01:21
Παιζει και το αλλο....δεν ξερεις με τι ποσο εχει μπει ο high bider ουτε μπορεις να το μαθεις. Απλα οταν κανεις προσφορα το συστημα σε ενημερωνει οτι καποιος αλλος εχει πονταρει κατι λιγο πανω απο σενα. Αυτο δεν ειναι αληθεια. Μπορει να ειναι και πολυ πανω απο σενα. Μεχρι να ξεπερασεις την προσφορα του το ebay ανεβαζει αυτοματα το bid. Εσυ τι ακριβως εντοπιζεις σαν απατη;


παντως εχε στο νου σου οτι μπορεινα πονταρεις εσυ πχ 500 ευρω για κατι πολυ μικροτερης αξιας. Οποιος αλλος πονταρει θα δει οτι εσυ εισαι λιγο ποιο ψηλα και στο τελος αν παραιτηθουν ολοι, κερδιζεις εσυ το αντικειμενο σε μια τιμη ελαχιστα υψηλωτερη απο την αμεσως μικροτερη προσφορα....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/13, 01:21 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #8 στις: 26/03/13, 01:13 »
Η χαμηλωτερη τιμη μπορει να ειναι και κρυφη οποτε δεν την ξερεις. Το ebay ανεβαζει το bid μεσω εικονικου χρηστη. Οχι φυσικο προσωπο οπως νομιΖεις.Αν προσεξες αυτο το "φυσικο" προσωπο ανεβασε το bid σε δευτερολεπτα μετα την προσφορα σου.
Τωρα αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα συγνωμη....  :-\

Άλλο λέει ο modfori. Eνώ αυτός είναι ο πρώτος πλειοδότης σε διαφορετικούς πλειστηριασμούς, έρχεται πάντα αμέσως το ίδιο άτομο και κάνει μεγαλύτερη προσφορά. Δεν υπάρχει από πριν άλλο υψηλότερο bid που αυξάνεται αυτόματα όσο τα καινούργια bid είναι πιο χαμηλά. Και αν συμβαίνει ακριβώς το ίδιο σε 3-4 πλειστηριασμούς του ίδιου πωλητή, λογικό είναι να υποψιαστεί κανείς ότι κάτι ύποπτο παίζεται. Εγώ θα έκανα αναφορά στο ebay, γιατί αυτό απαγορεύεται από τους κανονισμούς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #9 στις: 26/03/13, 01:55 »
Γνωστό το σενάριο...

Βάζει κάποιος κάτι που θέλει να το πουλήσει 100€ σε δημοπρασία. Ξεκινάει με 0, 1, 2, 5€.
Δεν βάζει ελάχιστη τιμή, για να βγαίνει πρώτο στη λίστα, αν ταξινομηθούν με τιμή που είναι το σύνηθες.
Δεν θέλει όμως να το πουλήσει για 30€ πχ αν δεν πιάσει την επιθυμητή τιμή.
Περιμένει, και χτυπάει ο ίδιος από άλλο λογαριασμό προκειμένου να ανεβάσει την αξία του.
Μάλιστα υπήρχε (φαντάζομαι θα υπάρχει ακόμα) και software που έκανε αυτή τη δουλειά.
Θεωρητικά είναι ενάντια στους κανονισμούς.
Πρακτικά είναι άλλος λογαριασμός, ο ebayς παίρνει το ποσοστό του (την τρώει τη χασούρα ο πωλητής) και τελείωσε το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #10 στις: 26/03/13, 10:48 »
Το ebay ανεβαζει το bid μεσω εικονικου χρηστη. Οχι φυσικο προσωπο οπως νομιΖεις.Αν προσεξες αυτο το "φυσικο" προσωπο ανεβασε το bid σε δευτερολεπτα μετα την προσφορα σου.
Τωρα αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα συγνωμη....  :-\

συγγνώμη,δεν το έθεσα σωστα .δεν ανεβάζει το bid ακριβώς μετά απο εμενα ή καποιον άλλο bidder , μπορεί να μεσολαβήσουν κ 10 ώρες μέχρι να γίνει.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #11 στις: 26/03/13, 11:02 »
 Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Veggos.  Στην τελική εφόσον το e-bay παίρνει την προμήθειά του και υφίσταται προσφορά από άλλο πλειοδότη δεν μπορείς να κάνεις πολλά.  Σίγουρα είναι unfair αλλά στην τελική κινείται μέσα στα πλαίσια της νομιμοφάνειας.  Φυσικά και μπορείς να κάνεις report ωστόσο κακά τα ψέματα όλοι -κατά καιρούς- βάζουν φίλους να κάνουν προσφορές ώστε να ανέβει η τιμή.  Βέβαια θα ήταν πιο σωστό να βάλει και buy now τιμή αλλά τί τα θες... Και αυτός κάνει την λαμογιά του και εσύ βέβαια προσπαθείς να αγοράσεις κάτι πιθανότατα σε πολύ χαμηλή τιμή...
Anyways, όπως έλεγε και η Νανά… ου μπλέξεις… ξέχασέ το και ψάξε αυτό που θες αλλού.
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #12 στις: 26/03/13, 16:36 »
Κι ένα "μυστικό" (όσο μυστικό δηλαδή μπορεί να είναι χεχε) για τους πλειστηριασμούς στο ebay.

Βλέπουμε κάτι που θέλουμε να το αγοράσουμε.
ΔΕΝ το βάζουμε σε watch/wish list, ούτε το χτυπάμε (ενημερώνεται ο πωλητής). Το κρατάμε στα favorites κλπ ώστε να το παρακολουθούμε. Το αφήνουμε έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Το τελευταίο λεπτό μπαίνουμε μέσα, βλέπουμε αν έχει ανέβει η τιμή ή είναι στα επίπεδα που θέλουμε, και αρχίζουμε να χτυπάμε τα τελευταία 30"...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #13 στις: 26/03/13, 17:28 »
τον έδωσα στεγνά αφού είδα οτι κ στις αρνητικές κριτικές του τον κατηγορούν για "shill bidding".

το βλέπω χλωμό εώς απίθανο όμως να του κάνουν οτιδήποτε
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #14 στις: 26/03/13, 23:30 »
Κι ένα "μυστικό" (όσο μυστικό δηλαδή μπορεί να είναι χεχε) για τους πλειστηριασμούς στο ebay.

Βλέπουμε κάτι που θέλουμε να το αγοράσουμε.
ΔΕΝ το βάζουμε σε watch/wish list, ούτε το χτυπάμε (ενημερώνεται ο πωλητής). Το κρατάμε στα favorites κλπ ώστε να το παρακολουθούμε. Το αφήνουμε έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Το τελευταίο λεπτό μπαίνουμε μέσα, βλέπουμε αν έχει ανέβει η τιμή ή είναι στα επίπεδα που θέλουμε, και αρχίζουμε να χτυπάμε τα τελευταία 30"...
αυτο με το watch/wish list δεν το ηξερα οτι το βλεπει κ ο πωλητης...θα το χω στα υποψιν μου...
προχθες κερδισα ενα 7αρι με δημοπρασια,αλλα πονταρα στα τελευταια 10 δευτερολεπτα....μετα μου ρθε κ το invoice κ τελειωσε το θεμα....
ακομη δεν μπορω να χωνεψω τον Απριλη περυσι που εχασα στο bid, στο γερμανικο ebay μια Gibson custom για 20 ευρω...ειχα πονταρει τα τελευταια δεπτερολεπτα 1680 ευρω κ με κερδισε ενα τσουτσεκι στα 1700...απορω πως προλαβε να Bid αρει στο λιγο χρονο που ειχε μεινει.... :P :P

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #15 στις: 26/03/13, 23:47 »
Κι ένα "μυστικό" (όσο μυστικό δηλαδή μπορεί να είναι χεχε) για τους πλειστηριασμούς στο ebay.

Βλέπουμε κάτι που θέλουμε να το αγοράσουμε.
ΔΕΝ το βάζουμε σε watch/wish list, ούτε το χτυπάμε (ενημερώνεται ο πωλητής). Το κρατάμε στα favorites κλπ ώστε να το παρακολουθούμε. Το αφήνουμε έτσι μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Το τελευταίο λεπτό μπαίνουμε μέσα, βλέπουμε αν έχει ανέβει η τιμή ή είναι στα επίπεδα που θέλουμε, και αρχίζουμε να χτυπάμε τα τελευταία 30"...
αυτο με το watch/wish list δεν το ηξερα οτι το βλεπει κ ο πωλητης...θα το χω στα υποψιν μου...
προχθες κερδισα ενα 7αρι με δημοπρασια,αλλα πονταρα στα τελευταια 10 δευτερολεπτα....μετα μου ρθε κ το invoice κ τελειωσε το θεμα....
ακομη δεν μπορω να χωνεψω τον Απριλη περυσι που εχασα στο bid, στο γερμανικο ebay μια Gibson custom για 20 ευρω...ειχα πονταρει τα τελευταια δεπτερολεπτα 1680 ευρω κ με κερδισε ενα τσουτσεκι στα 1700...απορω πως προλαβε να Bid αρει στο λιγο χρονο που ειχε μεινει.... :P :P
βεβαια αυτος μπορει να ειχε πονταρει μεχρι 2000,οποτε να μην τον ειχες με τπτ...για να σου φυγουν οι τυψεις το λεω!!! :P ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #16 στις: 27/03/13, 01:46 »
Κι ένα "μυστικό" .. Το τελευταίο λεπτό μπαίνουμε μέσα, βλέπουμε αν έχει ανέβει η τιμή ή είναι στα επίπεδα που θέλουμε, και αρχίζουμε να χτυπάμε τα τελευταία 30"...
...ειχα πονταρει τα τελευταια δεπτερολεπτα 1680 ευρω κ με κερδισε ενα τσουτσεκι στα 1700...απορω πως προλαβε να Bid αρει στο λιγο χρονο που ειχε μεινει.... :P :P
Έχετε υπ'όψιν σας κύριοι ότι το "μυστικό " που μόνο μυστικό δεν είναι, πιάνει σπάνια και μόνο σε μικρά και μη αξιόλογα αντικείμενα, που δεν έχουν συγκεντρώσει την προσοχή έμπειρων bidders.

Η τακτική ότι ποντάρω τα τελευταία δευτερόλεπτα για να μην προλάβει κανείς άλλος, έχει αντιμετωπιστεί άκρως επιτυχώς από το ΕΒ, με τον καθορισμό του Max Bid και το σύστημα θα δώσει πάντα μία ευκαιρία σε αυτόν που το έχει καθορίσει έναντι κάθε bidder του τελευταίου δευτερολέπτου. Κανένας αξιόλογος bidder που θέλει ένα αντικείμενο δεν αφήνει στην τύχη την στρατηγική του Max Bid.

Ας αφήσουμε λοιπόν τiς πατέντες και τα κόλπα. Καλό είναι οταν θέλουμε κάτι, να μην βλέπουμε την διαδικασία ως μία αντιπαράθεση του ποιός κερδίζει αλλά να αναρωτιώμαστε στρατηγικά σε τι max τιμή θα είμασταν διατεθειμένοι/ευχαριστημένοι να αγοράζαμε εμείς αυτό το αντικείμενο, και αυτήν την βάζουμε στο Max Bid. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσοτερο.

Έτσι γίνονται οι σωστές και συμφέρουσες αγορές. Αλλιώς αν περιμένεις να χτυπήσεις κάτι μετρώντας τα δευτερόλεπτα, είτε θα παρασυρθείς σε πιο πολλά λεφτά από αυτά που ήθελες να δώσεις είτε θα σε φάει λάχανο η σωστή στρατηγική του άλλου, όπως πχ ανωτέρω. Και στις δύο περιπτώσεις, τα "κόλπα" της τελευταία στιγμής καλό είναι να αποφεύγονται.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/13, 01:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #17 στις: 27/03/13, 09:44 »
Να συμπληρώσω σε αυτά που ανέφερε ο Αδριανός ότι έχω δει αρκετές φορές μεταχειρισμένα αντικείμενα να πωλούνται στο ebay σε τιμές παρόμοιες ή και υψηλότερες απ' ό,τι μπορεί κανείς να βρει το ίδιο προϊόν καινούργιο. Για μένα αυτό (και προκειμένου για αντικείμενα που πραγματικά μάς ενδιαφέρουν) σημαίνει:

1) ότι πρέπει να έχουμε κάνει μια καλή έρευνα αγοράς ώστε να ξέρουμε ποιά είναι η τιμή του προϊόντος που μάς ενδιαφέρει (συν το γεγονός ότι αρκετά καταστήματα θα δώσουν σχετικά εύκολα μια επιπλέον έκπτωση της τάξης του 5-10% τουλάχιστον στον υποψήφιο πελάτη που θα το ζητήσει), ή τουλάχιστον να έχουμε θέσει ένα λογικό όριο ανάλογα με τον προϋπολογισμό μας για τη συγκεκριμένη αγορά.

2) ότι δεν πέφτουμε στην παγίδα του ανταγωνισμού των τελευταίων λεπτών γιατί διατρέχουμε τον κίνδυνο να πληρώσουμε τελικά πολύ περισσότερα απ' ό,τι θα θέλαμε και απ' ό,τι έπρεπε.

Ομολογουμένως λόγω κρίσης οι τιμές πολλών ειδών (ειδικά μουσικών οργάνων) στο ebay έχουν πέσει σημαντικά σε σχέση με αυτά που ίσχυαν πριν μερικά χρόνια, oπότε μπορεί κανείς να βρει εξαιρετικές ευκαιρίες. Παρ' όλα αυτά χρειάζεται πάντα γνώση, υπευθυνότητα και προσοχή όταν κάνουμε αγορές μέσω Internet.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #18 στις: 27/03/13, 16:18 »
και να συμπληρωσω οτι ευτυχως ή δυστυχως η αγορα της Ελλαδας συνηθως ειναι πιο συμφερουσα....νταξ παντα υπαρχουν αιθεροβαμωνες αλλα δεν νομιζω να εχει πουληθει στο εβαυ mesa dual rectifier 1000ε,ουτε tonelab le 100ε

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: πλειστηριασμοί ebay... απάτη?
« Απάντηση #19 στις: 27/03/13, 16:26 »
Η τακτική ότι ποντάρω τα τελευταία δευτερόλεπτα για να μην προλάβει κανείς άλλος, έχει αντιμετωπιστεί άκρως επιτυχώς από το ΕΒ, με τον καθορισμό του Max Bid και το σύστημα θα δώσει πάντα μία ευκαιρία σε αυτόν που το έχει καθορίσει έναντι κάθε bidder του τελευταίου δευτερολέπτου. Κανένας αξιόλογος bidder που θέλει ένα αντικείμενο δεν αφήνει στην τύχη την στρατηγική του Max Bid.

Ας αφήσουμε λοιπόν τiς πατέντες και τα κόλπα. Καλό είναι οταν θέλουμε κάτι, να μην βλέπουμε την διαδικασία ως μία αντιπαράθεση του ποιός κερδίζει αλλά να αναρωτιώμαστε στρατηγικά σε τι max τιμή θα είμασταν διατεθειμένοι/ευχαριστημένοι να αγοράζαμε εμείς αυτό το αντικείμενο, και αυτήν την βάζουμε στο Max Bid. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσοτερο.

Συμφωνώ. Αλλά η εμπειρία μου, μου έχει δείξει τα εξής:
1. Όσο λιγότεροι το παρακολουθούν, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να κερδίσεις.
2. To best match (και η σειρά που εμφανίζεται το προϊόν) έχει άμεση σχέση με το πόσοι το κάνουν watch/wish και με τον αριθμό των bidders (οπότε μας συμφέρει να ΜΗΝ έχει πολλά πολλά, ώστε να μην πολυ-εμφανίζεται)*.
3. Εννοείται ότι πάντα παίζουμε με max bid. Απλά το κάνουμε το τελευταίο λεπτό (ή δευτερόλεπτα για τους γρήγορους).

* Στο best match παίζουν ρόλο εκτός των άλλων:
- Ταχυδρομικά τέλη
- Γεωγραφική απόσταση
- Πλήθος bidders
- Αριθμός των bids
- Πλήθος watch list/wish list
- Χρόνος που απομένει στην δημοπρασία
- Αξιολόγηση του πωλητή

Οπότε, προσπαθούμε να φέρουμε στα μέτρα μας αυτά που μπορούμε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 17:17
από Devil Driver
93 Απαντήσεις
26002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 03:07
από Joevaicci
4 Απαντήσεις
7821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 10:18
από JaYmZ
28 Απαντήσεις
10642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 09:48
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 20:51
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:18
από ισκιος
14 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 19:10
από Eagle Of Kamelot
8 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
4 Απαντήσεις
2963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 02:43
από jim.ni
28 Απαντήσεις
13161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/16, 22:00
από zeromancer