Αποστολέας Θέμα: BIAS Head amp  (Αναγνώστηκε 7189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
BIAS Head amp
« στις: 25/10/16, 14:29 »
Τελικά αυτό το κεφάλι μπορεί να μετατραπεί σε όποια κεφαλή βρεθεί στο "δρόμο" του, κάτι σαν ενισχυτικός "χαμαιλέων"? Δουλεύει όπως το Kemper? Βέβαια δεν έχει καθόλου εφε, απ'οσο έχω καταλάβει...


https://www.positivegrid.com/bias-head/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BIAS Head amp
« Απάντηση #1 στις: 25/10/16, 20:40 »
Eίδα αυτή την κεφαλή στην ιστοσελίδα του Andertons πρόσφατα (δεν ήταν ακόμα διαθέσιμη). Απ' ό,τι κατάλαβα με μια βιαστική ματιά στην περιγραφή, είναι πράγματι κάτι συναφές με τα Kemper, Αxe FX κλπ, και έχεις πρόσβαση σε διάφορα presets μέσω του Tone Cloud, οπότε μάλλον δεν χρειάζεται καν να βρεθεί στο δρόμο σου ένας άλλος ενισχυτής για να τον προσομοιώσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: BIAS Head amp
« Απάντηση #2 στις: 27/10/16, 12:46 »
https://www.thomann.de/gr/positive_grid_bias_head_powered.htm?ref=search_prv_7


με 200 ευρω παραπανω παιρνεις το Kemper (που εχει και εφε & οθονη... βεβαια δεν εχει power amp σε αυτη την τιμη). Βεβαια, το σημαντικοτερο ειναι το πώς ακουγεται και η αισθηση που αφηνει στον παιχτη.


Το καλο ειναι οτι πλεον ο ανταγωνισμος εχει "φουντωσει" στο high end modeling gear απο εταιρειες οπως Fractal (AX-8), Line6 (Helix), Kemper (KPA) και  Positive Grid (Bias Head), μακαρι να μεταφραστει συντομα και σε "μαχη" τιμων... προς οφελος μας  ;D .

Ηδη αλλος ενας πολλα υποσχομενος (απ'οτι φαινεται) κατασκευαστης modeling gear, η Atomic Amplifiers με τα γνωστα FRFR Monitors,ανακοινωσε (σε συνεχεια του γνωστου "πεταλιου" Amplifire)  την κυκλοφορια της πεταλιερας Amplifire 12 που απ'οσο φαινεται "κοιταει" προς AX-8 & Helix μερια με μολις 799$ (732 euro... ::) )

http://atomicamps.com/amplifire-12/
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/16, 12:56 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: BIAS Head amp
« Απάντηση #3 στις: 01/11/16, 21:17 »
Προσφατα επαιξα αρκετα με το kemper και το δοκιμασα σε ολα τα σεναρια εκτος απο live.

Καλο ειναι...ενισχυτης δεν ειναι. Αν εχεις σκοπο απλα να το χρησιμοποιεις περιπου σαν ψηφιακο προενισχυτη με εφφε και να ταιζει κανονικο τελικο (ss η λαμπα) και κανονικα κιθαριστικα μεγαφωνα τοτε σιγουρα θα κανει φοβερα αυτη τη δουλεια. Αλλα το 60% του αποτελεσματος ειναι ο τελικος η καμπινα και η διαδραστικοτητα τους.

Απο εκει και επειτα, direct που το επαιξα με μπαντα, λειτουργει παρα πολυ καλα, δεν εχω δοκιμασει το axe-fx ετσι αλλα θα με ικανοποιουσε στο να ακουγομαι. Δεν εχει ομως εκεινο το "hey ντραμμερ, παιξερ ρε συ λιγο πιο δυνατα δεν σε ακουω!" που ισα χαιδευεις τις χορδες και σκοτωνεις με ενα καλο μεγαλο λαμπατο.

Εχει ομως καλο κομπρεσσαρισμα κτλ, και κοβει. Απλα ειναι ενας, αρκετα, απομακρος ηχος για μενα, σε συγκριση με το πως χτυπαει και νιωθεις εναν καλο ενισχυτη ακομη και τρανζιστορ.

Το tech21 trademark 10 μου επισης το δοκιμασα ξερο, direct, μετα απο το kemper. Δεν ηταν ακριβως το ιδιο καλο, αλλα ...οκ δεν απειχε ετη φωτος και μαλιστα αν σκεφτεις ποσο κανει το ενα και ποσο το αλλο, αστα. Και, ηταν εξισου η πιο καλο σε feel.

Πως συνδεονται ολα αυτα με το bias?

Το kemper γενικα χρησιμοποιει proprietary τεχνολογια, τοση που δεν ειναι τυπικο modeller.
Το bias χρησιμοποιει λογικη παρομοια με του axe-fx 2 match: διαλεξε τον πιο κοντινο (σε στυλ και δυναμικες και ηχο) ενισχυτη απο τα amp models και θα κανει ενα eq match στο τελος μεσω μικροφωνου και πανω κατω αυτο ειναι (πρακτικα...δικιο εχει. Σαμπως ποσο πια διαφερουν τα κυκλωματα. Τα αυτια σιγουρα θα ξεγελαστουν δες αυτο)

! No longer available



Παρολαυτα οφειλω να αναφερω τα εξης...

Αν δεν το πας επαγγελματικα (ειτε στουντιο ειτε live) και να χρειαζεσαι την ποικιλλια τοτε για μενα κανενα απο αυτα δεν αξιζει ως προς τα καλα software που βγηκαν.

Αυτο μας φερνει στις δυνατοτητες τους: EQ match κτλ κανεις και με το bias στο pc και με το revalver 4.

Το bias στο pc δεν μου αρεσε καθολου. Μου δινει πολυ ψευτια τουλαχιστο σε αισθηση ουτε γραφει και τοσο καλα (εγω δεν τα καταφερα τουλαχιστο...). Δεν με κανει να θελω σιγουρα το bias head.

To revalver για καποιους καλους ηχους τα σπαει!!!

Το amplitube 3.0 και 4.0 για μενα ειναι πρακτικα στο ιδιο επιπεδο με το kemper και σα να μη φτανει αυτο, καποια πραγματα που εκανα με το amplitube δεν ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να τα ποιασω με το kemper. Το amplitube ειναι πρακτικα μια εξαιρετικα βαρια μαθηματικη προσομειωση πολλων μεταβλητων και γονατιζει ακομη και καλα pc. Το να κανεις διπλη αλυσιδα με διαφορα μικροφωνα και ακυρωσεις φασεων κ κομπρεσσορες eq και delay ειναι ιστορια. Μεχρι και το axe-fx εχει dsp limit παρεμπιπτοντως.

Το amplitube 3.0 σε καποια φαση ακουγεται καλυτερα απο το 4.0 και το αντιστροφο!!!


Αν ηθελα bias παρε ενα φτηνο iphone η ipad να το τρεχει, ενα behringer inuke η t bone βαρβατο τελικο και με 300 κατι εισαι ετοιμος και ...με καλυτερο interface απο το head για μενα


Παρεμπιπτοντως μια και μιλαμε για βαρβατο ποσο (1425 το head στο thomann) αν σαρεσει το tweakability αυτο του bias ειναι ενα τιποτα μπροστα στο revalver 4 που πραγματικα πειραζεις στοιχεια επανω στις λαμπες και στους μετασχηματιστες, οχι μονο τυπους οπως επισης και του amplitube σε θεμα καμπινας (μπορεις να αλλαξεις οποιο απο τα 4 μεγαφωνα θελεις με οποιο τυπο θελεις...πριν παμε στο 3d χωρο για τα μικροφωνα, ενω ενα mesa boogie mark IV προσομειωνεται με ολους τους διακοπτες μπρος πισω...ουτε το axe-fx δεν το κανει αυτο).


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: BIAS Head amp
« Απάντηση #4 στις: 02/11/16, 17:21 »
...Δεν εχει ομως εκεινο το "hey ντραμμερ, παιξερ ρε συ λιγο πιο δυνατα δεν σε ακουω!" που ισα χαιδευεις τις χορδες και σκοτωνεις με ενα καλο μεγαλο λαμπατο..
  :roll :roll :roll :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
Bias Probe?

Ξεκίνησε από PlusYeaR Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
2162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 21:55
από PlusYeaR
1 Απαντήσεις
1749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 11:16
από Gambi1986
5 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
14 Απαντήσεις
6228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 10:27
από myster maze
3 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 22:37
από adr1anos
LANEY CUB-HEAD

Ξεκίνησε από krokas Ενισχυτές

16 Απαντήσεις
5405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 16:14
από p0k0
11 Απαντήσεις
5566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
11 Απαντήσεις
3940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 03:04
από zeromancer
5 Απαντήσεις
9182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/19, 22:54
από Spyros Delta